Onbarmhartige Russische LUCHTAANVALLEN in tweeën gebroken Amerika behoeft 145 nieuwe oorlogsschepen Akkertje over onze militaire maatregelen 387 miltvuursterfgevallen in 4 weken Verscheidene Finsche steden ontruimd Weer Duitsche steenkool naar België Turksche regeering vraagt volmachten Het torpedeeren van de „Arendskerk" „Finsche vijand zal vernietigd worden" De brand in de Japansche stad Koortsig Het noodlot der 44e divisie De sa'arissen van Rijksambtenaren Garnalenvisschers en bloc naar het stadhuis HANGÖ IN PUIN GESCHOTEN. VELE DOODEN TE VIBORG. De Russische terreur in de lucht zet zich met onverminderde kracht voort en de Finsche regeering heeft zich genoodzaakt gezien, bevel tot ontruiming van een aantal plaatsen te geven, omdat de plaatselijke autoriteiten de veiligheid der be volking niet. meer kunnen verzeke ren. Vooral de stad Hangö heeft het moeten ontgelden, de halve stad zou in puin liggen. Twintig Russische Douglas^vliegtuigen be stoken Viborg, waar in de dicht bevolkte wijken reeds talrijke doo- den zijn gevallen. Sinds Vrijdag vielen er 3000 bommen op Finsche steden en dorpen. Scheepsdrama aan de Engelsche zuidwestkust Bemanning ge red. Getorpedeerd? Voor de Zuidwestkust van Enge land is gisteren aan boord van een petroleumtankschip brand ontstaan, tengevolge waarvan het schip in tweeën is gebroken. Een patrouille vaartuig -is erin geslaagd de beman ning aan boord te nemen, waarop dit vaartuig zich naar een haven aan de Engelsche westkust heeft hegeven. Over den brand wordt nader gemeld, dat de kustwacht heeft gezien, hoe het schip plotseling in vlammen gehuld was. Drie reddingsbooten kozen zee. Drie stoomsche pen, een patrouilleboot en andere vaartui gen, die zich in de nabijheid bevonden, haastten zich eveneens hulp te verleenen. Toeschouwers aan de kust vertelden, dat liet schip, waarvan een dichte rook opsteeg in tweeën, brak: een der deelen leek naar "de kust te drijven. De bemanning van èen der reddingsbooten, die teruggekeerd was, verklaarde geen overlevenden te hebben kunnen vinden. Het schip was gezonken en het water was met brandende olie bedekt. De mannen hadden den naam van het schip niet kunnen lezen, docJi zij geloofden, dat het 8.000 tot 10.000 ton groot was. Een ooggetuige aan den wal vertelde, dat hij bij het schip iets had gezien, dat hij voor een duikboot hield. Even later stond de tankboot in brand. Hongarije medebeheerder van het christendom Onderhoud met Italië kwam voort uit innige vriendschap. In de eerste bijeenkomst in het nieuwe- Jaar van de regeeringspartij heeft minis ter-president Teleki mededeelingcn gedaan pver de bespreking in Venetië. In strijd met verschillende geruch ten'deed de premier uitkomen, dat het onderhoud voortkwam uit een irniige vriendschap. De houding van Italië tegenover Hongarije werd altijd geïnspireerd door een toegenegenheid zoowel op politiek als cultureel en economisch gebied en daarom was het natuurlijk en normaal, dat de ministers van bui- fenlandsche zaken direct contact met elkander onderhouden. Italië en Hongarije zijn steeds geplaatst tegenover e,en gelijke situatie en zij onder houden beide politieke betrekkingen en een innige vriendschap met Duiischland en normale diplomatieke betrekkingen met de andere landen van Europa, dus ook met de oorlogvoerenden. Hun doel, voor wat aangaat economische verdragen cn het verkrijgen van grondstoffen is gelijk. Daar om heeft het onderhoud te Venetië, dat betrekking heeft gehad op allo Europee- sche vraagstukken een volkomen gelijk heid van opvatting te