GRANATEN op Luxemburg K.N.IX.M. vliegtuig in zee gestort „Italië zou geen Russische penetratie dulden' Balkanconferentie wordt voorbereid tfjihaatien. Internationale wedstrijden te Oslo Ondanks de moeilijke omstandigheden is het den Noorschen Schaatsenrijders Bond gelukt wedstrijden in het hardrijden op de schaats met buitenlandsche deelneming in de Noorsche hoofdstad te organiseeren. Zoo is dan Zaterdag een aanvang gemaakt met een tweedaagschen wedstrijd tuschen een team van acht Noorsche ryders en een gemengde ploeg, bestaande uit de drie Letten, ééén Zweed, een Amerikaan en de drie Letten, één Zweed, een Amerikaan en en Van der Scheer, Voordat de wedstrijden in het prachtige Bislet stadion begonnen, werd de groote en sportieve Finsche rijder Birger Vasenius, die in 1939 den hoogsten titel in de schaatsensport behaalde en in het begin van deze maand in dienst van zijn vaderland ten noorden van het Ladogameer sneuvelde, plechtig herdacht. Eerst werden de 500 en de 5000 meter ge reden, terwijl ook de 1500 en de 10.000 meter op het programma staan. Op de 500 meter won de Let Berzins, die het vorige jaar te Riga Europeesch kampioen werd, in den tijd van 43 sec. voor den Noor Krogn, die er 0.1 sec. langer over deed. Dolf van der Scheer was op dezen afstand de snelste der Nederlanders. Hij noteerde 46.2 sec. Langendijk, wien de 500 meter minder goed iigt, maakte een tijd van 46.5 sec., terwyl voor Koops 47.5 sec. werd genoteerd. De drie Nederlanders bezetten met deze pres taties de drie laatste plaatsen in het klassement van den 500 meter. Op den 5000 meter zegevierde de Noor Erling Hagen in een tijd van 8 min. 27,7 sec. voor zijn landgenoot Wangberg met 8 min. 30,8 sec. en Berzins met 8 min. 32,8 sec. Op dit nummer was Langedyk de beste Ne derlander. De Nederlandsche kampioen noteerde 8 min, 51.2 sec., terwyl Koops op hem volgde met 8 min. 52,4 sec. Zij werden respectievelijk achtste en negende in de rangschikking der 5000 m. Van der Scheer was vijftiende met 9 min, 17.6 sec. Men vergelijke deze tijden eens met die van de kampioenschappen te Groningen, toen voor hen resp. 9 min. 17.8 sec., 9 min. 23 sec. en 9 min. 34.2 sec. werden opgenomen. In het klassement na den eersten dag heeft Berzins de leiding. Charles Mathisen bezet de tweede plaats, terwijl Aage Johansen op de derde plaats beslag legt. EEN VIERDE PLAATS VOOR LANGEDIJK OP DE 10.000 METER, Zondag is in de Noorsche hoofdstad de wedstrijd tusschen Noorwegen en de ge mengde ploeg vooqrtgezet. Het ys was in prachtige conditie. Het vroor nog drie graden, terwijl er thans iets meer wind stond dan gis teren, Onze drie Nederlandsche rijders hebben zich wederom goed geweerd. Hun prestaties in vergelijking met de overige deelnemers lyken misschien niet zoo fraai, doch hun tij den, welke ook vandaag weer beter zijn dan zij tot nu toe in dit seizoen boekten, bewijzen wel, dat zij de training van de afgeloopen week hebben gebruikt. Langedijk was op beide afstanden de snel ste Nederlander. Op de 1500 meter was Charles Mathisen winnaar in een tijd van 2 min. 20.7 sec., ge volgd door Berzins met 2 min, 20.8 sec. en Wallace met 2 min. 21,3 sec. Langedijk no teerde 2 min. 27.2 sec. en werd als dertiende geplaatst. Van der Scheer en Koops eindigden op de twee laatste plaatsen met respectievelijk 2 min. 30,8 sec. en 2 min. 32,9 sec. Vergeleken met de tijden, welke onze land- genooten deze maand tijdens de Nederland sche kampioenschappen te Groningen maak ten. n.1, 2 min. 33,9 sec. door Langedyk, 2 min. 36,2 