Gifgassen 5 Men schreef King Hal terug.... op dieren beproefd Zeilen met autosnelheid k Öal&i den üe&eJt HONDERDEN DIEREN IN ENGELSCH PROEFSTATION DOODGEMARTELD. „Sedert het midden van den Groo- ten Oorlog zijn steeds experimen ten op levende dieren gedaan om de uitwerking van gifgassen te toetsen en in Engeland gebeurde dit in Porton, Wiltshire, het Proef station van de Afdeeling van On derzoek voor de Chemische Oorlog voering. Aldus deelt dr. M. Bed- dow Bayly, chirurg ie Londen, me de in een artikel, dat wij lezen in het orgaan van de Anti-Visisectie- Stichting. In 1029 vermeldde een artikel In John Buil (6 April), dat bij bijzondere stemming een gemiddeld jaarlijksch bedrag van 134.000 Pond Sterling was toegewezen voor dit doel voor de voorafgaande drie jaren, welk bedrag van 1921 tot 1926 een stijging vertoonde van 54.000 tot 148.000 Pond Ster ling. Martelingen aohter glas. Het Proefstation, dat toegerust is met een uitgebreide staf van militaire ambte naren en burger-natuUrkundigen, is hoofd zakelijk samengesteld uit op barakken ge lijkende gebouwen, welke observatie-kamers bevatten, aan de voorzijde van glas voor zien, waar men de verschillende dieren in brengt cn waarin zij aan de martelingen van de gifgassen onderworpen worden, wel ker uitwerking men wenscht vast te stellen Soldaten met afschuw vervuld. Voor hen, die zich nog de gifgas-gruwe len herinneren uit de periode van den oor log. zal het niet noodig zijn, een détailbe schrijving te geven van de uitwerking der tallooze soorten van blaarvormonde, verstik kende, traanverwekkénde, verbranding- en dood-veroorzakende gassen, welke bereid worden in de chemische werkplaatsen te Sutton Oak, Lancs., en welke te Porton getoetst worden. Zij zullen het dadelijk met ons eens zijn, dat het niet mogelijk is, een overdreven voorstelling te geven van den pijnlijken aard dezer uitwerking. Prof. J. B. S. Haldane, een van Engeland's gif gas-deskundigen, maakte in zijn boek. Gal- lencius, melding van het feit, dat tijdens den oorlog physiologen, werkzaam te Por ton, moeite hadden met veel sodaten, die opkwamen tegen het toebrengen van der gelijk leed aan de dieren en „die hun ver achting voor de menschen, welke dit werk ten uitvoer brachten, niet verborgen hiel den". Inderdaad ligt een taxatie van den vree- selijken aard dezer experimenten besloten in het feit, dat in 1931 aan vertegenwoordi gers van den medischen stand, welke voor zien van een machtiging, de instelling wilden bezichtigen, met het doel een koud wetenschappelijk verslag te verkrijgen van hetgeen daar plaats greep, de toestemming hiertoe door de autoriteiten geweigerd werd. Honderden dieren doodgomar- teld. Het aantal experimenten en de verschil lende daarvoor gebruikte diersoorten waren volgens de Parlementaire Verslagen over het tijdvak 1 Nov. 19268 Juli 1929 te Por ton: (tusschen haakjes het aantal dat ge dood werd): Konijnen 410 (78); geiten 47 (1); Guinee- §che biggetjes 589 (148); Katten 39 (8); Apen 1 (0); Muizen 153 (108); Kanaries 40 (40); Duiven 46 (38); Hoenders 30 (30); totaal 1355 (451). Hiernevens werd een aanzienlijk aantal proeven verricht in het Physiologisch La boratorium te Cambridge maar de aantee- keningen hierover zijn niet volledig. Ook paarden gebruikt. In de daaropvolgende 12 maanden, eindi gende October 1930, werden opnieuw 731 dieren gebruikt, waarvan er 366 stierven tengevolge van het experiment. In het ge heel werden gebruikt van 1921 tot Maart 1930, 4908 dieren, waarvan 1511 stierven. Hierbij waren 25 paarden, welke „onge schikt voor verderen dienst" verklaard wa ren. Het is moeilijk precies het aantal dieren vast te stellen, dat gedurende de periode van den oorlog gebruikt wefrd: volgens het Rapport van de Commissie van Onderzoek voor de Chemische Oorlogvoering in 1918 (No. 13, Pt 6,) waren bij één enkele navor- sching betrokken 279 honden en 95 geiten welke werden onderworpen aan de werking van chlorinc, chloroperine en phosgeen-gas Het is niet mogelijk statistieken voor an dere landen op te maken en men kan aan nemen, dat het totaal voor .de geheele we reld nooit bekend zal worden. Ternauwernood behoeft gezegd te worden, dat de dieren, welke bij het experiment den dood vinden, geluk kig zijn te achten, vergeleken bij diegenen, die blijven leven en al dus materiaal opleveren voor een volgende reeks proeven. Verder moet hierbij opgemerkt worden, dat bijna al deze proeven uitgevoerd worden onder Certificaat A, dat ontheffing verleent van het gebruik van verdoovende middelen. Ter beantwoording van vragen in het Parlement gesteld, werd herhaaldelijk verklaard, dat deze experimenten worden uitgevoerd in stricte overeenstemming met de bepaling en voorwaarden van de vergunningen, verleend door de Cruelty to Animals Act en dat deze bepalingen beslist de mogelijkheid uitsluiten van noodeloos lij den. „Wettelijk". Men zal voelen, welk een diepe irone in deze geveinsde verklaringen ligt, welke de wreedste kwellingen trachten te rechtvaar digen op grond van hun wettelijkheid en welke niet spreken over de „pijnclausule", die de wet bevat en welke speciaal hierin voorziet, dat tot aan het oogenblik, waarop het hoofddoel van de proef bereikt is, een dier in leven gehouden mag worden met erge pijn, die niet lang duurt, of met lang durige, matige pijn; na het bereiken van dit punt mag het dier in leven gehouden worden, indien de pijn noch ernstig noch van langen duur is. In beide gevallen is de proefnemer de eenige rechter, die te oor- deelen heeft over de ernst van de pijn en de waarschijnlijkheid van haar duur. In de oogen van den laboratorium-werker zal nooit een graad van pijn, hoe erg ook, onnoodig geacht worden, zoolang het expe riment nog eenig uitzicht biedt op venneer- dering van het totaal van abstracte kennis Derhalve kan hij, van zijn standpunt uit en van dat van het wettelijk voorschrift, dat hem beschermt tegen een vervolging wegens wreedheid, altijd verklaren, dat er geen noodeloos lijden heeft plaats gehad. Geen wreedheid is nuttig. Doch in de oogen van hen, die gelooven, dat het ware geluk der menschheid afhangt van de ontwikkeling van die hoedanigheden welke tot uitdrukkig komen in mededoogen en zelf-opoffering, zullen de woorden van Cicero: „geen wreedheid is nuttig" de ware houding ten opzichte van dit vraagstuk be lichamen. Ja, wat meer zegt, zij zouden be weren, dat zelfs indien een zekere mate van oppervlakkig nut zou kunnen worden aangetoond, hieruit nog niet de noodzaak mag worden afgeleid voor wreedheid; want daar zijn dingen van meer vitaal belang voor het leven van den mensch dan stoffe lijk nut en daartoe behooren: Mededoogen, Eer en Moed. Goud met een geurtje... Amstsrdamschs politie treedt streng op tegen wilde goudhan del. Er zijn wilde raadsleden, er zijn wilde bussen, waarom dus ook geen handel in „wild" goud? Onder wild goud verstaat men goud, dat verhandeld wordt zonder dat het vereischte opkoopersregister wordt gedreven. De handel hierin is in de hoofd stad nog steeds in vollen gang. De opkoo- pers, die de wet overtreden, zijn zeer tal rijk. Zij vinden elkaar in café's en derge lijke gelegenheden, en drijven ijverig een onderhandschen handel in meer of minder kostbare voorwerpen van edel metaal, waarvan dus om bepaalde redenen geen register wordt gehouden, want maar al te vaak is de herkomst van de gouden hor loges, ringen, armbanden en dergelijke ar tikelen den handelaar