Wij lazen voor U Pleidooi voor goedgekeurd zaai- en pootgoed Geef uw handen PUR0L PROEFKONIJN Maandag 8 Januari 1940 Tweede blad Uit onze omgeving ANNA PAULOWNS „Het beste in niet goed genoeg". .Voor de vergadering van de Holl. Mij. v. ■Landbouw, welke o.m. werd bijgewoond idoor den heer Blaauboer, heeft ir. Lienesch Vit Schagen een interessante lezing gehou den over: „Algemeen gebruik van goedge keurd zaaizaad en pootgoed thans behalve pigen- ook landsbelang". Na een geestige inleiding kwam spr. aan de kern van z'n betoog:'nu, meer dan ooit, dienen alle mogelijkheden tot verhoöging ,van de hoeveelheid en de kwaliteit van producten waaraan behoefte bestaat, te worden uitgebuit. Naast goede grondbewer king en bemesting is daarvoor ook het ge bruik van goedgekeurd zaai- en pootgoed een factor van beteekenis. De eerste twee inogcn niet verwaarloosd worden, wil men succes bereiken met het laatste. Dat bleek hij de invoering van een nieuwe soort rog ge, waarmee men op slechten cultuurgrond zelfs minder goede resultaten bereikte cla£ met het niet geselecteerde inlandsche ras, maar dat het glansrijk won toen bemesting en grondbewerking wel in orde waren. Na tuurlijk moet het zaad of pootgoed aan alle kcuringseischcn voldoen. Aan het zaad zelf is veelal niet vast te stellen tot welk ras liet behoort en van welken nabouw het is. Het eerste kan alleen door veldkeuring, waarbij de karakteristieke raskenmerken worden aangenomen. Tevens wordt dan ge let op ziekten, stand van het gewas, on kruid, enz. en voor het vaststellen van den nabouw is dan nog een certificatenstelsel noodig. Van het grootste belang is verder, dat het zaad tevens beoordeeld wordt op de inwendige eigenschappen, want er is geen mensch, die aan den buitenkant kan zien, hoe het met rascchtheid, raszuiverheid, kiem kracht en voorkomen van ziekten ge- gteld is. Juist het veredelde zaad is, beter dan de •verouderde rassen, in staat van goede groeivoorwaarden het volle profijt te. trek ken en nu moge goedgekeurd zaad iets meer kosten dan het ongekeurd, dat ver schil is zeer gering in vergelijking met de andere kosten die men maakt om een goede opbrengst te verkrijgen, n.1. voor grond bewerking en bemesting. Het zou dus dom zijn door iets op het zaaizaad uit te_ spa ren, die andere, meerdere kosten minder rendabel te maken. Voor het zaai- en poot goed geldt zeker: Het beste is niet goed Door wie de keuring? Bij de besprekingen naar aanleiding van Ideze lezing, werd in het midden gelaten door welk lichaam de keuring dient te ge schieden. Men was het er echter algemeen over eens, dat het daarheen moet, dat dc handel niet, anders dan goedgekeurd zaai zaad en pootgoed mag afleveren. Het be stuur zal overwegen welke stappen ge daan moeten worden om dat te bereiken en Ir. Lienesch zegde toe, deze kwestie on der de aandacht van den Dir.-Gcneraal van den Landbouw te brengen. Voor lezing en 'toezegging oogstte hij veel danik van de vergadering. De „Landbouw-Onderlinge". De heer Raap bezit de gave en de lust "van het droosste gegeven altijd nog iets aardigs te maken en zoo vertelde hij ook nu weer tal van interessante dingen toen hij het had over bovengenoemd onderwerp. De algemeene vergadering van de Land bouw Onderlinge wordt altijd slecht be zocht, merkte hij o.a. op; vreemd, als men weet dat de aangeslotenen hier f 280.000 loon uitkeeren en a VA% dus f 1200.pre mie betalen voor ongevallen verzekering. Niet die f 280.000 staat de afd. A P. aan het hoofd. Wat velen niet weten is, dat alle personeel, ook de dienstboden verzekerd