werkverschaffing dan werklonzen Meer Het kleedingvraagstuk Groenten in plaats van «et en vleescli De Diplo beschuldigt der Duitsche Eva Twaalf Turksche steden in puin „Koorddansenop de golven (apaosche kabinet wil niet aftreden Vrijdag 29 December 1939 Tweede blad RAAD HOOGWOUD 150 jaar geleden reeds primitief en tooh nog bewoond! Hartroerende klacht van de Wuiverbewoners ver murwt het hart van den Raad. Er komt meer licht. Hoogwoud zit nog niet krap. Wieringcrmeerdirectie geeft zuinigjes aan pachtreductie. Maar de tuinders willen het land graag houden, zegt het college. Er is veel in de W.M. dat kant noch wal raakt, meent wethouder Klaver. Plantsoenplannen bijna klaar. Har telijke woorden tot slot. Gistermorgen vergaderde 'de Raad. Voorzitter, tevens secretaris, burgemeester Hoogenboom. De notulen worden onveranderd vastge steld. INGEKOMEN STUKKEN. Schrijven van Z.E. den Minister van So ciale Zaken, waarbij wordt goedgevonden, dat een aantal werkloozen uit de gemeen te bij de Centrale werkverschaffing te Op meer tewerk wordt gesteld. Schrijven van Gedeputeerde Staten, waar bij voor de openbare lagere scholen aan de Kerkelaan en te Hoogwoud tot 1 Januari 1941 vrijstelling wordt verleend van de .vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Schrijven van Gedeputeerde Staten, waar in wordt medegedeeld, dat Z.E. den Mi iris- ter van Sociale Zaken het plan der gemeen telijke werkverschaffing heeft goedgekeurd. Schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin het aangaan van een kasgeldlce- ning van f 25.000.— wordt goedgekeurd. Schrij.ven van den Inspecteur van de Volksgezondheid, waarin deze adviseert de woning bewoond door J. Vriend onbewoon baar te verklaren of deze te verbouwen. Een verzoek van diverse landarbcidersbon den, waarbij hulp voor de werkloozen wordt gevraagd. Het bekende schrijven van den opperbe velhebber van land- en zeemacht, betreffen de het verrichten van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamheden. Prijsopgaaf van Joh. de Boer voor herstel van de woning aan de Pade van Fiks. Een verzoek van verschillende bewoners van 't Wuiver om verbetering van den weg en om aanbrenging van ccnigo lichtpunten. Verder zijn ingekomen' ecnige jaarversla gen enz. Voor zoover niet anders vermeld worden deze stukken voor kennisgeving aangeno men. De werkverschaffing. Ten aanzien van de werkverschaffing hebben B. en W. zich beraden om de ge meentelijke werkverschaffing nf te werken. Er zijn 25 werkloozen die hierin te werk gesteld mogen worden. Misschien wordt de gemeentelijke werkverschaffing Centrale werkverschaffing dan is men verzekerd, dat het werk geregeld wordt uitgevoerd. Ech ter zijn er thans zeer weinig werkloozen, zoodat het college liever de zaak wil aan zien. De heer Bossen is van oordeel dat men spoedig met de sJootdemping moet beginnen Voorzitter ziet nog talrijke moeilijkheden, met rioleering e.a.. Zooals de heer Bossen wil, bij gedeelten is niet practisch. De mogelijkheid wordt ge opperd om de kleie zelfstandigen in te schakelen, maar dan zou het werk van de Vier Noorderkoggen vrij moeten worden aanbesteed, en daar zal dit lichaam wel niets voor voelen. De zaak wordt door B. en W. ter beoor deeling overgelaten. Het perceel van Vriend. B. en \V. zullen hieromtrent nog prcad- visceren, vooral met het oog op de finan- tieelc gevolgen voor de gemeente. Het huis was 50 jaar geleden al primitief zegt de heer Groen dus het zal een toer zijn, het huis te restaureeren. De hulp aan werkloozen zal volgens de gewoonte worden geregeld. Over de verordening van den opperbevel hebber hebben B. en W. reeds geschreven, dat menaccoord ging. alleen is bezwaar ge maakt tegen de loonbcpaling. De raad gaat hiermee nccoord. Herstel aan de woning van Fiks, waarom trent dc heer Bossen in vorige vergadering had gevraagd, moet fl 5G kosten en vindt het college te duur. De heer Bossen wijst op buizen'die hij het woonwagenkamp liggen. Kan daar dc wa terafvoer niet mee hersteld