Voor de slag viel Nederland ths op de derde plaats DE WEREIt Nederlandsche vliegtuigen voor Defensie Verlies van betrekking door dienstplicht Postvluchten op - 11 m w e mi; woordt Tweede Kamer „Meer liberale ministers dan liberale kamerleden". IS HET STAATSRECHTELIJK JUIST, DAT DE TWEEDE HAMER OORDEELT OVER DE SAMENSTELLING VAN 'T KABINET? Voor de slag viel, had het nieuwe Kabinet bi] de voortzetting der bespre kingen naar aanleiding van de re- geeringsverklaring reeds weer zeer veel onaangenaams te slikken 't Was de heer Van Houten (c.d.) die als eerste spreker reeds direct een lel ie aanval inzetten, en het kabinet meer een liberaal kabinet Lidt de Jeude, dan een zakenkabinet-Colijn noemde. Er rijn langzamerhand meer liberale ministers dan liberale kamerleden, betoogde deze spreker. Anderen waren al weinig minder scherp, maar natuurlijk was de anti-papist dominee Kersten zeer verheugd over den breuk met Ro me. Nederland heeft Rome niet noodig om geregeerd te worden. En onder groote vreugde over dit „nieuwe" gezichtspunt van zijn Eer waarde, verklaarde deze aan een Roomsch-Roode samenwerking ook nooit te zullen medewerken! De heer van Houten dus als eerste spre ker. Hij achtte het dwaasheid te gewagen van een zakenkabinet. Minder nog is het in overeenstemming met de meerderheid van deze Kamer, van wie dan ook mag worden verwacht, dat zij zich met deze formatie niet zal vereenigen. Inconstitutio neel of fascistisch kan spr. 't niet noemen, doch eVenmin acht hij het een kabinet om 's lands belangen te dienen. Spreker ge looft intusschen niet. dat de katholieken thans bereid zijn met de sociaal-democraten en vrijzinnig-democraten tezamen een de mocratische politiek te voeren. Uit de rede van dr. Deckers is hem niet gebleken, dat deze aanstuurt op zondanige samenwerking. Indien echter het kabinet naar huis werd gestuurd, dan zou er een zesde kabinet-Colijn komen, dat wellicht nog meer reactionnair zou worden samen gesteld. In die richting zal spreker stellig geen stappen ondernemen! Op den steun van sprekers fractie zal dit op een kleine minderheid berustende kabi net echter in het algemeen niet kunnen re kenen. Een ander geluid doet de heer de Geer (c.h.) hooren. Met vreugde heeft hii het abinet niet begroet, doch de Christelijk-historische fractie zal ten opzichte van dit kabinet een welwillen de houding aannemen. Zij is van nature gouvernementeel en zij hoopt dat ook an dere fracties dat zooveel mogelijk zullen zijn, terwijl zij van de oppositie de groot ste loyaliteit verwacht. De grootst mogelijke dwaasheid is het, te zeggen, dat dit kabinet in strijd zou ziin met het parlementaire stelsel. Niet de Ka mer heeft over de samenstelling van een Ministerie te oordeelen, dat is de zaak van de Kroon. De Kamer kan slechts toezicht houden. Wat de regeeringsverklaring ten aanzien van de plannen van het kabinet inhoudt, meent spreker, dat het een krachtige poli tiek van werkloosheidsbestrijding wil voe ren, Niets wijst op het tegendeel! Spr. vraagt medewerking der andere frac ties. Domine Kersten doet dan zijn hierbo ven geschetste vriendelijke uitlatingen. Ro me is eenmaal een onbetrouwbaar bondge noot voegtthij er aan toe, bet was geen won der dat het tot een breuk is gekomen. Het had gegaan ,als de protestanten zich had den willen laten maken tot Vazallen van Rome. Wat de plannen van de regccring