Wij lazen voor II Russische vliegtuigbasis gebombardeerd Finnen ontmaskeren spionnen Goering Tegen sabotage in Roemenië Geen woord over Hitier... Maar dat zal niet gaan Dorpentocht door Noordholland Moeilijkheden bij een veiling Liefde verkeerde in haat Waar is Wijnkoop's groote tijd gebleven ■baden in den Winter! Badzo-baden niet alleen tegen wintervoeten, maar óók tegen rheumatiek, verkoudheden en andere winter- kwalen! Eén pak BADZO 20 ct.) is voldoende voor 3 4 voetbaden. Voordeeliger, en tevens voor kuipbaden: 3 K.G.-pakken i 45 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en erkende Drogisten. N.V. KON. NEDERL. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO. Het Estlandsche eiland Oesel onder het vuur der Finnen. EEN ITALIAANSCH VRIJWILLIGER LEIDT DEN AANVAL! Finsche bommenwerpers, met een Italiaansch Savoia-vliegtuig, be stuurd door een Italiaanschen vrij williger, aan het hoofd, hebben het Estlandsche eiland Oesel gebom bardeerd, welk eiland, naar men ge looft, door de Russen gebruikt wordt als basis voor de vliegtuigen, die te gen de Finsche westkust opereeren. De aanvallende vliegtuigen vlogen op geringe hoogte over Oesel, waar een aantal branden ontstond. Later keerden zij, nog lager vliegend, te rug en bestookten de Russen, die de branden trachtten te blusschen, met machinegeweervuur. De Finnen werden door het luchtafweergeschut onder vuur genomen,' doch zij kon den zonder verliezen thuis komen. Een verkenningsvliegtuig, dat later over Oesel vloog, stelde vast, dat aanzienlijke schade was aangericht en dat de branden nog voortwoeden. Finsche vliegtuigen zijn ook opgetreden nabij Moermansk, waar zij, naar gemeld wordt, een groote petroleumopslagplaats hebbén vernield. De spoorwegen, spoorwegknooppunten en goederen-opslagplaatsen achter de Russi sche linies zijn eveneens gebombardeerd. De Finsche vliegers hebben gemeld, dat zij goede voltreffers hebben laten vallen te Uhtur, vanwaar de Russen een lijn hadden aangelegd naar Suomussalmi. De Finnen hebben de lijn zoo ernstig beschadigd, dat zijn naar gemeld onbruikbaar geworden is. Dit is, naar men meent, de reden, waarom de Russen niet in staat waren, reserves te zenden om hun troepen te Suomussalmi, toen deze omsingeld waren, te hulp te ko men. Russische spionnagecentrale aan het Noordelijk front. FINSCH KAPITEIN PLEEGT ZELFMOORD. Het Noorsche blad „Harstad Tidende" uit Harslad in het graafschap Troms, bericht, dat, toen de Sovjet-Russische ti'oepen aan het Noordelijk front de eerste aanvallen deden, de Finsche autoriteiten te Parkkina een uitgebreid spionnagecentrum hebben ontdekt, dat werkte onder leiding van een kapitein van het Finsche leger en een van zijn luitenants. De meest actieve medewerksters waren twee Finschen en een Lap- landsche, deze laatste deed dienst als koerier en moest haar bood schappen overbrengen naar Moer mansk .In totaal waren 'bij de zaak ongeveer zestig personen betrok ken. Het centrum heeft ongeveer acht jaar voor de Sovjetunie ge werkt. Toen do kapitein merkte, dat hij ontdekt was, heeft hij zelfmoord gepleegd, de overi ge spionnen zijn gefusilleerd. De ontdekking van het spionnagecentrum, waarvan het bestaan moet worden ver klaard door de gemengde bevolking van het geïsoleerde gebied van Petsamo, heeft groote verontwaardiging gewekt onder de Finsche grensbevolking. Door dit spionna gecentrum worden de hinderlagen ver klaard. waarin de Finsche troepen in de eerste daeen van de strijd bij Petsamo zijn gevallen. opper-oor'ogseconomist PERSOONLIJK ZAL HIJ DE ZETTEN REGELEN TEGEN DE BRITSCHE BLOKKADE. Om de