Krachtig ingrijpen DE WEREL van het Kaascontröle-station „Ambtenaren van grondbedrijf onomkoopbaar J Canada werft recruten Emigranten vullen arbeiders-tekort aan Postvluchten op m w ein woord Op de bres voor de goede kwaliteit van onze kaas Een verzwaard boetestelsel Aan de leden van liet Kaascontrólestation is in dalo 2.9 Juli j.1. het volgende rond schrijven gericht: Naar aanleiding van hetgeen on ze voorzitter op de laatstgehouden algemeene vergadering mededeelde betreffende het aantal ondergehalten in 1938, dat bij sommige bedrijven op meer dan de helft der contróle- dagen werd aangetroffen, vonden wij aanleiding onzen direc.teur op te dragen een nauwgezet onderzoek in te stellen en de resultatéh ons in een overzichtelijk rapport over te leggen. Uit dit rapport is ons gebleken dat het aantal ondergehalten beneden 40.9 pet., welke de ernstige onderge halten zijn, die de waarborgen, wel ke aan het Rijksmerk zijn verbon den, inderdaad in gevaar brengen, in 1938 veel te groot is geweest Op grond hiervan heeft het Bestuur besloten een verzwaard boetestel sel in te voeren en omdat het ons niet gewenseht voorkomt, dat zoo danig op de interne grens wordt gewerkt, dat een bedrijf bijna bij elk bezoek ondergehalten in de be monsterde kaas heeft, ook al zijn die ondergehalten voor het groot ste gedeelte tusschen 40.9 pCt. en 41.5 pCt., worden bovendien door ons Bestuur nog nader te treffen maat' regelen beraamd. Tenslotte wcnscht ons Bestuur er nog op te wijzen dat naast de vele en ernstige afwijkingen er ook vele goede resultaten bleken te zijn ook bij groote fabrieken hetgeen onze volle waardeering verdient. Inmiddels Hoogachtend, Namens het Bestuur v.h. K.C.N.H., G. NOBEL, Voorzitter D. C. DE WAAL, Secretaris Het is thans duidelijk, dat de ernstige waarschuwing, welke de heer G. Nobel in de laatste vergadering van het Station uit te en welke mede door de pennestrijd Veld- stra contra Nobel, in de zuivelwereld en ook daarbuiten zooveel stof deed opwaaien, vol doende gegrond is geweest. Immers, anders zou het bestuur van bet Contrölestation, waarvan ook de heer Veld- stra deel uitmaakt, zeker niet tot een ver zwaard boetestelsel zijn overgegaan, terwijl de toevoeging „dat nog nader te treffen maatregelen worden beraamd", om de vele overtredingen tegen ondergehalten in de toekomst te voorkomen, doet vermoeden, dat uit liet door den directeur uitgebrachte rapport is gebleken, dat een krachtige be scherming van liet kaasmerk tegen de. han delingen van sommige leden dringend noo- dig is. Ongetwijfeld zal dan ook liet krachtig op treden van het Bestuur bij het goedwillend deel dor ledcn-zuivelfabrikanten groote vol doening wokken, daar de waarde in procen ten vet, uitgedrukt op het kaasmerk, juist ten bate der zuivelindustrie zelf, ten alle tijden en voor ieder boven elke verdenking moet zijn verheven. TWEEDE DEEL VAN ERFPACHTS RAPPORT VERSCHENEN. Principieel niet wenschelijk ge acht, dat architecten en bouwers lid zijn van Commissie van Bij stand in het.beheer der Publie ke Werken. De Raadscommissie van onderzoek inza ke de erfpachtaffaire in de hoofdstad heeft het vervolg van haar rapport van 15 Juni j.1. aan den gemeenteraad aangeboden. Ten aanzien van de integriteit van de ambteneren in het onderzoek der commissie betrokken, is zij, op grond van alle door haar onderzoch te gevallen van oordeel dat de amb tenaren van den dienst der Publieke Werken, in het onderzoek betrokken bij hun werkzaamheden en hande lingen niet anders beoogd hebben, dan het gemeentebelang te dienen en dat geenerlei twijfel gewettigd is aan de integriteit van deze ambtena ren. Bij de commissie zijn nog 19 verschillende klachten van bouwers ontvangen