Nieuwe M gemeente-secretaris Langendijker Groentenveilingen Het ging wat beter, maar... in Nieuwe Niedorp Donderdag 28 December 1939 Tweede blad DE HEER MR. VAN DER MOLEN AMBTENAAR TER SECRETARIE, BENOEMD. Do heer ter Haar als rijmelaar, heeft weer een potje hutspot klaar, er komt een nieuwe secretaris, voor wien het bed gespreid en klaar is. 't Gemeenteland wordt weer verpacht, waarbij niet wordt gezegd, wie lacht. Het ging erg raar, zegt heer ter Haar met 't land van Koenraad Wardenaar. De raad wil wel bezwaren weten, Ter Haar heeft zijn cahier vergeten De heer ter Haar mag aardig zijn, De raad wil liever waardig zijn. Ook in de raadsvergadering van gister morgen heeft de heer ter Haar (R.S.A.P.) als steeds de gemeentepolitiek nauw ver bonden aan de nationale en internationale politiek en deze bezien door den bril zijner bekende ideeën. Wederom waren vragen in gediend, zóóveel, dat de samensteller van de agenda reeds van „een stel" begint te spreken en als klap op den vuurpijl kwam de blijkbaar ook dichterlijk aangelegde ar- beidersvertegenwoordiger met een request in dichtvorm, luidende: Zeer geleerde, brave heren, Excellenties en van 't Hof Te Den Haag, ik deel U mede: Met de steun is het een sof, Die moet uwcres gauw verhogen, Want dat oorlogskarrewei Maakt ons hong'rig, saggereinig, Doe er dus twee knaken bij Voorzitter is de burgemeester, de heer P. PI uister, waarn. secretaris de heer v. d. Molen. De gemeentesecretaris is afwezig. DE AGENDA •wordt als volgt afgewerkt, nadat de notulen zijn goedgekeurd. De heer ter Haar wordt reeds direct ge coupeerd, wanneer hij op zijn vragen te rug komt. Alleen over de notulen ver maant voorzitter. EEN NIEUWE GEMEENTESECRETARIS. Mcdedeeling wordt gedaan van enkele formeele ingekomen stukken. De heer P. Haringhuizen heeft ontslag ingediend per 1 Januari 1940 als secretaris ontvanger en ambtenaar van den burger lijken stand. B. en W. stellen voor het gevraagde ont slag op de meest eervolle wijze te verlee, nen, met dankbetuiging voor de vele. be langrijke diensten, door den scheidenden functionnaris der gemeente en der gemeen schap bewezen. (Applaus). Ter vervulling van de ontstane vacature hebben B. en W. dè volgende, nict-alpha- betische voordracht opgemaakt: 1. Mr. C. J. v. d. Molen, ambtenaar ter secretarie te Nieuwe Niedorp; 2. J. Kwantes, ambtenaar ter secretarie te Oude Niedorp. WOORDEN VAN HULDE. Voorzitter memoreert dat dc heer Haring huizen door bijzondere omstandigheden niet aanwezig kon ziin. De heer ter Haar: Bang voor de huldi ging? Voorzitter schetst de verdiensten van den heer Haringbuizen, die strikt eerlijk en met grootc onpartijdigheid de gemeentebelangen heeft gediend. Hij was niet alleen een goed ambtenaar, maar ook een goed burger, die we in het gemeenschapsleven zeer zullen missen. Spr. dankt hem hartelijk en Wenscht hem toe, dat hij nog lang van zijn welverdiende rust mag genieten. Wethouder Wit gaat volkomen met de woorden van den voorzitter accoord. De heer Haringhuizen, was een goed secretaris, hij nam nooit ccn houding aan, alsof hij ook lid van het college was. Wet houder Gay-aard heeft den secretaris al meer dan 20-jaar meegemaakt, hij deed alles zeer serieus, volgens sommigen mis schien te serieus, maar dat moet men toch in ccn ontvanger en secretaris waardecren. Spr. wenscht den heer Haringhuizen nog vele gelukkige jaren. Hij heeft," zijn dure plicht gedaan! De lieer Kooij sluit zich bij de vorige sprekers aan, evenals de heeren Sijp, cn Leegwater. Dc lieer ter Haar merkt naar aanleiding van dc candidaatstelling op, dat liet mis schien wenschelijk is, dc sollicitaties van ambtenaren zoodanig te behandelen, dat