krachtigste leiding van de Duit- sche oorlogseconomie te bereiken, heeft ge- neraal-veldmaarschalk Goering besloten, 'n verdere eenheid in de leiding van de econo mische politiek tot stand te brengen. Goe ring neemt de leiding van de oorlogsecono mie geheel in handen en wordt hoogste oorlogs-economische instantie. Voorts worden, om de beslist noodzake lijke samenwerking te waarborgen, alle in de oorlogs-economische politiek ingeschakel de hoogste rijksautoriteiten in een alge- meenen raad vereenigd. Met de vertegenwoordiging van Goering in de leiding van don alsemeenen raad is staatssecretaris Koerner belast. In het tijdschrift „Der Vierjahresplan" geeft staatssecretaris Koerner eenige verdui delijkingen van de nieuwe maatregelen. Om door sterkere schaakzetten bet hoofd te bieden aan de Brifsche blokkade, moet de oorlogs-economische politiek zoo sterk mogelijk zijn. Drie voorwaarden zijn onmisbaar: 1. Duidelijk gezag en zoo krachtig mo gelijke autoritaire leiding van de geheele oorlogseconomie. 2. De nauwst mogelijke samenwerking van alle organen, die zich bezig houden mei oorlogs-ooonomicohe vraagstukken. 3. Discipline en begrijpende medewerking van het geheele volk. Geslaagde tocht van Russischen ijsbreker De Sedof keert terug met een schat van wetenschappelijke ge gevens. De expeditie van den Russischen ijsbre ker Sedof, die zich sinds ruim twee jaar op de meest noordelijke breedten van de Pool- zee bevindt, nadert haar einde. De reis van de Sedof voerde van de kust van Noord-Si- berie in Westelijke richting dwars door het noordelijke Poolbekken naar de Noordkust van Groenland en betrad daarmede een streek, waarin nog nooit tevoren een schip of een vliegtuig was doorgedrongen. De Sedof heeft noordelijker gevaren dan de „Fram" van Frijof Nansen. De tocht van dezen ijsbreker belooft een rijke buit aan wetenschappelijke gegevens. Het gaat beter in Palestina Verheldering van den economi sche n horizon. De economische toestand in Palestina is aanmerkelijk verbeterd, de handelsbetrek kingen met de naburige landen zijn toege nomen, uitgebreide openbare werken worden voorbereid en de industrie ontwikkelt zich. In de voltallige zitting van den nationa- len Joodschen. raad heeft de voorzitter, Ru- thenberg medegedeeld, dat de regeering een half millioen pond sterling ter beschikking heeft gesteld voor openbare werken. De Joodsche werkloozcn hebben de laatste drie maanden 45.000 porid sterling aan ondersteu ning ontvangen, 10.000 pond van de regee ring, 15.000 van het Joodsche agentschap en de rest van de werkloozenfondsen. Verder deelde de voorzitter mede, dat 21 bestaande ondernemingen zijn vergroot en 70 nieuwe zijn opgericht. Verplichte voorzorgen van de bedrijven. De Roemeensche coi'respondent van de „Voelkischer Beobachter" meldt, dat de mi litaire commandant van Boekarest een ver ordening heeft uitgevaardigd, krachtens welke alle ondernemingen, welke producten maken voor de legeruitrusting en de lands verdediging,, verplicht zijn, voorzorgsmaat regelen te nemen tegen vernieling, brand stichting, sabotage en aanvallen van eiken aard, welke in staat zijn de veiligheid van den staat door de vernieling van fabrieks- inrichtingen in gevaar te brengen of het werken der fabrieken voor bepaalden tijd te verhinderen. De eigenaren en directeureu der ondernemingen zijn verantwoordelijk voor het nemen van deze maatregelen. Zware straffen zijn vastgesteld in geval de verordening niet wordt nagekomen. Finsche soldaten mogen niet missen Ter besparing van munitie. Gebrek aan slaap en rust de grootste vijand. De militaire correspondent