E „petroleumdokter" Wij lazen voor II VECHTEN De Amerikaansche Ruwe, pijnlijke lippen PUROL Hengstenkeuring te Hoofddorp Als vrouwen Maandag 22 Januari 1940 Tweede blad 9 Het gevaarlijkste beroep ter wereld jLLLES VLUCHT VOOR DE GE. kVREESDE „SOEPWAGENS". Te Gibbstown In den staat New Jersey vond een geweldigè nitro-gly- cerine ontploffing plaats, welke de huizen in het Zuiden van New Jersey en in het Oosten van Pcnnsylvanië en Delaware deed schudden. De .uit werking van de explosie deed zich voelen tot op een afstand van ruim 80 kilometer. Dit is geen wonder, want er ontplofte een hoeveelheid .van zesduizend pond nitroglycerine. De Amerikaansche levens-verzekering maatschappijen hebben 'n tarief, dat het op schrift: „Gevaarlijke beroepen" draagt Er lijn echter twee beroepen, die niet op deze lijst, en ook op geen enkele andere zijn op genomen. Deze beroepen zijn die van „petru- jeumdokter" en van „nitro-chauffeur". Het aantal dezer mannen is niet groot, doch zij kennen hun werk tot in de puntjes. De pe- ïroleum-dokter is de man, die zieke petro- leumbronnen geneest. Een "petroleumbron is J).v. ziek, wannerr ze weigert, verder petro leum te spuiten, terwijl zich diep onder den grond toch nog wel petroleum bevindt. Vroe ger liet men dergelijke bronnen links liggen, ien trok verder. Tegenwoordig, nu er niet zoo- iveel nieuwe petroleumbron non meer aange boord worden, roept men de hulp van den (pctroleumdokter in, en deze geneest de bron pp radicale wijze. Hij neemt een nitro-glycerine-bom ter grootte van een vuist, laat deze in het boorgat vallen en brengt haar tot ontploffing. Daardoor wordt de petroleum, die nog aanwezig is, diep onder den grond samengeperst, in de buizen geperst en zoo omhoog ge drukt. De petroleum begint dan weer to vloeien. Een ander maal kan liet. gebeuren, dat de pctroleum-boor ergens blijft steken. Ook dan [wordt de pctroleumdokter er bij geroepen Om de belommering door een exposie uit fclen weg te ruimen. „Soepwagens". De nitro-chauffeur bestuurt de auto, die de In vaten verpakte nitro-glyccrine naar de boortorens vervoert. Dergelijke auto's in Amerika gewoonlijk soepwagens" genoemd zijn meestal helrood geverfd. Deze oiv - dcrschcidingskleur is noodzakelijk, daar soms de geringste schok de lieéle lading uit lelkaar kan doen springen. De menschen. die jdan ook in de verte een „soepwagen" zien aankomen, maken doorgaans, dat ze zoo spoedig mogelijk een eind van den rijweg Vandaan komen. Automobilisten laten hun [Wagen in den steek en rennen weg. Alleen de nitro-chauffeur bewaart zijn kalmte: met een fatalistische onverschilligheid rijdt hij (met een slakkegangetje verder. Meestal wordt de nitroglycerine in den Pacht vervoerd; soms is het echter noodza kelijk de transporten overdag te doen plaats- Vinden. Wel worden altijd de dorpen en plaatsjes vermeden op niet eens te spre ken van de steden die op het traject van het nitro-transport liggen. In een groote boog rijdt de chauffeur om de dorpen heen. Liefst vrijgezellen. Vrijwel alle nitro-chauffeurs zijn ongetrouwd. daar de getrouwde •mannen niet gemakkelijk toestem ming van hun vrouwen krijgen om dit gevaarlijke vak te beoefenen hetgeen trouwens heel begrijpelijk is. Het salaris van een soepwagen bestuurder is zeer hoog evenals natuurlijk dat van een petroleum- dokter; daarom zijn er altijd wel liefhebbers te vinden voor deze baantjes. Avonturen. Een Amerikaansche pctroleumdokter ver belde eens het volgende over zijn avontuur lijke