J)UITSCHE BOMMEN opvisschersschepen Schaduwzijde van de ijspret Verloren en gewonnen tonnage Felle brand op Urk Credietrisico voor de bollenkweekers Schildwacht schiet op auto Het voetbalmenu van Zondag a.s. Uit wraak over het verlies van de Graf von Spee, verklaart Churchill. ZWARE BFITSCHE VERLIEZEN I<N DEN STRIJD VOOR LA PLATA. Minister Churchill heeft gisteravond in en radiorede de zeeslag voor de kust van Uruguay, waarbij tenslotte het Duitsche vestzakslagschip Admiral Graf von Spee verloren ging. herdacht. Churchill prees den moed der Engelschen om een zwaarderen te genstander aan te vallen. Het kan geen kwaad, aldus de minister, thans te verkla ren, dat onze verliezen niet licht zijn ge weest. Twee van de vier geschuttorens van de Ajax waren neergehaald, terwijl de Exeter 40 tot 50 malen werd getroffen, in vele ge vallen door granaten, die drie keer het ge wicht hadden van die welke hij terug kon vuren. Drie van de achtduimskanons wer den vernield. Er waren bijna honderd dachtoffers aan boord, voor het meerendeel docden. Een zesduizend tons kruiser werd door een torpedo getroffen, een tweede krui ser van dezelfde tonnage door twee torpe do's. Deze kruisers kunnen misschien thuis komen, doch voor een is dat alles behalve zeker. Wanneer zij thuis zullen komen, zul len zij vele maanden buiten actie moeten 'olijven. Duitsche vloot elke actie opge geven? Volgens Churchill heeft de Duitsche vloot thans elke onderneming opgegeven en Duitschland bepaalt zich er thans toe, uit spijt en wraak over het verlies van de „Graf Spee" visscherschepen en andere zeer lichte vaartuigen met vliegtuigbommen tot zinken te brengen en de visschers te la ten omkomen. Zelfs, aldus de minister, moest een Italiaansch schip het ontgelden. De slag tegen de visscherssche- pen. Churchill doelde hier kennelijk op de vol gende feiten: het bestoken van den treiler „Serenity", hetgeen wij gist-eren reeds uit voerig vermeldden, en verder de treilers „New Clioice", „Benclair" en „Cragie Lea" De beide eerste schepen werden tot zinken gebracht. De vijand viel de „Cragie Lea" ook met machinegeweervuur aan, waardoor twee opvarenden werden gewond. Bij de nade ring van Britsche luchtstrijdkrachten nam de vijand de wijk vóór contact tot stand gebracht kon worden. 's Middags werden nog aanvallen op het motorschip „Tuscan Star", de treilers „Der- visih", „Sheldon", „Arnold Eennett" en „Ro- mio" en het ltaliaansche schip „Valentino Coda" gedaan. De tweede radiotclegrafist van de „Tuscan Star' werd door een bomsplinter gedood. Dit schip werd tevens met machinegeweervuur aangevallen, zonder dat daardoor verliezen werden geleden. Later verluidde, dat r.og drie treilers zijn aangevallen en n.1. de „Eilecn Wray", de „Compagnus" en „Peari". De „Eileen Wray', is een haven aan de Noordkust binnengesleept. Het schip had een lek. Van dc „Peaii" zijn drie opvarenden gewond. Dit laatste schip werd in zinkenden toestand verlaten. De „Compagnus" werd aangevallen met veertien bommen en meedoogcnloos bestookt met machinegeweervuur. Eén der bommen trof den ketel. Een matroos werd door ma chinegeweervuur gedood, een tweetfê gewond. De overige opvarenden werden door een an deren treiler gered. Van Duitsche zijde worden deze aanval len grif toegegeven, maar aldus zegt het DNB, de aangevallen vaartuigen waren als „voorpost" en „beveiligings"schepen in oor- logsdienst en kunnen dus niet als gewone visschersschepen worden beschouwd. Razernij. Het verheugt mij, aldus Churchill verder in zijn rede, te zeggen, dat de heftigheid der Duitschers hun nauwkeurigheid, hun doel te treffen, heeft overtroffen. Van de 2-4 sche pen, welke met bommen zijn aangevallen, zijn slechts zes kleine schepen, waaronder een motorschip en een klein