Ontwikkelingsgeschiedenis der Aarde Ruwe, Roode Handen PUROL etj, ïn- |oei Wit wikt! Kostelooze inenting Instituut voor Arbeidersontwikkeling DANCING VEERBURG De Volkerenbond mag geen zelfmoord plegen Johanna nog niet opgegeven Russische ambassadeur te Rome teruggeroepen Betty Davis las te veel Kan Engeland wel vliegtuigen missen? De „Bremen" voer zig-zag Russen boren Duitsch schip in den grond lui In korten tijd weer gaaf, omst Zacht en blank door 13 De, - 13 D| 13 De, bedroj ndrikl lag te luw het be Irage Loclev bezorg ntje werd vroeg die 1 ïdedee van 13 bet Prijs ng te i een l, dat waar ben. liljet x .50, wa de, opl i beley chter j iclamei illure 1 k te h ilrijder riiets i die b den di n and doch tar. SCHAGEN tt de ddels n de zal, tegen over- i iMc Kent met ikel kwalit ►mmisj behoo spel. idige •erts, /oor deze ssen, PPig oede ;t gevj kwestj nietl den h damscj iamsci schrij uiterli; de K; Wij wj len we bent r afwege ijd wei >k we< raan c ns koii Dijksti eren 2>1 dat h| oor ee! ze-Corc aserve waa tactisc aande 'varint icham, Daai in hi evolg, en da e Coiï iderzo« aan di •ijkstrc als h{ Groote belangstelling voor den filmavond van het Witte Kruis. De afd. Schagen van het Witte Kruis beleefde gisteren een succes vollen avond in Theater Royal. Zij had nl. voor Noordholland de pri meur van de film „Wit Wint", ver vaardigd in opdracht van de Ned. Centr. Vereen, tot Bestrijding van Tuberculose. Er bestond zeer groote belangstelling voor deze film; wij zagen behalve velen uit Schar gen, o.a. de afdeelingen van het Witte Kruis van St. Maarten, Barsingerhorn, Dirkshorn. N. Niedorp. het Wit-Gele Kruis van Oude Niedorp, benevens doktoren en wijkzusters uit de omgeving. De voorzitter, Dr. H. U. Nanninga, sprak in zijn openingswoord zijn genoegen uit over de goede opkomst. Spr. wees op den ernst der tuberculose. In 1881 ontdekte Robert Koch den tuberkelbacil, echter met deze vondst is de ziekte nog niet overwonnen. Ontdekte men niet tevens, dat talrijke ziek ten door deze bacil veroorzaakt werden? Bijna geen deeltje van ons lichaam of het kan met de tuberkelbacil besmet raken. Spr. noemde verschillende geneeswijzen, o.a. het vaccin van Calmette en de behande ling in het sanatorium. Vervolgans werden nieuws- en amuse mentsfilms gedraaid en na de pauze begon dan „Wit Wint". De groote verdiensten van deze film zijn de ernst en eenvoud, waarmede we zou den bijna zeggen het nationale probleem der tuberculosebestrijding aanschouwelijk wordt gemaakt. De inhoud behelst een trage die, zooals er zich vaak in Hollandsche huis gezinnen afspelen, met als kern: de beang stigende aanwezigheid van t.b.c. Maar: een tragedie met een happy end: de tendenz van „Wit wint" is immers, dat de kwaal niet ongeneeslijk is! Er is wat roman tiek rond het propagandistisch motief ge weven, doch van een gezonde soort Wij wa nen ons niet in film-tooverland, maar in de werkelijkheid, zooals die bestaat uit blijde en droeve dingen. De typen zijn Hollandsch, liet milieu, het landschap (mooie natuur opnamen!), alles spreekt ons aan en wij ge- looven dat juist de „doodgewone" entourage van deze rolprent haar opvoedende waarde verhoogt. Een mooi document voor den strijd tegen de tuberculose in ons land! Regie en tekst zijn van John Kooij, de muziek v. Max. Tak, Johan Schmitz spreekt den tekst uit. Wij gelooven dat een dergelijke vertoo ning het publiek tot nadenken stemt ten aan zien van zijn plichten tegenover eigen en anderer gezondheid. Het sluitingswoord van mej. N. Leguit, waarin zij opwekte toch vooral leden te wer ven voor het Witte Kruis, dat zooveel voor de t.b.c.