De situatie verandert Berlijn en Moskou sluiten niet-aan vals verdrag... DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Duitschland en Polen oorlogsgereed Zullen Engeland en Etankrijk Polen loslaten Militaire maatregelen van Duitschland en Polen Joden trouw aan Engeland De politie gestrand Russische vliegtuigen in China Laan. Schaffen, Tel. -444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DINSDAG 22 AUGUSTUS 1939. 83e Jaargang. No. 10983. !oii runt VON RIBBENTROP NOG DEZE WEEK NAAR DE SOVJETHOOFDSTAD. DE ENCELSCHEN WORDT AANGERADEN POLEN TE VERLATEN. OOST ZEE i-.GDINGEN B«0«N lt£0*HST OQSJ "HJitS- '23 (MO) DE VRIJSTAAT DANZIG EN POOLSCHE CORRIDOR Is eenerzijds de toestand in Europa sinds gisteren nog eer veel dreigender geworden, wat zich bijvoorbeeld uit in nog toenemende militaire bedrijvigheid in Duitsch land en sterke geruchten over een tusschentijds bijeenroe pen van liet Britsche parlement, anderzijds is er iets ge beurd, dat misschien de grootste algemeene spanning zou kunnen wegnemen. Sovjet-Busland heeft 'n salto mortale gemaakt en is naar 't kamp der asmogendlieden overgeloo- pen door een niet-aanvalsverdrag met Duitschland te slui ten. Dit bericht is als een donderslag bij helderen hemel gekomen. Er wordt meer haast bij deze zaak gezet, dan met de eindeloozc onderhandelingen tusschen Rusland en de democratische landen het geval was. Reeds op 23 Au gustus vertrekt von Ribbentrop naar Moskou. Volgens het officieele bericht uit Moskou is Rusland tot deze stap ge komen, omdat het Je spanning in haar politieke betrek kingen wil verminderen en de oorlogsdreiging uitschake len. In politieke kringen te Berlijn constateert men, vol gens Havas, dat alleen reeds de aankondiging de spanning die van uur tot uur toenam, verbreekt. Het zal echter groo- tendeels van Moskou afhangen, of deze ontspanning duur zaam en aanzienlijk wordt. er» j lw. 830 ccn •en 'sd Crisis aan het eind dezer week te wachten In Warschau verwacht men de cri sis lagen het einde dezer week. De Birlijnsche correspondent van de Gaata Polska voorspelt, dat de rede van Hitier op Zondag a.s. bij Tan- nenbwg sensationeel zal zijn. Het is echter niet bekend, of de rede een redelijk antwoord zal behelzen op bet Poolsche memorandum van 5 Kei dan wel oi zij alle bruggen zal alhr&nden en de zaken tol een acute crisU zal brengen. Hoe dit zij, dit overigens niet geheel onver wachte succes van Hitlor men herinncre zich de befaamde woorden van Sfaalin tegen Engeland en de Rusland aangedane «naad te München, toen het door Engeland werd gepasseerd versterkt de positie der as, \ooral ook in de oogen van eigen volk. De algemeene situatie verandert volko men en het zal zeer de vraag zijn of Enge land en Frankrijk ook onder deze omstan digheden Warschau nog verder zullen onder- leunen. liet is niet gewaagd te constatecren dat het den Polen zal advisccren opnieuw met Berlijn te gaan onderhandelen. Duide lijk is het* dat Polen dan weinig zal hebben in te brengen. Engelscben wordt aangeraden Polen te verlaten De Britsche consul-generaal heeft allen in Polen verblijvende Engelschen medegedeeld, dat wannéér zij geen speciale reden hebben te blijven, het gewenscht is, dat zij uit Po len vertrekken. In Berlijn had zich voor het bericht van het niet aanvalspact van de bui- tenlandsche journalisten langzamerhand een ware paniekstemming meester gemaakt Fransche journalisten begonnen reeds uit te wijken, de laatste uren wees alles er op dat men stond voor één zaak: Er op of er onder. Duitschland zoowel als Polen zijn thans pr&ctisoh gemobiliseerd. Los staande, fragmentaire, betrouwbare inlichtingen doen het denkbeeld aan de hand, dat Duitschland» proefinobilisatie snelle vorderingen