zijn, maar niet de familieleden, ook niet de zoons, al staan die op de loonlijst. Die moeten afzonderlijk verzekerd worden. De plaatselijke commissie bestaat uit 8 personen, waarvan de helft werknemers Zijn. Na over de kosten het een en ander te hebben meegedeeld (in N.H. zijn die per f 100 loon regelmatig het hoogst, in Zee land het laagst) en er op gewezen te heb ben, dat voor de gevarenklasse landbouw en veeteelt getaxeerd worden op 15, tuin bouw op 9, bollenteelt op 6 en loondorschen op 90, legde spr. er nadruk op, dat bij het vaststellen van het loon de emolumenten biet vergeten mogen worden. De commissie rekent voor kost en inwoning f 7, huishuur f 2.50 en melk 7 ct. Men berekene, zoo be toogde spr. de huishuur toch niet te laag. De premie wordt zoo weinig hooger, de uitkeering voor den getroffen arbeider zoo veel beter. (Later werd door e enlid opge merkt dat de lagere huishuur verdisconteerd kan zijn in het loon.) Interessant was de grafiek, die liet Zien hoe groot het verschil is in hei loon dat per bunder op de verschillende land bouwbedrijven wordt uitbetaald. Dat loont in den polder uiteen van f 60 tot f 180 Het feemiddelde is f 112. Vlaspolsen en bietenknieën. De ongevallen lijn gaat overal omhoog. Een grafiek, gemaakt voor Anna Paulowna, wees als ongunstigste maanden die van Augustus tot November aan. Interessant was de verklaring: het aan tal, aardappel-, bieten- en vlaspolsen en bietenknieën wordt elk jaar hooger, waar schijnlijk doordat de werkloosheid de arbei ders minder gehard maakt tegen dit sei zoenwerk en. bovendien het dan betaalde hoogcre loon ook menschen trekt, die hee- lemaal niet zijn opgewassen tegen dat soort Werk. Spr. besloot een overzicht van hetgeen bver 't laatste jaar is uitgekeerd en ook hem werd dank gebracht voor z'n interes sante uiteenzetting. Rondvraag. Op verzoek van den heer Wilms zal ge protesteerd worden tegen verlaging van de maximum maat van 55 op 50 mm. voor het toekennen van den poterstocslag. De heer Komen bracht het miltvuur ter sprake en de heer Raap deelde mede van een deskun dige als voorloopig advies te hebben ge hoord: Voer geen koeken, maar neem koe- meel; schenk volle aandacht aan het vee en waarschuw bij ongesteldheid direct den veearts. De heer R. L. Waiboer vroeg aan te drin gen op een aparten minister voor Landbouw die er verstand van heeft. Hierna sluiting. OPENING ZAAK KOS. Voor de derde maal in negen jaar hebben de gebroeders Kos hun zaak aan de Molen vaart uitgebreid en den laatsten keer is dat op zoo groote schaal gebeurd, dat het nieu we winkelpand verre het grootste in onze gemeente geworden is. Een royale,' moderne zaak, die zelfs in een flinke stad een zeer goed figuur zou slaan! Trouwens, het is ook het streven der firmanten door een uitge breide sorteering van dames- en heerenklea- ding en manufacturen aan te toonen, dat men hier voor alles even goed terecht kan. Ook de nieuwe meubelafdeeling, waaraan groote ruimte is besteed, om alles goed tot z'n recht te doen komen, is daar een uiting van. Leggen de gebr. Kos eer in met hun groote, naar de nieuwste ideeën ingerichte en centraal verwarmde zaak, niet minder doen dat de heer W. Hoep, die hij den bouw dc architectuur op zich nam, cn de hoofdaan nemer, de heer N. de Graaf. Do heer Bcnema verzorgde het schilderwerk, Kaandorp het loodgieterswerk, P. Schouten metselde, A. Dekker maakte den electriciteitsaanleg, Wiegman leverde de ornamenten. Voor de opening bestond groote belang stelling. IJSPRET. De Breezander militairen, voor wie vóór Kerstmis al