-bestrijding doet, moge ingang vin den! HOOFDWONDE OPGELOOPEN - De U.L.O.-leerling Arie Muntjcwerf uit Oudesluis kwam gisteren tijdens het mid daguur zoodanig te vallen, dat hij zijn hoofd tamelijk ernstig bezeerde. Dokter Nanninga moest er zelfs aan te pas ko men, maar toen deze de wond had ge kramd, was het ergste leed alweer achter den rug. SOLDATEN-KERSTMANNETJES GEVRAAGD. De commandant van de te Breezand ge legerde troepen verzoekt ons den hartelij- ken dank van de jongens te willen over brengen voor de met St. Nicolaas gezonden boeken, naar aanleiding van ons artikeltje „Komt, 6peelt eens voor Sint Nicolaas". Verder schrijft de commandant: In uw bovenaangehaald artikel is ook sprake geweest van sjoelbakken, maar tot onze groote spijt zitten we nog steeds zonder een dergelijk spel, dat zoo bij uitstek popu lair is in de provincie Friesland, terwijl in ons kantonnement juist heel veel Friezen zijn gelegerd. Vindt u het onbescheiden, wanneer ik hier den wensch uitspreek, dat mogelijk onder uw lezers een gezin zou worden gevonden, waarvoor het afstaan van een sjoebak met bijbehoorende schijven een betrekkelijk kleine opoffering zou zijn, klein vooral in vergelijking met de groote opofferingen, die onze soldaten zich moeten getroosten voor hun vaderland, dus voor de burgerij? Mochten ingezetenen inderdaad sjoelbak ken beschikbaar willen stellen, doch tegen het transport opzien, één enkel woord aan ons en wij halen ze met vreugde van huis! VERSPREIDING VAN CHR. LECTUUR. De commissie, die zich verspreiding van de Heilige Schrift ten doel stelt, heeft ver gaderd, om het resultaat na te gaan van de gratis kalender-uitgifte uitgaande van de Vereeniging tot venspreiding der Heilige Schrift, Keizersgracht 470, Amsterdam. Het bleek, dat bijna 500 kalenders in Scha gen en naaste omgeving en ruim 100 in Schagerbrug en Callantsoog een plaats von den. De opbrengst van de busjes, welke voor een vrije gift gepresenteerd werden bij de kalenders, was zeer verheugend. SCHAGER DAMCLUB. Competitie uitslagen. man t! K. WinkelEriks 1—1 S. v. RuitenS. Grootes 0—2 J. de Vries—P. Blaauboer 0-2 op K. BruinP. Blaauboer 2—0 we- J. WillemseS. v. Ruiten 2—0 •rd- G. Kos—J. Willemse 0—2 re- 1 J. KeetK. Bruin 0-2 Eriks—J. de Vos 0-2 J. KeetJ. Peetoom 2-0 t „hJ C. v. d. OordJ. Willemse 2-0 riessej J. de VosJ. Willemse 2-0 BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Scha gen maken bekend, dat op Vrijdag 22 De cember a.s. des voormiddags van 10—12 uur de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of herinenting, wel ke zal plaats hebben in een kamer van de openbare lagere school te Schagen. Schagen, 12 December 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN, Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. BERGEN NED. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING. Een afdeeling Bergen opgericht. Gisteravond sprak in het Oranjehotel de heer W. G. Bezemer, hoofd van den Tech- nischen dienst der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming, uit Den Haag. De geest moet aanwezig zijn om de lucht bescherming te dragen, aldus ving spr. aan. De Ned. Ver. heeft het initiatief genomen en deze vereeniging tracht den geest te wek ken. \Vanneer er een luchtbombardement is - die er alleen op gebaseerd zijn een pa niek te verwekken. Aan die paniek hechten de militaire autoriteiten groote waarde. Het meest nuchtere oogenblik moet er zijn, als er luchtalarm is. Dan moet alles voor dien tijd in orde zijn en dat kan juist in vredestoestand heel goed gebeuren. Als wij drie dagen luchtbombardement hebben, dan zijn wij er aan gewend, maar de kwestie is den eersten dag er al aan gewend te zijn. Wat het gas betreft, zeide de heer Beze mer, dat het Nederlandsche klimaat daar voor niet bijzonder goed was. Anderhalf ton gas is noodig om één soldaat te dooden. Ons klimaat met z'n zeer verschillenden wind is niet geschikt voor de gassen. Toch mogen wij het gasgevaar niet onderschatten. Instructeurscursusscn achtte spr. zeer nut tig. Voorts sprak de heer Bezemer over „verduistering", welke door de militairen wordt geëischt. Wij dienen ons leven zoo ging spr. verder, zoo duur mogelijk te verkoopen. Daarom is een samenwerking tusschen militaire auto riteiten en de burgerbevolking dringend noodzakelijk. De heer Bezemer maakte daarna propa ganda om lid te worden van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming. Maar alle leden moeten het goede der luchtbescherming we ten. Hierna werd een afd. Bergen van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming opgericht met aanvankelijk twintig leden. Na de pauze vertoonde de heer Bezemer eenige lantaarnplaatjes, welke betrekking hadden op het gesproken woord. KOEDIJK BELANGRIJKE OPDRACHT. Aan onze plaatsgenooten Klaver en Mole naar, de bekende aan~emersfirma, is, na gehouden aanbesteding, den houw opgedra gen van de R.K. meisjesschool voor L. O. te Tuitjenhorn, voor de somma van f26.300. Architect van het werk is ir. Van Dael te Oegstgeest. BARSINGERHORN HERBENOEMD. Bij enkele candidaatstelling werden tot Bestuursleden van den Kaagpolder en Hoog landspolder herbenoemd verklaard, respec tievelijk de heeren C. Borst, alhier en W. Kooyman Jr. te Haringhuizen. WIERINGERMEER SLOOTDORP. OFFICIEELE OPENING DER.NIEUWE GEREF. KERK. Donderdag 21 December zal des avonds de nieuwe Geref. Kerk in gebruik genomen worden. ALKMAAR MEJ. CARELS VOORLOOPIG NIET IN DEN RAAD. Naar we vernemen is het eenige vrouwe lijke raadslid van Alkmaar, mej. Carels, he den in het ziekenhuis opgenomen ten einde een ernstige operatie te ondergaan. Ze zal uit dien hoofde voorloopig de vergaderingen van de gemeenteraad niet kunnen bijwonen ZIJPE ST. MAARTENSVLOTBRUG» JUBILEUM LAND ARBEIDERSBOND. Gisteravond had alhier in de zaal Ho- man een herdenkingsbijeenkomst plaats ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Neder. Bond van Land-, Tuinbouw- en Zuivelarbeiders, belegd door de Federatie N.H. Noorderkwartier. Toen de voorzitter, de heer Komen, deze avond met een kort welkomstwoord opende, was de zaal tot de uitei-ste hoeken bezet.. Het Hoofdbestuurs lid Baks sprak een korte feestrede uit. Daarna was het woord aan het „Amster dams Cabaret Gezelschap" onder leiding van Jac. Presser, die ten tooneele bracht de Révue „Veertig jaar van zessen