ITALIË zaï Rusland JttJUÜIIll 1 Een kalme Zondag in FINLAND Generaals zegevierden over Hore Belisha NIET AANVALLEN DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Sterke uitbreiding miltvuur Vriendschapsband met Hongarije versterkt Twee llrkers jammerlijk verdronken EERBERICHT WAAIj£Vn ot7™ 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. MAANDAG 8 JANUARI 1940. 84e Jaargang. No. 11079. UHgove der N.V. Uitg.-Mff. „Hollands Noorderkwartier" Mits Rusland binnen zijn gren zen blijit. Slechts uitbreiding van het communisme zal ge weerd worden. GEEN SYMPATHIE VOOR ANTI- RUSSISCHE EXPEDITIE IN DEN KAUKASUS. De bespreking tusschen Italië en Hongarije te Venetië, middels de ministers van buitenlandsche Za ken resp. Ciano en Czaky zijn geëin digd en volgens Ciano is anderhalf uur in openhartigheid en eensgezind heid gesproken. De Italiaansche bladen bevatten uitgebreide commentaren over het onderhoud, waaruit zou komen zijn vast te staan: 1. Dat Italië Hongarije zou helpen in geval van een Russische poging tot overmeestering. 2. Dat Italië overigens geen agressieve be doelingen tegen de Sovjet Unie heeft, maar dat het slechts de uitbreiding van het communisme wil stuiten. Als Rus land zich dus binnen zijn grenzen houdt zal het Italië niet op zijn weg vinden. Medegedeeld wordt nog dat men te Rome met zekere bezorgdheid van de geruchten over BritsdhFransche plannen in het na bije Oosten heeft kennis genomen en zeker geen sympathie zou voelen voor een anti- Russische expeditie in het Kaukasusgebied. Italië als grootste Balkanmogend- heid. Hoewel de besprekingen over vriendschap pelijk samengaan als zoodanig niet nieuw zijn, immers de verhouding tusschen Hon garije en Italië is reeds zeer goed, dragen volgens den officieuzen journalist Gayda de conferenties er wel toe bij de atmosfeer in Zuid Europa te verhelderen. De oorlog heeft in Zuidoost Europa groo- te onrust verwekt, waartoe de omstandig heid dat en Roemenië en Griekenland eem zijdige garanties van Engeland hebben ge accepteerd, terwijl Turkije een militair ver drag metde geallieerden heeft gesloten, niet weinig bijdraagt. Dank zij de vastbera den houding van Italië is 'het voorloopig gelukt den vrede in dit gebied te bewaren. Italië, dat thans de grootste Balkanmo- gendheid is geworden, wil met alle Balkan- staten en met de landen van het Donau- bekken in goede verstandhouding leven en wenscht ook, dat die staten in hun eigen belang de problemen, welke thans nog aan leiding tot conflicten zouden kunnen ge ven, met energie en goeden wil onder oo- gen zien en oplossen. Met andere woorden, Gayda zegt hier zeer duidelijk, dat Italië gaarne zou zien, dat het Hongaarsch-Roemeenscbe geschil bij gemeen overleg tot een oplossing zou worden gebracht en dat ook de verschil lende problemen, die nog steeds maken, dat Bulgarije zich in het geheel der Bal kan staten geïsoleerd voelt, zouden worden onder oogen gezien. Wederomverzekert Gayda, dat Italië den tijd allerminst geko men acht voor een neutraal Balkanblok, ten eerste omdat Italië, ook al onthoudt het zich thans van elke deelneming aan den oorlog, toch een algeheele vrijheid van handelen wil bewaren en ten tweede omdat er tusschen sommige Balkanstaten en tus schen de landen van het Donaubekken nog onopgeloste kwesties bestaan, die een op recht samengaan dier landen vooralsnog uitsluiten. De geruchten over een dergelijk neutraal Balkanblok waren een Fransch—Engelsche proefballon en niets meer. Wel wenscht Ita lië de goede