loopbaan: „Het grootste gevaar van nitro-glycerine is het feit, dat zij zoo volkomen onberekenbaar is. Eens stond ik bij een boortoren te wach ten op de komst van een soepwagen. Ein delijk kwam de wagen; de chauffeur stapte .uit en reikte mij een der vaten aan. Door een onvoorzichtige beweging lieten wij het Vat. vallen. \\*ij schrokken natuurlijk gewel dig, en waanden ons reeds dood. Ik sloot de ©ogen en wachtte... maar er gebeurde piets! Het vat sprong niet uit elkaar. Dezelfde chauffeur vervoerde twee maan den later nogmaals een wagen met vaten nitroglycerine naar de boortorens. Onderweg bemerkte hij. dat een der vaten ver naar den buitenkant geschoven was. Voorzichtig rem de hij, stapte uit en wilde het vat verschui ven. Doch nauwelijks bad hij het vat aange raakt. of een geweldige knal weerklonk... Van den man was niets meer overgebleven. Niemand kan je dus eigenlijk vertellen, hoe je met dit gevaarlijke goedje om moet gaan. De eene keer valt een vat om en gebeurt er niets; een andere keer raak je met één vin ger een vat aan en alles springt uit elkaar. Een dof gerommel en toen.... niets meerl Een petroleum bron. die niet meer vloeit, [Wordt zeer gemakkelijk genezen. Men neemt een nitro-glycerinebom, laat deze aan een touw in de diepte van het boorgat zakken. iWanneer men merkt, dat deze op den grond gekomen is. dan hoort men een dof, onder- aardsch gerommel en na eenigen tijd begint de petroleum weer te vloeien. Een bewijs, dat de bom zijn werk onder den grond goed Verricht heeft. In Augustus van het jaar 1936 moest ik een bron In de buurt van St. Bar- bara weer laten werken. Ik liet de bom in de diepte zakken, hoorde een dof gerommel en toen niets meer. In het ziekenhuis van fct, Barbara kwam ik weer tot bewustzijn...! Wat was namelijk gebeurd? De bron had zich, zooals wij dat uitdrukken, „geweerd". Dat beteekent, dat de nitroglycerine recht omhooggegaan is. de buizen en de boorto rens weggerukt en alles, mij incluis, tien meter de lucht ingeworpen heeft. Eens, in December 1934 had ik een ander onaange naam avontuur. Ook toen „verweerde" de bron zich. De bron was zeer diep, dus naar menschelijke berekening kon er niet veel ge beuren. De nitro-chauffeur zou ons helpen, en wij lieten de wagen nitroglycerine rustig naast den boortoren staan, omdat toch alles veilig was. Toen gebeurde het ongelooflijke Uit den boortoren schoot 'n geweldige vlam, onmiddellijk begon het hout van den toren te branden en ook de wagen met nitro vatte direct vlam. Ons leven hing aan een zijden draadje. Het was onmogelijk, de vaten nog te verwijderen. Wegloopen was even dwaas. Een van mijn vrienden echter pakte met groote tegenwoordigheid van geest een ge weldige lap zeildoek en smeet die over den wagen om zoodoende de vlammen te dooven. Het was een buitengewone heldendaad ge weest en mijn vriend kreeg van de maat schappij een geschenk in den vorm van 50.000 dollar. Hij had ze eerlijk verdiend! Een bom in zijn hoed gevangen. De pctroleumdokter Fredcric Shaw haalde eens het volgende kunststukje uit: de eerste nitrobom in een „zieke" bron veroorzaakte geen ontploffing, waarna Shaw een tweede er in liet zakken. Eer de tweede echter ver gezakt was, kwam er plotseling een reus achtige 'petroleumstraal uit den grond. Mid den in die oliestraal echter zat nog die an dere nitroglycerinebom, tot groote ontzetting van ieder, die zich op het veld bevond. Ieder oogenblik kon er een geweldige ont ploffing volgen; Shaw verloor echter niet