zien gegeven van de beide staten, die zich beschouwen als behoeders van het Christendom. Indien de oorlog in een ernstige phase zou treden, zal de toestand in Hongarije zich zeer ze ker toespitsen en zullen de beperkingen niet blijven bij slechts twee vlccschlooze dagen. BRANDBOMMEN. De radiozender van Moskou geeft toe, dat de Russische luchtmacht tijdens de campagne in Finland brandbommen ge bruikt. Dit blijkt, aldus Havas, uit een gisteravond om elf uur pl. tijd uitgezon den relaas over het optreden van een es cadrille, dat onderscheiden werd. Dit es cadrille had een trein en een station ge bombardeerd, waar zich „Wit-Finsche troe pen" bevonden cn huizen op welker daken zich vijandelijke soldaten hadden genes teld. De spreker verklaarde, dat het uit de Russische vliegtuigen brandbommen re gende. In de buurt van Abo zijn eenige geïm proviseerde Russische bommen gevonden, zij bestonden uit gewone granaten, waar aan vinnen waren bevestigd. Op deze wijze konden zij als vliegtuigbommen worden gebruikt. Men vraagt zich in Finsche leger- kringen af, of dit beteekent, dat- de voor raden bommen der Russen opraken, te meer, waar deze geïmproviseerde bommen niet onder aan de vliegtuigen in de gebrui kelijke bommenrekken kunnen worden mee gevoerd. Zij moeten dan ook op andere wijze geworpen worden dan normale vlieg tuigbommen, en het staat vast, dat haar. trefkans daardoor beduidend kleiner is. Onderhandelingen leidden tot re sultaat. De BelgischDuitsche economische onderhandelingen die te Berlijn ge voerd zijn, hebben in staat gesteld tot het vaststellen van de deviezenbedra- gen, bestemd tot betaling van den invoer van zekere Belgische produc ten in Duitschland. Voorts wordt vernomen, dat de Duit sche stecnkooluitvoeren naar België in zekere mate hervat zijn. Dat booze Engeland toch! Duitsche repliek op het Fran- sche geelboek. In een officieele Duitsche mede- deeling wordt thans op het Fransche geelboek geantwoord. Ilct geelboek, aldus deze Duitsche médedceling onder meer, tracht door een tenden tieuze keuze uit de documenten den lezer een onjuisten indruk over den waren samenhang der Voorgeschie denis van den oorlog te geven. Op 6 Februari 1936, aldus de mededeeling, heeft de Fransche ambassadeur te Berlijn von Ribbentrop doea weten, dat Frankrijk in het Oosten geen politiek zou voeren, die Duitschland zou hinderen. De thans gepu bliceerde documenten toonen ondubbelzin nig aan, dat Frankrijk in December 1938 cn in Februari 1939 door bevoegde Duitsche instanties is ingelicht over de Duitsche' aan spraak op erkenning van de levensruimte in Europa en dat de leider der Fransche liuitenlandsche politiek toegezegd heeft, dat Frankrijk dezen aanspraken niet in den weg zou staan. Onder Engelschèn invloed heeft Frankrijk deze politiek in liet voor jaar van 1939 laten varen. Eventueele versterking der na tionale verdediging. In de nationale vergadering te Ankara is een voorstel ingediend om speciale volmach ten te verleenen aan de Turksche regeonng, teneinde de nationale verdediging te ver sterken en de nationale economie te bescher men in „buitengewone omstandigheden' Als buitengewone omstandigheden worden genoemd: Ten eerste: algemeene of gedeeltelijke mo bilisatie. Ten tweede: de mogelijkheid, dat Turkije in een oorlog wordt gewikkeld. Ten derde: oorlog tusschen tierde mogend heden, doch zoo, dat ook Turkije, hierbij be trokken is. Men veronderstelt, dat de vergadering bet voorstel heden zal aannemen, vóór liej Mo- hamrnedaansche Bairain-fecst cn het winter- rcces. NEDERLAND