Vlaggen... SCHMALZ F U koopt ze BETER bij groot feest Drukk. Trapman Hl Zoekt U een leuk cadeautje? VanGeelen's Geschenkenliuis Nieuwe DEKKLEDEEN C. BREET Ledenvergadering op Dinsdag 8 Aug. Baarn begroet het Koningskind De hoofdstad ontvangt het blijde nieuws Zeven slippartijen De tweede dag op het stalen ros Japan tergt den Britschen leeuw Duitsch consulaat fe Tsjoengking vernield C^lUJSlCreERICHTEN D0H-SCHZE1LEN MOLENZEILEN in alle maten, prima kwaliteit, voor weinig geld. ZELFBINDERSKLEEDEN voor elk merk. - Alle REPARATIES in onze zeilmakerij. Steeds voorradig alle soorten DRIJFRIEMEN met Verbinders. KRUIPBR OEKEN OLIEGOEDEREN ZEILMAKERIJ. TEL. 353. NOORD A 37. SCHAGEN. Een Prinses is geboren MAANDAG en dansen in de zalen van SLIKKER Anna Paulowna van de Oranjevereeniging Koegras Julianadorp 's avonds S.30 uur in café DOORN. Te koop: een mooie jonge KET, 5 jaar oud, mak voor alles, ook bij den weg, bij P. VAN ETTEN, Loet E 181, Schagen. Gevraagd: Een METSELAAR en TIMMERMAN, van teekening kunnende wer ken. Aanbieding Zondag na 4 uur. BLOKKER. LutjewinKel. wordt door ons afgeleverd bin nen een half uur na opgave. Saluutschoten daveren. Toen de manschappen van de batterij in hun nieuwe uniformen vanochtend tegen half zeven door de Baarnsehe straten mar cheerden, om nu werkelijk de saluutschoten te gaan afvuren, begaven velen, jong en oud, zich reeds naar buiten het dorp, naar het weiland, waar dc kanonnen staan. Te gen zeven uur stond een dichte schare langs den Hoevelakenschcwcg, liet was dan ook noodig dat politie zich bezighield met het regelen van het verkeer. Reeds geruimen tijd voordat het eerste •oliot gelost werd, hadden de fotografen hun stellingen ingenomen. Uiteraard ontbraken de journalisten uit het hadhotel Trier niet. Het spreekt ook vanzelf, dat de plaatselijke autoriteiten zich evenmin onbetuigd lieten. Zoo merkten wij den burgemeester van Baarn, Jhr. van Reencn, en den commissa ris van politie, den heer Kipp, op. De veldstukken stonden naast elkander op ijzeren platen met de monden naar de zijde van het IJsselmecr en met liet affuit naai de richting van den landweg, die ongeveer parallel loopt met den weg naar Hoevela ken, waar zich het publiek bevond, zoodat de toeschouwers alle bewegingen der mili tairen uitstekend konden volgen. Bovendien was de windrichting, voor zoover men van wind kon spreken, eveneens in de richting .van liet publiek. Kapitein van Nijnatten en zijn luitenants liepen op den weg en gaven hun laatste he velen hij het inspocteeren der stukken, waar elk der bedienende manschappen zijn eigen taak had te vervullen. De schoppen der af fuiten werden nog eens goed in den grond gestampt, om te voorkomen, dat hij het af gaan van een schot een kanon zou terug springen. De kapitein liep met de chronome ter in de hand en toen het tegen ze venen werd, hief hij de hand op, staande hij het eerste stuk, dat het eerst van het dorp af was opgesteld. De manschappen wachtten op liet teeken, dat de kapitein zou geven. Een doodsche stilte viel over het pu bliek. Het was een oogenblik van groote spanning. Daar gaat de hand van den kapitein omlaag, een beweging die voor de toeschouwers samenviel met liet verschijnen van een oranje kleurige vlam aan den loop van het kanon, onmiddellijk gevolgd door een luide explosie. Het eerste saluut schot weerklonk. Onmiddellijk liep de kapitein naar het