Handel eo landbouw hand in hand 1 25 jaar geleden brak de wereldoorlog uit Het P.W.N. heeft goed geboerd Japan heeft een vloot voor het Westen Een luguber jubileum Moderne slavenhandel Nieuw rapport betreffende over name laiidbouw-crisismaalre ge len. IEDER BAAS OP EIGEN TERREIN, EN ééN LICHAAM DAT BEIDER BE LANGEN BEHARTIGT. Zeer binnenkort zal verschijnen, het reeds aangekondigde rapport betreffende de over name der landbouwcrisismaatregelen door de bedrijfsgenooten. In dit rapport, samen gesteld door regeeringscommissarisscn en leden van het dagelijksch bestuur van den Nederlandschcn industrie en handelsraad voor land en tuinbouw, wordt speciaal be handeld de positie van handel en nijverheid na de overname. Het rapport concludeert dat bij overne ming aan handel en nijverheid, de rol zal worden toegekend, welke haar met het oog op haar groote beteekenis oekomt. Uit den inhoud. Uit den inhoud nemen wij de volgende opmerkingen en conclusies over. Wanneer het eerste rapport, dit voorjaar door personen uit landbouwkringen uitge bracht bij sommigen den indruk heeft ge wekt, dat de wijze, waarop de overneming dient te geschieden, reeds een uitgemaakte zaak is, waarbij alleen de landbouwers tot de bedrijfsgenooten zullen worden gerekend en aan de daarbij betrokken handelaren en industrieele een ondergeschikte plaats is toegedacht, dan moet zulks aan een misver stand worden toegeschreven. Elk van beide rapporten behandelt het vraagstuk slechts voor een ge deelte en houdt slechts algemeene richtlijnen in. In het derde stadium zal men voor de taak staan deze richtlijnen toe te passen op de con crcte regelingen voor de verschillen de producten. In gezamenlijk over leg van de respectievelijk voor de verschillende producten deskundige vertegenwoordigers van beide be drijfsgroepen zal dan tot geleidelijke overneming van de verschillende re gelingen kunnen worden gekomen. Het rapport verwacht, dat in dat stadium, waarin het dus aankomt op verwezenlijking van de overne ming van landbouw-crisisregelin- gen in de praktijk, voor de verschil lende moeilijkheden gemakkelijker een oplossing zal worden gevonden, welke allen kunnen aanvaarden, dan wanneer getracht zou zijn van den aanvang af in gezamenlijk over leg ten aanzien van de algemeene richtlijnen tot overeenstemming te geraken. Roomversche eieren... met kuikens erin Eierenhandelaar bedroog werk- loozenvereeniging op een erger lijke wijze. VERDACHTE TOT NEGEN DAGEN HECHTENIS VER OORDEELD. Voor het Kantongerecht te Amsterdam stond een 54-jarige stucadoor terecht, ver dacht van overtreding van het zg.n. eieren- besluit, gebaseerd op artikel 14 en 15 van de warenwet. De man had aan de klaverjasclub van de werkloozen vereeniging „Een dracht, maakt macht" tegen Paschen 1150 zg.n. „roomversche" eieren ver kocht waarop echter het stempel „bebroed" voorkwam, zoodat zij slechts geschikt waren voor het ge bruik in bakkerijen. De eieren droe gen dus niet het stempel bedoeld in art. 3, 5 en 6 van het eierenbesluit, aangevende dat die eieren kalkeie- ren of gecondenseerde eieren waren, waarvan de luchtkamers meer dan 6 m.m. diep waren. In een aantal der door verdachte gelever de eieren waren duidelijk zichtbare donke re vlekken. Zij waren afgewasschen met azijn en de inhoud was bedorven. De verdachte vertelde, dat hij zelf de eie ren als eerste soort had gekocht, voor het zelfde bedrag had hij ze weer aan de ver eeniging verkocht. Kantonrechter: Wat beteekende dat stem