zijn tegenwoordigheid van geeste rende naar den toren en ving de bom in zijn hoed op. Half verblind door de petroleum, die in zijn gezicht gespat was. strompelde hij terug. Hij had het leven van honderden menschen ge red. Zoo is het leven var, een petrolcumdokter op de groote petroleumvelden in Amerika! Uit onze Omgeving NIEUWE NIEDORP FANFARECORPS EXCELSIOR. In het lokaal van den heer Kossen had de jaarvergadering plaats van het fanfare corps Excelsior. Bijna alle leden waren aan wezig. Voorzitter was de heer Strijder. De heer Jb. Blokker bracht verslag na mens de commissie voor het nazien der re kening. De ontvangsten hadden bedragen f 629.70; uitgaven f 618.73. Kassaldo f 10.97 Bij vorig jaar een achteruitgang van f 16. De rekening werd onder dank voor het accurate beheer goedgekeurd. De heer P. Kindemans werd aangewezen als commissielid voor het nazien der reke ning voor het volgende jaar in de plaats van den heer Jac. Blokker. De bei'de aftredende bestuursleden, de heer W. C. v. Rossum en C. Koorn werden met overgrootc meerderheid van stemmen herkozen. Tot afgevaardigde naar de vergadering van den Westfrieschen Bond van Harmo nie en fanfarecorpsen werden benoemd de hecren H. Boer Sr. en J. Siewerts. Medegedeeld werd, dat dit seizoen geen uitvoering zal worden gegeven. Men besluit evenwel medewerking te verlecnen aan de in Februari te houden uitvoering van Nie- dorps Gemengd Koor. Bij het gemeentebestuur zal een verlo ting worden aangevraagd tot stijving der kasmiddelen. In korten tijd weer zacht en soepel door Besloten werd aan een eventueel Bonds- concours deel te nemen en 's zomers iedere maand een concert te geVen te beginnen in Mei. Bij de rondvraag bracht de heer Gerard v. d. Slot ter sprake om voortaan samen werking met plaatselijke vereenigingen te zoeken voor het geven van uitvoeringen ten einde finantieele stróppen voor de vereeni- ging te voorkomen. Het Bestuur zal een en ander overwegen. Aan de N. H. Weezenadministratie zal een dankbetuiging worden gezonden voor de genoten steun in het afgeioopen jaar. Ernstig zal worden gepoogd nog eenige leerlingen te werven aangezien nog instru menten beschikbaar zijn. Hierna volgde sluiting. STEUNVERLEENING B. Alhier heeft een uitdeeling plaats gehad van de zoogenaamde B-steun. De steun is verleend in natura en bestond hoofdzakelijk uit kleeding en kleedingstoffen. ZE TREFFEN HET NIET. Een schaap van den heer J. A. Mijts al hier, bracht gister twee lammeren. ZAKENVERLOF. Aan de dienstplichtige veehouders S. Buis en P. Schager is zakenverlof verleend voor den tijd van een week. SCHOORL SCHOORL'S GEMENGD KOOR CON- CERTEERT. Schoorl's Gemengd Koor gaf onder leiding van zijn directeur, den heer C. Jonker, in de zaal van Nic. Schuyt zijn eerste concert in dit seizoen. Medewerking verleenden het dameskoor ,Half vijf" o.l.v. mevr. Jopker— Jonker, Alk- maar's dubbelmannenkwartct „Zang en Vriendschap", dir. de heer C. Jonker en de voordrachtskunstenaar, de heer P. Cloeck. Er was ondanks de met sneeuw bedekte wegen heel wat belangstelling voor dit con cert. Het hoogtepunt van den avond was de verklanking van psalm 103, getoonzet door Jac. Bonset. Indrukwekkend klonk weer „Gelijk het gras is ons kortstondig leven", waarbij de bassen met hun somber klokgelui den hoor ders als het ware een „memento mori" toe riepen. Na beëindiging was het een oogen blik doodstil in de zaal, toen week de betoo- vering en barstte een onbedaarlijk applaus los. Het was een prestatie, waarmee