„Knobbels" in het polderland Rijn en Maas zitten ook Duitsche verloven stopgezet Sneeuw dooft achterÜcht! Eerste Kamer Minister Welter komt te laat Schijn-geestelijke in klooster gearresteerd bliksemschichten van de „Merapi" Reserve-kapitein ontslagen Visscherijstaking opgeheven Zij die in 's Lands dienst sterven Luchtgevecht in zakformaat MEINDERT, Dancing Veerbnrg UITGESTELD. Dansen Marktberichten Nederland beschermt zich Waterkeerende wallen en vuurspuwende bergen Tijdens de oefening van ons veld leger, waarvan wij in ons blad van gisteren uitvoerig verslag gaven was onze verslaggever in de gelegenheid een stukje te zien van de versterkte linie, welke als tooneel van de oefe ning diende. Wij beschikken over krachtige en modern versterkte linies. Ons leger zou, als de nood aan den man zou komen, niet in het open veld behoe ven te vechten, doch zou beschikken over weerstandslijnen, waar het den .vijand zou kunnen opwachten. Nu trof het in zooverre slecht, dat het be trokken stuk „front" geografisch al zeer sterk was, doordat het in de flank beschermd werd door de waterloopen en inundaties, terwijl ook overigens de terreingesteldheid in de flanken van het acces zoodanig was, dat het acces ook zonder versterkingen moei lijk te forceeren zou zijn. Prins Maurits wist het wel! Het hierbedoelde acces d.w.z. een niet geinundeerde strook tusschen inundaties doorloopende sluit aan op de defensie werken van onze vaderen. Sttikken van de achterste lijn dateeren uit den tijd van Prins Maurits, wiens strategisch inzicht nog steeds waarde heeft. Dit wordt door een anecdotische bijzonderheid geïllustreerd: Benige jaren geleden besloot een gemeen tebestuur een groote aarden verhooging in de buurt van het acces, een onnut lijkende terp, te doen sloopen om met de aldus ge wonnen aarde eenige lager gelegen weilan den op te hoogen. Onbekend met deze voor geschiedenis besloot eenige maanden gele den de artillerieofficier, die opdracht had ter bescherming van 't acces een goede -plaats voor de opstelling van eenige baterijen te zoeken, een aarden verhooging te doen aan brengenprecies op de plaats, waar drie honderd jaar lang de door Maurits bevo len wal gelegen had. Dankbaar gebruik van oude forten. De theorie, dat onze oude fortificaties geen waarde meer zouden hebben, heeft afj gedaan. Bij den aanleg van versterkingen op groote schaal, zooals .deze in de laatste zés maanden is aangepakt, heeft men van de oude forten en wallen ook dankbaar ge bruik gemaakt. Zoo werd in het bij de oefening betrokken acces de achterste lijn gevormd .door een gemoderniseerd fort en een forschcn wal, die achter de inundaties aan de flanken doorliep. Het fort was. van nieuwe stalen pantserkoepels voorzien. De wal was aanzienlijk versterkt, zoowel door het storten van enorme massa's klei als door het aanbrengen van betonnen kaze matten. Eenvoudig was dit niet, aangezien dit soort wallen tevens waterkcerend behoort te blijven, ook bij beschieting. Men begrijpt, dat. het smalspoor, dat over den dijk litv maanden en maanden in bedrijf is ge weest voor deze enorme grondverplaatsing. Hoe de troepen liggen. Dc oude linie echter kon slechts als ba sis dienen: moderne verdediging eischt diepte. Daarom was de artillerie in het al gemeen achterwaarts en een groot doel der overige troepen naar voren opgesteld. Dc versterking in de diepte was volledig het wérk der laatste maanden. Het ongeveer 500 meter breede acces heeft maanden lang werk gegeven aan een re giment infanterie, eenige afdeelingen artil lerie en andere hulptraoepen, plus aan een aantal burger-aannemers en hun werklie den. De troepen zogden voor den handen arbeid. Zij hadden uit hun midden' ook betonploegen gevormd, die naast de bur gerarbeiders bij de uitvoering van de be tonnen kunstwerken meehielpen. Machinaal gegraven tankgracht. Een breede tankgracht, behoorlijk van versperringen voozien, sloot het acces over de volle breedte af. De gracht was machi naal gegraven. Voorts was het terrein door spekt met hindernissen, mijnenvelden en kleine vuurspuwende bergen: mitrailleur- opstellingen en schuttersnesten. Als men bedenkt, dat al deze opstellingen niet ge graven konden worden, maar door ophoo ging moesten ontstaan, dan krijgt men eenige besef van den geweldigen arbeid, die daartoe noodig is geweest. Het terrein uitgebuit. Het kenmerkende van moderne linies is, dat zij van buiten af weinig zichtbaar zijn. Met dé»Marinot-linie is dat b.v. ook 't geval Zoo'n paar knobbels in het terrein, wat betee- kenen zij voor een aanvaller? Zoo clenkt de leek misschien, wanneer dc aanblik van kleine betonnen en aarden kazematten hem bij den eersten oogopslag weinig imponeert. Zij beteekenen vuur op een punt waar de vijand het liever niet wilde hebben. Men kan er op rekenen, dat evenals Maurits zijn aarden wal blijkbaar op hét aangewe zen punt had gemaakt ook thans de pil- lendoozen en mijnenvelden