DE WERELD Passagiers stappen uit trein rijdt door Ontploffing in springstoffenfabriek Op verboden plaats geparkeerd $w4mnuri Wieisieruien Naar verhooging van de kostwinnersvergoeding De pers over ons nieuwste Kabinet Postvlucbten op lndië weinig woorden het maximum van de kostwinners vergoeding. dat thans f 2.50 per dag bedraagt, te vcrhoogen. Door een commissie wordt een onderzoek ingesteld naar de gevallen, waarin buiten gewoon onder de wapenen geroepenen hun betrekking verloren hebben. Binnenkort /.al haar rapport verschijnen. Wat de inscha keling van de Ncderlandache industrie bc- ircft, merkt de minister op, dat wordt ge- daan wat mogelijk is. Het ontwerp wordt, evenals de suppletoirc begrooting van defensie, van 33 inilüoen gul den, zonder hoofdelijke stemming aange nomen, met de nationnal-socialistische leden tegen. Meer verlof in oogsttijd. De ontwerpen onder de wapenen blijven van dienstplichtigen en in werkclijken dienst houden van dienstplichtigen, werden na een kort debat eveneens aangenomen. Minister van Dijk verklaart, op een desbe treffende vraag, o.in., dat hij reeds heeft be slist, dat de verloven,die thans aan 20 pet, gegeven worden, gedurende den oogsttijd tot 30 pet. zullen worden uitgebreid. Naar spr.'s meening zal op 1 September een gedeelte van de opgeroepenen naar huis kunnen gaan. doch dit hangt van de omstandigheden af. Indië's maritieme defensie. Het vraagstuk van de maritieme de fensie van lndië gaat spr. buiten gewoon ter harte. Een technische commissie onderzoekt, thans alle daarmede samenhangende vraag stukken. In het midden van deze maand kan men het rapport tege moet zien. De financieels mogelijk heid moet eerst worden vastgelegd alvorens tot den bouw van slagkrui sers over te gaan. Tenslotte wordt het ontwerp afwijking van den in art. één der Tariefmachtigings wet opgenomen termijn met de stemmen van de N.S.B. tegen z.h.st. aangenomen. Voorts wordt zonder debat afgedaan een groote hoeveelheid contingentccringsont- werpen. De Koningin gedenkt de vierling Een gift voor het Hengeloschc gezin. De burgemeester van Hengelo, mr. J. Ae. H.J. van der Dusscn, heeft een namens H. M. de Koningin verzonden schrijven ont vangen. waarin wordt medegedeeld, dat II.M. een gift beschikbaar heeft gesteld voor de vierling, die 1 Augustus j.1. in het gezin van den heer II. Pijlman daar ter plaatse is geboren. ONGELUK OP STATION TE GOUDA. ACHT GEWONDEN. Bij het binnenrijden van het sta tions-emplacement te Gouda is gis termorgen een motortrein uit Leiden tegen een stootblok gebotst. Hierbij zijn van de veertien reizigers acht gewonden, waarvan drie min of meer ernstig. Bii bet afremmen van de. snelheid van den motortrein no. 3810. die om 10.32 uur in Gouda aankomt, werkten de remmen normaal, maar door nog niet onbekende oorzaak gloed de trein door. met het gevolg, dal hij met een vaart van c.a. 25 K.M. te gen het stootblok aan het einde van het kopspoor. waar de lijn uit Leiden eindigt, reed. De passagiers haddon allen hun zitplaats reeds verlaten en stonden klaar om uit te stappen. Dit verklaart, dat bij betrekkelijk geringe matcrieele schade zooveel perso nen letsel kregen. De reizigers werden allen omver goworjien en kwamen op den grond of tegen den houten opstand in den wagen terecht. Het bleek, dot van de veertien reizigers er acht gewond waren, vier dames, drie hoeren en een jongen. Dr. J. 