Engeland doet beroep op de neutralen necmAkkertje. Zenuwachtig Wil Duitschland Belgische spoorwagons huren? Andermans boeken..,. Duitschland schreeuwt om olie GRAAN TOOR DE REGEERING Luchtwacht naar beneden gestort Autobotsing in de hoofdstad Veevoeder van eigen bodem Opkomst dienstplichtigen Lichting 1940 Tramrcmmen weigeren Churchill noodigt ze uit zich aan de zijde der geallieerden te scharen. FELLE COMMENTAREN IN ITALIË. AFWIJZING IN BELGIË. De eerste Lord van de Admiraliteit Winston Churchill, heeft Zaterdag avond een radio-redevoering gehou den en daarin zeer op de gemoederen der neutrale landen gewerkt. Feite lijk werden deze, ons land niet bui tengesloten, rondweg uitgenoodigd zich thans aan de zijde van Engeland en Frankrijk te scharen, om door gezamenlijke actie tegen het Hitier- regime een spoedig einde aan den oorlog te maken. Nadat Churchill de oorlogstoestand in den breede had besproken, en tot de conclusie was gekomen dat de zaken nog zoo slecht hiet gaan voor de geallieerden, zeide hij: Heel anders is het lot der onfortuinlijke neutrale landen. Zoowel op zee als te land zijn zij do slachtoffers, waarop Hitlers haat en kwaadaardigheid neerdaalt. Richten wij het oog op de groep van kleine, maar oude historische landen, gelegen in het noorden of de andere groep bezorgde volkeren op den Balkan of in het Donauhekken, achter wie de vastberaden Turk staat. Alle vragen zich heden af, wie het volgende slachtoffer zal zijn, tegen wie de misdadige avonturiers van Berlijn een slag willen slaan. Een Duitsch officier maakt een nood landing in België, met plannen voor een invasie in dat land, dat wellicht door eenige afspraak tusschen Mos kou en Berlijn hel volgende voor werp van agressie zal worden. De Duitsche kuiperijen streven er naar de pas versterkte solidariteit der Slavische vol keren te ondcrmijnon. De stoere Zwitsers be wapenen hun bergpassen en legeren er hun manschappen. NEDERLAND. De Nederlanders, wier diensten aan de Europeesche vrijheid herinnerd zullen worden lang nadat do smet van Hitier zal zijn weggevaagd van het pad der menschheid, staan langs h,un dijken zooals zij dit deden tegen de tyrannen van weleer. Geheel Scandinavië staat onder de be-* dreiging van Nazis ep bolsjewisten De Fin- -nen, diezich in den greep van het gevaar bevinden, laten zien, waartoe vrije mannen in staat zijn. De diensten, welke Fjnland het menschdom bereidt, zijn prachtig Hiermede wordt aan de geheele wereld getoond, de onbekwaamheid van het Roode leger en van de roode luchtmacht. Elkeen kan zien, hoe het communisme de ziel van oen land be derft, hoe het zulk een land mistroostig en hongerig maakt in vredestijd, en lafhartig en verfoeilijk in oorlogstijd. Geen treuriger schouwspel zou denkbaar zijn, dan dat dit schitterende Noorsche ras tenslotte zou ten onder gaan en gebracht zou worden in dienstbaarheid erger dan de dood, door het brute geweld van een overweldigende meer derheid. Wat zou er gebeuren, indien deze neutrale landen, die ik opnoemde en eenige andere, die ik niet opnoemde, in een spontaan ge baar hun plicht zouden doen overeenkomstig het Volkenbondshandvest en zich aaneen zouden sluiten met het Britsche en Fransche rijk tegen de agressie en tegen het kwaad? Op het oogenblik is hun toestand betreurens waardig en deze zal nog erger worden. Zij buigen nederig en vreesachtig voor het Duitsche gewelddreigement, zich troostende met de gedachte, dat Engeland en Frank rijk den oorlog zullen winnen, dat zij alle wetten en overeenkomsten strict zullen na leven en dat inbreuken alleen van Duitsche zijde verwacht kunnen worden Alle hopen, dat de storm zal voorbijtrekken voordat het hun beurt is verslonden te worden. Maar