-efensiegelden Een nieuwe Balaï lama DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER worden Duitsch generaal rinkelt met den sabel Vliegtuigen vallen als boombladeren Brifsch - Japansche onderhandelingen een fiasco Naar een zakenkabinet Een week geen fietsplaatje •CouiMif ffuldej^ den da kloos! Minister van Dijk verklaart zelf de teugels in handen te hebben. Het budgetrecht van de Kamer niet aangetast, !teds,i Uitbreiding 0p de werf tmctl te Willemsoord :iliistreciL en het£ lijke hs HE EIGEN INDUSTRIE WORDT NIET an ee i aren goi 1 enkel! Aix-lej nieuw in teen en eet een l guldcj noot Saddubin ge ti.idge s van öt V in liga Bohn. van \cm.' happ? the harte bare „Ver voorkei! het mono is nauwe VERGETEN In de memorie van antwoord op ie suppletoire begrooting van de fensie zet de minister niteen dat: 1. Hii de Kamer niet met opzet belangrijke verhoogings voorstellen vlak voor de vacantie laat behan delen, zoodat de mogelijkheid van deugdelijke voorbereiding ontbreekt. 2, Hij wensoht op te komen te gen de onderstelling, dat hij niet all de tengels in handen zon hon den en geen weerstand zou weten te bieden aan wenschen van mili tair» autoriteiten, wanneer die niet ia overeenstemming zoudèn zijn mét den eisch van beperking tot het noodzakelijke Het bovenstaande dient tevens als antwoord aan de vele leden, die meenden nogmaals op de uiterste zuinigheid met betrekking tot de Weci toteding van de voor 's lands de fensie besohikbaar gestelde gelden Ie moeten aandringen. Inde memorie wordt vervolgens de kwes- an het leveren van oorlogsmateriaal Nederlandsche leveranciers behan- ■T' 'widerhn^1)8 Skister ze&, dat als regel geldt, dat de Waar "e5 was <*oor Nederlandsche Industrie "nnen toelaatbare termijnen kan worden lieverd tegen redelijke prijzen en voldoet m de gestelde eischen, ook aan de Ne- lerladsche industrie wordt opgedragen. De haven te Nieuwediep Naar aanleiding van de'meening van eenige leden, dat noch de voor zieningen met betrekking tot de maritieme walinrichtingen, noch die met betrekking tot de haven van Nieuwediep naar behooren kunnen worden beoordeeld, zoolang niet vaststaat met welke samenstel ling van de vloot 'moet worden gereiend, moge worden opgemerkt, ze8t minister van Dijk, dat bij de ze voorzieningen islechts rekening is gehouden met de vlootsterkte, die volgens de thans in uitvoering zijn de plannen hier te lande aanwe zal zijn. Meer is ook niet noo- omdat de in studie zijnde plan nen voor vlootuitbreiding, waarop deze leden doelden, versterking ten ^hebben van de marine in Indië mg in om1 gei vai er an< s en inisatie t. Den zou 't aif'l iionale c«- n de eiscltt regeerfti i toestandO UITBREIDING TE WILLEMSOORD Jat de aangevraagde gelden voor ie uitbreidingen op de werf te Wil lemsoord betreft wordt aangetee- dat deze ten doel hebben voldoende outillage te verkrijgen v°°r het onderhoud van en de re- Wralien aan het materiaal, waarme de de scheepsmacht in Nederland Jv°rdt uitgebreid, in het bijzonder '°n behoeve van de motortorpedo- booten. Ook al zou over de werf te üellevoetsluis worden beschikt, dan j zouden verbetering en modernisee- i voor dit doel hetzij aldaar, het ?'J te Willemsoord niet kunnen uit- t "lijven. L* ^drag van f 80.000 voor het houwen :ï0 een helling met lichte overkapping Wüi motortorPedobooten op de werf te 'te J!Dsoor^ bestemd om een gelegenheid En JeSPien waar deze booten kunnen wor- ffonr .1 en Rerepareerd. De lielling, die tcu te Amsterdam zal worden te vot .