De Brabantsche Briet RADIO van Uh fódcieyliike- Qetijke*tis VERTELT:! Grieperig AKKERTJE Zaterdag 6 Januari 1940 Vierde blad Ulvenhout, 4 Januari 1940. .Amlco, 'Nen blok van over de 360 vraagteekens ■tikt brutaal zijnen buik vooruit, uit 't kalenderschild 1940, daarnaast m'n stèèrt- klok. Elk pampierke, mee hï zwarte werkdag- nommer, mee 't rooie feestdagennommer is vandaag nog een ge heimzinnig teeken, waarnaar we mee onzekere oogen staren, zooals we dat ook wel doen midden in de bosschen, als den donker ons overvalt. Want daar in 't zwarte bosch, mee de onzichtbare wegeltjes en dreven, de droge, diepe greppels, den ongelijken boschbojem mee z'n wortelknoesten, de fel- uitstekende armdikke takken in den dikken donker, want daar in 't zwarte bosch, waar den donker wemelt lijk stuivend roet, daar staren we mee bolle, onzekere oogen in 't Niks van gevaarlijke dreiging, die rond ons is lijk den greep van 'n heimelijk ondier, van 'n helsch gedrocht. En struikelend, tastend, starend mee blinde, bolle oogen vechten we ons, mee den moed van den angst, deur die zware onzekerheid, waar eiken pas gewaagd mot worden. Ge- wéégd! Gerisceerd, in de hoop éénen keer, al is 't per ongeluk, in de veilige dreef te ge raken. Zoo staren we naar den Nuuwjaarsblok en hopen, dat een van die honderden pampierkes den datum van den Vrede beteekenen zal. Waarmee we weer geraken op 'nen veiliger weg, dien we kennen en vertrouwen. 'Nen weg, waarop niet iederen stap dien we zet ten, eenen van onzekerheid is, die ons kan laten trappen in ongeluk en dieperen ramp- epoed. 'Nen blok van over de 360 vraagteekens ■tikt brutaal zijnen buik vooruit, uit 't kalen derschild 1940, daarnaast m'n stèèrtklok, die eiken kalenderblaaike verkrumelt in de ruim acht keer tienduuzend gruzeltjes van secon den. En ik staar naar dieën heimelijken blok...! Wat verbergt ie veur mij, veur m'n huis, veur m'n durp, m'n land, veur de weareld? En de klok tikt de seconden deur de stilte van m'n huizeke. De Noordenwind stuift deur 't donkere bosch hierachter. En, onzeker op m'nen ouwen dag, staar ik 't nuuwe jaar in, waar de dagen om me henen staan als 't zwarte spookbosch, waarin 'n heimelijk on dier rondwaart, speurend naar menschen- prooi. Ik heb veul hooren preken en spreken over de leste tg en. Veul gelezen ook. En ik heb hooren beweren, dat 't deus Menschdom aan de Naastenilefde hapert. Ik geloofde 't. En ik heb hooren beweren, dat er zooveul Naastenliefde beoefend wordt. En men gaf veurbeelden, heel'véul veurbeelden. 't Stond onomstootelijk vast: daar wordt veul Naas tenliefde beoefend, want meer dan de helft onzer Naasten bstaat uit de verplichte en vrijwillige gaven opgebracht en geofferd deur de kleinere helft van 't Menschdom. Ik ge loofde 't. Maar teugen dieën goedkoopen hoovaardij, zoo kinderlijk in z'n wezen, staat den duuzend- jarigen Eenvoud van wezenlijk grooten en .volwassenen", die in vergetelheid de weareld torsen, lijk de onzichtbare, ijzeren balken de kathedralen schragen! Ik gelóóf dat! Ik heb veul hooren spreken en preken de leste tijen. En alle geleerdhedens en zeden leeraren losten de moeilijkheden van deuze weareld op, in éen handomkeeren. In tien minuten het muzikaal cadrement. In twintig FEUILLETON door MONICA HART 24. Halfont hoorde zijn gastheer bezig met het tuig van de muildierden en den staljongen het rijtuigje klaarmaken. Hij wilde hem niet storen en zei tegen een boodschapper: Kom maar mee naar binnen. De man liet zijn teugels op den grond vallen en ging met Halfont naar binnen. Hier, zei Halfont, bedient u zich. Och, het kan me niet veel schelen, als ik maar wat te drinken krijg. Hij schonk zich een glas in, maar werd gestoord door iets, dat hem nog veel meer deed schrikken, dan de troep kaffers. Iets gooide het glas in zgn hand aan gruizelementen en de beide mannen