Het Britsche volk Motorscliokker overvaren is Juda's beste vriend! door een Duitsche vrachtboot Dr. Colijnbij K.M.deKoniiii Een Britsch vredesaanbod aan Hitier? K.L.M.-vogel als menschenredder Toch vorderingen te Tokio Thetisbemanning zal weinig geleden hebben De ontruiming van Tirol Japan overweegt gedwongen zilverexpt Een ernstig beroep op het foodsche volk zelf Minister Mac Donald gdspt de georganiseerde onwettige immi- gratie in Palestina. In antwoord op critiek van arbei derszijde, waarin de schorsing der immigratie in Palestina werd ge gispt, heeft de Britsche Minister Mac Donald op zijn beurt de ille gale immigratie gehekeld, welke deze maatregel noodig maakte. De minister zeide, dat tusschen 1 April en 24 Mei 1300 Joden in Palestina zijn geko men. In het half jaar, begonnen op 1 April, zijn in totaal 10.350 immigranten binnenge komen, het groolste quotum gedurende drie jaar. Sinds 2i Mei zijn 3507 clandestiene immigranten door de Engelsche patrouilles en vaartuigen aangehouden. 500 tot 1.000 il legale immigranten zijn onopgemerkt bin nengekomen en thans bevinden zich 4000 menschen op schepen, die eveneens illegaal willen immigrecren. Dit totaal van onge veer S000 doet het quotum van legale im migranten, dat wij voor het nieuwe half jaar op het oog hadden, wegvallen, aldus de minister. Ongeveer 40 pCt. der illegalen zijn niet afkomstig uit groot Duitschland, maar uit Polen en Roemenië en men raadt dezen menschen aan hun papieren over boord te werpen, zoodat zij, wanneer zij in Palestina aankomen, geen bewijzen hebben op grond waarvan wij zouden kunnen bewerken dat zij weer in hun land van afkomst zouden worden opgenomen. Dezen houden een deel der Joodsche vluchtelingen uit midden Eu ropa, die wij gaarne in Palestina zouden zien, buiten dat land. Georganiseerde beweging Men heeft hier duidelijk te doen met een georganiseerde beweging, die ten doel heeft de immigratiewetten te breken en de po litiek van het witboek te vernietigen. Dat is een toestand, waarin wij niet kunnen berus ten. Het schenden der immigratiewetten schept een toestand in Palestina, die steeds ernstiger wordt. Het verwekt groote onrust onder de Arabische bevolking en de aan stichters willen de Britsche regeering ver dacht maken door twijfel te wekken aan haar oprechtheid bij de tenuitvoerlegging van de politiek van het witboek. Eens te mepr verbreidt zich een wantrouwen aan onze goede trouw, niet alleen onder de Palestijnsche Arabieren, maar ook in de aangrenzende landen. Dat kan slechts lei den tot een aanblazen van de vonken van het Arabische verzet tot vlammen, waar van de gevolgen voor de Joodsche gemeen schap in Palestina minstens even ernstig zouden zijn als voor wien ook. „Ik verberg niet voor dit huis aldus zeide de minister verder „dat zij, die de grootste controle kunnen uitoefenen op de onwettige immigratie, de Joodsche leiders en het Joodsche volk zelf zijn. Indien zij het wenschen, dan zouden zij inderdaad de onwettige immigratie aanmerkelijk kunnen beperken en wij vragen derhalve hun me dewerking in deze." Britsche volk beste vriend der Joden! Hoewel het Joodsche agentschap zelf, niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor het organiseeren van de onwettige immigra tie, heeft het deze wel aangemoedigd in sommige verklaringen, welke het heeft ge- puhliceerd en de Britsche regeering doet een beroep op de Joodsche autoriteiten en het Joodsche volk hieraan een einde te maken. Minister MacDonald zeide verder, dat het Britsche volk de beste vriend is van het Joodsche volk en hij herinnerde eraan, dat alleen het Britsche volk heeft geholpen een nationaal tehuis in Palestina te vesti gen en de immigratie van 300.000 Joden heeft vergemakkelijkt. Alleen het Britsche volk heeft dit nationale tehuis verdedigd. De kosten hiervan zijn bestreden door de Britsche belastingbetalers, terwijl Britsche soldaten hun leven ervoor hebben gelaten. Tenslotte deed MacDonald een beroep op het Joodsche volk, om met de Britsche regee ring samen te werken en haar te steunen. Naar de U. P.