Cr Limburg ziet Prins Bernhard Enen spuitvergoeding tegen DE WEREL Geen kopman en geen knechten in Argentinië heeft te veel graan Plaatjesdag nadert Het vlot in den Noord-Oostpolder „Ik kom van de politie" Amsterdamsche boemeladressen beperkt. Ferm optreden van een politieagent De Tonr de France de Nederlandsche ploeg Postvlucbten op Ind m w ein woordt Zeer hartelijke ontvangst in on ze Zuidelijkste provincie. GROOTE VREUGDE TE MAASTRICHT. Prins Bernhard heeft gisteren zijn eerste bezoek gebracht aan de provincie Lintburg. Het bezoek droeg een informeel karakter, maar de ontvangst was daar niet minder hartelijk om. Stralend zomerweer begunstigde zijn tocht door het Limburgsche land. Het was omstreeks half twaalf toen de open Maibach Zeppelin van den prins aan de grens der gemeente Roermond, komende .uit de richting Venlo, zichtbaar wérd. Langs de straten der stad stonden de schoolkinderen met oranje getooid en wim pels in de hand en de bevolking in dichte hagen opgesteld. I-Iet volk juichte den Prins hartelijk toe. Het eerste bezoek gold het Landbouwhuis, het centrum van de or ganisatie van den Limburgschen land en tuinbouw bond. In een der versierde zalen werd Z.K.H. opgewacht door den Commissaris der Ko ningin in Limburg. Van het landbouwhuis werd gereden naar de coöperatieve Roermondsche eiermijn, een der hoofdcentra van de eierenexport van Nederland. Er volgde een rondgang door het bedrijf, waarbij de Prins vol belangstelling tal van vragen stelde. Een incidentje. Een klein incident deed zich voor, toen te Roermond de slagboomen van een spoorwegovergang juist dicht vielen voor een naderenden kolentrein. Het volk drong in groote massa rondom de auto van den Prins en juichte hem luide toe. De Prins nam het geval nogal gemoedelijk op en lachte hartelijk. Het was ongeveer twee uur. toen Z.K.H. afscheid nam en zijn tocht voortzette naar het Zuiden, naar Maastricht. Te Maastricht Het informeel bezoek, dat Prins Bernhard aan Maastricht heeft gebracht bij zijn tocht door Limburg, is geworden tot een harte lijke begroeting van de geheele bevolking. De Prins bezichtigde o.a. de aardewerk fabrieken van Regout. De fakkeloptocht, welke de feestviering te Maastricht bij het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard besloot, is een hoogtepunt van geestdrift bij de Maastrichtsche bevolking geworden. Toen de Prins met het selecte gezelschap, dat aan het intieme diner, door den Com missaris der Koningin aangeboden, aan zat, op het balcon van het gouvernements- palcis verscheen, kende de geestdrift van de menigte geen grenzen. Na het voorbijtrekken van den stoet, het geen 20 minuten vorderde, keerde de Prins tot tweemaal toe op het balcon terug om vriendelijk te danken voor de daverende toejuichingen van het talrijke opgetogen publiek. Maastricht heeft vele spontane feestvie ringen gekend: de feestvreugde rond dit bezoek van Prins Bernhard vormde in deze reeks een hoogtepunt. Prins Bernhard heeft uitdrukkelijk de verzekering gegeven, dat de buitengewoon hartelijke en spontane ontvangst der Lim burgsche bevolking, zoowel te Roermond als te Maastricht hem bijzonder heeft ge troffen. Grensincident in Polen Botsing tnsschen Dantzlger en Poolsche douanebeambte. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Een Dantziger Douanebeambte bemerkte in de buurt van het grensstation Postelau op een ronde een Poolschen beambte door wien hij werd aangevallen. De Dantziger douanier werd gedwongen van zijn wapen gebruik te maken en heeft in noodweer den Poolschen beambte neergeschoten. Er wordt een onderzoek ingesteld. Hetzelfde bureau geeft nog de volgende bijzonderheden over dit geval. De Dantziger beambte heeft op zijn rondè in de richting van 't grensstation Postelau een Poolschen beambte ontmoet, die van Poolsch grondgebied uit zonder voorafgaan de sommatie zijn geweer aanlegde op den Dantziger beambte. De Dantziger douanier werd daardoor ge dwongen zijnerzijds van zijn wapen gebruik te maken en heeft in noodweer op den Pool schen beambte geschoten, direct begaf hij zich naar den blijkbaar gewonden Poolschen beambte om hem te helpen. Op dat oogen- blik naderden twee andere Poolsche grens beambten, waarop de Dantziger beambte om verdere botsingen te verhinderen, zich te rugtrok en direct melding van het voorval maakte. Een andere lezing. Van het incident, dat zich gisteren aan de grens tusschen de Vrije Stad en polen heeft voorgedaan, geeft Havas de volgende lezing: Gisteren heeft zich een incident voorge daan aan de PoolschDantzigsche grens, waarbij een Poolsch grenswachter door Dantzigers gedood is. Om tien uur overschre den bij Trzionski, een Poolschen douanepost, gelegen op 30 M. van de grens bij Tozew, een Dantzigsch douaneambtenaar en twee nati- onaal-socialisten de grens, drongen op Poolsch gebied door en doodden niet een re volverschot den grenswachter Ditold, die trachtte hen te arresteeren. De moordenaars vluchtten naar Dantzigsch gebied. De Poolsche autoriteiten hebben een on derzoek geopend. Om 13 uur meldde zich een vertegenwoordiger van den Dantzig- schen Senaat aan bij het Poolsche commissa riaat-generaal, waar hij verontschuldigingen der Dantzigsche autoriteiten aanbood. De Dantzigsche middagbladen trachtten het in cident als van geringe beteekenis voor te stellen. Zij schrijven, dat de grenswachter slechts gewond werd. Joden zijn Eddy Cantor dankbaar De filmster ontfermde zich over 2000 vluchteling et j es. Naar aanleiding van de zilveren bruiloft van den bekenden filmster Eddie Cantor, organiseerde de Zionistische Vrouwenveree- niging ..Hadassa" een feestelijke bijeenkomst in het Palestina-Paviljoen op de Wereldten toonstelling te New York. Tijdens het ver loop dezer bijeenkomst gaf de leidster der jeilgdemigratie van den Hadassa, mevrouw Grimberg, in een rede uiting aan de dank van de 2.000 kinderen, die dank zij de actie door Eddie Cantor gevoeld, uit de nat. so cialistische hel konden worden gered en aan wie de mogelijkheid om naar Palestina te gaan, kon worden verschaft. In zijn antwoord gaf Eddie Cantor een overzicht van de opbouwarbeid in Palestina en richtte tot de wereld het appél om bet leed der Vluchtelingen, die op schepen op vele zeeën rondzwerven, zoo veel mogelijk te verkorten. Daarop overhandigde een der aanwezige be stuursleden den filmster een oorkonde van de aanplanting van een bosch met 18.000 boomen in Palestina, welke in opdracht van dc Hadassa op naam van Eddie Cantor wordt verricht. Hongarije wil niet anti-Duitsch zijn Streng optreden aangekondigd, tegen hen, die de vriendschap trachten te verstoren. In een verklaring, afgelegd tegenover een vertegenwoordiger van het Hongaarsche te- legraafagentschap, heeft Csaky o.m. gezegd: „Ik zal van alle wettige middelen tot on derdrukking gebruik maken jegens een iegelijk, die twijfel wekt aan de eerlijkheid van onze buitenlandsche politiek door op onverantwoordelijke en onvoorzichtige wijze te trachten de betrekingen van goede vriendschap met Duitschland te verstoren." Csaky verduidelijkte dit als volgt: „De laat ste weken heeft men in Hongarije pogingen opgemerkt om de openbare meening in an- ti-Duitsche zin te beïnvloeden. De onbe kende inspiratoren trachten te bewijzen, dat Duitschland jegens Hongarije geen op rechte bedoelingen heeft en dat Duitschland in een nieuwen oorlog het onderspit zou delven." Csaky verklaarde voorts, dat hij deze dubbelzinnige pogingen