sec. door Van der Scheer en 2 min. 38.3 sec. door Koops, blijkt toch, dat zij thans in beteren vorm zijn. Ook de 10.000 meter werd door Mathisen gewonnen. De Noor noteerde een tijd van 17 min. 37.5 sec. Staksrud was tweede met 17 min. 42,3 sec., terwijl Wangberg als derde eindigde in J7 min. 50.8 sec. Langedijk reed een fraaie 10.000 meter en kon zich als vierde klaseeren. Men noteerde 17 min. 54,6 sec. voor onzen landgenoot. Koops en Van der Scheer werden elfde en veertiende met resp. 18 min. 41,8 sec. en 19 min. 27,5 sec. De tijden van onze vertegen woordigers op de Nederlandsche kampioen schappen te Groningen waren op dit nummer Langendyk 19 min. 15,1 sec., Koops 19 min. 4 sec. en'Van der Scheer 19 min. 54.2 sec. Krog en Elviken kwamen niet aan den start van de 10.000 meter. In het algemeen klassement heeft Charles Mathisen, dank zij zijn twee eerste plaatsen van vandaag en het minder goede rijden van Berzins op de 10.000 meter, de eerste plaats veroverd met 195.635 punten. Berzins is tweede met 196.088 punten, derde Staksrud met 197.602 punten. Langedyk is door zyn 10.000 meter enkele plaatsen opgeschoven en eindigde als negen de met 202.450 pnt. De twaalfde plaats werd bezet door Koops met 207.797 punten, terwijl Van der Scheer als veertiende en laatste eindigde met 210.602 punten. Uit de resultaten blijtk wel, dat de Noren zich sterker hebben getoond dan de rijders der gemengde ploeg. Van de eerste acht der algemeene rangschikking bezetten de Noren de eerste, de derde, de vierde, de vijfde, de zevende en de achtste plaats. West Friesche Dorpentocht Moeilijk parcours voor de deel nemers. De zware sneeuwval van Zaterdagavond en Zondagmorgen is oorzaak geweest, dat de West-Friesche dorpentocht, uitgeschreven door den IJsbond Hollands Noorderkwartier, voor de deelnemers een groote prestatie is gewor den. Ruim vijfhonderd schaatsenrijders uit alle deelen van het land hebben aan dezen 42 km langen rit deelgenoemen en, gezien de omstan digheden, moet het verbazing wekken, dat 350 rijders den tocht tot een goede einde hebben gebracht. Hoewel het bestuur des morgens nog twij felde of het verantwoord was den rit te doen doorgaan, zwichtte men voor den drang van velen, die hadden ingeschreven. Het eerste stuk van het parcours was zeer zwaar (het sneeuwdek was bijna 30 cm dik), doch verder op bleken de ijsclubs" bezig te zijn met het ruimen der banen, zoodat hoe verder men kwam, des te beter het ijs werd, Om negen uur zijn de deelnemers uit Enk huizen gestart. Het waren twee Amsterdam mers, de heeren Trooster en Smit, die een uur later vertrokken en toch nog als eersten binnenkwamen. Hun tijden waren respectie velijk 2 uur 55 min. en 3 uur. De eerste dame was mej. C. Groen (Bovenkarspel), die over den afstand 3 uur 40 min. deed. Ondanks den 'minder goeden toestand, waarin de banen tengevolge van de sneeuw verkeerden, kan men weer van een volledig geslaagden tocht van den IJsbond Hollands Noorderkwartier spreken. Duitsche kampioenschappen in het hardrijden Zaterdag zijn te Zeil om See de wedstrij den in het hardrijderf op de schaats om het kampioenschap van Duitschland aangevan gen. Het ijs was bros, waardoor geen fraaie tijden genoteerd konden worden. Bieser werd eerste op de 500 meter in 47.6 seconden. Wa zulek werd tweede met 47.8 seconden, terwijl Stiept de derde plaats bezette met 47.9 sec. Op de 3000 noteerde Wazulek 5 min 10.2 sec. In de algemeene rangschikking leidt Wazu lek na den eersten dag met 99.483 punten voor Stiept met 100.600 