zagen een leeg spuitwaterfleschje door de open deur rijn weg naar buiten ver volgen. Op hetzelfde oogenblik kwam een fijne vrouwestem, maar met een schorre klank erin van de andere zijde van de deur, die naar de keuken leidde. Je zult je zelf even bedienen! Ik zal je wel leeren, wie hier de baas is, en toen volgde een stroom van woorden, waarvan een van de hoorders eenvoudig niet gelooven kon, dat zij uit den mond kwam, die ze uitte. Halfont werd bleek en met twee stappen was hij in de keuken. Daar stond in een an deren hoek, met oogen als een hoek gedreven dier en handen als klauwen, Malina te wan kelen. Malina stomdronken, half krankzinnig! HOOFDSTUK XVffl. Umzuti's Impi. Halfont bleef als betooverd staan. Het ver schrikkelijke van wat hij daar zag, had hem het gevaar, waarin ze verkeerden, volkomen doen vergeten. Hij was niet erg kieskeurig, maar dit maakte hem onpasselijk. Hij kon leen woorden vinden en bleef staan kijken. minuten met de vuist op tafel. In 'n half uur met 'n „klein voorbehoud" (dat was dan de vernietiging van 't een of ander volk...!) In vijf-en-veertig minuten met één restrictie: na „de" overwinning! Ik heb hooren beweren, dat de duuvel de weareld beheerscht en ik móst 't wel geloo ven, teugen m'n hart in! Maar ik heb óók hooren beweren, al van m'n vierde jaar af, aan den schoot van m'n Moeder, dat God almachtig is en oneindig goed. En ik heb dat nou zestig jaren geloofd, want Moeder, die wijze, goeie Vrouw, ze zou haar kindeke nie bedriegen toch...! Zóó staai 'k ir. 't Nuuwjaar, tusschen God en Duuvel. Zoo tast ik deur 't donkere spook bosch 1940, waar elk mijnen stap, 'nen pas is in de duustere onzekerheid. Zoo tast ik blin delings vort mee bevende handen van boom tot boom, van val na val, van stap op stap. En den donkeren sturm slaat 'n zwiepende hout striemend over m'n rielement, dat weer loos is in deus zwarte vijandigheid rondomme. Boloogend staar ik teugen den wemelenden donker van deus endelooze woud, dat deur den donker zoo onendig lijkt, Boloogend staar ik teugen den blok van over de 360 vraag teekens en den blok stikt brutaal zijnen buik naar voren uit 't kalenderschild 1940, daar naast m'n steertklok, die ieder kalender- pampierke vergruzelt in ruim 80 duuzend se conden...! 't Bosch is in den donker endeloos, ja... Zalig Nuuwjaar gaai 'k wenschen, want deus is mijnen eersten brief in 1940. Wat kan ik anders toewenschen, dan wa'k m'n eigen toewensch? Dat is: da'k deus ko mende jaar den weg weer vinden mag, waar van we allemaal zoo hopeloos versukkeld rijn. Den weg van waarheid en van goeien trouw. Den weg van goeien wil en Vrede! Dat we geraken mogen uit 't onheilspel lende bosch, waar de sturmen van de Leugen woeien. Waar we de beenen breken over de donkere greppels van 't Farizeïsme. Waar we weerloos ronddolen in 'n zwarte vijandigheid rondom. Waarin ons rielement striemend ge ranseld wordt deur zwiepende takknoesten, gehanteerd detir machten, die wezenlijk nie te vermurwen zijn deur geleerde en veinzende sprekers en prekers, die donderend en zalvend, fleemend en bruskeerend, hoovèèrdig en geu- rend-mee-eenvoud óns „den" weg wijzen, dien ze eigens niet gaan, zelfs nie weten! Zoo'n Nuuwjaar wensch ik jou, wensch ik m'n eigen, wensch ik de heele weareld. Vrede! Vrede met God! Vréde met onze evennaas ten. De Vrede over de weareld komt dan ven eigens. Neeë, amico, ik doe de sprekers en prekers nie na, los de moeilijkhedens „efkes" in éen epistel nie op. Ik bedoel te zeggen: den oor log te hebben zien vortkomen uit den on vrede met God, uit den onvrede met onze evennaasten. Dat hebben we eigens kunnen zien, mee eigen oogen! Eiken mensch was 'nen vgand veur den anderen mensch! Was...? Maar genogt. Ik meen dus te wéten, dat den Vrede zal motten vortkomen uit de teugen stellingen van die, waaruit de Rampzaligheid van