HEEFT ZIJN HOUDING NOG NIET BEPAALD. Naar wij vernemen heeft de Neder- landsche regeering haar houding ten aanzien van de torpedeering van de „Arendskerk" nog niet be paald. Zij kan dit eerst dóen, wan neer zij op de hoogte is van alle hierbij betrokken feiten. Alle post verloren. Voor zoover bekend Is alle aan boord van de Arendskerk aanwezige post verloren. Aan boord van dit schip bevond zich uitsluitend briefpost dus geen pakket- post voor de Unie van Zuid-Afrika cn Mosambique. Deze post omvat in het al gemeen alle correspondentie voor deze be stemmingen, hier te lande ter post be zorgd tusschen 5 en 11 Januari. Met Stalin's naam op de lippen ten strijde. Felle taal der Rus sische bladen. Het Russische blad de Prawda wijdt een hoofdartikel aan hét verleenen van decora ties aan soldaten en officieren van het roode leger. In dat artikel wordt o.m. gezegd: de moedige strijders van het land van het so cialisme, bezield door de onsterfelijke denk beelden van het communisme, trouwe zonen van hun vaderland, vervullen hun heiligen plicht met vertrouwen en vastberadenheid. Geen moeilijkheden kunnen hen stuiten op den weg naar het doel; De vijand zal volko men verpletterd en vernietigd worden. Al dus is de wil van het groote Sowjetvolk. Ook de Isvestia wijdt een hoofdartikel aan het verieenen van onderscheidingen aan manschappen en officieren van het tegen Finland strijdende leger, waarbij het. blad den lof tuit van hun dapperheid en moed. Men zegt thans, zoo schrijft het blad, dat de uitrusting van het roode leger goed is, maar dat het personeel niet deugt. Tijdens den strijd tegen Denikin en Koltsjak werd geen aandacht geschonken aan.de uitrusting en toch werden zij verslagen. Het artikel eindigt 'niet de volgende woorden: „Met Stalins naam op' de lippen trekken zij ten strijde om de wespennesten te verpletteren van de Finsche witte garden. De wil onzer krijgslieden is hecht, hun doel is duidelijk de vijand zal verpletterd en vernietigd worden." Kosten 2.276 millioen dollars. De marine der Verecnigde Staten heeft,-naar schoxtt' bijnacht Stark gisteren in de vergadering van de vlootconwnissie van het Huis van Afgevaardigden heeft gezegd, 145 nieuwe oorlogsschepen noodig om liet bestaande cn voorgestelde bouw- progra'm te completeeren. Naar schatting zullen de kosten 2.276. millioen dollars bedragen. Woodring, de minister van oorlog, heeft de legercotnmissie van liet Huis verzocht hem te steunen bij zijn aanvraag om verdere credieten voor nieuwe wapens. Duitsche onderzeeër verloren 1 Geheimzinnige brand op En gelsch schip. Waarom werden de lichtschepen aangevallen? Gisteren heeft de Fransche marine een Duitschen onderzeeër aangevallen en ver moedelijk vernietigd, terwijl een Duitsch koopvaardijschip de „Janus", dat door een Fransch patrouillevaartuig werd aangehou den, door de bemannfrig tot zinken is ge bracht, om te voorkomen, dat het schip in vijandelijke handen zou vallen. Omtrent den aanval op den vijan delijken onderzeeër deelt de woord voerder van de marine mede, dat een Fransche patrouillevaartuig diepte bommen heeft geworpen naar een ondergedoken onderzeeër. De aan val verliep onder gunstige omstan digheden cn vermoedelijk is de on derzeeër vernietigd, of minstens ern stig beschadigd. Sabotage op Britsch schip? Een van de nieuwste Engelsche koopvaar dijschepen, het 5265 ton metende "s.s. Mer chant Prince, is gisteren door het Engelsche ss.. Californic Star Balboa binnengesleept. De Merchant Prico was op geheimzinnige wijze onklaar geraakt op 800 mijl van do