punten, Leban met 102.583 punten en Bieser met 103.350 punten. Wazulek Duitsch kampioen Op den tweeden dag der Duitsche kam pioenschappen in het hardrijden wist Wazu- tek zijn titel met succes te verdedigen. Hij won vandaag ook de 1500 meter en de 5000 m in resp. 2 min 58.5 sec en 8 min. 55.6 sec. Met 202, 510 punten eindigde Wazutek op de eerste plaats, gevolgd door Stiept met 204.933 punten, Lebaji 209,043, Barwa en Bieser. Slikker wint kampioen schap van Nederland Hoofdklasse kleinbiljart. Op den tweeden dag van het tournooi om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse klein biljart, dat in hotel Noord-Brabant te Utrecht plaats vindt, bereikte Slikker de vol gende resultaten: pnt. brt. h.s. gem, Slikker 400 38 38 10,52 Penning367 38 65 9.65 Wederom boekte onze biljart-matodor uit Anna Paulowna dus 2 overwinningen, waar door hij den titel voor ret grijpen had. Ook Zondag wist Slikker zijn partyen te win nen en op fraaie wyze wist hrj zoodoende kam pioen van Nederland te worden. De uitslagen luiden: 400 36 31 11,11 357 36 45 9 91 400 39 90 10.26 400 39 83 10.26 Beekhof De eindstand ziet er als volgt uit: gesp. gew. p. c. brt. h.s. gem. 1. Slikker76 13 2800 238 90 1176 2. Beekhof 74 9 2623 204 90 12.85 3. Koehler 7 4 8 2508 217 98 11.55 4. Penning 7 3 6 2462 213 65 11.55 5. Velgersdyk 7 3 6 2334 227 105 10.28 3aes 7 3 6 2040 226 91 9 02 7. Mulders 7 2 4 2392 196 124 12.20 8. Haberer 7 2 4 2110 197 82 10.71 De postduiven- tentoonstelling van „De Verheven Wind Prachtige inzendingen en prachtige prijzen. Zaterdag en Zondag hebben de post- duivenliefhebbers in Hollands Noorder kwartier hun hart kunnen ophalen. Want in het Militair Tehuis in de Spoor straat was er een tentoonstel ing van post duiven. Zaterdagavond by de opening, die door Burgemeester Ritmeester geschiedde, hebben we er een kijkje genomen. Het was er zoo interessant, dat dat kijkje byna twee uur in beslag nam. Meer dan 500 duiven waren ingezonden, en waaronder zeer veel goed materiaal. Want niet alleen twee der Heldersche postduivenvereni gingen hadden aan 't welslagen van deze ten toonstelling medegewerkt .ook van buiten waren vele inzendingen gekomen. Want deze postduiven „show" was in elkaar gezet door „De Verheven Wind", dat is de combinatie van postduivenvereenigingen in Noord-Hollands Noorderkwartier. De opening. En we vinden het met den heer Mulder, die op deze tentoonstelling Zaterdagavond een inleiding hield, dat het toch eigeniyk jammer is, dat niet alle Heldersche verenigingen aan gesloten waren by deze combinatie. Nu bleef het aantal van de in Den Helder resideerende postduivenvereenigingen, die aangesloten wa ren, beperkt tot twee, nl. V.O-P, en Hollands Noordpunt. Het was spreker een groot genoegen, dat Burgemeester Ritmeester bereid was gevon den deze tentoonstelling te openen, terwyl voorts talryke autoriteiten blijk van hun be langstelling gaven, door het schenken van een aantal fraaie prijzen. Jammer genoeg konden niet alle tegenwoor dig zijn bij de opening; zoo was o.m. bericht van vei-hindering ingekomen van den Schout bij-Nacht. Een bizonder woord van lof had spreker over voor de keurmeesters, de heeren Gimbrere, Van den Broek en Teunis, die van verre gekomen waren om de duiven te keuren en gezien de tevredenheid, die er over deze keuring heerschte, konden deze heeren met genoegen op hun werk terugzien. Ook de heeren van het organiseerend co mité komt een woord van hulde toe, vooral den ijverigen secretaris de heer Messink, heeft bergen werk verzet. Vervolgens