betreft spreker wenscht te verklaren, dat deze zijn instemming hebben. Hij acht het intusschen een onafwijsbare» eisch. dat bet leven goed kooper worde en dat de bedrijfslasten wor den verminderd. De werkloozcn moeten wc der in de maatschappij worden opgeno men. Spreker vraagt zich af waarom thans toe zeggingen mogelijk zijn aan de kweekelin- gen met akte. waartegen minister Slotema- ker zich met een beroep op het kabinet steeds verzette. Intusschen verwacht hij, dat zij alleen voor de burgerlijke leerkrach ten en niet voor de kloosterlingen zullen gelden. De heer Schouten (a.r.) ontkent met een verwijzing naar Groen van Prinsterer, dat een kabinet per-sé op een meerderheid moet berusten. Een meerderheid in het positieve is nog geen meerderheid in daden. De daden van het kabinet zullen moeten worden afgewacht, alvorens te beslissen of men zijn stem zal kunnen verleenen, ja of neen. Spr. hooprf, dat het een beslissing in bevestigenden zin zal zijn! Ook de A.R. fractie is gouvernementcel gezind, zij wil gaarne dit kabinet haar steun bieden, maar zij moet haar houding steeds toetsen aan haar politieke beginse len. Richtsnoer blijven voor haar de ordinan tiën Gods. De geest van hert staatsbestuur is steeds en voor nu van overwegende betee ken is. Spreker hoopt, dat in het aanstaande na jaar een ontmoeting met het kabinet de ge legenheid 'zal bieden, in te gaan op de plan nen. Hij wenscht het kabinet bij zijn afvaart een goede reis. Het succes zal afhaagen van Qodes zegen. DR. COLIJN ANTWOORDT. Dr. Colijn begint te ontkennen dat er in het regeeringsgeschil van „schuld" van den een of den ander sprake is. Er is slechts een diepgaand meeningsverschil geweest. De stijging van de middelen van 1937 op '38 heeft f 61 ntillioen be dragen. In het licht van die stijging heeft men toenmaals gemeend, eeni- ge zaken te kunnen opzetten. Spr. had evenwel in het program van 1937 een veiligheidsclausule opgeno men, waardoo rde toezeggingen wa ren gebonden aan de uitkomsten ge durende de vierjarige periode. De stijging van 1938 op '39 bedroeg slechts f 7 millioen. l)e toestand was dus geheel veranderd. Dit heeft mi nister dc Wilde ertoe gebracht te waarschuwen tegen geld kostende nieuwe plannen, met name tegen die inzake de jeugdwerkloosheid, waar mede f 10 millioen gemoeid zou zijn. Reeds in September 1938 had minister de Wilde om die re den gedreigd met heengaan. Spr. heeft tenslotte minister de Wilde weten te bewegen voorloopig te blijven. In een brief van 2 November 1938 aan do oudere leden van het kabinet zeide de heer de Wilde dat hij zijn bezwaar tegen de f 10 millioen voor dc jeugdwerkloosheid zou laten vallen' mits op andere posten de noodige dekking zou wor den gevonden. Toen dit tenslotte niet bleek te geschieden werd hij tot heengaan genoopt. In het algemeen deelde spreker het standpunt van minister de Wilde gelijk hij reeds eerder heeft betoogd. Vlottende schuld een milliard. Indien spreker de aanhangige wetsontwer pen tot invoering van eeuige nieuwe belas tinge waartegen nogal eenigc bezwaren schijnen te bestaan niet medetelt en op de desbetreffende 50 millioen dus niet mo gen rekenen, dan komt de minister van fi nanciën voor 1940 voor een tekort op den gewonen dienst van 89 millioen te staan, terwijl voor 1941 reeds voor 45 millioen ver plichtingen zijn aangegaan. Voor 1940 moeten op den kapitaaldienst door