pel? Verdachte wist het niet: „Stempeltjes en teekentjes, maar wat ze beteekenden weet ik niet. Kantonrechter: En u hebt ze met azijn afgewreven! Verd.: alleen om ze schoon te maken. Kantonrechter: Maar u sprak toch af, om de stempels van de deren af te halen en u wist toch wel, dat ze alleen voor bakkers geschikt waren? Verdachte vertelde nog, dat, toen bleek, dat de eieren voor huiselijk gebruik niet geschikt waren, hij had aangeboden ze te vergoeden. De keurmeester verklaarde, dat de eieren bebroed waren en dat het mecrcndeel be dorven was. De ambtenaar van hel O. M. mr. Overbeek nam aan, dat verdachte te kwader trouw had gehandeld. Een buitengewoon ergerlijk feit""vond spr. een lid van de vereeniging bedriegt zijn eigen kameraden die allerminst kapitaalkrachtig zijn. Mr. Overbeek vorder de drie weken hechtenis. De verdediger mr. W. van Everdingen, was van oordeel, dat verdachte geheel te goeder trouw is geweest en bovendien heeft hij niet beoogd een cent winst te maken PI. drong aan op ontslag van rechtsvervol ging. De kantonrechter kon niet aannemen dat verd. te goeder trouw was. Spr. veroor deelde verdachte tot negen dagen hechtenis. Aangezien het bedrijfsleven reeds sinds jaren gevraagd heeft, zijn deskundigheid en initiatief in te schakelen in het landbouw- crisisbeleid, zoowel in het algemeen belang als in dat van het bedrijfsleven zelf, zal het de hem aangeboden taak thans op zich dienen te nemen. Het aanpassen aan nieuwe verhoudin gen en het zoeken naar nieuwe richtingen staat thans onder den druk van de gecentra liseerde regeeringsregelingen. Daarvoor moet in de plaats komen een toestand van onderlinge harmonie en samenwerking tus- schen landbouw, handel en nijverheid. Een ruwe schatting levert een aantal op van tusschen de vijftig- een honderddui zend bedrijven van handel en nijverheid, die als georganiseerden bij een der crisisinstel lingen zijn aangesloten. Voorts behandeld het rapport den organi- satorischen opbouw. Men moet zooveel mo gelijk samengaan, doch ieder moet baas op zijn terrein blijven, meenen de samenstel lers. Men meent dat dit mogelijk zal zijn door twee organen voor elk der groepen één te laten overkoepelen door een derde coör- dineerend orgaan. De coöperaties. behooren volgens het rapport tot de groep handel en nijverheid. Men zal evenwel niet de oogen kunnen sluiten voor het feit, dat op verschillende punten het streven van de coöperaties en dat van den particulieren handel en nijverheid niet parallel loopen. Wil men dus beide groepen tot daadwerkelijke en actieve semenwerking brengen, dan zijn waarborgen tegen eventueele overheersching van de eene groep door de andere groep noodzakelijk. Een belangrijke waarborg tegen over heersching is reeds gelegen in het vernieti- gings- en op belangrijke punten voor te be houden goedkeuringsrecht van den minis ter. Voorts wordt er op gewezen, dat handel en nijverheid niet, zooals de landbouw, cen traal is georganiseerd en wordt de wensclie lijkheid uitgesproken, dat de bedrijfsgroep tot meer concentratie overgaat en contact punten vormt, zoowel voor de regeering, opdat deze wete, waar de instanties, bevoegd om handel en nijverheid te vertegenwoordi gen te vinden zijn, als voor handel en nij verheid zelf, opdat deze in gezamenlijk over leg plannen kunnen maken en standpunten kunnen vaststellen. Het rapport besluit met de opmerking,, dat verwacht mag worden, dat zich teu aanzien van zoodanige wrijvingspunten een soort usance