ik vrees, dat de storm niet zal voorbijtrekken, Hij zal steeds luider en steeds verder woe den. Er bestaat geen kans op een spoedig ein de, behalve door een gezamenlijke actie, en indien ooit Engeland en Frankrijk den strijd moede zouden worden en een schandelijken vrede zouden sluiten, zal er voor de kleine landen van Europa met hun scheepvaart cn hun bezittingen niets anders overblijven dan verdeeld te worden tusschen de tegen overgestelde, doch gelijkstaande barbaarsch- heden van nationaal socialisme cn bolsjewis me, Het eenigo dat. zeer van pas komt bij het bepalen van de actie der neutralen, is hun toenemend gevoel voor de macht cn de vast beradenheid van de Westelijke geallieerden. Wanneer wij achter de schermen van het nationaal-socialisme kijken wij hebben vele manieren om dat te doen bemerken wij opvalende teekencn van psychologische en physische ontwrichting. Wij zien tekor ten aan grondstoffen, waardoor reeds de kwaliteit cn de kwantiteit van hun oorlogs industrie wordt belemmerd. Wij bemerken aarzeling en twijfel waardoor diegenen aan het wankelen worden gebracht, die rekenen op geweld en geweld alleen. COMMENTAREN. Engelsche pers verzacht. Fel le taal van Italië. Afwijzing in België. In de Engelsche pers wordt de Al te dui delijke taal van Churchill als niets buiten gewoons gekenschetst. Het is belangwek kend, wordt gezegd, maar duidelijk, dat hierin geen enkele wijziging gezien moet worden in de politiek van de Britsche regee ring. Evenmin beteekent die oproep dét. er eenige wijziging is gekomen in de algemee- ne situatie voor zoover deze drie landen betreft. De Britsche regecring heeft altijd gaarne gezien, dat vrije landen zich zouden vereenigen in den strijd die dient om hun vrijheid te handhaven, en die moet ver hinderen, dat zij geraken onder liet juk der Nazityrannie. België. Op de redevoering van Churchill zegt de Nation Beige: „België heeft nooit een vreemde stem noodig, zelfs niet een vriendschappelijke, die met do beste bedoelingen spreekt, om het tot zijn plicht te roepen. Neen, mijnheer Churchill, Belgic geeft zich niet over aan vrees. Bel gië voedt geen krokodil, het is be reid zijn gebied te verdedigen tegen iederen buitenlandschen aanval." Italië. De Popoio di Roma publiceert, do rede van Churchill onder den kop: „De eerste Lord der admiraliteit tracht de neutralen te tcrrorisecren om ze ertoe te brengen aan den kant van Frankrijk en Engeland te gaan staan." De Regime Fascista zegt in een opschrift: „Churchill doet openlijk een beroep op de neutralen en belooft hun een paradijs op aarde". In Italiaansche politieke kringen ziet men in de rede een rechtvaardiging voor de veelvuldig in de Italiaansche bladen ge uite beschuldigingen dat Engeland en Frankrijk al eenigen tijd hun uiterste best doen om het slachtveld uit te breiden tot geheel Europa. 'n Druk verkeer van rollend mate riaal heerscht. Buitenlandsche bladen hebbèn een bericht gepubliceerd, volgens hét- welk Duitschland aan do Belgische regecring zou hebben verzócht, het 10.000 spoorwagons te verhuren, In officieele Belgische kringen weigert men hieromtrent een verklaring af te leg gen. Men doet slechts opmerken, dat tus schen België en de aangrenzende landen steeds een druk verkeer van rollend ma teriaal heerscht, dat verband houdt met de behoeften van het handelsverkeer. Belga verneemt in industrieele kringen, dat zeer binnenkort verwacht kan worden, dat een aanzienlijk aantal Belgische wa gons naar Duitschland zal worden gezon den om met cokes en steenkolen te worden beladen. De invoer uit Duitschland is den laatstcn tijd aanzienlijk achte ren vormt slechts 20 procent van het normale Cijfer. Wanneer de moeilijkheden, die zich op het