Alkmaar wint electriciteitsproces TARZ AN en de vuren van Tohr Droeve tijding voor dienstplichtige Als Uw kind hoest,,, Parmentier signaleert ingevroren schepen Een sergeant in feeststemming Radioprogramma De provincie Noordholland veroordeeld de gemeente gegadigde tot het verkrijgen van electrischen stroom in den zin der concessie. In het geschil tusschen de gemeen te Alkmaar en het Provinciaal Electrisch Net (P.E.N.) naar aan leiding van de pogingen der pro vincie, om het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf, dat stroom van het P.E.N. betrekt en deze aan de verbruikers distribueert, over te nemen, is thans door de rechtbank te Haarlem uitspraak gedaan. In haar vonnis verklaarde de rechtbank rich bevoegd, van de ingestelde vordering kennis te nemen. Zij verklaart voorts de gemeente Alkmaar ontvankelijk en be paalt. dat de gemeente Alkmaar gesradig- dc is tot het verkrijgen van electrischcn stroom in den zin der aangehaalde conces sie-voorwaarden, ook voor den stroom, be- noodigd voor haar distributiebedrijf. De provincie Noordholland, aldus de rechtbank, is verplicht aan Alk maar te leveren een electrischen stroom door haar gewenscht, zoo wel voor eigen gebruik als voor haar distributiebedrijf. De provincie wordt veroordeeld om onverminderd voort te gaan met de levering van electrischen stroom aan' Alkmaar en zich geheel te ont houden van maatregelen, welke de stroomlevering, in strijd met de behoeften aan stroom van de ge meente Alkmaar, in aard of hoe veelheid zou kunnen belemmeren, beperken of opheffen. De provincie Noordholland wordt voorts veroordeeld tot betaling aan Alkmaar van een dwangsom van tienduizend gulden voor iederen dag, dat de provincie in gebreke mocht blijven, aan deze veroordee ling te voldoen en tot betaling van een gelijke dwanqsom weqens iede re handeling, welke op die veroor deeling inbreuk mocht maken. toen alkmaar met ver duistering bedreigd werd. Dc reden van het geschil was, zooals be kend, dat de provincie haar pogingen om tot centralisatie der electriciteitsvoorziening te komen, daar de gemeente Alkmaar me dewerking weigerde, za» mislukken. Ten einde de gemeente te dwingen, besloot de provincie op den dag, dat het contract tot stroomlevering afliep, deze levering stop te zetten, zoodat Alkmaar tegen haar wil „verduisterd" zou worden. Dcregccring bemoeide zich echter met de kwestie en besloten werd een rechterlijke beslissing uit te lokken, zoodat de „verduis tering" niet ten uitvoer werd gelegd. FEUILLETON U*t fodrizylijUe door MONICA HART 34. Boemboemeen gefluit, en weer daalde een regen van ijzer neer. Dezen keer op den troep toeschouwers, die te zeer ge schrokken waren om zich te kunnen ver roeren. Niemand dacht meer aan Halfont in dit aauve-qui peut! Boemboem Weer kwam een granaat neer. Ondertus- «chen was Halfont, die nu alleen nog maar met een riem aan den boom vastzat, er in geslaagd uit het mierennest te komen en een in de steek gelaten assegaai te bemachtigen. Het volgende oogenblik had hij zijn banden door gesneden en het eerste wat hij deed was zich van nog meer wapens, die overal in het rond lagen, meester te maken. Toen, In de richting loopend waar het kanonvuur van daan kwam, baande hg zioh een weg door het bosch en hoopte nu maar dat hij niet te gauw zijn bewustzijn zou verliezen. Ongeveer een uur later, toen de Engelsche troepen, bezig -waren de batterijen gereed te maken voor het vertrek, zagen officieren en soldaten tot hun verbazing 'n ongekleeden blanke uit het woud te voorschijn komen, gewapend met een groot aantal vervaarlijk- Uitziende speren. Als eenige bedekking had hij een schild. Als versuft zagen ze hem nader komen. wankelend en op het punt ineen te zakken. Dat is werk'voor mg, zei de dokter, die met zijn verplegers op de vreemde verschij ning toeliep. Ik mag doodvallen als dat Halfont niet Is, riep een van de soldaten.Ik heb nog nooit iemand gezien die zooals hij altgd op het