worden? Voorziening is noodig, anders komt er wellicht burenruzie. Voorzitter: Die komt er toch... (gelach) Spr. merkt op dat de buizen eigendom zijn van de Vier Noorder Koggen, dus 't is moeilijk, daarover te beschikken. M-en heeft het huis destijds goedkoop ge kocht, laat goedkoop geen duurkoop wor den, zegt voorzitter. B. en W. zullen de zaak nog eens bezien. Ten aanzien van het verzoek van de Wuiverbewoners zegt voorzitter, dat bij d autoriteiten nooit is geklaagd, en dat er nooit licht is geweest, zoodat als d* bewo ners zeggen dat zij de weg niet kunnen be rijden, dit niet juist kan zijn. In het verzoek wordt voorts hartroerend geklaagd over stof en modder. Op asfaltee ring wordt aangedrongen. B. en W. oordeelon, dat Vier Noorder- koggen voor de weg moeten zorgen. Het col lege stelt voor 2 lantaarns te doen plaat sen. Door technische toelichting van den heer Bossen blijkt dat er nog al heel wat kosten zullen komen, waarna wordt beslo ten B. en W. vrij mandaat te geven om één dan wel twee lichtpunten aan te brengen (bediening uit huis vandaan). Er wordt nog op gewezen dat liet wegje zeer weinig gebruikt wordt en er nooit een ongeluk is gebeurd. REKENING-COURANT. Voorgesteld wordt een rekening-courant overeenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. De gemeente zal een crcdiet krijgen van f 3000.—, noodig zal het wel niet zijn. want straks komen de f 11.500 vooi-schot voor mi litaire vergoedingen terug. We zitten nog niet krap. zegt voorzitter. Aldus besloten. REDUCTIE LANDPACHT. Voorgesteld wordt de pacht van het land in den Wieringcrmeerpoldcr te reducceren. Met de ver. van landpachters is nagegaan, welke slechte stukken er waren. Aan de Wieringcrmeerdirectie is toen totaal f 284 reductie gevraagd voor het jaar 1039. Toe gestaan is f 127 voor dc 3 jaar. B. en W. stellen nu voor voor 1939 dc reductie tot dit bedrag te verlcenen. en deze reductie om te slaan over de betreffende pachters- Volgend jaar kan de gemeente dan op nieuw verdeden. Als volgend jaar de plek ken die thans slecht zijn. beter zijn gewor den, zullen degenen die een slecht jaar hebben, een reductie ontvangen. Voorzitter deelt nog mede, dat de W.M.- dircctie gratis kalk verstrekt voor de zure gronden. De heer Braak is van oordeel dat dc huurprijs van f 87.50 f 97.50 met bijko mende kosten wel wat hoog is tegenover, wat degenen die in de Wieringermeer wo nen betalen. Voorzitter gelooft dat er niet veel klach ten zijn. Overigens is er niets aan te doen. de gemeente zit er volgens raadsbesluit 3 jaar aan vast. Uiteengezet wordt dat de W.M.-directie niet bepaald met het land verlegen was. Dc praatjes, dat de huurders van het land afwillen, zijn praatjes ge bleven. De heer Klaver zegt dat er zooveel in de W.M. is wat kant noch wal raakt. RONDVRAAG. Dc heer Groen wil een betere wateraf voer bij het pand van dc wed. Breed. Het kerkvolk heeft er veel last van. Met een paar greppels was het verholpen. B. en W. zullen het bezien. Op een vraag van den heer Hamming, deelt voorzitter mede. dat er geen werkloo zen waren, die voor Kerstgavc in aanmer king kwamen. De heer Hamming vraagt of dc boom pjes aan dq Mienakkers voor rekening van de gemeente gesnoeid moeten worden. Er zijn klachten over twijgen, die in het gezicht van voorbijgangers slaan. Voorzitter zal het onderzoeken. Medegedeeld wordt, dat binnen enkele dacen de plantsoenplannen binnen komen. Wcth. Glas deelt mede. dat het Kerkbe stuur voorloopig niet tegen plantsoen is, maar ook een hek eischt. Voorz. deelt nog mede. dat de Pachtka- mer de pacht van den heer Keppel heeft goedgekeurd. Hulde! Wcth. Glas brengt bij deze laatste ver gadering in dit jaar den burgemeester hul de voor zijn werk in het afgeloopcn jaar dankt voor hetgeen hij heeft bereikt. (Ap plaus). Harlekijns jurken, bijgehaalde kousen en scheeve hakken. De kleerendistributiekaart ver oorlooft geen bokkesprongen. (Van onzen Berlijnschcn correspondent) O, beklagenswaardige Duitsche Eva. het zijn