tweede stuk, de hand weer omhoog geheven en precies 15 seconden na het eerste schot viel het tweede en zoo vervolgens telkens na 15 seconden liet volgende schot. Als het vierde stuk van dc batterij geschoten heeft, volgt weer het schot van het eerste stuk. Telkens loopen de kapitein of één zijner of ficieren, die het hevel overneemt, van het eene kanon naar liet andere om liet sein te geven af te vuren. Na het eerste schot ging er een spontaan gejuich uit de gezamenlijke menigte op. Baarn heeft liet Koningskind begroet. Om half twee de eerste vlag. Amsterdam, 5 Augustus. Ongelooflijk snel zooals een belangrijk en in dit geval bovendien blij nieuws zich over een stad verspreidt, Café's en restaurants sluiten om een uur in de hoofdstad. Dan keeren de laatste bezoekers huiswaarts, dan geven de verlaten straten plotseling een levendig beeld. En velen van deze late wandelaars wisten plotseling dat er een Prinses geboren was. Iedereen, die op dit late uur door de stille straten liep, was op de hoogte. Agenten en nachtwakers waren plotseling zeer spraak zaam en hielden in vele gevallen voorbij gangers aan om hun met de blijde boodschap uit het groote, witte paleis in Soestdijk op de hoogte te stellen. Maar zij, die het blijde nieuws nog voor het naar bed gaan ontvingen, waren zeer gering in aantal. Want Amsterdam sliep, zooals heel Nederland sliep. De eerste vlag. het, eerste rood-wit-blauw, woei reeds om half twee 's nachts. Dat was in de Reguliersbreestraat, maar overigens was de stad in diepen rust en uit gestorven. Zoo naderden dc morgen en in- tusschen werd op dc rcdactiebureaux der bladen met koortsachtigen ijver gewerkt, aan ochtendbladen en extra-edities, die het groote nieuws zouden brengen. Gedurende den gcheelen nacht reden de vrachtwagens der groote bladen door de stad en de pro vincie in om de couranten met liet geluk kige bericht over het geheele land te ver spreiden. Bij het krieken van den nieuwen dag gaf de hoofdstad reeds hier en daar een f«\?stelij- ken aanblik. Vele vlaggen woeien nu reeds op de daken en ook op de eerste tramwa gens waren de vlaggetjes aangebracht. Amsterdam en heel Nederland maakte zich op om feest te vieren. Kom eens bij ons kijken. U slaagt zeker, want wij hebben een geweldige keuze, altijd Ongelukken tijdens de motorraces te Zandvoort. Op het circuit van Zandvoort zijn gister middag tijdens de training voor de heden te houden motorraces van de K.N.M.V. niet minder dan zeven ongevallen gebeurd, wel ke gelukkig alle zonder ernstige gevolgen voor de betrokkenen zijn afgeloopcn. Daar om half een bij het begin van de training bleek, dat nagenoeg alle hon- derdhvintig inschrijvers op liet appèl ver schenen waren, liet men de rijders veilig heidshalve in kleine groepen starten ten einde gedrang in de talrijke bochten van het circuit te voorkomen. Deze en andere voorzorgsmaatregelen ten spijt zijn er toch nog ongelukken gebeurd. Het eerste slacht offer was de bekende Excelsiorrijder Chr. van Zutfen, die in den gevaarlijken bocht achter het spoorwegviaduct een slipper maakte en over den kop sloeg. Van Zutfen kreeg de machine op zijn borst en bleef bewusteloos liggen. Hoewel zijn toestand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, kon hij naderhand per auto naar huis vervoerd worden. De andere valpartijen waren niet yan ern- stigen aard. Slechts de top-notcher van de Nedcrlandsche D.K.W.