over het niet toewijzen van grond. Naar het oordeel der commissie zullen deze klachten wel al tijd blijven bestaan, zoolang de drang tot bouwen te groot is in verhouding tot den beschikbaren bouwrijpen grond. Ten aanzien van de integriteit van de ambtenaren van het grondbedrijf hebben ook deze klachten geen twij fel bij de commissie gewekt Vervolgens behandelt liet, rapport den brief van wethouder de Miranda aan de s.d. raadsfractie en verschillende ingekomen klachten. De commissie wenscht o.m, als haar oordeel uit te spreken, dat zij het principieel niet wenschelijk acht dat architecten en bouwers lid zijn van de. Commissie van Bijstand in het beheer der Publieke Werken en der zaken van volkshuisvesting. Immers naarh aar meening is dui delijk gebleken, dat de particuliere belangen van raadsleden, die archi tect of bouwondernemer zijn, her haaldelijk bij te behandelen zaken in het geding komen. De houding van wethouder de Miranda. Ten aanzien van den bouw van 500 wo ningen tegen gercduceerden canon komt de commissie tot de conclusie, dat het beleid van don wethouder in deze zaak in elk op- zich afkeuring verdient, omdat hij afgezien van wat door zijn willekeurig in grijpen, ten aanzien van de overeenkomst met den minister, is geschied na het aan vaarden van de voorwaarden van dén mi nister, niet onmiddellijk de woningbouwin- dustrie in kennis stelde van de gelegenheid om grond onder bepaalde voorwaarden te verkrijgen, doch publicatie achterwege liet en daarna met een combinatie onderhande lingen ging voeren over het volle aantal woningen, gedurende deze onderhandelin gen met een andere onderneming onder handelingen aanknoopte over dezelfde gronduitgiftc en met het voornemen, aan, deze onderneming grond voor 100 woningen pit te geven. Langs abnormalen weg. Het rapport deelt verder mede, dat bepaal de manoeuvres van wethouder de Miranda niet bevorderlijk waren voor den goeden naam van het Amsterdamsche grondbedrijf en gaven aanleiding tot het ontstaan van de meening, dat het mogelijk was, door re laties met bepaalde personen, tegen betaling grond te verkrijgen langs abnormalen weg. STRENGE STRAF VOOR VALSCHEN MUNTER. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren een 46-jarigen broodbezorger wegens het ma ken van valsche rijksdaalders en guldens veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaar. Deze man is vroeger we gens hetzelfde.feit reeds eerder veroordeeld. De Officier van Justitie had een gevange nisstraf voor den tijd van 9 jaar gevraagd. Zijn 47-.jarige broer, die een valschen rijksdaalder in betaling had gegeven, werd vrijgesproken. SLAGREGEN TORPEDEERT FIETSPAD EN.... FIETSER. De 37-jarige J. D. uit de gemeente Muiden is Zondagavond omstreeks twaalf uur door het gedeeltelijk wegzakken van het rijwiel pad langs den Muiderstraatweg veroorzaakt door de slagregens, voorover van zijn fiets gevallen. Voorbijgangers vonden hem be wusteloos en waarschuwden een geneesheer, die een hersenschudding en hoofdwonden constateerde. Nadat hem de eerste hulp was verleend is het, slachtoffer per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Stakingsonlusten in Amerika Geregelde veldslag tusschen sta kers en politie. Gisterochtend hebben 75 politie-agenten een geregelden veldslag geleverd tegen 3000 stakers, leden van de „United Automobile Workers" die de carrosseriefabrieken van Fisher trachtten te sluiten en den werkwil ligen wilden beletten aan den arbeid te gaan. Tien arbeiders dezer fabriek werden, voor liet meerendeel, ernstig gewond. De politie maakte gebruik van traangasbom- men, doch de stakers raapten de niet ont plofte projectielen, op om ze naar de politie terug te werpen. Zij