oogenblik ten aanzien van het verkeer voordoen, zijn opgeheven, is waarschijn lijk een druk verkeer te verwachten cn. ge zien het gebrek aan wagons in Duitschland, kunnen de grondstoffen alleen met Belgisch materieel in België worden ingevoerd. Het is echter niet te berekenen, welk aantal wagons noodig zal zijn voor dit vervoer, dat, naar men zal begrijpen, niet ineens zal geschieden. Duitschers van Japansch schip gehaald Britsche vloot in China actief. Eenheden van de Britsche vloot in China hebben de Duitsche passagiers van het Ja- pansche s.s. Asama Maroe, wier leeftijd hen voor den miitairen dienst in aanmeking deed komen, van boord gehaald. De kapilcin van de Asama Maroe heeft volgens een D.N.B. bericht uit Tokio bij aan komst te Yokohoma verklaard, dat zijn schip op den Stillen Oceaan door een Britschen kruiser was aangehouden. De Engelschcn hadden het schip doorzocht en 21 Duitsche zeelieden van boord gehaald. In totaal waren 51 Duitschers aan boord, hoofdzakelijk koop lieden, die door de Engelschcn niet werden meegenomen. De best gesalarieerde Amerikanen. Het Amerikaansche ministerie van finan ciën publiceert overeenkomstig de wet de salarissen boven 75.000 dollars, die in 1939 door een enkel persoon zijn getoucheerd. 419 personen hadden inkomsten boven dit be drag. Van twee nersonen bleven de ontvang sten boven de 450.000 dollars en van vier boven de .'300.000 dollars. Countway, van Le ver Bros in Massachussetts, heeft volgens de opgaven 469.713 dollars gebeurd, Watson van de International Business Machines Corp. 453.440 dollars, Grace van de Bethlehem Steel Corp. 378.698 dlrs., Hill van de American Tobacco 331.348 dlrs, Knudsen (General Mo tors) 303.400 dlrs., Claudette Colbert, de film ster, 301.944 dlrs., Warner Baxton 279.807 dlrs., Zanuck 265.000 dlrs., Bing Crosby 260.000 dlrs.. Jack Benny 250.000 dl re., Shirley Templo 114.848 dlrs., Murat en Annabella 87.500 dlrss léderen dag 430 tankwagens uit Roemenië, Onderhandelingen met Rnsland hervat. DE DUITSCHERS IN SOVJET-GALICIë. Duitschland zendt thans geregeld treinen naar Roemenië om petroleum te halen. Alle tankwagens zijn geca moufleerd en zien er nit alsof zij een oorlog hebben meegemaakt. Duitschland ontvangt per dag ongeveer 430 tankwagens of- twaalf treinen vol Roe- meensche olie, en eenige dagen geleden pas seerden, naar U.P. meldt, veertien speciale olictreinen het spoorwegkruispunt Brasov (Kronstadt) in de richting Duitschland. De spoorlijn tusschen Brasov en het cen trum der olievelden is verdubbeld. Als gevolg van het feit, dat alle petroleum, die naar Duitschland wordt verzonden, Bra sov moet passeeren, zoolang de Donau is dichtgevroren en zoolang Duitschland en Rusland niet zijn overeengekomen het voor malige Polen weer voor het verkeer open te stellen, was deze lijn, welke tot dusver en kel spoor had, overvol met treinen. Men gelooft algemeen, dat de Duitsche regèering Rusland zal trachten over te halen haar het voor malige Poolsche gebied tusschen Duitschland en Roemenië af te staan, om aldus een gemeenschappe lijke grens tusschen deze twee lan- dèn tot stand te brengen, hetgeen den Duitsch-Roemeenschen handel zeer zou vergemakkelijken. Havas meldt in verband met deze kwestie uit Cernauti: er is geen twijfel meer moge lijk omtrent de aanwezigheid der Duitschers in oostelijk Galicië, dat tot dusver door de Russen was bezet. Men verneemt uit goede bron, dat eenige honderden Duitsche techni ci en instructeurs zijn aangekomen In de streken rondom -Drohobycz, Przemysl en zelfs te- Lwow, waar zij zich in verbinding hebben gesteld met de Russische spoorweg en legerautoriteiten. Poolsche vluchtelingen, die op Rocmeensch gebied zijn gekomen, verklaarden