Bond van op coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland Ver. Oudleerlingen Lamtbouwwinterschnnl Langendijker Groentenveilingen Laat Uw handdruk vermenigvuldigen Schager Courant Groenten genoeg, maar nu nog prijzen Dinsdag 19 December 1939 Tweede blad De heer Jm. Blaauboer opent de bijeen komst en heet de nieuwe leden welkom, zoomede den heer H. K. Koster, voorzitter van den F.N.Z. Deen opbloei door den oorlog. In zijn openingswoord wijst spr. er op, dat de opbloei, die het begin van den vori ge n oorlog kenmerkte, tot dusverre achter wege bleef. Als gevolg daarvan blijft nog steeds regeeringssteun noodig. Een aanvan kelijke st.ijiging der kaasprijzen deed de hoop rijzen, dat de toeslagen spoedig zou den verdwijnen. Toen de kaasprijzen in September stegen tot ca. f 30.werd de kaassteun gereduceerd tot op de helft. Spr. meent hieruit te mogen concludeeren, dat de regeering de steun beschouwt als oen- noodzakelijk kwaad. Anderzijds echter doet de regeering geen beroeg op den boeren stand om de levensmiddelenvoorziening van ons volk op peil te houden. Nu de prij zen echter weer zijn gedaald tot op het oude niveau talmt de regeering met het op nieuw herstellen van de steun. Spr. be treurt dik Hij is van meening, dat de re geering behoorde in te zien, dat het niet opgaat een deeld der bevolking te laten produoeeren beneden kostprijs. Leemten in de organisatie. Overgaande tot de organisatie, meent spr. dat deze nog te wenschen overlaat, als gevolg waarvan nog niet kan worden be reikt, wat noodig is. Om alles te kunnen bereiken, wat wenschelijk is, dienen de producenten hun artikelen in eigen han- den te houden. Alleen een organisatie, die over de producten beschikt, kan Gij de re geering de noodige invloed aanwenden. Afzetorganisatie. De commissie, in de vorige vergadering benoemd om deze aangelegenheid onder oogen te zien, kwam tot de conclusie, dat uitbouw der coöperatie in deze richting noo dig is om het hoofd te kunnen bieden aan de speculatie, de trustvorming en de macht van het kapitaal. Zoo de Crisiszuivelcentrale de kaas te exporteeren kreeg, zou de handel zich daar naar hebben moeten schikken. In de ver gadering, die over deze aangelegenheid werd belegd, bestond een groot enthousias me. Er is echter weinig van terecht geko men. Slechts enkele fabrieken hielden het stand punt vast door direct te leveren aan de Crisiszuivelcentrale. Spr. bleef echter ho pen, dat de noodige krachtige organisatie, die de beschikking heeft over de produc ten, op den duur toch zal komen. Een boe- renorganisatie moet meer zijn dan een mo- reele band en spr. besluit met te zeggen, dat eens de N.H.-boerenstand zal staan als I één man. (Applaus.) Aan de orde zijn vervolgens de aanvragen voor gewoon lidmaatschap van 19 fabrie ken, vroeger behoorend tot den nieuwen bond. Alle worden als lid toegelaten. Enke le heeren worden toegelaten als buitenge woon lid, waarna de heer H. K. Koster wordt benoemd tot lid van verdienste. De heer Koster zegt deze benoeming op hoogen prijs te stellen en belooft zijn beste krach ten aan de bond te zullen blijven wijden. De heer Kranen krijgt het woord'tot het doen van mededcelingen. Deze betreffen het personeel van den bond de kaas- en boterkeuringen, het Coöperatief magazijn, het laboratorium, de controle. De groepsvorming bij den afzet valt niet mee. Aangaande de groepsvorming voor den afzet der producten betreurde spr., dat na de aanvankelijke groote belangstelling