laatste oogenblik aan het gevaar weet te ontkomen. Deze keer schijnt het wel op het aller laatste oogenblik geweest te zijn, merkte ecu ander droog op. PRO EN CONTRA. Mr. A. E t. Njjsingh, pleitende voor de gemeente Alkmaar, bteoogde tijdens cl» zit ting van de rechtbank op 22 November j.I. dat de gemeente, door de distributie in ei gen hand te houden, financieel voordeel ge noot. De provincie betwist, dat de gemeen te in den zin der concessie gegadigde is voor de distributie. Pleiter stelde zich op het standpunt, dat de gemeente wèl gega digde is en dat de provincie tegenover den gegadigde plichten heeft. Mr. A. Baron van Haersolte, die het stand punt van het P. E. N'. verdedigde,- was ech ter van meening, dat de provincie tegenover gegadigden geen verplichtingen heeft in dien zin, dat de gemeente het recht heeft eischen te stellen. De concessie is een een zijdige overheidsbeschikking gepaard gaan de met een overeenkomst. De voorwaarden kunnen door beide partijen los van elkaar eenzijdig worden herzien De provincie heeft zoo betoogde mr. v. Haersolte, Tiict cle plicht tot het sluiten van een stroomlevering con tract met de gemeente Alkmaar. Zijn jonge vrouw dood in haar woning gevonden. - Vermoede lijk kolendampvergiftiging. In den nacht van Maandag op Dinsdag js te Hilversum een twin tigjarige vrouw levenloos aangetrof fen in haai woning aan de de Bazcl- straat. Haar man bevond zich in mi litairen dienst, de benedenburen wa ren uitstedig en er werd bij bellen niet opengedaan. De familie van de vrouw heeft zich Maandagavond tot de politie gewend met de mededeeling, dat zij sinds eenigo dagen vermist werd. Bij een onderzoek door dc politie vond men het ontzielde lichaam der vrouw in nachtgewaad op den grond in de voorkamer naast haar bed liggen. Het lijk vertoonde geen sporen van ge weld, aanwijzingen van inbraak waren niet te vinden. Vermoedelijk is de vrouw door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen, daar dc haard nog geheel gevuld was. terwijl het vuur was uitgedoofd en de haardslcutel naar beneden gedrukt was. Op de voormat in den gang lagen eenige brieven, gedateerd 13 Januari. In verband daarmede achtte dr. Planten hc't waarschijnlijk, dat de vrouw Zaterdag avond is overleden. De politie kon den echtgenoot des nachts niet meer bereiken, zoodat hij gisterochtend van het gebeurde in kennis is gesteld. Hangende hot onderzoek is dc woning verzegeld, terwijl het lijk in beslag is ge nomen. locrl altijd het gevaar van «rgei gevolgen en daarom mag een hoestje nooit verwaarloosd wor den. Als Uw kind hoest, geef 't dan dadelijk AKKER's Abdijsiroop, bestaande nit extracten van oude kruiden, welke verzachtend, slijm- oplossend en genezend werken, benevens de krachtigste hoest- bedwingende stof „codeïne". Door deze veelzijdige werking noemt men Akker'sverstèrkte Abdijsiroop 'a-Werelds beste Hoestsiroop BE3 tegen hoest, griep, bronchitis, asthma flacon 00 et. f1.60. f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar Een zeer nuttige vlucht over het IJsselmeer. Parmentier heeft tijdens zijn postvlucht naar Uidt en terug gisteren in beide richtin gen over de drie stoombooten van de reede- rij Koppe te Amsterdam gevlogen. Deze schepen waren Maandagochtend naar het IJsselmeer vertrokken, teneinde te trachten een vaargeul tc maken naar Kampen en verder den lJssel open te breken tot Wijhe, waar sinds eenige dagen een tweetal sche pen van genoemde reederij in het ijs vast zit. Parmentier. die opdracht had gekre gen. naar de vaartuigen uit te kijken, rap porteerde dat de „Friesland", welke met een zware ijsploeg uitgerust, voorop voer, in het ijs vast zit. D^ twee andere schepen de „Holland" en de „IJsel", liggen op korten afstand naast elkaar achter de „Friesland". Uit de lucht kon worden waargenomen, dat laatstgenoemde booten nog temidden van drijvende schotsen in beweging waren, doch aangezien zij van den ijsbrekcr afhan kelijk zijn, wordt liet