zal vormen, zoodat tusschen* komst der regeering allengs minder noodig zal zijn. Soestdijker perron geramd Verhuisauto sloeg om. Gisteren is op den rijksweg te Soestdijk een verkeersongeluk gebeurd, dat nog be trekkelijk goed is afgeloopen. Een zwaar beladen Duitsche verhuisauto, met een daaraan gekoppelden. eveneens ge laden tweeden verhuiswagen, welke op weg was naar Amsterdam, moest stoppen voor den overweg, juist toen de eerste trein uit Baarn in aantocht was. Waarschijnlijk ten gevolge van een defect aan de voor-as ver loor tijdens het remmen de bestuurder van de auto de macht over het stuur. Tusschen twee boomen door reed de wagen de rails op en kwam op het verhoogde perron van het station Soestdijk tot stilstand. De sta tionschef kon nog, door den trein tegemoet te loopen.. een ander-s onvermijdelijke bot sing verhinderen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Aan het perron werd groote materieele schade aangericht, terwijl het voorste ge deelte van de verhuisauto geheel werd weggerukt. „Zee-officier" met rare gewoonten Ging er met geld van zijn hos pita vandoor! Het was een ongeveer 25-jarige jongeman, gekleed in de uniform van Officier der koopvaardij, die zich een dezer dagen ver voegde bij een pensionhouder te Delft. Hij deelde mede, dat hij aaD de technische hoo- geschool zijn studie moest voltooien en daar om wilde hij een kamer huren. De pension houder, zelf een oud-zeeman, was zeer in zijn schik met den nieuwen gast, dio, zoo als hij zelf verklaarde, een nette en aardi ge man leek. De nieuwe gast bracht een nacht in het pension door en ging daarna naar Rotter dam, om. zooals hij zeïde, zijn koffers te ha len. Hij zou dan vijf andere studenten mee brengen, die ook in het pension hun intrek wilden nemen. De .student-zec-officier" keerde echter niet terug en toen de pensionhouder een onder zoek instelde, bleek, dat een bedrag van 250 gulden uit zijn woning was verdwenen. De politie, die van het gebeurde in ken nis werd gesteld, heeft den man te Nijme gen aangehouden en hem naar Delft over gebracht. Hij bleek een bekend oplichter en dief te zijn, wonende te Leiden. In een zeis gevallen Landbouwer aan overleden. de gevolgen Gistermorgen om ongeveer half elf is te Waardenburg bij Zaltbommel een doodelijk ongeluk gebeurd. De 32-jarige landbouwer O. Pellegrom, die met een zeis gras aan 't maaien was, is door onbekende oorzaak in de zeis gevallen, waarbij hij ernstig aan de borst werd ge wond. Het slachtoffer, dat hevig bloedde, is aan de verwondingen ter plaatse overle den. P. was gehuwd en vader van twee kinderen. Bedrijf swinst over 1938 ruim V/% EEN JAAR VAN UITBREIDING Verschenen is het lijvige verslag van het Provinciaal Waterleidingsbedrijf over het boekjaar 1938. Het fraai geillustreerde boek werk geeft duidelijk den groei en den om vang van deze provinciale organisatie weer. De directeur krakteriseert het jaar 1938 als het jaar van de groote uitbreidingen, waarbij speciaal wordt gewezen op de Wie- ringermeer. Deze uitbreiding omvat 183 km. hoofdleiding, in totaal is het hoofdleidings- net daardoor op 2457 k.m.' gebracht. Het aantal aansluitingen vermeerderde in 1938 van 102,062 tot 104.763 (dus met 2.701 aansluitingen, zijnde 2.6 pCt., tegenover 1.7 pCt. in 1937). De afgeleverde hoeveelheid water steeg van 14.632,854 m3 tot 15.774.677 m3 en nam dus toe met 1.141,823 M3, zijnde 7,8 pCt tegenover 6,2 pCt. in 1937. De op brengst van het geleverde water gaf een vermeerdering