veroordeelt en cate gorisch verwerpt. Maatregelen tegen overproductie. President Ortiz heeft een bespreking ge had met den minister van landbouw en de presidenten van de nationale Bank, de goe derenbeurs en de vereeniging van graan handelaren. De door de daling van de graan prijzen veroorzaakte crisis werd onderzocht. Na afloop heeft de minister van Land bouw tegenover de pers verklaard, dat de noodzakelijkheid voor Argentinië was nage gaan om andere afzetgebieden voor graan te verwerven. Den Argentijnschen boeren wordt aangeraden bij den volgenden uit zaai maatregelen te nemen ter vermijding van overproductie. Geen extra gelden voor bestrij ding Coloradokever. Op vragen van het Tweede Kamerlid de Marchant et d' Ansembourg of de minis ter bereid is gelden beschikbaar te stellen voor de landbouwers ter bestrijding van den Coloradokever, heeft de heer Steen- berghe, minister van economische zaken ge antwoord: De vraag wordt ontkennend beantwoord. De aan te vragen gelden dienen voorname lijk om het spuitmateriaal kosteloos ter beschikking te stellen, alsmede voor het nemen van dieper ingrijpende maatregelen, ter plaatse, waar de aanwezigheid van den colorado-kever is vastgesteld, en die met veel - grooter zekerheid dan de algemeene bespuiting tot vernietiging van dien kever voeren. Het ligt niet in de bedoeling in de overige kosten, die uit de verplichting tot spuiten voortvloeien, bij te dragen. Met ingang van 21 Juli 1939, dus vandaag zullen op de kantoren der posterijen, de rij- wielbelastingmerken voor het belastingjaar 1939—1940 (1 Aug. 1939 t.m. 31 Juli 1940) verkrijgbaar zijn. AFSCHEID VAN MIJN OUDE PLAATJE. Plaatjenu nog kostbaar kleinood, Straks, beduimeld koopren vod... Nu nog fiscusdienaardwinger, Straks... een cent nóg te hoog bod... Plaatje, 'k had zoo dikwerf vreeze Dat ik jou verliezen zou, 't Mocht gelukkig niet zoo wezen Eén heel jaar bleef jij me trouw! Nu ga je me wrééd verlaten, Maar er is weer nieuwe hoop... Voor slechts één onnoozel riksje Is je zoon alweer te koop. 't Zou ook al te gruwelijk wé zen Stierf jouw schoon geslacht eens uit, Nou tabéh dan... ouwe jongen... 'k Stop... m'n vulpen... snikt te luid! Vaste prijzen voor schoenreparatie Ministerieel ingrijpen verzocht. De petitionnementsactie ter verkrijging van wettelijke geregelde prijzen voor schoen reparaties, op touw gezet door de econo- sche schoenmakers distributie- en produc tie-organisatie, heeft reeds belangrijke re sultaten opgeleverd. Vooral in de groote steden van ons land hebben de schoenmakers zich door het plaatsen van hun handteekening op de pe titie-lijsten in meerderheid uitgesproken voor vaststelling door den minister van. eco nomische zaken vpn minimumprijzen voor schoenreparaties. Men acht een dergelijke ministerieele regeling mogelijk op grond van de wet op de ondernemers-overeenkom sten. De eerste sluisput bij Vollen- hove thans droog. De eerste sluisput van de drie, waarin de gemalen zullen worden gebouwd, om den Noord-Oostpolder straks droog te pompen, namelijk die bij de Voorst bij Vollenhove ligt thans droog. Daar er zich geen moeilijkheden met het grondwater hebben voorgedaan, is het be- malingswerk voorspoedig verloopen. Bin nenkort zal hier met den bouw van het eerste gemaal de beide andere komen bij Urk en de Lemmer worden begonnen. Handigheid van particuliere re chercheurs mishaagt de échts Hermandad, De minister van Justitie brengt in het Al gemeen Politieblad het navolgende onder de aandacht van de hoofden van plaatselijke politie: Het komt voor, dat personen, die in dienst zijn van een particulier recherchebureau, zich bij het instellen van een onderzoek het zij bij de politie, hetzij bij particulieren le- gitimeeren