wierpen ook met steenen en sloegen met knuppels. De stakers wierpen verscheidene auto's waarmede werkwilligen de fabriek wilden binnenkomen, om en staken ze in brand. Honderden vrouwen namen aan de betoo gingen deel. Er zijn (alrijke arrestaties ver richt. Vier en dertig personen werden ge wond. Later op den dag zijn militairen ter versterking aangekomen, Recordbedrag er voor uitgegeven Volgens een mededeeling aan de pers door het departement van defensie is de kracht van het Canadeesche leger de laatste drie jaar verdubbeld. Gestimuleerd door het be zoek van het Engclsche koningspaar is de aanwerving van recruten aanmerkelijk toe genomen. Krachtens het program voor den ophouw der defensie, wordt dit jaar een re cordbedrag uitgegeven aan de opleiding vaiï recruten. CEL ALS VALSCHMUNTERIJ. Twee beambten van de gevangenis te Parkhurst (eiland Wight) zijn ontslagen, na dat een onderzoek had aangetoond, dat val sche bankbiljetten van tien shilling, die op het eiland en in het zuiden \an Engeland circuleerden, in de gevangenis werden ver vaardigd. Onze Oost Malaria explosie Tot dusver twintig dooden. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat in de kampongs Lontir, Selatip en Ban- jawaka in de desa Lontar, in 't, onderdis trict Maoek, malaria heerscht Door het tij dig ingrijpen van het bestuur kon erger worden voorkomen. Tot dusver zijn twintig personen overleden. Duifsch generaal in Dantzig Organisatie van de militaire macht. Militaire dienstplicht op komst? Zaterdag is, naar de correspon dent van de „Daily Telegraph" te Dantzig uit goede bron verneemt, een Duitsch generaal uit Berlijn te Dantzig aangekomen om de mili taire macht van Dantzig te organi- seeren. Het is den correspondent nog niet gelukt uit te maken wie de ge neraal is, wiens aanwezigheid diep geheim wordt gehouden. Na*r men gelooft, houdt zijn aanwezigheid verband met de motoriseering van, de mili taire macht der nationaal-socialisten, waar mede tot dusver betrekkelijk weinig vor deringen zijn gemaakt. Veel van liet mate rieel, dat men op straat ziet, is van vrij in ferieure hoedanigheid.' Volgens de meest betrouwbare ramingen bedraagt het aantal gewapende mannen te Dantzig zelf nog steeds niet veel meer dan 15000, n.1. 4500 man gewone Duitsche politie, 2500 man hulppolitie, gerecruleerd uit de jonge Dantzigers, en 8000 man uit Duitsch- land. De troepen uit het rijk bestaan uit S. A.- mannen, leden van de SS-Verfiigungstruppe en lichte artillerie en gemechaniseerde een heden van het geregelde leger. Men ziet thans in grooten getale officieren en man schappen in de Duitsche legeruniform. Er wordt nog steeds gewerkt aan den bouw van een groote kazerne te Matzkau, tegen óver de Poolsche grensstad Tczew (Dir- schau). Zoolang deze kazerne niet voltooid is wordt het onwaarschijnlijk geacht dat er groote versterkingen zullen aankomen, daar alle scholen en andere beschikbare ge houwen reeds gebruikt worden voor de huis vesting van troepen. De aanmatigende hou ding van de troepen uit het Duitsche rijk wekt volgens den correspondent een zeke re ontstemming onder de inwoners. Voor het eerst spreekt de officicuse „Ga- zeta Polska" in een correspondentie uit Dantzig over militaire voorbereidingen in de vrije stad, waaromtrent het ongeveer de zelfde bijzondehedciv als het Britsche blad geeft. De Berlijnsche correspondent van de „Ga- zeta Polska" zegt, dat grensincidenten zijn voorgevallen en dat Poolsche douanebeamb ten zijn toegetakeld met het doel controle onmogelijk te maken en den invoer van wapenen in Dantzig te vergemakkelijken. Een groot deel der wapenen is van Tsje- chischen oorsprong. Alle wegen op het. ge bied der vrije stad welke naar Polen