te zien van f 2,309/279,99 tot f 2,408,960,18 en steeg dus met f 99,680,19, zijnde 4.3 pCt. tegenover 2,6 pCt. in 1937. Behoudens de moeilijkheden, geschapen 'door de in December ingevallen strenge vorst, heeft het P. W. N. slechts sporadisch met storingen in de waterlevering van eeni- ge beteekenis te kampen gehad. Waterwinplaatsen Meer en meer, aldus het verslag is de wensclielijkheid naar voren gekomen om de walerwinplaats te Bergen, die te zwaar be last was door haar taak om in de behoefte der afdeeling Noord te voorzien, in de ver vulling dier taak te ondersteunen en daar toe de meer zuidelijk gelegen Provinciale duingebieden in te schakelen. Aangezien door het Provinciaal Bestuur aan de Pro vinciale Staten indertijd bij den aankoop daarvan de toezegging was gedaan, dat eerst in de laatste plaats het. duinterrein Egmond in aanmerking zou worden gebracht, is voor verdere waterwinning de keuze gevallen op het westelijk en middengedeelte van het ter rein Bakkum-Noord. De noodige credieten zijn gevraagd en inmiddels gekregen om ter plaatse belangrijke uitbreidingswerken uit Ie voeren, bestaande uit drie secundaire pompstations met elk 20 waterwinningsput- tcn en bijbehoorende zuig- en persleidingen. De opzet is het voor de afdeeling Noord be stemde ruwwater naar de zuiveringsinrich tingen te Bergen te vervoeren, het aldaar te zuiveren en van daar uit te distribueeren. Door deze oplossing zal het mogelijk zijn de winplaats te Bergen de gewenschte ver lichting te verschaffen. Het aantal der aan het leidingnet aan gesloten zuivelfabrieken daalde van 70 tot 6S, doch ondanks deze daling onderging de door die fabrieken van het P. W. N. afge nomen hoeveelheid water nog vermeerdering De afneming steeg van 155.107 in 1937 tot 184,091 M3 in 1938, dus met 28,984 M3. Behalve de uitbreiding Wieringermeer vin den wij o.a. nog vermeld, die te Barsinger- horn, Schagen, Wieringerwaard en Zijpe. De verlies en winstrekening. Op deze rekening vinden wij als voor naamste posten debet Kosten algemeene dienst, waterwinning en distributie kosten f 902,701,43, interest f 654,523,60 en bijzon dere afschrijvingen f 694.560,10; en als voor naamste posten credit: opbrengst water- verkoop f 2,40S,960,18, onttrekking reserve voor bijzondere afschrijving f 449,708,05, ont vangsten terreinen waterwinning 12-4.556.96 en diverse baten f 109,942,67. De balans toont een goederenbezit van f 27,643,010,10, en een exploitatie-reserve van f 1,800.000. Het voordeelig saldo der exploi tatie bedraagt f 259,852,05. De resultaten zijn geheel in overeenstem ming met de verwachtingen daaromtrent ge koesterd. Het rapport bevat verder de ge wone interessante statistieken en overzich ten over de onderdeden van het bedrijf. Van de kermis in de cel Nasleep van café-ruzie. De rechtbank te Groningen veroordeelde gistermorgen een 32-jarigen arbeider, be schuldigd van doodslag subs. zware mishan deling ,den dood tengevolge hebbende, tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorge bracht. Op Zaterdag 13 Mei. den eersten avond van de Groninger kermis, werd deze arbei der aan het Binnendamsterdiep in een vecht partij gewikkeld, waarbij hij den werkman W. de Weerd dood stak. Verdachte beweer de uit zelfverdediging te hebben gehandeld, maar volgens verschillende getuigen zou hij de aanvallende partij geweest zijn. De eisch was eveneens die jaar gevangenisstraf. Eenige eskaders met twee en meer eenheden. Met betrekking tot de kortelings