A.V.R.O. kalender fa. Schmalz - Schagen Onze TRADITIE getrouw Balans Opruiming tegen veel verlaagde prijzen Fortuin's KUinagazijnen Ook in 1940 FORTUIN's Jaarlijksche Duitsche propaganda Uitreiking Kunstmestbennen. Kooi htt genoten vertrouwen in 1939 hartelijk dank. den aeiher Heeren* en Jongenskleeding Geen universeel productieplan ichting grasdrogerijen niet onder dwang een Meisje Boekhandel T rapman N.V. Zuid-Afrika wordt bewerkt De Griffier der Arr. Recht bank te Alkmaar maakt be kend, dat op 27 December 1939 door dp Commanditaire Ven nootschap. Vennootschap J. v. d. BERG, and Sons, bloembollcnkwpekerij- en han del, te Breezand, Anna Paulow- na, van welke vennootschap beboerende vennooten zijn Cor- nelis van den Berg en Johan- nes Cornelis van den Berg, bei den blocmbollenkweeker te Breezand, Anna Paulowna, is ingediend een verzoekschrift tot bekoming vko surséance van betaling, en (fat voormelde Rechtbank bij hare bpsrhikking van 28 December 1939 die sur séance voorloopig heeft ver leend en benoemd heeft tot be windvoerder Mr. A. J. M. Lees berg, Advocaat te Alkmaar, en tevens heeft bevolen, dat de be kende schuldeischers en de schuldenaressc zullen worden opgeroepen ter Raadkamer van deze Rechtbank van Zaterdag 9 Maart 1940, te 10 uur v.m. De Griffier voornoemd. L. A. v. d. BRANDELER. Zaterdagmorgen van 9%—11H uur, in de Raadzaal ten ge meentehuize. te Schagen. Namens de Commissie Jb. SCHILDER. Wegens teleurstelling ge vraagd: voor den dag of dag en nacht door Mevr. BREEBAART, Schagerbrug. Gelieve zich aan te melden op 1 Jan. 's middags tusschen 4 en 6 uur. Te koop: 3 BIGGENMERKEN, bij L. MAATS, Duinweg, Cal- lantsoog. De voor 1940 uit voorraad leverbaar do°' PRIJS F - zullen wij alles in hei werk stellen U zoo nood mogelijk te bedienen. Door den onzekeren economlschen en llnantleelen toestand, waren wij ge noodzaakt een andere koers ln te slaan, wat betaling en levering be treft. Voor Uw modewerking in deze zeg gen wij U dank. Steeds gaarne tot Uw dienst. Voor Oudejaarsavond: Gebakjes Appelbollen Appel gebakjes - Sneeuwballen. Amandelbroodjes - Saucijzen broodjes Oliebollen. Aanbevelend, J. Hagenaar D1RKSHORN TEL. 238. Voor direct gevraagd: Een FLINKE DIENSTBODE voor dag en nacht. C. KOSSEN'. Kruidenier, IIensbroek. Tel. 5. Gevraagd met 1 Maart: Een best BOERENWERKMAN met aankomenden Zoon, beslist beste melkers en alle boeren werk verstaande. Huis en tuin disponibel, bij L. KUIT, Nieuwe Niedorp, Terdiek B 28. Te huur* Een nette KLEINE WONING te Burgcrbrug. Te bevragen bij D. ERIKS Az.. Te koop: UIEN a 2 ct per pond, bij C. HAR- TOG, Winkel. zal ondanks schaarschte aan goederen en dientengevolge onvermijdelij ke prijsverhoogingen, den 2 Januari 1940 van onze voorraden een aanvang nemen. De voorraad op te ruimen goederen ls uiteraard kleiner dan gewoonlijk. Ons devies luidt dns: Maakt dat U er bij komtlt ALKMAAR, LANGESTR. h. HOUTTIL. PURMEREND, DUBBELE BUUBT. Ook de kleine neutrale stoten ont vangen dagelijks blijken van de Duitsche belangstelling. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) BERLIJN. In dezen oorlog heeft men al spoe dig de doelmatigheid ingezien van de propaganda. Dat de geallieerden aan hun uitgebreide propaganda in den wereldoorlog voor een deel de over winning te danken hebben gehad, is bekend. Ook de Duitschcrs hebben zich in de laatste jaren van het nut t der propaganda overtuigd en tegelijk met hun weermacht een reclame-ap paraat in het leven geroepen, dat in omvang zeker niet onderdoet voor dat der Entente-mogendheden en het zelfs eenigen tijd overvleugelde. Voor de propaganda in het buitenland ma ken de Duitschers in hoofdzaak gebruik van kortegolf-zenders. De uitzendingen hebben een tweeledig doel. In de eerste plaats wil men op deze wijze in contact blijven met de in het buitenland wonende Duitschers en hen op de hoogte houden van de Duitsche op vattingen, om hen in staat te stellen in het land waar zij wonen, de Duitsche zaak te kunnen verdedigen. Daartoe dienen de vele kortegolf-uitzendingen in de Duitsche taal. Bovendien richt men zich ook rechtstreeks tot het neutrale