de waereld ontsproot. Rampzalige weareld, ja, waarin op Eersten Kerstdag, wijd van huis zwalkende zeelui, erfkes verpoozend aan 'n sober Kerstmaal, den bojem onder 't schip voelden breken deur onweerstaanbaar moordtuig, gehanteerd deur ,den" vijand, om dan mèt 't poover scheeps- kerstboomke, teer versierd deur eeltige man- nenknuisten, te verzuipen als ratten midden in den barren oceaan. Rampzalige weareld, ja, waarin tientallen stejen en durpen in den brand geschoten wierden, hoog uit den tintelenden... Kerst nacht, die daar gewuifd stond over 't Land in den Poolcirkel. Allee, da's mee 'n bijbellezingske nie goed gepraat of verklèèrd, nou na twee- duuzend jaren Christendom! Ha, daar wordt veul gebejen, veul bgbel- gelezen, veul gepreekt deus tijen. Maar zoo erg hardop! Zooals den koopman op de markt z'n brillen aanbeveelt. Brillen „geslepen" uit ,echt" vensterglas. De vakkundige opticien doet dat zoo an ders! En bij hum motte toch zijn als ge we zenlijk beter wilt gaan zien uit oew verzwakte oogen! D'n eerste staat te bleiren, dat 't schuim van z'n trillende lippen springt, om kleine stukskes vensterglas uit te leuren veur 'nen prijs waarveur ge gin geslepen lenzen kunt koopen, maar... wèl heele ruiten! D'n ander, den opticien, zit achter vergroot glazen, in 'n klein atelier échter den winkel, stil en gespannen zijnen fijnen arbeid te ver richten aan de stil-ruischende draaibank, die 85 Een slechte ver liezer. foutlooze, gladde lenzenschelpen toovert uit brokken marmerharden kristal. Deuze twee menschen: ze doen allebei in brillen. En 't is aan de slechtziende klanten eigens overgelaten wien ze hun dure oogen zul len toevertrouwen: den een, die zooveur recla me maakt veur 'nen kwaaien bril; den ander die eigen oogen zit te offeren in z'n slijperij daar in zijn verdoken arbeidcel. Jammer genogt, 't is nou eenmaal den mensch eigen om eerst 'ns te probeeren mee 'nen Harold Lloyd-bril. Vraag 't den pref esters, die dén bij den opgegeven zieke worden ge roepen als ie verprutst is deur halve dokters en heele kwakzalvers! Nie den boter hoeft reclame maar het op boter lijkende vet. Ja, daar wordt veul gebejen, bijbelver- klèèrd en gepreekt. Maar veul te lawijig, naar mijnen smaak. Maar ja, ik ben maar 'nen boer Mee deus gedacht overdonderen wij mal kaar, t ré p p e n malkaar den weg naar den Hemel op, maar... gaan eigens den weg ter Helle. Nie?? En waarom spreekt heel de weareld dan al jaren? in gloeiendste. bewoording, van Vrede èn voert ondertusschen 'nen schandelijken Oor log?! We doen allemaal als dieën eersten brillen- koopman! Mee veul lawijt en reclame versja cheren wij vensterglas als geslepen kristal tegen hoogen prijs, aan onzen medemensch; en maken 'm op die manier gaandeweg blind. On dertusschen zit de sjeerjeuze, kundige opticien, in alle stilte, z'n prachtige brillen te slijpen, die niemand opzet. En hij wit werentig nie, hoe ie 't geld veur al z'n verdedigingsbelastin gen bij malkaar moet slijpen...! ,De kinders zijn er mee den Kerst al veur overgekomen", zee Trui teugèn me: „dus... eh... dus, we doen toch wel... 'n bietje aan..." „We doeen véul aan Ouwejaar, wefke!" riep ik. „Negenendertig hee z'n eigen zóó gedragen, dat we 'm 'n groot kruis nageven, mee muziek kan ie opsallemanderen!" En Trui, die goeie, ze lachte mee 'nen be- venden mond, 'n traan in d'oogen. Ze knikte en zweeg. Zweeg...! 