gaf spreker het woord aan den Burgemeester, die allereerst de vereeniging jarig bestaan en... ook met de talryke inzendingen, die plaats hadden gehad. Want behalve prijzen zijn ook duiven noodig om een tentoonstel ling te doen slagen. Spreker had het vervolgen over de taak, die een duif in de samenleving te verrichten had, en die was vaak niet gering. Vooral in tijden als deze de duif onmisbaar in ver band met het overbrengen van berichten. Spreker zeide daarna, verwonderd te staan over de scherpe opmerkingsgave van de duif, want om op een afstand van 800 km en soms nog wel meer, „eigen huis" weer terug te vinden, dat is een mooie prestatie. Spreker hoopte tenslotte, dat het hoofd doel van deze tentoonstelling, het nog meer naar voren brengen van beter materiaal, waardoor vele leden nog heel wat over de fokwijze van bepaalde soorten by anderen konden opsteken, bereikt zou worden en ver klaarde vervolgens de tentoonstelling voor geopend. Er was nog een spreker, n.1. de heer De Gruiter, de penningmeester van de „Verhe ven Wind", die den Burgemeester nog eens extra bedankte, voor zijn bereidwilligheid om deze „show" te openen. Ook de tentoonstel- lingscomissie werd niet door hem vergeten en slotte had hij nog een extra woordje voor de vrouwen van de duivenliefhebbers. Ik kan me dan ook volledig indenken, dat voor een echte „duivenmelker" niets mooiers bestaat en dat ook de vrouw des huizes het fijn vindt, dat manlief duiven houdt, want... daardoor heeft ze haar man bijna altijd thuis. De inzendingen. Om nu nog even op de inzendingen terug te komen, er was zeer veel, maar ook goed materiaal. De meeste duiven konden dan ook het praedicaat „ruim voldoende" bereiken, De keurings commissie heeft dan ook voor een moeilyke taak gestaan, gezien het vaak minieme verschil tusschen twee deelneemsters. Het waren nu nog verschillen van halve en kwart punten, maar als de duivenliefhebbers van deze tentoonstelling geleerd hebben, dan kon men de volgende maal wel èens met achtste punten moeten gaan werken. Wat dan de Heldersche deelnemers betreft was de' heer Riemers het succesvolst, trou wensdeze heer staat er voor bekend, dat hy een „rasfokker" is. Tenslotte willen we een woord van waar deering uitspreken aan liet adres van „De Verheven Wind", die door deze prachtige show te organiseeren de Heldersche postduivenlief- hebbers een prettig weekeind heeft bezorgd. We willen slechts hopen, dat dit niet de laatste tentoonstelling is geweest, en dat er dan op die volgende nog weer beter materiaal aan wezig zal zijn als nu reed shet geval is ge weest. NIEUWE NIEDORP OM DEN KLEINEN RIJDBEKER. Op de in goede conditie verkeerende ba nen van de ijsclub „De Rijd" werden gisteren schaatswedstrijden gehouden, waarvoor de belangstelling beter had kunnen zijn. Het weer was evenwel te bar, dan dat een groot bezoek verwacht kon worden. Er waren 15 deelnemers, die hevigen strijd hebben geleverd. De uitslagen waren: 500 M.: 1. H. S. de Vries, Amsterdam 54 sec., 2 E. Bosson, id., 55.6 sec.; 3. C. v. d. Kom mer, Winkel 60 sec. 1000 M 1. H. S. de Vries 1.48.8, 2. C. Scheer, Twisk 1.49.4, 3. E. Bosson 1.51/ 3000 M.: 1. E. Bosson 5.56.8, 2. C. Scheer 6.01.6, 3. H. S. de Vries 6.07.4. Eindklassement: 1. H. S. de Vries, 2. E. Bosson, 3. C. Scheer, 4. C. v. d. Kommer, 5. A. Peereboom, N. Niedorp. De Vries uit Amsterdam werd dus win» naar van den kleinen Rijdbeker. Het fascisme weet hoe te antwoorden „ROODE LEGER BETEEKENT NIETS OVER DE GRENZEN". Een der diplomatieke correspondenten