leiden zijn versterkt en van antitank-geschut voor zien. De correspondent besluit met op te mer ken, dat deze voorbereidingen niet be schouwd kunnen worden als te dienen tot de verdediging van Dantzig tegen een Pool- schen aanval, want Polen wenscht geen aanval op de vrije stad te ondernemen. Het zijn voorbereidingen op den gevaarlijken weg naar den Anschluss met het Duitsche rijk. Protest van den Senaat De Senaat van Dantzig heeft ten duide lijkste geprotesteerd tegen een samenkoppe ling van de zuiver ecomonomische aangele genheden aan de kwestie der werkzaamheid van de Poolsche douane-inspecteurs. Militaire dienstplicht? Havas meldt uit Dantzig, dat het gerucht loopt, dat de Senaat van Dantzig een de creet voorbereidt, waarbij militaire dienst plicht wordt ingevoerd. Dit decreet zou in de plaats komen van het in October van het vcvig jaar afgekondigde, dat voorzag in ver plichten politiedienst voor jonge Dantzigers van IS tot 25 jaar. Van dit gerucht was echter geen bevestiging te verkrijgen. Bij een recente razzia op communis ten zijn tal van arbeiders gearres teerd. Zij zijn met particuliere vlieg tuigen naar Berlijn overgebracht, waar, naar men zegt, verscheidcnen hunner wegens hoogverraad worden terechtgesteld. Forstcr, de, leider der nationaal socialis ten in Dantzig. vertoeft, voor een korte va- cantie te Furth, zijn geboorteplaats. Hij is in gezelschap van Zarske, een anderen lei der uit Dantzig. Rus naar de stratosfeer Met licht passagiersvliegtuig. In het begin van deze maand zijn ver scheidene sow,jet-piloten aan boord van een licht passagiersvliegtuig,SAM 5210 met een motor van 200 j) k. naar de stratosfeer opgestegen en bereikten een hoogte van S534 M. Het vliegtuig is door ir. Moskalcf gebouwd. Het steeg vijf maal tot deze hoog te op vanuit Woronsk en werd door de beste pilotep van liet onderzoekingsinstituut voor het civiele luchtwezen bestuurd. De eerste vlucht duurde twee uur en twee minuten en werd door piloot Kudrutiew uitgevoerd, die de hoogte van 8534 M. nog overtrof. Twee andere vluchten werden door Globow en Bo- rodin uitgevoerd. Borodin heeft op 2 Juli één uur en veertig minuten na de start een hoogte van 87(11 M. bereikt Op dat moment registreerde de thermometer een tempera tuur van 28 graden. Borodin liecft het inter nationale hoogterecord, dat vorig jaar door den-sow jet-vlieger Fedosseyéw bereikt Werd, met 776 M. overtroffen* Scheepsjagertje slachtoffer van zijn beroep Het tutg brak Aan het Ruiten A-kanaal onder de gemeente Sellingen ïs gistermid dag een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een 14-jarige scheepsjager is gedood. De jongen liep achter zijn paard, dat een schip trok, toen het tuig plotseling brak. De knup- pelstok, waaraan de jaaglijn was bevestigd, schoot los en sloeg den - jongen tegen de borst. De jonge man was vrijwel onmiddellijk dood. Het. lijk is naar de ouderlijke wo ning vervoerd. Tewerkstelling in Engeland en Frankrijk Beroep op de vak verbonden. De algemeene secretaris van het Engel- sche vakverbond, sir Walter Citrine, oppert in een circulaire aan de vakverbonden het plan, de geschoolde vakarbeiders onder de emigranten in het arbeidsproces te doen op nemen, daar er op velerlei terrein een te kort aan dergelijke arbeiders bestaat. Van zelf sprekend dient daarbij voorkomen te worden, dat de uitgewekenen de looncn en arbeidsvoorwaarden in ongunstige zin zou den beinvloedcn. Teneinde zich in deze zaak tot de Englsclie regeering tc kunnen wen den, verzoekt Sir Waller Citrine volgens de Daily Telegraph van 27 Juli j.1. alle honden, hem te willen opgeven, of zij be reid zijn, op grond van de omstandigheden in hun bedrijfsgroepen, aan dit plan mede te