Waarom alarmeerden België en Nederland? Brussel Kruqt weer normaal aanzien Reigerpassagiers bezoeken tempel „Geen contrabande aan boord van de Arendskerk" De Rijksmiddelen 1939 in I Begrafenis- IjereeniginoBiL.. Rsnteniershuisje f. Opstelling der Duitsche legercorpsen zou wan trouwen hebben gewekt Hoewel concrete mcdcdeclingen ook van- ivege de Belgische regcering uitblijven, meent men volgens de Msb. in.Brussel te mogen aannemen, dat de nieuwe militaire maatregelen gebaseerd waren op observa ties, welke men omtrent de opstelling der Duitsche troepen, niet alleen langs de Bel gische, maar ook langs de Nederlandsche grens had -gemaakt en waaruit men de conclusie kon trekken, dat deze troepen, öp zoodanige wijze opgesteld warert, dat zij, indien daartoe bevel zou worden gege ven, onmiddellijk naar Nederland en naar (België zouden kunnen oprukken. In sommige kringen beweert hien zelfs, dat de eventualiteit van dit oprukken niet denkbeeldig was en men voegt er zelfs aan 'toe, dat het culminatiepunt van den nieu wen alarmtoestand tusschen 15 en 20 Ja nuari is gelegen. Het spreekt vanzelf, dat wijf die voorgaan de met het noodige voorbehoud mededee- jen. Do jongste militaire maatregelen bespre kende, zegt intusschen de bekende Belgi sche strateeg, luitenant-generaal Maurice •Tasnier in de „Soir", dat men niet de vraag moet stellen, waarom de jongste militaire maatregelen weiden getroffen, maar dat men vertrouwen inüet hebben in de perso nen, die over België moeten waken en ook jot taak hebben, bepaalde aanwijzingen te {verklaren. Men moet oplc geen rekening houden, zegt de generaal, met den commen taar, die in den vreemde op de Belgische militaire maatregelen werd gegeven, en die dc verwarring, welke daar heerscht, ver raadt, maar wel inoct men doen opmerken, dut sedert de vijf maanden, dat de oorlog 'duurt, in België de mobilisatie nog niet al gemeen is. Deze berekende langzaamheid 'getuigt van de wijsheid cn van de kalmte ;van de regeering. De generaal voegt hieraan toe, dat men reeds herhaaldelijk de meening heeft uit gesproken, dal alle waarschijnlijkheden er op wijzen, dat geen invasiepoging in België zal gedaan worden. Hij drukt op het woord poging en voegt er aan toe, dat, zelfs in dien deze poging toch zou gewaagd worden, zij niet ver zou gaan en de algemeene reac tie niet zou uitblijven. Het zou echter onvoorzichtig zijn, niet voortdurend attent te blijven. De waakhond mag niet aan den ketting gelegd worden en men moet het geweer bij de hand hebben. Dezerzijds spreekt nog een ander bekend Belgisch strateeg, kolonel Requette, in de' „Indépendance", als zijn meening uit, dat Duitschland niet zoo gauw iéts tegen Neder land en België zal ondernemen, waarbij het zeer snel hulpbronnen zou uitputten, welke het met de grootste zuinigheid moet behan delen. De verovering van Zeeuwsch-Vlaanderen, voornaamste oogmerk van een eventueele in vasie in Nederland, heeft weinig kans van slagen. Het in oorlog komen met België en Nederland zou meteen een millioen goed uit geruste soldaten tegenover den aanvaller stellen en de blokkade van Duitschland in liet. Westen zou hermetisch worden. Engeland zou bovendien over een formi dabel bruggchoofd op het vasteland beschik ken, om de Duitsche maritieme bases aan de Noordzee aan to vallen. Elke grootsch op gezette operatie van Duitschland in het Wes ten zou finaal in liet nadeel van dit land moeten uitloopcn. Tot zoover deze