korte baanwedstrijden waren ge organiseerd, brachten Vrijdag den geheelen dag aan de KIcinesluis door om nu op het Zwin wedstrijden te houden op de 500 en 1500 m. De aardige prijzen werden door den commandant in Veerburg uitgereikt. Voor de schoolkinderen waren Vrijdagmid dag eveneens wedstrijden en evenals de grooteren gaven zij elkaar weinig toe in den strijd om een prijsje te veroveren. De uitslag was: Jongens beneden 10 jaar le prijs Jan Wilms, 2. Sape Pranger, 3. Jaap Waiboer, 4. Jan Leijeh, 5. Jan de Walle, 6. Jan Coenraad Geerligs. Meisjes beneden 10 jaar: le prijs Betsie Meeldijk, 2. Henn-y Kos, 8. Aaf van Teulingen, 4. Bi'egtje de Waal, 5. Lien Slabbekoorn. Jongens boven 10 jaar: le prijs Addo Loer, 2. Gerrit Schuiling, 3. Herman Liefhebher, 4. Anne van de Welle, 5. Siem Jan Wilms, G. Daaf Blaauboer; Meisjes boven 10 jaar: le prijs Frieda de Lange, 2 Trien Kuis 3. Grietje Pennekamp, 4. -Tiui de Vries, 5. Fie Kossen. BREEZAND. WEDSTRIJD VOOR SCHOOLKINDEREN. Op de Zandvaart bekampten 135 jongens en meisjes elkaar op de schaats. De gelukkigen waren bij de jongens: 1. Gerrit 'Boekei, 2. Jan Kloosterman, 3 Jan Blaauboer, 4 Jaap v. d. Berg, 5 Aart Cam pagne en 6 Gerrit v. d. Berg. Bij de meisjes: 1. Marie van Oosten, 2. Jans Lieftink, 3. Trijntje Wit, 4. Jo Roslaat. SINT MAARTEN STROET. ZIJN BELOFTE NAGEKOMEN! Een 10-tal personen, welke allen geholpen hadden bij het van het ijs trekken van den auto des heeren Francis, in dit blad van 3 dezer vermeld, kregen elk een fijne doos si garen thuis. Dus het: „Ik zie jullie wel eens", van den heer Francis, was geen holle frase! VOLKSSPELEN OP HET IJS. Op de Wiel alhier waren Zaterdag voor de schooljeugd wedstrijden georganiseerd, waarvoor groote belangstelling bleek te be staan. Voor de jongens van G8 jaar was liardprikken uitgedacht en als prijswinnaars kwamen uit: 1. J. v. Schagen, 2. T. Tesselaar, 3. Jn. Jonker. Meisjes van 68 jaar, idem,en de prijs- winsters werden: R. Ploeger en M. Paarl- berg. Jongens van 912: houtjesrapen per schaats: 1. A. Aus, 2; J. Tak, 3. C. Spaans, 4. C.- v. d. Stoop. Meisjes van denzelfdcn leeftijd en zelfde spel, waren favoriet A. Blokker en G. Kaaij. VALKKOOG. KERKNIEUWS. Na de gisteren gehouden godsdienstoefe ning alhier, werd tot notabel herbenoemd de heer D. Wit. PRIJZEN EN PREMIES. Zaterdag was een afval-schaatswedstrijd georganiseerd, waarin na vinnigen kamp als winnaar uitkwamen de hoeren J. Boontjes Jr., C.'Boontjes Jr., H. Kuiper en H. Tesse laar. Bij de prijzen, bestaande uit contanten, was door ecnige sportlievende burgers nog een douceurtje toegevoegd, wat in groote dank werd aanvaard. CALLANTSOOG JAARVERGADERING -HULP IN NOOD". 30-jarig bestaan zal feestelijk worden herdacht. Zaterdagavond hield de Ver. „Hulp in Nood" alhier ten huize van den heer P. de Haan, haar algemeene jaarvergadering. Slechts 14 van de 70 leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer Jb. Bakker Az., se cretaris de heer A. Toes, penningmeester, de heer J. Weij Pz. De heer Jb. Mooij Mz. vraagt naar aan leiding van de notulen of het gerezen con flict tusschcn den heer Daalder, aanne mer, en dc Ver. is opgelost. De secretaris deelt mede, dat voor 1939 geen oplossing meer mogelijk was. Het zou voor 1940 nogmaals besproken kun nen worden, zooals op te maken was uit het antwoord van den heer Daalder. Mededeelingen worden gedaan over de viering van het 30-Jarig bestaan der ver- eeniging in dit jaar. Er is een feestcom missie benoemd voor de organisatie van een feestavond. Het lid dier commissie, de heer