en het vijandige buitenland. Daartoe heeft men den aardbol verdeeld in verschillende zones, die men, als wij het wel hebben, in niet minder dan 19 talen „be werkt". Daarbij gaat men niet te werk vol gens een star, voor elk land gelijkluidend programma. Integendeel, men tracht de pro paganda zooveel mogelijk aan te passen aan de actucele problemen, welke deze of gene natie bezig houden. Elk land naar zijn aard. Zeker, bij een groot aantal landen, die voor Puitschland van minder belang zijn, beperkt men zich tot het geven van nieuwsberichten niet de Duitsche commentaar er op, afgewis seld door wat gramofoonmuziek. Maar tot de bevolking van die landen, waar men iets hoopt te bereiken, richt men zich veel in tensiever. Zoo houdt de Duitsche kortegolf- uitzending zich op het oogenblik wel het ac tiefst bezig met Zuid-Afrika. Zij geeft volle dige programma's, die muziek, gedichten en proza van allerlei aard bevatten, waarmede het minst aanhankelijke der Britsche Domi jiions van Duitsche zijde wordt bewerkt. En het is niet in de eerste plaats een zuiver Duitsche propaganda, die men onder de Zuid- Afrikaners maakt. Men heeft terecht inge zien, dat men daarmede alléén waarschijn lijk weinig zal bereiken. De propaganda, die men in dit Dominion maakt onder leiding van een Zuid-Afrikaner van Scandinavische afkomst, Dr. Holm, is in hoofdzaak Afri- kaansch-nationalistisch. Zoo zenden de Duitschers regel ma- tig hoorspelen in de Afrikaansche taal uit, waarin de vrijheidshelden van het oude Transvaal en den Oran- je-Vrijstaat verheerlijkt worden. Daarbij laat men niet na, vergelij kingen te maken tusschen het he den en verleden. Ook heden, zoo geeft men te kennen, strijdt Zuid-Afrika onder Hertzog en Malan voor zijn vrijheid. Het moet zijn pogingen ver dubbelen om het Engelsche juk af te schudden. Men schijnt met deze Afri kaansche uitzendingen wel succes te hebben. Daarvan logegn niet alleen de vele brie ven, die men uit do Unie ontvangt, getuige nis af, maar ook het feit, dat de Britschgc- zinde Afrikaansche couranten eiken dag opnieuw protesten laten hooren tegen het luisteren naar de Duitsche uitzendingen. Dat ook Londen, waartegen deze campagne natuurlijk indirect is gericht, er niet onver schillig onder blijft, moge blijken uit het feit. dat men daar enkele weken geleden begonnen is met een «heftige tegen-propa- ganda. Ook de Moslim worden niet ver geten. Ongeveer op dezelfde wijze, zij het wel licht wat minder intensief, dan Zuid-Afrika, wordt de Arabische wereld bewerkt. Ook hier komt de nationaal-socialistische pro paganda eerst in de tweede plaats. Het stre ven der Arabieren naar vrijheid wordt aan gevuurd. „Los van Engeland!" is ook hier de leuze. Een derde gebied, dat sterk in het mid delpunt der Duitsche belangstelling staat, is de Balkan. Groote Balkan-nrograuwua's in alle talen, welke in dat gebied worden ge sproken. worden iederen dag uitgezonden. Tusschen muziek en een hoorspel in krijgt de Roemeen te hooren. dat Duitschland „geen kwade bedoelingen tegen zijn land heeft en niets anders wil, dan het handels verkeer tusschen de beide staten nog le vendiger maken", terwijl het Engeland zou zijn, „dat zijn petrolcumbronnen in brand steekt en hem aldus van zijn kostbaarst be zit berooft". Ook de programma's voor Noord en nog meer voor Zuid-Amcrika worden uitstekend verzorgd: en de kleine staten van Europa, die neu traal zijn gebleven, ontvangen even eens dagelijks ecnige blijken van de Duitsche belangstelling, waarbij men hun koloniën, bv, Nederlandsch I n d i niet vergeet. Het aantal brieven, dat men uit dc ver schillende landen ontvangt, dient bij de be oordeeling van het succes als graadmeter. Door wie wordt de propaganda bekostigd? Interessant is ten slotte nog. dat het niet de Duitsche staat is. die dit kostbare propn- ganda-apparaat onderhoudt, maar de Duit sche radioluisteraars. De Duitsche radio telt ongeveer 13.200.000 luisteraar-s. die on persoon en per jaar 2 Mark betalen. De to tale inkomsten van den Duitschen omroep bedragen dus ruim 20 millioen Mark per jaar. Met dit bedrag kan men niet alleen de kosten van