verstandhouding tusschen de staten van het Donaubekken en het Bal- kangebied onderling te bevorderen. Gayda bevestigt nogmaals hoezeer men het tc Rome op prijs stelt, dat de betrekkingen tusschen Boedapest en Belgrade in sterke mate verbeterd zijn. Tenslotte wordt gezegd, dat Ciano zou hebben opgemerkt, dat Italië ook eischcn heeft en van plan is deze door te zetten, zoodra er een algemeene regeling is. Ech ter moeten zoowel Italië als Hongarije het geschiktste oogenblik afwachten. Zooals be kend is Hongarije nog"steeds .van mee- ninge dat het onrecht heeft geleden, toen Hongaarsche minderheden bij andere lan den en vooral bij Roemenië werden inge deeld. De ministens zijn te Venetië stormachtig toegejuicht. Czaky vertrok gisteravond per trein. Ciano is met een vliegtuig weer naar Rome gereisd. VOETTOCHT NAAR LEMMER OVER HET IJS TRAGISCH GE ËINDIGD. GROOTE VERSLAGENHEID OP HET EILAND. Gistermorgen om zes uur is van Urk een reddingsvlet met een deskundige beman ning van de vereening „Hulp en Steun" vertrokken om te zoeken naar twee vermiste jongemannen, de neven C. en J. Kaptein die Zaterdag te voet over het ijs in de richting Lemmer waren vertrokken om een vriend, die naar Urk zou komen, tegemoet te gaan. doch va^n wie sindsdien niets meer was ge hoord. Wèl hadden Zaterdag enkele wandelaars zich naar 'n plek ten Oosten van den dijk waar hulpgeroep was gehoord, begeven. Zij hadden echter niemand gezien en wa ren na op de plaats, waar zij het hulpgeroep hadden gehoord, een stok met een doek in het ijs te hebben gestoken, zoo spoedig mo gelijk naar Urk gegaan. Hier deelden zij hun ervaringen mede. Een reddingsploeg, be staande uit familieleden der vermisten, en gewapend met fakkels, lantaarns en dreggen is men er toen op uit getrokken, om de mannen te zoeken, echter zonder resultaat. De reddingsploeg, welke gistermor gen met de ijsvlet een tweede po ging ondernamen heeft beide man nen gevonden. Het bleek, dat zij op hun tocht in een wak waren ge raakt en op jammerlijke wijze zijn verdronken. Gevaarlijke bodemgasen. Ter plaatse was het ijs zeer onbetrouw baar door- de losgekomen bodemgassen. Op het eiland waren reeds verscheidene militairen, die met verlof waren, nat aange komen, doordat zij op hun wandeling naar Urk door het ijs waren gezakt, dat op plaat sen waar bodemgassen loskomen, dun of bros is. Het beroemde Britsche viermondige M. G.S. anti-luchtva art geschut ia actie op feëh Engelsche feijnenleggeti Vóór de tragische vondst. De reddingploeg, welke de vermisten ge vonden heeft, stond onder persoonlijke lei ding van den burgemeester van Urk, den heer G. Keyzer. Men is eerst gegaan naar de plaats, waar het hulpgeroep was gehoord. Vandaar werd de omgeving afgezocht en toen ongeveer dertien kilometer ten noorden van Urk een wak werd aangetroffen, heeft men gedregd. Na eenigen tijd werden de lijken aange troffen. Met de vlet zijn de slachtoffers naar Urk overgebracht. Op het eiland heerscht door het gebeurde groote verslagenheid. J. Kaptein was 24 jaar oud en gehuwd. Zijn neef, de 22-jarige C. Kaptein, was onge huwd. Lijken der fraters gevonden. De lijken der twee op hel IJssclmcer ver dronken fraters uit Medemblik zijn in een eendenbij t gevonden. BOVEN ALLEN TWIJFEL VERHEVEN. De regeeringspersdienst meldt: Sedert eenigen tijd worden in bui tenlandsche pex-sorganen tenden tieuze berichten omtrent Nederland verspreid, in dier voege dat twijfel wordt gewekt aan Nederlands vast beslotenheid om zich niet alle krach ten, waarover