door vertoonirig van een of an der bewijs, waarop zij worden aangeduid met de hoedanigheid van „rechercheur". Het zal duidelijk zijn, dat, voor zooveel de uit werking op het publiek betreft, vertoon van een dergelijk stuk op één lijn staat met de misleidende bewering: „Ik kom van de po litie." Het publiek, dat veelal in dit opzicht te goeder trouw is, komt daardoor in den waan te verkeeren, dat het te doen heeft met een politie-ambtenaar en verstrekt aan den par ticulieren rechercheur de verzochte inlich tingen. Hoewel ten overvloede wordt er nogmaals op gewezen, dat dergelijke personen als par ticulieren moeten worden beschouwd en ie dere politiebevoegdheid missen, evenals ie dere aanspraak op voorlichting of medewer king van de zijde der politie of van het pu bliek. Alleen de groote zaken twee avonden per week tot twee nur -1 open. De Amsterdammer en de buitenman, die des nachts tusschen een en twee de bloeme tjes buiten wil zetten, kan dat Donderdags- en Zaterdagsavonds doen, maarlang niet overal. De kleinere, lees voor boeme laars voornoemd „gevaarlijkste" café's moe ten dicht om één uur. Op herhaaldelijk verzoek van de afdee- ling Amsterdam van Horecaf had de bur gemeester van Amsterdam ecnige maanden geleden besloten een aantal groote cafés vergunning te geven om, in afwijking van het vooor de hoofdstad geldende sluitings uur van 1 uur 's nachts, op Donderdag- en Zaterdagavond tot 2 uur open te blijven. In afwachting van de verdere uitwerking van dit besluit stond de politie een twintig tal kleinere, ook buiten het centrum der stad verspreid liggende, café's, die eveneens vergunning om op genoemde dagen tot 2 uur open te mogen blijven, hadden aange vraagd, toe, van het verlate sluitingsuur gebruik te maken. Thans heeft de burgemeester defini tief bepaald, dat slechts de grootere établissementen, die een schriftelij ke vergunning hebben gekregen, op Donderdag- en Zaterdagavond tot twee uur geopend mogen blijven. De overige categorie café's. die een zelfde vergunning hadden aangevraagd en in af wachting van de beslissing eveneens tot twee uur open waren, hebben mededeeling gekregen, dat op hun verzoek afwijzend is beschikt en dat zij met ingang van heden op alle avonden van de week normaal om één uur moeten sluiten. Tienjarig meisje van een wissen dood gered. Gistermiddag om drie uur heeft een tien jarig meisje M. H. van W., uit den Haag zich ter hoogte van het Palacehotel te Sche- veningen te ver in zee gewaagd. Door den krachtigen stroom werd zij meegesleurd. De agent van politie J. A. Alkemade, die het meisje in gevaar zag, aarzelde geen oogen- vlik, maar sprong van den golfbreker af in zee. Met groote inspanning redde hij de drenkelinge. Het gebeurde veroorzaakte op het strand groote consternatie. Met haar moeder is het meisje per auto naar huis gereden. Onze jongens rijden niet volgens bepaalde opdrachten, uit eigen belang zullen zij Lambrichts steunen. RENNERS EN JOURNALISTEN VIEREN VERJAARDAGSFEEST (van onzen specialen verslaggever) Wie zou denken, dat een rust dag voor de coureurs beteekent, dat zij nu werkelijk den ganschen dag niets te doen hebben, heeft er geen idee van hoevele verschillende za ken in die enkele uren tijds moeten worden opgeknapt. Zeker, wanneer men onder een rustdag alleen ver staat, dat de renners dien dag niet behoeven te fietsen, dan is de rust volmaakt. In andere opzichten is het evenwel niet het geval. Toulouse is een centrum van Fransche wie lersport. Men heeft onder de coureurs favo rieten en vele honderden verdringen zich derhalve voor de hotels van de renners, om een handteekening van hen machtig te worden, zoodra zij zich vertoonen. Men moet deze belangstelling in alle