kolonel. Voegen wij hier nog aan toe, dat, volgens een medewerker van een Belgisch hoofdstedelijk blad, de En- gelsche opperbevelhebber, Gortf heeft ver klaard, dat, indien België zou aangevallen worden, of zijn neutraliteit, zijn onafhanke lijkheid of zijn levensbelangen zouden be dreigd worden, de FranscliEngelsclie ga rantie op meer dan bliksemsnelle wijze in werking zal treden. De toestand werd ernstig inge zien. Hoe ernstig men in Brussel Zaterdagnacht de situatie inzag, wordt volgens de Msb. ge ïllustreerd door het bericht van een der Bel gische avondbladen, dat stafofficieren toen hun vrouwen cn kinderen uit Brussel weg stuurden, omdat 'zij ieder oogenblik een luchtaanval verwachtten. Men blijft overigens nog voorzorgsmaatre gelen nemen. Zoo zijn gisteren 300 patiën ten van het militaire hospitaal te Leuven naar een onderwijsinrichting in de buurt van Doornik gedirigeerd. Drie Britsche duikbooten getorpedeerd Bemanning van twee schepen ge deeltelijk gered. De Britsche admiraliteit deelt mede: „De duikbooten Scahorse, Undine, en Star- Sfish zijn niet op haar bases teruggekeerd en (hebben evenmin bericht gezonden. Deze drie vaartuigen zijn gebezigd voor •bijzonder gevaarlijke diensten en de admi raliteit vreest, dat, zij thans als verloren moe ten worden beschouwd. fci ;bC Aan de verklaring Wó'rtttfo6gevöcgtT:"„" "'De MêiT in'eent'vérMrfc! -ttThioffWft Duitsche radio heeft medegedeeld dat de [bemanningen van de Undine en de Starfish gedeeltelijk zijn gered." liet Duitsche legerbcricht had reeds mel ding gemaakt van twee Britsche duikbooten, welke in de Duitsche bocht vernietigd waren. Betrekkelijk kleine booten. Dg duikbooten waren niet van zeer groot 'type. De Undine was voltooid in 1938. De bemanning; bestond uit 27 koppen. De Star fish was een betrekkelijk kleine duikboot ivan 640 Ion, die in 1933 te water werd gela ten. Aan boord bevonden zich 40 man. De bemanning van de Scahorse, die ook in 1933 werd voltooid en waarvan de waterverplaat sing 640 ton bedroeg, bestond eveneens uit 40 officieren en manschappen. "Wat het doel was van de drie Britsche onderzeeërs. Naar aanleiding van het verloren gaan van dc Scahorse, de Undine en de Starfish hebben de Britsche marineautoriteiten vol gens U. P. verklaard, dat deze onderzeeërs opdracht hadden door de Bocht van Helgo- land de zwaar met mijnen beschermde toe gangen naar de Duitsche vlootbases binnen Je dringen. Volgens Britsche marine-deskundigen zou bet optreden van de Britsche onderzeeërs dc Duitsche marine aanleiding hebben gegeven .tot zeer omvangrijke voorzorgsmaatregelen. De activiteit.der onderzeeërs in de Bocht Van Hclgoland door de Duifschers de „wa- tervestingdriehoek" genoemd. vormt steeds een gevaarlijke onderneming, maar aangezien er voor deze onderneming altijd een groot aantal vrijwilligers waren, kon men er mee voortgaan. Britsche onderzeeërs plegen alleen daar" top te treden, waar een redelijke kans be staat op een .ontmoeting met Duitsche oor logsbodems, hoewel deze schepen, van welke •klasse zij ook mogen zijn. nooit worden aan getroffen zonder een geleide van torpedo jagers, kleine patrouillevaartuigen en vlieg tuigen, die een. duikbootaanval zeer moei lijk maken. Londen gelooft niet aan inval in Nederland. Diplomatieke activiteit in België. De heropening van dc autobusdiensten en <ic intrekking van het vervroegde sluitings uur voor de cafés, zijn aanwijzingen, dat Brussel naar