Ernstige verkeersongevallen te Groningen Ons Ministerie op de snijtafel De vrijz. democraten en het Kabinet Voorgevel te Ede ingestort Een snood driemanschap „Het aanzien der blanken tot het nulpunt gedaald" Predikbeurten DE PERS OPEREERT. Prof. Gerbrandy verstond zich niet met de partij. De Standaard (a.r.) geeft op het optreden van prof. mr. P. S. Gerbrandy als minister van Justitie in het kabinet-De Geer den vol genden commentaar: „Naar wij met zekerheid weten, heeft prof. Gerbrandy, alvorens zijn besluit te nemen, geen contact gezocht met een van de «laarvoor in aanmerking komende mannen uit onze partij. Hij heeft zich dus, zonder met een van hen verbinding te zoeken of overleg te plegen, beschikbaar ge steld voor de portefeuille van Justi tie. Van de motieven, welke hem daartoe heb ben bewogen, en waardoor hij mede de ver antwoordelijkheid draagt voor een experi ment, dat vele risico's met zich brengt, is ons tot heden niets hekend geworden." Niel heelemaal „self made". Roodc ministers! De arbeiderspartij niet langer zonder meer in de oppositie. De weg open voor opbouwende samenwerking of doordrijverij van oude theorieën over klassenstrijd en „kapitalistische uitbuiting'? De lnatste jaren hebben velen veel geleerd. Socialisten hebben hun nationale vaderland ontdekt, zooalp zelfs prof. Van Embden Woensdag de noodzakelijkheid van de lands verdediging schijnt te hebben ontdekt, (Bedoeld wordt de verklaring van prof. v. Embden in de Eerste Kamer, dat hij in de huidige omstandigheden \óór het ont werp wijziging Dienstplichtwet is red.) Het kan vcrkeeren. Beter laat dan nooit. Misschien moeten wij daarvoor den heeren Hitier en Mussolini en Mussert erkentelijk zijn. En misschien zullen de roode minis ters thans nationale socialisten on der de temperende werking van recele ver antwoordelijkheid voor een grooter belang dan een partij- of groepsbelang, nog eens het „nationaal socialisme" bedanken, dat hen ervoor behoedde om zich in dwaashe den en erger te verliezen, die de deur voor het fascisme zouden hebben geopend. In dat opzicht is zelfs de roode .„self ma de man" niet heelemaal „self made" Naar afbraak der defensie? De Residentiebode (r.k.) schrijf o.m.: Wij blijven de z.g. ideeën-verandering van de S.D.A.P. als zuiver opportunistisch beschouwen en zien geen enkel motief, waarom deze bij veranderde omstandighe den niet weer even licht in de oude rich ting zou terugslaan. In tè veel gevallen duikt tegen woordig bij uitlatingen van S.D.A.- P.-zijde de uitdruking op dat zij „onder de huidige omstandigheden" met diverse voorstellen kan mee gaan. In deze woorden ligt 'n be langrijke beperking en ze laten den weg voor terugkeer naar afbraak der defensie open zoodra deze hui dige omstandigheden niet meer be staan. Een Chr. Hist. juichkreet? De CH. Nederlander constateert, dat het landsbelang heeft gezegevierd over de partijpolitiek, aldus het blad. Zoo is de schipper van do reddingsboot geslaagd in het aanmonsteren van een kundige en ervaren bemanning. Het land mag hem dankbaar zijn voor zijn daad. En het zal hem en den zijnen van harte toewenschen: Goede vaart. Een verklaring van den heer Joekes. De Arbeiderspers beval de volgende ver klaring van den hoer Joekes, voorzitter der vrijz.