A. Schagen Jr. deelt het programma van den feestavond mede. O.m. zal een tombola gehouden worden, waarvoor de prijzen door de leden bijeengebracht moe ten worden. De voorzitter doet hiertoe een beroep op de leden. Besloten wordt dat de prijsjes bij de heeren D. Kuiper en Jb. Bakker Az. bezorgd kunnen worden. Aan de orde is thans het verslag van de kascontrole-commisie, hetwelk hij monde van den heer A. Hóllander wordt uitge bracht. Alle bescheiden en de kas werden in goede orde bevonden. Het saldo op 1 Jan. 1939 bedroeg f 490.57%. De inkomsten en uitgaven bedroegen resp. f 4S4.74 en f 357.84, zoodat het saldo op 1 Jan. 1940 f 617.47% bedroeg. Uitgekeerd worden 124 volle dagen, wordt f 138.65%; 27 dagen 20 pet. bij on gevallen f 18.—, en 108 dagen 20 pet. bij ziekte f 75.99%, is in totaal f 232.65! Het ledental is van 69 tot 70 gestegen, Bij acclamatie wordt de bode, de heer A. Kruit Jzn. herbenoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren Jb. Bakker Az., A. Kooij en W. Roos, wor den herbenoemd, resp. met 14. 13 en 13 stemmen. 1 stem wordt uitgebracht op den heer M. Bakker. Het lid der controlecommissie, de heer Jb. Bakker Pzn., is aftredend en niet-her- kiesbaar Aangewezen wordt in zijn plaats de heer K. Slot en als diens plaatsvervan- als zij ruw of gesprongen zijn. Doos 30 cent ger de heer L. Bakker, zoodat de commis sie thans zal bestaan uit de heeren A. Hollander, Jb: Hollander en K. Slot. Op voorstel van het bestuur vvordt be sloten de contributie op f 0.55 per maand te handhaven. Op een vraag van den heer Kooij wordt besloten de betaling van contributie door leden van 70 jaar en ouder te handhaven. In zijn sluitingswoord dankt de voorzit ter de heei-en Kruit, Hollander en Weij voor het werk in het belang der vex-eeni- ging gedaan. LANGENDIJK HET CRISIS-TUINBOUWBESLUIT 1940. Het Crisis-Tuinbouwbesluit 1940 is afge kondigd. Er is maar heel weinig verschil met dat van 1939. Er is een nieuwe groep telex-s bijgekomen, n.1. zij, die een bijzondere ver gunning kunnen krijgen. Bedoeling zal wel zijn, om, als de tijdsomstandigheden weer veranderen, welke die b i j z on cl e r ev e rg u n n i n g noodig hebben gemaakt, deze weer in te trek ken In 't nieuwe besluit is ook aangesneden de inti-ekking van de teeltvergnnning voor bedi-ijven van meer dan 10 H.A., die echter ten aanzien van de oppei-vlakte in een an der Koninklijk Besluit wordt geiegeld. ZUIDSCHARWOUDE. PRATEN EN ZAKENDOEN. De ondci-handelingen tusschen gemeente bestuur en eigenaars van perceelen, noodig voor aanleg van den nieuwen weg, zijn reeds voor een belangi-ijk gedeelte gevoerd. We vernemen, dat met verschillenden al tot volle ovei-ecnstemming is gekomen. GESLAAGD. Voor het examen in Boekhouden van de Vereen, van Leeraren in de Handelsweten schappen is geslaagd A. Kramer Cz., alhiei*. NOORDSCHARWOUDE. WEDSTRIJDEN „NUT EN VERMAAK". Zaterdagmiddag weiden vanwege de IJs club „Nut en Vermaak" wedstrijden gehou den in het hardi-ijden, n.1. een afvalwedstrijd. De uitslagen waren als volgt: Jongens 14 t.m. 16 jaar: le prijs Jb. Kos, 2e prijs J. v. d. Meulen, 3e prijs P. Smit Fz. Jongens 17 jaax en ouder: le prijs C. Gut- tei-, 2e prijs C. de Geus, 3e prijs W. Bakker. SCHAAKMAT. Wit Zwart le Klas: J. Ivlinkert—N. Kaan 10 K. Bierman—J. Klinkert 10 2e Klas: K. de Vries—C. Witsmeer AV» G. Keppel—G. Moraal 1—0 3e Klas: J. Smit—J. Ootjers O—l N. v. d. Abeele—G. v. Baxnieveld O—l G. v. Bai-neveld—N. v. d. Abeele 0—1 G. van Loenen—Jb. Bakker 01 IJSCLUB iNUT EN VERMAAK". De ijsclub „Nut en Vermaak" vergaderde