het land beschikt, te gen eiken buitenlandschen aanval te verweren. Naar aanleiding hiervan zij nog maals verklaard, ter voorkoming van alle misrekening en ter wegne ming van verder misverstand, dat over Nederlands onaantastbaarheid niet te onderhandelen valt en dat elke aanrander Van. het Nederland sche grondgebied den meest hard- nekkigen weerstand onzer wapenen zal ontmoeten, van welke zijde de aanval ook moge komen. Naar de N.R.Crt. meent te weten, heeft men zich in een gedeelte van de Amerikaan sche pers (natuurlijk geenszins het beste gedeelte) aan de door bovenstaand pers communiqué bedoelde.onjuiste, dus ook niet te verantwoorden manier van „voorlichting" over Nederland schuldig gemaakt. Ook in enkele Belgische bladen waar van insgelijks gezegd mag worden, dat zij niet tot de sieraden van de Belgische pers behooren schijnt hetzelfde gebeurd te zijn. Al moge er geen reden tot klagen be staan, wat de voorlichting aangaande Ne derland betreft, door tal van goede pers organen in het buitenland aan hun lezers voorgezet, de minder gunstige uitzonderin gen kunnen niettemin genoeg kwaad stich ten. Heel gemakkelijk kan dientengevolge bij sommige personen en groepen in lan den, waar de hier bedoelde onjuiste be richtgeving haar werk verrichtte, een ver keerde en ongewenschte meening post vat- 206 GEVALLEN IN DRIE WEKEN TLIDS. Het Hsbl. heeft, naar aanleiding van het in abnormale mate voorkomen van milt vuur inlichtingen ingewonnen bij de voor naamste destructorcn in Nederland, waar de slachtoffers onder toezicht van den Vee artsenijkundigen Dienst worden vernietigd. In de destructie-inrichtingen der N.T.F. te Bergum (Noorden en Oosten des lands), Gekro te Overschie, N.C.B. en Sou (N. Brabant), Barsingerhorn en Purmerend werden de volgende aantallen miltvuur- cadavers vernietigd: 1937 96 stuks 1938 137 stuks 1939 (IP/2 maand) 159 stuks 15 Dec.—5 Jan. (3 weken) 206 stuks In drie weken tijds werden thans dus aanzienlijk méér miltvuur-cadavers ver nietigd, dan te voren in ee'n heel jaar! Uit Den Haag komt van blijkbaar offi- cieele zijde de mededeeling omtrent de ge nomen maatregelen tegen verdere besmet ting van onze veestapel. Gewezen wordt op het reeds door ons gesignaleerde afleveringsverbod voor ver dacht beender- en bloedmeel, terwijl ge zegd wordt, dat maatregelen van verder strekkenden aard in voorbereiding zijn. De moeilijkheid, daarbij is, naar men ons mededeelde, dat met het oog op de voedsel voorziening van ons vee, aan vernietiging van het verdachte voedsel niet kan worden gedacht. Hoe tenslotte de oplossing van dit drin gende vraagstuk zal worden gevonden dient voorloopig te worden afgewacht. De verantwoordelijkheid. Waar deze heele historie echter om schreeuwt is de vaststelling der verantwoor delijkheid. Daarop hebben onze boeren al lereerst recht. Is hier de schuldige werkelijk den leve rancier van 't beendermeel of handelde de ze man precies als alle andere? Overtrad hij de voorschriften of waren de controle maatregelen zelf onvoldoende? Ons volk en speciaal het agrarische deel daarvan heeft recht op een duidelijker uiteenzetting van de wijze waarop door de autoriteiten con trole werd en wordt uitgeoefend op den in voer van beendermeel en andere dierlijke producten. Den Haag spreke in dit opzicht een dui delijker taal! Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT t Verwachting: Aanvankelijk zwakke, later toenemende, Z.O. tot O. wind. Aanvan kelijk nevelig tot betrok ken of zwaar bewolkt, later wellicht opklarend. Weinig of geen regen of sneeuw. Lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. ten omtrent Nederland's houding te mid den van de internationale verwikkelingen. Verwacht mag worden, dat, na deze of- ficieele bevestiging van Nederland's vas ten wil zich in voorkomend geval tegen iederen aanvaller tot het uiterste tc ver dedigen, den bedoelden buitenlandschen persorganen de lust zal vergaan, hun on juiste voorlichting voort te zetten of te herhalen. De wereld is in elk geval tegen onware mededeelingen van dezen aard ge wapend door het Nederlandsche communi qué. Storm van verontwaardiging in Engeland Het heengaan, van den zeer populairen en kundigen minister van oorlog, Hore Belisha, heeft in^ Engeland een storm van veront waardiging gewekt en het ziet er naar uit, dat Chaml>erlain het in de komende parle- mentszitting zwaar te verantwoorden zal krijgen. De veronderstelling, welke wij Zaterdag reeds uitten, nl. datede Minister heeft moe ten plaatsmaken voor een ander als gevolg van intriges van sommige hoogere officieren, waarmede hij niet goed kon opschieten wordt vrij algemeen aanvaard. Ook verneemt men in de perscommenta ren, de, eveneens door ons genoemde reden, dat er mccningsverschillen zouden zijn ont staan tusschen de ministeries van oorlog en luclUvaart. En als derde motief noemt men een be zwaar van sommige adelijke kringen, voort spruitend uit sociale overwegingen. Men zou het niet, juist achten, dat het belang rijke ministerie van oorlog in dezen tijd ge leid wordt door een jood, inplaats van door een vertegenwoordiger1 der oude Engelsche families. Deze reden vindt echter bestrijding in de Engelsche onverschilligheid ten aanzien van raskwesties. Eerder lijkt het ons, dat ook Winston Churchill, die wegens persoonlijke redenen een tegenstander van Hore Belisha is, mede een duit in het zakje heeft gedaan. Indertijd heeft de thans afgetreden mi nister, die voor niemand terugdeinst, het gewaagd Churohill's schoonzoon, Duncan Sandys, die als parlementslid en officier, aan het Lagerhuis inlichtingen had verstrekt over luchtdoelgeschut, ter verantwoording te roepen. Dit schijnt bij Ohurchilï kwaad bloed te hebben gezet. Hoe dit alles echter ook zij, zoolang èn Chamberlain èn Hore Belisha zelf blijven zwijgen, is het raden naar de reden van de ontslagname. Dat dit muisje echter nog een staartje zal hebben, mag veilig worden aangenomen. Hevige koude blijft alle actie verlammen RUSSEN BIJ SALLA IN BENAUW DE POSITIE. BESLISSENDE SLAG MOET DAAR GELEVERD WORDEN. Zoowel het Russische als het Finsche le- gerbericht maakt slechts melding van plaat selijke activiteit. Het bericht uit Moskou luidt: Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt in een communiqué mede- Op 7 Januari heeft zich aan het front niets van beteekenis voorgedaan: In de districten Ukhta en Repola activiteit van verkenners. In het district Petrasavodsk heeft een dei Russische patrouilles een vijandelijke afdee- ling verspreid. In de landengte van Karelië activiteit van patrouilles en artillerievuur. Door het ongunstige weer was de activiteit der luchtmacht gisteren beperkt. De koude in Finland is op het oogenblik zeer fel. Zaterdag vroor het te Helsinki 20 tot 23 graden en gisteren was het kwik ge daald tot 27 graden onder vriespunt. Op de landengte van Karelië en aan de grens is de koude nog heviger. De hevige koude der laatste paar dagen is voor de Finnen zeer welkom geweest, daar er slechts plaatselijke activiteit was