-correspondent Car- roll aan de Msb. seint, zou de Brit sche regeering doende zijn met het ontwerpen van een „positief vredes plan", dat in den nazomer aan Hit- Ier zou worden voorgelegd. Berichten omtrent een dergelijk plan doen inderdaad, de laatste da gen, in goed ingelichte diplomatieke kringen de ronde, doch van officieele zijde worden geenerlei mededeelin- gen dienaangaande verstrekt. Volgens bedoelde diplomatieke kringen, zou het Britsche plan de volgende punten inhouden: 1) Aan Duitschland zou worden verzocht, een deel van zijn bewapenig op te offeren. Engeland en zijn geallieerden zouden garan ties voor een dergelijke unilaterale ontwape ning vragen, opdat deze werkelijk wordt uit gevoerd. 2) Engeland zou, in ruil voor deze par- tieele ontwapening, een enorme leening aan Duitschland verstrekken, teneinde Hitier in staat te stellen, om de Duitsche oorlogsin dustrie te veranderen in industrieën van vreedzainen aard. 3) Indien Duitschland eenmaal met de beperking van zijn bewapening begonnen is. zullen verdere concessies aan het rijk, o.a. in zake het koloniale vraagstuk over wogen worden. 4^ Engeland zal alle middelen te baat nemen voor het propageeren van zijn voor stel, opdat deDuitsche bevolking op de hoogte worde gebracht van dit aanbod en dus wete. dat. indien het toch tot een. oor log komt. de Duitsche regcering daarvoor verantwoordelijk is. Volgens de bronnen, waaruit deze mede- deelingen afkomstig zijn, zou Berlijn reeds van de toebereidselen tot dit „vredesplan" op de hoogte zijn. Ook zou het bij de bespre kingen met Wohltat te berde zijn gebracht. Echter zou het niet voor einde Augustus of in September officieel aan Berlijn wor den voorgelegd. De bemanning van het toestel zat boven op de cockpit en zond licht- kogels naar boven, terwijl zij ook met lampen aan te Boller berich ten door. wilden seinen. Het was echter niet mogelijk aan boord van het K. L.M. vliegtuig deze lichtseinen op te vangen. Toen hij eenmaal boven de plaats cirkelde waar de machine was neergekomen, heeft te Roller aan de Deensche zenders zijn positie gevraagd.. Aan de hand hiervan konden zij dus be schikken over de plaats waar het wrak lag Het K.L.M. vliegtuig kon natuurlijk verder niets doen om de bemanning van het Duit sche vliegtuig naar boven te halen, aange zien de K.L.M. slechts met landmachines vliegt. Toch echter gaven de Nederlanders hun pogingen niet op om de Duitsche beman ning zoo spoedig mogelijk in veiligheid te brengen. Visschers gewaarschuwd. Dertig kilometer verder passeerde Te Rol ler een aantal Deensche vischersschepen en toen hij eenmaal boven de plek was geko men waar de schepen lagen, beeft bij een bericht in Fransch en Duitsch in een zakje gedaan en dit zakje weer bevestigd aan een zwemvest. Daarop is de „Jan van Gent" naar beneden gedoken en heeft men het zwemvest met het bericht er aan naast een visschersboot laten vallen. Even duurde de spanning, doch toen ontvingen zij een tee- ken van de bemanning van dc visschersboot dat zij 't bericht begrepen hadden Van ver schillende kanten waren inmiddels reeds booten naar het wrak gestuurd, doch latei- bleek, dat de visschers die Te Roller had gewaarschuwd, het eerst bij het vliegtuig waren en de bemanning konden overnemen Om 1 uur 's nachts werd hij opgebeld in zijn hotel te Oslo, dat bemanning in vei ligheid was. De andere schepen die naar het wrak waren gevaren om nog hulp te bieden, kwamen te laat aan. Duitsche vlieger door Hollandsche activiteit behouden. GLORIEUS AVONTUUR VAN DE „JAN VAN GENT" Naar wij vernemen is de uit vijf koppen bestaande bemanning van bet Duitsche ma rinevliegtuig. dat, zooals wij reeds bericht ten op de Noordzee, ongeveer 100 k.m. uit de Dccnsch'e kust in nood verkeerde, gered, hetgeen mogelijk was door de aanwijzingen van den Nederlandschen K.L.M.