- ls n'Gt' bestemd om er reparaties I fcn-J' -en' doch slechts om de in con- 1 kldaa,.16/-21"10 booten, die bij mobilisatie ie iTm, -1!1 vxerband met hun stalionneering "feen m dienst moeten komen, op te J. J. C. van Dijk Minister van Defensie Het voornemen bestaat om van 12 hier te lande aanwezige booten 6 tot 8 in dienst te hebben en de overblijvende 4 tot 6 in conservatie te Amsterdam. Er wordt op gerekend dat de in dienst zijnde booten, één maal per maand uit het water moeten worden gehaald. Het vliegveld te Bergen. Vervolgens worden mededeelingen over de diverse militaire vliegvelden. Voor het vliegveld Bergen zijn de voor het eigen lijke vliegveld noodige terreinen aangekocht en als vliegveld ingericht. De bouw van zes hangars nadert zijn voltooiing. Voor den bouw van magazijnen worden gronden aan gekocht. De munitie van Hr. Ms. Tromp. Het'feit, dat de meerdere munitie die noo- dig is als gevolg van de uitbreiding van de luchtafweerbewapcning van Hr. Ms. Tromp, evenals bedoelde uitbreiding zelf, ten laste van denricapi taaldienst wordt gebracht, acht de minister volkomen consequent. Het gaat hier om de oorlogsmunitie die in vredestijd niet wordt verbruikt maar, evenals dit b.v. met torpedo's het geval is, slechts voor oor logstijd is bestemd. Voorts moge worden opgemerkt, dat een centralisatie van de vliegcliensten van het leger en van de marine niet bestaat en nooit bestaan heeft. De militaire luchtvaart be hoort tot de leger-organisatie, los van den tot de marine-organisatie behoorenden ma- rine-vliegdienst, waartoe de vliegkampen be hooren, waarvoorhier voorzieningen zijn voorgesteld. Overigens beteekenen deze voor zieningen geen decentralisatie in vredestijd. Het vliegkamp Veere zal slechts bij mobi lisatie in dienst worden gesteld, terwijl het vliegkamp Schellingwoude in vredestijd slechts clan tijdelijk in dienst is, wanneer en zoolang de capaciteit van „De Mok" on voldoende is in verband met de grootte van de opleidingen. Luchtverdediging op particuliere bedrijven. Tegenover de bedenkingen betreffende de luchtverdediging van particuliere bedrijven, merkt de minister op, dat dit niet alleen in het belang van -die bedrijven zelf is, maar tevens in dat van nevenliggende bedrijven en een voordeel uit een oogpunt van alge- meene preventie. De omstandigheid dus, dat andere bedrijven minder aan hun luchtver dediging kunnen besteden, behoeft nog geen aanleiding te zijn om vorenbedoelde voordee- len niet te aanvaarden en kan daarom ze ker geen grond opleveren om het systeem van luchtverdediging door particuliere be drijven te verwerpen. De minister ontkent, dat door verschillen de overboekingen het budgetrecht van de Ka mer zou zijn aangetast. Een en ander voor komt wetswijziging en was alleen ter ver eenvoudiging geschiedt. De kostwinnersvergoedingen. De geuite wcnsch om een betere regeling van de kostwinnersvergoedingen gaat en kel gepaard met de opmerking als zou het vorkomen, dat gezinsleden van de opgeroe- penen in ontbering achterblijven. Dat zulke gevallen zich zouden voordoen, lijkt den mi nister, hoe men overige over de bedragen van vergoedingen moge denken, weinig aannemelijk. Wellicht is gedacht aan de allereerste pe riode na de buitengewone opkomst der dienstplichtigen, toen de uitkeeringen niet alle op tijd konden geschieden wegens ver traging in het verstrekken van de noodige gegevens door de militaire commandanten aan de burgemeesters. Zoo spoedig mogelijk is daarin voorzien. Wat de bedragen van de vergoedingen betreft, moge het volgende worden aangetee- kend. Te dien aanzien is reeds jaren lang een regeling geldende, welke met een drietal grondslagen rekening houjjt, nl.: 1. Als algemeen maximum geldt een be drag van f2.50 voor eiken dag verblijf in werkelijken dienst. 2. De vergoeding kan niet hooger zijn dan het bedrag der inkomsten, dat aan den persoon, voor wien de dienstplichtige als kostwinner optreedt, ten gevolge van het verblijf in werkelijken dienst wordt ont trokken. 