-dem. Tweede Kamerfractie: „Van den aanvang af hebben wij, vrijzin nig-democraten, onze medewerking gege ven aan dn kabinetsformatie van den heei De Geer. Bij het zoeken naar de beste be zetting voor de verschillende departementen is het zoo geloopen, dat tenslotte het depar tement van Onderwijs gekomen is aan een vrijzinnig-democraat. Het verheugt mij. da! voor dezen post een zoo voortreffelijk en deskundig man is gevonden: de heer Bolke- Stein." Wij herinnerden den heer Joekes, aldus de soc. dom. bladen, aan de verhalen, Wocns dag in enkele bladen gepubliceerd, als zou men in vrijzinnig-democratischen kring over den gang van zaken „verwonderd zijn en zich daarom min of meer afzijdig willen houden. De heer Joekes machtigde ons te verklaren, dat deze voorstelling van zaken geheel uit de lucht gegrepen is. „Wij zijn het kabinet-Do Geer welwillend gezind." Arbeider door vallend gesteente getroffen. Gistermiddag is bij het verrichten van herstelwerkzaamheden aan den voorgevel van het vereenigingsgel>ouw „Ons Huls" te Ede een gedeelte van den voorgel ingestort. De ongeveer 30-jarige arbeider H. Brouwer uit Luntercn werd door het vallend gesteen te getroffen. Hij brak eenige ribben en een arm en is naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. De oorzaak van het instorten kon nog niet worden vastgesteld. Alle voorzorgsmaatregelen waren geno men. De bouwpolitie stelt een onderzoek in. Ook geen wilde K.LM. bus De maatschappij in het ongelijk gesteld. Bij de afdeeling geschillen van bestuur van den Raad van State, was de K.L.M. in beroep gekomen van een beslissing van de commissie, bedoeld in artikel 5 van het R.A.P., waarbij aan «Ie K.LM. geen vergun ning was verleend tot het vervoeren van be zoekers van Schiphol met een autobusdienst tusachen Den Haag en Schiphol. De Kroon heeft bij Kon. Besluit van 4 Augustus j.1. het ingestelde beroep onge grond verklaard. En een domme koopman. Amsterdamsche politie slaat goeden slag. Nog altijd was de A'damsche politie doende den laatsten man op te speuren van het drie manschap. dat een koopman uit de Haar lemmermeer, die kantoor hield op het Dam rak in de hoofdstad, voor f 1250 had opge licht door hem met een knap verhaaltje, van een emigrant, die weer in het bezit moest worden gesteld van zijn kostbare sie raden, over te halen in een café een pakje in ontvangst te nemen tegen genoemd be drag. Het pakje bleek bij opening niets an ders dan bazarrommel ter waarde van een paar kwartjes te bevatten. Waar is de derde man? Twee verdachten in deze zaak waren reeds eenige weken geleden aangehouden. Zij hadden een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. De derde man en hoofdverdachte was echter spoorloos. Men waande hem in België, tot de politie gistermorgen te Am sterdam don man, een zeer goede bekende van de politic, op het spoor kwam en hem kon aanhouden. Herkend. De arrestant, een bekend type uit de on derwereld. ontkent iels met de zaak uit staande te hebben. De koopman, die liet pakje in ontvangst had genomen, heeft den man echter reeds herkend als dengecn, die de hoofdrol in deze oplichtingsaffaire heeft gespoeld. Hij had eerst f250 voor een zooge naamd reisje naar Dantzig om de sieraden te halen, gekregen en later was in het café nog eens f 1000 belooning betaald. De politie heeft met de arrestatie van de zen laatsten man een goeden slag geslagen. Reeds meermalen heeft hij zijn vingers in groote