onmogelijk geacht, dat. zij den tocht alleen zouden kunnen voortzetten. De opvarenden, die leeftocht voor vele dagen aan boord hebben, bleken welgemoed te zijn. Eenigen hunner bevon den zich op het ijs en liepen om de „Fries land" heen. Zij wuifden de inzittenden van het vliegtuig, dat laag over hen heenscheer- de, vroolijk toe. Parmentier meldde nog dat het op Urk weer hard vroor. De tempera tuur bedroeg vier graden onder het vries punt. Het konvooi bevindt zich op 12 K.M. afstand van Urk op de route naar Kam pen. Het Fokkertoestel, dat om 12 uur van Schiphol was gestart, heeft op de heenreis -43 zakken post meegevoerd en is om ruim half twee in de Amstcrdamsche luchthaven teruggekeerd met drie passagiers en zes postzakken. Geen K.L.M.-vogels Waddeneilanden. de ln verband met de weersgesteldheid en landingsmoeilijkheden is gisteren afgezien van de voorgenomen postvlucht naar Schier monnikoog en Ameland. Vergrijp tegen de krijgstucht. De 19-jarige sergeant D. B., die twintig manschappen onder zich had, vroeg ter ge legenheid van PrinsesIrencs geboortedag of het avondappèl voor de soldaten niet kon vervallen, opdat deze nog wat konden feestvieren, doch dit verzoek werd gewei gerd. Toen deed hij iets heel doms. Hij deelde den manschappen eigenmach tig mede. dat lnj wel wat later thuis kon den komen en dat hij geen avond-appèl zou houden. Aan zijn superieuren rapporteerde hij- evenwel, dat dit appèl wèl gehouden was en dat enkele soldaten, die te laat thuis gekomen waren, er op tijd geweest zijn. De Bossche Krijgsraad legde den sergeant geen straf op, doch verwees dc zaak naai den tot straffen bevoegden commandeeren den officier, De auditeur-militair toekende hooger be roep aan cn de advocaat-fiscaal, meende, dat de sergeant in deze Omstandigheden niet in zijn rang gehandhaafd kon blijven. Spr. eischic een voorwaardelijke gevange nisstraf van één maand met verlaging tot den stand van soldaat. De verdediger wees op verdachte's jeugd en onervarendheid. Met klem verzette plei ter zich tegen de degradatie. De uitspraak van het Hof volgt later. Mr. Dr. A Baron Roëll onderscheiden De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, heeft in zijn rede ter gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van den Commissaris der Koningin, in Noordholland, mr. dr. A. baron Roëll, mede gedeeld, dat het H.M dc Koningin heeft behaagd, den jubilaris te benoemen tot commandeur in do Orde van den Nederland schen Leeuw. door Edgar Rice Burroughs 10. Aller ogen waren gericht op het vreselijke gelaat, waarop Janette de aandacht had ge vestigd. Het flikkerende licht van het kamp vuur liet een reusachtig gedrocht zien en door het gebladerte trad een reus naar vo ren sterk en gespierd. Het saffraankleurige schepsel trad lang zaam en voorzichtig naderbij. Kleine rode ogen. die strak op Janette gevestigd waren, glinsterden duivels onder de zware, "borste lige wenkbrauwen. In zgn ene hand had hij een zware knots, in zjjn andere een speer met een koperen punt. „Het lijkt de duivel zelf wel," fluisterde Perry O'Rourke ademloos. Op het geluid van zijn stem bleef het monster staan en keek naar den spreker. Tarzan deed zwijgend enkele stappen voorwaarts. „Üjhiet, Perry!" zei Majoor Burton zacht. „Dat wezen lgkt me vreselijk gevaarlijk toe." „Niet schieten, laat het maar aan Tarzan over," raadde d'Arnot aan. Op hetzelfde ogenblik eindigde hij in een kreet: „Tarzan! Pas op! Die speer Voordat hij zjjn waarschuwing beëindigd had, sprong het monster naar vo ren en wierp zijn speer naar Tarzan toe. DONDERDAG 18 JANUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Twee violen en orgel (opn.). 10.30 Voor de vrouw 10.35 Omroeporkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Omroeporkest en soliste. 12.15 Ensemble Spezialetti. 12.45 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 1.00 Ensemble Spezialetti. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Vioolvoordracht. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor de miltairen. 7.30 Engelsche les. 3.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Concertgebouw-orkest en solist (ca, 9.25 Lezing over Jan Pietersz. Coen). 10.40 „Èen Nederlander bij de Karelische landengte", vraaggesprek. II.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 AVRO- Danscrkest en gramofoonmuziek. Hilversum U. 801,5 m. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. HOOFDSTUK XXVH. Ezulwini. Amberley, de officier van gezondheid, die de leiding had van de ambulance-colonne, die de gewonden van Makanya naar Ezulwini moest vervoeren, mopperde, niet hardop, maar hardgrondig. Perie, de andere officier van gezondheid, mopperde eveneens, doch minder hevig, waarschijnlijk een gevolg van verschfl van temperament. Zij hadden ook wel eenige aanleiding om op een dergelijke manier hun ontstemming te uiten, want nadat zij nu al een paar uur weg waren, kwamen zg aan een punt, waar een sterk escorte zich bij hen zou voegen, ener was niets te zien. De muildierwagens waren dieper de kloof in, uitgespannen en op een plek, waar zij een ruim uitzicht hadden zeehten de dok ters het geheele terrein voor hen af. doch zelfs met hun veldkijkers konden zij geen spoor van de mannen, die de ambulance ver der zouden begeleiden, ontdekken. En de am bulance-wagens waren al een heelen tgd uit gespannente lang al. De avond begon te vallen. Toen ze de hoofdmacht verlaten hadden, leek het veilig om te reizen; estafetten waren vooruitgegaan om te zorgen dat een escorte hen zou bege leiden van hier af en nu was er niets! Zg moesten nog mjjlen afleggen mijlen over slechte wegen met langzaam vooruit-, komende muilwagens en een zeer sober po- litie-escorte; met de groote kans een min of meer sterke impi te ontmoeten! Geen won der, dat de leiders van de ambulance hart grondig mopperden. Het heeft geen nut om langer te wach ten, zei Amberley geprikkeld. Wg hebben ons al lang genoeg opgehouden. Wat zeg jij ervan, Horrabridge? Zouden wg maar niet verder gaan? Ik dacht van wel, dokter. Het is ten minste een voordeel dat het gauw donker is, antwoordde de sergeant. Wij zijn gauw genoeg in het open veld en de negers ne gers blijven 's avonds in het struikgewas er- de bossch. Zij houden er niet van om '3 avonds en 's nachts uit te gaan. Terwjjl zij nog eens goed hun hart lucht ten over 't wegblgvend escorte en over de officieren, die er verantwoordelijk voor wa ren, keerden de drie mannen terug naar het karip en gaven order de wagens in te span nen. Ik geloof dat het gehakt zal betecke- nen, als wij tegen een impi aanbotsen, hé 3ergeant? zei Amberley vermoeid. Horrabridge zei niets. Hallo, riep iemand, die met moeite op- itond na een slaapje, is het escorte er al? Loop rond met je escorte! antwoordde de dokter. Maak je niet bezorgd. Halfont. Klim in je wagen en blijf goed zitten. Wij gaan verder. Ja? Nu. ik zou wel op een paard kun nen zitten als er een voor me was. Er is er geen, was het korte antwoord. Hé? Wat is er aan de hand? Dit als antwoord .op de woorden van een der mannen in den wagen een vrijwilliger die op gebiedenden toon te kennen gaf dat hij wenschte te weten wat voor den dit en dat het te beteekenen had. dat ze ver der gehobbeld werden op zoo'n laat *uur, als zg gezellig en rustig bij elkaar waren. Het zou verstandiger zijn om tot den zonsopgang te wachten veiliger ook. Maar Amberley en zgn collega keurden hem geen antwoord waardig. De wagens waren ternauwernood ingespan nen en kiaar om te vertrekken, of een man van de Inla.id-jche politie, die op verkenning geweest was, kwam vertellen dat op een mijl of vier af3iand een groote impi zichtbaar was, die in de r'chtir.g marcheerde, waarin de ambulance-colonne zich moest bewegen om haar bestemming te bereiken, zoodat een ontmoeting onvermijdelijk was. De doktoren cn Horrabridge keken elkaar aan met wan hoop in de ocgen. Zij waren niet groot ge noeg