klaar" met proloog: „Ga je ook naar het Bonds- feest". In een vlug tempo, werden de ver schillende tafereelen voor het voetlicht ge bracht en wel op een wijze, die getuigd? van ernstige studie en die geheel op onna volebare wijze werd vertolkt. Zoo is deze avond schitterend geslaagd, waar ook de verzorging van decor en de toiletten der dames en de verlichting het hare toe heeft bijgedragen. In de pauze werd een collecte gehouden voor het kin derfeest dat zal worden gehouden, ter her innering aan het 46-jarig bestaan van den bond, welke f 10.63 opbracht Tot besluit een gezellig bal. Advertenties Eenige en algemeene kennisgeving. Bij deze geven wij kermis, dat na een lang durig en geduldig lij den is overleden onze beste Broeder en Oom, de heer NAN GROET, in den ouderdom van 73 jaar. E. GROET. Schagen, 13 Dec. 1939. Lutjewal. De Heer KONHERT leeraar aan de Ambachtschool te Alkmaar, zal voor de afdeeling Schagen van het een lezingieeks houden over d e Deelnemers kunnen zich opgeven o. d. eersten lezingsavond op DONDERDAG 14 DECEMBER in de Openb. Lagere schoot Deelnemersprijs -voor niet-leden 15 ct. per keer. Terstond gevraagd HULP IN DE HUISHOUDING A. BAKKER, Schorweg 78, Breezand. Te koop: 6 BIGGENMERKEN. bij P. LANDMAN, Moerbeek, N. Niedorp. Anna Paulowna ZONDAG 17 DECEMBER. 4-7 en S—2 Johnny Black (5 man) Te koop: Prima EETAARDAPPELEN en VOERAARDAPPELEN. bij P. PEETOOM, Grootesloot, Oudesluis. schappelijke taak zouden moeten onderne men, zooals financieele steun aan een be vriend land, het onderhoud van het Poolsche leger, blokkade-uitgaven, buitengewone kos ten bij een verre expeditie. Al deze kosten zullen aldus verdeeld worden, dat drievijfde gedeelte ten laste komt van Engeland en tweevijfde van Frankrijk. Drievijfde Engeland, Tweevijfde Frankrijk De verdeeling der oorlogslasten. In de Fransche Kamer heeft minister Reynaud o.a. gesproken over de verdeeling der oorlogslasten. Wij hebben, aldus de mi nister, discussies willen vrmijden, die zich onvermijdelijk zouden voordoen, telkens wanneer de beide geallieerden een gemeen- Geheime zitting van het Lagerhuis Debatten over voortzetting van den oorlog en over de bevoorra ding. De openbare zitting van het Lagerhuis is gisteren op de traditioneele wijze in een ge heime vergadering overgegaan. Na het gewone vragenuur in het Lager huis zei de minister-president: „Ik zie vreem delingen", waarna de journalisten en het publiek van de openbare tribune verwijderd werden. Toen bleven nog alleen de leden van het Huis. de Peers, die niet kunnen worden uitgesloten en een aantal beambten in de vergaderzaal. Strenge maatregelen zijn genomen om het gebouw te controlee ren, zoodat zich geen onbevoegden meer bin nen de muren bevonden, waarna de deuren aan de binnenzijde gesloten werden. De belangstelling der leden voor de ge heime zitting was zeer groot. Met goedkeu ring van den speaker werd het volgend be richt uitgegeven over het verhandelde in de geheime vergadering van het Lagerhuis: „De premier heeft een motie tot verdaging van het Huis ingediend. Er werd gedebat teerd over de organisatie van de bevoorra ding tot voortzetting van den oorlog." De geheime vergadering heeft 7 uur 33 minuten geduurd. Om half twaalf gister avond is het Huis uiteengegaan. Sovjets tellen geen menschenoffers Schoten in