't Is 'n goei ding, deus tijen te kunnen en te meugen zwijgen. En Trui nam deus goeie ding. En zweeg. Maar ze trok aan den arbeid. Aan den zurg. Om heur bloeien goed te doen, den lesten avond van 't jaar. En ze ververschte nog 'ns de kèèrskes van 't Stalleke en den spar. Want t' is zóó: de kin ders en 't mansvolk beginnen dikkels iets, bouwen 't Stalleke, versieren den huis, maar de Vrouw volbrengt de zaken. Trui stikt, tot 't ende, steeds nuuwe kèèrskes aan, als d'anderen Kerstmis alweer gaan ver geten...! Zoo vierden we weer, allen te saam, ge ként 't van me Ouwejaar. Zoo gongen we weer, mee malkaar, 't Nuuwe in. Mee wat leut, mee 'n hartig brokske en slokske, mee 'n spelleke in huiselijk-, in goei geluk. Maar 'k heb veul „standjés" g'had van Dré III, m'nen maat bg 't kaartspel, want ik was er slecht bij mee m'n gedachten, 'k Had 't gedacht bij 't gepreek en gespreek van de leste dagen, 'k Had de dingen in m'nen moeien kop, hierboven neergeschreven. Maar 't wierd 1940. Den Tijd staat nie stil. Veur niks, bij niks, om niks. De steertklok tikt, tikt; tikt eiken dag 't nommer van dieën kalenderblok in ruim tachtigduizend krumels van seconden...!! En zoo, amica, temidden van m'n aller- allernaasten, daar bij Trui en ons kinders, kleinkinders en den Eeker, vol van gedachten die m'nen kop zwaar maken; zóó, bij den les ten gloei van 't Kerstelicht wensch ik jou en oew lezers en lezereskes, ook namens Trui en de gansch bezette, ronde tafel van harte 'n Zalig Nuuwjaar! Vol. DRÉ. 'em 'n t PROGRAMMA ZONDAG 7 JANUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.0 VPRO. 5.30 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuurtje. 9.30 Orgelspel 9.40 Causerie: „Van Staat en Maatschappen". 9.59 Berichten. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Doopsgezinde kerkdienst. 12.00 Cyclus „Onze Weermacht". 12.25 Viool en orgel. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Musette-ensemble en soliste. 1.30 Causerie: „De gesproken mailbrief", 1.50 Gramofoonmuziek. I.55 Declamatie. 2.002.25 Boekenhalfuur. 2.30 Concertgebouw-orkest en solist, (ca. 3.15 Schilderij bespreking 4.30 AVRO-Dansorkest. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Bravour en Charme. 6.30 Sportpraatje. 6.45 Sportnieuws ANP. 6.50 Schaaknieuws. 7.00 VARA-Kalender. 7.03 Schuldig of onschuldig? 7.28 Rosian-orkest. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 AVRO-Amusementsorkest, kleinkoor en solisten. II.00 Berichten ANP, hierna: AVRO-Dans orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301.5 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.15 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Hoogmis. 11.15 Gramofoonmuziek. 12.15 Causerie: „De boerenziel, zijn vreugden en zorgen". 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Nieuwjaarswensch, I.20 Gramofoonmuziek. 3.00 KRO-Kamerorkest en soliste. 4.00 Ziekenlof. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Heelsum's Kerkkoor met orgelbegeleiding en gramofoonmuziek. 5.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.50 Nederlands Hervormde Kerkdienst. Hier na: Gewijde muziek (gr.pl.). 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Vroolijk programma. 9.00 Prijsvraag-luisterspel. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.30 Rococo-octet, 9.50 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.15 Esperanto-niuews. MAANDAG 8 JANUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.)'. Zij daarentegen vond een heeleboel woorden! Eindelijk kwam Harland binnen. Zijn gericht scheen uit steen gehouwen en het was doodsbleek. Hij was wel aan deze dingen gewend, ofschoon ze niet vaak voor kwamen. Maar op dit oogenblik van gevaar hadden ze hier te doen met een dronken furie, die snel handelen onmogelijk maakte, waar van juist alles afhing! Toen ze haar man in het oog kreeg, barstte de deerniswekkende vrouw in een nieuwen vloed van scheldwoor den uit. In een onderdeel van een seconde had Harland zijn plan de campagne gemaakt. Hij ging naar de kamer, waar de bood schapper nog steeds zat, schonk een groot glas vol drank en keerde hiermee naér de keuken terug. Hier, Malina, zei hg' kalmeerend, drink dit nu eens op, dat zal je goed doen. De uitwerking was verrassend en dir.ect. Alsof hoogere machten haar