geen zegelkosten meer verschuldigd zijn. Voorzitter: 't Komt er niet precies bij te pas. De heer ter Haar: Anders krijg ik de ge legenheid niet! Voorzitter zet uiteen, dat bij ccn oproep van onderwijzer niet bedoeld was gezegel de sollicitaties in te dienen en voor de functie van secretaris-ontvanger is geen op roep geweest, alleen maar een aanbeveling. Met algemeene stemmen wordt de heer mr. v. d. Molen benoemd tot secretaris en tot gemeenteontvan ger. Voorzitter wenscht den heer v. d. Molen van harte geluk met zijn mooie promotie, hij heeft zijn kunnen niet onbenut gelaten. De heer Haringbuizen kon volmondig ad- visceren de aanbeveling zoo die thans is samen te stellen. Het is een eervol ambt, dat U gaat bcklecden, zegt voorzitter een ambt van vertrouwen ook. Spr. heeft van alles de beste verwachtin gen vooral ook omdat dc heer v. d. Molen heeft getoond goed met publiek te kunnen omgaan. Spr. hoopt dat Nieuwe Niedorp geluk mag hebben van deze keuze. De heer v.d. Molen dankt voor het gestelde vertrou wen cn brengt hulde aan den scheidenden secretaris. Spr. hoopt, dat de prettige sfeer die steeds tusschen bestuurscollege cn secre taris heeft bestaan onverzwakt gehand haafd mag blijven. Algemeene felicitaties volgen. Ook wethouder Wit spreekt een hartelijk woord, de heer v. d. Molen is opgeklommen door eigen kracht en kennis. Wethouder Gayaard hoopt dat aan dc heer v. d. Molen, als hij eens vertrekt met evenveel animo herdacht zal worden als thans aan den heer Haringhuizen. In handen van den voorzitter legt de heer v. d. Molen de vereischte eeden voor beide ambten af. (De nieuw benoemde secretaris is 25 jaar oud. en zijn familie is uit de buurt van N. Niedorp woonachtig. Een geboren streekge noot dus.) Door de benoeming van mr. v. d. Molen tot secretaris, worden de werkzaamheden ter secretarie anders geregeld. Mr. v. d. Molen wordt tot 3cn ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd. Ged. Staten zal worden verzocht dc jaar wedde van den len ambtenaar v. d. burg. stand (burgemeester Plulster) op f 100.— te bepalen. Tweede cn Derde ambtenaar zul len onbezoldigd zijn. BENOEMINGEN. De verleden jaar benoemde leden der Landbouwcommissie Wit, Gayaard en dc Boer worden herbenoemd voor den duur hunner zittingstijd als raadslid. Weth. Gayaard merkt op. dat dit geen voorstel van B. en W. is, de burgemeester heeft er over gesproken, men kan toch slecht zichzelf aanbevelen. Wegens periodieke aftreding als weesmccs ter van de heeren A. Winkel en D. Olie wor den als zoodanig benoemd de afgetredenen. De heer Zwagerman heeft een stem, er was een stem blanco. Wegens periodieke aftreding van den regent der algemeene armenadministratie den heer P. Pluister wordt afgetredene weer benoemd, met op een na algemeene stemmen. De heer Sijp had ccn stem. Dc heer ter Haar vraagt of er andere can- didaten zijn. Hij vindt het een raar gevai dat een burgemeester, zelf bestuurder van de armenadministratie is. Deze heeft er als gemeentehoofd belang bij, dat de begrooting gedrukt wordt. Spr. is er op uit geweest andere candidaten te vin den, maar hij kon ze niet vinden, 't Klopt echter niet; laten B. en W. met andere can didaten komen! Voorzitter: Ik zal er maar niet op ingaan of 't klopt of niet, alleen is contact tus schen gemeentebestuur cn armbestuur wen schelijk. Overigens moeten niet B. cn W. candida ten zoeken, de heer ter Haar moet dat zelf doen. De heer Siip wijst er op, dat de begroo ting van 't armbestuur overschreden kan worden. De heer Gayaard heeft in lange jaren nog niet meegemaakt dat de burgemeester de uitgaven van het B. A. drukte. OPCENTEN. Voorgesteld wordt 75 opcenten op de