==3egrooting sluitend ten koste van de armen? ■^a^onderdag 14 December 1939 Tweede blad RAAD ANNA PAULOWNA Wintersche kwalen? Mijnhardtjes halen! 12 stuks 50 ct. _2J ssagier. Geen ruzie, vraagt de voorzitter vooraf. - Iets maar niet veel be reikt voor de armen. Den heer Kuiken valt de aanbesteding mirakel mee. Om het lieve ge zicht van de buren moet de ge meente geen 12500.weggooien. De nieuwe school komt er met vlag en wimpel! - De politie schrijft, de burger piept, maar de waterleidingkraan blijft toch nog dicht. De dokterswoning wordt verbeterd. Steeds fraaier in Kleine Sluis. - De S.D.A.P. houdt algemeene beschouwingen. De eene dokter bijt den ander niet, zegt de heer Kuiken! - Wet houderssalarissen wel en presen tiegelden niet verhoogd. Als de S.D.A.P.-fractie 't altijd eens was, zou 't een dooie boel zijn, zegt de heer Dekker. Voorzitter denkt er over een veldbed mee te nemen. De burgemeester laat zich door de kolenboeren niet betoeteren. - Er wordt met verstand gestookt in het raad huis. Het kopje thee blijft de raad zelf betalen. Vele raads leden wandelen in duisternis. - Het gemeenteland wordt ver waarloosd. Administratie van 't B.A. kan alleen door een secretarie-ambte naar gevoerd worden. Goed koop geld. De heer Kuiken moet eerst slapen, anders kan hij niet vergaderen. In de gistermiddag gehouden gemecnte- adsvergadering werden de notulen van n Secretaris, den heer C. Keijzer, na een merking van den heer Waiboer, stgesteld. De voorzitter, burgemces- r Mr. M. Th. Mijnlieff, deelt aan de vol- llige vergadering mede, dat de pol itiey or dening in werking is getreden en dat Ged. aten bericht hebben gezonden omtrent dc innen van ondersteuning door het Burger- k Armbestuur. Deze zaak is, zooals men h zal herinneren, op vorige vergaderingen den breedc besproken. Er is op de publieke tribune veel belang- fcUuur als voorzitter opent, o.a. zien wij bl vroegere raadslid mevr. Borst—Liefheb- er en het hoofd van school II, den heer n Dijk. Voorzitter zegt dat het hier en ar een euvel is dat de menschcn bij de handeling van de begrooting elkaar on- icndelijkhedcn zeggen .(Zijpc versi.j it gebeurt in Anna Paulowna nooit, spr. oopt dat ook de nieuwe leden zich aan goede gewoonte zullen houden.. 'at de ondersteuningsnormen betreft, zegt Kirzitter dat de vele moeite tenslotte nig resultaat heeft gehad. Eerste verla ng gaat in op 1 Dec. 1939, tweede verla ng op 1 Febr. 1940, maar daartegenover in per 1 Dec. ■brandstoffentoelage worden (geven a f 1.—. Tot 1 Febr. gaan de men- hen bij een verlaging van f 0.85 nog 15 int vooruit, na Februari gaan ze 70 cent :hteruit, maar dit kan weer gecompen- erd worden door kleeding en dekking, fanaf 1 Dec. kan ook ziekenfondspremie Bn laste van het B.A. komen. iDe heer Dekker: Heeft u er niet meer >ver? Voorzitter: Neen! f Dc heer Dekker zegt dat dc ramp slechts ftjor 't oogenblik is afgewend en hoopt dat 3. en W. zullen trachten de laatste verla- nng weer ongedaan te krijgen. B. en W. zullen diligent blijven, zegt zoo'n foorzitter, maar de huishuurvergoeding noeten jal wel 't struikelblok blijven, dus t moet In een )p een andere manier. 9 het DE AANBESTEDING. SS?,' I Voorzitter maakt dc uitslaa van de 's mor- ,r fcns (teiiouden aanbestedinc voor het sloo- pen van de Openbare Laitcrc School II met ppn, woning, enz., bekend. nnn Hoogste inschrijver was f 74.300, laagste t 54.700. Voor dc volledige uitslagen zie men elders in dit nummer, i Voorzitter consjateert dat het zeer mee- Centrale verwarming is niet inbegrepen, „laar kan ongeveer op f 500.