kooi en directeur veel eer inlegden. Ook met het Cantio Sacra van Sweelinck, met zijn „Ho- die Christus Natus est" cn andere nummers toonde het koor weer zijn groote kunnen. Het dameskoórtje „Half Vijf" en het dub- belmannenkwartet „Zang en Vriendschap" hadden eveneens eeu./dankbaar gehoor droegen niet weinig bij'tot het, succes van dezen avond. Tenslotte nog een woord van hulde aan den pianist Nico Akkerman, die de begeleiding verzorgde. De heer P. Cloeck bracht verder een zeer gewaardeerde afwisseling in het program ma. Deze voordrachtskunstenaar was beur telings vroolijk en verdrietig en het publiek, dat geheel meeleefde, was gul met zijn ap plaus. Het traditioneele bal besloot den mooien avond. HARENKARSPEL WAARLAND. NIEUW FANFARECORPS. De vroegere leden van het onlangs ontbon den fanfarecorps „St. Grcgorius" alhier ver gaderden een dezerdagen ten locale De Posthoorn van C. v. Ophem te Waarland. De vergadering werd geopend door den oud-voorzitter G. Lantman welke de vele op gekomenén van harte welkom toeriep. Na verschillende besprekingen werd una niem besloten een nieuwen dirigent zien te krijgen, en wel de heer Peetoom te Alkmaai. Het bestuur zal zich in verbinding stellen met genoemden heer. Na eenige besprekingen van meer huis- houdelijkcn aard sloot de voorzitter deze vergadering. LANGEND1JK VERZOEK OM UITGIFTE VAN INVOERVERGUNNINGEN. Het Centraal Bureau der Veilingen heeft ter bevoegdor plnatsc aangedrongen op'de onmiddellijke uitgifte der benoodigde invoer vergunningen voor onze verschillende kool soorten in Duitschland. We vernamen, dat aan dit verzoek is tegemoetgekomen, doch dat nu weer een ernstig gebrek aan spoor wagens oorzaak is, dal de inwilliging van dit verzoek practisch nog zeer geringe gevol gen heeft. STROP MET DE UIEN. Op de Langcndijker fuinbouwakkers staan nog groote hoeveelheden uien in rennen of in hoopen opgeslagen. Hoewel de ui een pro duct is, «lat een vrij lage temperatuur zon der schadelijke gevolgen kan verdragen, wordt nu toch bij de voortdurende strenge vorst gevreesd, dat de vorst heel wat schade zal hebben gedaan. Verschillende partijen, die niet al te best beschut waren, zullen on getwijfeld aan kwaliteit hebben ingeboet. ZUIDSCHARWOUDE. IJSCLUB. In de gehouden vergadering van de alhier bestaande IJsclub, waarin naast het Bestuur slechts 2 leden aanwezig waren, heeft de secretaris zijn jaarverslag uitgebracht, waar in de ijswedstrijden werden gememoreerd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f323.77, de uitgaven f 163.86, zoodat het voor- deelig saldo f 159.91 was. Als bestuursleden werden herkozen de hee- ren II. Metselaar en J. Kramer. Als nieuw bestuurslid, in plaats van den heer S. de Boer, werd gekozen de heer A. Tuinman. De heer Dc Boer wordt als cere-voorzittcr aan gewezen. HOOGWOUD DE VORST WAS DE BAAS. De strenge vorst deed Vrijdag een auto bus naar Hoogwoud onklaar raken. Tot on zen spijt konden daardoor de kranten niet op tijd worden bezorgd Zoodra wij mededee- ling van dit feit kregen, hebben wij nog meer uitgebreide maatregelen genomen, teneinde regelmatige bezorging te garandecren. Riskant werk in den winter! Het was bar weer, sneeuw en nog eens sneeuw, gelukkig was de manege een prachtig redmiddel, de monsterbaan bin nen was eigenlijk te kort maar het #ging. De keuring had plaats onder de nieuwe paardenwet 1939. Twee juryleden met een arbiter, niet meer longeeren, niet meer branden. Zeventien hengsten waren aan gegeven, een