op een vergadering van 30 fabrieken, het on derwerp slechts bij 3 fabrieken en op een gecombineerde vergadering van 5 fa brieksbesturen ter sprake is gekomen. Men schijnt zich daarbij blind te hebben ge staard op het verleden, terwijl men ook te veel het oor heeft geleend aan artikelen, die hier en daar in de pers zijn verschenen. Spr. geeft een uitvoerige beschouwing om trent de melkwolfariek „Casolana". De proefnemingen werden sedert 1 Jan. 1939 voor gezamenlijke rekening gedaan mgt andere bonden van den F.N.Z., waarbij sa menwerking werd gezocht met de Condcns- fabriek „Friesland". Omtrent de toekomst van het artikel melkwol, dat door de hui dige omstandigheden in een geheel ander stadium is gekomen, kan nog niets posi tiefs worden gezegd. Er volgen nog mededeelingen over dc coöperatiefilm en omtrent den technischen dienst. Prijsverloop en positie der zui velfabrieken. Als slot gaf de secretaris een overzicht over het verloop der kaasprijzen gedurende het afgeloopen jaar en over de kaaspositie van Noordholland, die als gevolg van de misère in Frankrijk en Spanje, terwiU Duitschland voor de N.H. kaas practisch gesloten is, nog slechter is dan in andere gebieden. De bruto-kaaswaarde van de ondermelk heeft men van ruim f 3.— tot bijna het nul punt zien inéénstorten. Er zijn echter stap pen gedaan om hierin verbetering te bren gen. Intusschen zijn er 2 wegen, om, naast evcntueele hulp van bovenaf, zelfstandig iets ter verbetering te doen, n.1.: 1. vrijwillige kaasproductiebeperking en ondermelk als veevoer gebruiken of ver werking daarvan tot ondermelk; 2. gedeeltelijke bereiding van Gouda 40 plus, welke onder de bestaande regelingen mag worden afgenomen door Duitschland. Omtrent boter valt weinig te vermelden. De verhooging van den binnenlandschen prijs vond eerst plaats, nadat met klem door den F.N.Z. en de C.L.O.'s was be toogd, dat een prijs van f 1.60 per K.G. bo ter bij alle moeilijkheden van het melkvee- houdersbedrijf en de steeds stijgende pro ductiekosten zeer beslist noodig was. Op de mededeelingen volgde een korte discussie, waarbij uit de vergadering onder applaus de noodzakelijkheid van een afzon derlijk ministerie van landbouw werd be toogd. Verkiezingen. In plaats van den heer J. Veldstra, als lid van het bestuur wordt gekozen de heer Kout, Middelie. Voor een lid van dc commissie voor de Boterkeuringen wordt gekozen de heer Oosterkamp, 't Zand. Dito kaaskeurimgen de heer Kuipers, Ju- lianadorp. Dito bouwcommissie de heer Nes, Lutje winkel. Dito comm. van aankoop de heer Sluis, Schcllinkhout. De heer Ir. H. J. Huisman brengt vervol gens verslag uit van de Noordhollandsche Melkcommissie. Er werden 44 cursussen gehouden en geëxamineerd. Er kon wor den volstaan met het aanvragen van f 100 subsidie aan de organisaties. Vooral in het Zuiden was het aantal cursussen groot, een en ander in verband met de uitbetaling der melk naar kwaliteit. Ongeveer dezelfde me dedeelingen werden overigens reeds ge daan in de vergadering van Noord-Holl. Noorderkwartier, zoodat daarnaar kan wor den verwezen. Over de begrooting, sluitend met een be drag aan inkomsten en uitgaven ad f 31.553.50, brengt de heer Talsma verslag uit namens de finantieele commissie, die deze in alle opzichten correct heeft bevon den. Intusschen vinden de verhoogde sala rissen uit de vergadering toch eenige be strijding. De voorzitter acht deze verhoo gingen echter in het belang der coöperatie. De begrooting