zaken gehad, doch steeds is hij op een of andere wijze tusschen de mazen van het net. dat men hem had gespannen, ontglipt. In 1032 heeft hij eveneens voor een smokkel- zaak in Duitschland een gevangenisstraf ondergaan. Van het geld is nog f 150 op hem gevonden. Wielrijders door auto's gegrepen. In den vooravond van gisteren zijn te Groningen twee ernstige verkeersongevallen gebeurd. Om half zes is aan de Winschoterkade de krantenlooper D. L. uit Groningen, die per rijwiel den weg overstak, door een vier wielige vrachtauto aangereden. De man liep een hersenschudding, oen annfractuur en een ernstige hoofdwonde op. Hij is naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Om zeven uur reed de 25-jarige gehuwde wielrijder P. Veenstra uit Hoogkerk, van Groningen naar huis. Achter hem reed een vrachtauto. Van de andere zijde naderde een wielrijder, een kennis van Veenstra. V. wilde zijn vriend tegemoet rijden en stak den weg over. Hij word gegrepen door de achter hem rijdende auto en door de voorruit geslingerd. Met een hersenschud ding werd hij in ernstigen toestand naar het academisch ziekenhuis vervoerd. De auto werd aan de voorzijde vernield. Zuidafrikaansche minister van Defensie acht oorlog in Europa niet onvermijdelijk. De minister van Defensie in Zuid-Afrika, Pirow, heeft een rede gehouden, waarin hij zeide: „Onverschillig of er oorlog komt of niet, het aanzien der blanken is reeds tot hel' nulpunt gedaald, cn, tenzij het in den Stillen Oceaan wordt hersteld, zal het in de landen van den Indischen Oceaan tot hetzelfde peil dalen." Ten aanzien van den internationalen toe stand zeide Pirow, dat hij oorlog in Europa niet onvermijdelijk achtte. „In ieder geval, aldus zeide hij, is er niets gebeurd, dat direct of indirect nadeclig is voor de levensbelangen van Zuid Afrika." Sprekende over het Verre Oosten zeide de minister: „De gebeurtenissen daar kunnen niet met dezelfde betrekkelijke gelijkmoedig heid bezien worden, omdat zij in Zuid Afrika tot ongelukkige reacties zouden kunnen lei den, als het prestige der blanken in het Verre Oosten niet hersteld wordt." Pirow zeide het te betreuren, dat de Euro- peesohe naties in haar blinde haat jegens elkander vergeten, dat het aanzien der blan ken niet dat van een bepaald volk, maar dat van alle blanken is. SCHAGEN OPENBARE VERKOOPINGEN. Ten overstaan van notaris P. de Boer, al hier, had de toewijzing plaats van een woonhuis en vier perceelen bouwland on der Tolke, nagelaten door wijlen den lieer Jb. Dekker. Een en ander was op Donder dag 3 Aug. j.1. tezarhen in bod gebracht tot f 71)20.84. Bij den gisteren gehouden afslag werd het huis staande in bod op f 675, niet gemijnd en nu toegewezen aan den hoogste» bieder, den heer J. Groet te Schagerbrug. De perceelen bouwland werden bij den af slag gemijnd als volgt: perceel 2, groot 1.44.70 H.A., in l»od op f 2025.80, met f 8— door den heer C. Beers alhier, en perceel 3, groot 1.30.60 II.A. in bod op f 1358.24, met f 5.— door denzelfde. Perceel 4 werd niet gemijnd en perceel 5, groot 1.73.70 H.A., in bod op f 2431.80 werd gemijnd door den heer D. P. Timmerman alhier, met f 1.zoodat het totaal van het opbod met f 9.— werd verhoogd en nu kwam tot f 7929.84. Bij de combinatiën der perceelen 2 en 3 in bod op f 3392.04, werd niet gemijnd, wel echter bij de perceelen 2. 