kust. Terwijl het schip hulpeloos ronddreef brak plotseling brand uit in een hoeveelheid op dek gestuwd hout. Na vijf uur werken slaagde, men er in het vuur te blusschen. De Britsche consul generaal in Balboa stelt een onderzoek in. Men is te Londen zeer verontwaardigd over den Duitschen aanval op lichtschip no. S7 op 11 Januari. Van Duitsche zijde werd verklaard, dat het lichtschip inlichtingen verstrekte. Van Britsche zijde wordt evenwol verklaard, dat de lichtschepen huqp radio slechts gebruiken om melding te maken van ongevallen en de gewone routinegesprekken. De uitzendingen geschieden nooit in code. Geen onkel lichtschip is bewapend en zij hebben alleen ten doel levens te redden, niet ze te vernietigen. Amerikaansche hulp voor Finland? Aanbeveling van president Roo- sevelt om financieelen steun te verleenen. President Roosovelt lieeft bood schappen gezonden aan den vice-pre sident der V. S., Garner en aan Bankhead, den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, waarin hij aanbeveelt verdere hulp aan Finland te verleenen cn'vycl in financieel op zicht voor zijn aankoopen van land bouw- en industrieproducten. In politieke kringen te Washington be schouwt men deze aanbeveling als efen aan wijzing voor den wensch van den president aan den Senaat en de Kamer, de geheele ver-, aniwoordelijkhcid te laten voor een besluit, dat belangrijke politieke reacties kan te weeg brengen. 35.000 menschen dakloos, echter slechts enkele dooden. Volgens een bij het Japansche ministerie van binncnlandsche zaken ontvangen tele fonisch bericht uit Sjizoeoka, is de catastro- phale brand aldaar, waarvan wij gisteren hebben bericht, na 15 uren gewoed te heb ben en 6500 huizen in de asch gelegd te heb ben, gebluscht. Het politierapport vermeldt, dat 35.000 menschen dakloos geworden zijn. Twee bewoners zijn om het leven gekomen en 15S zijn gewond, van wie acht ernstig. Zooals bekend, werd aanvankelijk den dood van 300 personen gemeld, doch dit bericht blijkt dus onjuist te zijn. Het betrekkelijk ge ringe aantal slachtoffers wordt daaraan toe geschreven, dat de brand overdag uitbrak. De omvang v. d. matericele schade is nog niet bekend, maar de verliezen van de brandver- zekcringsmaatschappijen alleen worden ge raamd op 25 millioen yen.. Neem Doodgevroren in vurende hou ding. BIJZONDERHEDEN OVER DE RUS SISCHE NEDERLAAG IN NOORD- FINLAND. Met talrijke bijzonderheden publiceerden de Finsche dagbladen gistermorgen een relaas over de verschrikkingen van den Russischen nederlaag in het Noordon, Een der correspondenten schrijft: Wie de 41ste niet vernietigd heeft gezien op den weg van Suomussalmi naar Raate, kan geen raming maken van de geweldige verliezen, die (le Finnen den Sowjets hebben toege bracht in dit afgelegen gebied. Langs den weg liggen de door de koude versteende Russische lijken: sommigen zitten nog gehurkt in inderhaast van takken opgebouwde schuilplaatsen, anderen zijn dood gevroren in vurende houding, een. opengescheurde tank toont de be- dienende manschappen in zittende houding. De journalist voegt hier- aan toe: „Daar liggen duizenden mannen, wier gezinnen ongetwijfeld nooit zullen weten wat er gebeurd is. Dat is de afschuwelijke misdaad van het Kremlin tegen 't Russische volk". Een brief aan Staiin. Door dc Finnen krijgsgevangen gemaakte Russen verklaarden, dat de troepen, waar toe zij behoorden, hun commissarissen had den gedood. De soldaten waren loen bij eengekomen om een brief op te stellen aan Stalin, opdat hij den oorlog zou doen sta ken. Die brief is nóóit afgeschreven