van de „Sundav Times" verklaart van uiterst bevoegde zijde te vernemen, dat 'de Itali- aansche regeering «zich zeer onlangs tot de .Duitsche regeering heeft gewend met de vraag hoe de houding van Berlijn zou zijn nopens een mogelijke expansie van Rus land op den Balkan, De correspondent voegt hier aan toe dat Italië, volgens zijn inlichtingen, duidelijk heeft gemaakt dat het een dergelijke Russische penetratie niet zou kunnen dulden en zich zijn volledige vrijheid van handelen zou moeten voorbehouden in geval van bepaalde Russische bewegingen. De vastbeslotenheid van Italië een ex pansie van het communisme in Zuidoost- Europa te voorkomen, wordt bevestigd in een artikel, dat Gavda, de spreekbuis van Mussolini, speciaal heeft geschreven voor de „Sundav Dispatch,, waarin hij de hou ding van Italië verklaart. Gayda zegt: Indien het communis me mocht trachten op te trekken naar de zones, welke van vitaal belang zijn voor Europa en Italië, zal het fascisme .weten hoe te ant woorden. Ital'ë is niet enthousiast over het roode leger. Opmerkelijk is, dat ook het Tfaliaansche blad de ..Relazion Internazionale" een ar tikel wijdt aan de democratieën en het bolsjewisme, waarin o.m. gezegd wordt, dat .Italië nooit het enthousiaste oordeel der democratieën over het roode leger heeft ge deeld. In dit verband verwijst het blad naar een ïtaliaansche persuitlating van 1937, waarin wordt gezegd, dat het roode leger buiten de grenzen niets beteekent. Beklemtoond wordt dat het fascisme nog steeds tegen het bolsjewisme strijdt. Het „monsterverbond". De .Relazioni Internazionali" schrijft ver- dor, dat uit de gebeurtenissen in Finland duidelijk blijkt, waarom Moskou een over eenkomst met Duitschland verkoos boven een met Frankrijk en Engeland. De lei ders van Moskou waren niet tevreden met de rcgceling v. Versailles en zij wisten zeer wel, dat het roode leger niets vermocht EEN LEGER. DAT 300 MAN EN TWEE KANONNEN TELT. De prinsgemaal wil e«n leger macht v^i 8000 man op de been brengen (Van een specialen verslaggever.) Luxemburg, Januari 1940. Luxemburg bevindt zich van al de neutrale staten ongetwijfeld in de minst benijdenswaardige positie, daar het in het onmiddellijk schoots- bereik ligt van beide tegenstanders, zooals men heeft ondervonden in het plaatsje Schengcn, "waar de ontploffende Fransche granaten, groote ontsteltenis te weeg hebben gébracht, al veroorzaakten de rond vliegende scherven dan ook geluk» kig geen persoonlijke ongevallen of schade van beteekenis. Tegen wil en dank zijn de 300.000 inwo- iers van het kleine Groothertogdom oor- en ooggetuigen van de botsingen tusschen de beide millioenenlegers, die aan de Fransch- Duitsche grens tegenover elkaar liggen. De wind voert het geluid van den doffen don der van het geschut mede; en bij een eenigszins heviger artilleriegevecht verdwa len ook de projectielen wel op Luxcmburgsch gebied. Luxemburg maakt zich bezorgd en niet ten onrechte. Zijn gewapende macht telt nauwelijks 300 man en de artillerie bestaat uit twee kanonnen. Tegenover de 100 kilome ter lange Oostelijke grens des lands verhef fen zich de kazematten van de Siegfried- linie en in het Zuiden is de Maginotlinie niet verre. De Luxemburgers zien niet veel, dat hen vroolijk kan stemmen. In het slot in de hoofdstad vindt eiken dag een gedachtenwis- seling plaats tusschen het opperhoofd van den staat Groothertogin Carlotte cn haar ver trouwde medewerkers: de Prinsgemaal, Fe- lix van Bourbon-Parma, broeder van de ge wezen keizerin van Oostenrijk, Zita, den