van de „Times" in Finland schrijft, dat de Finnen op acht fronten tegenstand bieden aan de invallers. De Finnen zijn evenwel meer bevreesd voor de gevolgen van gebrek aan rust en slaap voor hun troepen, dan voor de aanvallers. Een moeilijk vraagstuk voor de Finnen is ook de munitievoorziening. In sommige sectoren is bevel gegeven de munitie te sparen en eerst te schieten, wanneer de Russen zoo dicht genaderd' zijn, dat het bijna niet meer mogelijk is mis te schieten. De Finnen zeggen verder, dat hun leger- berichten steeds aan den voorzichtigen kant worden gehouden en niet overdrijven. Zijn ex-vriendin zwijgt. Lord Rede9dale, de vader van miss Uni- ty Mitford, de vroegere Engelsche vriendin van Hitier, heeft medegedeeld, dat haar gezondheidstoestand snel verbetert. Op de vraag of zij iets aan de pers zou willen zeggen, antwoordde Lord Redesdale, dat hem hiervoor 5000 pond sterling is geboden, doch zelfs voor geen 20-000 zal zij iets zeg gen. Gisterochtend is miss Mitford naar Buckingshamshire gebracht. Oude meesterwerken vernield Brand in Canadeesch museum. In het museum „Metropolitan Galery" te Toronto in Canada is brand uitgebroken, waardoor een gedeelte van de werken van oude schilders, welke bij het begin van de vijandelijkheden uit Èuropa daarheen wa ren gezonden, zijn vernield. Onder de verloren gegane meesterwerken zijn „Christus aan het bruiloftsmaal" van Bassano, waarvan de waarde 'wordt ge raamd op 15.000 dollar en „Het schrift op den wand" van Ferdinand Bol. Doodclijke val op het ijs Noodlottig einde van een schaats- rit. Gistermiddag is bij het schaatsenrijden de 20-jarige P. de Mooij uit Katwijk aan den Rijn, zoodanig gevallen, dat zijn overbren- ging naar het academisch ziekenhuis te Leiden noodzakelijk werd geacht Later is hij aan de gevolgen van zijn val overleden. De Nederlandsche anti-tabaksbond heeft zich met een adres tot den minister gewend waarin betoogd wordt dat in ons leger veel te veel wordt gerookt en gepruimd en dat het beter was voor het geld, den militairen overgeproduceerd Neder landsch fruit te verstrekken. Met alle waardeering voor de goede be doeling meencn we toch dat zeer vele soldaten het met ons eens zul- lexi zijn, als we hiertegen eén vlam mend protest doen hooren. Bij voor beeld, in een tegenadres. Zoo: Wilt gij ons de troost onthouden Van een beetje geuxüg rook? Dat wij miezemauzen zouden Zonder 't kwikkend pijpje smook? Wilt gij 't sappig pruimpje bannen Dat ^en kruid'ge nasmaak laat Ongesausde vreugd van Mannen Voor een overrijp' tomaat? Ach, wilt hu toch wijzer worden, En bedenkt, dit is toch waar: Rooft men ons al 't sigaretje... Blijven we tóch de sigaar! Belastingambtenaar met lange vingers Van verduistering van 11 mille beschuldigd. Aan den 44-jarigen P. M. M/wqs ten las te gelegd dat hij zich als ambtenaar (hij was adjunct-commies' de.r directe belastin gen te Leiden) tusschen 1 Januari 1936 en 25 October 1939 ongeveer f 11.000 zou heb ben toegeëigend. Verdachte "heeft dit toe gegeven. De officier van Justitie, bij de Haagsche rechtbank, mr. Hoekstra, zèide o.a. dat den Staat der Nederlanden er recht op heeft, dat een ambtenaar absoluut betrouwbaar is. Deze verdachte is nimmer tot bezinning gekornen, maar is steeds doorgegaan met verduisteren. De officier requireerde één jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Volgens pleiter staat in dit geval vast, dat ongeveer 8 mille niet geboekt is zooals het behoorde. Eenige girostroolcen heeft ver dachte niet geboekt, zulks ter aanzuivering van door hem verduisterde bedragen. Die 8 mille heeft verdachte dus niet verduis terd. Pleiter meende, dat hier aanleiding was voor het opleggen van een gecombineerde straf: gedeeltelijk voorwaardelijk en ge deeltelijk onvoorwaardelijk. Uitspraak over 14 dagen. 