leening 250 millioen worden gedekt, waarvan 208 millioen aan nieuwe uitgaven- De vlottende schuld bedraagt onge veer een milliard gulden. Vervolgens licht dr. Colijn een tip van de sluier op welke tot dusver over zijn pogin gen tot formatie heeft gehangen. Spr. herhaalt: dat hij geen katholieken heeft kunnen vinden, die genoegzaam zijn inzichten deelden en die bereid waren de onvermijdelijke coclusies daaruit te trek ken. Er is gezinspeeld, dat spr. in el kgeval als kabinetsformateur wenschte op te treden. (Beweging.) Spr. betwist den grond daar voor! Spreker beschouwt dit kabinet als een intermezzokabinet en niet als een* normalen toestand in ons land. Hij meent dat de heer Albarda dit ook wel weet. Overigens zijn de namen van de lecHüi van het nieuwe kabinet maar twee dagen be kend, een termijn, wel iets te kort om over hun beleid een oordeel te kunnen vellen, (gelach). De eisch, dat geen oneconomische werken moeten worden uitgevoerd, beteekent niet, dat alleen rendabele werken uitgevoerd zou den mogen worden. Spreker moet het antwoord op gedetail leerde vragen schuldig blijven. Verwondering is geuit over het naar vo ren brengen van verbeteringen in het on derwijs en zorg voor Ouden van Dagen te zamen met den eisch van een sluitend bud get. Indien er artsen bestonden, die het geheugen konden opwekken, dan zou spr. de betreffende kamerleden willen adviseeren zich tot hen te wenden. Spr. herinnert, eraan, dat in de aanhangige belastingontwerpen f 11, millioen is gereserveerd voor so ciale doeleinden. De minister is overtuigd, dat een ander kabinet in de gegeven omstandigheden niet mogelijk was en wacht in serene rust den uitslag af, wetende dat niets gebeurt hij toeval en dat alles wordt bestuurd door Hem, die ook op aarde de hoogste Koning EEN MOTIE VAN WANTROUWEN. De heer Deckers (r.k.) repliceert. Hij wil allereerst den heer Rost van Tonningen mededeelcn, dat de r.k. fractie geen ver antwoordelijkheid aanvaardt voor al het geen in ecnig r.k. dagblad wordt geschreven Zij heeft geen partij-orgaan. Intusschen wil spreker wel zeggen, dat hij hetgeen in het R.K. dagblad „Ons Noorden" over de kroon werd geschreven, verwerpt als grof en ab surd. Wat het huidige kabinet betreft, de for mateur had zich dienen te overtuigen, dat alle middelen tot samen-werking tusschen het te vormen kabinet en het parlement waren uitgeput alvorens daarbuiten een kabinet Ie formecren. Toen de basis niet in de rechterzijde bleek gevonden te kunnen worden, had de formateur naar een andere basis in het parlement moeten uitzien. Waar dit niet is geschied, heeft sprekers fractie niet het noodige vertrouwen in het toekomstige beleid van het kabinet. Spreker diende daarna de motie van wantrouwen in, welks inhoud wij elders in dit nummer weergeven. Alvorens over deze mol ie werd ge stemd, namen de verschillende frac tieleiders nog het woord om hun be sluit hieromtrent nader toe te lich ten. De heer Rost van Tonningen was de eerste spreker, maar werd in ziin wordenstroom gestuit, toen hij als zijn meening gaf, dat Al barda Rome den Judaskus aan bood en de S.D.A.P.' verraad pleegt aan haar beginselen. Toen spr. ook nosr gewaagde van een laaghartig optreden van de S.D.A.P.