werken. In het bevestigende geval wordt nauwkeurige opgave verwacht voor de ma te, waarin mogelijkheden voor geschoolde vluchtelingen aanwezig zijn. Schrijver besluit zijn oproep met toe tc geven, dat getracht moet worden, de vluch telingen niet ten laste van de gemeenschap te doen komen, echter kunnen wij niet toe staan, dat zij verhongeren, noch kan er sprake zijn van terugzending, hetgeen zou beteekenen, dat zij hun leven in een con centratiekamp of een gevangenis of wel licht zelfs voor het vuurpeleton zouden be ëindigen". Ook in Frankrijk vindt men volgens het Joodsche Tel. Agentschap algemeene bereid heid, de vluchtelingen te legaliseeren en in het bedrijfsleven zij het ook met zekere beperking in te schakelen. De Fransche Minister van Binnenlandsche Zaken zou be reid zijn, de uitgewekenen in de landbouw en in de industrieën, die voor de landsver dediging werken, te doen opnemen. Het Fransche vakverbond heeft 1 evenals haar Engelsche zusterorga nisatie er hij de regeering op aangedrongen, de rechtspositie der vluchtelingen te regelen, vooral voor hen, die niet het plan koesteren, ooit naar hun geboorteland terug te keeren. Men wees bij deze gelegenheid op de ves tiging van tallooze nieuwe industrieën in Frankrijk door uitgewekenen, met name in de textiel-, rubber-, suiker-, confectie- en bontbranche, welke een positief voordeel voor het land beteekenen. Schrijver-alpinist geopereerd A. den Doolaard heeft pech. Naar men zich herinneren zal, heeft de bekende schrijver en alpinist, A. den Doo laard in het voorjaar in de Zwitsersche Al pen, in de buurt van het Junkfraujoch, op een skitocht een gecompliceerde beenbreuk opgeloopcn. Na geruimen tijd in het zieken huis te Wengen te zijn verpleegd, is hij on langs naar zijn tijdelijke woonplaats in Heide (bij Antwerpen) overgebracht, met zijn been evenwel nog in gips. Thuis ech ter vorderde de genezing minder snel dan verwacht werd en het geblesseerde been be gon weer pijn te doen. Den Doolaard heeft zich toen laten onderzoeken door ds. Ver- brugge chef v. d. chirurgische afdeelingen v. de Antwerpsche ziekenhuizen, die consta teerde, dat het gebroken been niet voldoen de gegroeid was en een operatie noodzakelijk zou zijn, omdat den Doolaard anders niet meer de skisport of alpinisme zou kunnen beoefenen. Hij is nu in het St. Camillcge- sticht. te Antwerpen opgenomen, waar de operatie gisteren heeft plaatsgevonden. Amerikaansche legermanoeuvres Italië zal er niet hij zijn! Vijftigduizend soldaten zullen .deelnemen aan de manoeuvres van het eerste leger korps welke 5 Augustus zullen aanvangen in den staat Virginia, en 13 Augustus te Plattsburg in den staat New York. Alle groote naties, die uitgenoodigd zijn om mi litaire attaché's te zenden, hebben hieraan gevolg gegeven, met uitzondering van Ita lië. - MASSIEF GOUDEN HELM GEVONDEN. De Dailv Mail meldt, dat oudheidkundigen te Sullon Hoo nabij Ipswich (Suffolk) in de graftombe van een Ancelsaksischen ko ning een goud- en zilverschat van onschat bare waarde hebben gevonden, waaronder een massief gouden helm. met edclsteenen ingelegd. De waarde, van deze vondst, wordt op een millioen pond sterling gesteld. Vertrek van Aankonut uisreis) lBasra 31 ,uli JA«hene 31 Gier (thuisreis) (heenreis) lRanR' 31 ,uU lSinKa»- (X™1 |Basra 31 ,uU |J°ahP.31; lBa™31 Iuli lM1*" Luthersch wereldcongres. De Lu demie te Sonderhausen organiseert tot 19 Augustus haar achtste oecu zomercongres. Op dit. congres zuil landen niet een Luthersch karak het bijzonder die in het Noorden van Europa, sterk vertegenwoordigd Voorts worden talrijke vertegenwoor^ uit de Vereenigde Staten, Canada dere Amerikaansche staten, alsmedj Frankrijk verwacht. Japansche