wordt conform vastgesteld. Voor de finantieele commissie worden aangewezen de fabrieken te Oostwoud, St. Maartensbrug en Warder. Boter in het leger. Over de beschrijvingsbrief van den F.N Z. wordt niet het woord verlangd. Wel wordt in verband hiermede met teleurstel ling door den heer Kooiman. Wognum, ge constateerd, dat er nog steeds geen aanlei ding is gevonden in het leger boter te ge bruiken inplaats van margarine. Velen zijn daardoor van margarine tot boter gedegra deerd. De kosten zijn betrekkelijk geringen de hoop wordt tot uitdrukking gebracht, dat deze aangelegenheid een punt van be spreking zal uitmaken op de vergadering van den F.N.Z. De heer Geluk. secr. van den F.N.Z. antwoortd en zegt, dat de F.N.Z. ten deze bij de regeering de noodige stappen heeft ondernomen. Aanvankelijk ging de regeering hierop niet in, aangezien de toestand noe onoverzichtelijk was. Intus schen is de afzet van boter steeds moeilij ker geworden. Omtrent de prijs der naar Engeland geëxporteerde boter bestaat nog altijd geen overeenstemming. Men begint in Engeland de boter te beschouwen als een tweede-rangs-product, het artikel wordt ge distribueerd zonder merk, terwijl men dg margarine er vrij laat concurreeren tegen de boter, waarbij de margarine wel onder- merk aan de markt komt. Overigens is de consumptieprijs van de boter zoo hoog, dat alleen daardoor al het debiet afneemt. Voeigt men daaraan toe de hoogc transport- en molestverzekeringskos- ten, dan wordt daardoor het merkwaardige verschijnsel verklaard, dat thans nog bo ter in de koelhuizen wordt opgeslagen. Spr. meent, dat de regeering tot andere maatregelen moet overgaan. Dat het bij le vering aan leger en vloot om een belang rijk kwantum gaat, blijkt daaruit, dat de benoodigde hoeveelheid voor defensie wordt getaxeerd op 7 millioen kg. Met het oog op een en ander w^rdeert spr. de gemaakte opmerking. Ten aanzien van de beschrijvingsbrief vraagt niemand meer het woord. De afge vaardigde naar de vergadering van den F.N.Z. zal een mandaat worden meegege ven om te spreken in den geest van hetgeen door den heer Kooiman werd meegedeeld. De benoeming van leden van het Bestuur en van een plaatsvervangend lid van het Bestuur van den F.N.Z. wordt overgelaten aan het bestuur van den Bond. Rondvraag. Bij de rondvraag meent de afgevaardigde van Wieringerwaard dat het verkeerd zou zijn uiteen te gaan met de gedachte, dat de afzetorganisatie op het oogenblik als af gedaan moet worden beschouwd. De voor zitter zegt toe, dat men nog nader van de zaak zal hooren. De afgevaardigde van Wijde Wormer ves tigt de aandacht op het groote prijsverschil tusschenindustriemelk en consumptiemelk. Hij meent, dat de regeering hier handelend behoort op te treden. De voorzitter wijst er op, dat een en an der verband houdt met de lagere prijzen, die de consumptiemelkers gedurende zeke ren tijd hebben ontvangen. Overigens beschouwt hij de distributie als veel te duur. Het buitengewoon lid, dr. Schey, uit zijn genoegen over het feit, dat hij deze verga dering, waarin hij de heele Noord-Holland- sche zuivelbeweging weer vercenigd ziet, heeft mogen bijwonen. Bij alles wat men doet, zal men de kwaliteit moeten hoog hou den. De heer v. d. Meer, H.H.Waard, maakt bezwaar tegen de reclame, die in een be paald winkelconcern wordt gemaakt, voor margarine, waarbij een koe wordt tentoon gesteld. Hiertegen schijnt weinig te doen te zijn. Een ander spreker wenscht meer propa ganda te zien maken