-fractie. ontnam voorzitter hem het woord. De heer Albarda (S.D.A.P-,) .achtte het, kabinet in strijd met *le parlementaire ze den en verklaarde voor de motie Deckers te zullen stemmen. De N.S.B. verklaarde het kabinet naar zijn daden te zullen beoordeelen en zou tegen de motie stemmen, Nadat ook de V.D., Ds. Kersten en de Communisten het hunne hadden gezegd, kwam de motie in stemming met het el ders in dit nummer vermelde resultaat. De slag was gevallen! BELANGRIJKE OPDRACHT TE WACHTEN. Naar verwacht mag worden, zal de binnenlandsche industrie binnen kort een belangrijke opdracht krij gen van Defensie. Onderhandelingen over de levering van vliegtuigen zijn gaande. De opdracht is een gevolg van de aanbiedingen, welke niet van één, doch van meer Nederlandsche fabrieken op een aanvrage van de zijde van liet Departement van De fensie zijn ontvangen. Voor wat het vliegtuigmaterieel betreft zoo lezen wij in de Antwoordmemorie dei- Eerste Kamer inzake de wijziging der Dienstplichtwet, aan welke memorie het bo venstaande is ontleend, wordt steeds in de eerste plaats onderzocht in hoeverre door ae particuliere nijverheid op redclijkè voor waarden en binnen redelijken leveringster mijn in dc behoefte kan worden voorzien. Als gevolg daarvan werd tot heden in den loop der jaren slechts een klein gedeelte van het materieel in het buitenland aangeschaft, te we ten voor wat de landmacht betreft 18 gevechtsvliegtuigen en 3 over gangstoestellen. Voor een deel der benoodigde vliegtuigen is Defensie nu met Nederlandsche fabrie ken in gesprek. Het is echter twijfelachtig of een ander deel van de nog benoodigde vliegtuigen, waaraan dringend behoefte be staat, eveneens in het binnenland kan wor den aangeschaft, omdat Nederlandsche pro ducten van dit tvpe nog niet in voldoende inaie tot ontwikkeling zijn gekomen. Een vliegtuig per dag voor Engeland Amerika levert vlot af. De president van de Lockheed Aircraft Corporation, Robert R. Gross. heeft naar de Daily Telegraph uit New York meldt, ver klaard. dat de levering van de 250 bombar- dcments-verkenningsvliegtuigen. die door Engeland zijn besteld, met mathematische regelmaat geschiedt. Reeds zijn ruim 140 toestellen afgeleverd, terwijl de productie ruim één toestel per dag bedraagt. De toe stellen worden in kratten verzonden, met af genomen vleugels en staart, en gaan recht streeks naar Engeland via het Panama ka- l naai. Men maakt zich daarvan een overdreven voorstelling, zeggen de ministers. In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over het ontwerp van wet tot wij ziging van de Dienstplichtwet schrijven de ministers van Defensie en van Binnenland sche Zaken o.m. het volgende: Ten aanzien van de contiugents-be- rekening wordt opgemerkt, dat wel is waar het huidige jaarlijksche con tingent 32,000 man bedraagt, doch dat dit aantal wordt verhoogd met het getal dienstplichtigen, dat in een voorgaand jaar om de een of andere reden vrijgesteld of afgekeurd werd, en het. contingent dientengevolge vaak oploopt tot pl.m. 42,000 man. „Overdreven" Van het verlies van een betrekking als ge volg van het vervullen van militaire ver- phchtingen maakt men zich, wat den om vang van het kwaad betreft, gewoonlijk overdreven voorstellingen. Keer op keer leert de ervaring, dat de juistheid van te dezer zake ontvangen mededeelingcn in ve le gevallen bij onderzoek niet blijkt. Wat de medewerking van werkgevers be treft, kan worden verklaard dat tal van werkgevers en werkgeversorganisaties een alleszins loffelijk standpunt