maakt, verpleegsters wor den opgeroepen, propaganda-eenheden geor ganiseerd, soldaten worden ingeënt, de ben zine schaarschte is erger, auto's en wagens worden gerequireerd, in het bijzonder in Pruisen en lange reeksen vrachtwagens en tanks bewegen zich voort In Keulen en andere steden van het Rijn land begon gisteravond de eerste van een verduistering van drie nachten. De bewoners van het Rijndal hebben des nachts een ab normaal zwaar verkeer gehoord. Officieele kringen in Berlijn zijn zelfs nog minder mededeelzaam dan gewoonlijk. Zoo is het geen wonder dat in Berlijn de overtuiging wijd verbreid wordt, dat er al heel spoedig iets gaat gebeuren. In politieke kringen wordt beweerd, dat men niet kan toestaan, dat de Poolsche „wreedheden", waarmede de Dantzigschc kwestie thans onontwarbaar is verhonden, nog veel langer voortduurt. Het denkbeeld, dat Duitschland dienaangaande diploma tieke stappen bij Polen zou kunnen doen, wordt verworpen. Daaruit moet geconclu deerd worden, dat Duitschland» lijn van ac tie een geheel anderen vorm zal aannemen Men is er thans zeker van dat Rusland onzijdig zal blijven, het Is de groote vraag of Engeland en Frankrijk zonder den steun der Sovjets en ook zonder toezegging van hulp van Amerika hun belofte om Dantzig gestand zullen doen. De toenemende onrust over een snelle ac tie van de as tegen Polen is dus alleszins verklaarbaar. Polen voorbereid op alles De officieuze „Gazeta Polska" spoort, naar Havas meldt, de burgerbevolking van Polen aan, maatregelen te nemen voor een even tueel conflict. In het desbetreffende artikel wordt gezegd, dat de regeering maatregelen heeft genomen, om voorraden op te slaan voor den oorlogstijd en dat ieder gezin ook een reserve-voorraad levensmiddelen voor twee weken moet opslaan. Duitschland en Polen zijn dus gereed voor iedere eventualiteit, concrete berichten over actie in welken vorm ook, ontbreken echter nog, zoodat de verdere ontwikkeling van den thans uiterst penibele toestand moet worden afgewacht. Doch tegen het Witboek. De Joden zullen trouw blijven aan Engeland, doch voortgaan te strijden tegen het Palestijnsche Witboek met alle te hunner beschikking staande middelen, niet uitzondering van ter reur, aldus heeft Shertok ten beslui te van de algemeene debatten op het Zionistische Congres te Genève ver klaard. Spr. gaf daarbij een programma van twee punten aan, nJ.: 1. Onderneemt een actie die zal leiden tot den nederlaag van de Wit bockpolitiek; 2, Overtuigt de openbare mee ning in Engeland er van dat deze politiek onrechtvaarig is. Veel pioniers In het protectoraat. De Praagsche ge«leicffeerdc Kalm l»eeft uit naam der Zionisten in het protectoraat Bo- hemen en Moravio verklaard, dat dit gebied een groote reserve aan jeugdige pioniers be vat, die naar Palestina willen emigreeren. Het betreft hier jongelieden, die deel uilma ken van een georganiseerde beweging en die voorbereid zijn op het leven in Palestina. Nadat een compromis was bereikt omtrent oncenighcid die ontstaan was tusschen ver schillende groepen met betrekking tot de verkiezingen in Palestina, werd het congres tot Donderdag verdaagd. DRAMA IN DIRIGENTENFAMILIE. De bekende Duitachc dirigent Bruno Wal ter l»eeft het internationale festival te Lu- zera van gisteravond niet kunnen leiden. Zijn dochter is namelijk vermoord tloor haar echtgenoot, die zich daarna zelf van hot leven berooide. Onder deze tragische omstandigheden kon Bruno Walter. aldus U.P., natuurlijk niet optreden. Hij werd vervangen door Arturo Toscanini. De nieuwe mijnenlegger „Van der 4 Zaan" van de Nederlandsche Ma- 4 rine U Maandagmiddag te Am 4 sterdam ofli- deel ln dienst gesteld A Auto's banen zich een weg door de watermassa's De