Kennisgeving Berlijn wenscht ontspanning rekening ledenvergadering Duitschland voor tomaten- export uitgeschakeld Actie tegen „gillende keukenmeiden" Democraten mogen niet conservatief zijn Hitier hield eeo slag om zijo arm VERTELT: Banne en Polder Schagen Schager Roosjes Op één dag driehonderd millioen kg. doorgedraaid. u i ontbreken van deviezen voor Duitsch- heeft op de toinatenmarkt een alge- !*"fÉ jn«torling tengevolge gehad, aldus de T Hoewel de gewone voorraad Geneh- nüJJSffen reeds eerder was opgebruikt, ston- ïïn nog deviezen ter beschikking uit het t n Sondergcschaft, een afzonderlijk fonds, aft in feite eenige ex port verruiming inhield. n«e deviezen moesten echter vóór 8 Augus tus j.1. verbruikt zijn en niet ingang \an i,>n datum was Duitschland voor den toma ten-export verloren. De kans, dat opnieuw export van eenige betcekcnis naar Duitsch land in dit seizoen verkregen zal worden, is al zeer gering. De exporteurs beschouwen de tomaten als „afgeloopcn"; zoodra Duitsch land niet meer aan de markt is, vallen de prijzen tot den minimumprijs terug. Noch de export naar andere landen, noch de re geringsmaatregelen leggen ten deze veel gewicht in de schaal, al is daarmee niet ge zegd, dat het te verwaarloozen factoren zijn. Ook andere producten, met name komkom mers, deelden het lot van de tomaten en on der den druk dezer omstandigheden viel het geheele prijspeil van den Westlandschen tuinbouw beteekenend lager. Alleen reeds aan de Coop. Veiling te Naaldwijk bleven Woensdagmorgen een 70 000 K.G. tomaten onverkocht; aan de 20 veilingen van het Westland en den Kring Loosduinen-Rotterdam nadert het aantal doontedraaide tomaten op dezen eenen dag de driekwart millioen K.G. Burgemeester-vrijgezel gehuldigd met ketelmuziek! IJzendijke houdt haar aloude gebruik in eere, ook als het den eersten burger betreft. Als de dorpsjeugd van IJzendij'ke niet ketelmuziek uittrekt en de be woners zich in allerijl naar buiten spoeden om te ontdekken wien deze luidruchtige huldiging gelden mag weten de ingezetenen u te vertellen: dat wordt een serenade voor een jonkman die vandaag dertig jaar wordt! De inwoners van IJzendijke kennen dit aloude gebruik dat de schooljeugd nog altijd in eere houdt: met overmaat van lawaai wil men bij deri jubilaris de feestvreugde verhoogen Voor de woning van den jubileerenden vrijgezel is een eerepoort opgericht en vlak bij de poort neemt de schooljeugd, die op dezen bijzonderen feestdag het plaatselijk muziek gezelschap de eer betwist, haar plaatsen in. Er wordt een serenade ge bracht. niet zoo heel welluidend misschien, een oorverdoovend lawaai, hoe luidruchtiger hoe beter geslaagd! Maar de betrokkene weet de goede bedoeling te waardecrcn: een hartelijk meeleven heeft ruimschoots zijn beteekenis, en als zoodanig wordt de serenade van de ketelmuziek wel alleszins naar waarde geschat. Hoewel het vacantie was, heeft de jeugd van IJzendijke zich niet wil len ontrekken aan haar plichten, aldus het Hsbl., vooral nu niet, waar het den dertigsten verjaardag betrof van den eersten burger der gemeen te. Een eerepoort voor des burgemeesters wo ning wees er reeds op, dat men zich op de zen feestdag voortreffelijk zou kwijten van zijn moeilijke taak. De verschillende onderdeelen van het programma, dat eiken dertigjarigen vrijge zel op den morgen van den feestdag de goe de wenschen van de dorpsjeugd verkondigt, getuigden ditmaal van bijzondere zorg; de ketelmuziek was veelkleurig van toon, het rhythme klonk somtijds verrassend uitda