niet bekend. De geldswaarden, welke aldus verhandeld worden, zijn niet gering en de politie heeft de laatste dagen weer eens ingegrepen door een aantal aanhoudingen te verrichten. Te gen den overtreders werd procesverbaal op gemaakt, waarna zij binnenkort voor het kantongerecht zullen worden berecht. Nog onlangs werd een overtreder, om een voor beeld te stellen, tot de maximum straf: veertien dagen hechtenis, veroordeeld. Benesj in Engeland De oud-president als steeds op timistisch. Benesj is te Plymouth aangekomen. Hij denkt tot begin 1940 in Engeland te blijven. Hij verklaarde zeer verrast te zijn door de vriendschappelijke houding van het Ame- BENESJ. rikaansche volk. Allen geven uiting aan hun sympathie. Benesj zeide er niet aan te twij felen, dat Tsjecho Slowakije het juk van het fascisme zal afschudden en zijn vrijheid zal herkrijgen. Knaapje dood in de wei gevonden Door trap van een paard over leden? Dinsdagavond te ongeveer acht uur is het driejarig zoontje van den heer Kuitenbeek uit Voorthuizen, dood in de weide gevonden. Het knaapje, dat met zijn broertje in de weide liep, werd door deze even alleen ge laten, teneinde een paar vechtende kippen te scheiden. Toen hij terugkwam, vond hij zijn broertje dood achter een paard liggen, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat het kind, tengevolge van een trap van dit paard is overleden. Roemenië „schender van beloften" Heftige perscampagne in Hon garije. Volgens het Hongaarsche regeeringsorgaan Estiujsag is Roemenië een „schender van beloften". „Het leven der Hongaarsche minderheid is onduldbaar". Er zijn geen arbeiders om de oogst binnen te halen. Zij worden tewerk gesteld bij den aanleg van versterkingen cn de bediening van kanonnen en luchtafweer geschut. De munitiefabrieken werken dag cn nacht en de oefeningen in bescherming te gen luchtaanvallen zijn in vollen gang. Het blad beweert* dat een lijst is opgesteld van Hongaren die gedood zullen worden. De mannen, die deze daden zullen plegen, zijn volgens het blad gekozen. De perscampagne tegen Roemenië is vol gens Reuter weer in hevigheid toegenomen. Reserve k la japonalse. Ieder land draagt het zijne bg tot de ontwikkeling van de journalistiek. Ook Japan. Dezer dagen vergastte het officieels Ja- pansche persagentschap Domei de buiten- lancLsche correspondenten op het volgende verslag van een belangrijke bijeenkomst: „Officieel worde medegedeeld, dat de opperste bevelhebbers van h keizerlijke leger en de vloot, die opereeren in Zuid-China, op een zeker uur op een be paalde plaats op een niet nader aange geven dag zijn bijeengekomen. Over den aard van hun besprekingen is niets me degedeeld". Je kunt van de Japanners tenminste niet zeggen dat ze kletsen. Een beetje discretie doet geen kwaad. Zij is bevorder lijk voor de goede manieren. Het zou heelemaal niet kwaad zijn, als de pers één dag per maand een Japan- schen dag hield en zich dien dag alle re serve oplegde, die wij van het agentschap Domei leeren. Het zou bepaald weldadig zijn, in plaats van al die veel-tegenstellige onthullingen met man-en-paard en al die opgewonden voorspellingen eens wat schuchtere sta- melingetjes k la japonaise te lezen; zoo op deze manier: Den Haag. Een bekend staatsman is op een bepaalden dag van een zekere week een bepaad aantal jaren oud geworden. Daar de bewondering voor zijn vitaliteit en voor de belangrijke diensten, die hg in een zekere functie van een bepaald land bewezen heeft, een zekeren omvang heeft, hebben eenige niet nader aangeduide par tijen besloten, hem op een dag van een der volgende weken iets te bereiden. Men hoopt dat bg die gelegenheid ook zekere hoogeplaatste personen van een-of-ander zullen blijk