— worden ge schat. Dc cijfers voor het sloopen loopen zeer uiteen, de laagste is f 23S.69, de hoog ste is 1275.50. De heer Kuiken: Dat valt mcrakel mee! Er waren nhar- 65 inschrijvers oude [ten er is geen bezwaar het werk aan den Baagstcn inschrijver te gunnen, de zaak is wei lig. De heer Dekker zegt dat over de perso nen niet gesproken kan worden, maar [Rijst er toch op dat een ingezetene weinig honger is dan don laagstcn inschrijver. De heer Waiboer is het met den. heer ÏDekker eens. Voorzitter wijst er op, dat S0 pet. dei arbeiders uit de gemeente moet komen, ratiscfc ipraak, 1". Mu« platte* toch zoe- jullie een jreide titel rehad nhar- i blik de er uit ver- paald i ook te in ik eens zien, ge- op was. ivust nder gnes V maai om de liefde van den buur- nian mag men f 2500.— weggooien. Het totale bedrag komt f 1100.— boven de oorspron kelijke begrooting. De heer Kuiken feliciteert de gcmeent£ anet het resullant. De heer Op 't Veld heeft vorige vergad^ ringen bedenkingen geopperd, maar lm kan zich nu gaarne met de zaak verecni- |gen. B. en W. zeggen toe, zoo spoedig moge lijk met den houw te zullen beginnen. De kinderen gaan tijdelijk naar de veiling. Een bedrag voor het in orde maken is in de algemeene onkosten begrepen. DE ONRENDABELE WATERLEIDINGS GEBIEDEN. De directeur van het Provinciaal Water leidingsbedrijf heeft mededeelingen gedaan over kosten van uitbreiding van de water leiding tot onrendabele gebieden. De calculaties van het. P.W.B. vallen te gen. Het zou kosten fl 595.29 aan jaarlijk- sche bijdragen en fl 400.voor schadever goeding door degenen die zich niet willen la ten aansluiten totaal dus f 1000 terwijl f500 was geraamd. B. en W. zullen de zaait nog maals bezien. De heer Dekker wijst op de bouwverorde ning. Dwang is in dit geval toch mogelijk! Voorzitter: Inderdaad; er zijn ook eeni- ge processen-verbaal opgemaakt, en dat geeft heel wat gepiep en ach en wee: 't Gaat er nu maar om wie 't langste volhoudt. De heer Dekker hoopt dat de weigerach- tigen tot ander inzicht kunnen komen, bijv. door een vergadering te beleggen. WIJZIGING BEGROOTING 1939. De begrooting 1939 wordt in verband met door Ged. Staten gemaakte opmerkingen op enkele punten gewijzigd. VOORZIENINGEN AAN DE DOKTERS WONING. B. en W. stellen den raad voor, hen een crediet te verleenen van f2500.voor het inheien onder den vloer van de dokterswo ning van vier betonpulspalen. systeem „de Waal", van 12 Meter lengte elk en het ma ken van kespen, met een betonbalk, alsme de voor herstel aan metsel-, hout-, verf- en stuiwerken. De gemeentegeneesheer is be reid f500.per jaar huurprijs te betalen waardoor per jaar ccn meerdere ontvangst van f232.50 wordt verkregen. Het groote be drag van f2500 zal bij een rentevoet van 4 in ruim 14 jaar en bij een rentevoet van 5 in ruim 16 jaar kunnen worden afgelost. B. en W. stellen voor om de kosten ten laste van den kapitaaldienst te brengen. De dokter kan in de woning blijven wo nen tijdens het herstel. De heer Waiboer zou het wenschelijk vinden over een nieuwe woning te praten. Zou herstel wel geven? Voorzitter zegt dat het bouwen van nieu we ambtswoningen uit den tijd is, maar bovendien zijn de buitenmuren zeer goed. De heer Waiboer vindt f2500.— voor een oud huis vrij veel; maar voorzitter merkt op tlat de dokter indirect een deel van de kosten voor zijn rekening neemt. In tegenstelling met den heer Waiboer, meent voorzitter dat de armenzorg vermin derd is, door overname door de zieken fondsen. De dokter doet dus minder voor het salaris dan vroeger, zag dit in en wilde daarom gaarne in huishuurverhooging toe stemmen. De heer Kuiken wijst op penantjes die in den veengrond van den Waard- polder worden toegepast. Zou dat niet gocd- kooper zijn? Weth. Keuris zegt dat een dergelijke me thode juist wordt toegepast, maar hier is het een bestaand huis en daardoor wordt het duurder. Op een vraag van den heer Waiboer zegt voorzitter dat de verzakking is ontstaan door verlaging van het grondpeil, niet door het zware verkeer. Het voorstel wordt aangenomen. VERBETERING OMGEVING RAADHUIS. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de afd. Anna Paulowna van de Xoordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" en roet de de Kerkvoogdij van de Xed. Herv. gemeente van den Anna Paulownapolder. betreffende verbe tering van de omgeving van het Raadhuis. In het prae-advies schrijven B. en W. o.a.: Na den aanleg van het nieuwe raadhuis plein is voor het Raadhuis en de Ned. Herv. kerk een groot plein ontstaan, hetwelk ech ter aan twee verschillende eigenaren toebe- hoorende voor de eene helft geheel andcis is aangelegd dan met de andere helft het geval is. Het komt ons College uit een oogpunt van welstand zeer wenschelijk voor om heide pleinen meer met elkander in harmonie te brengen, zoodat zij meer tot één geheel worden, gevormd. Om dit te bereiken komt het ons als dc meest gunstige oplossing voor, de aanleg en het onderhoud in één hand te brengen en wel in handen der gemeente. Het door de afbraak van het vroegere ge meentehuis uit een bescheiden plaats op den achtergrond, in het mecdoogenloozc dag licht geplaatste houten magazijntje van de Afd. Anna Paulowna van de Xoordholland sche Vereen. „.Het Witte Kruis" staande tussehen de Xed. llerv. Kerk en het raad huis dient, als zijnde voor velen een steen des aanstoots, zoo spoedig mogelijk van die plaats te verdwijnen. Teneinde dit te bereiken is overleg ge pleegd met de eigenaresse van dit gebouw tje, welk overleg er toe heeft geleid, dat ac- coord wordt gegaan mei de volgende rege ling. Zoodra door uitvoering van het besluit van 16 November jl. de overdekte speel plaats bij de o. 1. school I tot brandweer garage zal zijn ingericht, komt het gebouw tje, hetwelk momenteel als zoodanig wordt gebruikt, ter beschikking. De afd. Anna Panlowna van de Noordh. Vereen. „Het Witte Kruis' zal hiervan kosteloos gebruik maken als magazijn, met dien verstande dat de kosten van onderhoud van gemeen tewege te maken voor hare rekening zullen komen. Daardoor kan genoemde afdeeling het ma gazijn op bedoelde plaats missen en is zij bereid na verwijdering van de gebouwen den grond aan dé gemeente af te staan. Deze grond is destijds gekocht voor den prijs van f120.van de Xed. Herv. kerk en ligt door de eigendommen van die kerk ook geheel ingesloten. De Xed. Herv. kerk bedong destijds recht van voorkeur bij even- tueelen verkoop van den grond. Dat niettemin „Het Witte Kruis" den grond aan de gemeente wil afstaan is hier in gelegen, dat daarbij de bedoeling voorzit dat de gemeente dc grond op haar beurt aan de kerk overdraagt. Ter vereenvoudiging zal de overdracht vanzelfsprekend rechtstreeks van „Het Witte Kruis" aan dc Ned. Hen', kerk dienen te geschieden. De koopsom van f 120.welke eertijds door „Het Witte Kruis" wordt voldaan, wordt thans niet verlangd, omdat deze ver eeniging in het gratis gebruik van het brandspuit.huisje voldoende compensatie vindt. Mocht evenwel te eenigcr tijd dit ge bruik beëindigd moeten worden dan zal de gemeente billijkheidshalve de f120.als nog hebben te voldoen. De overdracht van den bedoelden grond kan onder deze voorwaarden thans plaats hebben tegen betaling van f 1.—. De mogelijkheid nu. om de aldus verkre gen eigendom, tegen betaling van fl.