doordat de Finnen den vijand met handgranaten aanvielen en de mannen verspreid werden in het woud. Een zeker aantal soldaten bleef ergens in de sneeuw cn zij, die zich later overgaven hadden zes dagen zonder voedsel doorgebracht. Propagandamateriaal ging mee. Verder verhalen de reportages, dat de ver plaatsbare Russische propagandabureaux vol papieren zaten en portretten van leiders der Urss, vooral werden groote portretten van Stalin gevonden. Onder de gevonden do cumenten bevonden zich boekjes, waarin de ideale omstandigheden beschreven werdern die in de Urss heerscheri. Ook waren, er verhalen bij. die tevoren waren geschreven "en gedrukt, over dé successën van den Sowjetyeldtocht in Finland. Russische ziekenverplegers hadden holen gegraven aan den kant van den weg en die met takken afgedekt. Daarin werden gewonden gevonden, die door de koude al lang geheel bevroren wa ren voor de Finsche soldaten arriveerden. Volgens de gevonden documenten, schijnt het, dat de 44-ste divisie versterking van een bataillon skiloopers verwachtte, dit is waarschijnlijk verdwaald, want niemand weet wat er van kan zijn geworden. Een onjuiste veronderstelling. Scmi-officieel wordt uit Berlijn medege deeld: Zooals reeds in een D.N.B.-bericht werd vastgesteld, beschikt men in- Duitsche poli tieke kringen over aanwijzingen, dat de door België cn Nederland genomen militaire maat regelen niet in de laatste plaats verband hou den met een Fransch informatie-initiatief. Vooral schijnt èen bezoek van den Ncder- landschen gezant te Parijs aan Daladier een rol gespeeld te hebben. In Den Haag deelt men naar aanleiding hiervan mede, dat het bezoek, waarvan hier sprake is, in werkelijkheid betrof een bezoek bij den president der Fransche republiek, den heer Lebrun, cn dat bij die gelegenheid, ni et uitsluiting van andere on derwerpen, behandeld is een gratiever zoek ten behoeve van een in Frankrijk we gens spionnage veroordeelden Nederlander. Thans per week meer dan het jaargemiddelde 1930—1938. Het Hsbl. verneemt, dat de geza menlijke Nederlandsche destructo- ren in de laatste twee weken van het oude jaar 122. in de eerste week van het nieuwe jaar 124 en in de tweede week 141 miltvuur-cadavers hebben ontvangen ter destructie on der toezicht van den Veeartsenij- kundigen Dienst. In de vier kalenderweken van 16 December tot en met 13 Januari zijn dus reeds aan deze ziekte be zweken 387 dieren. Het wéékgemiddelde dezer periode be draagt bijna evenveel als tevoren de sterfte aan deze veeziekte per jaar, n.1. voor de jaren 1935— 1938 122 stuks. In de tweede week van dit jaar bedroeg de sterfte 141 stuks, dat is méér dan het jaargemiddelde. Postvluchten op Indië Op de uitreis bereikten de „Pelikaan" met gezagvoerder Te Roller,'Alcxan- drië en de „Wielewaal", met gezag voerder Hondong, Rangoon. Deze vliegtuigen worden resp. 21 en 18 de zer te Batavia verwacht. Op de thuisreis landden de „Oehoe" met gezagvoerder Virulv te Rangoon. Deze machine wordt 20 Januari te Napels verwacht. De „Nandoe" met gezagvoerder Stecnbeck landde te Na pels. Ook het gemeentcpersoneel op de bres - Eventueele verhooging zou tevens de officieren en on derofficieren moeten gelden. Naar de Tel. meldt, is niet slechts van de zijde van het rijkspersoneel, doch ook door liet gemeenteperso- neel om overleg met de 'regeering inzake verhöog'ing der salarissen verzocht. Op 9 Januari is een vergadering gehouden van het Centraal Overleg, ingevolge de ge meenschappelijke regeling der behandeling van gemeentelijke personcclsaangelegciir