Wij lazen voor U.... Hitier speelt niet met menschenlevens 140000 vluchtelingen op de wereld Prinselijke Moeder maakt het goed Maar wanneer het noodig is Rede van den Duitschen opper bevelhebber. „De beste arbeider ter wereld beeft voord en besten soldaat, ter wereld de beste wapens ter wereld gesmeed" zoo verklaarde gisteren de opper bevelhebber van het. Duitsche leger, generaal von Brauchitsch, in een toespraak voor de arbeiders van de Rheinmetall-Borsig A.G. te Dussel- dorp. In deze toespraak, die per radio ook naar de andere wapenfabrieken in Duitschland werd uitgezonden, gaf von Brauchitsch uiting aan den wensch, dat de arbeiders van de wapensmeden van het leger en de soldaten als dragers van deze wapens in de toekomst door een nog hechtere kameraad schap verbonden zouden worden en hij kon digde practische maatregelen op dit gebicö aan. Een aantal arbeiders zou, zoo zeide hij, in de toekomst als gasten en toeschou wers bij oefeningen en demonstraties dei- troepen de prestaties der door hen ver vaardigde wapens persoonlijk loeren ken nen, en omgekeerd zou ook de soldaat den arbeider in de bedrijven bezoeken. Duitschland laat zich niet inti- mideeren! Na verklaard te hebben, dat Duitschland een sterke bewapening noodig heeft, zeide von Brauchitsch: Wij kunnen met het vol ste vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Wij behoeven niet bij andere volken te gaan leuren met hulpdiensten, om ze voor onze belangen in het vuur te jagen. Duitschland behoeft ook niet de wereld met dreigemen ten te intimidecrcn, doch bet laat zich zelf ook niet intimidecrcn, zeker niet door krankzinnige dreigementen van bepaalde buitenlandschc generaals, die reeds den ze- De opperbevelhebber van het Duitsche leger. gevieren-den slag voor Berlijn en een nieu wen vrede van Versailles aankondigen. Von Brauchitsch betoogde vervolgens, dat. in Duitschland een innerlijke nationale en sociale eensgezindheid heerscht, zooals bui ten bet fascistische Italië geen ander volk ter wereld die kent. Deze eensgezindheid zou, ook wanneer moeilijke dagen mochtctf aanbreken, alle proeven glansrijk* doorstaan Spr. vervolgde: een heilige verze kering kan ik als een der nauwere medewerkers van onzen Führer hier geven: Nooit zal de Füher het leven van den Duitschen mensch licht vaardig op het spel zetten. Wan neer echter de Führer eens de uiter ste en hoogste opoffering van ons verlangt, dan kunnen wij er zeker van zijn, dat er geen andere uitweg is. Doch, deze uitweg is dan voor de in standhouding van ons volk een onveran derlijke noodzaak, zoo besloot de Duitsche generaal. Honderden vluchtelingen dobberden rond IN VOLLE ZEE AFGEZET. Gisterochtend heeft de zeepolitie te Haifa 297 Joodsche vluchtelingen op gepikt, die met reddingsgordels om in vijf reddingsbooten op zee rond dobberden en in deerniswekkenden toestand verkeerden. De vluchtelin gen waren klaarblijkelijk voor het aanbreken van den dag door een on bekend schip in volle zee In de red dingsbooten gezet. DETECTIVES WAKEN BIJ DE „MAU R ETANI A." Verscheidene bladen melden, dat als boot werkers vermomde detevtives gisternacht speciaal toezicht hebben uitgeoefend bij het George V dok te Londen, waarin de nieuwe mailboot „Mauretania" ligt. Men zou namelijk kort voor het vertrek van het schip op zijn eerste reis twee mannen hebben hooren spreken over een plan om de boot in de lucht te laten vlie gen. De toegang tot het schip wordt streng gecontroleerd. De „Mauretania" moet vandaag weder vertrekken. Otto von Habsburg zoekt steun in Engeland Geloof in herstel der Hongaar- sche monarchie. Otto von Habsburg zal dezer dagen een be zoek aan londen brengen, meldt de „Daily Herald". Het Foreign Office heeft tegen zijn bezoek geen bezwaar gemaakt. Geen luxe-vrouwtjes in Duitschland! Schwarze Korps beschuldigt Pa- rijsche Joden. In een uitgebreide beschouwing keert het Sohwarze Korps zich tegen de snelle wisse ling van de damesmode, welke het blad be titelt als een