kustvaartuig, gezonken; de meeste schepen, met inbegrip van het ltaliaansche schip, zijn niet getrof fen door de vele bommen, welke op hen wer den losgelaten. Deze uitbarstingen vormen de tactiek van het schuldige regiem, dat de lange arm van de macht ter zee op den schouder voelt drukken. Hoewel Duitsche mijnen van allo soorten in de zeeën rond onze eilanden worden uitgestrooid, gaat het geheele uitgebreide Britsche scheepvaartver keer ononderbroken voort. Dr. Markowitsj doodgeschoten Bekende figanr te Belgrado. Gisteren is te Belgrado de direc teur van de maatschappij voor graanexport in Zuid Slavië, Dr. Mar kowitsj in zijn woning door een po litieman doodgeschoten. In den ochtend vervoegden zich politie mannen ten huize van dr. Markowitsj om huiszoeking te doen, aangezien ontdekt was, dat zijn dochter Ranka Markowitsj geheime betrekkingen onderhield met een communis-, tische cel De vader van het jonge meisje schrok wakker en wilde de politie beletten zijn huis te betreden. Tijdens deze poging verwondde hij een politieman met een schot in de hand. De politie beantwoordde het vuur en schoot dr. Markowitsj op slag dood. liet geval heeft te Belgrado, waar Dr. Mar kowitsj welbekend was, veel opzien ge baard. Tusschen 10 en 16 December is in totaal 23.478 ton aan Britsche schepen verloren ge gaan, terwijl de neutrale mogendheden in to totaai 2.727 ton verloren Gedurende deze pe riode zijn twee Duitsche schepen met een ge zamenlijke tonnage van 7920 ton buit ge maakt. Gedurende de eerste tien dagen van De cember zijn 1100 schepen met een totaal ton nage van ongeveer drie millioen ton de ha ven van Engeland binnengekomen. In deze tien dagen zijn tien schepen verloren ge gaan. Terreur onder de Kroaten 21 gewapende overvallen sinds September. Teneinde de in het buitenland de ronde doende geruchten over de terreur onder dc Kroaten recht te zetten, heeft de regeering van het banaat Kroatië een uitvoerig rapport gepubliceerd van de politie over de moorden cn pogingen tot moord met politieken achter grond, welke sedert September zijn gepleegd. Hieruit blijkt, dat 21 gewapende aanvallen zijn gepleegd, waarvan negen te Zagreb; elf personen zijn vermoord, waarvan acht te Zagreb. Acht werden ernstig gewond en vijf zijn aan hun aanvallers ontsnapt. De slacht offers zijn over het algemeen Serven, of Kroaten, die door de extremisten worden be schouwd als samenwerkend met de centra listen, veelal zijn het politieagenten of be lastingambtenaren. Slechts een klein aantal aanvallers kon gearresteerd worden, zij schijnen meest deel uit te maken van een ultra-nationalistische groep niet separatistischen inslag. De Kroatische autoriteiten zijn vastbesloten streng op te treden en de geheele partij van Matchck met de boeren-verdedigingsorganisa- ties en de burgerlijke verdedigingsorganisa ties zijn meester van den toestand. Hoalcn keet geheelverwoest. Vonk -van motor overgeslagen op vat benzine? Gisteravond is omstreeks kwart voor negen brand ontstaan in een van de houten keety van de aan nemersfirma van Marken en Co., die te Urk werkzaamheden aan den in aanbouw zijnde sluisput uitvoert. In deze keet waren vijf motoren aanwe zig, welke gebruikt worden bij het leegpom pen van de sluisput, terwijl er voorts en kele vaten ruwe olie en benzine stonden opgeslagen. In de?e brandbare materie von den de vlammen gretig voedsel. Hoog laaide het vuur op en vele bewoners van Urk wa ren dan ook naar de plaats van den brand getogen, welke een kwartier gaans van het dorp is gelegen. De brandweer van Urk bond den strijd tegen het vuur aan, en had eerst tegen elf uur den brand onder de knie. Men acht de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat het vuur is ontstaan, doordat een vonk van een der in werking