kringen van jo:-g tot oud meemaken om haar volkomen te begrijpen! Hierbij behoeft het nauwelijks betoogt, dat het vrouwelijke gedeelte van de bevolking zich niet onbetuigd laat. De rust dag vergaat eigenlijk in drukte Verjaardagsfeest. De interesse van het publiek voor de rus tige Nederlanders, die zoo'n uitstekend fi guur slaan in de Ronde, is niet minder dan voor andere ploegen. In het plocgje Neder landsche coureurs echter is gisteren een speciaal feest gevierd. Twee onzer landge- nooten vieren nl. midden in den zwaren Tour hun geboortedag. Janus Hellemons werd gisteren 27 jaar en Jan Lambrichts wordt vandaag 24 jaar Hoewel de training een uitbundige vie ring verbiedt, heelemaal zonder herdenking ging het toch ook weer niet. Zoo kwamen de Nederlandsche coureurs en de Nederlandsche journalisten, die dit jaar de Ronde volgen, gisteravond aan een diner bijeen. Er werd wat gedronken, zij hef zuinig, ook al weer in verband met de training, en namens de Nederlandsche sport journalisten te Toulouse vercenigd, werden aan Hellemons en Lambrichts, met de hand gesneden sierborden aangeboden. Er heerschte in het kleine groepje een voortreffelijke stemming, trouwens hoe kon bet ook anders: de coureurs zijn door groo te moeilijkheden heengekomen, dc plaat sing van onze renners, zoowel in de per soonlijke als in de landenrangschikking is voortreffelijk, en hoewel onze ploeg twee verliezen heeft, moeten lijden Sijen is gisteravond naar Nederland vertrokken zijn de overige Nederlandsche zes coureurs met de beste voornemens bezield ten op zichte van het resteerende zeer zware ge deelte van de Ronde van Frankrijk. Welke tactiek zullen onze jon gens volgen? Er zou op den middag te Toulouse in den kring van onze landgenooten over de te volgen tactiek- worden gesproken. Op aanraden van Joris van den Bergh kregen onze landgenooten zelf te beslissen en de resultaten zijn verrassend goed. Het is de geest van vriendschap en het welbe grepen eigen belang, welke oplossing moe ten brengen. Het is voor ons duidelijk, dat de renners zelf uit eigen belang Lambrichts zullen steunen. Opdracht is echter een vorm van dwang en dwang zou de stemming van vriendschap en saamhooriglieid, welke thans in het Nederlandsche gezelschap heerscht. k,unnen breken. Zou men denken, dat een renner, aange wezen als knecht, niet te kampen krijgt met een minderwaardigheidscomplex, wat hem zijn plaats in de Ronde kan kosten? Zonder ecnigen twijfel mag men speculce- ren op de vriendschap van de Hollandsche jongens, die niet alleen verheugd zijn over elkanders succes, maar ook steun aan el kaar weten te geven, wanneer steun op een bepaald oogenblik noodig mocht zijn. Geen kopman in de Nederland sche ploeg of liever: geen knech ten: op die wijze beginnen de Hol landsche jongens morgen aan de tiende étappe van Toulouse naar Montpellier, Er wachten heden weer moeilijkheden ge noeg. Na den start om zes uur rijden de renners eerst een derde étappe van Tou louse naar Narbonne over een afstand van 148,5 K.M., dan volgt een tijdrit over 27 K.M. van Narbonne naar Beziers en ten slotte volgt het derde gedeelte van Beziers naar Montpellier. over een afstand van 70,5 K.M. Zoodat in totaal 246 K.M. zal moeten worden afgelegd. Gier (heenreis) Valk (terugreis) Vertrek van Aankomtti Singap. 20 Julij Band. 20 ja Athene 20 Juli A'dam 20 Ji (h"enreS)t K™ 20 Juli |jodhp.», terugeis)1 20 Juli |jodhp. 