uit het buitenland afkomstige „modczwendel". Het spreekt welhaast van zelf, dat de Joden van deze „zwendel" de schuld krijgen. Het, „verjoodschte Parijs" aldus het blad is niet voor niets de nietropolc van de mode... Daarop volgt een tirade, waaruit duide lijk de economische bedoeling van de anti- Joodschc strekking van het. artikel blijkt. Het. „zinlooze verbruik van stoffen" komt niet overeen met de doelmatige organisatie van het Duitsche bedrijfsleven. De Duit sche vrouw moet leeren. dat men een japon uittrekt, wanneer deze afgedragen of niet meer niet haar leeftijd in overeenstemming is; niet echter wanneer zij „onmodern" wordt. Een beschamend, rapport. In een rapport van de Volkenbondsverga dering verklaart Sir Herbert Emerson, de hooge commissaris voor de vluchtelingen dat het juiste aantal der vluchtelingen niet bekend is, doch niet lager is dan 120.000 en zelfs 110.000 zou bedragen. Alleen in Europa zijn 60.000 vluchtelingen geheel afhankelijk van particuliere perso nen of organisaties. De Vereenigde Staten, Palestina, Austra lië èn de Zuid-Amerikaansche Stalen zijn de voornaamste landen, die vluchtelingen opnemen. Men bestudeert thans de mogelijkheden van emigratie, o.a. naar Britsch Guyana, San Somongo, Noord Rhodesia en de Phi- lippijnen. Van Zeeland op de bres. De diplomatieke medewerker van de „Dai ly Telegraph" verneemt, dat de Belgische oud-premier van Zeeland, die de laatste da gen in Engeland heeft vertoefd, het voor zitterschap aanvaard heeft van een coördi natiestichting, die gevormd wordt om de ordelijke evacuatie van vluchtelingen uit Duitschland te bevorderen. OTTO VON HABSBURG. Hij zou voornemens zijn aan gezaghebben de kringen zijn plannen voor te leggen, wel ke neerkomen op een herstel der monarchie in Hongarije. Otto is van meening, dat Hon garije, evenals Oostenrijk, veroordeeld is tot een nazi-overhecrsching, indien het geen ver zet kan bieden. Zijn aanhangers hopen den regent Horthy gunstig voor het plan te kun nen stemmen en geloovcn, dat. de steun van Engeland hen in staat zou stellen het uit te voeren, voor het te laat is. Vreemdelingen vinden rost in de Unie Ruim 700 naturalisaties in zes maanden. De Zuid-Afrikaansche minister van bin- nenlandsche zaken heeft in het eerste half jaar van 1939 aan ruim 700 vreemdelingen het staatsburgerschap der Unie verleend, dus afgezien van Britsche onderdanen van elders, die zich hier gevestigd hebben, en na twee jaar verblijf in de Unie automa tisch Unieburger worden. Dit bijzonder, groote aantal naturalisaties aldus schrijft „Die Transvaler" is waar schijnlijk meerendcels een gevolg van den dreigenden toestand in Europa. Voor onge veer de helft, waren de nieuwe Zuid-Afri kaners voorheen van Duitsche nationali teit. Sterk vertegenwoordigd zijn ook ge wezen Litauers, Letlanders en Polen. Voorts bevinden zich onder hen eenige Noren, Ne- lerlanders, Amerikanen, Italianen en Grie ken. Te oordeelen naar de namen zijn de genaturaliseerden in overgroote meerder heid Joden, en van beroep meerendeels winkeliers, handelaren, klerken, handelsrei zigers, juweliers, hotelhouders, enz. Ook Prinses Irene gezond. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de berichten omtrent den ge zondheidstoestand van H.K.H. Prin ses Juliana en Prinses Irene zeer gunstig blijven luiden. De nieuwe ministers beëedigd Afscheid' door de oude Gisterochtend om 11 uur heeft, H. M. de Koningin ten palcize Soestdijk het nieuwe Kabinet ontvangen voor de eedsaflegging. Te ongeveer half elf kwamen als eersten aan de hecrcn P. S. Gcrbrandy en H. van Boeyen., vervolgens do Kabinetsformateur jhr. mr. D. J. dc Geer en de overige leden van het Kabinet. De audiëntie duurde ongeveer drie kwar tier, waarna de ministers wederom per auto vertrokken. De ministers werden aan den ingang van het Paleis ontvangen door don adjudant van dienst, majoor Romswinckel. Dc hee- ■cn waren allen in civiel gekleed, met hoo- gen hoed, met uitzondering van minister