Beatrix-tunr nel ondergeloopen. Voor de derde maal tijdens dit zomerseizoen heeft een hevig onweer met zvvaren regenval de gemeente geteisterd en, evenals bij de bekte vorige gelegenheden, is de nieuwe Prinses Beatrix tunnel overstroomd door het water, dat van de omlig gende, hoogerc dealen der plaals in groote stroomen kwam afvloeien. Omstreeks vier uur konden de automatisch werkende pompen, die de verkeerstunnel onder de spoorlijn HilversumAmersfoort moeten droog houtten, ïsot binnenkomende water niet meer baas en begon zich op het diepste gelegen deel van don rijweg een pias te vormen, die weldra in omvang toenaru, tot ten slotte in het inhklen van de tunnel ruim een halve meter water stond. Het autoverkeer baande zich met moeite een weg door de watcrmaaaA en tot groote hilariteit van het belangstellende publiek was de laatste wagen, «tic een kans waagde en halverwege steken bleef, de overvalauto van de HilveraumBche politie. Het water gutste aan weerskanten in groote stroomen de tunnel in en het water vlak bleef gedurig stijgen. Pas toen ook de fietspaden waren ondergeloopen en de over val wagen tot over «te spatborden in het water stond, verscheen er een vrachtauto, die met een kabel de gestrande politieman nen weer in veiligheid bracht. Het water in do tunnel bereikte omstreeks zes uur zijn hoogste niveau, ongeveer 75 c.m. liet verkeer lag al dien tijd geheel stop, zoodat de drukte bij de spoorweg overgangen weer zeer groot was. Daarna zakte hel water langzamerhand tot om streek» half zeven 't fietsverkeer weer mo gelijk werd. Do rijweg was toen echter nog niet vrijgegeven en het zal waarschijn lijk laat in den avond worden voor dat het geval is. Ondanks een bliksemafleider een fabrieksschoorsteen geraakt. Gedurende het onweer is de bliksem in geslagen ln de 10 meter hooge schoorsteen van de tapijtfabriek „Veneta" op den hoek van de Ooster Enghweg en den Lleberger- weg. Een groot stuk von de kraag werd in fragmenten naar beneden geslingerd en kwam terecht op het oude ketelhuis, te genwoordig al» smederij in gebruik. Er werden vele gaten ln bet dak ge slagen, terwijl ook de lantaarn ln het dak van het mairazijn werd verbrijzeld. Vele arbeiders werden door den luchtdruk te gen den grond gesmakt zonder letsel te krijgen. Ken merkwaardige omstandigheid Is het, dat de schoorsteen voorzien is van een bliksemafleider, die ongeveer vier meter bo\en de kraag uitsteekt. De plechtig heid aan boord. Gevolg can het handelsverdrag Kortgeleden zijn 150 Russische vliegtuigen aangekomen op het oefenvliegveld in Wam- sjau, de hoofdstad van Kansoe. zoo meldt de correspondent in Sjanghai van de Japan Times, die op gezag van inlichtingen uit Chineesche bron schrijft, dat op een zekere ChtneesclK» luchtbasis nabij Tsjoengking .">0 Russische vliegtuigen en vete Russische pi loten en mecaniciens uit Rusland zijn aan gekomen. De genoemde correspondent voegt hieraan toe. fiat de Russische hijstand aan China gezegd wordt te zijn verleend vol gens het Chlncesch-Russische handelsver drag dat 16 Juni is onderteekend en waar in de Moskousobe regeering toczeidc cre- diet en materialen te zullen leveren tot een bedrag van 30 miilioen dollar. Vier Duitschers in Rormenië gearresteerd Esrsts optreden tegen de Dnlt* sche minderheid. Te Boscamontana (Roemenië) heeft de politie vier leden van de Duitsche minder heid, groepsleiders in de Duitsche afdeehng van het front der nationale wedergeboorte, gearresteerd. De Duitschers hadden natio naal socialistische strooibiljetten hij zich ea voerden pan germanistische propaganda. Dit is de eerste maal, dal de politie tegen leden van de Duitsche minderheid moet op treden.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1