zoowel op de landengte van Karelië als aan de ooste lijke grens aldus het Finsche legerbericht De activiteit der Russen op dc landengte was beperkt tot kleine aanvallen en artille rievuur. Op die wijze konden de Finsche sol- datsQ een welverdiende rust genieten en wa ren zij in staat munitie te sparen. Aan het oostelijk front zijn de Finnen in staat geweest, eenige troepen in de voorste linies af te lossen. Luchtbombardementen. Zondag heeft de Russische luchtmacht de steden Kuopio en Lathi gebombardeerd. Verscheidene huizen werden vernietigd, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. Het Finsche afweergeschut heeft acht Russische vliegtuigen neergehaald (een later bericht spreekt van 18 vliegtuigen. Red.). De geruch ten over Finsche luchtaanvallen op Baltisch- port in Estland zijnvolkomen onjuist en trouwens door de Estlandsche regeering zelve tegengesproken. De Russische luchtbasis daar is te klein, tfon dat men een bombar dement zou kunnen uitvoeren, zonder het gevaar, dat Estlandsch gebied getroffen wordt. Finland wenscht de neutraliteit van Estland in geen enkel opzicht te schenden. Het is echter mogelijk, dat de Finsche lucht macht verkenningsvluchten boven de Rus sische basis in Estland heeft ondernomen. Tóch groote veldslagen? Volgens U.P. onthult dc Finsche mededee ling over patrouillegevechten en artillerie activiteit niet ten volle de beteekor.is van den slag, die op het oogenblik geleverd wordt in het hooge Noorden op vijf fronten en tc Kemijacrvi, welken sector de Russen als den voornaamsten doorgang naar Zweden be schouwen. Aan het Sallafront zijn de Russische strijd krachten op' t oogenblik geconcentreerd ten Oosten en ten Westen van het dorp Salla, langs den hoofdweg van Kemijaervi naar Kuolajaervi. Het zijn deze strijdkrachten waarop de Finnen hun voortdurende aanval len gericht houden, teneinde de behaalde voordeelen te Suomussalime en te Kianta- jaervi te bestendigen en de Russen over de grens te drijven. Hoedanig de sterkte der Russische troe pen ook is. er blijven den Russen ojf het Salla-front slechts twee mogelijkheden: „te rugtrekken of .versterkingen afwachten. De ze versterkingen zouden bovendien zeer groot moeten zijn. willen de Russen hier voorwaarts kunnen dringen. Nu de Finnen in het bezit zijn van Savukoski in Noord- West Salla aan de Tennioerivier bevin den de Russen zich in een veel ongunstiger positie dan voor den slag aan de Kemi-rivier. Zij kunnen een oprukken in de richting van Kemijaervi niet riskeeren. zoolang hun rech terflank wordt bedreigd door de Finnen via den weg van Savuko9ki naar Salla. Wat de Russen ook zullen doen, Salla en omgeving zal een sleutelpositie blijven in nemen, zoodat tenslotte 'over het resultaat der invasie hier zal worden beslist Het Russische leger moet feitelijk bij Salla de Finnen aan drie, zelfs aan vier fronten weerstaan. Het belangrijkste ligt in Noord- Salla, waar de Finnen den weg van Savu koski naar Salla beheerschen en de Russen evaar loopen volkomen te worden afgesne den van hun basis Kandalaksja. Dat het Finsche hoofdkwartier zwijgt over de operaties in de omgeving van Salla, is volgens U.P dus geen bewijs, dat er daar geen activiteit zou heerschen. Aan alle groote slagen, die aan het Noordelijk front werden geleverd, ging zoo 'n periode van volkomen zwijgen vooraf. Ook dit behoort tot de Finsche strategie in dezen oorlog zon der nauwkeurig aangegeven frontlinies en gestreden door „onzichtbare legers".

Schager Courant | 1940 | | pagina 1