ge- meentefondsbclasting te heffen. De heer ter Haar is niet accoord, er is geld zat meent hij en er zijn daartegenover veel arme menschen, die het niet kunnen betalen. Voorzitter meent dat er weinig aan te doen is. Met 6—1 stemmen wordt het voor stel goedgekeurd. ONDERHANDSCHE VERPACHTING. Voorgesteld wordt voor onbepaaiden tijd onderhands te verpachten overeenkomstig de bepalingen van dc Pachtwet. a. Van het gemeenteland: Het grasland tegen een grondprijs per ha. per jaar, wel ke grondprijs wordt verhoogd met f 2.50 voor elke kwart cent, welke de aan de zui velfabriek te Lutjewinkel geleverde melk over het betrokken jaar gemiddeld per li ter méér opbrengt dan cent en met het zelfde bedrog verlangd voor elke kwart tent, welke die opbrengst minder dan 5 cent bedraagt (mobiele pacht). Het bouwland tegen vaste huurprijzen; b. Van de gemeenteboerderij: Het gras- cn bouwland tegen f 90.per ha. per jaar, met toepassing van den mobielen pacht onder dezelfde voorwaarden als boven wat het grasland betreft, het huis voor f 100.— per jaar. De heer Kooij ziet in het voorstel een kleine pachtverhooging, maar kan zich er wel mee vereenigen, dat de gemeente deelt in de algemeene verhooging. Weth. Gaayaard zou willen verhoogen cn verlagen bij melkprijs per kg. De heer ter Haar betoogt dat de raad geen gramofoonplaat is, en wil er niet veel van zeggen, ook omdat hij van land geen verstand heeft. In comité is er veel over ge sproken, maar de betref feilden zijn eenvou dig voor de verhoogde prijzen gesteld. Hij heeft een onderzoek ingesteld. Koen War- naar van Ter Diek is er in geloopen, die had begrepen dat de pacht naar bene den zou gaan, door een onduidelijke redac tie. Men moet niet doen^ls Kooij, meegaan omdat alle pachtprijzen omhoog loopen. De ze zijn alleen een gevolg van landhongcr. Spr. is voor handhaven der prijzen en voor een mobiele pacht, zooals de heer Gaij- aard wil. Spr. is blij geen boer te zijn als vakman heeft hij heel wat beter doel van leven. Er zijn er die centen genoeg hebben, maar er zijn toch te veel ploete raars. Weth. Gaijaard meent dat Warnaar zich toch niet kon vergissen, de brief was dui delijk. Spr. heeft zich bij de verhooging neergelegd, omdat de besprekingen die richting uitgingen. Dan is beter te redden waar te redden is. Men moet tenslotte ook rekening houden met den belastingbetaler, het geld wordt zwaar opgebracht, dus dc gemeentelandgebruikers moeten ook wat bijdragen. Overigens houdt dc gemeente zich tegenover particulieren niet slecht. Voorzitter noemt de methode van den heer ter Haar gemakkelijk, natuurlijk is ieder gebruiker voor verlaging. Wat de heer Wardenaar betreft, deze is zeer dankabar het land te mogen houden, wil hij het niet hebben, goed, dan voegen we het land bij de gemeenteboerderij. Nie mand hoeft er in te loopen! (Applaus.) De heer ter Haar: Ho, dat ie de stok achter de deur, de man kan niet ander» dat hier geapplaudisseerd wordt, is een schandaal. Als dc heer Gavnard zegt, dat duidelijk in dc brief stond 1.60 H.A. en het is 1;6 kan hij niet rekenen, want dat is precies hetzelfde. De heer Gayaard... Nöu ja... Met 6 tegen 1 stem wordt besloten den heer Wardenaar gelegenheid te geven het land terug te geven. De heeren Wit en Sijp verklaren uitdrukkelijk voor het voorstel als zoodanig te stemmen. De heer ter Haar wenscht dat B. cn W. eerst nog eens het land van Jonker be zien; ook daar is het niet in orde. Weth. Gayaard: De heer Jonker valt mij niet mee. waarom is hij niet bij ons geko men. 