normale omstandigheden terug keert. Te Verviers wordt de verduistering slechts Voor dc openbare verlichting gehandhaafd. De Libro Bclgique meldt, dat koning •Lcopold gisteren de wenschelijkheid van hét houden van een kroonraad heeft overwogen, doch dat later besloten werd, dat de toestand zulk een stap niet rechtvaardigde. Kinister Spaak ontvangt ambassa deurs. De minister van buitenlandsche zaken, Spaak, heeft gistermiddag achtereenvolgens de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en Duitschland ontvangen. Officieele kringen nemen een zeer streng stilzwijgen in acht over deze besprekingen. Het verluidt evenwel, dat de algemeene situ atie is besproken. Londen gelooft niet aan bedrei ging. De correspondent van de „United Press" te Londen meldt, dat men in hoogc Britsche militaire kringen in de. ongerustheid welke tot militaire maatregelen heeft geleid in Ne derland en België, het gevolg .ziet van een zet in .den „zenuwenoorlog" en niet een voor bode van vijandelijkheden. scheh dezen „zet" en-den binnenlandschen toestand van Duitschland, waar tengevolge "van de'doorgestane koude, de stemming on der de bevolking ongunstig zou zijn, zoodat de aandacht afgeleid zou moeten worden op buitenlandsche problemen. Volgens de Brit sche zegslieden van „United Press" zou. Duitschland, indien het een aanval had wil len doen, niet hebben gewacht tot het intre den van den dooi. Wat de concentratie van Duitsche troepen bij de grenzen van Neder land en België betreft, wordt er aan herin nerd, dat de „Siegfriedlinie" te kort is om de vereischte troepen onmiddellijk daarach ter te kunnen conccntreeren in de winter kwartieren, en dat daarom manschappen ook verder naar het Noorden moeten worden ge legerd. Vermoedelijk zijn er reeds maanden lang een millioen man Duitsche troepen op korten afstand van de grens der „lage lan den" gelegerd geweest. In Britsche lcgerkrin- gen heeft men geen inlichtingen ontvangen over troepenverplaatsingen van eenig belang, in dit gebied. Men houdt te Londen rekening met de mogelijkheid, dat de zoogenaamde „bedreiging" tegen Nederland en Bel gië een „afleidingsmanoeuvre" van Duitschland zou zijn, bedoeld om de aandacht af l<e leiden van een plan in een andere richting. Tegen deze ver onderstelling pleit echter, aldus het Britsche standpunt volgens „United Press", dat het oogenblik ongunstig is voor eenige offensieve actie, hetzij in Scandinavië of in den Balkan. Het vliegtuig te Khartoem aan gekomen. De .Reiger" is gistermiddag na een prachtigen en zeer rustigen tocht om 15.50 uur Amstcrdamschen tijd te Khartoem aangekomen. Hier mede is.de tweede étappe van de reis naar Zuid-Afrika afgelegd. Vandaag wordt naar Nairobi gevlo gen. Gisteren om 7.50 (A.T.) landde het vlieg tuig te Luxor en bleef daar tot 9.40 uur (A.T.) tijdens dit oponthoud brachten de luchtreizigers een bezoek aan den beroèm- den tempel in de omgeving van de stad. Het toestel volgde af en toe den Nijl. Men kon o.a. de stuwdammen ziein. Om 11.30 arriveerde de „Reiger" op het vliegveld van Wadi Halfa. Noordhollandsch Kanaal blijft dicht De Commissie „IJsstrijd" Vereeniglng tot IJsbestrijding in Noord-Holland benoorden het Noordzeekanaal bericht ons, dat, mét het oog op de wederom ingevallen vorst en dc verdere weersvooruitzichten, voorloopig niet tot het breken van het ijs in het Noord-Hól- landsch Kanaal van Amsterdam tot Den Hel der zal worden overgegaan. LAATSTE TELEX. Nagemaakte halve guldenstukken in omloop In Emmen de schuldigs? Te Emmen zijn in de laatste dagen in verschillende deelen der gemeente valsche halve guldens in beslag genomen. De mun ten zijn uitstekend nagemaakt. Zij zijn ech ter lichter dan de echte munten. De onech te munten dragen het jaarcijfer 1922 cn zijn hierdoor te hcricennen, dat de gekartelde rand voor een deel geplet is. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat de valsche munten in (1e omgeving van Emmen worden vervaardigd. Aldus verklaart de reederij. De Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij, de reederij van de getorpedeerde „Arendskerk", be strijdt de Duitsche bewering, dat het schip contrabande aan boord zou hebben gehad. De lading bestond uit Belgische stukgoe deren, die in Antwerpen waren ingeladen voor Zuid-Afrika en bestemd foor Kaap stad en Durban. Vèn Rotterdam naar Ant werpen was de „Arenskérk" leeg vertrokken De directie deelde de Tel., waaraan wij het bovenstaande ontleenen, nog mede, (lat de „Heemskerk", welke Maandagavond uit Ant werpen is vertrokken naar Zuid-Afrika, ten gevolge van het torpedeeren van de „Arends kerk" te Vlissingen zal worden vastgehouden, tot nader zal zijn beslist. Hetzelfde is het geval met de „Maaskerk", die naar West-Afrika zou gaan, waarvoor in Rotterdam een lading zou worden ingeno men, doch in verband met hetzelfde feit voor loopig niet zal vertrekken. Van bevoegde zijde verneemt het blad nog, dat eerst wanneer de scheepspapieren door den kapitein van de „Arendskerk" te Lissa bon aan den consul-generaal van Nederland zijn ter hand gespld en de verhooren daar omtrent hebben plaats gehad, officieel de vraag of wel of niet contrabande aan boord was, zal kunnen worden beantwoord. Directe belastingen 8% millioen boven de raming. De overige middelen brengen 33% millioen meer op. Nu de cijfers van de opbrengsten van de H*VWschillefidê belastingen ÖiCf'Tict jafcr 1939 bekend zijn' geworübft floor liet thans ver schenen overzidht van' deri Atdnd' der rijks middelen op ultimo December j.1. kunnen we met voldoening constateeren, dat het af- geloopen jaar volkomen aan de verwachting welke we omtrent de resultaten steeds heb ben gekoesterd, heeft voldaan. Deze voldoe ning geldt zoowel de opbrengst van de di recte belastingen als die der overige mid delen, zooals uit hel hiernavolgende zal blijken. Directe belastingen. De raming voor 1939 van het to taal der middelen der directe be lastingen bedroeg f 126.703.000, het zuiver bedrag der kohieren op ulti mo Dec. 135,181.879.98, dat dus'n sur plus boven de raming aanwijst van f 8.478.879.98, of ruim 11.9 millioen boven het kohierbedrag op ultimo December van 1938 (f 123.274.577). De overige middelen. Hoewel ook de maand December met een opbrengst van f 39.262.493.56 zich uitstekend heeft gehouden en daarmee ruim f 2.452.000 boven de maandelijksche raming kwam, is het uiteindelijke surplus van dc jaarop brengst hoven de raming geworden f 33.757.422.88, hetgeen onder de tegenwoor dige omstandigheden toch zeer zeker als be vredigend mag worden beschouwd, te meer, waar de jaarlijksche raming voor het afge- loopen jaar reeds 12.5 millioen hoogcr. was gesteld dan die voor 1938. W1ERINGERMEER WIERINGERWERF. JAARVERGADERING DER GEREF. KERK TE WIERINGERWERF. Maandagavond hield de Kerkeraad met de Broeders en Zusters, zijn jaarvergadering, on der leiding van den Weleerw. Ds. de Vries uit Medcmblik, die als consulent van de' klassis Enkhuizen vertegenwoordigd was. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend. Voorzitter sprak daarna een kort woord ter inleiding en zeide dankbaar te zijn, dat wij in alles mogen zien, de din gen,' die de Hcerc ons in 1939 gèschonken heeft.. Br. Bossema leest dc notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. De heer Br. Mollema bracht verslag uit van het financieel beheer in 1939. en ont ving een woord van dank van den pres. voor de keurige weergave. De heer Br. Gccrtsema bracht verslag uit van zijn uitgebreid werk in 1939 van de or gelcommissie. Ook dit werk werd geprezen. Br. Dijkstra bracht zijn diacónaal verslag uit over het jaar 1939. dat' ook stof tot dankbaarheid gaf door het verleenen van hulp aan behoeftigen. Br. Struiksma, die belast is met het be heer der zending, bracht ook tot slot zijn verslag uit over het afgeloopen jaar. Verschillende vragen werden gesteld, die allen naar genoegen beantwoord welden. Pres. dankte allen die hadden medege werkt aan den opbouw van dit ^heerlijke werk, liet zingen Ps. 89 vers 8 cn'cindigde met dankzegging. De ontvangerskwestie te St* Pancras en de Bijbel VERZET ZAL WEL ONMOGELIJK ZIJN De bekende kwestie te St. Pancras, waar de raad tot tweemaal toe weigerde gehoor te geven aan den wensche van Ged. Staten, om als ontvanger te benoemen, den ontvan ger der gemeente Broek öp Langend ijk, is blijkens het Anti-revolutionnair Maand schrift voor de gemeentepolitiek. De Ma gistratuur, aanhangig gemaakt in die krin gen, die de anti-revolutionnaire beginselen als «leidraad nemen voor die politiek. In genoemd Maandschrift troffen we n.1. de volgende vraag aan: Tot voor kort hebben wij altijd een eigen gemeente-ontvanger ge had. God. Staten hebben nu echter bij het ontstaan der vacature voor deze betrek king medegedeeld, dat wij den ontvanger van de naburige gemeente B. moeten be noemen. 's Raads meerderheid wcnscht een anderen candidaat. Is hot echter wel in overeenstemming mot Rom. 13, wanneer wij in dezen niet gehoor geven aan de wenken van Ged. Staten? Deze yraaq slaat dus in alle opzichten op het geval te Sint Pancras en uit betrouwbare bron is ons ook meegedeeld, dat deze vraag door een der raadsleden uit die gemeente is gesteld. Het antwoord op de gestelde vraag luidt als volgt: Sedert een wijziging in de Ge meentewet van 1937 kan de Kroon aan elkaar grenzende gemeenten aanwijzen, beneden 7500 zielen (totaal te zamen hoog stens 15.000 zielen), waarin de bediening van gemeenteontvanger door één. persoon geschiedt. Blijkbaar uit hezuinigingsover- wégingen en ook om te bevorderen, cföt meer geschoolde krachten zich voor dit werk zouden kunnen beschikbaar stellen, is deze maatregel genomen. De wethouder heeft echter voorzien, dat de betrokken gemeenteraden hot niet met elkander eens worden of nalatig zouden zijn, tot de bovenbedoelde bezuiniging, mee te, werken, en daarom is in art. 113 lid 4 Gemeentewet bepaald, dat Ged. Staten kun nen benoemen, c.q. ontslaan, indien er tus schen jde tot samenwerking aangewezen Raden verschil van gevoelens bestaat, of wel, indien een of meer der Raden zich niet uitspreken op dit punt. Wat nu Rom. 13 aangaat, moet U goed onderscheidend De gemeenten hebben evenals ieder ingezete nen wettige bevelen van een wettige Over heid na_ te komen. Dat eischt bedoeld Schriftwoord. Is hier echter een wettig bevel van een wettige