5£&> jA-dam 20 Juli (AthanJ (terugreis) Band. 20 Juli |Medan2); België erkent Slowakije De Bt-, minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat België de facto de hankelijkheid van Slowakije heeft e» Duitsch-Roemeensche samenwerking Roemenië en Duitschland hebben eet tocol onderteekend, waarbij een u breid programma tot verbetering van] Roemeenschcn landbouw is opgei Het protocol ligt in het kader van Duitsch-Roemeensche economische i eenkomstcn, welke in April jl. zijn a teckend. Het streven van de Roemee onderhandelaars was erop gericht te gen, dat het programma wordt uiige] door particuliere Rocmccnsch-Dui maatschappijen, welke geen natioj basis hebben. In geval deze maats pijen geen overeenstemming bert zullen zij geheel in Roemeensche ha overgaan. De Linglade geopend. Ter herdi van den honderdsten sterfdag van de der van de Zweedsche gymnastiek, heeft Zweden een „Linglade" geoi seerd, waaran de vertegenwoordiger 38 landen deelnemen. Gisteravond t uur is in tegenwoordigheid van de; ning in het stadion van Stockholm „Linglade" geopend. Een tegenspraak van King Hall Hall heeft het gerucht tegengespi als zou de Britsche regeering hem o| dringen van haar ambassadeur te I verzocht hebben het zenden van „bri naar Duitschland te staken. Stakingen in Amerika. Meer dan arbeiders van de „Workers Alliancé in staking gegaan uit protest tegen i passing der nieuwe wet, welke b dat alle arbeiders, die meer dan 18 den bij de W.P.A. gewerkt hebbe slagen worden. Te New York stake: arbeiders. De politic heeft maat! genomen om incidenten te voorkomt Versterking der Fransche marine. Fransche minister van Marine het vel gegeven tot het op stapel zettei twee kruisers en zes duikbooten. Vliegtuigongeluk In Zwitserland. middag is bij Constanz een passagier tuig van de „Swiss Air", dat op d ZurichWeenen vloog, neergestort bestuurder, de radio-telegrafist, eei ploye der luchtvaartmaatschappij ei passagiers kwamen om het leven, Groote luchtbeschermingsoefeningei Duitschland Van 1 tot 3 Aug. zul het Noordwesten van Duitschland breide luchtbeschermingsoefeningei! houden worden. Het „Reichsgeset! meldt dat van 31 Juli te middernac 3 Aug. te 24 uur niet mag worden gen boven het gebied, dat begrensd door de volgende lijn: Noordzeekust scrHannoverMundenWarm K.M. ten Noordoosten van Kessel, 9 ten Zuidwesten van Munster. Italiaansche legioensoldaten weer tl De Sardegna is met 190 officieren, 2 derofficieren en 890 légioensoldateï Spanje in Italië teruggekeerd. Deze tairen hebben in de straten van I gedefileerd voor hun vertrek naar no, waar zij zullen worden geded seerd. Prins-regent Paul bij Chamberlain, regent Paul heeft gisteren in Dou street in intiemen kring met minislj sident Chamberlain het noenmaal ge' De prins en zijn gemalin zullen liet einde bij den Hertog en Hertogin van logeeren. Studenten helpen bij den oogst. E roep van den Duitschen rijksstudent der heeft tot gevolg gehad, dat meel 45.000 mannelijke en vrouwelijke st ten zich hebben opgegeven voor hui den oogst en naar liet oosten van hel zijn vertrokken. Deze 45.000 maken 58 procent, van alle Duitsche stud uit. Militair vliegtuig verongelukt. Een tair vliegtuig is door onbekende ooi in de nabijheid van Jesi in de pro' Ancona (Italië) neergestort. De via zittenden kwamen om het leven. Overstroomingen in Mexico. Zes van de Mexicaanschc stad Puebla zijn komen vernield door de overstrooming De San Francisco. Tot dusverre zijn! 100 slachtoffers gemeld. De matM schade is onberekenbaar. De autori organiseeren hu l p verleen ing. Het verongelukte Duitsche vliegtuig bemanning van het in zee gestorte sche vliegtuig bestond uit vier kopp" niet uit vijf, zooals men eerst meend* ze vier mannen zijn gered. Vlootschouw in de Oostzee. Eenj van de'Russische vloot, die in de 0a oefenen, zijn gisteren door Zhdanot. lid van het politieke bureau en Kuztfj commissaris voor de marine ?esc,^ Op 24 Juli zal te Moskou een vla. worden gehouden.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2