wel groote offers die de oorlog van u vergt. Eergisteren zag ik u loopen. een vlot hoedje op uw geblondeerde en vol gens de laatste mode opgemaakte haren, een eenvoudig bontmanteltje om uw gestal te gewikkeld: maar de kousen om uw gra- cieuse beenen waren gestopt met een ga ren waarvan de tint in het geheel niet paste bij uw beenbekleedsel en uw hakken, o foei. waren scheef. En gisteren zag ik u weer. ietwat lichtzinnig gezeten aan een bar. achter een slechte cocktail en u aan genaam onderhoudend met een knappen vlieger-officier. O Eva, gij gaaft u alle moeite om dezen held van de 20ste eeuw in uw netten te vaneen cn in uw vroolijke arg listigheid toondet eij u zeker niet de min dere van uw Parijsche of Londensche zus ters. Maar aan uw houding was het duide lijk te zien, gij gevoeldet u in uw strijd middelen gehandicapt. Want al gelukte het u ook uw kousen met ladders en en de scheeve hakken van uw overigens coquette schoentjes onder de barclub te verbergen met uw japonnetje, gemaakt uit 2 oude jurken van verschillende stof, niet onver dienstelijk inderdaad, maar toch klaarblij kelijk geenszins voldoend aan de wenschen die u in uw op mode verzot hoofdje koes tert, liet zich dat niet klaarspelen. Ondanks scheeve hakjes en een harlekijnstoiletje! Toch geloof ik. dat u ondanks uw schee ve hakjes, uw bijgehaaldo kousen en uw har lekijns-toiletje. uw verovering gemaakt hebt. En ik gun ze u van harte, want gij zijt een dappere vrouw, die overdag zonder morren het werk verricht, dat anders ge daan wordt doo de mannen, die thans aan het front strijden. Ik zag u uw zusters in functie als stations-chef of tramconduc teur. Ik zag u en uw zustex-s bezig op kan- Voorzitter dankt op zijn beurt de raad voor de medewerking en schetst de moei lijke taak van een gemeentebestuur in de zen tijd. Oppositie acht voorzitter niet in het belang, voor alles is samenwerking noodig! Voorzitter eindigt met den wensch, dat in 1940 dc vrede zal gloren, en de volkeren elkaar de hand zullen reiken. DE DUITSCHE BODEM WORDT ZOO GOED MOGELIJK BENUT. Dc landbouwpolitiek van Duitsch- land is natuurlijk in de allereerste plaats gericht op de voedselvoor ziening van menscli en dier. Staats secretaris Backe van het Ministerie voor Landbouw en Volksvoeding doet hierover in de „National-Sozia- listische Landpost" cenige interes sante mededeelingcn. Allereerst merkt de staatssecretaris on. dat de buitengewone voedselreserves, waar over Duitschland aan liet begin van den oorlog beschikte, nog wel niet behoefden te worden aangesproken (op een paar uit zonderingen na), doch dat men het tenslot te niet van de reserves hebben moet, maar van de p rod u ct ie. In de allereerste plaats moet de teelt van olievruchten, vezelplanten en groenten (koude-grondgewass-enj worden uitgebreid. Reeds is vah 1932 tot 1938 de bctcelde op pervlakte kool- en raapzaad van 5.000 ha., 62.000 ha. geworden. De uitbreiding van genoemde gewassen mag echter in geen geval geschieden ten koste van hakvruchten. haver, wintergerst en mais. De hakvruchten leveren immers per oppervlakte-eenheid de grootste voe dingswaarden op. terwijl men niet behoeft te vreezen. in de toekomst gebrek aan werkkrachten te hebben, want de Poolsche krijgsgevangenen- staan o.m. ter beschik king. Haver is voor het leger noodig, win tergerst cn mais kan de varkensmesterij niet missen. Welke arealen zullen dan ten behoeve van de oliehoudende en vezelplanten en van de groenten moeten worden ingekrom pen? Die van de zomergranen en gemeng de granen. Misschien kan ook nog iets op de voor broodgraan bestemde opper vlakte worden besnoeid, zoo meent de schr., die er voorts op wijst, dat dc groenten meer en meer op den Duitschen disch zullen moeten ver schijnen ter aanvulling van het ver minderde vet- cn vleeschverbinik. Overigens ligt het in de lijn der Duit sche landbouwpolitiek, de zuivelproductie te bevorderen, waartoe de veestapel zoo ge zond mogelijk moet zijn. De omvang van den vce«tapel dient