den mist, die geen enkel doel hebben! De Russen aarzelen niet, aldus een bericht uit Hensinki, een groot aantal manschap pen en veel munitie op te offeren bij de op de Finsche stellingen gerichte aanvallen. Over het algemeen wordt eerst een stoot troep naar voren geworpen, die bijna steeds gedecimeerd wordt door het vuur der Fin sche automatische wapenen. Vervolgens wordt de kerngroep in gesloten gelederen naar voren gebracht. Een typisch voorbeeld van munitieverspilling is gegeven in het bombardement op de Finsche batterij van Koivisto op 8 December. Tijdens een misti- gen dag vuurden de Sovjet-Russische krui ser „Marat", nog een tweede kruiser en ver scheidene torpedobootjagers 42 salvo's van uit al hun stukken af. De eenige resultaten, die verkregen wer den waren één doode en één gewonde onder de Finnen. De mijnen vertragen den Russi- schen opmarsch aanzienlijk. Toen de Rus sische troepen den brug van de Vuoski be traden, lieten de Finnen deze in de lucht vliegen, waardoor talrijke Russische solda ten den dood vonden. ARGENTINIË EISCHT UITSLUITING VAN RUSLAND. De afgevaardigde van Argentinië heeft in de vergadering van den Volkenbond een scherpe rede gehouden tegen het optreden van Rusland in de Finsche kwestie. Velen zijn van meening, zeide hij, dat men voor dit tooneel moet zwijgen en wachten tot de storm voorbij is. De regeering van Argentinië deelt deze meening niet. Dit geval plaatst Argentinië voor de ab solute noodzakelijkheid den Volkenbond te verzoeken de Sovjet Unie uit te sluiten. De bond heeft zijn dwang uitoefenende kracht reeds verloren, maar indien hij dit gebaar weigert, zal hij zich ontwrichten in een wa ren geest van zelfmoord. Freire besloot zijn rede aldus: Ten aanzien van al die beschouwingen en n het licht van die opmerkingen, zie ik mij crplicht tot mijn grootste leedwezen te ver klaren, waarbij ik mij maak tot den tolk van het onwrikbare besluit van mijn regee ring, dat de republiek Argentinië zich voor- laan niet meer als lid van den Volkenbond kan beschouwen, zoolang de Sovjet Unie zich eveneens lid mag noemen. Na het betoog van Freire verwees de voor zitter, met instemming van de vergadering, het Argentïjnsche voorstel naar de speciale commissie van veertien. Politie zet speurtocht voort. De Amsterdamsche politie heeft haar speurtocht naar de vermiste Jo hanna Elisaheth de Nigtere nog niet opgegeven. Thans zijn zoowel in bin nen- als buitenland oproepingen ver spreid ter opsporing van het ongeluk kige meisje. Reeds bijna vier weken verkeeren haar ouders in de grootste ongerustheid over haar lot. OVERHAAST VERTREK BAART OPZIEN. De nieuwe ambassadeur der Sovjet Unie te Rome, Gorelkin, is naar Moskou vertrokken. Het merkwaar dige is, dat Gorelkin nog geen volle drie weken in Rome was en zijn geloofsbrieven nog niet overhandigd had. Vanzelfsprekend legt men ver band tusschen zijn vertrek en de pro-Finsche en anti-Russische be toogingen in Italië. De Sovjet Russische ambassade deelt over de reis, die in politieke en diplomatieke kringen verrassing heeft gewekt, niets mede Geen tijd voor haar man en zijn vrienden. Betty Davis. de vermaarde filmster, ken de den dirigent Ilarmon Nelson i*eeds van haar schooldagen in Massachusetts af en een jaar na haar eerste groote succes in „Bad Sister" liet zij den jeugdvriend