gend, de toewijding bij de muzikanten was boven allen lof. Met eenige plechtigheid word den jubilaris een sleutel van bijzon der groote afmetingen overhandigd, en de ketelmuziek maakt dit alles tot een indruk wekkend, oorverdoovend ceremonieel. Maar het ging ditmaal niet van een leien dakje; het geduld van het gezelschap werd wel zeer op dc proef gesteld: kwartier na kwartier verstreek, maar de jubilaris ver toonde zich niet. Dooh de jeugd van IJzen dijke toont te weten, wat zij wil en zoo heeft de bevolking een uur lang kunnen ge nieten van een uitstekend verzorgd pro gramma ketelmuziek. Toen vertoonde de burgemeester zich voor zijn woning oin de huldiging van de dorpsjeugd in ontvangst te nemen en dc jeugdige muziekmakers te tractecren. De burgemeester van IJzendijke, zal dc serenade die de schooljeugd hem op zijn dertigsten verjaardag bracht, niet licht ver geten. En hij zal er, met de bevolking, zijn tevredenheid over uitspreken dat dit aloude gebruik in zijn gemeente in eere wordt ge- duitschland koopt graan. Duitschland heeft met de Roeimeensche re geering een contract gesloten, waarbij het hch den invoer van 30.000 wagons graan den nieuwen Roemeenschen oogst heeft verzekerd. Naar een veiliger Hartjesdag! Met Hartjesdag en Koninginnedag in zicht hebben de politieautoriteiten van de groot ste twee steden van ons land: Amsterdam en Rotterdam gezien de ergerlijke erva ringen met Chineesch vuurwerk opgedaan liet wenschelijk geacht, stappen te doen, om dergelijke baldadigheden op 21 en 31 Augustus aanstaande te voorkomen. Politiemannen in burger houden nu reeds, naar de Tel. meldt, scherp toezicht op de straatjeugd. Al wie wordt betrapt op liet ont branden van voetzoekers, „gillende keuken meiden" en dergelijk vlammend en spektakel verwekkend goed, komt onverbiddelijk „op de bon". De politie te Rotterdam gaat zelfs een stap verder en heeft verschillende partijen vuur werk in beslag doen nemen bij handelaren, die geen vergunning bleken te hebben om vuurwerk te verkoopen. Er zijn importeurs, die zoodra zij van de gevaarlijke gevolgen van hun ondeugdelijk vuurwerk lazen, uit eigen beweging hun voorraden bij de politie te Rotterdam hebben ingeleverd. Beroep op Gemeenteraad. Zoowel de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, de heer H. Versteeg als de commissaris van politie te Rotterdam, de heer J. P. Rossbach, zal in overleg met resp. burgemeester De Vlugt en burgemeester Oud stappen doen bij de gemeenteraden der heide sted n, om te komen tot een wijziging in de gemeenteverordening. Een zóódanige regeling is wenschelijk, dat het in de toe komst verboden zal zijn ondeugdelijk vuur werk, en ook voetzoekers, te verhandelen of bij zich te hebben. Nu de jeugd van vriendelijke terechtwij zingen niet voldoende nota schijnt te nemen, is de politie er toe gedwongen door streng optreden ernstige ongelukken, zooals ei- Woensdag zich nog een tc Zandvoort heeft voorgedaan, waar een tienjarige jongen een voetzoeker in het gezicht kreeg te voorko men. Dat de politie hierbij de volle mede werking heeft van voorbijgangers en burgers spreekt vanzelf. Ook al wordt nu niet direct verwacht, dat Hartjesdag een opvallend exempel zal zijn van de actie der anti-lawaai propagandisten, mag er toch wel op gerekend worden, dat het euvel zoodanig beperkt zal zijn, dat ieder zich rustig op straat kan hegeven, zonder gevaar voor kleeren, trommelvliezen of zelfs hun gezichtsvermogen. Een boodschap van Roosevelt. In een boodschap aan de conventie van