zijnde moto ren is overgeslagen op een der vaten ben zine. De keet is geheel verwoest. BELANGRIJKE VOORSTELLEN IN DE ALG. VEREEN. VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. .n de gisteren te Haarlem gehouden ver gadering van de Alg. Vereeniging van Bloem bollencultuur, kwam niet slechts in de ope ningsrede de nood in het bollenbedrijf ter sprake (zie hiervoor elders in dit blad), doch dit punt werd ook weer aangeroerd tijdens de rondvraag. De afd. Hillegom gaf het bestuur in overweging, een commissie te benoe men, die eventueel kon worden bijge staan door een accountant of een ju rist, die.zoowel crediteuren als debi teuren van in moeilijkheden verkee- rende bedrijven, van advies zou kun nen dienen en bemiddelingsvoorstel len zou kunnen doen. Voorts vroeg deze afd., of het H.B. actief was inzake de regeling van den teelt op vrij komend land. De voorzitter antwoordde, dat het H.B. het belangrijke voorstel van Hillegom ernstig zou bespreken en wat de tweede vraag betreft, zijn reeds besprekingen gevoerd, die waar schijnlijk tot resultaat zullen hebben, dat kleinere bedrijven voor openkomenden grond volledige tuinbouwvergunning zullen krijgen, waaromtrent overleg wordt gepleegd tus schen de groenten- en fruitteeltcentrale en de sierteeltcentrale. Het H.B. was echter van meening, dat dit zou moeten gebeuren onder een andere financieele regeling dan de thans geldende maximumprijzen. Te lage plantgoedvergoedingen. Verschillende afdeelingen klagen over den lagen prijs van f30.per ton, vernietigd plantgoed, welke de regeering geeft. Dit is slechts 10 van de werkelijke waarde, onge acht het kapitaalverlies. De voorzitter merkt op, dat de regeering deze f30.niet als steun of compensatie voor kapitaalverlies be doelt, doch slechts als prijs voor den aankoop van het vernietigde plantgoed als veevoeder. De kweekers zijn echter niet gebonden aan verkoop aan het Rijk. Belangrijk voorstel. Een belangrijk voorstel werd ten slotte ter sprake gebracht door den heer Rijnveld uit Hillegom. die het bestuur in overweging gaf. het ini tiatief te nemen tot oprichting van een instituut, waarover alle binnen- landsche betalingen kunnen loopen op dezelfde wijze als door de vei- lingvereeniging wordt toegepast. Daardoor zou het credietrisico door allen gezamenlijk gedragen worden en zou verme den worden, dat bij betalingsmoeilijkheden elke onderneming afzonderlijk een te groo- ten achterstand bij bank of hypotheek zou krijgen. Het bestuur zegde bij monde van den voor zitter gaarne bestudeering van het voorstel toe, waarna de vergadering werd gesloten. GIFT VAN HET PRINSELIJK PAAR. Prinses en Prins gedenken, evenals Koningin Wilhelmina, het Roode Kruis. Van officieele zijde meldt men ons dat door het Prinselijk Paar een bedrag van f 1000.is verstrekt aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis als blijk van zijn belangstelling in de hulp van het Roode Kruis aan Finland op humani tair gebied. Van een jaloerschen zeeman Op herbergierster en haar doch ter geschoten. Een varensgezel, die in een café op het Spui te Den Haag inwoonde, werd verliefd op de 20-jarige dochter des huizes. Maar de herbergier verkoos den zeeman niet tot schoonzoon en dus moest de jongeman elders zijn bivak opslaan. Nog dikwijls bezocht hij echter vanuit zijn nieuwe logement zijn ge liefde en het gebeurde dan wel, dat hij haar nadrukkelijk vroeg zich niet met andere mannen in te laten. Dit was echter een moeilijke opgave voor de kwieke twintig jarige, die dagelijks zóóveel aardige jongelui een glaasje bier inschonk. Zaterdagavond na sluitingsuur, toen vader en moeder lang naar bed waren, stond het meisje met een jeugdigen vriend nog wat te praten. Plotseling zag zij door een kier van het gordijn het