echter in verhouding te staan tot de hoeveelheid binnenlandsche voedermiddelen. Tenslotte worden o.m. de kleindicrteelt. de teelt van fruit, planten cn zoete lupinen zoo krachtig mogelijk ter hand genomen. toren en in fabrieken. Ik heb er mij van kunnen overtuigen, dat gii uw werk met niet minder nauwgezetheid verricht dan het sterke geslacht, 's Avonds heb ik u zien worstelen met het probleem hou uit de u en den uwen ter beschikking gestolde le vensmiddelen. die wel is waar voldoende zijn om den mensch naar behooren te voe den. maar arm aan variatie, een smakelijk maal te bereiden. Gij hebt u daarbij vin dingrijk getoond, al hebt gii mij de vleesch- potten van thuis geenszins kunnen doen ver geten. En daarna, o Eva, kwam voor u het moeilijkste oogenblik van den dag: ook gij hebt na vele uren van ijverig werken recht op een weinigje amusement, en in u is ge noeg vitaliteit om van dit recht ook gebruik te maken. Waf moet Eva aantrekken? Achter de met zwarte gordijnen afge schermde ruiten van Berlijn lokt de zoete muziek van den Hongaar, die doet vergeten, dat het bruine vocht, dat de kcllners u voorzet, met koffie slechts weinig anders gemeen heeft dan den naam. De lokkende tonen weerklonken van de ten dans noo- dende jazzband, die zeer goed is zoolang hij zich houdt aan de Duitsche melodietjes, maar die zich liever niet moet vergrijpen aan Amerikaansche en Engelschc schlagers, daar de Duitsche musicus voor het rhvthme daarvan nu eenmaal weinig begrip heeft. Maar wat. Eva, zult gii aantrekken? Sinds het uitbreken van don oorlog, sinds drie lange maanden, hebt gii uw garderobe niet of slechts voor een klein deel kunnen ver nieuwen en aanvullen Wildet gij iets nieuws hebben, dan moest daarvoor een „Bezugs- «ehein" aangevraagd worden .een tijdroo vende onderneming; en meestal krijgt gij nog nul op het rekest ook. Waart gij in het bezit van slechts twee paar kousen, dan werd u het derde paar geweigerd cn een mantel cn twee jurken achtte men voor u een voldoend uitgebreide garderobe. Thans hebt gij uw „Reichskleiderkarte", uw rijkskleerenkaart. ontvangen, waarop gij kunt koopen. wat gij wilt. Maar het totaal uwer aankoopen, waarvoor een zeker aan- tl punten berekend wordt, mag de honderd punten per jaar niet te boven gaan. Theoretische kousen... Slechts voor kousen is een uitzondering gemaakt. Gij moogt per jaar niet meer dan 6 paar kousen koopen en dit dan nog slechts in theorie, want voor de eerste vier paren wordt een puntental van vier per paar berekend, voor 't vijfde en het zesde Aantal slachtoffers van de aard beving stijgt onrustbarend. Naar thans gevreesd wordt, bena dert het totale aantal dooden tenge volge van de aardbeving in Turkije de 8.000. Alleen reeds in het gebied van Tokat zijn 963 personen gedood en 413 gewond. President Ineunu heeft zijn rondreis door Zuid-Anatolie afgebroken en zich naar «Ie getroffen gebieden gespoed. Ook de minis ters van binnenlandsche zaken en van volksgezondheid hebben zich in allerijl der waarts begeven. Twaalf steden verwoest. Tengevolge van de aardbeving zijn twaalf provinciesteden met elk 15 tot 40.000 Inwoners, en meer dan 80 dorpen hetzij gedeeltelijk in een puinhoop veranderd hetzij volkomen verwoest. Talooze slachtoffers, die in hun slaap door de aardbeving werden verrast, liggen nog onder de puinhoopen, wachtend op red ding. De hulpverleening geschiedt lang zaam, in verband met den omvang van de ramp en de groote uitgestrektheid van het geteisterde gebied. Door barstende gasbuizen en gebroken olielampen zijn temidden der ruines hon derden branden uitgebroken, die het red-, dingswerk uitermate moeilijk maken. Er- zindjam is thans niet meer dan een rooken- de puinhoop. De barakken en de militaire school zijn ingestort, waarbij tien officieren en 90 kadetten om liet leven zijn gekomen. Het zal nog wel verscheidene dagen du ren, alvorens betrouwbare cijfers bekend zijn omtrent het aantal dooden. gewonden en vermisten. Dc Turksche nationale ver gadering