jeugdige democraten verklaart Roosevelt, dat de democratische partij dreigt ten on der te gaan, als zij zich naar het conserva tisme keert en als haar leiders niets anders aan te bieden hebben den mooie woorden. De president zegt voorts, dat. als voor de presidentsverkiezingen een conservatief als democratisch candidaat zou worden aange wezen, met een „dubbelzinnig" programma, het hem onmogelijk zou zijn, op eenigerlei wijze deel te nemen aan een zoo betreurens- waardigen zelfmoord der partij. In dezelfde conventie wees de senator Pepper op de noodzaak van „een derde ver kiezing ten gunste van de denkbeelden van Roosevelt." TURKIJE BEDREIGT BULGARIJE NIET. Een officieele ontkenning. Het in Ankara (Turk.) verschijnende offi- cieuse blad „Ulus" weerlegt dc beweringen, van sommige buitenlandsche bladen dat de Turken troepen concentreeren in Oost Thracië. hetgeen een bedreiging zou vormen voor Bulgarije. Het blad verklaart, dat hier sprake is van gewone manoeuvres, waarbij de militaire attachés zijn uitnoodigd. hierbij inbegrepen de attaché van Bulgarije. Hitier gaf Forster een duidelijke aanwijzing. Naar alle waarschijnlijkheid gaat Polen eenige weken van ontspanning tegemoet. Uit de rede van Forster blijkt wel, dat hij uit Berchtcsgaden is teruggekeerd met een tweeledige politiek: onderhandelen over het douanegeschil en vastjiouden aan de terug keer van Dantzig tot Duitschland. Zooals reeds gemeld, zullen de onderhandelingen over het eerste 4>unt Maandag aanvangen. GEEN MILITAIR VERDRAG HONGARIJE DUITSCHLAND. Zuivere uitvindsels... De Hongaarsche pers ontkent, dat de berichten, welke naar aanleiding van het onderhoud tusschen Csakv en von Ribben- trop in de buitenlandsche pers zijn ver schenen over een militair verdrag tusschen Hongarije en Duitschland. juist zijn. Deze berichten worden in welingelichte kringen „zuivere uitvindsels" genoemd. Het begin van een periode van groote spanning. De Fransohe bladen toonen zich voor het oogenblik weinig ongerust over de rede van Forster en het meerendeel is van meening dat zij het begin vormt- van een intimidatie- campagne. De rede van Forster, aldus de Jour, was heftig, doch zij ging het kader van de ora torische betoogingen, waaraan dc nazilei- ders ons gewend hebben, niet te boven. De Figaro schrijft: „Het gaat erom, op Europa en dc geheele wereld indnik te ma ken, het zenuwgestel der volken te schok ken, en eiken dag zoo hard op denzelfden spijker te slaan, tot hij tenslotte wegzinkt. Het ongeluk is, dat deze kunstgrepen het niet meer doen. Wij kennen het procédé te goed." De Excelsior meent, dat de rede van Fors ter de kenmerken droeg van aarzeling en van de onbehaaglijkheid van Duitschland, naar aanleiding van zijn zware verantwoor delijkheid. Hitier heeft zichtbaar een slag om den arm gehouden. Dc Populaire gelooft, dat deze rede van Forster wellicht het begin is van een groot- scheepsche campagne en van een periode van spanning, die zonder twijfel zal culmi- neeren in een rede van den Fuehrer, hetzij te Tannenberg op 2? Aug., hetzij te Neuren berg in de eerste dagen van September. Italië zal op matiging aandringen! Over het onderhoud, dat Ciano vandaag te Salzburg met von Ribbentrop zal heb ben, wordt uit Londen aan de Matin ge meld: „De twee ministers zullen de verschillen de vraagstukken van den internationalen toestand bespreken: Hongarije, Roemenie, Spanje, Zuid-Tirool en vooral Dantzig en Polen. Wat het laatste punt betreft, gelooft men, dat Ciano bij zijn Duitschen collega op matiging