DE D IJ K s IN DE SCHADUW VAN DEN „WESTWALL" Nieuwe aanval van Klink op den nationalen achtervolgings-titel Wat doet de vrouw De taak van de grenstroepen Wereldtentoonstelling een tegenvaller! als zij alleen ist Langs de grenzen QlWl CMlctwldjUjl lcfuufLtnta^ijt.1 en. camcMfiag^.- UcfuUek ZWAARBEWAPEND (Van onzen eigen verslaggever). De Dijk is een machtig werk. Als een manifestatie van durf, van koen doorzettingsvermogen en ongehoord inge nieurswerk ligt hij daar. Van Holland naar Friesland. Een ontzaglijke borstweering te gen de zee, tegen onzen erfvijand: het water. Een millioenenwerk. Men denkt niet aan een doorbraak. In theorie is het onmogelijk, dat deze enorme dam tegen de wateren zich begeeft. Er is geen Nederlander, die ooit bfj het slapen gaan op stormavonden denkt aan gevaar van doorbre ken. Het is er pok feitelijk niet. Maar er is een ander gevaar. Het gevaar uit de lucht. Als vijandelijke bommenwerpers hun vernielende ladingen laten vallen. Als een luchtvloot de lage lan den bij de zee als doelpunt neemt en bom men neerstrooit op den Dijk. Dat gevaar is niet zoo heel groot, maar het is nuttig als men vooruit ziet en geen enkel risiko loopt. Vandaar dan ook dat in deze da gen de Dijk streng bewaakt wordt. Dat er honderden soldaten geposteerd zijn op dezen immensen dam en dat, mocht een andere natie het in haar hoofd halen, dezen Dijk als doel wit van haar projectielen te maken, zij op een warme ontvangst kan rekenen. „Asperges" en prikkeldraad. Ergens op den Dijkop vele plaat sen, komt men de „asperges" tegen. In beton gemetselde stalen balken, schuin over den weg. Er is een nauwe doorgang opengelaten. Ten bate van het „vredes- verkeer". Bij de asperges prikkeldraad. Duizenden en duizenden meters heeft men noodig gehad. In den ondergaanden zon ketst het rosse licht in de onvriendelijke punten. Vlak bij het prikkeldraad, er achter, mitrail leuropstellingen. Gebouwd op gewapend beton en beschermd tegen scherfwerking bij eventueele bom bardementen. Het luchtdoelgeschut verricht hier uiteraard een primaire functie en zelfs de meest défaitistische Nederlanderzal ver baasd zijn als hy ziet wat men hier in enkele maanden gewrocht heeft. Daarvoor past waardeering; daarvoor past erkentelijkheid van het volk, omdat het deze zelfde mitrail leurs kunnen zijn, die de waardevolle eigen- dommen in bescherming nemen en er te zjjner tijd voor zullen zorgdragen dat, mocht de nood aan den man komen, een ongewenschte bezoeker een ontvangst bereid wordt, die hem heugen zal. Wat men niet ziet Het is zware dienst op den Dijk van Holland naar Friesland. 'Maar men heeft uitgelezen personeel, dat stuk voor stuk beseft wat er van hen gevergd wordt. En dat zijn dienst opgewekt vervult. Als men als wandelaar of automobilist den Dijk passeert ziet men de asperge's en de Friesche ruiters der prikkeldraadversperrin gen. Men ziet ook een enkele kazemat, maar verreweg het belangrijkste ziet men niet. Dat werd onder de oppervlakte gebouwd en aanschouwt men eerst als men onder leiding van den Generalen Staf in de gelegenheid gesteld wordt dit alles te zien. Dan ziet men de batterijen, onder den grond Ingericht voor afzonderlijken arbeid. Met slaapplaatsen, munitiebergruimten en chirur gische afdeelingen. In de schemering van die ondergrondsche kazematten voltrekt zich het bestaan van de militairen. Er wordt perma nent wacht gehouden en mocht er iets gebeu ren, dan zullen zij op post staan. Sluizen en bruggen staan voortdurend onder scherp toezicht. B\jna geen zieken...