ten stel ligste, dat zich te Przemysl en Lwow Duit sche soldaten en tanks bevinden. De aanwe zigheid van aanzienlijke afdeelingen gere gelde Duitsche troepen wordt evenwel niet bevestigd. Dultwsh-Russische economische onderhandelingen. De chef der Duitsche economische delega tie, Ritter, is gisternacht om twee uur in Moskou aangekomen, waar hij werd ont vangen door den chef vair het prötdëol Sarkpv. Een wèek geleden was Jh'if naar Berlijn gegaan, doeïi Schnurre was in Mos- kou gebleven om van Duitsche zijde de onderhandelingen te leiden. De Duitsche vertegenwoordigers schijnen te gelooven, dat de onderhanedlingen thans snel zullen vorderen en tegen ,net einde van de maand tot een accoord zullen leiden. Volgens een Times-bericht in het Hsbd. zou te Moskou onderhandeld worden over een verdrag, behelzen de economische concessies voor Duitschland in Poolsch Galicië, voornamelijk ten einde de oliepro ductie verder te ontwikkelen. Bepaalde faciliteiten ten aanzien van korting op den vervoerprijs en speciale ta rieven voor den verkoop van petroleum zouden zijn toegezegd. Om de productie ver der te ontwikkelen zou Duitschland inge nieurs en geschoolde arbeiders, vergezeld van troepen, naar Drochowicza gezonden hebben in Sowjet-Galicië. De correspondent verwacht, dat deze on derhandelingen over een week a tien dagen als geëindigd kunnen worden beschouwd. Er zou een accoord van verstrekkende be* teekenis worden gesloten in zake het vijf jarenplan voor de ontwikkeling van de productie, import en export. AARDAPPELEN WORDEN DUURDER Prijs in de steden met 50 ct. per 100 Kg. verhoogd. De Vereeniging ter Behartiging van den Nederlandschen Aardappelhan- de] te Den Haag deelt mede, dat, tengevolge van ,de langdurige en strenge vorst en de daardoor ontsta ne transportmoeilijkheden en hoege- re kosten, de prijs der consumptie aardappelen in de steden, met in gang van Woensdag 17 Januari was verhoogd met 50 cent per 100 Kg. en vanaf heden wederom met 50 cent per 100 Kg. zal worden verhoogd. Op welk standpunt staat de mi nister? Het Hsbl. voegt aan bovenstaand bericht toe: Het ware interessant te vernemen, of mi nister Steenberghe, wiens politiek er op ge richt is, om stijging der kosten van het le vensonderhoud te voorkomen, aan deze prijsverhooging zijn goedkeuring heeft ge hecht. Zooals men weet, heeft de regeering zélf groote partijen aardappelen voor de groote steden o.a. Amsterdam, opgekocht en opge slagen, terwijl zij ook op andere wijze de prijzen reguleert. De vraag is dus, of het den minister niet mogelijk is, om maatre gelen te nemen, waardoor de consument niet méér behoeft te betalen, terwijl de han del geen schade lijdt door de ongunstige weersomstandigheden. Welkom in de Maashavenl Zaterdagavond is het s.s. „Alfart" van de stoomvaartmaatschappij Van Nievelt Gou- driaan cn Co. te Rotterdam aangekomen. Het schip had een lading graan voor de Neder- landsche regeering, afkomstig uit Bahia Blanca aan boord. Eveneens zijn in de Maasstad aangekomen de stoomschepen „Bli tar" van de Rotterdam- sche Lloyd met een lading tabak en stuk goederen van Java en „Pcnnland" van de Holland Amerika Lijn. Het laatste schip is naar de werf Wilton, Schiedam, gegaan ter reparatie, Doodelijk ongeval te Kampen. De 23-jarige A. de Jong, deel uitmakend van de vrijwillige luchtwacht te Kampen, is gisternacht^ van een twintig meter hoog gebouw gevallen en zoo ernstig gewond> dat hij aan de gevolgen is overleden. Fep,,p4S£Sfi,cej)(ie het, slachtoffer op den grond liggen en trof onmiddellijk maatregelen om den ongelukkige naar het stadsziekenhuis te doen .vervoeren. Medische hulp mocht echter niet meer baten. Dame en jongetje gewond. Zondagmiddag