3. De vergoeding mag evenmin hooger zijn dan het bedrag, dat vorenbedoelde per soon ter voorziening in voldoende middelen voor levensonderhoud geacht kan worden noodig te hebben boven het volle bedrag va alle inkomsten, waarover hij mogelijk nog kan beschikken tijdens het verblijf in werkelijken dienst van den dienstplichtige. Naar gemeend wordt, zijn deze grondsla gen nog atlijd houdbaar. Tenslotte wordt opgemerkt, dat meer dienstplichtigen zijn opgeroepen uit de grensprovincies dan uit het binnenland. Een sombere rede, blijkbaar in opdracht uitgesproken. Generaal von Brauchitsch, de ver trouwde adviseur van Hitier, heeft te Tannenberg een redevoering uit gesproken, waarin hij krachtig de beweerde Poolsche eischen betref fende Oosbpruisisch gebied ver wierp. Wij zoeken geen conflict, al dus de generaal, maar wij vreezen het nog minder. Alle rechten, die men beweert te hebben, op dit ge bied vormen een dwaling, welke een soldaat niet met woorden weer legt. Er is geen verslag gegeven van deze rede, doch zij heeft bij diegenen, welke haar heb ben aangehoord grooten indruk gemaakt, door den diep emstigen en somberen onder toon. In bevoegde hooge militaire zoowel als politieke kringen beschouwt men de rede voering van von Brauchitsch als het Duit- sohe parool voor de eerstvolgende weken (of maanden). Ongetwijfeld, ook in de redevoering van von Brauchitsch werd ondubbelzinnig en met nadruk den wensch geuit, dat het mo gelijk zal blijken om den vrede te bewaren maar de hoop op de verwezenlijking van dezen werd overschaduwd door de somber heid van de vooruitzichten, welke de rede voering opende. Men neemt algemeen aan, dat deze rede voering reeds dagen van tevoren gereed was gemaakt en dat haar inhoud de voorafgaan de goedkeuring droeg van de hoogste in stanties in den lande. Men hecht dus groote beteekenis aan de uitlatingen van den ge neraal en in het bijzonder aan de zeer ge pointeerde wijze, waarop spr. oud-Prnisisch land heeft geindentificeerd met oud- Duitsch land, hetwelk aan Duitschland was ontroofd. Indien nu heden in de Duitsche pers met instemming gewag wordt gemaakt van de ioveyfeenfi aiet nieuwq) opmerkingen yan de Daily Express, dat Dantzig geen oorzaak van een oorlog kan zijn, dan moet men die instemming van Duitsche zijde niet zoo op vatten, zegt de N. R. Ct., dat er buiten Dant zig geen andere oorzaak van strijd is en dat derhalve van dien strijd geen sprake kan zijn, indien Dantzig niet de moeite waard is als inzet, doch veeleer aldus, dat de terug keer van de Duitsche stad Dantzig, welke feitelijk over de schakel der partij toch al tot Duitschland behoort, iets zoo vanzelfspre kends is, dat de hereeniging als inzet van een strijd bijna belachelijk futiel zou wezen, dat het evenwel nu gaat (ten minste in eer ste instantie) om hereeniging met Duitsch land van de Poolsche streken, welke 120 jaar lang tot Pruisen, dat is tot Duitschland, heb ben behoord. In den JapanschRussischen grenzenoorlog Tusschen 19 Juni en 18 Juli heeft de Ja- pansche luchtmacht 488 vliegtuigen van de Sovjet-Russische en Buitcnmongoolsche luchtmacht neergeschoten of op de vlieg velden vernietigd, overeenkomstig een offi- cieele mededeeling van de Japansche leger leiding. Evenwel is men over 40 vliegtuigen niet zeker. Sedert het uitbreken van het conflict van Nomonhan zijn in totaal 549 vliegtuigen van den vijand vernield. De meeste toestel len zijn van het type 115 en 116. Sedert 14 Juli zijn geen vijandelijke gevechtsvlieg tuigen meer gezien. Rust in Palestina weer voorbij Schietpartijen in Jeruzalem Bij acht schietpartijen, die zich hebben voorgedaan te Tel Aviv, Rehovoth en Pe- tach Tikwa en in de omgeving dezer plaat sen, zijn vijf Arabieren gedood en acht ge wond. Het in- en uitgaande verkeer naar en van deze drie steden is verboden. In de buitenbuurten van Tel Aviv hebben zich incidenten voorgedaan, waarbij ook schoten gevallen zijn. Een Arabier werd ge dood, drie gewond. Dit is het eerste