afgeleg de verklaring van den minister van marine, Yonai. dat Japan een nieuwe vloot samen stelt, heeft admiraal Kanaza als woord voerder van de marine vastgesteld, dat deze nieuwe vloot reeds geheel opgesteld is. Haar taak is de heerschappij van Japan over het Westen van den Stillen Oceaan te verzeke ren en tegelijkertijd den opbouw van de nieuwe orde in Oost Azië te steunen Bijzon derheden omtrent de samenstelling der vloot kon de admiraal niet mededeelen. Hij merkte echter op, dat de vloot in ieder ge val uit eenige eskaders met elk twee en meer eenheden bestaat. De nieuwe vloot zal hoofdzakelijk in de thuiswateren ope- reeren. Ten aanzien van de kwestie-Sachalin ver klaarde spr., dat de vloot geen eigenmachti ge handelingen van Moskou op Noord-Sa- chalin zal dulden, maar de Japansche con cessierechten met alle middelen zal verde digen. Op 28 Juli 1914, dus vijf en twintig jaar geleden, brak de Europeesche oorlog utt door de oorlogsverklaring van Oostenrijk aan Servie, naar aanleiding van de mis daad van Scrajewo. Hiermede werd de lont in het kruit gestoken, de gebeurtenissen nlaakten in Europa diepen indruk. De kaart geeft de machtsverhoudingen weer van het Europa uit die dagen, waar van de kampen verdeeld waren tusschen de Geallieerden (zie de arceering op de kaart) en de Centralen (Duitschland, Oostenrijk- Hongarije, Boelgarijc en Turkije). De jaartallen der oorlogsverklaringen, die onvermijdelijk bleken bij het uitbreken van het conflict en zijn gevolgen, zijn in de landen aangegeven. Wij geven eenige data weer: 28 Juli 1914 verklaart Oostenrijk aan Servië den oorlog. 28 Juli 1914 verklaren Servië en Montene gro den oorlog aan Oostenrijk. 31 Juli 1914 mobiliseert Rusland en bleef bij zijn plan om Servië te helpen, want het was verzekerd van de hulp van Engeland en Frankrijk. 1 Aug. 1914 verklaren Duitschland en Rus land elkander wederzijds den oorlog. 2 Aug. 1914 verklaart Duitschland België den oorlog, dat gemotiveerd werd met „Kriegsnotwendigkeit". 3 en 4 Aug. 1914 vei'klaarden Engeland en Frankrijk den oorlog aan Duitschland en Oostenrijk. 4 Aug. 1914 verklaarden Duitschland en Oostenrijk Engeland en Frankrijk den oorlog. 4 Nov. 1914 kwam Turkije bij de Centralen. 9 Mei 1915 schaarde Portugal zich aan de zijde van Engeland en Frankrijk. 23 Mei 1915 koos Italië partij en sloot zich bij de geallieerden aan. 5 October 1915 aangelokt door Turkije, sluit Boelgarije zich aan bij de Centralen. Januari 1916 voegt Albanië zich bij Servië. 27 Augustus 1916 zag Roemenië meer zeker heid in de Geallieerden, liet zijn neu traliteit varen en kwam bij de as der Gealieerden. Het laatste land in Europa dat de zijde van Engeland en Frankrijk koos was Griekenland dat 29 Juni 1917 zijn neu traliteitspolitiek moest opgeven. Zooals de Kaart weergeeft beheerschten de geallieerden de afsluiting van de Noord- Oostzee en van de Middellandsche Zee. De centralen beheerschten de Dardanel- len. De lezer zal bij het aandachtig beschou wen van de Kaart tot een goed inzicht ko men van de veranderingen in de staatkundi ge formatie van Europa sinds 191-4. Vrede moet men organiseert! Niet tot eiken prijs aanvaard zegt Maisky. De Russische ambassadeur, Maiskv, in Cardiff als gast van het Engelscli-& sische genootschap voor cullureele hetn kingen een redevoering uitgesproken in j vredestempel, waarin hij o.m. het volgen zei de: „Wij hebben steeds geloofd, dat de vn sterk moet zijn en dat het vredesbepa zoo noodig verdedigd