zal aandringen." De Jour uit de meening, dat de bespreking te Salzburg van grooten Invloed zal zijn op de ontwikkeling van het probleem-Dant- zig en daarmede op de internationale span ning. Uit Berlijn wordt aan het Journal ge meld: „De meening dringt zich op. dat de Italianen, ondanks hun trouw aan de as, zich bezorgd toonen over de gevolgen van de politiek, die kan leiden tot een oorlog, waarvan het Italiaansche volk het nut zon der twijfel niet zal inzien. De correspon dent verklaart, ervan overtuigd ie zijn. dat von Ribbentrop tot taak heeft, de aarzeling van Italië te overwinnen. Dezelfde meening wordt ook geuit door den Berlijnschen correspondent van de Ordre. Incident bij de Poolscbe grens Dnitscher gedood. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat zich gisteravond aan de Poolsch Duitsche grens in Silezië een incident heeft voorgedaan, waarbij een Duitschcr werd gedood. Volgens de Poolsche lezing zijn drie ge wapende Duitschers de grens overgestoken. De Poolsche grenswacht heeft hen aange vallen, toen zij zich op Poolsch gebied be vonden en na hen te hebben aangeroepen. Een schermutseling ontstond, waarin een der Duitschers werd gedood. Toen de Pool sche grenswacht versterking kreeg vlucht ten de beide anderen. Na de schermutseling werden ter plaatse twaalf revolvers en dui zend patronen gevonden. De militaire delegaties op weg naar Moskou Bezoek aan Leninqrad. Na een bezoek te hebben gebracht aan Leningrad, waar zij werden verwelkomd door den chef en den plaatsvervangende!) chef van den staf van het militaire district Leningrad en door den commandant fier stad, zijn de Fransche en Britsche of ficieren, die deel uitmaken van de mili taire missies, welke met den Russischen generalen staf zullen onderhandelen, naar Moskou vertrokken. Wielïennen de ronde van zwitserland. Gisteren is de zesde étappe van de Ronde van Zwitserland van Luzem naar Lugano, een afstand van 205 K.M. verreden. In het landenklassement viel Luxemburg uit, door dat bij een botsing met een auto zeven Luxemburgsche renners betrokken waren. Pierre Clcmens werd zoo ernstig gewond, dat hij den strijd moest staken. In de al- gemeene rangschikking leidt Zimmerman. DifHer viel terug naar de derde plaats. De zesde étappe werd gewonnen door den Belg Somers, die een voorsprong van ruim 1 minuut op de overige renners had weten te verkrijgen. de slordige vogel- verschrikker j wordt opgetuigd. AthletieA NEDERLAND—FRANKRIJK. Blok op de 400 .V. Zondag a.s. wordt in het Olympische sta dion een landenontmoeting Nederland- Frankrijk gehouden. Op de 400 M. komen voor ons land uit K. Baumgarten en Anton Blok van Anna Paulowna. K. Baumgarten moet den Franschen kampioen kunnen slaan, doch Marcillac zul op zijn beurt veel te sterk blijken tc zijn voor den jeug digen Blok, hoezeer deze zich ook in stij genden lijn beweegt. Anton doe je best en probeer onze woorden te logenstraffen! fyuemmen kringwedstrijden te o. niedorp en anna paulowna. Na overleg niet de diverse vereenigingen in den kring Noordelijk Noord-Holland, is besloten op 20 Augustus a.s. te Oude Nie- dorp een kringwedstrijd te houden. Er is een zeer select programma vastgesteld, dat aan het gestelde doel in Oude Niedorp en omgeving propaganda te maken zeker zal voldoen. Op 27 Augustus a.s. verzorgt het Oude Veer te Anna Paulowna de kringkampioen schappen. Aan beide wedstrijden nemen deel de zwemvereenigingea Oude Veer. Oude Nie dorp, De Wiel (Schagen), De Wirg (Winkel, De Bruinvisschen en sportclub ..De Fris- sche Morgen" (beiden Den Helder). Voetbal SCHAGEN COMB.