't ging altijd vriendschappelijk. Jon ker en zijn vrouw zijn beste menschen. die ook zeer amicaal met de oude menschen omgaan, 't Zou mij spijten als hij wegging, daarom stelde ik in comité voor zijn huur niet te verhoogen cn andere faciliteiten te verlcenen. Totaal beteekent dc verhooging van dc andere stukken lfind voor hem slechts f 45. De nijper op den staart! De heer Sijp: Wat zijn precies de be zwaren? De heer ter Haar: De bezwaren die ik ernstig zie, zien de anderen misschien an ders. Laten B. cn W. maar gaan praten. Ook voorzitter wil de bezwaren weten. De heer ter Haar: Ik heb ze niet opge schreven, ik zou er Jonker door blameeren! Voorzitcr: Ik geef u de gelegenheid Jon ker te blameeren! De heer ter Haar: Ik doe het niet... Voorzitter: De raad zal zijn conclusies trekken. De heer ter Haar: üa's makkelijk! Het voorstel van B. en W. wordt met 4—3 stemmen verworpen, het voorstel Gayaard met 5—2 stemmen aangenomen. Verkeersbezwaren. Voorstel tot het gesloten verklaren voor het verkeer in beide richtingen met motor rijtuigen op meer dan twee wielen, van hot gedeelte van den Vijver weg, dat gelegen is binnen de bebouwde kom. in het belang van dc vrijheid en de veiligheid van het verkeer daarover. Aldus besloten. BEGROOTINGWIJZIGINGEN. Eenige wijzigingen in de suppletoire be grooting 1399 worden aangebracht. Boter en margarine. Dc heer Sijp verklaart zijn motie omtrent boter en margarine, waarover in de vorige vergadering is gesproken, niet te hebben ingediend. Bij liet tegenwoordige stelsel is succes niet mogelijk. EN NU O WEE! De laatste drie agenda-punten zijn ge wijd aan vragen en voorstellen van den heer ter Haar. Allereerst komt aan de ordo het reeds aangekondigde voorstel tot wij ziging van het reglement van orde, in de zen zin, dat de raad beslist over het al dan niet toelaten van publiek, wanneer dit uit meer dan vijf personen bestaat. Aangezien artikel 72 der Gemeentewet de zorg voor de handhaving van dc orde in de vergadering van den Raad aan den Burgemeester opdraagt, stellen B. cn W. voor het reglement van orde niet aan te vullen. De heer ter Haar zegt dat dit artikel betrekking heeft op publick dat in raadzaal reeds aanwezig is. Het college tracht cr met een linkigheidje af te komen. Weth. Gayaard beeft zoolang de heer ter Haar raadslid is, nooit meer dan 4 personen gezien, 't Is jammer dat de heer ter Haar geen raadslid was vóór tot verbouwing werd besloten, dan had men de raadszaal grooter kunnen maken. Geen nieuws, zegt de heer ter Haar. ik zit niet met mijn oogen dicht. Er kunnen er echter meer komen. Weth. Gayaard was al raadslid, toen ter Haar nog geboren moest worden. Hij heeft nooit meer dan elf menschen gezien. De heer ter Haar: Mis, Gayaard! Voorzitter zou toch niet graag veel men schen achter zijn rug hebben, dit echter daargelaten, meent voorzitter dat hij de wet goed toepast, al leest de heer ter Haar die misschien wel beter. De heer ter Haar: Nergens beschreven, 't staat er niet in! Voorziter: Trekt de heer ter Haar mis schien zijn voorstel in? De heer ter Haar: Denk er niet aan, wat juist is, is juist. Het voorstel ter Haar wordt verworpen met 6—1 stem Dan komen, aldus de agenda, aan de orde „een stel vragen" van den heer ter Haar, welke het Regce- ringsbeleid (loopweken wcrkloozen), dat van het Algemeen Armbeestuur (deelname in ziekenfondsen) behandeling onder steunden) en dat van den Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht (hooivorde- ring) betreffen. De heer ter Haar vraagt of een circu laire van minister v. d. Tempel is ontvan gen, waarin op straffer toepassen van de z.g. loopweken der steuntrekkenden is aan gedrongen, zoo ja. wat B. en W. zullen doen. Verder dringt de heer ter Haar erop aan .dat door het Armbestuur gesteunden op kosten van de gemeente lid moeten wor den van het