geven. Amsterdam. De overwinning van een bepaalde partij bij zekere verkiezingen hebben nogal hoe-zal-men-het-noemen ver wekt. Diverse personen hebben het een of ander bij elkaar gestoken om te overwegen of het niet geraden ia, in verband met de zen uitslag bepaalde hoe-heet-het-ook- weeren te maken. B e r 1 ij n. Hier heeft een by eenkomst plaats gehad van de leiders van een zeker lichaam om hun houding te bepalen in zake de wijze waarop men zekere stad iets bepaalds wil doen ondergaan. Volgens sommigen waren de meeningen verdeeld. Een gedeelte van het bedoelde lichaam achtte het gewenscht, een bepaalde ge dragslijn te volgen. Een ander gedeelte achtte het wenscheiyker een anderen weg in te slaan, omdat daarmede een resultaat in een ander tempo kan worden bereikt. Volgens hardnekkige geruchten is er ten slotte besloten, zekere gedragslijn te vol gen, die een der partijen voorstelde. Vol gens andere hardnekkige geruchten gin gen de besprekingen over zeker ander on derwerp. Het is echter niet uitgemaakt of er wel besprekingen hebben plaatsgevon den. Men zegt dat de bijeenkomst nog moet gehouden worden, maar het is ook mogelijk dat er een operette zal worden vertoond. In ieder geval is men van het effect zeker. Nader bericht: Uit stellige bron verluidt, dat alle lezingen, in bovenge noemd bericht vermeld, een kern van waarheid bevatten. De toedracht is echter anders. Over den aard der besprekingen (indien zij hebben plaatsgehad) zgn geen mededeelingen verstrekt. Moskou. De censuur geeft thans het bericht vrg, dat sedert drie maanden on derhandelingen worden gevoerd die een bepaald resultaat tot doel hebben. Volgens ingewijde kringen heoben deze onderhande lingen een zeker verloop gehad. Het is mogelijk, dat in dit verloop een zekere wijziging zal intreden. Onbevestigde ge ruchten zeggen namelijk dat er bepaalde aanwijzingen bestaan, die zekere gevolg trekkingen toelaten. Men is algemeen van gevoelen, dat de onderhandelingen zullen slagen of mislukken. De mogelijkheid blijft echter bestaan dat er bij een zekere gele genheid, die op een bepaalden dag in een niet nader aangeduid jaar verwacht kan worden, iets kan worden tegemoetgezien. Rome. Een uiterst gezaghebbend per soon die dezer dagen een gesprek langs electrischen weg heeft gevoerd met een ander uiterst gezaghebbend ^ersoon heeft dezen met nadruk verklaard, dat hg in een zeker geval een bepaalde houding zal aan nemen. Dit leidt tot een oi andere gevolg trekking. Men vraagt zich nu af, of een bepaald persoon tot zekere handeling zal overgaan, of wel dat hg een andere hou ding zal aannemen. Vast staat, dat de beide volken inzake de betrokken aangelegen heid er een zekere meening op nahouden, hetgeen wij echter slechts onder voorbe houd mededeelen. Brieven met veelzeggenden in houd, op de Britsche propagan da in Duitschland. Tot voor kort een onbekend Britsch zeeman; thans drager van een naam, die op veler lippen is, enkel en alleen, wijl hij een aantal brie ven aan Duitsche staatsburgers schreef dat 'is kapitein Stephen King Hall. Niemand blinder dan de Duitsche minister van propaganda dr. Goebbcls oordeelde bet noodig zich in den „Völkischer Beobach- ter" in een artikel van zes kolom men met dezen briefschrijver bezig te houden. Maar niet slechts een officieële reactie volgde op zijn brie ven. King Hall ontving ook tal van brieven van particulieren. Men kan ze splitsen in drie deelen: drie deelen: Anonieme, waarin zijn ziens wijze wordt gedeeld. Heftig beleedigende, eveneens veelal niet ondertcckend. Brieven waarin de nationaal- socialistische politiek soms zakelijk wordt verdedigd, maar soms ook op een manier wordt verheerlijkt zoodat de gedachte van „inspiratie