gezicht van den varens gezel. Even later opende het meisje de wo ningdeur om haar vriend uit te laten, de varensgezel wilde naar binnen qn zette bru taal zijn voet tusschen de deur. Op Het hulpgeroep van den vriend, snel de moeder de vrouw naar beneden. Juist op dat moment loste de varensgezel in de rich ting van de twee vrouwen een schot, de kogel verbrijzelde een ruit,- zoodat de splinters moeder en dochter otn de ooren vlogen. Ge wond werden zij echter niet. De dader was intusschen gevlucht naar zijn logement en ijlings op bed gekropen. De politie had hem echter spoedig to pafcken. Bij zijn aanhou ding ontkende de man geschoten'te hebben De kogel heeft men later teruggevonden op de vloed bij de woningdeur. Verloofde van chauffeur doodelijk getroffen. Was de automobilist „ongehoorzaam"? Zondagavond kwamen de heer W. Meyer met zijn verloofde, mejuffrouw L. te Pas, beiden te Eibergen woonachtig, met een auto uit de richting Borculo. Bij het pas- seeren van een versperring werd met rood licht het sein „langzaam rijden" gegeven, waaraan volgens mededeeling van den heer Meyer aanstonds voldaan werd. Ongeveer 50 meter verder hoorden zij een knal. Beiden stapten uit de auto, consta teerden niets verdachts, riepen dan ook, of er „iets bijzonders" was, kregen geen antwoord en stapten weer in de auto om de reis te vervolgen. „Sta of lk schiet". Nauwelijks reed de auto weer, of opnieuw klonk een schot, waarna de heer Meyer tot zijn ontsteltenis bemerkte, dat zijn verloofde aan het hoofd was getroffen en bloedde. Hij reed terug naar de versperring om te vernemen, wat de reden van een en ander was, doch hij kreeg niets anders te hooren, dan „sta of ik schiet". Verdere inlichtingen al dus de heer Meyer, werden niet ge geven. De heer Meyer is daarna weer in de auto gestapt en met groote snelheid naar Neede gereden. Onderweg kwam de auto in een bocht in aanraking met een transformator huisje, waardoor het rechter spatbord be schadigd werd In Neede werd een dokter geconsulteerd, die aldus het Vlk., overbren ging naar een ziekenhuis te Enschede nood zakelijk achtte. Mejuffrouw Te Pas, die negentien jaar oud is, werd daarop naar het R. K. zie kenhuis te Enschede vervoerd, waar onmid dellijk operatief moest worden ingegrepen. Gistermiddag is zij overleden. Denzelfden avond is ook een ingezetene van Neede, die de versperring per auto passeerde, beschoten. Militaire lezing van het gebeurde. Van militaire zijde wordt de volgende le zing van het gebeurde verstrekt: Zondag avond, om kwart over elf, passeerde bij een wegversperring onder de gemeente Eiber gen een auto. De bestuurder was een sla gersknecht, W. Meyer, uit Eibergen. Dc militaire schildwacht, die opdracht heeft passeerende auto's te controleeren en instructie te geven, langzaam te rijden in verband met een ter plaatse aanwezige scherpe lading, gaf een stopteeken. De schildwacht verklaarde, dat de auto slin gerde over den .weg, zoodat een luitenant op een motor gehinderd werd de wagen in te halen. De bestuurder van de auto ver klaarde later, dat hij hét stopteeken heeft gezien, maar toch doorreed. De schildwacht loste een waarschuwings schot, waarop de auto stopte en de bestuur der uitstapte om te zien, wat er aan de hand was. Toen de schildwacht naderde, stapte de bestuurder weer in en reed weg, waarop de schildwacht tot driemaal toe „halt, of ik schiet" riep. Daarop loste hij wederom een schot, krachtens zijn instruc tie en trof ongelukkigerwijze de inzittende mejuffrouw Te Pas uit Eibergen. Postvluchten op Indië( De Torenvalk landde gisteren op terugreis te Randoeng, de Wielewaal te Rangoon; op de thuisreis bereik- 'ten de Oehoe en de Nandoe resp, Medan en Alexandriö. Hierop stopte de chauffeur wederom de schildwacht bemerkte, dat