- De geest onder de troepen is prima. Wij bezochten diverse ziekenbarakken, maar waar men ook binnenkwam, slechts zelden zag men een der jongens onder de dekens. Op onze vraag aaii den begelei denden kapitein deelde deze ons mede, dat het aantal zieken onder de soldaten, in geheel Nederland trouwens, frappee rend laag is. Als men het in cijfers uit drukt: 1 of 2 op de 500. Dat is een aan tal dat inderdaad zeldzaam laag is. Camouflage-techniek Dien dag zien wij veel op den Dijk wat nie mand anders ziet. Wij loeren door periscopen die uit haast onzichtbare stellingen, waarin mitrailleurs als het ware wachten op be diening, priemen. En zien de resultaten van een samengaan van Defensie en Waterstaat. Interessant is de camouflage-techiek, die men ook hier toepast. Men staat soms ineens voor een muur, die er op de meest groteske wijze toegetakeld uitziet. Met bruine, witte en groene verf beschilderde men den muur. tot hjj een bonte lappendeken werd. Een vreemd décor, tegen den blauwen hemel bo ven den dijk en het groen van het sappige gras eronder. Het camoufleeren, het onzichtbaar maken van kazematten, is geen eenvoudig werk. Daarvoor is studie noodig geweest en het is wellicht interessant hier te vermelden, dat de geestelijke vaders van de verbergings-tech- niek op den Dijk (en natuurlijk eveneens op tal van andere plaatsen langs de grenzen) gevonden'worden in... Hollywood. Omdat er geen plaats ter wereld is, waar men de kunst van het zichtbare onzichtbaar en het onzicht bare zichtbaar te maken, zoo intens beoefent als in 'swereld's film-centrum. Als leek twijfelt men wel eens aan de ca mouflage, maar tal van militairen verzeker den ons dat een vliegenier vanuit zijn toestel niets van de stellingen kan zien. Urenlang trekken wij door het land. Van provincie tot provincie. Nederlandsche jour nalisten, in de gelegenheid gesteld de verde digingswerken aan de grenzen te zien. Wij waren er reeds eerder, zij het op an dere plaatsen. Maar veel van wat enkele maanden nog half-permanent was is nu in permanenten staat gebracht en de paraat heid der troepen is door intensieve oefening op belangrijke wijze toegenoemen. In de schaduw van den „Westwall". Overal langs de grens komt men de kaze matten tegen. Soms op enkele honderden meters afstand van dien magischen lijn, die twee landen van elkander afsluit. Kanonnen en mitrailleurs bestrijken wegen, spoorbanen, en andere kwetsbare punten. Honderden en honderden mitrailleurloopen zijn gericht, en de munitie is er vlak naast opgesteld. Op en kele meters afstand bevinden zich de kwar tieren der manschappen. Gebeurt er iets binnen een minuut is men op z'n post. Het geen trouwens ook wel moet hier aan de grenzen, in de schaduw van den „West wall" Daarnaast steunt men op het terrein. Grep pelswaterkeeringenslooten... moe rassen..., het zijn alle even goedkoope als deugdelijke schakels in het net der defensie, dat men langs de grenzen getrokken heeft. Overal waar de „dikhuiden" (pantserwagens) zouden kunnen binnenkomen... daar wacht het leger, zij het in de loopgraven, in de „doodkisten" (kazematten) of in de met ver nuft opgestelde batterijen van het Pag (pantser-afweergeschut) Soms zjjn dat kippenrennen, soms ook rustieke schapen- of varkensboetjes, waarover zich Oostindische kers slingert. U zult er 10 maal langs loopen en 10 maal niets ontdekken. Maar achter de planken van de „schapenboetjes" liggen geweerschutters opgesteld, of staat een dreigende mitrailleur te wachten. De taak. De lezer zal-echter de vraag bij zich voelen opkomen: verwacht men nu dat deze grens- bataljons, deze verspreide mitrailleurs, inder daad een geheel leger zullen kunnen