innemen. Wielrennen We gaan naar... Milaan! De samenstelling van de Neder landsche ploeg. De sport-cominissie van de Nederlandsche Wielren Unie heeft besloten de volgende wielrenners af te vaardigen naar het jaar- lijksch tournooi om de wereldtitels, welke dit jaar te Milaan worden verreden van 26 Augustus t.m. 3 September a.s. Amateurs-sprint: J. Derksen, Zwolle, P. W. H. Smits Tege- len en J. Pronk, Heiloo. Professionals-sprint: A. van Vliet Woer den. en J. J. v. cl. Vijver Roosendaal. Professionals-5000 m. poursuite: D. Klink Wieringcn (Den Oever) Amateurs voor den wegwedstrijd: J. En gel Amsterdam en C. de Groot Amsterdam. Professionals voor wegwedstrijd:. J. J. De- menie Rotterdam. Professionals 100 k.m. achter groote mo toren: C. Wals Tilburg. Begeleiding: chef d'equipe: B. Swaab de Beer en trainer: G. Schilling. De Tour de France Alot, van Schendel wint een gedeelte van de zestiende ronde. VANDAAG RUST GEBLAZEN! De zestiende etappe van de ronde van Frankrijk van Briancon naar Annecy over 294 k.m. is gisteren in drie gedeelten gere den. Anton van Schendel zorgde voor de eerste Nederlandsche overwinning doordat hij het derde gedeelte van Bourg-Saint-Mau- rice naar Annecy won. De uitslagen luiden: Eerste gedeelte Briancon naar Bonneval over 126 km.: 1. Sylver Maes (België) 5 uur 4 min. 39 s. 2. Mathias Clemens zelfden tijd. 5. Albert van Schendel 5 uur 11 min. 10 s. 23 Toon van Schendel 5 uur 22 min. 12 s. 26 De Koever zelfden tijd. 28 Lambrichts zelfden tijd. 46 Iiellemons 5 uur 32 min. 47 sec. 50 Dominicus 5 uur 44 min. 2 sec. Tijdrit van Bonneval naar Bourg St. Maurice, 58 k.m. 1 Sylver Maes 1 uur 5? min. 41 sec. 2 Vissers 1 uur 59 min. 44 sec. 12 Lambrichts 2 uur 3 min. 57 sec. 19 Albert van Schendel 2 uur 6 min. 27 sec. 23 De Korver 2 uur 9 min. 7 sec. 38 Hellemons 2 uur 19 min. 25 sec. 45 Toon van Schendel 2 uur 25 min. 51 sec. 46 Dominicus 2 uur 26 min. 7 sec. BourgSaint-Maurice naar Annecy 103.5 k.m. 1. Anton van Schendel 3 uur 44 m. '17 s. 2. Pierre Clcmcns zelfden tijd. 8. Hellemons 3 uur 45 min. 59 sec. 10. Toon van Schendel 3 u. 46 m. 2*2 sec. Albert van Schendel, de Korver, Lam brichts, Dominicus werden ex aequo ge klasseerd in den tijd van 3 uur 46 min. 30 sec. De algemeene rangschiking luidt: 1. Sylver Maes 111 uur 44 min. 55 sec. 2. Vietto 112 uur 11 min. 55 sec. 9. Lambrichts 112 uur 31 min. 45 sec. 14. Albert v. Schendel 112 uur 47 m.- 57 s. 29. De Korver 113 uur 54 min. 25 sec. 39. Toon v. Schendel 114 uur 27 m. 32 s. 40. Dominicus 114 uur 28 min. 38 sec. 47. Hellemons 115 uur 19 min. 29 sec. Het. landenklassement luidt: 1. België B 337. uur 19 min. 8 sec. 2. Frankrijk 337 uur 47 min. 43 sec. 7. Nederland 339 uur 14 min. 7 sec. Het zwaarste leed geleden! Niet ten onrechte kan men thans zeggen, dat 't zwaarste leed in de ronde van Frank rijk geleden is, want de renners hebben do beide, verschrikkelijk zware Alpenetappes afgelegd. Hoewel er geen sprake van is, dat de eerste etappes van de ronde slechts voor bereidingen waren voor den strijd in de Py reneeën en in'dé Alpen, toch is het voor iedereen duidelijk, dat de Béfgeh de beslis sing zouden brengen, en te meer, omdat er geen coureur was, die jn de z.g. zwakke etappes een dergeiijken voorsprong had we ten te verkrijgen, dat hij voor zijn concur renten onbereikbaar was. Welnu, de beslissing is gevallen: Sylver Maes bemachtigde