geboden hield Malina op met haar getier. Ze stak haar hand naar het glas uit en een beklagenswaardige, idiote trek kwam op haar gezicht. Harland hield het glas vast en enkele minuten nadat zjj het leeggedronken had legde hg haar in een toestand van volkomen bewusteloosheid op den grond. Het is de eenige oplossing, zei hg, ver ontschuldigend. Nu kan ze op den bodem van het rijtuig liggen zonder dat we last van haar hebben. Zooals ze daarnet was, zou ze ons eenvoudig tot een prooi voor die nikkers gemaakt hebben. Buiten stond het rgtuig, een soort brik, al klaar. Nkala, de nieuwe staljongen hield de voorste twee dieren bij hun bitten vast. Har land nam zgn vrouw op en legde haar zoo voorzichtig mogelgk op den bodem van het rijtuigje. Om maar geen oogenblik te verlie zen was Halfont begonnen met de wapens en ammunitie in te laden. Je deed beter met ook maar met ons mee te gaan, Secker, zei Harland tegen den boodschapper. We hebben een man nog meer noodig dan iets anders. Ja, ik ga mee. Ik denk niet dat de impi naar Gleen Srping gaat; daar wou ik eerst nog naar toe. Ik geloof eerder dat ze den kant van Emvati opgaan. Ja, daar'gaan ze naar toe, zei Harland op een toon, die bewees, dat hij op de hoogte was. Als ik jou was, zou ik mijn paard naast de muildieren vastmaken en zelf in het rgtuig komen. Eenige kilometers werden afgelegd, zonder dat een der mannen veel zei. Allen waren ze met hun eigen gedachten vervuld. Harland was een uitstekend koetsier en de muildieren liepen prachtig. Halfont voelde zijn sympa thie voor rijn dubbelganger stijgen. Dat arme kind, dat daar nu op den bodem van het rg tuig lag, was wel een vreeselijke schaduw in het leven van een man. En hoe vlug en energiek was deze niet in het oogenblik van gevaar geweest. Als hij er aan dacht liep een koude rilling over rijn rug; hij was bijna een maand in hun huis geweest en hg had niet het minste vermoeden van de werkelijkheid gehad. Een waarschuwende por van Secker met wie hij op de achterbank zatdeed hem de richting, waarin deze keek, uitzien. Ze reden over een weg door een onbeschutte vlakte. Aan den anderen kant van het dal, op een kilometer of twee afstand, liep nog zoo'n weg, bijna evenwijdig aan die, waarop zij reden. En op dien tweeden weg bewoog iets. Dat zgn ze, zei Seoker, Harland, dien Secker ook gewaarschuwd had, wierp eveneens een blik naar den ande ren weg, maar hg zei niets. Hij vergrootte alleen de snelheid van het rgtuig. De dieren schenen zijn woorden, dat ze „als de weerlicht" konden loopen niet te logen straffen. Als ze het zoo eenigen tijd konden volhouden, hadden ze een goede kans. Het ergst i was dat de twee wegen, die tot nog toe vrijwel evenwijdig hadden geloopen, nu steeds meer naar elkaar toekwamen. Het ging er om, wie het eerst op het kruispunt zou zgn! Een andere uitweg was er niet: den weg verlaten stond gelijk met zelfmoord. De muildieren holden voort, bestuurd door Harlands, krachtige hand. 'Weldra konden de vluchtelingen den troep kaffers, nauwkeurig waarnemen met de met veeren versierde schilden, de assegaaien, die de krijgers heen en weer zwaaiden, als ze met voorovergebo gen hoofd, vooruit renden. Er rijn er op zgn minst honderd, zei Secker en hg laadde zgn geweer vast. Kunt u zien, of er bij rijn, die geweren hebben? Nee, maar dat doet er ook minder toe, want al hadden ze geweren, ze zouden er nog geen olifant mee kunnen raken. Tegelijk draaide hij zich om en ging zoo liggen, dat hg bij het schieten het minste last v n het schokken van het rijtuigje zou hebben, een voorbeeld dat de ander volgde. De impi liep in gesloten gelederen. Éen reus van een kerel scheen de leider te zgn. Pehalve zijn andere wapens droeg hg een ge weer en schuin over zijn borst een welvoor- zienen patroongordel. Zonder zijn hoofd om te draaien zei Har land: Schiet er midden in. Het zal onge veer driehonderd meter zgn. In ieder geval ■chrikt het ze toch even af. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 11,00 Voor de vrouw. 11.10 Ensemble Jetty Cantor en gramofoon.- muziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Gramofoonmuziek. I.45 Het Sylvestre-trio. 2.30 Omroeporkest en solist. (Om 3.15 Pers kroniek). 4.30 Disco-causerie. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.15 De Twillight Serenaders. 7.00 Pianovoordracht. 7.35 Filmpraatje. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Concertgebouworkest. 9.15 Radiotooneel. 10.00 Utrechts Stedelgk orkest en soliste® (opn.). II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO.- Dansorkest en gramofoonmuziek. Hilversum H. SOlV» m. NCRV-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwenr schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten ANP. 12.40 Orgelspel. I.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Piano, viool en gramofoonmuziek. 3.00 Causerie „Wat de pot schaft". 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.156.25 Voor de kinderen. 6.30 Vragenuurtje (7.007.15 Berichten). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herh. SOS-Bericliten. 8.15 Christ. gemengde zangvereeniging „De Lofstem" en gramofoonmuziek. 9.00 Lezing „Het Nederlands Bijbelgenoot schap en de Mobilisatie". 9.30 Hollandsch instrumentaal kwintet. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Holandsch instrumentaal kwintet en gramofoonmuziek. II.10 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. V U hebt géén voorrang als u bij wegkruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- rangsweg als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor. Het is niet gemakkelgk van een schuddend rijtuig goed te mikken en het gevolg was dan ook dat een van de beide kogels dichtbij in den grond sloeg en de andere ergens in de verte, de hemel weet waar, neer kwam. Di rect daarop vuurden de mannen weer; beiden haddei instinctmatig den grooten donkeren reus tot doel genomen. Dezen keer schenen ze iemand geraakt te hebben, want de gelederen openden zich even en de heele impi kwam tot stilstand. Maar de leider was ongedeerd. Tot nog toe had de impi zwggend voort- geloopen, maar toen ze hun weg vervolgden hieven ze hun strijdkreet aan. Joesoetoe! klonk het. Nu was het kritieke oogenblik. Harland liet rijn zweep klappen en de dieren wierpen zich met nieuwen moed in het tuig. De vervolgers waren op zgn hoogst op een honderd meter afstand en reeds brachten zij hun speren in de houding om ze naar de vluchtelingen te werpen. Weer schoten Halfont en Secker hun geweren af en dezen keer niet zonder succes. Weldra had het rgtuig een groot stuk op de impi gewonnen. Harland draaide zich om en zei: Nu, dat scheelde ook maar een haar. Daar is het pilitiekamp al, zei Harland met een beweging in de richting van een paar flinke gebouwen. Geen teeken van leven, dus norrabridge is weggeroepen. Nu, dat is een opluchting. Even voorbg het kamp werd de grond heu velachtiger en meer begroeid. Gelukkig dat ze ons niet in die boschjes opgewacht hebben, vervolgde Harland. Dan waren we er geen van allen levend afgeko men. De vervolgers- schenen niet van plan, de vervolging, hoe hopeloos die voor hun ook mocht schijnen, op te geven. Men kon ze nog steeds met dezelfde snelheid zien voortrennen, een heel eind achter de vluchtelingen, die zich al in veiligheid voelden. Laat ze maar eens loopen, zei Harland. Dat is wel eens goed voor ze; ze worden anders veel te lui en te vet. Het was Ndaba- matoba niet, hè? Nee, die loopt niet meer zoo. Naar jullie beschrijving te oordeelen, moet het Umzuti zgn, zgn rechterhand. Nu, we zullen vroeg genoeg in Emvati aankomen om ze daar te waarschuwen. (VAordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 11