'G. W. F. Bik. beeft op bet stations- bureau waarheen zij waren gebracht, me dische hulp verleend en hen voor zoover noodig verbonden. Mussolioi ernstig ziek? HU zou lijdende zijn aan een maagzweer. Volgens een mededoeling van particulie re zijde zou Mussolini lijdende zijn aan de gevolgen van een hartaanval, liet bericht spreekt van 'n complicatie, welke zich zou hebben voorgedaan tengevolge van een maagzweer. Van Bologna zou de duce per vliegtuig naar Bome zijn vervoerd. Een bevestiging van deze particuliere me- dedeeling ontvingen wc niet. men weet al leen met zekerheid te zeggen, dat de laat ste dagen medicijnen naar de woning van den duce zijn gebracht. Het is intussclien zeer zeker opmerkelijk, dat Mussolini, legen zijn gewoonte in, de militaire manoeuvres niet heeft bijgewoond. Belachelijk! In officieele kringen te Bome verklaart men, dat de berichten, volgens welke Mus solini een hartaanval met complicaties te doorstaan beeft gehad, „eenvoudig belache lijk" zijn. De duce maakt het uitstekend. Hij woonde Zondag een gymnastische op voering bij in bet foruin-Mussolini en be vindt zich nog te Rome. Bevestiging van andere zijde. Van de zijde van hooggeplaatste diploma tieke kringen, die zeer goede betrekkingen onderhouden met Italië, vernemen wij, dat bet bericht omtrent Mussolini's ziekte be vestigd kan worden. Men deelt ons daar me de. dat een Zuricher specialist voor inwen dige ziekten naar Rome is vertrokken. Men deelt ons verder mede. dat het terugkceren van de maagaandoening van den duce te wijten is aan het feit, dat bij zich niet aan het voorgeschreven dieet beeft gehouden. Intussclien bericht men U.l'.u it Rome, dat Mussolini vanavond een voorstelling zal hijwonen van „Carmen". een bericht, dat overigens met liet voorgaande niet in tegenspraak behoeft te zijn. Smokkel van bedrijfsfilms In diplomatieke valiezen. Procureur Cahill, heeft den Amerikaan- schen staatssecretaris Cordell Huil doen weten, dat het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken er in zou hebben toe gestemd. dat voor het smokkelen van be drijfsfilms werd gebruik gemaakt van diplo matieke valiezen. Cahill heeft zijn beschuldigingen kenbaar gemaakt op verzoek van de federale groote Jury. welke ook beweerde, dat het verkeers bureau der Fransche regecring. het Fran sche consulaat to New York. een Fransche schêepsvaartlljn en verscheiden particulie ren er naar streven de douanerechten dcy Vereenigde Staten te ontduiken. Een arbeider te Wetsp gewond. Gisterochtend ongeveer 5 uur heeft in een der gebouwtjes van de Springstoffenfbriek, aan den Muideistraatweg te VVeesp een explosie plaats gehad, welke tengevolge had, dat één der arbeiders verschillende brandwonden kreeg. Men was aan het persen van buskruit met behulp van een hydraulische pers. Op een gegeven oogenblik is toen een perscvlin der uit elkaar gesprongen. Do^i* den lucht druk werden een aantal ruiten in de werk plaats ingedrukt. De arbeider, die zich het dichtst in de nabijheid van de hydraulische pers bevond, was de 12-jarige A. Schipper. Deze kreeg aan het gelaat en aan een der beenen brandwonden. De mede-arbeiders van A. S. hebben, aldus de N.R.Crt., kans gezien» de werkplaats tijdig te verlaten, zoodat zij geen nadeelige gevolgen van de explosie hebben onder vonden. De brand, welke in de werkplaats ontstond, kon dooi' de fabrieksbrandweer vrij spoedig gebluscht worden. De schade beperkte zich tot de hydraulische pers en de st uitgesprongen