-stal, Piet van Dinter uit Arnhem, liep bij een valpartij dusdanige kwetsuren op, dat hij heden vermoedelijk niet zal kunnen starten. Eenige minuten voor van Dinter was ook de B. M. W.-crack Gerrit dc Ridder gevallen. Gelukkig wist dc Ridder tijdig van zijn machine te komen. De motor werd zwaar bechadigd doch zal lieden aan den start verschijnen. De snelste ronde van den middag. Over dc training kan voorts nog gezegd worden, dat in de 500 cc-klasse der senioren heel snel is gereden. De snelste ronde van den middag draaide de Ridder, die zijn B. M. W. Rennsport in 1 min. 28 sec. rond het circuit bracht, hetgeen neerkomt op een ge middelde snelheid van 95.45 k.m. Fijma (Velocette), Jacq. Schot (B. M. W.) en P. lvnijnenburg (B. M. "W.) benaderden dezen tijd zeer dicht en draaiden rondjes van 1 min. .31 sec. In de 350 cc klasse waren Jaap Poest (Velocette) en Jan Moejes (D. K. W.) het snelst. Laatstgenoemde reed een ronde in den zeer fraaien tijd van 1 min. 33 sec. Een trip naar Alkmaar en om geving. De tweede dag ging de reis via de 5 Zaan- gemeenten van Zaandam tot Krommenie naar de Alkmaarsche Kaasmarkt, na een verrukkelijk fietstraject via Kromaneniedijk, Uitgeest en Akersloot. Het spreekt vanzelf dat de geheele co lonne door het bestuur van „Alcmaria", dc plaatselijke V.V.V. werd opgewacht. En dat het gasten waren waarop men gesteld was, bleek wel uit de wijze waarop de toeristen werden ontvangen n.1. op het groote Doe- lenvcld dat als een burcht werd afgesloten zoodra de laatste deelnemer „binnen" was. Als muizen in de V.V.V.-val zat men toen opgesloten, van welke situatie dc voorzitter van „Alcmaria", Mr. J. P. Bosman dankbaar gebruik maakte om de verzamelden een populaire uiteenzetting te geven van de be- teekenis van de Kaasmarkt, Via Bergen, Schoorl, Schoorldam, het Noordhollandsch Kanaal tot Aagtdorp, ging het ongestoord binnendoor naar Bergen te rug, over het Woud, Egmond aan den Hoef tot Heiloo en vandaar weer naar Zaandam Ernstige ongeregeldheden te Tientsin. De auti-Britsche agitatie in China neemt thans zeer ernstige vormen aan. De actie wordt nl. grondig ge organiseerd en op het programma staat o.m. „Verbreiding der anti- Britsche gevoelens naar het buiten land" en „Verleening van bijstand aan de Indische onafhankelijk heidsbeweging". Gisteren hebben 200 Chineezen onver wachts de bureaux van de International Export Cy., een der grootste Britsche on dernemingen. te Tientsin, vernield. Het avontuur van Slngh. Ook de Amerikanen te Raifeng (Noord Honan) worden bedreigd. Een Indische bewaker, die verleden week van het terrein der Asiatic Petroleum Cy. te Hankau was verdwenen, is goed en wel teruggekeerd. Hij zeide gevangen te zijn genomen door als Chineezen gekleede mannen die herhaal delijk geprobeerd hebben hem te doen toe geven. dat Britsche en Chineesche leden van het personeel der Asiatic Petroleum Cy. handel in wapenen dreven met de Chinee sche strijdkrachten. Woensdag werden zijn armen vastgebonden en werd hem een zak over het hoofd gedaan. Ilij werd meeg nomen naar een veld, waar men zeide, dat hij zou worden terechtgesteld, indien hij niet zou bekennen. Juist op dal. oogenblik kwam een auto aanrijden en pakten de ontvoer ders van Singh hun biezen. Een brug over de Weichsel Groote plannen in Dantzig. De „Danlziger Vorposten" bericht, dat men, aangezien geen brug over de Weichsel