L Al Jan Langedijk woningnood Er is bijna Voetballoos tijdperk duurt voort Snert op bon 10 Sport steunt Fin'and Zweedsch schip beschoten Berlijn-Moskou door de lucht De slachtoffers van het Venlo- drama Verbetering der Amerikaansche luchtbases leidt bij de NatiooaJe Kampioenschappen Resolutie van den Nationale» Woningraad. O.m. aandrang op distributie van bouwmateria len. Nadat de heer M. A. Reinalda, wethouder .e Haarlem in de gisteren te Amsterdam ge- ouden algemeene vergadering van den Na- ionalen Woningraad, Algemeenen Bond an Woninghouwvereenigingen, een rede lad gehouden, waarin hij o.m. opmerkte, tat er in Nederland „bijna woningnood" is, lam de vergadering- de volgende resolutie san: De vergadering enz., overwegende: dat de onder invloed van den oorlog te- rugloopende woningproductie het gevaar oproept van woningschaarschte, woningnood en stijgende werkloosheid, dat alle krachten moeten worden inge spannen om de woningproductie op peil te houden en haar zoo doeltreffend mogelijk e doen zijn, spreekt als haar oordeel uit, lat in het belang hiervan met name de vol gende maatregelen behooren te worden ge troffen: uitbreiding van de rijksvoorschot- leening ingevolge de Woningwet in zoodanige mate, dat door vermeer derden woningwetbouw de inzinking van de particuliere bouwbedrijvig- heid kan worden opgevangen; wederinvoering van het stelsel van gelijk- •1 ij ven de annuiteiten terzake van rentcbe- aling en aflossing van te verleenen woning- setvoorschotten; Op het platteland. verruiming van de bijdrageverleening in- -evolge de Woningwet in dier voege, dat oortaan ook bijdragen worden verleend oor woningbouw op het platteland ter ver- uiming van den te beperkten voorraad idaar; Bij voortgaande stijging der bouwDrijzen elijke verruiming der bovenbedoelde bij rage verleening voor woningbouw in de teden; Krotwoningen. Bevordering van rijkswege van den wo ningbouw ter vervanging van krotten op zoo danige schaal, dat de oogenblikkelijke ach terstand in de ontruiming van onbewoon- aar verklaarde woningen verdwijnt en nieuwe achterstand voorkomen wordt. Prijzen bouwmaterialen. Scherp toezicht van rijkswege op de prij zen der bouwmaterialen; opname van een vertegenwoordiging der woningbouwvereni gingen in de commissies van bijstand der desbetreffende rijksbureaux voor grondstof fen. Bij dreigende schaarschte aan bouw materialen invoering van een stel sel van distributie, waarbij voorrang wordt verleend aan den bouw van woningen met lage huren, en draagt het bestuur op te blijven streven naar totstandkoming dezer maatregelen. Tenslotte wordt een voorstel van de ge meente Opsterland aangenomen, waarin het congres verklaart zijn actie te zullen voort zetten om te komen tot een ruimere rijks bijdrage regeling voor den bouw van ar beiderswoningen op het platteland. I-Ieden wordt de vergadering voortgezet. iVeer schending van ons rechtsgebied Vreemde vliegtuigen boven Utrecht. De Regceringspersdi'eiist meldt: Tegen het middaguur zijn gister op zeer groote hoogte boven de pro vincie Utrecht enkele vreemde vlieg tuigen gesignaleerd. Zij zijn van den grond af onder vuur genomen. Pa trouilles vliegtuigen zijn opgestegen en hebben vastgesteld, dat de vreem de vliegtuigen zich inmiddels had den verwijderd. HUWELIJK EN MOBILISATIE. Teneinde de geestelijke en moreele geva ren, welke door de mobilisatie het volksle ven bedreigen, te bestrijden, en vooral de huwelijks- en gezinsverhoudingen zuiver te houden, hebben verschillende federaties in den lande een actie op touw gezet. Deze