3 en 4, die tezamen stonden op I 4822.04, deze werden gemijnd door den lieer Dekker te 's-Gravenhage met f 600, en stonden toen op f 5422.04. Al het bouwland tezamen gecombineerd stond toen in bod op f 7854.84 en werd nog gemijnd met f 400 door den heer M. Wisse- kerke, alhier, die dus kooper werd voor f 8254.84. Tezamen met het woonhuis f 675, werd de totaalsom nu 1 8929.84. Onmiddellijk na afloop van de verkooping ten verzoeke der erven Jb. Dekker had plaats de openbare verkooping van twee perceelen bouwland en een woonhuis, ten verzoeke der erven van den heer J. Veer man. Perceel 1, groot 0.S8JJ0 H.A., was in bod gebracht tot f 1781.64 en perceel 2 groot 1.90.30 H.A., kwam tot f 3319.28, terwijl liet woonhuis aan de Loet in bod kwam tot f 17a5. Bij den afslag afzonderlijk werd geen der perceelen gemijnd, maar bij de combinatie der twee perceelen bouwland tezamen in bod op f 5130.92, werden deze gemijnd met f 240.door den heer Jac. Schilder alhier, de koopsom werd nu f 5370.92. Het woonhuis bleef onveranderd in l>od, zoodat het werd toegewezen aan den hoog- sten bieder, den heer S. Knuwer alhier voor f 1765, terwijl het bouwland voor de som van f 5370.92 werd gegund aan den heer Jac. Schilder. Het totaal werd alzoo f 7135.92. De heer Schilder verklaarde nog gekocht te hebben in opdracht van mcj. A. Berger, Noord, alhier. MARKTOVERZICHT. Op de markt van gisteren waren beste vette koeien aangevoerd; dat wordt van week tot week beier. Er was veel kooplust, men zag dan ook weer verscheidene slagers en grossiers. De handel was heel goed: hoog ste noteering was f255.werd verkocht door den lieer D.Brouwer, Groenveld, werd gekocht door den heer P. Snijders, slager te Den Helder. Per pond komt dit op 35 ct. De aanvoer van kalf- en goldekoeien was aardig; de handel van goldekoeien was ma tig, van knlfkooien goed. Weinig graskalve ren aangevoerd, deze handel was aan den stillen kant; hoogste noteering f 31. De ban del in nuchtere kalveren was dezen keer zeer kalm. Hooger dan 12 gulden konden wij niet notceren. Het schijnt dat de gras kalveren op het moment de nuchtere kalve ren wel wat lastig zijn voor de slacht. Een monster-vet kalf is gekocht door slager C. Oosterman alhier, van den heer Konijn te 't Zand, voor den hoogen prijs van 90 gulden. Het dier had veel bekijks; het was werke lijk geweldig. Jonge vette schapen tot 16 gld.; oude slachtschapen tot 19 gld., magere schapen niet hooger, voor de beste dan 11 gld. Lam meren tot f6.50; handel van al het wolvee zeer stug. Voor de slacht is niets verkocht wat noemenswaardig is. In paarden scheen nog wel wat handel te zijn. Vette varkens tot 26 ct.; handel goed. 7- weeksche biggen f 910; 12-weeksche f 13 f 17, handel matig. Bokken en geiten, handel goed. Kippen, konijnen en hanen, handel bij het oude; deze worden hier altijd goed ver kocht; nu was er een aardigen aanvoer ook Maar er kan gerust nog wat meer komen. Over het geheel was er wel aanlig bezoek en zooals gezegd, de aanvoer wordt al beter. Uit onze Omgeving ZIJPE MIDDENSTANDSREIS. Woensdag werd de eerste van de vier middenstandsreizen gemaakt, welke de Zij per georganiseerde middenstand zijn klan ten. middels de uitgegeven spaarzegels, aanbiedt. Nadat dc deelnemers, niet minder dan 230, uit hun woonplaatsen waren opge haald, werd de reis vanaf het verzamelpunt Burgervlotbrug, 