van hoogerhand" bij de lezing opkomt. Via een onzer persbureaux kregen wij in zage van vele dezer brieven door Kings Hall ontvangen. Wij lazen o.a.: „Lang leve Adolf Hitier" „Ik ben een kleine Duitsche bediende... Wat U schrijft is in strijd met de waarheid In Duitschland weet iedereen, dat het niet. onze leider Adolf Hitier is, die den oorlog wenscht, maar het internationale Jodendom en de Vrijmetselaars, die de wereldheer schappij hopen te veroveren. Wanneer U zelf geen Jood bent, kijkt dan naar Uw leidende ministers... Wij vertrouwen op on ze bewapening en op Adolf Hitier, voor wicn wij ons in stukken zouden laten scheuren. Ik kan begrijpen, dat een En- gelschman dit niet begrijpt want gij hebt gelukkig geen Adolf Hitier... Lang leve Adolf Hitier. de Redder van Europa. (Uit Bad-Neuenahr). Medelijden mpt Engeland. „Ik voel diep medelijden met Engeland dat zoo diep gezonken is, dat Engclscl^ frontofficieren zich door Joden kunnen la ten omkoopen. Let liever op Uw imperium. Wij hebben den indruk, dat m Uw twistzieke ministers en Uw seni3 premier liet Britsche wereldrijk binnen |U jaar ten gronde zal gaan". (Een doctor ij Wiesbaden). De brief van een moe^ D „Ik ben een Duitsche vrouw en moed Ik ben even oud als U. Ik weet heel go* wat oorlog cn ellende heteekenen... Ik hö het ondervonden, toen Oppér-Silezië, DuiM land van het moederland werd afgescliij den cn werd uitgeleverd aan vijandig m zinde krachten. U hebt absoluut ongelj^ indien U meent, indruk te kunnen mak* op de Duitschcrs. Dat wij Duitschers bovenal onze leider den vrede wensche^ is niet te ontkennen. Het is ook niet p ontkennen, dat sommige buren (zij bedoel Polen Red.) geen vrede met ons xvenschen U zoudt de vluchtelingen eens moeten zien, die van over de Poolsche grens naar hüg komen... Denkt U, dat het voor de Dub schers in Dantzig aangenaam is onder Poolsch bewind te leven? Waarom makt» de Polen in redevoeringen en artikelen aa& spraak op nog meer Duitsch land, dan d reeds hebben? Ik weet, dat de Führer steedi zijn woord houdt, wat niet van alle staat» lieden gezegd kan worden, zooals in 1911 gebleken isWat doet het terzake, dai boter en koffie schaarsch is. Het is betel dan alles te hebben, maar niet in staat tu zijn iets te koopen... Verder, wat heeft» Praag met koloniën te maken? Denkt tjfl dat wij zoo kinderachtig zijn om te gelnol ven, dat Engeland ooit de bedoeling 1 in de koloniale kwestie iets te doen en dl wij door het nemen van Tchecho Slowaki de kans daartoe verloren zouden liebbei (Uit Opper-Silezië). Een brief in blokletters nit Beril] „Ik zou het volgende willen zeggen, o! schoon ik, om begrijpelijke redenen, voot zichtig moet zijn. Uw brief ademt een, zul ver democratische geestesgesteldheid, dii wij ook eenmaal hebben bezeten, toen he nog voor een ieder mogelijk was zijn ge dachten vrijelijk te uiten. Dit is nu niet meer zoo. De druk, zal elkeen er van Yveep houden onomwonden zijn meening te zeg gen". „De Duitsche natie staat achtn haar leider". „Engeland bezit een groot deel van de aarde. Het Duitsche volk heeft evenveel recht als het Engelsche op do schatten der wereld. Herziet daarom het geheele Verdrag van Versailles en gij behoeft dan niet be vreesd te zijn, dat de leiders van het Duit sche rijk den oorlog zullen ontketenen. Wan neer dé oorlog echter noodzakelijk mocht blijken, zal de Duitsche natie achter haa| leider staan." (Uit Breslau) Tot zoover uit de brieven. Duidelijk blijkt welk een kloof er gaapt tusschen den ge- dachtengang in de democratisch en in de autoritair geregeerde landen! Opzienbarende de zeilsport. nieuwigheid in ZeilenWélk een sport! Men zou zoo zeggen, wanneer men zoo op onze foto de ranke schepen door den bollen