eergisteren de gele lei derstrui en hij verdedigde zijn trotsch bezit in de bijna onmenschelijke etèppe, welke gisteren moest worden afgelegd! Inderdaad, men staat verbaasd, men heeft medelijden men bewondert en soms verafschuwt men deze pogin gen om de verschrikkingen te over winnen. De aanblik van dit zwoe gen tart iedere beschrijving en er blijft alleen de herinnering aan een prestatie, tot welke men menschen niet in staat zou achten van Schendel liep op tijd wegl Voor de Nederlandsche equipe was het dra ma echter blij eindigend. Te Annecy kwam 0112e landgenoot Anton van Schendel als eerste over de eindstreep. Hij won het derde gedeelte van de zware etappe, omdat hij op tijd was weggeloopen uit de slapende groep renners, die meenden zich tot in Annecy toe rustig te kunnen houden. Hoe anders kwani dit uit, want op 20 k.m. voor het einde nam van Schendel en de Luxemburger Pierre Clemens een voorsprong. Het peleton volgde niet, omdat het er geen belang bij had. Zoo vloog de Hollander voort over de fraaie wegen langs het meer van Annecy waar duizenden den strijd volgden. Een etappe-overwinning lag in het voor uitzicht, na zoovele uitstekende prestaties van onze landgenoot en in vorige etappes. Er is in den kleinen kring van landgenootcn, die de ronde volgen, wel eens gelachen over liet eeuwig tweede zijn van onze coureurs Anton van Schendel heeft aan dit eere lijstje thans ook een eerste plaats toege voegd! Er resten ons nu nog twee etappes: Mor gen rijdt de karavaan van Annecy naar Dyon over een afstand van 285 k.m. en Zon dag hopen allen, heden van een welverdien den rustdag genietend, na een rit van 352 k.m. in Parijs terug te keeren. LONDENSCHE WOLVEILINGEN. Londen, 26 Juli (Reuter). Heden werd de laatste wol veiling der Juli-serie gehou den, waarin van de 7473 aangeboden balen er 6957 werden verkocht. Daar de onmiddellijke behoeften reeds bevredigd waren bestond er voor de overi gens matige sorteering slechts weinig vraag Enkele goede wolsoorten werden echter goed ve.'kocht, in hoofdzaak aan den bin nen landschen handel. Vergeleken met de vorige serie waren de prijzen van gezuiverde Merinos en Kaapsche wol veranderd, die van medium en coarse Crossbreds 10 tot 15 procent, en van de overige wolsoorten 5 tot 71/?, procent hoo- ger. In deze serie waren in totaal aangeboden 98443 balen, waarvan er 83000 verkocht werden. Hiervan nam de binnenlandsche handel er 59000 af, terwijl 24000 balen naar het Vasteland werden verkocht, Vertrek van fheenreis) Singap. 27 Juli Emo* Basra 27 Juli i (terugreis) I I (heénrots) Athene 27 Juli Nandoe (thuisreis) Rang. 27 Juli (thuisreis) |A-dam27juli I Gier I Valk (heenreis) Aankonut Band. 27 A'dam 27 Jodhp.27 Jodhp.27 Athene 27 ld j Batavia 27 Juli J Medan2?H De boterheffing Het bedrag van de heffing en steuna ring op boter, is behoudens tusschentjf wijziging, voor de week" van 27 JuHl Augustus vastgesteld op 55 cent per De Hongaar in Slowakije. Het HtJ sche telegraaf-agentschap bericht, M toestand voor de Hongaren in' Slofl steeds moeilijker wordt, aangezien ifl waakschc autoriteiten niets nalatfl de versterking van de HongaarsclieB te verhinderen. Het agentschap iH verder, dat 35 Hongaren gearresteer» te Arancosmarot, terwijl te Locse en trafurecl maatregelen zijn genomen f de leiders der Hongaren. Bij verschil leiders van de Hongaren zijn huisz» gen verricht, evenwel