naar Hollywood komen en kort daarop trouwden zij. Dat was in 1932. Zoo gelukkig was Bet ty, dat zij, naar de N.R.Crt. meldt, in het huwelijkscontract zelfs een bepaling liet op nemen, dat zij binnen drie jaar blijkbaar een langen tijd in Hollywood geen echt scheiding zou aanvragen en deze bepaling is zelfs eenmaal verlengd. Maar in het vo rig jaar begonnen de moeilijkhe-den en gis teren is het paar definitief gescheiden. Voor den rechter vertelde Harmon hoe het tus schen hem en Botty zoo onharmonisch was afgeloopen: „Zij gaf de voorkeur aan haar carrière boven mij en mijn gezelschap; en bovendien was zij zoo verzot op lezen, dat zij weigerde haar boek weg te leggen, als ik vrienden mee naar huis bracht Lagerhuisleden achten zendingen naar Finland niet verantwoord. In het Lagerhuis heeft het lid der oppositie, Strauss de vraag gesteld: „Waarom heeft dit land de vliegtuigen, die door Britsche firma's gezonden worden aan Finland, niet noodig voor doeleinden van den huidigen oorlog?" Hierop heeft Kingsley Wood geantwoord: „Na overweging van alle feiten heeft de Britsche regeering besloten een Britsche fir ma exportvergunningen te geven, teneinde haar in staat te stellen deze vliegtuigen naar Finland te zenden". Strauss vroeg daarop: „Is de minister het er niet mede eens, dat het onjuist is leve ringen, die hard noodig zijn, te onttrekken aan de doelstellingen van den huidigen oor log?" Kingsley Wood antwoordde: „Neen, daar ben ik het niet mecle eens". Duitsche vliegbooten ontdekten tijdig den Britschen onderzeeër. De Duitsche avondbladen schrijven uit voerig over de tocht van de Bremen. De Duitsche pers hecht geen geloof aan de En- gelsche verklaring dat men het schip uit humanitaire overwegingen niet heeft ge torpedeerd. Ware dit zoo, aldus redeneert men, dan hadden Engelsche vliegtuigen, die overigens te laat kwamen, het schip niet probeeren te bereiken, voor het de Duitsche haven binnenvoei*. Een der officieren van de Bremen heeft volgens de N.R.Crt., aan het D.N.B. verslag uitgebracht over de bedreiging door de En gelsche duikboot. Een van de Duitsche vliegbooten, die het schip begeleidden, had de duikboot opge merkt. Terstond ging het schip in zig-zag koers varen .terwijl de vliegboot aanstalten maakte voor een aanval. De duikboot ver dween echter tijdig in de diepte en liet zich niet meer zien. Verzachting contrabande-controle 1 Op onzen export naar Indië. Een Reuterbericht meldt, dat de Geallieerden overwegen, om de con trabande-controle op de Belgische en Nederlandsche exporten naar de overzeesche gebieden te verzachten. Er worden reeds besprekingen ge voerd. Duikboot lost kanonschoten. Havas meldt uit Helsinki: Een Russische duikboot heeft voor de ha ven van Mandyluotos het Duitsche stoom schip Bolheim (3320 ton), uit Hamburg, dat met hout naar Duitschland onderweg was, met kanonschoten in den grond geboord. De kapitein, de stuurman en de maconist wei-den door granaten gedood; 27 man van de bemanning werden gered. De duikboot vuurde vijftien schoten op de Bolheim, Maandagmorgen vroeg. De 27 geredden zijn met twee reddingbooten ten Noordon van Bjorneborg op de Finsche kust geland. De Bolheim had 500 ton pulp aan boord voor Duitschland. Zwccdsch hospitaal in Finland Ambulance vertrekt 20 December. De collecte ten behoeve