ruiten. Tijdbom ontploft in patrouillevaartuig Reuter meldt uit Haifa, dat gisterochtend vroeg in een nieuwe patrouillebarkas dor Marine een tijdbom is ontploft, tengevolge waarvan het vaartuig is gezonken. De bar kas kruiste op bet oogenblik van de ont ploffing voor Nnthanya. Ken Britschc po- iitie-sergeant werd gedood en twee Britsche- a geilt en werden gewond. De overige leden der bemanning kwamen er ongedeerd af. Gevolg: een noodlottige botsing. Gisteravond om kwart voor elf reed een 35-jarige caféhouder met een auto op den Rijksweg DelftRotterdam. Bij de licht paal voor het viaduct bij Overschie kreeg de wa gen een lekken band. De autorijder zette den wagen op de parkeerbaa» en poogde door met zijn zakdoek te zwaaien de aan dacht van een voorbijkomende automobilist te trekken, ten einde hulp te verkrijgen. Hierop stopte de 27-jarige bestuurder J. P. M. van der K. uit Rotterdam. Na den toe stand te liebbcu bekeken stapte bij in zijn auto, om deze voor den defecten wagen op de parkcerbaan te zetten. Blijkbaar heeft de 46-jarige motorrijder J. II. P. die met zijn echtgenoote mevr. F. M. P.D. op de duo eveneens uit de rich ting Delft kwam, de op een verboden plaats den rijweg stilstaande auto niet ge zien, zoodat hij op de achterzijde van de auto van van der K. botste. Dc bestuurder en zijn echtgenoote werden over den weg geslingerd. Dr. H Donkersloot, die spoedig ter plaat se was, constateerde bij beiden een gcconi- pliceerden rechterbeenbreuk, terwijl de mo torrijder bovendien een bloedende hoofd wonde en een hersenschudding had heko men. Per Roode Kruis-auto zijn beide slacht offers naar het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Hun toestand haart zorg. Motor en auto werden slechts licht bescha digd. NIEUW TWEEDE-KAMERLID. Het centraal stembureau heeft den heer C. J. van Kempen benoemd verklaard als lid van de Tweede Kamer in de vacature, onlangs ontstaan door het bedanken als Tweede Kamerlid van jlir. ir. O. C. A. van Lidt de Joude, toen deze tot minister van Waterstaat was beneomd. De heer van Kempen heeft de benoeming tot Kamerlid aangenomen. WERELD- EN EUROPEESCHE RECORDS ERKEND. O.m. het wereldrecord van Irene van Feggelen. Tijdens de bestuursvergadering van dc F.I.N.A., welke in het kader van het water polotournooi om den Horthybeker te Doe- tinchem werd gehouden, zijn, zoo vernemen wij thans, verscheidene wereld- en Euro- peesclie records, welke sinds de laatste maanden waren gevestigd, goedgekeurd. Hierbij bevindt zich ook liet wereld- en Europeesch record van Irene van Feggelen op de 200 meter rugslag, waarop zij een tijd maakte van 2 min. 39 sec, gevestigd op IS Der. 1:1. te Amsterdam; Opmerkelijk is, dat voor de eerste maal op de wereldrecordlijst het nummer 100 yards schoolslag dames voorkomt. Het is een Amerikaansche zwemster Mej. J. Dil- lard, die recordhoudster is met een tijd van 1 min. 16 6 sec., zoodat sedert jaren weer eens een Amerikaansche op de lijst der we reldrecords figureert. Vastgesteld werd, dat het wereldrecord van Ragnhlld Hveger over 220 yards borst- crawl met een tijd van 2 min. 25.9 sec. des tijds te Duesseldorf gemaakt, niet erkend kon worden, omdat het startblok een meter terug was gelegd. Bepaald werd, dat de af stand voortaan gemeten moet worden van de oppervlakte van het water af, dus tusschen de bassinwanden. RONDE VAN ZWITSERLAND. Didier draagt de gele leiderstrui. Ook in de vijfde