actie bestaat in het vormen van een werkcomité, dat de verschillende proble men onder de oogen zal zien. Een aantal bekende sprekers van allerlei richting heeft zich beschikbaar gesteld om de betrokken vraagstukken te behandelen. Wederom hebben zoowel K.N.V.B. als N.H.V.B. alle door hen op mor gen vastgestelde wedstrijden afge last. zoodat dus het voetballooze tijdperk opnieuw met een week is verlengd. Hoewel in de afwerking der programma's zoo langzamer hand een verontrustende achter stand is ontstaan, zal zeer zeker geen rechtgeaard voetballiefhebber zich hierover bekommeren, nu het zoo goed als zeker is, dat hl] zich vol ledig aan de ijssport kan overgevenl Voetbalsport: vreugde voor hon derdduizenden. Maar ijssport: vreug de voor allen! Van Maandag 8 Januari tot en met Vrijdag 19 Januari zal bon 10 van de rijksdistributiekaart recht geven op het koopen van een pond groene erwten of spliterwten. Grootsch plan van Oud-president Hoover. Herbert Hoover, oud-president van de Vereenigde Staten, voorzitter van 't comité tot steun aan Finland, zal, in samenwer king met de daarvoor in aanmerking ko mende instanties, een aantal sportgebeurte nissen orgauiseeren, waarvan de baten in liet fonds voor Finland komen. Er zullen athletiekwedstrijden worden georganiseerd, ijsho.ckey-competities, tenniswedstrijden, polo te paard en zwemwedstrijden. Te New York zal een bokswedstrijd plaats vinden over vijftien ronden tusschen Tony Galen- to en den ex-wereldkampioen Max Baer. Als datum wordt 22 Maart genoemd. Voor tennis wil men wedstrijden doen houden tusschen de beroepsspelers Vines, Budge en Perry eenerzijds" en de amateurs Riggs, Parker en Grant anderzijds. Verder houdt men aan het plan vast, Nurmi en den wereldkampioen Maeki naar Amerika te laten komen voor het deelne men aan enkele wedstrijden. Polomatches worden gehouden tusschen filmsterren van Hollywood en Los Angeles. RUSSISCHE DUIKBOOT IN DE ZWEEDSCHE WATEREN. PROTEST TE MOSKOU. Ten zuiden van Umva in de Botnische golf heeft gisteren een Russische duikboot het Zweedsche kustvaartuig Fenris aange vallen. Nadat een torpedo haar doel ge mist had, kwam de duikboot aan de opper vlakte om het schip te beschieten. Het werd, naar gemeld wordt, verscheidene ma len getroffen Het Zweedsche gezantschap te Moskou heeft opdracht gekregen van de'regeering der Sovjet Unie een onmiddellijk onderzoek naar de reden van de aanwezigheid van Russische duikbooten in de Botnische golf te vragen. Levensmiddelenkaarten in Italië Slechts een voorzorgsmaatregel. Officieel verluidt, dat reeds in de eerst volgende dagen levensmiddelénkaarten aan de bevolking zullen worden Uitgereikt. De ze maatregel is bedoeld als voorzorg, aan gezien vooreerst nog geen rantsoeneering van levensmiddelen zal worden ingevoerd. Alleen koffie, waarvan de verkoop in Italië, tot dusverre was verboden, zal vanaf 1 Februari gekocht kunnen worden tegen in levering van een bon. Heden opening van de nieuwe luchtlijn. Moscou-radio heeft medegedeeld, dat de nieuwe rechtstreeksche luchtvcrbinding Ber lijn—Moskou heden geopend zal worden. Nog steeds geen Inlichtin gen van Duitschland ont vangen. Herhaaldelijk wordt de vraag ge steld of er nog steeds niets met vol strekte zekerheid bekend werd om trent het lot der slachtoffers van het grens-incident bij Venlo. Inderdaad moet ook 'thans deze Onze Oost Vijf dooden bij auto ongeluk Roekeloos bestuurder. Een vreeselijk ongeluk heelt gis teren bij Malang plaats gehad. Door de roekeloosheid van den bestuur der ls een personenauto door