Dijxhoorn, die in groot uniform van luite nant-kolonel was. De portefeuilles werden in den loop van den namiddag overgedragen, behalve die van Buitenlandsche Zaken, omdat de demis_ sionnaire minister van dit departement, dc lieer Pafijn, eerst beden van zijn vacantic terugkeert. De schei deinde ministers namen gisteren afscheid van hun departementen. Een „Stürmer" voor Britsch Indië Door Duitschers gefinancierd. Na het bezoek van Dr. Schacht zoo be richt de correspondent van de Jcwish Chro- nicle te Boinbay aan zijn blad van 4 Augus tus jl. heeft een anti-Joodsch blad, het eerste in Indië, zijn intrede in dit gebied gedaan; het verschijnt in drie verschillen de talen. Het is rijk geïllustreerd en uit den inhoud blijkt duidelijk, dat het tot doel heeft, nat. socialistische denkbeelden te ver spreiden en antisemiet isme in het leven te roepen in een land, waar tot nu toe vijan digheid jegens de Joden volkomen afwezig was. Het blad draagt geen enkele aanwijzing omtrent .den prijs, zoodat de Moslem, die tegelijkertijd uitgever en eigenaar is, klaar blijkelijk winst moet. maken uit de op brengst der advertenties, die zonder uitzon dering afkomstig zijn van Duitsche firma's, die in Indië werken. Vele illustraties zijn van het allooi, dat men regelmatig in dc Duitsche Stürmer kan aantreffen. Andere illustraties geven een enthousiast, beeld van 'hët'Tiazi-përadijs in het derde .rijk. Reeds is aan de regccring te Bombay ver zocht, het. blad zorgvuldig in het oog te houden, daar het aanspoort tot haat tegen een groep Engelsche onderdanen, hetgeen een overtreding 'vormt .van. de Engclsch- Indische strafwet. KRUISING VAN AARDAPPELS EN TOMATEN. Op de landbouwtentoonstelling te Moskou is in de afdeeling voor plantenteelt, een nieu we plant te zien, aan welks wortels zich aardappels bevinden, terwijl aan den stam rijpe tomaten hangen. Deze kruising van aardappels en tomaten werd doo een jong student van het biologische station „Frunse" in Moskou verkregen. Andere jonge studen ten van dit instituut brengen op de tentoon stelling ook nieuwe aardappelsoorten, die zij door kruising van verschillende soorten verkregen. Een der Sovjetmssische pantserwagens, die door de Japanners aan de Mand» sjoerijsohe grens werden buitgemaakt. De bouwer van de AVRO-studio gewond Aanrijding te 's-Hertogenbosch. Gisterochtend zijn te 's-Herlogenbosch, op den hoek van den Gelderschedam een per sonenauto en een vrachtauto tegen elkaar gehotst, waarhij de bekende Amsterdamsche architect, de heer Merkel-bacil, werd ge wond. Omstreeks elf uur reed ter plaatse een Ford, bestuurd door een chauffeur van dc AVRO, en waarin dc heer Merkelbach, de bouwer van de AVRO-studio en nog twee hceren van de AVRO zaten. I-Ict gezelschap was op weg naar dc expositie „Ideaal Wo nen". Door onbekendheid met den weg was men aan het dwalen geraakt. Bij het gevaarlijke kruispunt hij den Gelderschedam wilde dc chauffeur rechtdoor rijden, met het gevolg, dat hij door een van rechts komende vracht auto, geladen met steenen, in de flank werd gegrepen. De schok was zoo hevig, dat de personenauto een kwartslag om maakte en zwaar gehavend tot stilstand kwam Alleen dc heer Merkelbach, die achterin zat. was er minder goed afgekomen. Door dc lievige bot sing was hij met het hoofd tegen de zijruit geslagen, zoodat men hem bewusteloos uit den wagen haalde. De andere inzittenden, alsmede de chauf feur, waren niet gekwetst. De inzittenden van den vrachtauto bleven eveneens onge deerd. Per auto van den G.G. en G.D. werd de heer Merkelbaclit naar het Grootziekengast- huis vervoerd, waar de behandelende genees heer een hersenschudding constateerde. Een regiment rouwt Wachtmeester uit Ede door nood lottige botsing omgekomen. Woensdagavond te ongeveer tien uur fietsten twee wachtmeesters der artillerie op het fietspad van den Bcnnekomschen weg in de richting Ede. Op dat moment kwamen van de tegenovergestelde richting een jongen en een meisje, eveneens op de