tegen houden? Natuurlijk verwacht men dat niet. De taak van de grensverdediging is trouwens ook een geheel andere. Haar taak is een vertragende. Zij moet een invallend leger ophouden, al is het maar één of meerdere uren. Opdat in dien tyd het groote leger zich gevechts- klaar kan maken. En in dit opzicht ver wacht men inderdaad zeer veel van de troepen langs de vaderlandsche grens. Geen oorlog? Natuurlijk spraken wij op deze reis langs de grenzen tal van menschen. Herhaaldelijk informeerden wij'of men hier nog oorlog ver wacht en of men zich, mocht het zoover komen, veilig voelt. Het bleek dat men geen inval verwacht en dat men dankbaar is, dat de regeering troepen bij de stadjes en dor pen gelegd heeft. Dat geeft een gevoel van zekerheid en tevens het besef, dat men niet vergeten is. Zoo spreekt men hier over den vrede, in een omgeving van met dynamiet ondergraven bruggen, van met mitrailleurs gevulde „schaapskooien", van wegversperringen, prik keldraad en batterijen. Vreemde wereld Voor moreele herbewapening Congres ontvangt telegrammen van Roosevelt en anderen. Verscheidene duizenden personen, die 25 landen vertegenwoordigen, hebben gisteren deelgenomen aan de voorloopige vergade ring voor het congres over moreele herbe wapening onder voorzitterschap van dr. Frank Buchman. Talrijke telegrammen wa ren ontvangen, o.m. van Roosevelt, Hoover, FRANK BUCTIMAN. Henry Ford enz. In zijn telegram zegt Roo sevelt, dat het program tot moreele herbe wapening niet zal nalaten het gevaar van een gewapend conflict in de wereld te ver minderen. „Om doeltreffend te zijn moet de moreele herbewapening den steun van de geheele wereld ontvangen," aldus Roosevelt. Hoo ver zegt in zijn telegram o.m.: „Sinds 'ja ren leeft de wereld in een atmosfeer van tegenstelling. Het is van nu af aan onze plicht arbeidsterreinen te zoeken, waar een gemeenschappelijke actie vorm kan aanne men." Het wereldcongres over moreele herbewa pening zal te Del Monte gehouden worden van 21 tot 31 juli. Loonsverlaging en ontslag. Spreekkoren bij het standbeeld van George Washington. Wihalen, de president van de wereldten toonstelling, heeft medegedeeld, dat met in gang van 1 Augustus a.s. de salarissen en looncn van het personeel der wereldten toonstelling, van hoog tot laag, met 10 pro cent zullen worden verminderd. George Washington de thans nog zoo vereerde eerste president der V.' S. Deze maatregel, welke ook voor Whalen geldt, is genomen aangezien op de tentoon stelling weinig bedrijvigheid heerscht en het aantal bezoekers niet zoo groot is als werd verwacht. Eenige honderden ontslagen. Eenige honderden leden van het personeel zijn ontslagen. Hoewel het juiste aantal niet bekend is, wordt gesproken van 500 tot 600, doch het kunnen er ook duizend of meer zijn. De meeste employees namen het volgens Reuter nogal kalm op, doch een groep studenten, die bij de afdeeling in lichtingen werkten of als gids optraden, hebben gedemonstreerd. Het verluidt, dat de geheele afdeeling inlichtingen, waaraan 276 personen werkten, is opgeheven. De studenten hebben uit protest tegen hun ontslag in het meer van de tentoonstelling in de buurt van het standgeeld voor George Washington gewaad. Zij vormden spreekkoren. Sedert begin Juli komen per dag 100.000 personen minder op de tentoonstelling dan noodig is om haar te doen rendceren. Duifsche deserteurs in Polen Klachten over slechte hehande- lina in het Buitsclie leger. Uit Tclew wordt gemeld, dat vier Duit sche soldaten zijn gedeserteerd en naar Polen zijn gekomen. Een behoorde tot het tweede regiment infanterie en drie