Zaterdagavond in „Concordia" onder lei ding van den heer J. Heidsma. De opkomst der leden was zeer gering. De notulen van de vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd vastge steld. De heer Abr. de Geus heeft in zijn jaar verslag de ijspret van verleden jaar geme moreerd. De vooi'zitter roei-ktc nog op, dat het niet op den weg der vei'eeniging ligt, om alle slooten in het ambacht op wakken te on derzoeken. Alleen de uitgezette en aange geven banen worden gecontroleerd. Dat zal de burgerij wel willen begrijpen, ge loofde voorzitter. Het financïeele verslag van den penning meester, den heer Abr. de Geus, vermeldde, dath et afgeloopen jaar een achteruitgang heeft opgeleverd van f 18,35. De rekening van den penningmeester werd op advies van den heer IJ. Kaan goedge keurd en vastgesteld. Men besloot, het le dental te trachten op te voeren. Bij de gehouden bestuursvei'kiezing wer den de aftredende heeien Abx\ de Geus en K. Sijpheer herkozen. ZWAAR OFFER. .Een dienstplichtig publi- ceei-t in de Telegraaf een klacht, waarin hij mede» deelt, dat zijn zaak tengevol ge van het feit dat schr. on der de wapenen is geroepen, vei-liep. Den 27en December juist één dag voor de uitbetaling van de jaarwedde, kreeg ik, aldus schr., van hoogerhand mededeeling. dat door één mijner crediteuren beslag ge legd was en dat het depar tement van Defensie op dracht gegeven had mijn sa laris tot 100 te „reservee ren." Daar aldus mijn gezin ie dere bestaansmogelijkheid zou worden ontnomen, begaf ik mij direct den daarop- volgenden dag naar het de partement, waar men mij even welwillend als beslist te kennen gaf, dat aan dezen loop van zaken niets te ver anderen viel, aangezien door een leemte in de wet de po sitie van den dienstplichti gen onderofficier niet be schermd is en het volle salaris voor beslag vatbaar was. Een proef-procedure zou binnenkort aanhangig ge maakt worden, om deze ma terie nader te regelen, en tot zoolang bleef alles gereser- veerd. Het sprankje hoop dat ik nog voedde althans de mobilisatietoelage te mogen behouden, vervloog eveneens in rook: zelfs de vergoeding voor levensmiddelen be doeld als tegemoetkoming voor hen die ingekwartierd SCHAGEN KERKELIJK AMBT. In den ochtenddist der Ned. Herv. Kerk heeft ds. van Beek (Wieringen) gisteren de volgende kerkelijke functionarissen in huil ambt bevestigd: tot ouderling de heex'en D. Jimmink cn J. B. Bruin, tot diaken de heer H. de Nijs. IN HET WATER GEVALLEN. Het was voor velen een teleurstelling, dat de baan van de Schager IJsclub, welke Za terdag nog druk bereden werd, gistermid dag niet het terrein vormde van den aan- gekondigden afvalwedstrijd. De kamp op de gladde ijzers is in letterlx] ken zin des woords in 't water gevallen... KEESJE DE RUYTER. Onder groote belangstelling heeft Keesje de Ruytcr, het 14-jarige biljartwonder uit Waalwijk in het afgeloopen weekend in Hotel Geel een dx-ietal séances gegeven. Over het algemeen mag gezegd worden, dat Keesje zijn publiek niet heeft teleurgesteld. Wdnt weliswaar hebben we hier in Schagen wel eens betere profs aan het werk gezien en werd in dit geval slechts het- gewone biljart, het libre gespeeld. We moeten ech ter in aanmerking nemen, dat hier een knaap van zeer jeugdigen leeftijd de ballen over het groene laken deed i'ollen. Keesje mag clan nog geen Iloi-emans zijn, hij kan ex: één worden. De ontwikkeling van zijn talent verkeert nog maar in het beginstadium. Ongetwijfeld zullen we in de toekomst wel meer, van hem hooren! De uitslagen der gespeelde partijen laten wij hieronder