ziekenfonds. Ook meent de heer ter Haar dat de ondersteunden niet steeds correct behandeld worden. De heer ter Haar vraagt mataregelen tegen het hooi- tekort; worden die nie.t naar zijn genoegen uitgevoerd, beveelt hij den raad aan 'n motie aan te nemen, teneinde ontheffing van do hooi vordering te krijgen. Tenslotte dringt de heer ter Haar aan op het alsnog verstrek ken van een Kerstgave. Er is geen circulai re ontvangen. Over Armbestuurszaken zijn B. en W. geen verantwoording schuldig. Dat is een gevaarlijk punt zegt voorzitter, en antwoord ik niet op, of schoon de manier van vragen op verdacht making lijkt. De lieer ter Haar: Gaat *t zoo? Da's geen manier, u gaat buiten de wet. (Voorzitter hamert voortdurend en dreigt: Als u zoo voortgaat, ontneem ik u 't woord! De heer ter Haar (schreeuwend): Ik vraag 't woord. Voorzitter: U krijgt het woord niet. Weth. Gayaard: Ik hen nieuwsgierig! Voorzitter: Ik laat geen vragen over het Armbestuur toe. De heer ter Haar (minachtend) nah... Hooi vordering gaat buiten de competen- tie van den raad om, zegt voorzitter. De motie. Als voorlaatste nummer presenteert de heer ter Haar een motie van den volgen den inhoud. De gemeenteraad van N. Niedorp in ver gadering bijeen op ...Dec. 1939 meent, gezien dc minimale verhooging van de steunbe dragen en werkverschaffingloonen met 5% door de raad zeer onvoldoende wordt go- acht en door haar niet als een verhooging maar meer als een aalmoes beschouwd wordt, dringt met klem aan op een werke lijke verhooging en besluit deze motie ter kennis van de Minister te brengen. Als slotapotheose wordt dan geadviseerd het bovenaangehaald berijmd request te stu ren, als deze motie wordt verworpen. Geen moties meer] Voorzitter zet het begrip motie uiteen. Het is makkelijk veel te vragen, maar over 't algemeen zijn 't dingen die niet in de raadszaal thuis hooren. Men moet zich houden aan wat des raads is, er niet alle moties behandelen. Ze brengen vaak sensa tie, brengen politieke steekspelen en dema gogische debatten. Er hoeft hier altijd een waardige toon geheerscht. Zoo komt het prestige van den raad in gevaar, men moet den weg die de heer ter Haar inslaat ver laten, en zich niet laten overstelpen door moties. Voorzitter stelt voor dc moties van tor Haar niet te behandelen, ter Haar praat cn praat en bewijst niets. (Applaus). De heer ter Haar: Jaja! Spr. zegt, dat zijn moties bedoeld zijn om de levensvoorwaar den der arbeiders te verbeteren. De R.S.A.P. gaat niet mee met degenen die zeggen: ,,'t geeft toch niks." 't Is droevig dat de raad zooveel te kort komt. Over Jonker wou spr. niets zeggen, omdat het persoonsaangele- genheden zijn. Er zijn wel andere dingen, die geheim gehouden worden en in publieke zitting thuishooren... Dc heer Sijp: Ik zie niets in moties, de paarden hebben 't hooi al opgevreten, vóór de moties zijn ontvangen. Laat ter Hanr eens ophouwen, en niet afbreken, met de vele moties doet ter Haar zijn eigen partij schade. Weth. Gayaard wijst op de actie der land bouworganisaties ten aanzien van de hooi- vordering. Voorziter vindt dat men niet intelligent hoeft te ziin om per vergadering tien mo ties in te dienen. Tegen den heer Sijp betoogt de heer ter Haar. dat dc maatschappij rot is, en men eerst moet breken en dan bouwen. Weth. Gayaard: Dat weten we wel zon der moties. De heer ter Haar: Dat moest Gayaard weten, maar die is omgedraaid Weth. Gayaard (kwaad): Als U een open baar debat wil in een cafézaal, graag! De heer ter Haar: Reusachtig! Voorzitter weerlegt dat in geheime ver gadering dingen worden gezegd die niet in openl). vergadering hooren. De moties ter Haar worden afgestemd mol 5 tegen 1 