—aan te bieden aan de Xed. Herv. kerk. heeft voor ons College een aanknoopingspunt ge vormd om te komen met plannen, die het in den aanvang genoemde doel zouden kunnen verwezenlijken. De heer Op 't Veld vindt het een schitte- de oplossing, die weinig geld kost. Aldus besloten. BEGROOTINGEN. Vervolgens worden de verschillende be grootingen 1940 behandeld. De gemeentebegrooting sluit in den ge wonen dienst in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f278581.01 niet een geraamd onvoorzien van f2815.57. Uit het Werkloosheidssubsidiefonds wordt de maximale extra bijdrage ontvangen tot een bedrog van f 9517.50. doch omdat ook met dit bedrog dc begrooting nog niet slui tend is te maken, kan zij ook nog in aan merking komen voor een tweede subjectie ve bijdrage, ter tegemoetkoming en even tueel tot volledige vergoeding van het be raamd op f 62609.04, de totale werkloosheids subsidiefonds aan dat fonds moet afstaan. Hiervoor wordt nu geraamd totaal f 15.448.26. De gewone bijdrage uit het Werkloos heidssubsidiefonds wordt geraamd op f 40601.25. Dc totale belastingcapaciteit wordt ge raamd op f 62609.0-4. de totale werklosheids- uitgaven op f50625. De opbrengst der pcrsoneele belasting (200 opcenten) wordt geraamd op f18400; voor aandeel grondbelasting wordt geraamd f15165—, aan 75 opcenten gemeentefonds- belasting f 16.666.67. aan uitkeering gemeen tefondsbelasting per aangeslagene f8500, aan hondenbelasting wordt f 1050, aan ver makelijkheidsbelasting f 1000 geraamd. liet nadeelig slot van den kapitaaldienst bedraagt f911.45, het den k.a. ten laste ge brachte nadeelig slot van „grondbedrijf f 1G0.G3, dat van elcctrisch bedrijf f201.22. De heer Dekker: ls er geen gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwin gen? Voorzitter: U neemt me de woorden uit den mond, maar ik dacht dat de goede ge woonte gevolgd zou worden, ze niet te hou den. Maar ik kan U niet bijsloffen! De heer Dekker: Ik dacht dat U handig wou wezen. Voorzitter: Nee hoor, er is geen foefje bij. Dc heer Dekker zegt. dat de laatste jaren geen alg. beschouwingen zijn gehouden, om dat, zoolang de gemeente noodlijdende was, beschouwingen niet noodig waren. Er is nu weer een zelfstandige gemeente en ccn andere burgemeester. Spr. becritiseert dat de schoolschoonmaaksters, die de zwaar ste en slechtst betaalde arbeid verrichten, geen salarisverhooging krijgen. De S.D.A.P. laakt, het dat bij de post werkloosheidszorg geen rekening gehouden is met de tijdsomstandigheden. Alleen als B. en W. toezeggen dat volgens rijksvoor schrift wordt gehandeld en niet volgens de begrootingscijfers, zal de fractie zich met de raming vereenigen. Het beleid inzake armenzorg heeft de goedkeuring van de fractie. De verlaging van f 6000 armbestuur is echter ook een gevolg van het be leid van den voorzitter van het B. A. en dat is jammer. Het is hardvochtig dat een man van 66 jaar, een vordering tegen zijn kinderen moet instellen, de alimentatieplicht kon anders worden nagekomen door arbitrage van den armenraad. De armlastigen die langer dan zes weken in het ziekenhuis liggen zijn aan hun lot overgeleverd. Spr. hoopt dat het college tot ruimer toepassing van de Armenwet zal overgaan, thans wordt de gunstige begrooting verkregen ten koste van zieken, armen en ouden van dagen! HET ANTWOORD VAN B. EN W. Voorzitter antwoordt den heer Dekker: De schoolschoonmaaksters worden niet onder betaald; doch spr. zegt onderzoek toe. Het is geenszins de bedoeling de schoonmaak sters lager te bezoldigen dan waarop ze recht hebben. Ramen van werkloosheidszorg is een slag in dc lucht, natuurlijk zou het uitgetrokken lied rag verhoogd kunnen worden. Er is ten slotte een post onvoorzien om deze slagen op te vangen. Wat de armenzorg bctrelt, zullen B. en W. trachten van de regeering zooveel mogelijk gedaan tc krijgen. Het be leid