étappe van de Ronde van Zwitserland van Thuu naar Luzcrn, een afstand van 208 km., was de strijd tusschen de Luxemburgsche en Zwitserschc renners weer fel. Deze rit werd gewonnen door den Zwitser Litschi In 5 uur 23 min. 49 sec. Zwitserland bezet nog do eerste plaats in het landen klassement,, doordat gisteren de vier eerst aankomende renners Zwitsers wa ren. Wagncr, dio Dinsdag de gele trui ver overde, kon het tempo niet volgen en ver loor meer dan 10 minuten. Didier leidt thans in de algemeeue rangschikking. EERSTE KAMER Meer dienstplichtigen met ver lof tijdens den oogstijd. In dië's maritieme Defensie gaat den minister buitengewoon ter harte. De Eerste Kamer behandelde gister en kele wetsontwerpen betreffende onze Defen sie. De meeste sprekers konden zich met de wijziging van de dienstplichtwet vereenigen, de heeren van Rappard (lib.) en Kolff (c.h.) echter op „afbetaling". In plaats van of naast de voorgestelde verlenging van den eerste-oefeningstijd hadden zij liever con- tingentsverhooging gezien; de heer Kolff bepleitte algemeeneri dienstplicht. Deze spr. meent dat wij verdergaande maatregelen wel kunnen betalen en citeert een artikel van gep.vice-adaniraal jhr. Sclio- rer, die den bouw van slagkruisers bepleit. Het v.d. lid de lieer van Emhden ver klaart zich onder de tegenwoordige omstan digheden met het ontwerp te kunnen ver eenigen; spr. twijfelt aan het nut van slagschepen of slagkruisers. Hulde aan minister Van Dijk. De heeren Wiardi Beekman (s.d.) en De Bruyn (r.k.) tenslotte bepleiten et*n mime re Inschakeling van de Xederlandsclie in dustrie in de defensie-leveranties. Algemeen brengen de sprekers minister Van Dijk lutlde voor hetgeen hij in het belang van 's laiids defensie heeft tot stand gebracht. De heer Van Rappard noemt het votum van de Tweede Kamer onverantwoordelijk, daar men een bekwamen minister in dagen van spanning heeft weggestuurd. De minister antwoordt. In zijn antwoord verklaart minister Van Dijk o.m., dat in overweging is, Het toetreden van twee Soc.- Democraten. De Tijd (r.k.): Het binnentreden van twee socialis ten In een regeeringscombinatie is, in het licht van onze politieke histo rie. zeker het meest opvallende ken merk van dit kab&net. Wij mogen in dit verhand nog eens citecren, wat mr. Verschuur dezer dagen schrééf in liet maandblad der R.K. Staats partij: De Soc.-Democraten legden de fundamen ten van hun stelsel wijsgcerig op zóó diepe negaties en zij stelden zich zoo revolution- nair tegen de bestaande orde, «lat zij aan het constitutioneel bestel van verantwoorde lijkheid dragen niet konden en niet wilden meedoen. Zij, die met dc historie rekening houden... zullen begrijpen, dat liet plaats némen, maar dan liet loyaal en volkomen plaats nemen van dc sociaal democraten op het platform van ons constitutioneel bestel een groot na tionaal gewin moet roeten. De Nieuwe Rotterd. Crt. (lib.): R.K.S.P. kan tevreden zijn! Met deze oplossing van de kabinetscrisis heeft de R.K. Staatspartij bereikt wat zij wenschte: Colijn weg, zoodra hij weigerde zich langer voor liet r.k. karretje te laten spannen, doch geen bondgenootschap enkel met de S.D.A.P. vanwege dc spanningen, die dit in de r.k. partij zou oproepen. En zelfs geen r.k. formateur en premier. Maar toch medezeggenschap in de regcering. Geen politieke verzoening. Het Handelsbld (lib.): Met deze samenstelling is do formateur wet een goed stuk verwijderd geraakt