op Dantziger gebied ligt, het plan van den vice-president van den senaat Huth, uit het jaar 1934 weer ter hand genomen en besloten heeft een pontonbrug te slaan over de Weich sel tusschcn Rothebude en Kacsemark. Deze brug zal zoo gemaakt worden, dat zij later vervangen kan worden door een soort hang brug. Aangezien het bouwen van een vaste brug ongeveer vier jaren zal duren en het steeds toenemende verkeer door het bestaande veer te veel wordt opgehouden, is men dezen zo mer reeds begonnen met het slaan van een pontonbrug. De opritten zijn reeds gereed. De brug zal uit 21 pontons bestaan, voor de scheepvaart, zal een zestig meter brecde door sart. beschikbaar zijn. Nog in den loop van Augustus zal de brug gereed komen. Door Japansche bommen. Zeven en twintig Japansche vliegtuigen hebben gisternacht opnieuw Tsjoengking gebombardeerd. Een instortende tuinmuur begroef een tiental Chineezen, die zich naar de schuilplaatsen begaf. Vele bommen zijn terecht gekomen in de wijk der buitenlandsche consulaten. Het Britsche consulaat is ernstig beschadigd, het Duitsche vernield. Acht leden van het Chi neesche personeel van het Fransche consu laat zijn gewond. Twee Japansche vliegtuigen zijn neerge schoten. Krijgen de Duitsche Joden het beter? Onwettige immigratie belemmert oplossing vluchtelingenvraagstuk. Reeds zijn stappen ondernomen in Duitscih land om den toestand van de Duitsche Jo den aldaar te regelen en te verbeteren. De grootste schade, aldus Winterton, in het Britsche Lagerhuis, welke men aan de vluchtelingcnibêwcging kan berokkenen, is de onwettige immigratie van vluchtelingen in eenig land aan te moedigen, incl. in Pa lestina. Zeer veel last is hierdoor veroorzaakt aan België en Nederland en ook de Franschen en Zwitsers hebben onder deze onwettige immigratie geleden. Verwijzende naar het plan voor vestiging op groote schaal, zeide Winterton, dat het plan van Britsch Guyana in het a.s. najaar zou beginnen. Voorts zou San Domingo groote gelegenheden voor vestiging bieden. Het rapport van de Philippijnen was nog niet ontvangen, doch, naar verluidt, zou dit gunstig zijn. Eenige kans op vestiging be staat er in Noord Rhodcsie cn naar andere gelegenheden voor vestiging op groote schaal wordt gezocht. Wielrennen KLINK OP DE ALKMAARSCHE BAAN. In een sterk internationaal veld. En nu mogen er heel wat Noordhol landers geweest zijn, die hun streek genoot Klink in Amsterdam het kampioenschap achtervolging hebben zien winnen, de groote maSsa heeft slechts uit de dagbladen Klink's succes kunnen lezen. Welnu, die groote massa wordt Zon dagmiddag in de gelegenheid gesteld, omh aar eigen favoriet te kunnen be jubelen. Want Klink zal dan zijn zoo- veelste achtervolging rijden tegen Pijnenburg! Natuurlijk zal de Wieringer eerst worden gehuldigd en zijn eererondje rijden, maar als de groote Pijn en de tengere Klink daar na weer op hun fiets stappen, zal het ernst worden. Dan zal Klink moeten tooncn, de kampioenstrui waardig te zijn en zal hij zijn leermeester Pijnenburg moeten kloppen. Waarbij wc er lang niet zeker van zijn, dat de kampioen zal winnen, omdat de Pijn op een kleine baan zoo buitengewoon goed thuis is. Maar Klink kent de Alkmaar sche baan ook, zoodat men verzekerd kun zijn vuil een zeer spannende achtervolging. Klink zal verder in den 00 K.M.