van den burgemeester als voorzitter van het Armbestuur verdedigt voorzitter met te zeggen dat hij zich dood onschuldig gevoelt. Er moet een zekere maatstaf zijn, en deze moet objectief zijn. Alimentatie moet gaan vóór zorg van de gemeente, voorzitter moet deze wet nakomen. Voorzitter advi seert de menschen steeds hoe zoo spoedig mogelijk steun te krijgen. Wat de garantie verklaring voor ziekenhuisvcrpleging be treft, kan spr. niet ontkomen aan dc ge dachte dat do ziekenhuizen dc menschen langer houden dan noodig is, ten koste van de gemeente. Spr. volgt daarom de bepalin gen van de armenwet, om een objectieve maatstaf te hebben. Het is niet de bedoeling een buitenkansje te bemachtigen voor de gemeente ten koste van de armen. De heer Dekker gelooft niet dat men het over Armenzorg eens zal worden en zet nog maals zijn standpunt uiteen. Juist door de wet zoo zuiver uit te voeren, wordt het hardvochtig! De weg, die jaren gevolgd is, was toch niet tegen de wet, een wet kan men op verschillende manieren lezen, dat hoeft spr. voorzitter toch niet te vertellen. In de ziekenhuiskwestie zou spr. een con troleerend arts willen aanstellen. Voorz. wijst er op dat juist ccn van eer ste daden is geweest te bewerken dat in Alkmaar en den Helder de controleerend geneesheer kwam. De heer Dekker: Dan gooit U Uw eigen be loog omver! Daar zullen toch nooit menschen langer gehouden worden dan noodig is! Voorzitter meent dat een controleerend geneesheer ook niet alles ziet. De heer Kuiken: De controle van die dok ters! De eene hond bijt de andere niet! De algemeene beschouwingen worden ge sloten. ARTKELSGEWIJZE BEHANDELING. De heer Kloosterman vindt het ongemoti veerd nu dc gemeente voor het eerst niet meer noodlijdend is de wethouderssalarissen van f 300 op f 400 te brengen. Weth. Keuris zegt, dat, nu de ambtena rensalarissen verhoogd zullen worden, het college dacht dat de raad in het algemeen posten als presentiegeld, wethouderssalaris sen enz. ook wel zou willen verhoogen. De post was indertijd f 400 en moest toen reeds verhoogd worden, de regeering verlaagde ze echter. Als spr. raadslid was, zou hij zeker met verhooging zijn gekomen. De heer Dekker verklaart zich vóór de verhooging tot f 400. Een arbeider zou het voor f 300 ook niet kunnen doen. De heer Op 't Veld meent ook dat f 300 voor een wethouder te laag is, maar zoo is er wel meer, de normen van de bedeelden van het B. A. bijv., f 4000 verlaging op de vaste uitgaven is een schrille tegenstelling. Bovendien vreest spr. tegenvallers in de variable posten en er zijn te veel posten op den kapitaaldienst, die den gewonen dienst drukken. Spr. zal zich tegen verklaren. De heer Kuiken vindt het beter, omdat de verhooging van de hoofdambtenaren toch ook in de tweede heltf van het jaar ingaat, als deze tot volgend jaar ver schoven hadden kunnen worden. Ook zij moeten de ellende van thans meedragen. Om deze reden is spr. ook pertinent tegen verhooging van wethouderssalarissen. Eerst moeten de opcenten naar beneden. De heer Hooimeijer is in 't algemeen te gen elk uitgave die niet noodzakelijk is, maar is voor de verhooging der wethouders salarissen, doch tegen verhoogen van pre sentiegeld. Een voorstel Kloosterman, de sala rissen op f 300 te laten, wordt met 5 tegen 4 6temmen verworpen.. Te gen stemden de heeren Schra, Dek ker, Waiboer, Rezelman en Hooi meijer. Presentiegeld raadsleden. De heer Kloosterman verklaart zich te gen verhooging presentiegeld raadsleden. De heer Hooimeijr is het met vorigen spr, eens. Hij zou zich als armvoogd scha men verhooging aan te nemen. De heer Dekker is voor verhooging, hij pleit niet voor eisen standje, maar voor iemand