van de poging tot politieke verzoening, welke hii zich. gezien het na zijn opdracht ver strekte perscommuniqué, bad voorgesteld. „Misplaatst". De Telegraaf: Als er geen wolkje aan de lucht is. kan 't misschien verantwoord zijn de socialisten toi regeeren te gaan opvoeden; dat op het oogenblik te willen doen, is volkomen mis plaatst. Met het optreden van liet kabinet-De Geer Is de regcering van het land gelijkge schakeld met den dienst van onze groote gemeenten. „Wij zijn niet bang". Het Volk (S.D.A.P.): Voor de zwaarste verantwoorde lijkheid schrikken wij niet terug, omdat wij de innerlijke overtuiging hebben, dat de. S.D.A.P. de toekopist van ons geheele \olk kan dienen. Een vraag De Avondpost (C.h. lib.): Hebben de bondgenooten nu den absolu- ten waarborg voor de radicale ophouw-poli tiek. welke 7i| verklaarden voor te staan? En dan: de defensie? Dc Indische vloot? Hóe vinden ze het gold voor alles, zonder aan „potverteren" te doen? Is het gerucht juist, dat een of meer van de brandende kwesties commissoriaal gemaakt zullen worden? „Gruwelijke verloochening". Het Nationale Dagblad (N S.B.): Het verbond tusschen S.D.A.P. en politiek katholicisme is het einde van een gruwelij ke reeks verloocheningen van Troelstra erfgoed. Ook in dit opzicht zal het kabinet De Geer op het Nederlandsche volk verhel derend werken. Drie naar het ziekenhuis. Drie gewonden moest in het ziekenhuis worden 'opgenomen. Per auto van den G.G.D. zijn zij naar het van Itersopzickenhuis gebracht. Het zijn de 59-jarige mevrouw B. Rollfs of Roclfs-\ er- mij. te Gouda, die een zware hoofdwonde heeft. De 40-jarige mevrouw C. Slingerland- de Pater, te Waddinxveen. gewond aan hoofd en knie en de 45-jarige meubelfabri kant J. P. van Stcyn, eveneens uit Wad dinxveen, ilie een hersenschudding heeft gekregen. Hun toestand is gelukkig niet le vensgevaarlijk. De andere gewonden hadden lichte kneu zingen of hoofdwonden. Nadat dc dokter hen behandeld bad en zij den schrik te bo ven waren, konden zij naar huls gaan. De wagenbestuurder J. Toonen te Gouda had geen letsel en kon normaal zijn dienst voortzetten. De trein is in de rails gebleven en heeft slechts verbogen buffers, liet stootblok is gedeeltelijk vernield. De treinenloop on dervond geen enkele vertraging. De politie heeft voor net onderzoek den motorwagen in beslag genomen. VLUCHTELING DOOR TREIN GEGREPEN Gistermorgen is op den onbewankten over weg onder Santpoort e.m in Amsterdam wonende Joodsche vluchteling, die in deze streek per rijwiel met vleeschwarcn vent te. toen hij de spoorlijn overstak, door oen uit Velsen komenden electrischon trein ge grepen. De man was op slag dood. Engelsche vlootrevue De koning op inspectie. Lon den is moeilijk te benaderen. „Officieel" is men tevreden. De Engelsche koning is gisterochtend te Wevmouth aangekomen om de reservevloot te iuspecteeren. Hij begaf zich aan boord van bet koninklijke jacht „Victoria and Al- bert". aan boord waarvan zich naast de Britsche vlootautoriteiten ook admiraal Darlan. de opperbevelhebber van de Fran sche marine, bevond. De veertien rijen schepen, uitgestrekt over een lengte van vier mijl, boden een schitterenden aanblik. Ter gelegenheid van de revue waren de drie slagschepen Ramil- lies, Iron Duke en Revcngc de reserve-vloot komen versterken. Bij de inspectie van dc vloot heeft de ko ning langs alle schepen gevaren, op ieder schip juichte de bemanning den vorst toe. De