-vlieger den heer G. J. C. te Roller. Uit mededeelincrcn van den K.L.M. gezag voerder aan het f-Isb. blijkt, dat het veronge lukte vliegtuig 'n tweemolorig drijver-vlieg tuig was, waarschijnlijk voor lange afstand verkenning. dat dwars op de ruwe zee lasr. De golven beukten herhaaldelijk de vleugel zooals men van het K.L.M.vliegtuig uit koti Valsch geld in Apeldoorn Vele arrestaties. Te Apeldoorn is een aantal personen ge arresteerd in verband met de vervaardiging en(of) uitgifte van valsche bankbiljetten voornamelijk van f10. De omloop van deze bankbiljetten zou reeds ver strekkende afmetingen hebben aangenomen. In het belang van het onder zoek kon de politie nog geen nadere inlich tingen verstrekken, zegt de Msb. Te Apeldoorn en ook in andere plaatsen zijn reeds verschillende valsche bankbiljet ten van f10 ontdekt. De bankinstellingen zijn gewaarschuwd. PUBLICATIE INLEVERING VAN VERSCH SPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van Maandag 24 Juli 1 tot nadere aankondiging te IJmuiden voor haar rekening versch spek zal worden inge nomen bij de N.V. Vereenigdc Ijsfabrieken en Koelhuis „Frigo" te IJmuiden. De inlevering zal kunnen geschieden des Dinsdags en des Donderdags van 9—12 uur en van 2—o uur. 's Gravenhage, 20 Juli 1939. (Adv.) Laatste telexbericht De Britsch-Japansche onderhan delingen. Bij het ter perse gaan van dit nr. ontvangen wij een telegram uit To kio, volgens hetwelk het vanochtend na het onderhond van den Britschen ambassadeur Craigie met den Japan- schen minister van Buitenlandsche Zaken Arita uitgegeven communi qué, melding maakt van eenigen voortgang in de richting van een overeenkomst. De besprekingen zijn verdaagd tot morgen. 1 TWEE PERSONEN VOOR DE KUST VAN SCHEVENINGEN VERDRON KEN. Gisteravond omstreeks half twaalf is op drie mijl ten Zuidwesten van Scheveningen vermoedelijk door een Duitsche vrachtboot, welke uit den Waterweg kwam, de motor schokker Go(eree) 10, schipper A. Groenen dijk, overstoomd. De schokker werd aan het achterschip aangevaren en zonk vrijwel onmiddellijk. De beide zoons van den schipper, Kees en Gerard Groenendijk, zijn verdronken. De vader, die in het donker een uur lang op twee bootshaken ronddreef, werd ten slotte door de vrachtboot opgepikt en is door de later ter plaatse aangekomen Go 4 naar Scheveningen gebracht. De aanvarende boot heeft een boei uitgeworpen en is voor anker gegaan. De loodsboot van Hoek van Holland is na de aanvaring eveneens ter plaatse versche nen. De zoon van den schipper, Kees Groe nendijk, was gehuwd en vader van vier kinderen. Zijn broer was ongehuwd. Joden in badcostuum door de straten gedreven Ergerlijke schandalen in het pro tectoraat. Het antisemietisme in Bohemen en Mora- vië neemt toe. De kappers van Pilsen heb ben besloten voor hun Joodsche klanten aparte stoelen en instrumenten te reservee ren. Te Olomuc heeft een groep fascisten in uniform een aantal Joden uit de ge meentelijke badinrichting gejaagd en in badcostuum door de straten der stad ge dreven. Het antisemitisme schijnt voor een deel het gevolg te zijn, van het feit, dat de Jo den sedert de stichting van het protecto raat geweigerd hebben Tsjechisch te spre ken en zich alleen van Duitsch bedienden, in de hoop op deze wijze represailles van de Duitsche autoriteiten te voorkomen. Professor laat zich Insluiten en beschrijft zijn ervaringen. Voor het hof van onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de Thetis heeft prof. Haldane gisteren medege deeld, dat hij zich veertien uur