-koppel- wedstrijd uitkomen en wel met den oer- sterken Belg Debruycker. Verwachten we een buitengewoon fraai hoofdnummer na de pauze, in het voor programma zullen v. d. Linden, Ilürtgen cn Cools (na Schercns Bclgic's beste sprin ter!) sprintwedstrijden rijden met Boeijen, Pijnenburg's koppelgcnoot; verder zullen alle overige profs een 5 K.M. klassement- wedstrijd rijden en ccn afvahvedstrijd, ter wijl een aantal amateurs cn nieuwelingen (o.'a. Bijster, Veerman en Ekkers) het pro- grafnma verder aanvullen met een 15 K.M.- rit. Men ziet dus, dat Alkmaar Zondag a.s. wel een zeer fraai programma bièdt, dat een vol huis waard is. WxjterfLolo BELANGRIJKE WIJZIGINGEN IN DE SPELREGELS De International Waterpolo Board is te Doetinchem onder voorzitterschap van on zen landgenoot, den heer J. de Vries bijeen gekomen. De Board was geheel volledig. De besprekingen zijn in een prettige zakelijke sfeer gehouden. Enkele belangrijke beslui ten worden genomen. In de toekomst zal opzettelijke tijdverspilling gestraft worden met een zware fout, zoodat de speler, die deze overtreding begaat, uit het water kan worden gestuurd. Voorts zal bij een over treding van den eenen speler tegen over een andere 'n vrije worp worden toegekend, waaruit direct gedoelpunt mag worden. De ze belangrijke wijzigingen in de regels voor het waterpolo zullen 1 Januari 1942 van kracht worden en geldig zijn tot 31 Decem ber 1945. Horthybeker tournooi 19S1 te Neu renberg. Het spreekt van zelf, dat in 1940 geen internationaal waterpo 1 otournooi om den Horthybeker zal worden georganiseerd, om dat in dat jaar de Olympische Spelen plaats vinden. In 1941 zal het tournooi in Duitsch- land worden gehouden. Als stad is Neuren berg aangewezen. 'T ZAND. ONDERHANDS VERKOCHT. Door den heer Jn. Slot alhier is aan den heer H. Konijn een stukje stortgrond, gele gen aan de Oostzijde van het N.H. Kanaal onderhands verkocht. WIERINGEN. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Gisteravond had in hotel Centraal te Hip- polytushoef de algemeene vergadering plaats van de Holl. Mij. v. Landbouw, afd. Wieringen. Aanwezig 30 leden. Voorzitter do heer O. J. Bosker. Arbeidscontract Landbouwbedrijf. De commissie van 7 leden uit de afd. Holl. Mij. v. Landbouw heeft een bespreking ge had met een commissie van den Ned. Bond van Arbeiders uit de Land-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijven en er is overeenstemming bereikt. Het uurloon voor arbeiders boven 20 jaar is bepaald op 30 ct. per uur voor het gewo ne werk, en voor zwaar werk bij oogsten enz. is het uurloon bepaald op 35 ct. Het contract loopt van 1 Mei 1939 tot 30 April 1940. Besloten werd om het contract aan te gaan en te teekenen. Bespreking tentoonstelling. Besloten is om de tentoonstelling te hou den op 15 16 17 Sept. a.s. Inzendingen Vee en Paarden blijft beperkt tot de gemeente Wieringen. De rundveefok- vereeuiging zal ook weer medewerking ver- leenen. Tijdens de feestelijkheden zullen een ring- rijdcrij met paard en kar worden gehouden cn een concours voor aangespannen Iand- bouwtuigpaarden. Rondvraag. De heer P. Veerdig verzoekt op de eerst volgende vergadering als punt van behan deling, een uiteenzetting over veeverloskun- de. Hierna volgde sluiting der vergadering. LANGENDIJK. GROOTE WERKEN. Men is thans bezig met de laatste hand te leggen aan dc verbreeding van het kanaal langs dc dijk van dc Hugowaard van den Brocker hoek naar dc brug bij Broek op