fiets. Bij het passeeren reed één der wacht meesters, de heer van den Brink van het Ssle regiment veldartillerie te Ede, tegen den jongen op. Dc wachtmeester sloeg ach terover van zijn fiets en kwam met het hoofd op den harden grond terecht. In be- wusteloozen toestand werd het slachtoffer naar het göbouw van den niilitaircn ge neeskundigen dienst te Ede vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. In verband met dit ongeluk zijn de fees ten, welke gisteren door de artillerie te Ede gehouden zouden worden, afgelast.. Geheime documenten* gevonden Voor Zuid-Afrika van groote waarde. Na een speurtocht van drie 'jaar zijn de vermiste geheime documenten van de Vrij-1 staatsche en Zudd-Afrikaansche republie ken opgespoord. Ingevolge de bemoeiingen.1] van den heer A. Kieser, archivaris van den Vrijstaat, is eerst een onderzoek in Zuid- Af ri ka op touw gezet. Daarna is in Enge land gezocht en eindelijk zijn de stukken gevonden tusschen dc papiere.n van iemand die voor het uitbreken van den tweeden vrijheidsoorlog een belangrijke betrekking in Zuid-Afrika bekleedde. Men verwacht, dat de stukken binnenkort weer in het bezit van het archief zullen zijn. Onder de documenten bevindt zich o.a. het verdedi-J ■gingsplan van de republiek Oranje-Vrij staat! vlak voor den oorlog, alsmede corrcspoii-| dentie met president Stcyn en correspon*| denlie tusschen de regeeringen van de. Kaap en den Vrijstaat. Aan de documenten] wordt zeer groote waarde toegekend. Veel haring in het hooge Noorden Russische visschers melden re cordvangst. Uit. Mocrmansk (Rusland) wordt bericht, dat de haringvangst in het. hooge Noorden dit jaar de grootste is sinds vier jaar. On ophoudelijk komen nieuwe visschcrsvlotcn in de baaien van de Witte Zcc en «ie rentszzee. De visschers hebben hun handen vol met netten uitzetten en de vangst bin nen te halen. De verschillende groepen van visch-cooperaties werken op volle kracht en talrijke reserve arbeidskrachten moeten worden aangenomen. Het plan van de Com-t missie voor vischbehccr in het Noorden be droeg voor de haringvangst 1000 ton dage-! lijks en is daar inmiddels ver overheen. De visehconservenfabiïckcn en de vischkoelhui? zen hebben alle maatregelen genomen oig de recordvangst te kunnen opnemen en vn* werken. - s BEKEND BANKIER OVERLEDEN. In den vorigen nacht is de bekende ban-j kier, dr. F. Mannheimcr, behecrend vennoot van de Commanditaire Vennootschap Men- delssohn en Co. te Amstei'dani overleden. Uit de Pers van heden WERK VOOR CHAUFFEURS! Uit liet Volk (s.d.a.p.): Sedert het invoeren van de rijvaardig heidsbewijzen voor autobestuurders en mo torwielrijders kent men in ons land een nieuw soort examinatoren, wier arbeidsveld het gansche jaar hun aandacht en tijd vraagt. Zou het niet mogelijk zijn zoo schrijft een lezer ons voor dit werk exa minatoren aan te stellen, die een volledige dagtaak aan deze examens zouden hebben? Thans is de zaak zoo dat een aantal men- schen, veelal in goeden doen, hierdoor een meer of minder ruime bijverdienste vinden Zou men dit werk echter in handen geven van bijvoorbeeld ervaren chauffeurs, dan zou men.zij het op bescheiden schaal toch een werkverruiming hebben bereikt, die zeer zeker niet te versmaden valt. Te gen deze gedachte zal ongetwijfeld als be zwaar worden ingebracht, dat in verschil lende rayons het aantal rijders te klein is om aan één kracht een volledige dagtaak te bezorgen, maar waarom zouden niet een aantal plaatsen kunnen worden samenge voegd, zoodat dit bezwaar verdwijnt? Op de ze wijze zouden examinatoren ook een rij ker ervaring krijgen, wat bun oordeel stel lig ten goede zou komen en slechts in waarde zou doen stijgen. In elk geval ach ten wij, aldus het Volk, die plan van vol doende belang om het onder de algemeene aandacht te brengen. DE ALLERNIEUWSTE SPELLING. Aan een christelijke school voor lager on derwijs ergens in Nederland hangt, naai de N.R.Crt. meldt, het volgende raambil jet: „Er kune nog