had laten opsluiten in een luchtdichten cylinder om de gewaarwordingen te ondergaan van de mannen die van het Davis-toestel gebruik hadden wil len maken en daarin niet waren ge slaagd. Na zijn eigen proefneming had getuige nog vier vrienden in den cy linder opgesloten en get. zelf en een dier vrienden was ook misselijk ge worden door de verbruikte lucht toen hij weer in de buitenlucht gekomen was. Get. veronderstelde, aldus de N. R. Ct., dat de mannen die in de ont snappingskamer verdronken waren, hetzelfde gevoel van misselijkheid en duizeligheid zouden hebben gehad, weshalve ze geprobeerd hadden de klep van het Davis-toestel te vroeg te openen, waardoor ze verdronken waren. Get. veronderstelde aan de hand van zijn ervaring, dat het lot van de bemanning niet zoo vreeselijk was geweest, als de leek zich voorstelde. Als de lucht steeds slechter be gint te worden, krijgt men een gevoel van groote vermoeidheid alsof men een zware physieke inspanning achter den rug heeft en men dommelt spoedig in, zonder bijzondere pijnen. Alleen zenuwleiders, die zich willen verzetten, hebben een zwaarderen doods strijd. In dc middagzitting is overste Oram nog gehoord over de vraag, waarom niet dadelijk een gat in den boeg van de duikboot was ge boord om verbinding met de opvarenden te krijgen. Get. antwoordde onder groote span ning in de zaal, dat op het oogenblik, dat het nog mogelijk geweest zou zijn een gat te boren, geen snijapparaat van voldoende sterk te aanwezig was aan boord van de Vigilan of de Brazen en toen liet apparaat aange voerd was, was het te laat, want de Thetis was van positie veranderd en de boeg was weer onder water gegleden. Eerste maatregel: Duitsch spre kende arbeiders uit de werkver schaffing. Naar de Romeinsche correspondent van de „Times", volgens de Tel. meldt, is een der eerste maatrege len tot het doen ontruimen van Zuid- Tirol door de Duitsch sprekende be volking het uitsluiten van Duitsch sprekende arbeiders uit de werkver schaffing. Op deze wijze hoopt men te bereiken, dat de Duitsch spreken de werkloozen, die ter plaatse nog al talrijk zouden zijn, naar Duitsch land of naar andere gedeelten van Italië zullen emigreeren. Men venvacht, dat de verwijdering der on geveer 10.000 voormalige Oostenrijkers, die niet het ItaJiaansche staatsburgerschap heb ben aangenomen, tegen het einde van het jaar voltooid zal zijn. Dan zal men begin nen met degenen, die na den wereldoorlog voor Italië gekozen hebben. Men geeft zich er rekenschap van, dat het overbrengen der landelijke bevolking een de licate onderneming is, die veel tijd zal kos ten. Het zal echter vergemakkelijkt worden door eerst de gezinnen te laten vertrekken, die geen bezigheden op het land hebben en die daardoor gemakkelijker weg kunnen. Tijdens zijn bezoek aan de Coöp.- Roermondsche Eiermijn be zichtigde 2. K. H. Prins Bernhard Donderdag een eiersorteer- machine Naar wij zoo juist nog vernemen, U jj Colijn hedenochtend door H.M. de Koniq op den Ruigenhoek ontvangen. voor het aankoopeiii iet buitenland. De li du voor liet grootsjj Deviezenvoorschotten tot koop van buitenlandsche g stoffen. Het departement van handel te Wj_ ton deelt mede, dat de Japansche ml. van Financiën ernstig overweegt het gebruik in Japan te beperken. Ge; wordt aan een gedwongen zilverexpoj zoodoende de Japansche deviezen-pod versterken. Japan zou volgens dit bericht een schema overwegen, zegt het Hsbl. Vo dit schema zou het den Japanschen fa in het buitenland zijn toegestaan, voorschotten aan de Japansche hani| langen te doen voor het aankoopcn< grondstoffen in het buitenland. De sche regeering zou voc de verliezen, die hieruit dekken. Geen Nederl. Herv. Radio-Omri De heer Van Boeyen, minister van landsche zaken, heeft ten vervolge I beantwoording van vragen van denj