een gesloten spoorwegovergang gereden en door den naderenden sneltrein vermorzeld. Alle vijf inzittenden wer den gedood; het zijn mevr. Bos van de Cassave onderneming Bendored- jo, van de H.V.A^ te Kediri, haar negenjarig dochtertje, het echtpaar Jnch en de inlandsche chauffeur. Russisch-Bulgaarsch handelsverdrag geteekend Voor drie jaar geldig. De Russisch-Bulgaarsche economische on derhandelingen zijn gisteren geëindigd met de onderteekening van een handels- en scheepvaariverdrag. dat voor drie jaar geldt. Tevens is een ruil- en betalingsovereen komst voor het jaar 1940 geteekent, 't han delsverdrag berust op de wederkeerige toe passing van het beginsel van meesbbegün- st.iging. Dé ruilovereenkomst voorziet in een aanzienlijke uitbreiding van het ruilver keer. Rusland is voornemens uit Eulgarije vooral landbouwproducten te betrekken, het zal onder meer landbouwmachines, mijn- producten, chemicaliën, katoen en cellulose uitvoeren. In snel tempo. Een Amerikaansche legerautoriteit heeft medegedeeld, dat onmiddellijk zal worden begonnen met het aanleggen van een basis voor de luchtvloot op Alaska. Het ministerie van marine heeft aangekonr digd, dat 1.750.000 dollar zullen worden be steed tot verbetering van de verdedigings werken op het Midway eiland en twee mil- lioen dollar voor de verbetering van de luchtbases op Wake eiland. Beide eilanden liggen in den Stillen Oceaan. Vleesch voorraadcontröle in Engeland Voorlooper van distributie. Vanaf Maandag a.s. zal, naar de Daily Tolegraph meldt, het Britsche ministerie voor de voedselvooziening de vleesch- en vee voorraden controleeren. De juiste da tum* waarop de distributie zal ingaan, is nog niet bekend. Allen: kleinhandelaren is verzocht opgave te verstrekken van de vraag naar vleesch in hun rayon, zoodat tot toewijzing zal kunnen worden overgegaan, voordat aan het publiek gevraagd zal wor den vleeschbons te gebruiken. De producen ten kunnen slechts vet verkoopen aan nauwkeurig opgegeven inleveringsbureaux. Iedere veeboer zal gehouden zijn aan een speciale plaats en moet, in dien hij een ander gebied wenscht, een aanvrage indienen bij. de plaatselijke vleeschcontroleurs. Teneinde te verkrijgen, dat ieder gebied weet, hoeveel vee ten ver koop aanwezig zal zijn, moeten de veaboe- ren twaalf dagen voor de week, waarin de dieren ten verkoop worden aangeboden, hiervan opgave doen. Totdusver zijn het ministerie voor de voedselvoorziening en de nationale bond van boeren nog niet tot overeenstemming gekomen over de door de regcering te betalen prijzen. De onderhan delingen moeten echter voor 15 Januari zijn afgeloopen. De twee Engelschen, kapitein Stevens (boven) en nvr. Best (links) die bij het grensincident in de .buurt van Venlo betrokken waren. vraag nog ontkennend worden be antwoord. Zooals bekend, heeft de Neder- landsche Regeering aan de Duitsche aanstonds na het gebeurde op het verstrekken van inlichtingen aange drongen. Een onderzoek werd inder daad toegezegd, doch hoewel van de zijde onzer regeering bij herhaling gevraagd is om de verstrekking van inlichtingen te bespoedigen, is dit telkens weer uitgesteld en laat ook thans nog op zich wachten. Amerika en de Britsche contrabande-controle Engeland verantwoordelijk ge steld voor verliezen en beschadi gingenwanneer Amerikaansche schepen gedwongen worden de controlehavens binnen te varen. Het Amerikaansche staldepar tement heeft den tekst gepubliceerd van een lange nota betreffende de houding der Vereenigde Staten ten aanzien van de Britsche contraban de-controle. De