oeteningen van de luchtmacht. Het ministerie van luchtvaart heeft {fister- avond medegedeeld, dat de manoeuvres van de luchtmacht hebben bewezen, dat een aan val van een vijandelijke macht op Londen ernstig wordt bemoeilijkt door de ballon ver-' sperring. Meer dan honderd ballons waren opgelaten tot een hoogte van 2000 voet, in verband met het slechte weer heeft men de ballons niet hooger laten stijgen. Later werd het weer zoo slecht, dat de ballons omlaag werden gehaald tot de weersomstandigheden beter zouden worden. Dit werd gedaan om de burgerluchtvaart tusschen Londen en het vasteland geen gevaar te laten loopen. In oorlogstijd zou een dergelijke maatregel niet worden genomen en zou de vijand derhalve des te meer hinder ondervinden. De aanvallende luchtmacht heeft gebruik gemaakt van het slechte weer, de invallers werden geholpen door den bewolkten he mel, doch in vele gevallen belette dit de jachtvliegtuigen van Westland en de verde diging op den grond niet successen te be halen. Gisteren was een formatie Eastlandsche bommenwerpers er in geslaagd de krachtige verdediging langs de monding van de Theems te o itgaan. Zij probeerden een aan val te doen op het zuidelijk doel van Lon den. De aldaar aangebrachte ballonvcrsper- ring noodzaakte de vliegers liet bombardee- ren van geringe hoogte te staken. Zij kwa men binnen het bereik van het zware lucht doelgeschut. De Oostlandsche formatie vloog over Londen, lievig bestookt door luchtdoel geschut. Eenige aanvallen op Londen werden onder vangen nog voor de vliegtuigen de hoofd stad te dicht waren genaderd. Het gebied ten noorden van Birmingham werd even eens aangevallen. Verduistering uitgestald. Officieel werd medegedeeld, dat de ver duistering die te middernacht in 2S graaf schappen zou beginnen, 21 uur is uitgesteld. Waarschijnlijk is dit besluit genomen in ver band met het ongunstige weer, dat goede waarneming onmogelijk maakte. Vertrek van Aankomst te Nh"n"s) Knft- 9 Al,K' |S'<W»P. 9 Au*. (Erwrels) iBa!ra 9 Au* fAlhen« 9 a"K- (heenreis) lAlhcne 9 AuK' lBasra 9 Autr' Uerujtreis) |Medan 9 AuK- lR>n*- 9 Au* De vuurdood der twee millioen sigaretten. De waarnemende minister van douane le Wellington (A.) heeft verklaard, dat de twee millioen sigaretten, die gisteren ver brand zijn, niet op last van de autoritei ten vernietigd wei-den. De sigaretten wer den slecht verkocht: de importeur achtte het niet de moeite waard voor zijn voor raad invoerrechten te betalen en liet de sigaretten dus verbranden. Naar eenheid onder de Britsche arbeiders? De meerderheid van den nat ionalen raad der onafhankelijke Labourpartij heeft besloten de partij aan te bevelen zich bij de Labourpartij aan te sluiten. Op 17 Sep tember' zal een speciale conferentie ge houden worden, waarop deze aanbeveling bestudeerd zal worden In een mededoeling in liet partij-orgaan wordt Uiteengezet dai de 'onafhankelijke Labourpartij gekant blijft tegen de officieele Labourpojitiek op liet stuk van oorlog, herbewapening, na- tioiïalcn dienst en verschillende punten van binnenlandsche politiek. Mijnwerkers vrij van arbeidsdienst. De nieuwe algemecne commissaris voor de steenkool productie, Wallcr, heeft verklaard dat in Duitschland overwogen wordt, dc mijnwerkers vrij te stellen van nhlitairen- en arbeidsdienst. Deze beide diensten, wél ke 'il/y jaar duren, doen ongeveer 30.000 arbeiders voor de mijnen verloren gaan. Duitschland en Hongarije. Het