Krijger, in verband met het vragen! zendtijd door den Nederlandsch Her'j den Radio-omroep het volgende geanfml Van den Nederlandsch Hervormden! dio-omroep (N.H.R.O.) is inderdaad een zoek ingekomen om machtiging tot hettj van radio-omroep-uitzendingen, alsmedf toewijzing van zendtijd overeenkomst tikel 2 van het Radioieglement 1930, n bedoeling dezen zendtijd te gebruiken:j doeleinden, als in deze vraag aangenl Omtrent deze aanvraag is ingevolge] bepaalde in art. 3ter, 6de lid, van de r graaf- en telefoonwet 1904, juncto ar, sub 5, van het radio-reglement 1930, hei vies van den radioraad gevraagd. Na ontvangst van- dit advies is doori minister met de betrokken organisaties# leg gepleegd ten einde te onderzoeken een regeling zou zijn tot stand te breq waarbij, met behoud van het in Nederii historisch gegroeide omroepbestel, aan protestantsche kerkgenootschappen de p. te invloed wordt toegekerfd op de uil* ning door de N.C.R.V. van dat gedeelte t roeptaak, waarbij die kerken meer in I bijzonder belang hebben. Aangezien dit overleg heeft geleid tot een regeling, die naar de mee ning van den minister aan de bo venomschreven eischen voldoet, heeft hij op de aanvraag om zendJ tijd van den N.H.R.O. afwijzend be schikt. Het antwoord op de vraag luidende, is) minister bereid andere kerken, indien den wensch daartoe te kennen geven, v de uitzending van kerkdiensten, onder noodige waarborgen, dezelfde rechten verleenen als zijn toegekend aan de tol verband der „gereformeerde kerken" hoorende plaatselijke kerk van Bloemen luidt ontkennend. De minister heeft n. afgezien van de technische bezwaren in band met het golflengtevraagstuk - over gende bedenkingen tegen uitbreiding een sedert 1924 bestaanden toestand w bij de oprichting en exploitatie van den der te Bloemendaal als „draadlooze telefoon" werd toegestaan. SCHAGEN (eierveiling), 20 Juli 1939. Aangevoerd 50.000 kipeieren 350—410. DEN HELDER (eierveiling) 20 Juli Aangevoerd 23170 kipeieren, 134 ei ren: 55—57 k.g. 3.30—3.60; 58—60 k.g. 370: 6163 kg 350—380; 64—70 kg Eindeieren 2.30—2,60. WARMENHUIZEN, 20 JULI 1939. Schotsche Muizen f 2.30—3.50; id. 1.70—2.00; id. drielingen 2.10—3.00: heimers 3.60—4.40;Zilvernep 6.00; id. lingen 3.50; id uien 2.80; Roode kool' Aanvoer 60.550 k.g. Aardappelen; fö Zilveruien; 475 kg. Roode kool: HOORN, 20 Juli 1939. 9 stapels kleine Boerenkaas f 18.50; 9' pels, wegende 2702 k.g. ZWAAG, 20 Juli 1939. Aardappelen per 100 kg.; Gr. Scl. 260430; KI. Schotsche 250—290; blauw, —440; wortelen 250410; bloemkool 10,20; meloenen 18—25; sla 0.80—2.30; ac: vie 100230; waschpecn 24; groene r 150180; gele kool 310400; roode kool —160; spinazie 3—5; postelein 3—6; kommers 200—290; tuinboonen 21C slaboonen 12—16; snijboonen 10—19; erwten 810; peulen 1017; augurken aardbeien 44—55; rabarber 130—4.10 H* Ijespeer 8.10; frambozen 4350; Fren thaler 4551; witte bessen 69; roode sen 8201200; zwarte bessen 34—42; bessen 8—17; prolefic 11.2016.80; p 42010.50; kersen 3842. MEDEMBLIK, 20 Juli 1939. Aardappelen per 50 kg. Bonte 95-' Schotsche muizen 100—105; kleine nW* 100—115; borgers 2—2.15; kleine 1-65-* BROEK OP LANGENDIJK, 21 Juli Aanvoer 58000 kg. aardappelen schol» muizen 1804; eigenheimers 4—420; dito 3.604.40; drielingen 2.103; kl® 1.501.60; 500 kg. uien 6.80; drielingen* —5.60; gele nep 6.10—6.30; 800 kg. dj uien drielingen 4.50; zilvernep 66.20b* bos peen 2.50—2.60; 750 kg. spercielx** 1011.80; 100 kg. snijboonen 10.101" 30.000 kg. roode kool 1—1.60; 800 kg. kommers 2—2.60; 1400 kg. witte 1.10—1.20. n„ NOORDSCHARWOUDE, 21 Juli 19» Schotsche muizen 2.10—3.70; grooten —2.40 bl. dito 2.90—3.80 drielingen IJ 3.20; drielingen 4.gele nep 5.70; f' uien 2.703; drielingen 3.207.80; rib#» 67; specieboonen 9.5012.10; witte p f 90—1.40

Schager Courant | 1939 | | pagina 6