volgen: Keesje de Ruyter 500 punten in 30 beur ten, hoogste serie 66; Th. Boekei, Schagen 361 punten, 30 beurten, hoogste serie 72. Keesje de Ruyter 400 punten in 32 beur ten, hoogste sei-ie 137; J. Snaas, Schagen 287 punten, 32 beurten, hoogste serie 38. Keesje de Ruyter 500 punten in 32 beur ten, hoogste serie 101; N. Stammes, N. Nie- dorp 300 punten in 32 beurten, hoogste se rie 51. Keesje won dus alle drie de partijen. zijnde, in eigen voeding voor zien viel onder dit beslag. Van het salaris ook over de afgeloopen maand mocht d.us geen cent meer worden uitgekeerd. Op mijn vraag, waarvan t' gezin dan leven moest, bleef men het antwooi'd schuldig, doch be aamde zeer beleefd, dat het index-daad een vervelende historie was. Aan mijn vrouw thans de moeilijke opgave om huur, levensmiddelen enz. met ge- reserveei'd geld te betalen aan mij als ondex-officier de zware gang naar het Bur- •gerlijk Armbestuur. Gelukkig Nieuwjaar Dc Telegraaf voegt hier aan toe: In verband met boven staande klacht van iemand, die zijn land dienende zijn zaak ziet verkwijnen en nu bovendien nog moet fungee- ren als proefkonijn, omdat er een leemte in det wet is, hci"- inneren wij nog eens aan hetgeen onze defensie.-mede- wex-ker onlangs schreef: „Het eischt o.i. dat bij het toekennen van zakenvex-loven diegenen den voorrang heb ben, die voor de leidïnor en den goeden gang van bedrij ven onmisbaar zijn, in het' bijzonder van hen, wiens zaak of zaakje met hun aan wezigheid staat of valt." De juistheid van deze op merking, wordt, aldus het blad, door het hier gesigna leerde geval wel heel tref fend onderstreept. „DE ZOOVEELSTE VER GISSING". De Haagsche Post (lib.) wijdt een „Notitie" aan de verwerping door'de Eerste Kamer van het ontwerpwijzi ging Onteigeningswet. De ze wijziging beoogde zooals hekend een verkorting van de onteigeningsprocedure, waardoor het mogelijk zou zijn dat het deskundigen on derzoek naar de perceelen x-eeds zou kunnen plaatsheb ben, vóórdat de eigenaar weet, dat zijn bezittingen voor onteigening in aanmei- kiiig komen... Minister Gei-- brandy heeft vóór de stem ming dit ontwerp nog vurig verdedigd, in verband waar mede de H. P. schiijft: Minister Gerbrandy verde digde aldus een ontwerp van zijn voorganger, minister Go scling, die maar klakkeloos het voorstel had overgeno men cn doox-gegeven van een commissie ad hoe onder leiding van den heer Mr, Ge- lein Vitringa. Het was de zooveelste vergissing van den toenmaligen minister van Justitie, dat hij vergat, dat er nog een Eerste Kamer is, welke over de belangen van den eigendom angstval lig waakt. Onder de tegen stemmers was ook de voorzit ter. BISSCHOP GOZEWIJN. A.B.K. heeft tot onderwerp van een „opx-oerige Krab bel" in het Volk de ver tolking van de bisschopsrol in de „Gijsbrecht van Am- stel" die ook dit jaar weer vertoond is. De schrijver con stateert, dat de niet-katho- lieke pex-s den heer Roemer geen gelukkigen vertolker vondt van „Bisschop Goze- wijn" en haalt ter illustratiede recensies aan van Tele graaf, Handelsbl. en N. Rot- tei-d. Crt. („hij miste de toon van het geloof" schreef de Tel.) De Katholieke pex-s zwaaide den heer Roemer, die zelf katholiek is, echter eenparig lof toe. Zoo recen seerde de Maasbode: „Voor het eerst sinds geruiöien tijd zal men inderdaad weer oen bisschop op het toneel staan" Moraal aldus A.B.K. om de juiste voorstelling te hebben van een bisschops verschijning, moet men er zelden of nooit een gezien heben, en vooral niet van dichtbij. Nog een moraal: laat ons het geval vooral van den