anderen dienden te Wilhelmshafen bij de marine. Deze deserteurs hebben de Poolsche re geering verlof gevraagd in Polen te mogen blijven. Zij klaagden zich o.m. over de slechte behandeling, welke zij in het Duit sche leger hadden gehad en ook over slecht voedsel. Zij vertelden, dat de R. Katholieke soldaten wier ouders van Poolschen oorsprong waren, in het bijzonder voor werp waren van slechte behandeling, aldus Havas. WIELRENNEN De kampioenschappen van Ne derland op Zaterdag en Zondag a.s. Zaterdag en Zondag a.s. zal in het Olympisch Stadion te Amsterdam naast de nationale sprint- en stayers kampioenschappen ook het achter volgingskampioenschap worden ver reden. Juist nu zal er bijzonder veel belangstelling bestaan voor den strijd om den achtervolgingstitel, omdat voor het eerst dit jaar ook dit nummer in het kader der wereld kampioenschappen, die op de snelle Vigorcllibaan te Milaan gehouden zullen worden, zal worden verreden. Tal van renners hopen natuurlijk op een overwinning in het nationale kampioenschap of op een tweede plaats, teneinde voor uitzending naar het zonnige Italië in aanmer king te komen. Niet minder dan 22 van de meest bekende beroepsren ners hebben ingeschreven voor de races op Zaterdag en Zondag a.s.! Natuurlijk behoort tot hen ook onze streekgenoot Dethmer Klink, de renner die vorig jaar zoo geweldig reed en zelfs Schul- te versloeg. Sindsdien hebben de prestaties van den Wieringer steeds meer de aandacht getrokken in den internationalen sportwe reld. Klink is uitgegroeid tot één der beste achtervolgers ter wereld. En ook dit jaar zal hij in den strijd om den nationalen pour- suit-titel stellig een voorname rol spelen. Eenigen tijd geleden hebben wij Klink nog naar zijn kansen gevraagd. Maar daarover laat hij zich in het geheel niet uit! Zeer verstandig overigens, omdat het zoo moei lijk te zeggen is, wie er een hoofdrol vervullen zal. Dat bewees o.a. de Limburger Savelsberg in 193G en Klink zelf een jaar daarna. Deze renners, die men niet het minst in de rekening had, speelden een groote rol. „Bereid je je nog voor op de een of an dere manier?" vroegen wij ook en hierop antwoordde Klink ontkennend. „Ik train volgens mijn gewone methode en verwacht daarvan de beste resultaten." En zoo zal Klink dan voor het derde ach tereenvolgende jaar morgen naar Amster dam trekken om zich te weren in den strijd om den nationalen achtervolgingstitel. Uiterlijk kalm... maar innerlijk tot het uiterste geladen, geen tegenstander onder schattende, in de hoop, dat hij nu eindelijk za'1 bereiken waarvoor hij de vorige jaren zoo heeft gestreden: het nationale achter- volgingskampioenschap. Dat is het hoogste wat momentcel voor hem bereikbaar is. Kampioen van Nederland worden omdat daaraan uitzending naar de wereldkam pioenschappen verbonden is. En dan wel licht nog grootcr daden! Hoe staan de kansen? Dit jaar zijn er veel kapers op de kust Juist daarom is het wel zeer interessant om de kansen der renners eens te wegen. Tot de grootste gegadigden moeten we re kenen Schulte, Klink, Slaats, Pijnenburg, Pellcnaars, Savelsberg, Groenewcgen en misschien van Egmond. Tusschen deze ren ners zal naar alle waarschijnlijkheid de eindstrijd worden gestreden. Coureurs als Van Hout, Piet van Nek, Reuter, Van Schijndel, Tcxtor, Vah Amsterdam en an deren kunnen bij voorbaat reeds uitgescha keld worden geacht omdat zij niet het al lure van den achtervolger be-zitten en het tegen de bovengenoemde specialisten beslist moeten afleggen. Van F.cmond rangschik ken wij onder de mogelijke kanshebbers, omdat de vorm bij den langen Haarlem