omstreeks kwart over vier zijn op de Stadhouderskade te Amsterdam, nabij het Rijksmuseum, twee personen auto's met elkaar in botsing gekomen. Een van deze auto's, waarin een familie uit Hilversum was gezeten, kwam uit de riqhting van het Leidsche Plein, toen uit de richting Hobbemakade een auto kwam, waarvan de bestuurder links af wilde slaan. Vermoedelijk hebben beide bestuur ders elkaar niet begrepen, met het gevolg dat de wagens tegen elkander botsten. Van de inzittenden van eerstgenoemd voertuig bekwam een 9-jarig knaapje een hoofd wonde. De auto was evenwel zoo ernstig beschadigd, dat deze moest worden weg gesleept. Van de andere auto bekwam een inzittende dame een ribfractuur. Zij is in het Ned. Irs. Ziekenhuis ter verpleging op genomen. Veel belang stellino voor korrel- mais. Daar het risico van ernstige stag natie in den invoer van mais niet denkbeeldig is, streeft de Landbouw- voorlichtingsdienst er naar, den verbouw van korrelmais, zooveel mogelijk te bevorderen. Tot nog toe bedroeg de maisinvoer gemiddeld 1 millioen per jaar, doch in de maan den Sept., Oct., Nov. 1939 werd ruim 60.000 ton mais minder aangevoerd dan in 1938. Het is echter mogelijk dat de Nederlandsche landbouw 1SO.OOO ton korrelmais per jaar pro duceert en zoo een stap doet in de richting: -het vee voederen van eigen bodem! Korrelmais Ls een betrekkelijk nieuw gewas, dat echter de laatste jaren geleidelijk meer de belangstelling van de landbouwers getrokken heeft. In 1936 werden 272 Ha. ver bouwd, in 1937 was deze oppervlakte 782 Ha en in 1938 887 Ha. Er zit dus een geleidelij ke, regelmatige stijging in. Het meest treft men deze mais aan in Noord-Brabant, Noord-Limburg en den ach terhoek. Maar ook elders in Groningen, in Zéeland, op de Veluwe, in Twente wordt verbouwd. Wie met den verbouw eenmaal vertrouwd is, wil ze ook niet meer missen. De opbrengsten loopen nog al eens uiteen, maar men kan ze op zandgrond, indien men de voorschriften goed opvolgt, toch wel stellen op 4000 kg. per ha. In ons land zijn naar schatting op grond van de landbouwtelling van 1930 pl.m. 180.000 ladbouwers, die een zuiver bouw- of een gemengd bedrijf voeren. Wanneer elk van deze, groot en klein, een een kwart ha. mais verbouwde, dan zou er reeds een op pervlakte van 45.000 Ha. met mais worden gezaaid, wat een opbrengst geeft van zeker 15 000X 4 ton 180.000 ton. Dat is nog wel geen millioen, maar het zou toch wel voldoende zijn, om de'even- tueele onregelmatigheden in den aanvoer van buitenlandsche mais op te vangen. Goede soorten! Men zal dan natuurlijk de goede soorten moeten nemen, in het noorden wat vrocgêr rijpende dan in het zuiden, maar aangezien de mogelijkheid van den verbouw van mais overal, waar een goede ontwatering plaats vindt, reeds meermalen ook door dg practijk is aangetoond, mag er op worden aangedrongen, dat de practische landbou wers ernstig overwegen een dergelijke kleine proef te nemen. Groote kosten brengt dit niet met zich mede. Voor Vx H.A. heeft men I2V2 Kl?- zaaimais noodig. De bemesting kan gelijk zijn aan die van rogge of tarwe. De oogst is eenvoudig en voor eigen gebruik is het niet noodig de mais te ontpitten. De kip pen en varkens vreten de kolven geheel leeg of op. Gaarne zal de Directie der Nederlandsche Heidemaatschappij, Sickeszplein 1, Am- hem, haar brochure over den verbouw van mais gratis toezenden aan belangstellende practici en hen ook verder zooveel moge lijk met raad en daad ter zijde staan. Postvluchten op Indië De positie der Indiëvliegtuigen was gisteren: Uitreis: Gier te Jodhpoer (Woens dag te Batavia verwacht). Pelikaan te Bandoeng. Thuisreis: Emoe te Basra (morgen in Napels verwacht). DATA VASTGESTELD. De regeeringspersdienst