in loondienst is het niet mogelijk de kosten van het raadslidmaat schap te dekken, men moet bijv. behoorlijk gekleed gaan. Voorzitter: U heeft toch een net pakje aan! De heer Dekker: Er zijn er ook, die het niet hebben! Weth. Keuris deelt de meening van den heer Dekker. Met 6 tegen 5 stemmen wordt besloten de presentiegelden te handhaven. De heer Hooimeijer wil avondvergaderin gen, vele leden protesteeren, en ook voorz. acht dit zeer ongewenscht. Bij den post jaarwedden ambtenaren se cretarie zegt de heer Waiboer bij uitbrei ding tijdelijke ambtenaren te prefereeren, Er komt langzamerhand een heel leger vaste ambtenaren, hetgeen voorzitter bestrijdt. De bezetting van de secretarie is juist heel licht, maar hier beslist tenslotte de kwestie van vraag en aanbod. De verhooging voor den tweeden ambte naar achten B. en W. in verhouding tot an dere gemeenten alleszins gemotiveerd. De heer Dekker vindt het niet juist, dat een verschillende salarisregeling bestaat voor de ambtenaren, van de andere amb tenaren wordt minstens evenveel gevraagd als v. mej. Haringhuizen den tweeden amb tenaar. Spr. stelt voor voor alle drie ambte naren een gelijke regeling te treffen, op het peil van den ambtenaar voor werkloos- heidszorg. Onoverkomelijke bezwaren zijn hiervoor, zegt voorzitter, wij beoordee- Icn ieder naar zijn individueele prestaties, men moet onderscheid maken tussehen er varen en tussehen beginnende ambtenaren. Het college is hieromtrent eenstemmig. Voorzitter meent dat B. en W. beter dan de raadsleden kunnen beoordeelen wat op secretarie noodig is. De heer Dekker laat zich niet overtuigen, Voorzitter constateert dat de S.D.A.P.- fractie het dan blijkbaar niet eens is hier over. De heer Dekker: We zijn 't niet altijd eens, dan zou het een verrekte dooie" boel worden! (Gelach). Dc heer Dekker stelt tenslotte voor het. salaris van den 2en ambtenaar gelijk te stellen aan dat van het salaris van den ambtenaar der werkloosheidszorg. Het voorstel wordt met alleen de stem men der S.D. leden (behalve weth. Keuris) voor, verworpen. Voorzitter: Ik hoop, dat 't verder vlotten gaat, anders zet ik m'n veldbed neer! De burgemeester als zakenman. Voorzitter antwoordt, dat de plaatselijke handelaren te duur waren. Komen ze met geldende prijzen, en maken ze geen praatje \ooraf, dan zullen B. en W. zeker bij ze betrekken. Laat ze leering trék ken en volgend jaar met een reëele offerte komen, roept voorzitter uit, maar ik zal ook dan zorgen gped op de hoogte te zijn. De lieer Waiboer: Loopt u maar niet vast met die buitenlandsche kolen De heer Kuiken: Dan stoken we een houtje! De heer Hooimeijer betoogt dat de plaatse lijke handelaren niet voldoende in de gele genheid gesteld zijn in te schrijven Daarover gaan de praatjes. langdurig wordt, nog over deze kolen- kwestie gedebatteerd. Voorzitter noemt de oorzaak in hoofdzaak het feit dat de han delaren niet voor kleinere kwantums op geven. De heer Hooimeijer meent dat er een zwart schaap onderzit, en vindt het gebeurde immoreel. Voorzitter: Ze maken altijd een afspraak en dat moet uit zijn! De heer Strooper begrijpt de houding van de kolenhandelaren niet. Als voorzitter van Wintorzorg hebben ze hem nooit anders dan dwars gezeten. Dc heer Hooimeijer: niet ter zake dienen de! Voorzitter: Neem me niet kwalijk, dat vind ik wel! De heer Hooimeijer: Alleen bij Muntje- werf is prijsopgave gevraagd en alle ande ren vallen erover. Men stapt eindelijk van dit punt af. De heer Kuiken: Mag ik nog wat zeggen? Voorzitter: Niet te lang! De heer Kuiken: U heeft over mij niet i klagen vandaag. Spr. vraagt of de centra le verwarming wel zuinig wordt gestookt. Er is fl 200. meer voor