482e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 3de lijst Trekking- van Donderdag: 4 Januari 1940 Hooge Prijzen f 1500.— 20628 f 400.— 15800 f 200.— 15192 f 100.— 17154 19088 20938 Prijzen van 65. 1095 1117 1772 1894 2366 2406 2501 2641 2797 3586 3827 3897 3903 3947 4395 4653 4767 4873 5216 5273 6074 6139 6290 6377 6487 6913 7441 7566 8201 8299 8319 8584 8679 8853 9339 9380 9490 9668 9862 10486 10652 10823 11099 11418 12067 12152 12587 12879 12902 12949 13316 13336 13484 13489 13625 13735 14711 14755 14761 14879 15162 15254 15266 15452 15583 15591 15908 16076 16165 16200 16209 16353 16893 17352 17376 17495 17716 17770 18703 19066 19161 19283 19470 19656 19996 20452 20576 20688 20954 21132 21139 21177 21427 21668 Verbetering 4de klasse 2de lijst: 13734 m. t. 13774. itcfiaatleti 70 KM.-traject op Zondag a& Ruim 1400 schaatsenrijders uit geheel Ne derland startten tweeden Kerstdag 1938 te Alkmaar voor een 85 K.M. dorpentocht door Noord Holland. Dit groote aantal deelne mers is voor den IJ.H.N. aanleiding geweest dit jaar zoo spoedig mogelijk een nieuwen dorpentocht uit t.e schrijven door een ander gedeelte van de provincie. Uit de gegevens, welke de IJ.H.N. dagelijks kreeg van de ijsclubs, kon een interessante tocht worden samengesteld, waarbij ook Marken en Volendam bezocht worden. De commissie, bestaande uit de heeren J. Boot, Purmerend, J. Trouw, Abcoude en J. Werkman heeft voor Zondag 7 Januari den volgenden dorpentocht samengesteld: Purmerend (start) Ilpendam Mon nikendam Marken Volendam Edam Oosthuizen Hoorn Avexxhorn Oudendijk Beets Oosthuizen Pur merend (finish). De afstand is ruim 70 km. Er zijn twee starttijden vastgesteld, t.w. voor wedstrijdrijders te 8.30 uur en voor toeristen te 9 uur. Start en finish zijn te Purmerend, hotel de Doelen, Koemarkt, waar de uitgifte van startkaarten te 7.30 uur aanvangt. Elke deelnemer, die den tocht volbrengt, zal een herinneringsme daille ontvangen, terwijl voor clubs en mi litaire detachementen extra prijzen be schikbaar zijn. Deurwaarder in het nauw. liet gerechtshof ge£ft hem gelijk. Een deurwaarder uit Amsterdam wilde eenige maanden geleden een executieveiling houden ten laste van twee houtbewerkei-s te Diemen. Hij was juist begonnen en had, de veilingsvoorwaarden voorgelezen, toen een man door de aanstaande koopers heen- dx-ong, roepende: „Je veilt mijn hout, dit stukje terrein had ik gehuurd en hier ligt mijn eigen hout opgeslagen". Tot staving van zijn bewering toonde hij facturen. De deurwaarder vermoedde echter, dat er een addertje onder het gras school en hij "hech te te weinig geloof aan den vermeenden eigenaar om de veiling stop te zetten. De verkoop ging door en de beweerde eige naar deed een bod op zijn eigen hout. Per slot van rekening kon hij niet betalen en het hout werd herveild. Gedagvaard, Eenigen tijd later werd de deur waarder gedagvaard door den be weerden eigenaar tot betaling van f 2000.schadevergoeding. In de eerste plaats wilde hij zijn hout ver goed hebben, maar in de tweede plaats had hij bedrijfsschade gehad, omdat het hout bestemd was voor een bij hem besteld ameublement. De rechtbank liet den eischer toe tot het bewijs, dat het zijn höut was, dat de deurwaarder had verkocht. Van dit interlocutoir vonnis teekende mr, B. Stoppelsteen, optredende voor den deur waarder, appèl aan. Het hof wees den eisch af, o,p de gron den door