dc gewone uitzendingen be strijden, doch ook die der kortegolf-pro gramma's. Ook dan nog blijft er een flink deel over van de 26 millioen Mark. en men zal de plank wel niet ver mis slaan, indien men aanneemt, dat dit overschot voor een groot deel terecht komt in de oorlogskassen van het Derde Rijk» Regeering wil het particuliere bedrijfs leven zooveel mogelijk vrij laten. De Nederlandsche regeering is niet van plan, de oorlogseconomie dienst baar te maken aan het tot stand brengen van een omvattende orde ning van het bedrijfsleven, zoo deelt de minister van Economische Zaken in de antwoordmemorie be treffende de bqgrooting van zijn de partement mede. Wèl moge de mi nister opmerken, dat de vaak sterk gecritiseerde vredeseconomie der laatste jaren de moeilijkheden van thans heeft verminderd: Het uitvoeren van een min of meer uni verseel productieplan gesteld al dat zulks mogelijk ware met het oog op de tal rijke onzekere factoren, die een dergelijk plan zouden doorkruisen ligt échter niet in haar bedoeling. Zoover dit mogelijk is, wenscht de regering het particuliere be drijfsleven vrij te laten. Mede door de vroeger genomen maatrege len is thans over het algemeen de voor- raadpositie van ons land bevredigend te achten. Omzetting van den goudvoorraad in goederenvoorraden, hetgeen een groote speculatie on de goederenprijzen zou heb ben beteekend, was dan ook niet noodlg. Prijspolitiek. Wanneer men het gemiddelde van de maand Aufeustus op 100 stelt, bedroeg dc stijging van de kosten van levensonder houd op 12 Dec. j.1. 0,0%. Dit kan onge twijfeld gunstig worden genoemd. Prijsop drijving is als algemeen verschijnsel achter wege gebleven. Mede op grond van deze resultaten ziet de minister geen aanleiding hef vaststellen der individueeie prijzen aan zich te trek ken cn daarmede het toch ro'-ds met veler lei moeilijkheden kampende bedrijfsleven sterker aan banden fe leggen dan uit ecu oogpunt van algemeen belang noodzakelijk moet worden geacht. Momenteel kan z.i. behoudens in het ge val van groote nog goedkoope voorraden, calculatie van een als reëel te beschouwen vervangingswaarde als aliemeèncn regel aanvaardbaar worden geacht. Kostbare zilvercassette gestolen Slot uit de deux gezaagd. Tijdens afwezigheid van de bewoners ge durende de Kerstdagen beeft men zich toe gang verschaft tot hun woning aan dc Bil- derdijkstraat te Amsterdam, door hel slot uit de toegangsdeur tot de eerste verdieping van dit perceel te, zagen. Uit een dressoir werd een kostbare zilver cassette met inhoud benevens een gouden dasspeld met briljant gestolen, tot een ge z&menlijke waarde van ongeveer driedui zend gulden. Dc „Spar" naar Holland gesleept Leelijk oponthoud bij Duins. Zooals eenigen tijd geleden is gemeld, is het Nederlandsche s.s. „Spar", bij Duins, waar het zich voor controle meldde, in aan varing gekomen met een ander schip, bij welke gelegenheid de „Spar" een roer ver loor. Thans is het schip gesleept door de slecpliooten „Humber" en „Seine" te Hoek van Holland aangekomen, \an waar het naar Rotterdam wordt gesleept om aldaar te worden gerepareerd. BOERENSTAND NIET TOT KAPITAALS INVESTEERINGEN GEDWONGEN. „Prijspeil landbouwproducten alleszins redelijk." De minister achtte liet, ook op grond van bezwaren van administratie cn controle, niet juist om bij het vaststellen der hoogerc richtprijzen voor den oogst 1939 bindende voorwaarden te stellen, ten aanzien van de loonen in het landbouw bedrijf, zoo lezen wij in de antwoordmemo- rio betreffende de begrooting van Econ. Zaken en Landbouwcrisisfonds 't Valt niet t-i betwisten, dat een hoogerc opbrengst in het landbouwbedrijf ook den landarbeiders ten goede komt; hoogere bedrijfsinkomsten zijn immers na verloop van eenigen tijd voor het loonpeil van betcekenis. De prijs der landbouwproducten. Naar aanleiding van het door sommige le den uitgesproken oordeel, dat de door de regeering getroffen maatregelen ten aanzien van het prijspeil der landbouwproducten niet voldoende zijn geweest, daar de belooning van ons agrarisch volksdeel nog immer sterk afsteekt hij die van andere l>evolkingsgroe- pen. moge