eer sten minister Joscph Becli, die reeds 14 jaar dit ambt bekleedt, en tevens leider is van de Katholieke Volkspartij, cn verder met Over ste Stcin, die het bevel vo&rt over de kleine legermacht. Zal de neutraliteit geëerbiedigd worden? De oorlogvoerende partijen hebben Luxem burg de plechtige verzeekering gegeven, dat zijn neutraliteit zal worden geëerbiedigd. Doch men herinnert zich de gebeurtenissen van' 1914. Wat valt er echter tegen te doen? De prinsgemaal, in wiens aderen Latijnsch bloed vloeit, is een heethoofd. Hij heeft zich bemind weten tc inaken in het land; en ver leden jaar heeft, hij een persoonlijk succes weten te boeken. Hij bezocht namelijk de tentoonstelling te New York, waar hij 't Lu xcmburgsche paviljoen opende en genoot de eer, door President Roosevelt te Washing ton tc worden ontvangen. De ontmoeting droeg een zeer hartelijk karakter. Het hoofd van den grootsten democratischen staat ter wereld had een lang onderhoud met den ver tegenwoordiger van een der kleinste ter we reld; hij gaf uiting aan zijn sympathie en bood hem zijn steun aan. wanneer hij dien mocht noodig hebben. Doch hoe zou deze steun praktische waarde kunnen hebben in een geval als dit? Daarom vertrouwt de prinsgemaal liever op eigen krachten. Hij wil een Groothertogin Charlotte, het Staatshoofd van Luxemburg. tegen «het Duitsche. Daarom verkoos Moskou boven het schrikbeeld van een nieuwen oorlog tegen Duitschland, dat door de de mocratieën werd. gebóden, het geringere ri sico van een expansie onder beschermine vaji een hondeonoofsrhan met nuitcrhland. in werkelijkheid veroordeelden de democra tieën, wanneer zij over het „monsterver bond" spreken, niet bet bolsjewisme, doch de keus, welke hot Krcmlin heeft gedaan tusschen de beide mogelijkhéden van een verbond. Zij verbreken de betrekkingen met Moskou niet, omdat zij hopen, dat de Sovjet Unie haar houding nog zal wijzigen. liet fascisme, aldus besluit het blad zijn artikel, heeft dus gelijk, wanneer het niet alleen anti-bolsjewistisch, doch ook anti democratisch is. Roemeenscb en Zuid-Slavisch minister vergaderen vooruit. Officieel wordt uit Boekarest medegedeeld, dat Gafcnco Zaterdagmorgen een ontmoeting heeft gehad met den Zuid-Slavischen minis ter van buitenlandsche zaken Markowitsj, nabij de Zuid-Slavische grens, in de Roe- meonschc stad Timisoara, teneinde de agen da te regelen van de bijeenkomst van den permanenten raad der Balkanentente, die in begin Februari in Belgrado gehouden zal worden. Omtrent dat onderhoud wordt vernomen, dat zij, behalve hetgeen in het officieele com muniqué is medegedeeld, ook den algemoe- nen internationalen politiekcn toestand heb ben bestudeerd, waarbij zij vooral hun aan dacht wijdden aan den toestand in het Do- naubekken en den Balkan in het licht van de besprekingen van Csaky met Ciano en van het Roemeensch— Zuid-Slavische bond genootschap. In politieke kringen gelooft men, dat de beide ministers van buiten landsche zaken het op alle punten eens zijn geworden. Een toer punt is natuurlijk de kwestie of Joego-Slavië zich teveel in liet Italiaansch— Hongaarsche bootje laat trekken. Roemenië volksleger in het leven roepen dat gemakkelijk 8000 man kan tellen. Daarmede wil hij de bedreigde gren zen beschermen in elk geval zoo lang, tot hulp komt opdagen van de zijde van een der groote mogendhe den. De aantrekkingskracht van het Luxemburgsche ijzer. Overste Stein zet een bedenkelijk gezicht. Twintig groote wegen vormen de verbinding tusschen Luxemburg en Duitschland;vijf