moet worden tt agressie. Het verheugt mij zeer, dat b lings, en meer in het bijzonder in de i loopen paar maanden, velen van hen oprecht den vrede wenschen, tot de2 opvatting zijn gekomen. Zij zien in, da niet voldoende is te zeggen: Wij zijn den vrede, maar dat het even belangra den vrede te organiseeren. Wanneer verlangen naar de schepping van eens! vredesfront met succes bekroond wordt,! ik er zeker van, dat wij betere tijden t' moet zullen kunnen zien en een grooterei biliteit en veiligheid in internationale gelegenheden". Na nog verklaard te hebben, dat de G S. R. krachtig staat achter de pogingeni den internationalen vrede te behouden, i haalde Maisky zijn recente waarschuwt! dat er geen sprake was van vrede tot ie ren prijs. Wijdvertakte organisatie op k gebied van menschensmo rij tegen grof geld. De autoriteiten van Scotland Yard ben naar de Daily Telegraph meldt Fransclie politie verzocht een onderzoek te stellen in Boulogne, waar een agenj een café werkzaam zou zijn voor een nisatie die haar hoofdkwartier heef West End te Londen en die er haar van maakt om vreemdelingen en wenschte personen Engeland zonder gunning binnen te -smokkelen. De Enj sche politie heeft ontdekt, dat de organi tie agenten heeft in Antwerpen, Arna dam en een aantal Engelsche havens, li het binnensmokkelen van een vreemdeü wordt een bedrag in rekening gebracht, wisselt tusschen 10 pond sterling en 3 pond sterling Een van de toegepaste me' den bestond er in de retourbiljetten op koopen van Engelschen, die een weekte retour genomen hadden naar het v Wanneer zij zelf passen bezaten, kondeni een gewone enkele reis terug nemen. Mexico heeft menschen noodif Het zal zijn onderdanen ri Amerika terugroepen. Volgens mededeeling van den MeÊri- schen vice-minister van buitenlandse'* ken. werkt Mexico thans aan een pb"53 1.400.000 boerenarbeiders, die thans J* Ver. Staten wonen, naar hun land*-*1 terugkeeren. In de noordelijke grei# den wordt land voor hen in gereedheid bracht, alwaar men uitgebreide streken middel van bevloeiing geschikt, wil niaktw voor katoenproductie. Reeds zijn 500 sei nen uit Texas naar Mexico teruggckfti- Elke man krijgt 25 acres land, het nood# zaad en gereedschap en een credict de Staatslandbouwbank om hem over de eersten tijd tot het rijpen van den eerste katocnoogst. heen te helpen, Alleen Ir" bouwarbeiders .of boeren worden voor plan gebezigd. De terugkeer geschiedt vi komen vrijwillig. Britsche leeningaan Joego-Slavië? Prins Paul zou goede zaken Londen hebben gedaan. In gewoonlijk welingelichte kringen t looft men, aldus de Financial News, dsi> gevolge de resultaten van het bezoek, Prins Paul van Joegoslavië aan Londen, bracht heeft, de inleidende bespreking voor een bevvapeningsleening aan Joeg--; viö eenigen vooruitgang gemaakt heM® Het bedrag, dat genoemd wordt.,, is vier n. lioen pond, hoewel men in sommige w gen dit bedrag te hoog acht. Aan R°cmL is tot dusver slechts 5.612.000 pond verleend, hoewel, in tegenstelling tot slavië dit land door Groot-Brittannië tff een agressie gegarandeerd -wordt. heeft niet meer dan acht millioen ponu- ling gekregen, hoewel hel een pa« wederzijdschen bijstand met Groot-brn* nië heeft. Of het geopperde bedrag ju« of niet, men acht het. waarschijnlijk, pa Engelsche regeering niet ongenegen is goslavië te voegen bij de landen, welke as hebben aan het bedrag van 60.000.000 P» sterling, dat voor politieke leeningen getrokken.

Schager Courant | 1939 | | pagina 8