mer is teruggekeerd. Dat wil zeggen dat hij weer de oude locomotief is, en tot verras sende dingen in staat 1 Hoe staan nu de kansen van Klink tegen over de andere renners. Om tot meer dui delijkheid te komen, willen wij even zeggen dat de Wieringer Groenewcgen het afgeloo- pen seizoen regelmatig versloeg en dat liij ook Savelsberg heel goed meester kan, voor al op een groote piste als die te Amster dam. Zelfs op een kleine baan behoeft Klink den Limburger niet te vreezen; zoo zagen wij Dethmer te Assendelft van Savelsberg winnen, zooals hij wilde. Trouwens, reeds meerdere malen heeft Savelsberg tegen Klink het onderspit moeten delven. Klink be hoeft o.i. dan ook Savelsberg noch Groene- wegen te vreezen. De grootste tegenstanders. Anders staat het met mannen als Pijnen burg en Slaats. Zij bezitten ook de aller hoogste klasse in de achtervolging. Getuige ook het feit, dat Pijnenburg in de laatste drie jaren resp. eerste, tweede en eerste was. Doch steeds moeilijker komt deze drie en dertig jarige allroundrijder in vorm. En hoewel Pijn verwoed heeft getraind, bezit hij toch niet den vorm om groote daden te verrichten. Daar zijn de laatste valpartijen waarbij Jan betrokken was natuurlijk ook debet aan. De balans van winnen en ver liezen tusschen Klink en Pijnenburg is vrij wel in evenwicht. Maar momenteel achten wij Klink toch sterker. Hij is jong en ener giek, terwijl bij Pijnenburg de jaren gaan tellen. En of de Brabander zijn minder heid enkel en alleen door zijn geweldig wil len kan teniet doen, neen dat gelooven wij niet zonder meer. Ook Slaats kan een geduchte concurrent zijn, maar moet toch minder hoog aangesla gen worden dan onze favoriet, hetgeen ook met Pellcnaars 't geval is. Tot een verras sing zijn deze twee echter best in staat. Maar degene, die wij als Klink's groot- sten concurrent beschouwen is Gerrit Schul te, de criterium-specialist die tevens een zeer groot achtervolger is. Vorig jaar nog was Klink absoluut de meerdere van Schul te. Maar of dat nu nog het geval zal zijn, bc twijfelen wij sterk, daarvoor is Gerrit te veel baanrenner geworden. Zoo klopte Schulte den schier onoverwinnelijken Aimar vorige maand. Een prestatie, welke door geen enkelen anderen renner dit seizoen is verricht. Schulte klopte ook Klink 6 Juli j.1. met overtuiging. En daarom gelooven wij dat Klink en Schulte den grooten strijd moeten uitvech ten. Dat zou een heftig duel kunnen wor den. Hoe het ook zij, onze beste wenschen vergezellen Dethmer op zijn reis naar het nationale achtervolgingskampioenschap, waar ook het begin van zijn succesvolle aclitervolgingsloopbaan is geweest, Dat hangt van twee omstanfflj, heden ai: Hij komt oi hij komt nietl Volgens Antonia Whit in ..Lilliput" het leven van een jongere of jonge vro verdeeld in twee helften. Wat zal hij doen, als haar aangebt wèl zal komen. Wat zal zij doen, als haar aangi niet zal komen. Hij komt Dan gaat het onder meer als volgt: trekt iets aardigs aan. Zij verzorgt een zorgvuldige make i Zij belt op om sigaretten en een drai want wanneer zij zelf zou gaan om zelf en ander te halen, zou hij mogelijk net men. Zij ruimt alle sporen die op huishoudt ke bezigheid wijzen op. Zij kijkt ieder kwartier in den spiegeld te zien of haar neus nog niet glimt. Zij vliegt naar de deur, wanneer er beid wordt en zij hoort zich zelf: „Lip- ling, ik had je heelemaal niet verwaa zeggen, tegen een heer, die kaartjes ko: verkoopen voor een weldadigheidsavond bate van weeskinderen. Zij kijkt op de klok en vermoedt dat achter loopt... Zij besluit nu twintig pennen te brei aan haar nieuwe