heden; de \ertegenwoordigers der centrales van gemeentepersoneel hebben zich op die vergadering uitgesproken over de kwestie der salarissen en loonen. Er werd op gewezen, dat deze kwestie de aandacht der regeering heeft en het werd wtmschclijk geacht, dat het Centraal Orgaan in het huidige stadium van voorbereiding, van. eventueele maatregelen ten gunste van het rijkspersoneel aanraking met de regee ring zoekt, ten einde te bevorderen, dat tij dig aan de totstandkoming van overeen komstige maatregelen voor het gemeente- personeel aandacht wordt gewijd. Het CentraalOrgaan heeft zich na kennis neming van dezen wensch der centrales van gemeentepersoneel bereid verklaard den minister van Binnenlandschc Zaken te ver zoeken, overleg te doen plaats hebben tus schen het departement en het Centraal Or gaan, ten einde deze aangelegenheid onder de oogen te zien. Naar het oordeel der vakcentrales wordt door dezen stap ook voor de gemeenten de weg geëffend naar een aanpassing van loo nen en salarissen van het gemeenteperso neel aan de stijgende kosten van' levens onderhoud. Officieren óók Rijkspersoneel. Volgens het blad zou een eventueele sala risverbetering voor de Rijksambtenaren, ge baseerd op de gestegen kosten voor levens onderhoud, ook dierien te gelden voor de officieren en onderofficieren van het leger, 'die in even sterke mate tot liet „rijksperso neel" behooren als de burgerlijke .-ambtena ren. _ZIJ KLAGEN HUN NOOD BIJ "*DEN BURGEMEESTER. - DEZE ACHT DEN TOESTAND KRI TIEK. In verband met den noodtoestand in de garnalenvisscherij, te Stellen- - dam, die is ingetreden, toen de .oor log uitbrak en sindsdien steeds is verergerd, zijn dezer dagen alle schippers en bloc naar liet gemeen- t ehuis gegaan, waar zij door den. burgemeester werden ontvangen. Dc he8r A. van Eek, voorzitter der vis- schersvereeniging „Samenwerking", voerde namens allen het woord. Hij zcide o.m., dat de kritieke toestand in de gezinnen der schippers hen noodzaakt een beroep te doen op de gemeente. Hij vroeg-of het gemeente bestuur bereid is, de schippers, die dit noo dig hebben, uit de gemeentekas te onder steunen, zoolans het rijk geen steun geeft. De burgemeester antwoordt. De burgemeester, de heer P. J. Keyzer, sprak in zijn antwoord allereerst zijn vol doening uit over de ordelijke wijze van de- monstreeren en gaf vervolgens een uitvoe rig overzicht van alles, wat door het ge meentebestuur is gedaan om hulp te bie den. Spr. is enkele malen in Den Haag ge weest om de betreffende belangen te be pleiten. De raad heeft aan de regeering geadresseerd. Spr. zeidc, dal liij den toestand kritiek acht. Wat echter den directen steun aan de gezinnen betreft, dit vraagstuk is zeer moei lijk, daar de gemeente tot de gesa neerde behoort en de kas slechts over beperkte middelen beschikt. Spr. poogt hiervoor een oplossing te vin den en zcide, dat hij zal doen, wat moge lijk is. Hij eindigde met de hoop uit te spre ken. dat de minister van Sociale Zaken een gunstige beschikking zal geven op de vraag om opneming der schippers in de steun regeling. Twee kinderen gestikt Terwijl moeder naar de bioscoop was Twee kinderen uit een mijnwerkersgezin te Merkstein (bij Kerkrade) zijn een jam merlijken dood gestorven. Terwijl vader naar zijn werk was en moeder in de bios coop zat. geraakte de woning door tot nr toe onbekende oorzaak in brand. Door dei rook die zich in het slaapvertrek der kin deren ontwikkelde, stikten de beide kleintjes, ze waren resp. 1 en 3 jaar oud.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2