's morgens te ongeveer 8 uur met 8 llabo-bussen aangevangen. Eerst ging liet naar Soestcrdal, waar te onge veer 11 uur de koffie werd gebruikt. De reis werd hierna voortgezet naar Ouwe- hands Dierenpark te Rhenen, waar men on geveer om half 2 arriveerde. Hier heeft het gezelschap eenige uren genoten van liet vele en mooie, dat het dierenpark den be zoekers biedt, verschillenden waag den zich hier aan een rit op een olifant of een kameel, voor velen een zeer welko me afwisseling. Ten slotte moest men weer opbreken en werd de terugreis aanvaard. In „Oud-Valkeveen" te Valkcvecn werd om streeks 7 uur door autopech eenigen tijd later dan men zich had voorgesteld liet diner gebruikt. Nadat de inwendige mensch was versterkt ging hét naar Bergen, waar nog een kop koffie werd aangeboden. Het gezelschap verbleef hier geruimen tijd en door de dansliefhebbers werd naar harte lust gebruik gemaakt van de gelegenheid tot dansen. Vervolgens werd de laatste étappe naar de Zijpe afgelegd, waar men te ongeveer 1 uur in de meest opgewekte stemming en zeer voldaan over de reis aankwam. Dc eerste middenstandsreis kan ook nu weer als volkomen geslaagd worden beschouwd. De volgende reizen hebben plaats op 13, 16 cn 23 Augustus a.s. UIT VERBRANDE DUITSCHE SYNAGOGEN. Dezer dagen heeft de jonge synagoge-ge meente ..Betli Jisraël" te Tel Aviv twee zeer oude heilige wetsrollen ingewijd, welke tij dens het NoM-tuber-pogrom in Duitschland uit brandende synagogen konden worden gered. De eene wetsrol zoo lezen wij in liet Nieuw Isr. Weekblad is afkomstig uit een klfine gemeente in Frankenland. Den tienden November werd zij door niet- Joodsche boeren, die met hun Joodsche me deburgers sedert geslachten in vrede en vriendschap leefden, gered en verborgen. Toen eenige Joodsche families naar Pa lestina emigreerden, gaven de hoeren hun de Torah-rol mee. De tweede wetsrol is af komstig uit Berlijn. De inwijding der uit Duitschland geredde heiligdommen heeft be grijpelijkerwijze op de aanwez'""" te Tel Aviv diepe indruk gemaakt TOESTEMMING COLLECTE. B. en W. dezer gemeente hebben aan h» Comité van de R.K. Vereeniging tot best* ding der tuberculose „Herwonnen Leven» kracht" te 't Zand toestemming verleend jg het houden van een collecte, door niirk}* van speldjes, op Zondag 27 Augustus 11Q BOUWVERGUNNINGEN. B. cn W. dezer gemeente hebben de ti gendc bouwvergunningen verleend: aan P. van Buurcn te Pettcmerkluft het bouwen van een schuur (bergplaati aan graaf Bcntinck ie Goor tot het 1» wen van een boerderij met woonhuis nt St. Maartensvlotbrug. BURGERLIJKE STAND van 4 t.m. 10 Augustus U Geboren: Geene. Ondertrouwd: Bellis, Jan Cornelis, 26 k chauffeur en Timmerman, Guurtje, 24 jg zonder beroep, heiden te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Seijsener, Gerrit, 44 jaar, «S genoot van Vriendjes, Marijtje; Soholt^B Johannes, 59 jaar, echtgenoot van Sent^M Wilhclmina; Kater, Ilillcgonda, 59 jB echtgcnoote van: van Ecten, Jan. SchiB Simon, 38 jaar, echtgenoot van Groot, Aa ST. MAARTENSBRUG. VOGELVERGUNNING. De minister van Economische Zaken bef aan den heer G. J. Kater alhier een vos vergunning verleend tot 1 Januari 1940 c uitzondering van de maand Septomber.ï HOOGWOl UITSTAPJE REIS VEREENIGING. De reisvereeniging van de Gouwe liet Woensdag een uitstapje gemaakt naar A& hem. Des morgens om 6 uur werd de nt' per H.A.B.O.