bleef afwezig. Twee kwamen enkel voor de premiekeuring. Drie veulen- boekhengsten werden afgekeurd en twee idem die eerder in het Keurstamboek wa ren opgenomen. Bram van de Lente, eig. Immink; Egard van Wieringermeer, eig. Dielcman; Floor van Amsterdam, eig. De Jong. Alle drie goedgekeurd voor dekking. Houtain van Wieringermeer, eig. Dieleman was de eenigste die van uit het veulenboek in het Keurstamboek werd opgenomen. Marquis van Jan Gerardshof, eig. Vereen. Hoofddorp; Jaap vari Luntcrshoek, eig. Vereen. Hoofddorp en Hurcule van de Lou- isa, eig. Gebrs. Kerckhaert werden alle drie voor een jaar goedgekeurd. Danseur, eig. J. C. Witte en Clairon, eig. Joh. de Graaf werden beide voor vier jaar goedgekeurd. Bij dc premiekeuring werd in de groote en in de kleine maat gekeurd. In de groote maat was no. 1, f 60. Ele gant van Willy, eig. Vereen. Hollands Noorderkwartier. Deze stond er extra bij en is onverslaanbaar; No. 2. f 50. Danseur, eig. J. C. Witte, kwam verder als verleden jaar. stond in prachtconditie. Beiden kre sen ieder een medaille toe. No. 3. f 40, Jaap van Luntershoek, eig. Vereen. Hoofd dorp. „ROOD-VóóR!" In een fel artikel reageert het Volk (s.d.a.p.) op een stuk in de Javabode, geschreven door den hoofdredacteur, den heer Zentgraaf. Wij nemen de volgende fragmenten uit de arbeiderspers over: De schrijver beweert name lijk, dat men in Indonesië sceptisch staat tegenover de eventueele prestaties van de Nederlandsche weermacht En waarom? Wel, omdat „de par tijscheiding daar scherp blijft doorgetrokken", terwijl „de onmiskenbaar revolutionnaire geest der reeds lang van den eersten schrik bekomen S.D. A.P. er vrije toegang heeft." Dit wordt toch wat al te gek. Hier wordt een kwart deel van de Nederlandsche weermacht, van de jonge mannen, die, met groote per soonlijke opofferingen, voor de onschendbaarheid van ons grondgebied waken en straks misschien geroepen zullen worden, daarvoor met den prijs van hun bloed te betalen, in de meest liederlijke verden king gebracht door een kwaadsappigen ouwen heer, veilig en wel achter zijn schrijftafel gezeten in het warme Batavia. Aan de betichting gaan wij met een minachtend zwijgen voorbij, aldus het Vk., dat ver volgens betoogt dat 't niet de gelederen der S.D.A.P. zijn, waartoe o.a. de sujetten be- hooren, die in deze dagen van spanning door de landsover- heid in het oog moeten wor- De soc.-democratische soldaat den gehouden, omdat men re den heeft om te vermoeden, dat zij, wanneer wat God verhoede! het uur der be proeving voor ons land mocht aanbreken, aan onze strijden de weermacht een dolkstoot in den rug willen toebrengen. Als dc hoofdredacteur van dc „Java Bode" niet begrijpen mocht, waar deze lieden wèl gevonden kunnen worden, laat hij dan eens rondzien in kringen, waarmede hij, toen de conjunctuur hem gunstig scheen, zoo levendig heeft gc- coquetteerd. Maar den sociaal- democratischen soldaat blijve hij met zijn misselijken praat van het lijf. Rood vóór! Inderdaad, als het uur van het gevaar aanbreekt, zal de roode sol daat zijn plicht doen in trou we verbondenheid met zijn makkers. Hij heeft er echter recht op verschoond te blij ven van het kwaadwillig ge- mummel der schrijf tafelhel- dcn. LEELIJKE NAMEN. Een inzender houdt in de Haagschc Post een pleidooi .voor wettelijke naamsveran dering. Hij schrijft: Blijkens een artikel in de H. P. van 13 Januari jl. wordt ook hier te lande, gelijk in Zweden, naamsverandering aan dc orde gesteld Nu is mijn vraag: zou men van deze gelegenheid geen ge- btuik kunnen maken om eens een opruiming te hou den onder de 1 e e 1 ij k e na men? Tal van Nederlandei's zuchten onder een naam (van), waarvoor men zich da gelijks weer geneert dien te noemen. Het zijn oude scheld- of bijnamen, die tot „van" zijn geworden. Het zou mij te ver voeren alle namen, die voor verandering in aanmer king komen, te noemen. Ze zijn te verdeelen in bespot- t e 1 ij k e namen, onzede lijke namen, 1 e e 1 ij k e namen en diernamen. Ja, er zijn zelfs namen, welke men in een fatsoenlijk blad niet kan noemen. Rond te loopen mot zoo'n naam geeft een ge voel van minderwaardigheid. Nu is mijn verzoek: laat dc regccring naamsverandering zonder veel omslag en kosten aan de orde stellen. Zeer ve len zullen daar hoogst dank baar voor zijn. Het gaat niet om een mooien naam: een ge wone, nietszeggende naam is ons al welkom. Een kleine bij drage voor de schatkist, bijv. f 10 a f 15, hebben wij - daar graag voor over. Kapitaal krachtigen wel meer. DAARMEE IS DE KOUS AF. Uit de Maasbode (r.k.): Blijkens een artikel van zijn hand in de soc.-dem. „Ar beiderspers" is professor J. van Gelderen van meening, dat het Nederlandsche volk er recht op heeft te weten, hoe de Katholieke Staatspar tij denkt over de grondslagen van ons staatsbestel. Daarin heeft de hoogleeraar groot gcijlk. Maar een man van zijn standing Kamerlid boven dien, moest niet vragen naar den hekenden weg. Want er staat met zooveel woorden in art. 2 van de al- genieene richtlijnen over den staatsvorm in het program der Katholieke Partij: „Onder verwerping van iederen vorm van dictatuur worde door middel van in vrijheid geko zen volksvertegenwoordiging aan het volk zijn staatkundig medezeggenschnp verzekerd". Daarmee is de kous af. Zij was al af in 19.%. Wat een niet-lid der Staatspartij in „Aristo" over deen staats vorm beweert, raakt „de" ka tholieken evenmin als „dc" socialisten verantwoordelijk zijn voor opinies van den heer De Kat ol Kièsv Amazonen, Kenau Simonsd. Hasselaar en de Falange, Velen denken, dat de vrouwen organisaties tot hulpverleening in oorlogstijd zooals men o.a. in Ne derland. Duitschland en Frankrijk vindt en vrouwelijke soldaten troepen, zooals o.a. China. Rusland en Finland ze kent. een uitvinding is van den modernen -tijd. Doch niets is minder waar. Wanneer men mocht denken, dat de „strijdende vrouw" een verschijnsel is van dc laatste jaren, behoeven wij alleen maar te herinneren aan de Amazonen, om deze gedachte te doen verdwijnen. De Antieken kenden twee soorten Amazonen: dc Aziati sche en de Afrikaansche. Vrijwel alle an tieke schrijvers deelden iets over haar mede, vanaf Herodotus tot Strabo en Justinus. Men vertelde, dat de Amazonen vrouwen waren, die in haar staat de heerschappij voerden, de wapens hanteerden (hoog, speer, bijl. zwaard en halvemaanvormig schild), en te paard of te voet streden onder lei ding van een koningin. Kinderen zouden zij krijgen, hetzij door den omgang met de mannen in hun eigen land, die zij vermink ten om hen te behcerschen, hetzij met vreemdelingen. Van de goden vereerden zij vooral Ares (den oorlogsgod^, die als baar stamvader gold. en do Epheisische Artemis, wier tempel door haar zou zijn gesticht. De Aziatische Amazonen zouden in de buurt van de Kaukasus hebben gewoond. Hier zij opgemerkt, dat genoemde streek toentertijd voor de volken rondom de Mid- dellandsche Zee dc dragers der cultuur in de Oudheid zoo ongeveer gelijk stond met het