nota is aan den Brit schen ambassadeur, Lord Lothian overhandigd. In de nota wordt ver klaard dat de Vereenigde Staten Groot Brittannië verantwoordelijk zullen achten voor de schade, die zal voortvloeien uit „verliezen en beschadigingen", wanneer Aaneri- kaansche schepen gedwongen wor den Britsche controlehavens bin nen te varen. Verder wordt verklaard, dat de Amerikaan sche scheepvaartmaatschappijen vrijwillig samenwerken met de Britsche autoriteiten. Daarom is het moeilijk een gelegenheid te verwachten, welke het noodig zou maken, dat Amerikaansche schepen belligerente ha vens zouden moeten binnenvaren. Wanneer echter de Britsche autoriteiten het noodig mochten achten een Amerikaansch schip te dwingen de oorlogszone binnen te varen, dan zou de regeering der Vereenigde Sta ten verplicht zijn nauwkeurig alle feiten van het geval te bestudeeren en de noodige stappen te doen. De Vereenigde Staten be houden zich alle rechten voor en „ver wacht zal worden, dat schadeloosstelling voor die verliezen en beschadigingen, wel ke voortvloeien uit eeri inbreuk op die rech ten, een natuurlijke zaak worden." Tegelijkertijd heeft het staatsdepartement bekend gemaakt, dat het Amerikaansche schip Moormacsum, op weg naar Bergen in Noorwegen, naar de controlehaven Kirk- wall is gebracht, liggende binnen het ge bied, dat voor Amerikaansche schepen is verboden krachtens de neutraliteitswet. Het staatsdepartement voegde hieraan toe, dat bet een schending is van de Amerikaansche neutraliteitswet, wanneer een Ameri kaansch schip de 'gevechtszone binnenvaart. Daarom heeft het departement de Ameri kaansche ambassade te Londen verzocht, terstond contact te zoeken met den gezag voerder voor een volledige verklaring over de omstandigheden. Duurder ijzer in Italië Ook het staal stijgt In prijs. Krachtens een besluit van het ministerie voor de corporaties zijn de prijzen van ijzer en staal in Italië met ingang van 1 Januari 1940 verhoogd. De prijsverhoogin- gen loopen sterk uiteen, al naar gelang de verschillende soorten. Gietijzer is slechts 8 pet. duurder, plaatijzer 15 pet. Verschil lende soorten schroot zijn met 34 'tot 52 pet. gestegen .In Augustus 1939 zijn de prij zen van ijzer en staal ook reeds verhoogd. PUBLICATIE INLEVERING VAN MAIS EN SPELT. Van officieele zijde wordt bekend gemaakt dat landbouwers die meer mais hebben ver bouwd dan zij in eigen bedrijf kunnen ge bruiken, het overschot ter overneming die nen aan te bieden aan den provincialen voedselcommissaris in hun provincie. De prijs welke dan zal worden betaald voor in landsche mais van gemiddelde kwaliteit bedraagt f9.— per 100 kg. Spelt, voorzoover het niet in eigen be drijf kan worden aangewend, moet even eens ter overneming worden aangeboden; de overnemingsprijs hiervoor bedraagt f8.— per 100 kg. voor gemiddelde kwaliteit. Zandhaver (evene), zoomede lupinen, wik ken en serradella van den oogst 1939 worden niet overgenomen, de telers hebben hierover de vrije beschikking. (Adv.) dtchaatien Roos verrast op de 500 M. Heden worden 1500 en 10.000 me ter verreden. Na den eersten dag der wedstrijden om het kampioenschap van Neder land in het hardrijden op de schaats, heeft Jan Langendijk in de rang schikking de leiding genomen met 104.38 punten voor den Amsterdam mer Roos en den titelhouder Dolf van der Scheer, terwijl Roel Koops op de vierde plaats staat. Aangezien op den tweeden dag de 1500 en de 10.000 meter worden gereden, is de kans groot, omdat Langendijk juist op de langere afstanden zijn capaci teiten kan toonen, dat de beste Ne- dcrlandsche rijder van alle tijden thans ook beslag zal leggen op den titel van Nederlandsch kampioen. Op de 500 meter maakte Roos, die twee weken geleden te Appingedam het provin ciaal kampioenschap van Groningen be haalde, den snelsten tijd, n.1. 