voor de landbouwor ganisatie onder de landbouwers. De voor- ziter zegt toe in dit opzioht iets te zullen doen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Na een gemeensohappelijken maaltijd, had des middags een vertooning plaats van de coöperatiefilm van den F.N.Z. „Het Belang van den Boer." ALS VOORZITTER GEKOZEN DE HEER W. V. D. OORD. Dc ochtendvergadering van de gisteren door de Vereeniging ,yan Oudleerlingen der Rijkslandbouwwinter-Schooi en door den Pro vincialen Bond, in het Noordhollandsch Kof fiehuis belegde bijeenkomst was slecht be zocht. De voorzitter, de heer P. Eenhoorn, wijt dit in zijn kort openingswoord aan de tijds omstandigheden. De notulen der vorige vergadering geven geen aanleiding tot opmerkingen. INGEKOMEN STUKKEN. Ingekomen zijn eenige jaarverslagen en boekwerken, en verder een dankbetuiging van het gemeentebestuur van Schagen voor het toegezegde glas- in loodraam in het nieuwe schoolgebouw. De stukken worden voor kennisgeving aangenomen. MEDEDEELINGEN. Medegedeeld wordt dat de heer Sijp, secre taris, door ambtsbezigheden verhinderd is te komen. Zijn assistent, de heer Roeper neemt voor hem waar. Verslag wordt uitge bracht over de alg. vergadering te Roozen- daal. Er zal in 1940 een algemeene vergade ring en excursie in Twente worden gehou den. In Januari 1940 zullen er te Schagen vier cursusmiddagen zijn, waar zeer be langrijke onderwerpen worden behandeld. JAARVERSLAG. In het jaarverslag wordt het 40-jarig be staan van de vereeniging gememoreerd.. Er zijn thans 72 donateurs, 14 eereledcn en 254 leden. In het jaarverslag is opgenomen de re censie uit de Schager Courant over 't op het officieele gedeelte van deze herdenking volgende feest. Met voldoening wordt terug gezien op de gehouden cursussen in 1939 en op het feit, dat het leerlingenaantal van de school toeneemt. REKENINGEN EN BEGROOTING. Voorgesteld wordt de bestaande contributie regeling te handhaven. De heer Stammes rapporteert, alles was keurig in orde; de rekening wordt goedge keurd, ook de begrooting gaat onder den hamer door. Er is een batig saldo van f 105.13 op de rekening. BESTUURSVERKIEZING. Aftredend, niet herkiesbaar zijn de hee ren P. S. Eenhoorn en R. L. Waiboer. Geko zen worden in de vacature Eenhoorn de heer S. Grootes Azn., en in de vacature Wai boer de reer J. M. Met zeiaar, na langdurige en spannende stemming. Voorzitter dankt den afgetreden heer R. L. Waiboer, wiens rijp oordeel steeds waar devolle adviezen bracht. VERKIEZING VOORZITTER. De heer P. S. Eenhoorn treedt periodiek af en is niet herkiesbaar. Gekozen wordt de heer W. v. d. Oord, met 20 van de 28 stem men. Benoemde aanvaardt zijn functie, de heer Eenhoorn draagt zijn voorzittershamer met een hartelijk woord aan den heer v. d. Oord over en dankt voor de medewerking door de leden ondervonden. RONDVRAAG. De heer Joh. de Veer dankt den scheiden den voorzitter, voor de uitnemende wijze, waarop hij zijn taak heeft vervuld, waarbij spr. in het bijzonder wijst op de zoo goed geleide jubileumsvergadering. De vereeniging is den heer Eenhoorn zeer dankbaar voor de ernst en de kracht, waar mede hij in het belang van den Landbouw heeft gewerkt. De heer Eenhoorn is den heer de Veer zeer verplicht, omdat hij weet, dat wat de ze heer zegt, ook gemeend is. De heer P. Blaauboer geeft het bestuur in overweging het drukwerk van de vereeni ging in Schagen, waar de vereeniging is ge vestigd, te laten maken. Het bestuur zal met deze