RoomscK Katholieke blad „Uj Nemzedek" meldt, dat de economische organisatie „Csongrad" op voorstel van graaf Karolyi, een der groot ste grondbezitters van Hongarije, een re solutie heeft aangenomen, waarin gezegd wordt, dat Hongarije onverwijld een tolli nie met Duitschland moet sluiten. Het blad noemt dit voorstel ongehoord en zegt, dat het even indiscreet uit politiek als gevaarlijk uit economisch oogpunt is. Jodenleed te Smyrna. Met het stoomschip „Parita", dat de Panameeschc vlag voert, zijn te Smyrna gisteravond 500 Joodsche vluchtelingen aangekomen, die van hon ger en dorst en als gevolg van de doorge stane vermoeienis volkomen alt gepot wa ren. De Turksche autoriteiten gexp.n geen toestemming aan land te gaan. Ook Luxemburg moet verdedigd worden. De voor de verdediging van Luxemburg te nemen nieuwe maatregelen worden thans vastgesteld. In dit opzicht zullen de manoeuvres, die de Ardcnsche jagers einde dezer maand zullen houden, een definitieve regeling der te nemen maatre gelen mogelijk maken. Binnenkort zal be gonnen worden met de uitvoering der noo- dige werken. Spoorwegongeluk in Moravië. Op het sta* tion te Meseritsch zijn twee personen treinen met elkander in botsing geko men. Er zijn 24 gewonden, van wie drie in ernstigen toestand verkeeren. Politie auto op landmijn gereden. Een patrouille-auto is nabij Rehoboth op een in den weg ingegraven landmijn gereden, en uit elkaar geslagen. Drie Joodsche hulp» politieagenten werden gedood en twee gewond. De Nobelprijzen. De stichting Nobel heeft zoojuist haar jaarboek 1939 gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat aan eht einde van 1938 het hoofd fonds 32.946.542 kr. bedroeg. De Nobelprijzen 1939 zullen elk 148.822 kr. groot zijn. In het aanstaande najaar zullen twee prijzen voor scheikunde en twee prijzen voor geneeskunde uitgereikt kunnen worden, aangezien het vorige jaar geen prijswinnaars zijn aangewezen. In dien ook dit jaar geen waardige win naars gevonden worden, zullen de bedra gen gestort worden in het speciale Nobel- fonds voor wetenschappelijke onderzoekin gen, enz. De Nobelprijzen voor den vrede worden niet in Stockholm toegekend, doch door een speciale commissie uit het Noorsche parlement. Overstrooming In het Donaugebicd. Enkd le declen van het stroomgebied van de Boven-Donau zijn door hevige onwedèns geteisterd. In het dal van de Aurach en Wesenauraoh zijn veertien bruggen weg geslagen. Een vrouw is verdronken. Vier alpinisten verongelukt. Vier Alpi nisten een professor en drie studenten hebben hij een bergbestijging den dood gevonden. Ontploffing op patrouillevaartuig. Om trent de ontploffing aan boord van een kotter der Palestijnsche kustwacht, waar door het vaartuig verloren is gegaan, wordt gemeld dat de ontploffing geschied de toen zeven opvarenden sliepen. Het schip was uitgevaren, omdat gemeld werd dat een transport illegale Immigranten zich ophield buiten de territoriale wate ren. Britsch protest te Tokio. Aan Craigie is opdracht gegeven te Tokio krachtig te pro testeeren tegen de beslaglegging op Brit sche eigendommen, zijnde de mijnen in-* Honan en de Japansche regcering te herin neren aan de verplichting, die zij op zich genomen heeft de orde in de onder haar controle staande gebieden te handhaven. Strang te Londen aangekomen. Streng is aan boord van een toestel der K.L.M. in den namiddag op Croydon aangekomen

Schager Courant | 1939 | | pagina 2