Overheid? j Ja, inderdaad, dit wettige bevel is de aanwijzing der Regeering krachtens art. 3 der Gemeentewet om te zamen met de an dere gemeenten een ontvanger te benoemen. De gemeente is vrij, bezwaar op te werpen. Doch nu dat bezwaar is gepasseerd, heeft de Raad medewerking te verleenen om een gezamenlijken ontvanger te benoemen. De Regeering heeft echter niet het recht, den Raad voor te schrijven, wien hij moet benoemen. De Regeering kan iemand aan bevelen. Doch aap die aanbeveling is de Raad niet gebonden. Wel is hijook door <R.on*js ïa^ebomten-»-iemand aw fcvwij^en, die z.i. -voor hrt'kohtvangc,«(?ïïap^in aan merking komt, bij voorkeur in overleg met andere gemeenten. Heeft de Raad aan dien éisch voldaan, dan gaat hij vrij uit, ook al wijkt zijn keuze af van die der Kroon cn van andere gemeenten. In dat laatste geval ligt de uiteindelijke beslissing bij Ged. Sta ten of bij de Kroon. Tot zoover het antwoord. De raadsleden in St. Pancras weten dus nu wel, dat de beslissing der meerderheid niet is geweest in overeenstemming noch met den létter noch met den geest der wet. En nu de 2 a.r. en 2 chr. historische raadsleden van deskundige zijde hebben zien uitgemaakt, dat ook op grond van Romeinen 13' het standpunt van die meerderheid onhoudbaar is gebleken, mag worden verwacht, dat van verder verzet wel geep sprake meer zal zijn. Als de gemeenteraad van St. Pancras zijn zin kreeg en Ged. Staten zouden toch de wet moeten toepassen, dan zou de be noemde te St. Pancras ook in Broek op Langendijk móeten worden benoemd. Deze zou dus eerst ontslagen moeten worden. Dit is natuurlijk onmogelijk. Aangenomen mag dus wel worden, dat de houding van St. Pancras' raad de beslissing eenigen tijd kan tegenhouden, doch dat uiteindelijk de Broeker gemeente-ontvanger ook dat ambt te St. Pancras zal verkrijgen. OUDSTE INWONER OVERLEDEN. Alhier is de oudste inwoner dezer gemeen te, de heer Pieter Hart in den ouderdom van 88 jaren overleden. ALKMAAR DE EERSTE AVOND RAADSVER GADERING. Op Donderdag 25 Jan. a.s. is door den burgemeester een raadsvergadering bijeen geroepen. Gelijk bij de begrootingsbehande- ling werd besloten, zullen dc Alkmaarsche raadsvergaderingen bij wijze van proef voor taan 's avonds worden gehouden. Deze bij eenkomst is dan ook uitgeschreven tegen half acht 's avonds. ZIJPE 'T ZAND. VERKOCHT. De boerenplaats „Cérès", staande aan den beharden weg naar Iulianadorp en Callantsoog, nabij het N.H. Kanaal en 't Zand, verhuurd aan den heer N. Groen en eigendom van den heer J. Commandeur, werd gistermiddag ten overstaan van No taris Hilbrand verkocht voor dc som van f 21.000, doch werd door den Notaris zelf afgemijnd op f 2000.—. OP HOL. Maandagmiddag geraakte dc ket van den heer Konijn, waarmede het 15-jarige knechtje reed, op onverklaarbare wijze op hol. Toen hij de Belkmerweg in wilde rij den, had de ket geen zin en nam de bee- ncn. Het ventje werd van den wagen ge slingerd, verloor daarbij het bewustzijn, doch werd nadat hij in huis gedrasen was. bijgebracht. Hij bleek zich niets meer te herinneren. Gelukkig had hij slechts een schaafwond aan zijn voorhoofd. Ook de bakkerswagen kwam er best af. Alleen de tuigen van de ket waren gebroken. Moet de kleeding ver nieuwd worden, of richt U een verecni- ging op? Vergeet ons niet aan te vragen. Wij zijn reeds leveranciers van War menhuizen, Twisk, Blokker, Schellinkhout, Hoogknrspel, Opper does, Hauwcrt, Oost