-autocar aangevangen. Via Al maar, Amsterdam en het Gooi werd na§ Soesterberg gereden, waar het vliegvfl werd bezichtigd. Daarna werd de reis v<*§ gezet naar Sonsheek, waar liet park nl een bezoek werd vereerd. Nadat het gei» sohap een boottochtje op den Rijn had maakt, werd dc lunch in Arnhem gebruis Op den terugweg ging het over Apeldod en Amersfoort weer naar huis terug, welke laatste plaats gedineerd werd. Amsterdam werd de rest van den avond noegelijk doorgebracht, waarna Iloogwol weer werd opgezocht. BERGa AANRIJDING IN DE KERKSTRAAT. Mej. A. G. v. Sch., wonende aan do Be kenlaan, had gistermorgen de on voorzie tipheid, zonder zich te vergewissen of weg vrij was, in de Kerkstraat het trotta af te stappen juist op het oogenWi'k, <a 2 auto's elkaar passeerden. Het noodlot» gevolg was, dat zij werd aangereden doe* de rcchtsrijdcnde auto. die van de Breda* kwam. Zij werd terstond in dc schilder! cmvinkcl binnengebracht, alwaar Dr. Poet die spoedig ter plaatse was, een gebrokt! bovenarm constateerde cn overbrengi» naar het ziekenhuis noodzakelijk acbttf Daar werd haar arm gezet. EEN BEELD VAN DEN VREDE. ZONDAG 13 AUGUSTUS. Ned. Herv. Gemeente. Schagon, 's av. 7.30 uur, Ds. P. H. Kaptent Dirkshorn, vooran. 10.30 uur, Ds. de Leen# Onderwerp: Zelfbedrog. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Warmenhuizen, 's avonds 8 uur, Ds. i Leeuw. Onderwerp Wat God verkiest. V Winkel, geen samenkomst. Schoorl, voorin. 10.30 uur, Ds. Booke. Groet, voorm. 9 uur, Ds. Bookc. Vroef dienst met de jeugd. Oude Niedorp, s av. 8 uur, Ds. Boeke. I Veenhuizen, voorm. 10.30 uur, Ds. Krop. I Huisduinen, voorm. 9.30 uur, de heer Et Brugman, van Amsterdam. Julianadorp, voorm. 11 uur, de heer EI Brugman. Jeugddienst. Callantsoog, 's nv. 8 uur, Ds. J. H. Janss van Den Helder. Bitrgerbrug, peen dienst. Eenigenbtirg. 's av. 8 uur, Ds. Enklaar. f St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, nam. 2.30 usr, Ds. Witkop. Petten, voorm. 10.30 uur. Ds. Kapteyn. j Schagerbrug, zie Oudesluis. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, f Vorstman. Wieringerwnard, voorm. 10.30 uur, Ds. Beek. Doop. Oosterland, nam. 2 uur. Ds. Van Beek. f Barsingerhorn, geen dienst. Zuidschnrwnude, voorm. 10.30 uur, de I* Korndörffer. St Maarten, voorm. 9.30 uur (o.t.) Ds. W kop. Hoogwoud, geen dien-st. Aartswoud, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Oudesluis, voorm. 10.30 uur, Ds. R. van# Veen. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, Ds. J. Leendertz. van Haarlem. Nieuwe Niedorp. voorm. 10.30 uur, Ds.| Milatz, van IJmuidcn. Geref. Kerk. Schagon, voorm 9.30 uur, Cand. WafflM ker. hulpprediker. Nam. 5 uur. Cand. Wamsteefter. Kolhorn. voorm. 10 uur, Cand. van Mini» van Bergen. Nam. 3 uur. Cand. van Minnen. Evangelisatie. Breezand. voorm. 10 uur. de heer Boon. Nam. 3 30 uur. de heer Boon. Slootdorp. voorm. 10 uur, de heer P- Visser, van Vllssingen. Wierlngerwerf. nam. 2.30 uur. de beer Middenmcer, nam. 2.30 uur, dc heer P- Visser. Slootdorp. 's av. uur. Jeugdbijeenkoflrf Schagerbrug, Chr. JongemannenvrreenJpi* geen bijeenkomst wegens varantie. The Star of Hope Mission. Julianadorp. voorm. 10 uur, de lieer 1 Bijlsmn, van Den Helder. 's Av. 7.30 uur, de he«"* r F. Bijlsm* van Den Helder.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6