jumper en als hij na twintig pennen niet gekomen is, komt niet. Zij breit veertig pennen en belt dan i zijn huis op. Nog steeds geen antwoord Zij gaat nu de plaatsen na, waar hij i kan bevinden. Zij kan nu eenige van die plaatsen len en informeeren of hij daar is. Zij besluit dit echter niet te doen. Zij doet het tóch! Zij draait het nummer. Wanneer er n den anderen kant geantwoord wordt, liest zij echter haar houding en momi. „Sorry, het verkeerde nummer", hope dat haar stem niet te herkennen is. Thans rookt zij in snel tempo een sigait om huilen te voorkomen. Zij kamt heur haar. Zij begint een langen brief aan hem 2 schrijven. Zij bevindt geen postzegel zitten en verscheurt den brief. Zij kijkt op de klok en ziet nu dat b veel te laat geworden is. Zij maakt aL zelf een warm drankje klaar, neemt k paar aspirines en besluit naar bed te gac Zij weet zeker, hij komt nietl Dus: Zij hangt zorgvuldig de aardige kleera op, die zij den gcheelen dag gedragen heef Zij trekt iets gemakkelijks aan. Zij gooit den "cheelen inhoud van kleerenkast op haar bed. Zij trekt een paar dingen, die zij het i rige jaar gedragen heeft, aan. Zij besluit om er een paar van wegij geven. Zij haalt nu alle laden uit haai' sclu^ bureautje en spreidt den inhoud uit op d« vloer. Zij bevindt elf lippenstiften te bezittel waarvan er zeker negen niet deugen, j bevindt dat het zeker zonde is om nef. lippenstiften weg te gooien en zij legt alle elf op den rug van de hand om nas, gaan, wat er mede te doen. Zij vindt een oude foto uit den tijd i zij nog pony-haar had. Zij vraagt zich af of dat eigenlijk niet ai diger stond dan het haar dat zij nu he£ Zij besteedt twintig minuten om k haar zoo te leggen dat het net is of het j ny-haar is, zonder er in te knippen. Zij begint er bescheiden in te knipp Zij wordt woedend en besteedt tien m: ten om het haar zoo te leggen dat mena kan zien dat zij er in heeft geknipt. Zij acht het noodzakelijk nu wat tci ten en herinnert zich dat er nog eenr[ letje pepermunt moet liggen hier of li in haar bureau. Op zoek naar de pepermuntjes vind: een liefdesbrief, welken zij dacht jan leden al verscheurd te hebben. Geraakt verzonken in overpeinzing^ vraagt zich af wat er van den schrijvl worden zou zijn. Zij meent dat heur haar zal winnen! ze het opnieuw opmaakt. Ze maakt lid» en maakt een paar krullen. Zij merkt haar hond nog niet uitgek? te hebben. Zij zet de deur open, zooda: zelf uit kan gaan. Zij ontdekt haar hond in de armen een politie-agent, die het dier „zwerft* heeft aangetroffen. Zij zoekt eenig zwaarder kleingeld 1 dit zwerven op te heffen en vindt naast de- agent een ander mannelijk persoon ir vestibule. Zij knijpt zich zelf flink, maar merkt' ze niet heeft gedroomd en hoort hem f klaren hoe hij wat eerder van een kes is weggegaan en langs kwam en de open vond en licht zag branden en dus! even goeden avond is komen zeggen. 3mi tek -i Tegen de ongewenst# immigranten Engeland roept hulp van kije in om den Bosporus te tf Volgens de „Daily Herald" heeft G$ Brittannië de Turksche regeering vei* den doortocht te blolckeeren van Joodsc- vluchtelingenschepen, die door den BoS' rus op weg zijn naar Palestina. Deze maatregel beoogt den stroom illegale immigranten tegen te gaan. De meeste vluchtelingen komen Duitschland den Donau af en schepen n-- in Roemeensche Zwartc-zee havens in Palestina. Volgens den correspondent van het D te Jeruzalem zou de Palcstijnsche regeer» een wet voorbereiden, welke kapiteins leden der bemanning van illegale scnep- voor militaire rechtbanken kan brengen-

Schager Courant | 1939 | | pagina 8