opmerking re kening houden. Het is voor den tijd van den heer Een hoorn geschied, het bestuur zal zien hoever de verbintenissen elders strekken. Nadat ook de heer v. d. Oord den heer Eenhoorn dank heeft betuigd, wordt de vergadering gesloten. Uit onze omgeving LAN GEN DIJK HET GING VORIG JAAR NÓG SLECHTER. De tuinders klagen 6teen en been over den gang van zaken aan de veilingen. Toch was de omzet aan de veiling van de Lan- gendijker Groenten Centrale in Nov. 1939 nog iets hooger dan in dezelfde maand van 1938, n.1. f 105.656 tegen f 103.750. Als men let op de hoeveelheden verhandelde producten in beide maanden, kan, als men Schud Uw vrienden, Uw klanten de hand door middel van een Nieuwjaarsgroet in de 50 cent per plaatsing. het nog niet wist, wel de gevolgtrekking worden gemaakt, dat het in het vorige jaar nog beroerder ging. Immers, toen werden ruim 82 spoorwagens roode'kool verhandeld —nu ruim 53; gele kool resp. 81 en 75, Deensche witte kool 68 en 39. uien 47 en 25, aardappelen 98 en 72. Tegenover deze meerdere hoeveelheden in November 1938 staan slechts deze mindere: vroege witte kool 42 spoorwagens in '38 en 63 in '39; bieten 9 er. 10, bloemkool 4000 tegen 7000 stuks. Andijvie werd het vorige jaar ook nog heel wat aangevoerd. Dc verbetering zal in 1940 moeten komen. UIEN-EXPORT. Over de maand November zijn 16.380.000 Kg. uien uitgevoerd tegen 18.274.000 Kg. in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De grootste afnemer was ook nu weer Engeland met 13.429.000 Kg., tegen 15.797.000 Kg. in Nov. 1938. Opvallend is de toegeno men export naar Duitschland. n.1. 1.823.000 Kg. tegen het vorige jaar 270.000 Kg. Ver. wacht mag worden, dat voorloopig op meer uitvoer kan worden gerekend, aangezierf voor uien een extra-betalingscontingent is vastgesteld. België en Luxemburg betrok ken echter heel wat minder, n.1. S67.000 Kg. en het vorige jaar 1.219.000 Kg. Noorwegen liep achteruit van 222 000 Kg. tot 96.000 Kg., Ierland van 451.000 Kg. tot 5000 Kg., Afrika van 76.000 Kg. tot 28.000 Kg. en West-Indië van 174.000 Kg. tot 81.000 Kg. De grootste aflevering vond plaats van Gocree en Overflakkee, n.1. 7.017.000 Kg., dan volgden Noord- en Zuid-Bcveland en Walcheren met 3.091.000 Kg. en Schouwen en Duiveland met 2.403.000 Kg. Noordhol land voerde slechts 752.000 Kg. uit tegen 2.003.000 Kg. in Nov. 1938. Z1JPE OUDESLUIS KERKELIJKE BENOEMINGEN. In de plaats van den heer H. Rezelman, die tot President-Kerkvoogd is benoemd, is tot Notabel gekozen de heer J. Peetoom. Abusievelijk is vermeld, dat de heer K. Paarlberg tot Notabel is gekozen, dit moet zijn de heer W. Paarlberg, die als zoodanig is herkozen. CORRESPONDENTIE. J. W. J., St. Maartensbrug. Uw inge zonden stuk geeft eën van de duizenden visies weer op het. wereldgebeuren en zou, als wij het plaatsten, ongetwijfeld aanlei ding geven tot een eindeloos onvruchtbaar geschrijf. Dergelijke politieke inzichten be- hooren thuis in de resp. partijbladen. Inventarisatie wijst uit, dat meer stapelgroenten aanwezig zijn dan vorig jaar L.G.C. heeft aanmer kelijk minder daij, N.M.B. Hoe zullen de uitvoermogelijkheden zijn gehoopt op winterweer stand der Ned.