mr. Stoppelsteen aangevoerd: de menschen, die ter plaatse waren, exi ook eischer, moesten hebben geweten, dat ter plaatse op het hout beslag was ge legd. Wanneer iemand daar eigen hout had opgeslagen, dat dus buiten de executievei ling viel, had men den deurwaarder tijdig in kennis moeten stellen. Daar het protest tegen de veiling, door eischer ingediend vlak voor de verkoop be gon en niet voldoende was, treft den deur waarder geen verwijt, dat hij de executie dooi-zette. Op deze gronden werd de vor dering in haar geheel afgewezen. Oudere vrouw verraadt haar jeugdigen geliefde. Het was een trieste geschiedenis, die het Gerechtshof te Amstex-dam gisteren te be handelen kreeg, die van een onbezonnen knaap, vei'raden door eexx oudere vrouw, met wie hij een liefdesbetrekking had aan geknoopt.. Opnieuw hooi'de de 19-jai'igo jongen, die in een badinrichting te Amsterdam een por- temonnaie had gestolen, een maand gevan genisstraf tegen zich eischen. De politie rechter had hem tot die straf veroordeeld en de procureurgeneraal Mr. J. Versteeg, vond het feit hoogst ernstig. Met de jeugd van den verdachte is reeds bij het vonnis rekening gehouden. Bij het getuigenverhoor voor het hof kwam dan naar voren, dat de jeugdige verdachte vriendschapsbetrekkingen met een 30-jarige vrouw had onderhouden. Het tweetal kreeg ruzie en de vrouw, die op ze keren dag van haar zoontje hoorde, dat haar vroegere vriend ging zwemmen, toog naar de zweminrichting om den badman den raad te geven eens een oogje op hem te houden, omdat hij wel eens iets uit dc badhokjes kon wegnemen» Inderdaad gedroeg hij zich hoogst verdacht en toen hij later werd ge fouilleerd vond men een portemonnaie, die uit een der hokjes bleek te zijn gestolen. De buit was slechts gering: wat buitenlandsch geld van weinig waarde. Aanvankelijk hield de jongen vol de por- temonnaie te hebben gevoxiden. Later legde hij een bekentenis af. 5 pet interimdividend van de Koninklijke Het Bestuur der N.V. Koninklijke Neder landsche Mij. tot exploitatie van petroleum- bronnen in Nederlandsch—Indië deelt mede, dat besloten is tot uitkeering van een mte- rimdividend over het boekjaar 1939 van 5 pet., betaalbaar van Woensdag 17 Jan. af. BEHANDEL WIJNKOOP MET ZACHTHEID... Wij moeten zacht zijn voor den heer Wijnkoop vindt Het Volk (S.D.A.P.) schrijvende over de vi*agen van het com munistische Tweede Kamer lid aan den minister, betref fende het inhouden van ge lukstelegrammen naar Rus land. Hij heeft als politicus veel geleden veel gezondigd, maar ook veel geboet. Er is een tijd geweest, gedurende wel ke hij in het politieke wel te verstaan een vermetele moed aan den dag legde. Dat waren de dagen, toen hij het van zelfkennis getuigende woord „Ons is niets te dol!" sprak. Dat was een mooie tijd, ook voor het Kamerlid Wijn koop. De ordehandhaving, meer berekend op behoorlij ke parlementaire zeden dan op straatrumoer, geschiedde in het parlement nog met zoo milde hand, dat hij, zon der eenig risico, daar op de groote tronh kon slaan, hevig bewonderd door zijn partijge- nooten. Helaas, in de dicta tuur pleegt de politieke luis ter zeer onbestendig te zijn. Vrienden van den geachten afgevaardigde bevonden hem niet zuiver in de leer en brachten hem bij zijn Mosco- vitische lastgevers in disci*e- diet. Na een korte poging om op eigen haxid te leven, kon slechts een zeer diepgaande boete-doening vooi'komen, dat aan zijn politieke loop baan radicaal een einde werd gemaakt. Sindsdien is de heer Wijn koop nooit meer de oude ge weest. De voorzitter van de Kamer nam hem steviger aan de teugel en de partij