de minister rnededeelen, dat de lot stand gebrachte prijsverhoogingen naar zijn tneening alleszins redelijk zijn geweest, hetgren ook gebleken is uit dc voldoening, welke bij den landbouw omtrent de nieuwe richtprijzen, in het bijzonder die voor de akkerproducten, tot uiting is gekomen. De export wordt met alle middelen, wel ke ten dienste staan, bevorderd. Ook wat betreft den tuinbouw is dit het geval. Grasdrogerijen De minister kan niet instemmen met de opvatting, dat de tegenwoordige omstandig heden den boerenstand zouden dwingen tot kapitaalsinvr-teeringen, waaraan ernstige risico's zijn verbonden, met name door op richting \an grasdrogerijen en aardappel- vlokkcnfabrioken. Van de zijde der regeering wordt het be- drijfsleven niet alleen geheel vrij gelaten tot de oprichting daar\an al of niet over te gaan. maar bovendien heeft zij zich bereid verklaard de droogapparaten onder gemak kelijke voorwaarden verkrijgbaar te stel len en ten opzichte van de aardnonelvlok- kenfabrieken garanties te verstrekken waar oor voorstellen van het bedrijfsleven zeil '.ijn gevraagd. Meent bet bedrijfsleven ook onder deze .mstandigheden het risico te groot te moe ten achten, dan zullen daaruit geenerlei op te leggen verplichtingen voortvloeien. BENOEMING HOOFD „BOSSCHOOL." Tot hoofd der school voor gewoon lager onderwijs van de Berger Schoolvereniging is met ingang van 1 Febr. 1940 benoemd de heer P. van Busschbach te Hoofddorp. OVERGEPLAATST. Do rijksveldwachter, de heer C. van Driel te Bergen aan Zee, is in gelijke functie over geplaatst naar 's-Gravenhage. SINT PANCRAS IN DEN STEUN. In de steunverleening zijn momenteel op genomen 16 personen, waarvan enkelen voor den Bond stempelen. In de week van 23-30 December is de werkverschaffing in verband met het jaargetijde stopgezet. Zoo mogelijk zullen de werkzaamheden daarna wederom aanvangen. TIJDELIJKE LEERKRACHT. In plaats van mej. Brandt, die naar Texel gaat, komt hier als tijdelijk onderwijzeres Mej. Donia uit Bergen. ZlIPE WERKGEVERS VEREENIOINO. Verbetering voor de arbeiden. Gisteravond werd in het lokaal van den heer S. Kuiper te Schagerbrug een alge- meene vergadering gehouden van do Groep Werkgevers uit de afd. Zijpe van de JJoll. Mij. van Landbouw, voor een algemcene bespreking in verband met het afsluiten van het collectief arbeidscontract. De ver gadering was zeer goed bezocht. Door de arbeidersorganisaties is voorge steld liet loon van de vaste volwaardige arbeiders te verhoogen met f 1.50 per week. voor dc jeugdige arbeiders in dezelf de verhouding naar het geldende loon en voor de losse arbeiders met f 0.25 per dag. Door den voorzitter is naar aanleiding hiervan medegedeeld. dat de veehoudersbe- rtrijven absoluut geen hoogere loonuitgaven kunnen dragen. Door het bestuur werd voorgesteld het dit jaar geldende loon te handhaven. Voorts werd besproken do wenschelijkheid. de kin dertoe-dagregeling in te voeren. Na langdu rige discussies werd aldus besloten in dien zin. dat de 2% kindertoeslag niet van het loon zal worden afgehouden, doch door den werkgever ln het daarvoor te stichten fonds zal worden gestort. Eveneens zal de helft der ziektewetpremie niet op den ar beider worden verhaald. Door het bestuur werd in overweging gfr geven de arbeiders wederom op de gebrui kelijke wijze in te huren en het loon te bepalen overeenkomstig het collectief con tract. HOOGWOUD LANGERE IS. STAATSPENSIOEN VERGADERT. De afd. Langereis van den Bond voor Staatspensionneering hield in het café van den heer G. Warnaar haar algemecne ver gadering. De bestuursverkiezing had een vlot ver loop; deze leden werden allen herkozen. De heer E. Stapel deed uitvoerig verslag waaruit bleek, dat de inkomsten hadden be dragen f 101.05; de uitgaven f 97.20, zoodat het saldo f3.85 aanwees. Het zorgenkind van het bestuur is zegt voorzitter, altijd de propaganda-avond. Het bestuur stelt voor de heeren Bruin en Cloeck uit Alkmaar, hier geen onbekenden, wederom te vragen. Ook heeft zij het oog gericht op mevr. Koopman—Tas uit* Oude Niedorp. Het bestuur krijgt vrij mandaat.

Schager Courant | 1939 | | pagina 3