47.8 sec., een goede prestatie, indien men bedenkt, dat de beste tijd, ooit door een Nederlandschen rij der op een baan in Nederland bereikt, 46.6 Postvluchten op Indië Op de heenreis landde de Oehoe gisteren te Jodbpoer en de Emoe te Alexandrië. De Pelikaan en de Gier arriveerden resp. te Alexandrië en. te Rangoon. bedraagt, door Teun Hooftman in 1933 te Rotterdam gemaakt De baan was in prima conditie en ook daaraan had men het te danken, dat de tij den, in aanmerking genomen de weinige wedstrijden, welke tot nu toe konden worden, gereden, naar verhouding lang niet slecht waren. De temperatuur lag enkele graden onder het vriespunt en de omstandigheden waren voor alle 23 rijders, die ingeschreven hadden en ook gekomen waren, dezelfde. Roos slaat v. d. Scheer. Roos, die tegen van der Scheer op den korten afstand reed, liep onmiddellijk uit Even kreeg men den indruk, dat de kam pioen zou inloopen, doch Roos handhaafde het tempo en wist zijn voorsprong nog te vergrooten. Van der Scheer bracht het tot 48.3 sec. Langedijk bofte niet, want zijn te genstander, Ekelschot, kwam te val len, zoodat de favoriet practisch al leen over de baan ging, hetgeen over 500 meter wel degelijk van invloed kan zijn. De tijd van Langedijk be droeg 48.6 séc. Uit zijn rijden bleek wel, dat zijn vorm sedert de Zuid- hollandsche kampioenschappen was vooruitgegaan. JAN LANGENDIJK. Langedijk heer en meester op de 5000 meter. Op de 5000 meter had de Zuid Larenaar Roel Koops geruimen tijd de leiding, met een tijd van 9 min. 23 sec.. Van der Scheer viel terug met een tijd van 9 min. 34.2 sec. Tegen het eind van den dag slaagde Lange dijk er in hij reed tegen Kremer de 5000 meter af te leggen in 9 min. 17.8 sec., een fraaie prestatie, waarmede hij onbetwist de eerste plaats op dezen afstand bezette, Buyen bleef ook nog binnen den tijd van Koops, terwijl Zwanenburg onmiddellijk na den Zuid Larenaar volgde. Men dient ech ter niet te vergeten, dat Zwanenburg op de 5000 meter alleen reed en al weten wij, dat deze kampioenschappen uitsluitend tegen het horloge worden verreden, een goede te genstander beteekent toch een sterke stimu lans voor eigen verrichtingen. Overigens viel op dezen afstand het soe pele rijden van Langedijk op en het uitne mende bochtenwerk van Koops. De algemeene rangschikking na twee af standen luidt: 1. Langedijk 104.38 punten, 2. Roos 104.84 pnt., 3. van der Scheer 105.72 punten, 4. Koops 105.89 p. Wiefaentwn, Ski ongelak kost Richter het leven Duiitsch sprinter met wereldre putatie. De bekende Duitsche sprinter Al- bert Richter is in den ouderdom van 27 jaren aan de gevolgen van een ski-ongeluk overleden. ALBERT RICHTER Richter behoorde met Arie van Vliet, Jef Scherens en Louis Gérardin tot de vier bes te professional-sprinters der wereld, het bekende „klaverblad van vier". Sedert 1933 was hij kampioen van Duitschland. Zeven maal heeft hij aan het wereldkampioen schap deelgenomen, 5 keer werd hij derde en twee maal tweede. In 1932 legde hij te Rome beslag op den titel v. wereldkampioen der amateurs. Voor den laatsten keer is hij 3 weken geleden te Berlijn gestart. Hij won de sprint om den grooten prijs van Berlijn en zegevierde o.m. over zijn grooten rivaal Scherens.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2