einde der wereld, zoodat de oude verhalen over die streken wel meer op fantasie dan op waarheid berustten. Niet anders is het gesteld met de verhalen over de Afrikaansche Amazonen. De hofdbron hiervan zijn de geschriften van den om streeks het begin onzer jaartelling levenden Diodorus Siculus. die zelf zegt, dat de Amazonen in het Westelijk deel van Libyë wonen,, aan dc grens van de wereld. De vrouw de baasl Het ontstaan van genoemde verhalen over dc wonderlijke toestanden der Ama zonen-heerschappij zijn waarschijnlijk te danken geweest aan toestanden, waarbij de vrouw de baas was. zooals men dat kende bij de Skythen in Zuid-Rusland en Zuid- Siberië, maar ook in Klein-Azié en Libyë. Het feit, dat b.v. de Massageten een konin gin hadden en geen koning, wijst hierop, riok in de Alexandcrsage komen de Ama zonen nog voor. Een historische kern moet dus wel aan de sage ten grondslag liggen. De „Amazonenrivier". Met dc antieken verdwijnen ook de be richten over de Amazonen gedurende en kele eeuwen. Dan vindt men weer gewag gemaakt van de Bohcenische Amazonen, namelijk van dappere vrouwen, die in het jaar 739 n. Chr. na het sneuvelen van hun mannen, gedurende zeven jaar. onder aan voering van Wlasta, oorlog voerden en ein- deilijk meer dooi list dan door geweld on derworpen werden. Toen de Europecsche ontdekkers van Amerika aan den oever van Zuid-Anierika's grootste rivier gewa pende vrouwen zagen, gaven zij aan dien stroom den naam „Amazonenrivier". Oreal- lana, die in 1539 deze rivier als eerste op voer, vond niets anuers dan enkele vrou wen, die met de mannen van hun stam gezamenlijk tegen de indringers streden. Keuau Simonsd. Hasselaar. Berustten de verhalen over strijdende vrouwen uil de oudheid veelal op fantasie, rëeler zijn die. welke dateeren na de 15de eeuw. Ook ons land kende toen vele held haftige vrouwen; dc meest bekende was wel Kenau Simonsd. Hasselaar uit Haarlem. In tegenstelling met hetgeen men meestal denkt, was Kenau geen pootige volksvrouw, integendeel: zij en haar echtgenoot Nan- ning Borst kwamen uit aanzienlijke ge slachten. Tijdens Haarleni's ontzet Nan- ning Borst was toen reeds overleden vocht Kenau aan het hoofd van 300 vrou wen met de mannen mee op de stadswal len. Minder bekend zijn: Trijn Rcmbrandts uit Alkmaar, Trijn van Leemput uit Utrecht, Catharina Rosé en Maeyken in den Hert uit Sluis, en Baucke Poppema te Berlikum, die allen voor hun steden heb ben meegestreden. Ook in de Fransche Revolutie bobben tal rijke vrouwen meegevochten, totdat de Con ventie dit verbood. Niets nieuws onder de zon. Er was dus niets nieuws onder de zon, toen men vernam, dat tijdens de laatste Spaansche burgeroorlog een vrouwelijk ba taljon meevocht; de „Falange". Doch niet alle leden der „Falange" vochten aan het front. Het nieerendeel verzorgde achter de fronten de kinderkleeding en -hvgicne en verrichtte ander maatschappelijk werk. An ders is het gesteld met de vrouwelijke troc- penafdeelingen in China en Rusland, die daadwerkelijk meevechten. De duizenden Engelschen, welke zijn toe getreden tot dc verschillende vrouwenorga nisaties tot hulpverleening in oorlogstijd, verrichten thans de meest verschillende werkjes, nu de meeste mannen van het land aan het front zijn. In iets geringere mate is dit in Frankrijk het geval, terwijl ook Nederland, met name in de groote ste den tegenwoordig dergelijke organisaties kent: de K.V.V.. oftewel van Vrouwelijke .Vrijwilligers»

Schager Courant | 1940 | | pagina 5