-Duitsche clearing gtinstig geworden als de exporïbelemmc- ringen nu werden opgeheven! slappe aardappelhandel, weinig aan voer, lage prijzen klein aanbod van peen prijzen zijn te laag er kwamen iets meer bieten wei nig verandering nog klein aan bod van uien vraag kan beter zijn bleven goedkoop nog vrij groote aanvoer andijvie betere prijzen geringe verbetering voor koolsoorten de meest gewilde roode kool tot bij de f i.van gele kool draait ietsminder door notecringen tets hooger Deen sche witte kool idem iets beter voor groene kool ook Savoge iets vlinder goedkoop met witte kooi -oo goed als gedaan. Bij de op 5 December 1.1. gehouden inven tarisatie van den voorraad stapelgroenten is wel gebleken, dat er in dit tuinbouw- district weer een belangrijke hoeveelheid van die winterproducten aanwezig is. Bij de aangeslotenen bij den Noordcrmarkt- bond is er aanmerkelijk meer dan die bij de L.G.C.: bij de eersten toch wordt de voorraad op 3446 spoorwagens van 10.000 kg. geschat en bij de laatsten od 2695. Dc eenste veilingsvereeniging telt onder zijn leden tal van tuinders, die zich meer toe leggen op de vroege cultures, terwijl dit veel minder het geval is met hen, die tot den N.M.B. behooren. Vergeleken met net vorige jaar zijn er naar schatting onge veer 1350 spoorwagens meer dan het vorige jaar in procenten uitgedrukt is dit een per centage van ongeveer 29 pet. Het is te be grijpen, dat men met eenige vrees de vraag stelt, of de uitvoermogclijkheden van dien aard zullen zijn, dat deze voorraden tegen loonende prijzen zullen kunnen worden af gezet. Veel zal daarbij, andere factoren bui ten beschouwing latend, afhangen van het weer. Gehoopt wordt op flink winterweer. Als de natuur dan meewerkt ook voor de bewaarmogelijkheid van liet product dan is althans een voorwaarde geschapen voor meer vraag. Nog altijd ziet men daarvoor uit naar Duitschland, onze beste klant gedurende een tijdvak van vele ja ren. Niettemin rekent men er ook op, dat andere landen onze groen ten ook wel noodig zullen hebben. Voor wat Duitsohland betreft is er de laatste weken een bijzonder gunstige verandering gekomen in den stand der Nederlandsch-Duit- sche clearing. Is er gedurende lan gen tijd een beangstigende achter stand geweest, thans is dit anders geworden: de achterstand is zoo goed als ingeloopen, gevolg van den sterk toenemende uitvoer uit Duitschland gepaard gaande met een sterk afgenomen export naar Duitschland. Terecht rekenen onze tuinders er nu op dat de exportbelemmeringen zullen wor den verminderd en de betalingscontingen ten, vooral voor de tuinbouwproducten, zullen worden verruimd. Ongetwijfeld zal wel in die richting worden gegaan, als men in Duitschland onze producten noo dig heeft. De ongewisse toestanden op al lerlei gebied zijn echter van dien aard. dat men in zün verwachtingen niet al te be slist moet zijn. Dc aardappelhandel aan de veilingen had ook deze week niet «el te beteekenen. Behalve dat er wat onderbands werd verkocht, kwamen er geen groote partijen aan dc markt. Aangeboden werden nog wat Schotsche muizen, bonken, die weer tegen dezelfde lage prijzen werden ver kocht f 1.80f 2.Bevelanders brachten f 1.90f 2.20 op. Zeeuwsche blauwe f 3.— een bij uitstek fijne aardappel, blauwe Eigenheimers f 2.40f 2.70. Bloemkool kwam er al weer minder dan de vorige week. Als de vorst nog wat aan houdt, zal het geheel gedaan zijn met den aanvoer van dit product. Voor eerste soort werd f 7.108.90 betaald, voor tweede soort f 2.50—4.80 Ook werden maar weinig wortelen ver handeld. Van dit product zijn nog aanmer kelijk grootere hoeveelheden aanwezig dan verleden jaar op dezen tijd. Dit moet onge twijfeld hieraan worden toegcschr., dat toen dc prijzen aanmerkelijk hooger waren, zoo dat men tot