stem, de heer Gayaard stemt blanco. Hierna sluiting. Het ging wat beter mocht dat maar zoo blijven met zekerheid niets te voorspellen leven bij den dag Landbouw-crisisfonds heeft mooi saldo Duitschland raas reeds aan de markt komt bijna nooit voor eerst na Hieuw jaar invoerrechten sterk ver laagd geeft belangrijke voordec- len aardappclhandel van geen beteehenis zeer weinig bloem kool vrees voor algehecle berrie zing voor De Streek was dit er ger het zou den Langendijkcrs ten goede komen met de uien wilde het nog maar niet geringe aanvoer van wortelen iets min der goedkoop weinig bieten ongeveer zelfde prijzen met den andijviehandel was het gedaan opleving in den handel van bewaar kool draait niet meer door roode kool stijgt tot boven f5. vooral voor gele werd de stemming beier Deensche uitte bracht veel minder slechte prijzen op steeg tot f 3.70 aanvoer groene en Savoye kool. Ons overzicht kan deze week in meer op- timistischen toonaard worden gezet, dan wc dit al gedurende langen tijd gewoon waren. Dit beteekent niet, dat de tuinders nu met meer gegronde hoop op een beter verloop dc toekomst tegemoet kunnen gaan. volstrekt niet: de omstandigheden, waaronder we le ven zijn van dien aard, dat met zekerheid in 't geheel niets kan worden voorspeld en alles staat tegenwoordig op zulke losse schroeven, dat men bij den dag leeft. Niet temin en we zouden bijna zeggen, juist daarom, wordt er dan een meer opgewekte geest waardig over onze tuinders. Vooreerst is uit de schriftelijke gcdach- tenwisscling over het wetsontwerp tot wij ziging van de begrooting van het Land bouw Crisisfonds gebleken, dat het voor deel ige saldo voor den gewonen dienst over 193S bijna 27 millioen gulden zal bedragen. Ook dc begrooting voor 1940 sluit met een voordeelig saldo van 25 millioen. Als de minister dus vroeger een meer afdoenden steun voor den tuinbouw afwees op grond van den financiëelen toestand van boven genoemd fonds, dan zal een dergelijke afwij zing in de toekomst niet zoo'n grooten in druk meer op dc Kamerleden maken. De mogelijkheid bestaat dus, dat, mocht de nood nog wat meer dringen, er wat die per in de kas van het fonds wordt getast. Meer echter hebben de tuinders op met een toestand, waarbij het niet meer noodig is op een of ander fonds te leunen. Die toe stand ontstaat, als de producten voldoende prijzen opbrengen en dit weer wordt be reikt, als er genoeg vraag naar dc I-angca- diiker groenten is uit het buitenland. In de afgcloopen week nu deed zich een verschijnsel voor. dat de laatste jaren niet is voorgekomen n.1. een uitvoer van be- waarkool naar Duitschland in de maand December. Het invoerrecht op sluitkool werd van 8 op 2 mark per 100 kg. verlaagd: ccn vermindering van f 450 per spoorwa gen is toch geen kleinigheid. Bctnlingscon- tingenten werden dan ook vroeger niet vastgesteld, doch op 19 Dcc. werd nu een regeling getroffen, waardoor het mogelijk werd kool in te voeren. Een gedeelte van het betalingscontingent, dat voor het eerste kwartaal van 1940 voor sluitkool beschik baar komt, is naar December overgebracht, zoodat aan Duitsche importeurs invoerver gunningen zijn uitgereikt. Er zijn deze week reeds een hoeveelheid roode. gele cn witte kool naar Duitschlaud geëxporteerd, wat een betere stemming op de markt ten gevolge had. Een dergelijk feit geeft toch eenige reden om wat optimistischer gestemd te zijn. De aardappelhandel werd gestagneerd door de vorst. De temperatuur liet niet toe, aardappels aan te voeren. Wel. worden er nog wat onderhands verhandeld tegen ongeveer dezelfde prijzen als die, welke de laatste weken zijn besteed. Uit den aard der zaak kon van een nor malen aanvoer