het meii getroffen was. In de auto zate ntwee dam en twee heeren. De auto had slechts i koplamp en één achterlicht. De chauffe wendde zich te Neede tot een arts, waar de marechaussee proces-verbaal van het o geval heeft opgemaakt en de auto in besl heeft genomen. Vijf menschen verdronkei HET VERRADELIJKE WAK. De eerste dag van ijsvreugde in Nederland heeft ook weer zijn droe vige zijde gehad. Gisteren hebben vijf menschen op verschillende plaat sen in ons land den dood onder het verraderlijke ijs gevonden Gistermiddag omstreeks half vijf zijn twet militairen van ongeveer dertigjarigen leef tijd, P. de Winter en M. de Wilde, heides wonende te Gaasterland en gedetacheerd t Ossesluis, (Gld.), bij het schaatsenrijden oj de Hoogeveenschevaart aldaar door het iji gezakt en verdronken. Onmiddellijk steld de sluiswachter pogingen in het werk oi de drenkelingen op het droge te krijgei waarbij hij gebruik maakte van een ladde Na eenigen tijd gelukte het hem de mil tairen uil het water te halen, doch de levens geesten waren toen reeds geweken. De \Y was gehuwd en had 2 kinderen, TE VROEG GEWAAGD. Ht slachtoffer van de vorst dat te Steg gerda viel, laat eveneens een vrouw en twee kinderen achter. Het was de 25-jarige land arbeider J. Roggers, die een baantje schaat senrijden ging op de gekanaliseerde rivier de Linde end it met den dood moest bekoo- pen. Ook het ijs op de Ringvaart ter hoogte van de werkverschaffing Buitenveld onder Veenwouden bleek niet sterk genoeg om de schaatsenrijders te dragen. De dertigjarige arbeiders K. Reitsma verdween op een ge geven moment in de diepte en verdronk. Tenslotte is gistermiddag te Boornzwaag de 25-jarige veehouder, die op de Langstaar tenpoel aan het schaatsenrijden was, in een wak gereden en verdronken. SOLDATEN OP DE SCHAATS. De in Oostzaan gelegerde militairen zullen vandaag ten bate van arme huisgezinnen1 een wedstrijd op de schaats houden. Het geld om hiertoe te geraken is door de militairen zelf bijeen gebracht. Gistermiddag en -avond is op de ijsbanen in de groote steden druk gereden. Vooral 's avonds boden de feestelijke verlichte ter reinen een vroolijk schouwspel c AFDEELING I: A: DOS—KFC. B: HRCOSVHollandia—Alcm. Victrix; WFC—Purmersteijn; ZaandijkSucces; ZFC —West Frisia; Alkm. Boys—Helder. E: Schagen—Oudesluis; BKC—Wieringer- waard. G: UitgeestDTS. AFDEELING II: A: RFC—DFC. AFDEELING Hl: A: AGOVV—Enschede; Quick—Tubantia; WageningenHeracles; Hengelo—Go Ahead; Enschedesche BoysNEC. AFDEELING IV. A: Helmond—MW; Longa—PSV; Juliana —Roermond; Einhoven—Limburgia; Willem II—BW; NAC—NOAD (de beide laatste wedstrijden 26 Dec.) AFDEELING V. A: GVAVVelocitas; VeendamHeeren veen; Sneek—Be Quick; Leeuwarden—WW. AMSIERDAMSCH ELFTAL—ZWALUWEN. Het Amsterdamsche elftal, dat op Twee den Kerstdag in het Ajax-stadion tegen de Zwaluwen zal uitkomen, is als volgt sa mengesteld: Doel: Ferwerda (Blauw Wit) Achter: Wilders (Blauw Wit) en Calden- hove (D.W.S.) Midden: Stijger (Blauw Wit) Anderiesen (Ajax) en Fanger (D.W.S.) Voor: Draeger (D.W.S.) Van Nol (Blauw Wit, Hazeweyer (A.F.C.) Westphal (Blauw Wit) en Bergman (Blauw Wit) Zooals bekend is deze. match de afscheids wedstrijd van onzen ex-international An deriesen. ifjchaktn De „vijand" wordt onder vuur genomen. Een motormitrallleur op zijspan-wagen in stelling tegen naderende vliegtuigen bij de jonaste oefeningen van het Ne derlandsche veldleger. TWEEKAMP LANDAU—v. SCHELTINGA. Gisteren is een tweekamp geëindigd tus schen Landau en van Scheltinga. De stand was 5-4 voor Landau met een afgebroken partij, nl. de negende, welke zeer gunstig voer van Scheltinga stond. Landau heeft deze partij opgegeven, zoodat de eindstand van de match 5—5 werd.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2