opruimen besloot. Nu zijn de prijzen van /lien aard. dat men de kat nog wat uit den boom kijkt. De meeste werden verkocht voor f 1.50—1.90, Later echter kon iets meer worden gemaakt en lagen de notecringen aan de veiling van den Noor- dermarktbond tusschen f 1.80—2.30. Koud weer is vaak van gunstigen invloed op den prijs. Bieten kwamen er meer dan de vorig* week. De prijzen bleven ongeveer dezelfde Al naar gelang van kwaliteit werd er f 1.40 tot f 2.60 voor betaald. Enkele gezochte partijtjes brachten het tot f 2.70 en f 2.80, en in een zeer zeldzaam geval tot iets hoo ger. Met een geregelden aanvoer van uien wachten de meeste tuinders nog wat. Dc vraag uit het buitenland is wat verminderd, ook al als gevolg van uitvoer naar Enge land uit andere landen. Dit is wel de oor zaak, dat het met de prijzen nog niet best vlot. Voor een gunstige exploitatie-uitkomst zijn de prijzen veel te laag. Voor mooie gele uien, middelsoort, werd meestal niet maar dan f 2.40—2.80 betaald. Enkele par tijtjes brachten wel iets meer op, tot f 3 en f 3.10, doch daartegenover stonden weer partijen, die voor f 1.90—2.10 werden ver kocht. Grove uien deden het wel iets beter, doch ongeveer evenveel partijen brachten van f 2.60—3 op als andere, die voor f 3.10 3.40 werden verkocht. Nep schommelde tus schen f 4.40 en f 5.20. drielingen tusschen f 1.40 en f 180. Als gevolg van het zachte weer is er nog altijd andijvie aan de veilingen aangevoerd en op sommige dagen nog vrij veel. De kwaliteit was voor sommige partijen wel wat achteruitgegaan, doch over 't geheel was die nog bevredigend. Er bleek nog vrif wat vraag naar dit artikel te bestaan, zoo dat de prijzen niet tegenvielen. De notee ringen lagen meerendeels tusschen f 1.20 en f 2.40, enkele erbovcin. andere er bene den. Aanvoer ongeveer 100.000 struiken. Ten aanzien van de verschillende kool soorten kon een kleine verbetering worden geconstateerd, in het bijzonder voor roode. Deze was wat grager met. als gevolg min der onverkocht en iets betere prijzen. De sorteer!n#, eerste kwaliteit, van 1 a 2 kilo bracht aanvankelijk f 2.50—2.80 h t 3.op, doch later kwam daarin eenige verbete ring en stegen de hoogste noteeringen tot f 3.80 en f 3.90. De zwaardere monteerden ook wat en werden voor f 2.403 verkocht. Tweede kwaliteit bracht f 2.30 of iets meer op. Gele kool, waarvan de vorige weken bijna niets kon worden verkocht, en wat verkocht werd f 2.10. den minimumprijs op bracht. deed het nu ook iets meer. De hoog ste noteerineen liepen tot f 2.50. Niettemin draaide nog heel wat door. Verleden week was het een zeldzaamheid, als voor Deen sche witte kool f 2 werd gemankt. Nu ech ter kwamen voor meerdere partijen notee ringen voor van f 2.20 tot f 2.40 en f 2,60. Ook van deze koolsoort bleef nu minder onverkocht. Toch draaide nog een belang rijk kwantum door. Groene kool werd aan de veiling te Noordsehanvoude aangevoerd. De prijs' bleef aan den lagen kant. Al naar gelang van de kwaliteit werd er f 2 tot 2.40 voor betaald. Snvovekool kwam in het bij zonder aan de Broeker veiling. Ook hierbij onenhnnrde zich een iets minder slechte stemming, zoodat de mooiste nu voor f 2.20 —2.80 werd verkocht. Oveigens baeht ze f 2 op. Slechts heel weinig witte kool werd aangevoerd. Ze bracht f 110-120 on. Drui ven, Alieante. brachten f 29 60 on. Ramme nas, in geringe hoeveelheid aangeboden, bracht een redelijken prijs van f 36.00 op.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5