uitgetrokken. Voorzitter zegt dat het raadhuis veel groo ter is dan het oude. Er wordt met verstand gestookt. Er komt schot In. Om vijf uur zit men nog steeds op de eerste bladzijde van de uitga ven, dan komt er meer schot in, verschillende posten gaan onder den hamer door. al dan niet vergezeld van opmerkingen van ondergeschikt belang. Het kopje thee, Nu de begrooting sluit wil de heer Kloos terman weer geld uittrekken voor het kopje thee. Het is zoo klein. Voorzitter is er niet voor. Genotmiddelen moeten niet voor rekening van de gemeen te komen, de volgende stap is een pot met tabak voor den heer Kloosterman. (Deze rookt steeds een groot model pijp. Versl.) Weth. Keuris is het met den heer Kloos terman eens, de heer Dekker niet. De heer Op 't Veld: Als de genotmiddelen van den raad zich niét verder uitstrekken dan tot een kopje thee zal het wel gaan! Een voorstel Kloosterman fl 25.uit te trekken wordt verworpen met 74 stemmen Ook weth. Keuris stemt nu tegen! De heer Kuiken vraagt of het hoofd van School II ook verhuiskosten vergoed krijgt zooals de secretaris. Voorzitter zegt dat de secretaris een ambtswoning heeft waarvoor op zijn sala ris gekort wordt en de schoolhoofden hu ren gewoon van de gemeente. De heer Kuiken: Kom, kom, 't zijn alle maal ambtenaren, en van Dijk verdient veel minder! De heer Kloosterman vraagt betere ver lichting op de viersprong tc Breezand. 't Is daar helsch donker; op de hoek bij Worms- becher. Voorzitter: Onbeschrijfelijk donker, hard- stikke donker. We zullen maatregelen ne men. Verschillende heeren hebben daar ter plaa» se in 't donker gewandeld, de een weet dat 't wel donker is, de ander niet. De heer Op 't Veld vraagt, betere verlich ting bij Drie Bruggen: de heer Dekker te van Ewijcksluis bij het café van Keuris, de heer Kuiken hij de halte van Breezand. De heer Schraa wil de post f 25.— bijz. vrijwillige landstorm schrappen, hij acht alle semi-officieele militaire instellingen uit den booze, dat zijn maar broeinesten van fascisme. Voorzitter: Ik weet er niets van! De heer Hooimeijer zegt dat te Amster dam geestverwanten van den heer Schra (S.D.A.P.) worden opgeleid voor de burger wacht. De B.V.L. staat rechtstreeks onder com mando van de regeering. Ook de heer Dekker is tegen. We zijn hier in Anna Paulowna, niet in Amster dam. Er wordt nooit rekenschap over het bedrag gegeven en er zijn militairen ge noeg om het gezag te handhaven. De voorzitter vindt discussies vruchte loos. De heeren Dekker, en Schra stemmen te gen den post B.V.L., alle anderen voor. De heer Kloosterman vraagt Iemand die in Breezand bij gladheid zand kan strooi en. Voorzitter za! het onderzoeken. heer buiken vindt het bedrag van f 300— hoog. Ieder moet toch zelf zand strooien. Spr. is bang voor den zandstrooi- er. dat is een centenvreter. Voorzitter: Het gaat om de gevaarlijke opritten bruggen. Cérès De heer Schraa wijst op den slechten toe stand van Cérès, laat men de versperring weer intact maken. Voorzitter zegt dat de omwonenden nog steeds niet geleerd hebben zich behoorlijk te gedragen, maar zal het geval onderzoe ken. De heer Op 't Veld vraagt of bij den bouw van de nieuwe school gerekend is op de verplaatsing- van 't urinoir. Voorzitter: In goed Ilollandsch uitgedrukt zitten we met die waterplaats op onzen maag. Voor de schoolschoonmaaksters. De heer Waiboer dringt er op aan de heer Schraa stelt voor den post school- verwarmings benoodigdheden te doen leve- schoonmaaksters in totaal met f 114 te ren door plaatselijke erkende brandstoffen- I verhoogen en wel voor school I van f 90 op handelaren. 225. «hooi II van I 180 op f 200, school

Schager Courant | 1939 | | pagina 9