Langcndijk. Behalve dit werk. trekt ook ve ler belangstelling liet opspuiten van den polder voor het uitbreidingsplan dier ge meente. Druk is men ook bezig met het ver broeden van den weg langs het kanaal en met het voorbereidende werk voor bet slaan van ccn brug over het nieuwe kanaal, wel ke brug dc verbinding zal vormen met den nieuwen weg naar den Dijk te Broek op Lan- gendijk. Hier blijkt ten duidelijkste, dat het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland met den Provincialen Waterstaat een vooruit strevende politiek voert inzake den aanleg van wegen en kanalen en dc daarbij behoo- rende kunstwerken. ANNA PAULOWNA. ALG. VERGADERING B.KC. De plaatselijke votbulvereeniging B.K.C, hield in het clublokaal haar jaarvergadering. In plaats van den lieer N. Nap, die be dankte, werd als lid der elftalcommissie ge kozen dc lieer D. Stellingwerf, oud-Speler van „Excelsior" alhier. Verder valt nog te vermelden dat A. Blok als speler bedankt, heeft. Het B.K.C.-bestuur wist dit besluit, hoe men liet voor de voet- halclub ook moet betreuren, volkomen te billijken, daar men begreep dat Blok's kan sen in de athleüek te mooi zijn om te ver- waarloozen. Vol goeden moed. Onze plaatselijke athleten nopen ons nog al eens tot schrijven. En niet ten onrechte: onze Polder herbergt twee jongelui, die deel uitmaken van onze officieele landsploegen athleüek. Nel van Balen Blanken komt als zoodanig morgen ie Aken in Duitschland uit in een internationalen wedstrijd tegen de ploegen der omliggende landen. Ze is vol goeden moed hoen en wc hopen voor haar dat het nu eens een beetje meeloopen wil: dat is het geneesmiddel tegen het verzwakte zelf vertrouwen, waaraan Nel na Texel is gaan lijden. Anton Blok traint nu meerdere keeren per week in Amsterdam. Zijn goede prestatie in Rotterdam vorige Zondag was oorzaak dat de K.N.A.L*. liem met den kampioen Baumgarten als onze vertegenwoordiger aanwees vpor de 13 Augustus te Amsterdam te houden 1 ancienwedstrijd tegen Frankrijk. J U LIA NADORP. BLIKSEM INGESLAGEN. Hedenmorgen is tijdens het hevige onweer de bliksem geslagen in de boerderij van den heer C. Iloogschagen Azn. aan den rijksweg De brandweer uit den Helder was spoedig ter plaatse. Er is geen gevaar voor uit breiding. Bij 't ter perse gaan van dit num mer woedt de brand nog fel. WINKEL, 4 Aug. Appelen f 27, peren 1—0. pruimen 2 12, aalbessen 2.5016, kruisbessen 24, frambozen 1217, tomaten 34, slaboonen 3—3.70. snijtboonen 3—5.40, aardappelen 1— 1.60, alles per 100 pond. Bloemkool 3—4, komkommers 1—2 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Aug. Schotsche muizen 2.102.70, eigenheimers 1.90—2.50, hl. eigenheimers 2.40—3, drielin gen 2.00, uien 5.20. drielingen 3.80. gele nep ■4.10, zilverulcn 1.30. drielingen 5.20, zilver nep 6.spercijjboonen 6.40—6.70, kroten 2.10, roode kool 1.gele kool 1.40. NOORTVSCHARWOl 'DE, 5 Aug. Schotsche muizen 2.30—2.70, groot en 2.10 —2.40, r. riuken 1.90. eigenheimers 2.20—2.80, hl. dito 2.50—2.80, drielingen 2.702.80, uien 5.905.20. drielingen 3.504. Gele nep 380—5.50 Zilveruien 160—180; drie lingen 360430. Zilvemep 540050; Sper- ciebooncn 020780; Kroten 80—1.00; Roode kool 100—1.90; Witte kool 0.90. iets bijzonders en toch tegen den laagsten prijs. Lagczijdc Telefoon 239 Schagen Filialen te WIERINGERWAARD. NIEUWE NIEDORP. MIDDENMEER, BREEZAND. -

Schager Courant | 1939 | | pagina 3