groote wegen en de spoorweg voeren naar Frankrijk. Zelfs al heeft men 8000 man ter beschikking wat kan men daarmee doen, zonder kanonnen, zonder tanks, zonder tank vallen. zonder anti-tankwapens en te weinig machinegeweren? En zou het vormen van een zoo „groote" legermacht aan gene zijde van de grenzen niet kunnen worden opgevat als een vrijwillig prijs geven van de neutra liteit? Prins Felix Handhaaft zijn voorstel. Ieder weel dat de drie millioen ton ruw ijzer, clie jaarlijks uit den Luxemburgschen grond worden gehaald, een groote aantrekkings kracht uitoefenen op een land, dat is aange wezen op den invoer van ijzer. Moet men dan bij de pakken neerzitten, afzien van elke poging tot zelfbescherming, en dat, terwijl het geluid van het geschutvuur aan de grens tot hier doordringt? Na het vraagstuk van alle kanten te heb ben bezien en besproken, wordt het plan van den prinsgemaal ter zijde gelegd althans voorloopig Hijzelf is Franschman. De kin deren van de groothertogelijke familie ver toeven in Engeland, waar zij een Katholieke school bezoeken Reeds uit dit feit blijken- zekere politieke sympathieën, merkt de eer ste minister voorzichtig op. Een symbolische maatregeL Overigens zou er toch zeker niets tegen in te brengen zijn. als men op de wegen en bij de bruggehoofden. die de verbinding' vormenl met den nabuur, een paar man met machine geweren posteerde een halve maatregel, dat is waar, maar die de bevolking zou too- nen, dat het de regeering ernst is om in ge val van nood een hartig woordje mee te spre ken. Deze voorslag van minister Bech, een voorzichtig man die zich er voor wil wach ten, zich zoowel tegenover het binnen- als tegenover het buitenland bloot te geven, Wordt aangenomen. Doch deze maatregel heeft niet die uitwerking, welke hij er van verwachtte. De 300.000 inwoners van het klei ne landje blijven bezorgd kijken. De kruit damp, die door den wind wordt medegevoerd, verstikt hun gemoedsrust onder een zwaren, grauwen sluier. De toekomst van het Groot hertogdom, dat zoo gevaarlijk gelegen is, blijft hoogst onzeker... vertrouwt Boedapest altijd nog maar niet erg en misschien Rome nog minder. Een Turksche stem. Het Grieksche dagblad Proia publiceert een interview met den Turkschen minister Saradjogloe, waarin deze verklaart, dat hij de leiding zal hebben van de Turksche dele gatie op de conferentie der Balkan-entente in Belgrado. Saradjogloe verheugt er zich over daar de Grieksche dictator Metaxas te zullen ontmoeten, met wien hij van gedachten zal wisselen over kwesties die beide landen in teresseeren. Sprekende over de hechtheid van de Bal kan-entente, gaf Saradjogloe uitdrukking aan de overtuiging, dat zij op de conferentie van Belgrado nog versterkt zal worden. Hier aan voegde hij nog toe: „Het fundamentcele doel van de Balkan-entente is de vrede hierover zijn alle Balkanstaten het eens. Elk hunner is volstrekt solidair met de andere. Acht dooden Het vliegtuig van de K.N.I.L.M., PKAFO, dat gisteren van Batavia op weg naar Australië is vertrokken is na den start van Bali, in zee ge stort en verongelukt. Acht inzittenden zijn omgekomen, name lijk de eerste piloot, J. J. Schott, de tweede piloot, D. H. Janzee, de marconist A. von Ende, alsmede vijf passagiers, te weten de heeren Harper, Johnston, Kanji, Learyd en de echtgenoote van den K.N.I.L.M.-vertegen- woordiger te Sydney, Mevr. Mynlicff. De mecanicien van 't Riet heeft vermoede lijk een gebroken beon en een rug-fractuur.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6