meldt: Het ligt in het voornemen om de hierna vermelde ploegen dienstplich tigen van de lichting 1940 in te lijven op de daarbij aangegeven datums. Onder de op te roepen dienstplichti gen zijn niet begrepen zij, die zijn bestemd voor officiersopleiding en voor opleiding tot onderofficier-ad ministrateur. Vrijstelling, Dienstplichtigen van de hierna vermelde ploegen, die vrijstelling wegens kostwinner schap of wegens persoonlijke onmisbaarheid dan wel uitstel van eerste oefening verlan gen, kunnen daartoe aanvraag doen. Voor zoover de inlijving in Februari a.s. geschiedt moet de aanvraag met den meesten spoec worden ingezonden. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst be perkte schaal zal worden verleend. Opkomst op 12 Februari 1940: Luchtvaartregimenten, eerste ploeg: 3de en 4de regiment huzaren, voor zoover betreft de paardenverzorgers en -oppassers bij de koninklijke militaire academie of rij school, eerste ploeg; 4de regiment huzaren, voor zoover betreft de paardenverzorgers bij het remontedepot eerste ploeg. Opkomst op 15 April 1940. 2e regiment wielrijders, lste regiment huzaren (geen paardenoppas- sers en verzorgers), lste, 2de, 3e, en 4e regiment huzaren, voor zoover betreft, de paardenverzorgers en op passers bij de Kon. Militaire Academie ol Rijschool, tweede ploeg, Opkomst op 6 Mei 1940. 2e regiment genietroepen (verbindingstroc- ju pen), eerste ploeg, ij 3e regiment genietroepen (verlichtingstro« -ti pen), eerste ploeg, korps pontonniers en torpedisten (ponton niers cn torpedisten), eerste ploeg, 4e regiment huzaren, voor zoover betreft de paardenverzorgers bij het remontedepot, 2de ploeg, lste en 2de regiment huzaren-motorrijder. Opkomst op 3 Juni 1940. Luchtvaartregimenten, tweede ploeg, compagnie intendancetrocpen, derde ploeg, lste regiment genietroepen (pioniers), eer ste ploeg. Opkomst op 17 Juni 1940. Ie regiment luchtdoelartillerie, derde ploeg, regiment kustartillerie, tweede ploeg. DE GLADDE WEG..., Vijf gewonden bij trambotsing op druk kruispunt te Amster dam. Gisteravond om kwart over elf zijn op het drukke kruispunt de Clercq- straat-Bilderdijkstraat te Amster dam een motorwagen van de N.Z. H T.M. en een bijwagen van lijn 3 met elkaar in botsing gekomen,, waarbij vijf passagiers min of meer ernstige verwondingen hebben beko men. De bijwagen van de tram, welke in de lich ting van het Frederik Hendrikplein reed, werd in het midden door den op weg naar Sloterdijk zijnden wagen van de N.Z.H.T.M, getroffen. Door de schok liep de bijwagen uit de rails. Bovendien werd een gedeelte van de tram ingedrukt en sprongen enkele ruiten. Van de passagiers, die door den schok hevig waren geschrokken, liepen er vier, alsmede de conducteur verwondingen op. Een hunner, die over pijn in dè borst klaagde, is door den G.G. en G.D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, alwaar men een ribbenfractuur constateerde. Ook de con ducteur, die een knieblessuur had bekomen, moest in dit ziekenhuis ter verpleging wor den opgenomen. Tengevolge van de botsing ondervond het armverkeer geruimen tijdv traging. De ontspoorde wagen is weer in 1 rails geplaatst, en daarna weggesleept. Lc tram van de N.Z.H.T.M. kon de reis voortzet ten. Deze botsing is vermoedelijk toe te schrijven aan het feit, dat de remmen van de Sloterdijkertram door de gladheid niet goed functionneerden. De gewonde passagiers, die slechts schaaf- en snijwonden hadden gekregen, konden plaatse worden behandeld. 1 tec Eerste Sumatra-tabak aangevoerd Het m.s. „Kedoe" heeft dezer dagen de eer ste partij Sumatra-tabak van oogst 1939 bin nengebracht. Dc lading werd te Rotterdam gelost.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2