van bloemkool geen sprake zijn. Gevreesd werd zelfs, dat het voor dit seizoen geheel met den handel in dit arti kel gedaan zou zijn. Nu dc vorst echter maar kort heeft aangehouden, zullen, als de vorst niet opnieuw intreedt, nog wol aanvoeren van bloemkool plaats kunnen vinden. Voor Langcndijk was een weg- vriezen van deze groente niet zoo erg ge weest, omdat er maar weinig meer op de akkers staat, doch in Dc Streek, waar er nog millioencn stuks te velde staan, is cr voor de tuinders daar veel ann gelegen, of die al of niet wegvriezen. De Langendijkcrs zouden om dat wegvriezen niet rouwig zijn: cr zou allicht meer vraag naar de bewaarkool door ontstaan. De aanvoer van uien was ook deze week niet groot, kleiner zelfs dan dc laatste we ken. Dit moet ook aan de vorst worden toe geschreven. Onder zoodanige weersgesteld heid gaan de bouwers niet bij voorkeur tot uitzoeken over. Ondanks dezen goringen aanvoer hieven dc prijzen lang. zelfs nog lager dan de vorige weck. Het kwam zeer zeidon voor, dat f 3 of iets meer voor ge wone gele uien werd betaald. Bijna alles werd verkocht voor prijzen, varieerende van f 2.402.S0. al naar gelang van de kwaliteit. Grove waren iets minder goed koop. doch lager dan de voorafgaande we ken. Enkele mooie partijtjes brachten f 3-30 —3.80 op, overigens werd er f 2.60—.3 voor betaald. Er werden cr ook nog voor f 2.30 a f 2.50 verkocht. Drelingen kwamen er zeer weinig en wat aangevoerd werd. bracht véél te geringe prijen op, n.1. f O.Oo f 1-50. Sporadisch kwam ook nep aan dc markt; cr werd f 4.G0—i.90 voor betaald. Wortelen werden alleen aan de Broeker veiling verhandeld en dan nog in beschei den hoeveelheden. De ware animo waj nog niet aanwezig. Ofschoon het buiten land dit product nogal ambieert, blijven de prijzen vrij stationnair. Dc meest gewil de eorteering, van de beste kwaliteit bracht f 1.90—2.20 soms iets meer op. Overigens werd er f 1.50—1.80 betaald. Nog geringer was de aanvoer van bieten, zoowel aan de veiling te Noordscharwoude als aan die te Broek op Langcndijk. De prijs verschilde maar heel weinig van die der laatste weken. Voor de mooiste werd van 1 2.60—2.80 betaald, voor andere f 1.50 -f 1.80. Met den andijvie-aanvoer was het afge loopen. Men mag aannemen, dat de nog t' velde staande andijvie wel waardeloos zn zijn geworden. We zagen nog wel enkel partijtjes afleveren, doch dit betrof nndijvh die vóór de vorst al van de akker was e< haald. De belangstelling was in het bijzonder g roncentreerd op de verschillende bcwaa koolsoorten. Door de vrij belangrijke vrae uit Duitschland liepen de prijzen al aardi op. Daarbij gevoegd een grootere vraag u' het binnenland tengevolge van de vors was de marktsituatie aanmerkelijk gunst' ger. Van doordranien was al spoedig gee* sprake meer. Roode kool. die aanvankelii f 2.50—.3.30 onhracht, steeg in het middc» der week tot f 320 h f 5..30. om daarna erh ter weer iets te dalen. Niettemin werd Za terdag aan de Broeker veiling nog f 3.20— 4 80 en aan die te Noordscharwoude f 4 5.20 horteed. Gele kool. waan oor tot nu toe alle belangstelling ontbrak, en in het begir der week nog voor den minimumprijs werd erkocht. f 2.10, werd meer gevraagd en kon aardig in prijs stijgen. Al spoedig «teeg alles hoven minimumnrijs. tenvijl de hooes'e noteerin<?en eiken d'a<r monteerden tof Zaterdag f 3.60 werd betaald. Zoo ging 't ook mei de Deen«che witte kool. Aanvan kelijk f 1.001.80* opbrengend, werd ze aan le Broeker veiling op bet eind der weel- voor f 2—3.20 en aan die te Noord schar wonde voor f 2 90-3.40 verkocht. Groene kool bracht f 2.50 op; S&voyekool f 2—3.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5