ge- nooten lieten hem alleen nog nxaar karweitjes opknappen. Van leidende figuur werd hij ki'ullenjongen. Nogmaals: wij moeten zacht zijn voor den heer Wijnkoop. En daarom willen wij dan ook vooral lachen om de vragen, waarmede hij zoo juist den minister van Defen sie heeft opgeknapt Ofschoon het niet onvermakelijk is dexi heer Wijnkoop den bloe- digen Stal in of is het den verrader Kuusinen? te zien omschrijven als „een te Moscou wonend persoon"*, willen wij toch niet verhelen, dat het stellen van deze vra gen ons toch ook met wrevel heeft vervuld. De overval van de Sowjet- Unie op Finland is wel de meest schandelijke poging tot verkrachting van de rech ten van een vrij en onaf hankelijk volk, die de mo derne geschiedenis kent ANTIREVOLUTIONNAIREN EN KATHOLIEKEN. Mr. Verschuur schrijft in „f)e R.K. Staatspartij": Helaas leed het besef van 't parallel opmarcheeren, dat tusschen anti-revolutionnai- ren en ons heeft bestaan, jammerlijk schade. Van twee ërlei-zijde is over deze ver wijdering min of meer een juichkreet aangeheven in on zen kring. Zoowel het be toog, dat in de diepte de verschillen tusschen Calvijn en Thomas blootlegt, als de leer, dat alles wel met oppor tunistische overeenstemming over een uit te voeren pro gram voor elkaar komt, wij zen wij af. Dat in diepste we zen verschil bestaat, wij wis ten het. Maar er blijft naar de zijde van het maatschap pelijke en staatkundige vol doende eenstemmigheid om tot een gezamenlijk optrek- ken tegen de goden van den tijd te inspireeren. Ander zijds biedt regeeren op gele genheidsbasis geen waarborg (Ook niet zelfs voor onze eigen beginselvastheid). Hier echter ook geldt voor ons de „gedachte" aan het vele goede, dat wij samen hebben gewrocht, en de „Ster" van hoop. DE REDE VAN MINISTER DE GEER. Het Nederlandsche volk* zal het zeer zeker in hooge mate hebben gewaardeerd, dat de voorzitter van den Raad van Ministers zich bij dezen somberen overgang van het oude naar het nieuwe jaar met een rede tot ons heeft willen richten, zegt De Maasbode (R.K.) Maar ons in overgroote meerderheid geloovig volk zal het bovenal op prijs heb ben gesteld, dat minister De Geer dit deed in een rede met zoo innig-geestelijken in slag. Jhr. De Geer is een man van de volle, als 't moet zelfs nuchtere en harde rea liteit; een man, die weet en beseft, dat men zelf niet stil moet zitten; als men op Godes hulp bouwen wil; de bedrijvigheid van een Martha is hem niet vreemd, maar daarom trof het te diepei*, dat juist deze lcidex', deze man van de reëele daad, toonde, ook een stille be schouwer te zijn en niet vergeet, bij al zijn dagelijk- sche zorgen en beslommerin gen, zich ook, als Maria, in rustige betrachting en de voot gebed neer te zetten aan de voeten van den Meester. En dit niet alleen; hij roept met grooten klem en met den sterken drang van eigen voorbeeld ook zijn volk naar de voeten van den Meester. E daarom juist kon zijn woord, ondanks al de som berte van dezen rampzaligen tijd, ondanks alle, haast ver stikkende zorgen, zoo hoop vol, zoo bemoedigend luiden: „Zorgend maar niet bezorgd" naar eigen teekenend woord. Waarlijk, jhr. De Geer heeft het volle recht, ons op te roe pen tot offerzin, tot waak zaamheid, tot vertrouwen. Hij zelf, in zijn rustig, op God bouwend beleid, legt daar toe de sterkste basis. Zelfs durft hij zóó ver gaan, thans te vragen om „een opgewekten geest", maar hij doet dit, steunend op het Schriftwoord van Paulinische kracht. Het onopgesmukte woord van dezen Godsvertrouwer heeft ons allen goed gedaan.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6