ko- mischen kant bekijken en eens smakelijk lachten. Dc dx*ie fijnpx'ocvcrs lxct hardste mede! Erg optimistisch is men niet gestemd t.a.v. de stichting van een gezamenlijke on- dergeloopen landbaan. In Noordscharwoude is geen geschikte gelegenheid te vinden voor een groote wed- strijdbaan. De vergadering met Oudkarspel zal wor den afgewacht. In de rondvraag heeft de heer P. Blokker op de noodzakelijkheid ge wezen om een ovex-gang te maken in de Ringvaart. Voorzitter achtte dit niet noodig. Men gaat meer op een andere manier naar het Waardje. Bovendien is de Ringvaart nog niet be trouwbaar. Hierna volgde sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. LANGENDIJKER KOLFBOND. In de kolfbaan van den heer Kramer wer den de wedstx-ijden van den Langendijker Kolfbond voortgezet. De 4e ronde werd nu gespeeld. De uitslag was de volgende, waax-- hij de tusschcn haakjes geplaatste getallen de in vorige x-onden geslagen punten aange ven: Korpsen: le klasse: Volharding, Oudkars pel: P. Langedijk (404) 118 p.; P. Gelder (407) 153 p.; C. Vlug (421) 140 p.; totaal (1232) 411 p. Op Maat, Zuidscharwoude: P. Molenaar (425) 142 p., P. Goet (390) n.g., J. J. Revne (319) 144 p„ totaal (1044) 286 p. Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude: Th. Rijper Sr. (423) 131 p., G. Mettcs (407) 157 p. Th. Rijper Jr. (388) n.g., totaal (1188) 2S8 p. Vriendenkx-ing, Noox-dscharwoudc: C. Lan gedijk (425) 136 p., G. Deutekom (425) 137 p., G. Hop (417) 125 p., totaal (1267) 398 p. 2e klasse: Op Maat, Zuidscharwoude: P. v. d. Welle (328) 139 p., K. Ruiter (370) 135 p., J. Leeuw- rik (348) 147 p., totaal (1046) 421 p. Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude: F. Muileboom (403) 123 p„ K. Spaans (352) 115 p., N. Rijpen- (362) 108 p., totaal (1117) a46 p. Vi-iendenkring, Noordscharwoude, le korps: L. Mallekote (391) 107 p., G. Langedijk (404) 97 p., G. Ens (87 p. 1 x gek.) 77 p., tot 281. Vriendenkring, 2e korps: L. Dekker (321) 99 p., T. Kostelijk (225) 141 p., Th. Maars (304) 98 p., totaal (850) 338 p. Ons Genoegen. Noordscharwoude: A. Moeijcs (340) 124 p. P. van Dam (298) 130 p. P. Jos (309) 97 p. Totaal (947) 351 p. Derde klasse: Volharding, Oudkarspel: J. Deutekom (350) 105 p. T. Moeijes (327) 93 p. K. Dek ker (279) 101 p. Totaal (9631 299 p. Op Maat. Zuidscharwoude: P. Glas (324) 106 p. P. Schoon (-274) 82 p. J. Kramer (357) 126 p. Totaal (653) 314 p. Gezellig Samenzijn. Zuidscharwoude: W. Kuijn (361) 78 p. J. v. d. Ham (359) 116 p. J. Buitcr (224) 134 p. Totaal (727) 328 p. Ons Genoegen, Noordscharwoude: D. Bak ker (300) 107 p. F. Blanuw (283) 116 p. C. Hopman (330) 106 p. Totaal (913) 329 p. Pex-soneele wedstrijden: Tweede klasse: C. Plakman, Volharding, Oudkarspel (3241 127 p. J. Eneerineh. Gez. Samenzijn. Zuidscharwoude (369) 40 p. Derde klasse: A. Drost. Volharding, Oud karspel (233) 76 p A. Scholte. Op Maat, Zuidscharwoude (208) n.g. Jb. v. Twuijver, Op Maat, Zuidscharwoude (208) 111 p. A. Jonkers, Ons Genoegen. Noox-dscharwoude (145) 55 p. Sj. Man kal. Ons Genoegen, Noordscharwoude (328) 84 p. D. Plakman. Onder Vrienden. Oudkarspel (283) 73 p. C. Langedijk Pz. Jr., Vricndenkiing, Noord scharwoude (118) 126 p. ZIJPE MEER „IN ZORG". In de laatste week van het afgeloopen jaar is het aantal werkloozen, dat ,in zorg" is. iets toegenomen en gestegen tot 84, die allen ingevolge de Rijkssteunregeling wer den geholpen. In dc overeenkomstige week van 1938 en 1937 bedroeg het aantal werk loozen respectievelijk 114 en 129.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5