woud. enz., enz. Het zijn onze kwalitei ten, modellen en prij zen, die den doorslag geven. ALKMAAR, TEL. 2870. Te huur in hot centrum van N. Niedorp. mooi van alle gemakken voorzien. Te bevragen B. J. v. HER-, WERDEN, Nieuwe Niedorp. Zeer bill. te koop, in huup- oop of te huur: in v. w. met of zonder inveut Spoed gew., liefst mond. onder- h. Niet Zondags. Rijksweg 7a, Den Helder. Gevraagd te Den Helder per 15 Febr. bij jonggeh. BEKW. MEISJE ALLEEN, goed kunn. koken. Br. m. opg. leeft., getuigen en verl. salaris onder no. 4 Bockh. II. J. DEN BOER. Baam. Te koop: 200 zak ZEEUWSCHE BLAUWE AARDAPPELEN, vlckvrij, bij C. KONING, Tjal- lcwal, Schagen, Tel. 524. Te koop: Verseh gedorschen TARWEDOPPEN en VOER- AARDAPPELEN. bij D. J. VAN DEN HEUVEL. Kleiweg, Anna Paulowna, Tel. V. Te koop gevraagd: 6 ongemerkte BIGGEN, J. GROOT, Schagcrwaard C 27. WINKEL GESLAAGD. Onze plaatsgenoote, mw. C. P. Kernspecht —Smit is geslaagd voor het diploma kraam* verpleegster. ARBEIDSBEMIDDELING. Bij het plaatselijk orgaan der arbeids bemiddeling staan 85 werkzoekenden inge schreven, waarvan er 10 in zorg zijn, ter wijl 71 personen uit hun kas trekken, t.w. 14 bouwvakarbeiders, 1 metaalbewerker cn 56 arbeiders uit de landarbeidersbonden. LANGENDIJK ZUIDSCHARWOUDE. OP HET KANTJE AF. Doordat een paard, dat voor een wagen stond, achteruit liep, werd het hek, dat de dorpsstraat van dc Voorburggracht scheidt, Omver en stuk gereden, en kwamen paard en wagen beiden op het ijs in die gracht te recht Het ijs "was gelukkig sterk genoeg om allebei te dragen en bovendien was er nog dit geluk bij, dat het heele stel nog bezijden al was het dan bij 't kantje af, de vaargeul bleef, waardoor erger is voorkomen.4 BEROUW KOMT NA DE ZONDE. Een van de doorslaanste motieven om het Gera. El. Bedrijf voor Langendijk en.Sint Pancras met ingang van 1938 aan hot PEN. over te dragen, was de overweging, dat men daartoe in 1942, als het leveringscontract afliep, weJ eens gedwongen zou kunnen worden, en dan tegen aanmerkelijk onvoor- deeliger voorwaarden. De meeste, zoo niet alle raadsleden waren toen zeer bevreesd, dat de gemeente Alkmaar, bij haar actie te gen het P.E.N., waarbij "zfl als gegadigde de gemeente beschouwde, terwijl het P.E.N. al? gegadigde de individuecle verbruikers, do aangeslotenen dus, aanmerkte, in het onge lijk zou worden gesteld. Nu de Haarleinsche rechtbank ecliter de Provincie in het onge lijk heeft gesteld, zal cr zeer zeker hij velen spijt bestaan, dat die vrees hun tot het be sluit tot verkoop heeft gebracht. Gedane za ken nemen echter geen keer. Bovendien is liet te verwachten, dat het geding nog wel in hooger beroep zal worden voortgezet. DONDERDAG 18 JAN. Ned. Herv. Gemeente. Wieringerwaard, 's av. 7 uur, Ds. Vorst man. Bevestiging Kerkeraadsleden. ÏUEDEMBLIK. 11-, Jan. Gele kool 2.59—'2.60 per 100 Kg., uien 1.601.65," drielingen 60—65 ct. per 50 Kg., wortelen 2—2.20 per 100 Kg. WARMENHUIZF.N. 16 Jan. Uien 3.50. roode kool 4.10—5, gele kool 2.503.10. Aanvoer: 800 Kg. uien, 25.200 Kg. roode kool. 8300 Kg. gele kool. BROEK OP LANGENDIJK. 17 Jan. Uien 3.40—3.90; drielingen 1.60J peen 1.70- 2.60; kroten 3.50; roode kool 4.10—5; Savoye kooi 3.40; gele kool 2.502.80; d. witte kool 2.10-3. NOORDSCHARWOUDE. 17 Jan. 6900 kg. uien 3.70—3.80; grove 3.303.10; 10500 kg. roode kool 4.304.70; 15500 kg. gele kool 2.602.90; 58500 kg. tl. witte kool 2.50-3.10.

Schager Courant | 1940 | | pagina 3