zonder resultaat! schijnt dat de economische besprek* tusschen Hongarije en Slowakije, il -j 26 Juli zouden beginnen, zijn uitgeslfl Groote droogte in Amerika. De droogte, welke sedert 27 dagen verscbe staten New York, Newjersey, Pen vanië en zes staten van Nieuw Engêt teistert, heeft een schade aangericht 1. meer dan tien millioen dollar. NogsJ wordt melding gemaakt van bosdfl den. Duitschers en de Britsche nationalii De Rijksduitschers die in Zuid-Af nen, worden, naar verluidt, gewaa geen naturalisatie tot Britsch te vragen. Individueel worden zij het nationaal-socialistische hoofd tier van in kennis gesteld, dat te of hun familieleden disciplinaire gelen zullen worden genomen, indi waarschuwing in den wind zou geslagen. Het rijk beschouwt al scliö onderdanen de Duitschers, die ve dat zij automatisch zijn genatuv speciale, naturalisaticpapiercn heb vangen, doch erkent degenen die digweg automatisch zijn genatu niet als Britsche onderdanen. Groote brand te Algiers. Te Algieir een zeer groote brand. Groote wen moeten verloren geacht wordtr schade aan gebomven bedraagt na millioen, die aan koopgoederen 10 s 'oen frank. Volgens officieele gegeveniri 41 personen, onder wie vier Europa gewond. Van 26 gewonden is de tot' ernstig. Men vreest, dat door liet» verraste havenarbeiders zich in he ter hebben geworpen; in de haven dan ook gezocht. Het bergen van de Thetis. Van of zijde wordt vernomen, dat het ben vaartuig „Zelo" van een sterkere-#! ting zal worden voorzien voor een» we poging tot lichting van de „Tlittfj over twee of drie wekfen ondernomfi1 j worden. Jl J Britsch schip op Japansche verspet! loopen. Uit Sjanghai wordt g«M R het Britsche stoomschip „Haitatfj w weg was van Amoy naar HingPj 'i dag op een door de Japansche Vi legde versperring is geloopen etfR;p( lek is geraakt. Het bericht hcritfl 0: aan, dat de Japansche marine f an(.woordelijkheid voor dergelijke^ a len op zich kan nemen, aangezien 2$ di pen van derde mogendheden bei^ lijk gewaarschuwd zijn. I!6! Fransch schip in brand. is de Fransche tankboot „Sunik' geraakt na een aanvaring met het sche stoomschip „Grangesberg". "elj sche schip „Dartford", dat op de 1 des onheils aanwezig is, heeft 2» der bemanning gered. Men vreest dat tien personen vermist worden. De „Sunik", die van Gotenbur? Rotterdam voer, werd ongeveer GO» Z. van den vuurtoren bij Eddystot# gevaren De „Grangesberg" zelf is voorsteven beschadigd, en zal als <fl is opgetrokken, langzaam opstooniM „Falmouth". De „Sunik"' is echter, uitgebrand. Een late bestraffing, De Oost! kamer van het Duitsche hoogge't, heeft het doodvonnis bevestigd. gesproken tegen het lid van de heimwehr. Josef Fischer. die ei schuldigd wordt op 29 Juli 1934 nawj rer in het gebied van Kalmbcrg tionaal-socialist te hebben gedood. Joden vluchten naarItalië! - wordt, dat te Milaan een bedrag va# E lioen dollar is gedeponeerd onv«lB emigranten bij te staan. Er verIM Charley Chaplin een der promin» den is, die bijgedragen hebben tot men van dit fonds, dat ter best» is gesteld van het Joodsche niiipe Een stroom van Duitsclre Joodscrmj telingen begeeft zich op het oogenMjj Italië, aangezien aan de grens stf-, - kele formaliteiten te vervullen zp-, l ruchte wordt vernomen, dat on<K lingen voor een dergelijke regeu^ltj voerd worden met Zuidslavië. In het f „Sunik" b) R

Schager Courant | 1939 | | pagina 2