van medische hulp aan Finland, heeft reeds meer dan een half millioen kronen opgebracht en de voorzitter vaö het Zweedsche Roode Kruis, Prins Ka rei, heeft medegedeeld, dat dit voldoende is om in Finland een oorlogshospitaal voor hoogstens 150 gewonden in te richten. Het Zweedsche personeel, waarbij zich een der bekendste Zweedsche chirurgen bevindt en zes artsen van wie twee leiders waren van de Zweedsche ambulance tijdens den Abessijn- schen oorlog, zal ongeveer 20 December ver trekken. SCHAGEN, 14 Dec. 11 Geldekoeien (magere) 120170. 37 ld. (vette) 170—310, 10 kalfkoeien f 190-260, 10 vaarzen 80—1S0, 12 graskalveren 30—60, 43 nuchtere kalveren 6—16. 273 schapen vette 20—26.50; 546 overhou- ders 816; 6 bokken en geiten 37; 4 var kens vette per kg. 3132; 96 biggen 720; 26 konijnen 50—1.80; 20 kippen 0.50—0.80. WARMENHUIZEN, 13 Dec. Uien 2.80, drielingen 1.00, roode kool 230 —320, gele kool 2.10—2.50, Savoyckool 2— 2.20, Decnsche witte kool 1-601.90. Aan voer: 775 Kg. uien, 21.700 Kg. roode kool, 13.300 Kg. gele kool, 1500 Kg. Savoyekool, 8500 Kg. Deensche witte kool. ALKMAAR. 13 Dec. Andijvie 1.30—3.30, appelen 2—7, Bloemen daler kool 2.60, boerenkool 2.80—5.20, drui ven 1419, gele kool 2.10, groene kool 2 2.60. knolselderie 4.605.20, peren 1.505, prei 3.80—4.90, peterselie 3.20, roode kool 2.30—3.80, selderie 2.60—2.90, spruiten 3 5.50, uien 1.20—3, wortelen 2.60. boswortelen 5.50, witlof I 6.507.50, idem II 45. ZWAAG. 13 Dec. Veilingsvereen. „Bangert en Omstreken". Aardappelen 22.40, uien 1.60—2.20, bie ten 2.20—2.50, prei 4i.70, Chin. kool 1— 1.30, Savoye kool 2—2.50, gele bew. kool 2.10 2.20, roode kool 2.20—3.40, boerenkool 2.70 —3.60, 6pruitkool 8.20—12.10, witlof 4.40— 12.90, tomaten 12—25, breekpeen 1.60-1.90, waschpeen 4.20—5.10, bloemkool 4.60—11.10, knolselderie A 3.70-4.40, idem B 2—2.50, witte druiven 3639, Alicante 1340, Goud- reinetten 5.5011, Present van Engeland 3.1016.80, Groninger Kroon 28.80. Com- tesse de Paris 724, Giescr Wildeman 1.60 —7, Winterjan 1.60—6, Westl. Louw 1.70— 5.50, William Duchess 1124, Deckcrs Glo rie 3.50—11.30. Curé 8—17.10, St. Germain 2.30—10.50, Nouveau Poiteau 7.60—10.SÖ. AMSTERDAM, 13 Dec. Veemarkt. 181 vette kalveren: le k'w. 80—86 ct., enkele hooger, 2e kw. 70—78 ct., 3e kw. 60—6S ct., enkele hooger; 58 nuch tere kalveren f 8—12 per stuk, 79 varkens: vleeschvarkens, wegende 70—74 ct., zware varkens 70—74 ct., vette varkens 70—74 ct, per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren, matige aanvoer, zeer stugge handel, hooge prijzen, enkele zeer prima hoogere noteeringen. Nuchtere kalveren, matige aanvoer, vlugge handel iets hoogere prijzen. Varkens, zeer matige aanvoer, stille handel, onveranderde prij zen. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Dec. Bevelanders 1.90, uien 2.50—2.90, driel. 1.60—1.70, grove 2.90—3.10, gele nep 4.50. peen 1.50—1.90, kroten 2.20440, roode kool 2.30 3.80, andijvie 602.20. Veiling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE, 14 Dec. Bevel. 1.902.20, bl. - eigonh. 2,60—2.70. uien 1.90—2.50, drielingen 1.60—1.90, grove 2.90—3, gele nep 5.10—5.20, peen 1.80—230 Kroten 140-240; roode kool 230—3S0; groe ne kool 2—240; gele kool 210—230; ramme nas 360; d .wile kool 160—2 andijvie 170-- 240.

Schager Courant | 1939 | | pagina 3