bouwvakarbeiders naar Chii Officieel wordt medegedeeld, dat eennj Japansch expeditieleger naar China trekt, in den vorm van architecten bouwvakarbeiders, die werkzaam a zijn bij den wederopbouw van China Britsche troepen naar Malakka. X een officieel regeeringscommuniqué medegedeeld, is besloten in de naastt komst bepaalde troepen uit Indiè Malakka te zenden. Hieraan wordt c voogd, dat deze troepenverplaatsing di| voorzorgsmaatregel is te bcschoul reeds eenigen tijd in overweging wad Joodsche bezit verbeurd verklaard - rj naat van Dantzig heeft voor den ed keer de verordening toegepast inzaw verbeurdverklaring van aan Joden a hoorendc bezittingen. Het betreft acM den wier bezit is goeonfiskeerd. Vier6 ner zijn Poolsche Joden, die buiten lifi] bied der Vrije Stad wonen, terwijl er een Fransche Joodsche dame hij is, aandeelen lieeft in een groot warenhd Dantzig. Tsjechische vluchtelingen in Frankrijl gens „Ce Soir" is het Zweedsche a schip Katel Holm, komende uit GtN gisterochtend te Calais gearriveerd J aan boord 177 Tsjechische vluchtelia Morgen wordt de Poolsche pakej Chrbry te Boulogne verwacht. Aan ij van dit schip bevinden zich 565 vluckij gen. Naar het blad mededeelt beW| Tsjechische officieren en onderotëa van de luchtmacht, die naar Polen gevlucht cn tluins inlijving vrajMj nen het Fransche leger. Julibalans in Palestina. Tijdens at) geldbeden, welke zich in de maand! in Palestina hebben voorgedaan, q personen gedood en 97 gewond. Dezeq zijn lager dan in vele maanden hetj is geweest. Nieuw grensincident in Hongarije. -i Hongaarsche Telegraaf-Agentschap S melding van een nieuw grensincideflj zich Zondagavond heeft, voorgedaan; de grens van Roemenie cn Hongarije! mecnsche grenswachten hebben genei op Hongaarsche houtvlotters op de Ij De Hongaren beantwoordden het j waarop de Roemenen het vuren siul Sudetenland wordt steeds meer Duisi De verduitsching van het Sudetfl wordt krachtig voortgezet. In het ffl Hultschin, dat een oppervlakte heeftj 330 vierk. km., is een gebied van li ha., toèbehoorende aan Tsjechische ren, „geliquideerd" en ter beschikte?! steld van de nieuwe Duitsche eiga Japansche studenten naar Noi Volgens een telgram uit. Peipl studenten van verschillende hij en universiteiten in geheel JapT dag in zes groepen naar TaiyocaP® Tainan, Pauting, Tienntsin cn P wang vertrekken om de JapanscM krachten in Noord-China en Binc^ golic te helpen. De jongelieden ort™ in de militaire barakken bij PeiP® speciale opleiding. Tsjechië heeft weer een leger! - chische regeering, welker leger (j maanden geleden werd ontbonden, tliunsvergunning gekregen een gingscorps voor de handhaving V' binnenlandsche orde en veiligheid richten. Dit kleine leger, met inbegj 280 officieren, zal uit 7000 man fe Het zullen de troepen zijn der sche regeering, die met lichte wap* den uitgerust. Hacha zal oppei'K1 her zijn. Het Duitsche leger belasterd, wordt medegedeeld, dat een aantü chen door een Duitsche militaire bank veroordeeld zijn tot gevang» fen, varieerende van vier tot den wegens belastering van het w leger. Eenige weken geleden was» cho Slowaaksch officier wegens® overtreding veroordeeld tot zes m» gevangenisstraf. Oorloqshaven aan de Donau. - lau aan de Donau bij WeenenJ" gonnen met het aanleggen van logshaven, welke zal dienen als wg de motor-kanonneerbooten en aM nonneerbooten op de rivier. Reen-'] een dergelijke basis bij Liuz. Morgenthau naar Europa. heeft medegedeeld, dat hij op - 3 met vacantie naar Europa zat v 1 aan boord van de Nonnanuio j zoeken brengen aan 1'inlaim. j Noorwegen en Denemarken. "p, A2 her zal hij terug zijn. Zijn reis officieel karakter.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2