heeft een comité gevormd voor hulpverlcening aau dc overlevenden. Overal in het land gaan intcckcnlijsten rond. Vaargeul voor neutrale sche pen steeds smaller. Duitsch commentaar op de uit breiding der Britsche mijnenvel den. Het Duitsche Nieuwsbureau schrijft: Dc aankondiging van nieuwe Engelschc mijnenvelden aan de Kngclsche kust is naar Duitsche opvatting een nieuw bewijs voor dc moeilijkheden, waarmede de Brit sche oorlogvoering ter zee te kampen heeft De taak van een neutraal schip, «lat een Engelschc haven wil naderen, begint inder daad te gelijken op die van een koorddan ser, voor wien dc geringste afwijking van zijn smalle pad den ondergang beteekent. Overigens heeft dc officieele aankondiging van de aanwezigheid van geheim gehouden Britsche mijnenvelden hier ook in zooverre belangstelling gewekt, als hiermede het ge brek aan betrouwbaarheid kan worden aan getoond van Britsche beweringen, welke tot dusver elke scheepsramp als gevolg van een mijn op Duitsche rekening schreven. echter acht punten per paar; en zooveel punten zal geen enkele vrouw aan haar kou sen kunnen spendeeren, want voor een jurk je worden 30 tot 40 punten berekend, voor 'n onderjurk 15. voor een stelletje on dergoed 20 tot 24. voor een pyama 25. voor een regenmnntal 25 tot 35. voor een meter wollen stof 14 tot 18. voor 100 gram ga ren 7. enz. enz. Zooals men ziet: met 100 punten kan men geen bokkesprongen ma ken, ja, men kan zelfs zeggen, dat zij ab soluut onvoldoende zijn om de jaarlijksche behoefte van het Individu aan behoorlijke kleeren te dekken. Dat weten natuurlijk ook de organisatoren van deze distributie zeer goed. maar zij zijn bij de verdeeling van het standpunt uitceeaan, dat op het oogen blik waarop de distributie in werking trad, iedereen over een zekeren voorraad klecrcn beschikte, met behulp waarvan men het wel een jaar lang zou kunnen uitzingen en dat men dan aan het einde van 1940 wel weer eens verder zou kunnen zien. Adam is er nog slechter aan toe dan Eva! In het algemeen is het stanpdunt natuur lijk juist te noemen; maar op eiken regel bestaan uitzonderingen en daarbij denken wij nog rneer aan den man dan aan de vrouw, die met een beetje handigheid in derdaad wel in staat is van een ouden hoed een nieuwen te maken, of twee gedragen jurken tot een trehpei nieuwe creatie om te tooveren. Wat echter moet de kleine kan toorbediende beginnen, die meestal slechts in het bezit is van twee costuums. een voor zijn vrijen tijd en een voor het bureau, dat aan een betrekkelijk snelle slijtage onder hevig is? Voor een nieuw pak worden hem 6 punten berekend, zoodat hij nog slechts 10 punten per jaar voor zakdoeken, sokken ondergoed, enz. ter beschikking heeft; cn voor deze artikelen wordt hem een aanzien lijk hooger aantal punten in berekening ge bracht dan aan de vrouw, omdat men te gemoet meende te moeten komen aan den wensch van het zwakke geslacht naar wat meer variatie. Een overhemd b.v. kost 20 punten. Koopt een man derhalve per jaar één costuum en 2 overhemden, wat toch zeker geen overdaad mag heeten. dan blijft hem voor het aankoopen van verdere nood zakelijke artikelen geen enkel punt meer over. De arbeider is er in dit opzicht beter aan toe, omdat hij zijn werkkleeding op een bijzonder distributiebiljet, buiten de ge wone kleerenkaart om. kan koopen. Maar vrouw of man, arbeider of kantoorbediende, de garderobe van eiken Duitscher zal aan het einde van het distributiejaar een vrij troosteloozea aanblik bieden. Ballons met radiozenders Wat voor weer is het aan de Zuidpool? vraagt Byrd. De expeditie van Byrd naar het Zuidpoolgebied zal gebruik maken van ballons met automatische ra-, diozonders voor weerkundige waar nemingen op verschillende hoog ten. Ook zal voor dit werk gebruik worden gemaakt van vliegtuigen. Een van de deelnemers aan de expeditie, Paul Siple, heeft mede gedeeld, dat vier of meer meteoro logische stations zullen worden op gericht. De expeditie zal tevens een studie maken van den