nieuwe Leerlinge Geplaats worden tot 1 September. Aanmelde van 14 uur." Erg verleidelijk is de invitatie in dézen vorm niet, maar misschien valt het nog wat mee» „IS U DE HEER OUD?" Het Utrechtsch Nieuwsblad beschrijft de volgende grappige geschiedenis: Het bejaarde mannetje stond in een dichte haag van Rotterdammers. Hoe het precies zoo gekomen Avas wist hij eigenlijk zelf niet Tijdens zijn morgen-ommetje, dat hij dezen Zaterdag vanwege de blijde gebeurtenis, wat extra lang had gemaakt, was het opeens druk, verschrikkelijk druk geworden. Men- schen hadden zich naast en achter hem ge perst. Aan doorloopen viel eenvoudig niet meer te denken. I-Ict mannetje stond stok stijf, en staarde in de verte. Daar naderde, gezeten op een edel paard, een ridder, met een wapperenden veerenbos op zijn fluwee- len baret, zware laarzen met sporen aan de bccncn, en een zwierigen mantel, waar onder een rapier uitstak. Het mannetje raakte in verlegenheid. Dit was, meende hij, niet een bereden politie-agcnt, alias „knol smeris". Afaar wat was het wèl? Het man netje waagde een vraag aan een huurman. „Weet uwes soms wat dat mol?" zei hij opgewekt. De aangesprokene keek met grenzenlooze minachting. Zooveel onwe tendheid! Dat, zei hij, met ccn dikken vin ger tippend in de richting van den nade renden ruiter: dat is de heraut! Het mannetje kromp ineen van eerbied. Vlak voor hem stond nu de ridder, in al zijn statie. Hij ontrolde een stuk perkament en toen klonk zijn zware stem over dc hoofden der samengestroomden: „Het is mij een groote vreugde u mede te deelen dat hedennacht ten Paleize Soestdijk een Prinses is geboren". Stormachtig gejubel brak los. Het paard spitste er de ooren van. Dicht stond de menigte rond den heraut geschaard. Toen gebeurde het. Het mannetje deed een schuchtere schre de voorwaarts. Zóó dicht stond hij nu bij den ridder, dat hij diens stijgbeugel met zijn hand had kunnen beroeren. Maar dat deed hij niet. Het mannetje kuchte zenuw? achlig, en ineens begon hij te spreken: „Is u de heer Oud"? De ridder glimlachte welwillend en niei; zonder trots. Licht boog hij zich naar het mannetje toe en zei vriendelijk: Ja zeker,] ik ben de heraut! Toen nam het mannetje zijn hoed diep af en zei luidop: Dag Burgemeester. Een bulderend gelach brak uit dc menig-» te. De heraut verbleekte. Wilde dit kleine creatuur een loopje met hem nemen? Maar het mannetje ging verder: „Ziet u, ik heb altijd gehoopt da 'k nog eris zelf met de burgemeester zou maggc spreke." Ja maar man, zei de nu kortaangebonden ridder, ik zeg je toch: ik ben de heraut! Het werd er niet beter van. „Precies, pre» cies, zei het mannetje, de heer Oud. Hoe de vorige heette weet ilc niet zoo goed meer,! maar als je boven de zeventig bent, valt 'tl ook niet mee met die namen allemaal..." I De menigte gierde. Het figuur van den ridder laat zich niet meer beschrijven. Ik ben, bulderde hij, de heraut, versta je me nu, de heraut, de heraut. Do Heraut! Het mannetje keek vol begrip. „Zeker Burgemeester, zei hij eenigszins verschrikt, „ik verstaan u wel, zeker wel. Maar ziel u, wij gewone menschen zien de burge meester nooit zoo van dicht bij za 'k maar zegge en dat wil je dan wel eris hè?" De menigte loeide. Het werd den ridder te veel. Met één spoorslag wendde bij zija paard en verdween. Toen werd het mannetje kwaad. Wat stonden al die menschen hem uit te proes ten? Had niet die man daar, die dikke, zelf gezegd dat het de heer Oud was? Hé daar, riep hij, zeg nou zelf, heb u gezegd of niet dat die man op dat paard de lieer Oud is? De dikke moest zich vasthouden van het lachen. Hikkend zei hij: Laat jij je maar niet kisten, ouwe heer, je hebt gelijk hoor: het is de heraut! Toen ging het mannetje getroost heen* En thuis gekomen zei hij: „Raad nou eris met wie ik zoomaar heb staan praten? Met de Burgemeester! Tsjonge Tsjonge, wat was-ie mooi aangekleed!" Het is en blijft de glorie van zijn ster vend leven..»

Schager Courant | 1939 | | pagina 8