wind voort gedreven langs het water ziet scheren, dat men als.inzittende met de heele wereld en al haar boosheden verzoend zou zijn. Toch niet... Het gaat niet hard genoeg... En zoo beleefden de zeilers op de Loosdrechtsche plassen een sensatie... Daar sdheerde een vreemd zeihge- drocht over het water met een snel heid van een motor-race-boot. En bij het naderbij komen zag men, dat het twee gekoppelde jachtjes waren, met elk één man bemand, die samen, scherp in den wind zeilend, prach tig over liet water planeerden en daardoor de sensationeelc snelheid van ongeveer 40 k.ra. bereikten. Het Hsbl. heeft de bijzonderheden van deze proef vernomen hij den heer W. Beert- huis, van de werf „Navis" té Oud-Loos- drecht, die reeds meer jachtmodellcn van bijzondere constructie en eigenschappen ont worpen heeft en aan de markt gcbracht.Het vorige jaar ontwierp hij de nieuwe „Navis "- vlieger, een open jachtje voor twee a drie personen; een licht, schip, afgeleid van den sharpie-vorm, doch achter voorzien van rondspanten, van voren geknikt bolvormige V-spanten, lengte 6.30 M., breedte 1.50 M. met een nieuwe besturing van het duralu- minium roer, waardoor het mogelijk is dit over alle punten te bedienen. Ook het mid- denzvvaard is van duraluminium; het kan geheel opgetrokken worden, eerst draaibaar dan schuifbaar, zoodat de spleetopening in den bodem maar heel kort is. Mast en giek zijn hol gebouwd, het torenluig heeft 10.5 M2. zciioppcrvlak, met overlappende fok. Zeilend heeft het jachtje de eigenschap, dat bij omslaan geen druppel water binnenkomt; in dat geval grijpt de henr nning het zwaard als steunpunt van het op zijn zijkanten drij- i leij vond vaartuig, zet het overeind en zeilt verder. De snelheid van dit jachtje gaat ver hoven die van elk ander vaartuig heneden de 20 M2. zeiloppervlak. De twee eerstgobouwde jachtjes van deze klasse heeft de heer Beerthuis voor het ne men van een proef ten behoeve van weer een nieuw ontwerp gekoppeld, hetgeen te>t dusver nog niet is toegepast. Deze koppeling is zoo eenvoudig, dat de zeilliefhebber deze zelf in een goed kwartier tot stand kan brengen, daar slechts zes houten behoeven te worden aangedraaid. Maar zij is ook uiterst solide, zoodat elk wringen is uitge sloten. Er zijn dwarsliggers geconstrueerd verbonden aan de beide masten, steunend op tle buitenkanten van elk schip.- Verder ter hoogte van de cockpit is een tweed» koppeling tot stand gebracht door een con structie in den vorm van 'n sjoelbak, welke het overstappen van het cene in het ander» vaartuig mogelijk maakt; cn tenslotte is er nog èen kruisdraadspanning. De schoepje» blijven dus steeds volkomen evenwijdif drijven. Nog snelleri De heer Beerthuis bevestigde dat bij een flinke bries en bij scherp in den wind zei len een snelheid van bijna 40 k.m. werd haald. Hij acht het waarschijnlijk hij mal wind deze tot'60 km. op te voeren, wat n» gelijk wordt, doordat de schepen niet kin nen gaan hellen, ze enorm plauecrenM dus uiterst wenig wrijving behoeven tt overwinnen. Het jacht kan evenals de „Navis-vliegd* niet zinken en blijft even droog hij om slaan. Een bijzondere eigenschap is ook dat het bij aanvaring onverwoestbaar is door een in verband met de gewenscht» zeileigenschappen typische constructie un den romp, welke het stootvlak uiterst smal maakt Volgons de berekening van den ont werper zal het nieuwe vaartuig op zijn minst zoo hard loopen als de gekoppeld» „Navis"-vliegers, zoodat binnen korten tijd Loosdrccht cn de zeil wereld een nieuw» sensatie to wachten staat. Tot zoover het Hsb. Wij voor ons prefe- reeren toch nog maar de „oude" metiiodl Zoo gaat het na nogmaar straks? ■MV J 1 n

Schager Courant | 1939 | | pagina 13