geval van terroristische activiteit na de kalmte van den laatsten tijd. Vermoed wordt, dat de aanvallers Joden zijn en daarom is het geheele in- en uitgaan de verkeer der Joden te Tel Aviv slop ge- Craigic zeer pessimistisch ge stemd. Hederi de beslissing. Van diplomatieke zijde wordt ver zekerd dat de Britsch-Japansche onderhandelingen over Tientsin zullen worden afgebroken tengevol ge van de hardnekkigheid, waarme de Japan vasthoudt aan zijn eisch tot wijziging van de Britsche hou ding in het Verre Oosten, welken eisch Japan ingewilligd wil zien alvorens' de kwestie-Tientsin te be handelen. Arita, die af en toe gedurende de bespre kingen, welke gisteren hebben plaats gehad het vertrek verliet, om met vertegenwoor digers van het leger te spreken en dezen te consulteeren zou, zoo wordt gemeld, er op hebben aangedrongen, dat de Engelschen hun in het verleden begane fouten erken nen en voor de toekomst belofte doen. De instructies, die Craigie van zijn regeering heeft ontvangen, laten dit echte niet toe. In betrouwbare kringen meldt men, vol gens U. P. dat Craigie pessimistisch ge stemd is en dat Engeland reeds de stappen die na de mislukking der onderhandelingen zullen volgen, overweegt. Voor versterking van het anti- Komintempact. De eersteminister van Japan, Hiranoe- ma, heeft een redevoering uitgesproken in de openingsvergadering van de commissie voor Chineesche zaken, die vorig jaar is ge organiseerd en welker verbindingsbureaux gevestigd zijn op de sleutelpunten in 'China gedurende Maart j.1. Hiranoema liet zich in deze rede geest driftig uit ten gunste van een versterking van het anti-kominternpact. Sprekende over den internationalen toe- stad, de groeiende onrust en den steeds meer om zich heen grijpenden bewapenings wedloop, legde Hiranoema den nadruk op de noodzakelijkheid van het nemen van ruime maatregelen tot bescherming van de nationale veiligheid en de Oostaziatische stabiliteit. Japan wenscht een krachtige sa menwerking met de buitenlandsche mo gendheden, die begrip hebben voor den nieuwen toestand in Oostazie en goeden wil en vriendschap jegens Japan toonen. Vooral gevoelt Japan geestdrift voor een versterking van het antikominternpact. Bommen op Japansch hospitaal Niet de eerste maal, dat de Rus sen zulks doen, beweert de Ja pansche persdienst. In de Japansche hoofdstad is groote op schudding veroorzaakt door een vertraagd le gerbericht, volgens hetwelk Zondag j.1. ne gen sovjet-Russische bombardementsvliegtui gen zijn verschenen boven een Japansch veldhospitaal op eenigen afstand van de grens tusschen Mandsjoekvvo en Buiten- Mongolië en daarop eenige bommen hebben laten vallen, ondanks de Roode Kruisvlag- gen. In liet bericht wordt hieraan nog toege voegd, dat 't Zondag j.1. niet de eerste maal was, dat sovjet-Russische vliegtuigen non combattanten en open steden bombardeer den, doch dat zij dit herhaaldelijk elders in Mandsjoekwo hebben gedaan. Niettemin zou de Japansche regeering, n. Havas uit welingelichte Japansche bron verneemt, bereid zijn, de kwestie-Nomonhan aan de grens van Mandsjoekwo en Mongolië langs diplomatieken weg te regelen volgens de verleden jaar voor de kwestie van Tsjang Koe Feng goedgekeurde oplossing. Daarentegen neemt de verontwaardiging van de openbare meening in Japan over het optreden der Russen in Noord-Sachalin meer en meer toe. Chaos in de Chineesche finantiën Lage Chineesche dollarkoers de oorzaak. Tengevolge van de baisse van de Chinee sche dollar, welke tot den ongekend lagen koers van 4.5 penny is gevallen, heerschen chaotische toestanden op financieel gebied te Sjanghai. Het hoofd van een vooraan staande in- en exportfirma heeft den cor respondent van Reuter gezegd, dat het ge heele zakenleven stil ligt. Voor de Hoeasing Handelsbank staan de Chineezen in queu om hun nationale