invloed van het Poolkiimaat op de mcnschen, die hier wonen voor een langen tijd. De minister-president geïnter viewd over motie van wantrou- wen. De Japanschc minister-president Abe heeft gistermiddag in een persinterview verklaard, dat het kabinet niet voornemens is, in verband met een door een groep par lementsleden aangenomen motie van wan trouwen af te treden. Het kabinet, aldus Abe, is gevormd met het doel. de Cliineesclie kwestie te regelen en het kan zich derhalve niet terugtrekken naar aanleiding van andere kwesties. (Do motie werd n.I. o.m. aangenomen uit onte vredenheid over liet landbouwbeleid der re geering, red.) Abe deelde mede, dat hij niet van plan is, een speciale bijeenkomst te beleggen van de leiders der vooraanstaande partijen, of schoon overeengekomen is, dat hij hen voor het einde van het N'icuwjaarsreces zal ont moeten. Dc .premier weigerde te zeggen, welke houding dc regeering zou aannemen, inge val in het parlement een motie van wan trouwen zou worden ingediend en hij wees erop, dat dit niet meer dan een veronder stelling is. De nieuwe regeering in China. Abe verklaarde voorts nog, dat de datum van de instelling eener nieuwe centrale re geering in China met Wang Tsjing Wei als centrale figuur, welke hinenkort te ver wachten is, alleen uitgesteld is als gevolg van de besprekingen over detailkwesties, •doch dat de vooi'bcrcidingen een vlot ver loop hebben. Buitengewone kabinctszitting. Gisterochtend is een buitengewone zit ting van het kabinet gehouden. Het schijnt, dat dc regccring niet wil wijken voor de partijen en wil onderhandelen om een nieu we belofte tot steun te krijgen alvorens het parlement de nieuwe zitting begint. Westelijke mogendiieden wtt- f den Rusland in het Xoorden be zighouden." Over de rol van de westelijke mogendhe den in het conflict tusschen Finland en Rus land schrijft de Deutsche Diplomatisch-Poli- tische Korrespondcnz o.a. het volgende: Sinds het vaststond, dat Rusland niet voor de westelijke mogendheden do kastan jes uit het vuur wilde halen, is het hun streven geweest in het noorden complicaties .te doen ontstaan. Aan den eenen kant leek het hun gewenscht. dat Rusland daar met zijn militaire en materieele krachten werd bezig gehouden, en aan den anderen kant gold het Duitschland. dat in dit gebied niet geblokkeerd kan worden, door verwarring ie brengen in zijn mogelijkheden van aan voer, schade toe te brengen. Reeds toen Estland en Letland met Rus land een verdrag aangingen, was de ener gie in Engeland groot. Men verheelde aan Britsche zijde in Riga en Reval zijn ontstem nring niet, dat de onderhandelingen niet werden afgebroken en dat het daarom niet tot oen militair conflict kwam. Het gaat er voor de westelijke mogendheden om. dit te gebruiken voor de eigen zaak, zonder zich zelf de vingers te branden. „Het begin is Genèoe Het begin van deze actie vormde Genève, waar men den Finschen brand wilde aan wakkeren cn tevens de groepen der neutra len weer in een gemeenschappelijk front wilde plaatsen, om hen aan dergelijke ge meenschappelijke acties te gewennen. Daarna ontbrak het, met name in rede voeringen van Engelschc cn Fransehe mi nisters. niet aan opwekkingen voor Finland. Het cynische in dezen zorg voor Finland schuilt daarin, dat men Finland geen mo derne wapenen levert. Andere volkeren den oorlog injagen en dan nog aan oud ma teriaal verdienen, dat is. aldus de Diplo, een opvatting van eer. welke Duitschland graag aan zijn tegenstanders overlaat. Drama aan dc Moezel Duitschcrs door ontploffende landmijn gedood? Men gelooft, dat verscheidene Duitschers gedood zijn door het ontploffen van een landmijn op den Duitschen oever van de Moezel nabij het dorp Schengen aan de Z.O. grens van Luxemburg. Na de ontploffing zag men hoe de overlevenden de lichamen der getroffenen van de plaats van het ge beurde wegdroegen. Sternen en scherven van de landmijn kwamen bijna in het dorp Schengen terecht.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5