in aantal om een gevecht te kunnen wagen. De mannen liépen zwijgend den heuvel op, vanwaar zg te voren de omgeving hadden verkend. Zij gingen plat op den grond lig gen en keken het terrein voor hen af. La pa Kangala! fluisterde de in boorling. Langs den weg. geen drie mijl van hen af, zagen zij een dichte groep zwarte figuren zich vcoi tbewegen. Door den kyker zagen zij een sterke, zwaar-gewapende macht, ge heel in oorlogsuitrusting, alhoewel de hem den en andere onderdeelen van Europeesche kleeding een eigenaardig contrast vormden met de gepluimde schilden en assegaaien. Het terrein was open, onderbroken door lage heuvels, maar aan hun rechterhand eindigde het in een scherpe, donkere ïyn, waar het woud van Makanya over rotsen en kloven omhoog ging tot de vallei; twee duizend voet beneden hen. Dat beteekent gehakt! net wat ik gezegd heb. mompelde Amberley. Wat moeten we beginnen? Niemand antwoordde. Toen, plotseling hield de impi halt en schoolde tesamen. Een paar minuten was er geen beweging, toen hervat ten zg hun marsch. Maar zij waren van richting veranderd. Zij hielden niet langer den 10 15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek). 2.002.55 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bgbellezing. 4 45 Gramofoonmuziek. 5 00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Lezing „Donkere wolken, manr zilveren randen". 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS Bc.lchten. 8.15 Reportage. 9 15 De Postillons. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur, 10.30 De Postillons. 11.10 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50 Schriftlezing. weg. zij bewogen zich van den weg af in de richting van het bosch. waarin zg be trekkelijk spoedig verdwenen waren. De Brit- sche militairen ademden verlicht op. Zij zijn in het bosch verdwenen, zei Horrabridge. Als we snel en voorzichtig weg kunnen komen, hebben wij een kans en Goddank! het is gauw donker. Zij keerden naar het convooi terug. Er werden nadrukkelijke orders gegeven, dat er niet geschreeuwd mocht worden of met de zwcepen geknald en dat er onder geen om standigheden licht mocht worden gemaakt. Vlug kwam de duisternis vallen en by het licht van mvrïaden sterren trokken zij over de stille vlakte urenlang het convooi van gewonden, hulpelooze mannen met hun sober geleide en het gevaar van den loeren den dood bij iedere wentelling van de wielen. Het goed-ingerichte hospitaal by Ezulwini was geheel gevuld met gewonden van het front en ook Halfont behoorde tot hen. H(J kreeg tengevolge van z(jn wonden hevige koorts, zoodat dokter Amberley en de ver pleegsters een poosje voor zijn leven vrees den. maar zijn krachtig gestel deed hem dit alles toch, te boven komen. Na eenigen t(jd kon hy het hospitaal verlaten en nam hy zgn intrek in het Nodwengy-hotel om geheel te herstellen. Zgn plaats in het ziekenhuis was spoedig genoeg weer ingenomen door een an der. die thans meer dan hy de hulp van de artsen en de deskundige verpleegsters noodig had. Een van de eersten, die hij in z(jn nieuw verblijf ontmoette, was Malina. Wel, dat is een aardige verrassing, zei hy. nadat ze elkaar hartelijk begroet hadden. Ik heb me vaak afgevraagd, wat er wel van u en uw man geworden mocht zgn. Is hg ook hier? Neen. Halfont meende op te merken, dat zij liever niet over de verblijfplaats van Harland sprak, waaruit hg de gevolgtrekking maakte, dat deze op een minder aangename manier met de gestelde machten in aanraking was geko men. Zijn gedachten hielden zich hiermee be zig en hij was daardoor niet in staat het ge sprek voort te zetten. Doch Malina had het gesprek onmiddellijk een andere wending ge geven en praatte opgewekt over den tijd, die zjj in eikaars gezelschap hadden doorgebracht. Halfont nam haar eens goed op. Ze zag er moe en ziekeiyk uit, meende hij. lang niet zoo knap als toen hij haar in het Berg-hotcl ge zien had. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7