munt in te wisselen tegen biljetten van deze bank, welke gisteren op 6 pence genoteerd ston den. De bezitters van Chineesche dollars poogden hiervoor veelal buitenlandsche munt te koopen, doch deze was slechts in beperkte mate te krijgen en tegen een zeer onvoordceligen koers. Anderen kochten goe deren of effecten. De goederenprijzen ste gen evenwel met 20 tot 30 pet., terwijl de winkeliers den verkoop van geïmporteerde goederen beperkten, Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT. Verwachting: Zwaarbewolkt met opklaringen, enkele plaatselij ke regen- of onweersbuien, iets warmer dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Dr. Colijn voert drukke bespre kingen. Spoedig weer naar den Ruigenhoek. De Kabinetsformateur, dr. Colijn, heeft gisterochtend op het Departement van Al- gemeene Zaken, den heer H. P. J. Bloemers burgemeester van Arnhem, ontvangen. De heer Bloemers is sedert 1937 voorzitter van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Daarna heeft de formateur met ir. M. H. Damme, den directeur-generaal der P T. T. besprekingen gevoerd. De heeren Bloemers en Damme zijn bei den politiek links georiënteerd. In den loop van den morgen heeft dr. Co lijn ook met dr. J. A. Nederbragt besprekin gen gevoerd. Dr. Nederbragt is voorzitter van den Havenraad van Dantzig. Hij begon zijn carrière als Kameroverzichtschrijver voor „De Standaard", was later werkzaam op het Departement van Buitenlandsche Za ken, welk departement hij als chef der di rectie van Economische Zaken verlaten heeft. De heer Nederbragt is de Anti-Revo lutionaire beginselen toegedaan. Omstreeks het middaguur heeft dr. Colijn op het Departement van Algemeene Zaken overleg gepleegd met den directeur van het Kabinet des Koningin, jhr. mr, G. C. W. van Tets van Goudriaan. De koers blijft dus gericht op een zaken kabinet, Opmerkelijk is de tamelijke vijan dige houding welke de katholieke bladen tegenover Dr. Colijn's pogingen aanemen. Verwacht kan worden dat Dr. Colijn zich spoedig weer naar den Ruigenhoek zal be geven teneinde H. M. de Koningin verslag uit te brengen. Vijfjarige jongen uitverkoren om het land te regeeren. Naar het Chineesche Persbureau meldt, is thans een vijfjarige jongen gekozen om over Tibet te regeeren en den dertienden Dalai Lama, die vijf jaar geleden stierf, op te volgen. De veertiende Dalai Lama, de reïncarna tie van den dertienden, is uit Kokonor naar Ihasa vertrokken in gezelschap van een specialen commissaris der Chineesche re geering en vertegenwoordigers van Tibet. De regeering heeft 100.000 joean beschik baar gesteld ter bestrijding van de reiskos ten. De nieuwe Dalai Lama is geboren bij Taerssoe, een der bedevaartplaatsen 25 k.m. ten Zuidwesten van Kokonor. De correspon dent van het Chineesche persbureau, die voor het vertrek een onderhoud met den jeugdigen heerscher heeft gehad, vertelt, dat de Dalai Lama doordringende oogen heeft en zich kalm en waardig gedraagt. Hij heeft medegedeeld, dat zijn naam Lama Tantsjoe is. Te Ihasa zal hij zijn verdere op leiding genieten. Van 1 tot en met 8 Augustus. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën a.i.: is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met S Augustus 1939 geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel zonder voorzien te zijn van het vereischte volgens de bij artikel der rijwielbelasting wet bedoelde voorschriften bevestigde be- lastingmerk. Voetje door grasmachine afgesneden Tweejarig ventje voor goed ver~ minkt. Terwijl de landbouwer G. W. ten Have te Vaassen, met een grasmachine nabij zijn woning aan het maaien was, is het twee jarig zoontje in een onbewaakt oogenblik voor het mes van de machine geloopen, met het gevolg, dat een der voetjes van het kind werd afgesneden.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1