—WINKEL 2 4—0. Een Schagen combinatie heeft gisteren verdiend van het tweede elftal der Winke- lers gewonnen. Wel deden de jongens van de nieuwe club heel erg hun best, maar technisch en tactisch kwamen ze nog heel wat te kort. De score 40 is geenszins ge flatteerd, ware het niet dat de Schagers hei te mooi wilden doen en daardoor het spel te kort hielden, dan zou de nederlaag van Winkel nog wel grooter geworden zijn. De ruststand was 2—0. Vermelden we nog, dat de bezoekende club ver over tijd arriveerde, zoodat slechts tweemaal een half uur kon worden gespeeld. SCHAGEN rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Schagen. In den loop der maand Juli 1930 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd f 39.231.0i, en terugbetaald f 33.138.11. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f 6092.90. Het aan tal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 46. Hoofdingelanden van de Banne en Polder Schagen \ergaderden gistermorgen om IOV2 uur in een lokaal van den heer C. Boontjes te Schagen. Afwezig was de heer A. Dekker. Het lezen van de notulen wordt uitgesteld, waarna voorzitter voorlezing doet van inge komen aanbiedingen \oor een geldleening groot f25000.ten behoeve van het in uit voering zijnde slootwerk. waarvan de kosten voor den Polder op f 27000.— worden be groot. Voorgesteld wordt de geldleening aan te gaan bij de Maatschappij voor Gemeente- Crediet te Amsterdam, waartoe de vergade ring besluit. Voorzitter doet verder mededeeling van een verzoek van het Gemeentebestuur van Schagen, een bedrag van f 1000.— bij te drageji in de kosten van de ontworpen aan sluiting van de Hoep met den te maken provincialen weg SchagenOudesluis. De Hoepbrug zal dan worden vervangen door een duiker, terwijl de Gemeente Schagen het onderhoud van duiker en het wegdek daarover tot aan den Prov. weg voor haar rekening neemt. Erkend wordt, dat de voorgestelde wijziging voor den Polder voordee- len heeft doch men acht het ge vraagde bedrag te hoog. Voorge steld wordt een bijdrage van f300.— §ian te bieden. Hiertoe wordt be sloten. Bij de rondvraag dringt de heer Schalk aan op verwijderen van een boom aan den Lutjewallerweg, die het uitzicht beneemt. Daartoe zullen stappen worden gedaan. Hierna sluiting. ALKMAAB DE BRAND VAN GISTEREN. Gisteren bereikte ons even voor het ter perse gaan van de courant het bericht van een groote fabrieksbrand te Alkmaar in de koekfabriek van de fa. Buisman aan het Groot Nieuwland. Nader bleek ons dat wel de brandweer op dit alarni met groot ma teriaal is uitgerukt, doch dat het een bin nenbrandje betrof in een aangrenzende ar beiderswoning. dat spoedig was gebluscht. Gelukkig is dus niet veel schade aangericht Z1JPB 't zand. een onfortuinlijke bakker. Gistermiddag geraakte de bakkersknecht B. met de fiets te water. Toen hij zich naar een klant wilde hegeven. moest hij den Schinkeldijk afrijden, waarbij hij. geholpen door den stevigen wind, een snellen gang had. Hij wilde remmen, maar de rem sloeg door, tengevolge waarvan hij tegen een dam- paal opreed, met het bovengenoemde resul taaf. Zelf kon hij nog van de fiets afsprin gen, zoodat hij niets mankeerde. Gelukkig voor den patroon was er nog maar weinig brood in de mand. Voor de vele blijken van be langstelling. die wij mochten ontvangen op 1 Aug. j.1.. be tuigen wij bij deze onzen harte- lijken dank. Fam. VRIES. Winkel. Aug. 1939. Het bestuur der Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij SPANBROEK—OPMEER. gevestigd te Spanbroek, brengt ter kennis van belanghebben* den dat de der Maatschappij over het af. geloopen jaar vanaf 14 tot en met 21 Augustus a s. ter inzage ligt ten kantore der Maat» schappij. De algemeene zal worden gehouden op WOENSDAG 23 AUG. a.s« des middags 12 uur, ten huiz# van de Keizerskroon te HOORN. Deze vergadering is toeganke- lijk voor deelhebbers. BREEZAND. Bezoekt allen ZATERDAG 12 AUG. Zaal BORST. Bree- zand. Vertooning van de FILM van de Rijtour van de Ouden van dagen. Terwijl als spreker de heer DE BRUIN den avond zal vul len. Bestuur Bond voor Staats, pensionneering, Afd. Breezand. Gevraagd: TWEE ZICHTERS. bij R. HOOGSCHAGEN. de Kooij, Julianadorp. Te koop: 2 MERRIE VEULENS. warmbloed, afst. Precident. 1 ingeschr. in Veulenboek. S. BAKKER. Zandburen 22, Wie- ringen. Weggeloopen: EEN ZWART HONDJE. Tegen belooning terug te be- zprgeu..J. BROERSEN, Sint Maartcnsvlotbrug. te dicht bij elkaar gereden. Toen een dame en een heer gistermorgen zich gelukkig achtten zoo'n gunstigen wind te hebben en in de blijde verwachting van hun vacantietochtje naar Texel lustig op het fietspad voortpeddelden, werden zij plot seling wreed uit hun mijmeringen gewekt. Zij waren al dichter bij elkaar gekomen en op een gegeven oogenblik raakten hun stu ren elkaar, waardoor de dame de macht over haar fiets verloor en zij tegen een boom opreed, met het gevolg, «lat haar voorvork leelijk verbogen werd. Gelukkig gebeurde het dicht bij garage v. d. Linden, waar het euvel verholpen werd. De dame zelf liep eenige lichte huid verwondingen op. EI ER VEILING SCHAGEN. 10 Aug. Aangevoerd: 45.000 kipeieren 3.80—4-35 per 100 stuks. HELDERSCHE BIERVEILING. 10 Aug. Aangevoerd: 21050 kipeieren: 32ói Kg. 3.—. 33—57 Kg. 3.50—4, 58-40 Kg. 3.60—4, 6163 Kg. 3*01.50. 84—70 Kg. 4—3. kleine eieren 2.80. 41 cendeieren 3.— per 100 stuks. WARMENHUIZEN. 10 Aug Schotsche muizen 2.50—2.90. bintjes 2 2.30, Dunbar Yeoman 2.—, eigenheimers 1.80—2.50. gele nep 3.30—3.90. nlen 330. drie* lingcu 33.10, zilvernep 7.407.80, drielin gen 2—4, uien 0.80, roode kool 1.—. gele kool 1—1.60, witte kool 90 ct.. itaboonen 7.100.60, Aanvoer: 01.090 Kg aardappelen, 1060 Ke. gele nep, 225 Kg. uien, 973 Kg. tilvor ui en, 16000 Kg. roode kool. 1400 Kg. gele kool. 18100 Kg. witte kool, 3080 Kg. slaboonen. MRDBMBLIK, 10 Aug. Aardappelen: Ronken 1.061 10. Schotsche muizen 0.90093. borgers 1.05—1.10, Gel- dersche 0.900.95 per 50 Kg. BROEK OP LANGBNDIJK. 11 Aug. Schotsche muizen 230—2.40. Eigenheimers 2->> 40. bl. dito 2.40-2 50. uien 6.20-0.50, zil* veruien 1.30. drielingen 4.10, zilvernep 6.70. Spercieboonen f 7.70—f 8.90; snijboonen f 6f 12.10; kroten f 1.50_f 2—; roode kool f j_f 1.30: witte kool f 0.90; gele kool f 1.40 -f 190; ivm kg. tomaten A f 4f 4 B f 4.60; C f 4; CC f 4: 620 kg druiven: Ali- canf f 20.10—f 29.70; Frankenthalers f 27.10 -f 2A10. XOORDSCHARWWDE. 11 Aug. Schotsche muizen 2.102 70. grooten 2 10, eigenheimers 1.90-2. bl. dito 2 - 2 20. drie lingen 2 60. uien 5.70—6 10. drielingen 3— 3.40. gele nep 390—4 20. zilveruien 1.30— 1.50. drielingen 3.703.90. zilvernep 4 90— 5.60, spercieboonen 7.8010. roode kool l 1.10, witte kool 090. gele koo! 1—1.40. boternoteerino en heffing. Dc commisslenotecrimr voor Nederland- The boter is vastgesteld op 70 cent p. Kg. Het bedrag van de heffing en steunuitke ring op boter is. behoudens tiis^rhentiWsch# wijziging, voor de week van 10 tot 17 Aug. vastgesteld op 55 cent per Kg.

Schager Courant | 1939 | | pagina 3