en draadversper ringen en tankgrachten enz.,precies daar zijn aangelegd, waar zij noodig zijn. De militair noemt dat' uitbuiten van het terrein. Het is van oudsher de opzet van de strategen ge weest den vijand te laten vechten op een plaats die men voor hem heeft uitgezocht. Tegenwoordig bcteekent dat nog meer dan vroeger, hetgeen duide lijk wordt bij de beschouwing van een modern vuurplan, waarop aan elk kruispunt, elk boschje. elke bocht in een dijk, elke boerderij, elke slot 'n speciaal vuur is toegedacht, daar te brengen door het daartoe ge- eigende wapen. In dat licht beteeke nen zij veel. die verspreide knobbels in het polderland En dat zij klein zijn, dan des te beter: het zal den vijand moeite kosten ze één voor één onschadelijk te maken. Hard en eentonig was de arbeid, dien ons leger sinds de mobilisatie verzet heeft, doch het resultaat is, dat het Nedcrlandsche volk zich niet onbeschermd behoeft tc gevoelen. Ook wij hebben thans gordels van staal, be ton, aarde en water. Een Roemeensch-Duifsche grens Nu de Duitschers het Lemberg- gebied bezet hebben. Sinds Maandagmiddag heeft Roemenië een gemeenschappelijke grens met Duitsch- land, aldus meldt het dagblad Outro, na medegedeeld te hebben, dat Duitsche troe pen het gebied van Lemberg hebben bezet. Wat de grens tusschen Roemenië en Sov jet Rusland aangaat, zou ecu riviergrons zijn vastgesteld, welke bijzonder moeilijk over te trekken is. Een gewaarschuwde automobi list geldt voor twee! Men verzoekt ohs er dc aandacht van automobilisten op te vestigen dat tengevolge van de rulle sneeuw de dynamo's van vele wielrijders niet werken, zoodat ook dc roode achterlichten niet branden. Dc noo- dige voorzichtigheid dient dus in acht te worden genomen. De zitting inmiddels verdaagd. Gisteren nam de Eerste Kamer in een avondvergadering, welke slechts zeven mi- mitcn duurde, een aantal wetsontwerpen zonder debat en z.h.st. aan, w.o. het ontwerp tot voorloopige gemeentelijke indeeling van eenige gebieden langs den rand van den N.-O. Polder. Verder stond op de agenda het ontwerp: Machtiging tot het sluiten van een overeen komst als bedoeld in art. 5a der Indische Mijnwet met de te 's-Gravenhage gevestigde N.Y. „Mijnbouw Mij. „Celebes", voor de op sporing en ontginning van ijzer, nikkel, ko balt, chroom en mangaan in een terrein ge legen in de residentiën Celebes en onder- hoorigheden en Menado. Toon een der afgevaardigden over dit wets voorstel het woord wilde voeren, vorzochtde vxiorzitter, zulks niet te doen, daar de minis- te van Koloniën, de heer Weiter, niet aan wezig was. Nader vernemen wij, dat minister Weiter toen hij gisteravond per auto op weg was naar het Binnenhof, vertraging ondervond, doordat zijn wagen te kampen had met de gladheid. Zijne Excellentie kwam slechts en kele minuten te laat in de Kamer, dqch de vergader'"" "1"',crd Verschilendc siminarics opqe- licht. Gratis onderdak en voed sel onder valsche voorwendsels. De politie te Roermond is er in geslaagd de hand te leggen op zekeren C., geboren te Wittem, die zich jaren lang voor. geestelijke heeft uitgegeven en als zoodanig heeft rond gezworven in Oostenrijk, Duitschland, Bel gië, Frankrijk en Italië. Ook in ons land heeft hij op verscheidene plaatsen zijn practijkcn uitgeoefend. Vrijdagavond om zeven .uur werd de po litie te Roermond opgebeld door een gees telijke ui tdeze gemeente met de mededee- ling, dat zich iemand in zijn gezelschap be vond, die zich als geestelijke voordeed, doch dien hij niet vertrouwde. Na dit telefoontje achtte de pseudo geestelijke het blijkbaar raadzamer zich uit de voeten te maken. Hij had evenwel bij den „collega" dien hij had bezocht, een adres achtergelaten, waar hij den nacht zou doorbrengen. De politie vervoegde zich aan dit adres, waar zij een onderzoek instel de. Men vond o.a. een koffer met wasehgoed en priesterkleeren, w.o. een bonnet en steek. Radio verspreidt sionalement. Bij verder onderzoek bleek, dat. de ge zochte zich ook te Maasniel had opgehou den. Hier kreeg de politie eenige nadere gegevens. Het signalement kon thans wor den samengesteld, waarop de politie radio omroep dit verspreidde. Het bleek, dat de man zich van Roermond naar Nijmegen had begeven, waar hij in een klooster had pvernacht, Hij werd hier door de recherche achter haald en op transport gesteld naar Roer mond, waar hij Maandagavond arriveerde en nog denzelfden avond aan een scherp verhoor werd onderworpen. Hierbij kwam vast te staan, dat de man zich bij yjn om zwervingen had schuldig gemaakt aan dief stal en oplichting. Onder liet voorwendsel, dat hij over eenige maanden te Marseille tot priester zou worden gewijd, had hij geld en onderdak weten te verkrijgen. De man had in verschillende kloosters en se minaries vertoefd. Gister werd hij ter be schikking van de Justitie gesteld. In do omgeving van. Solo is een asch-rc- gen gevallen. Dc waarnemingspost te Ba- badan meldt dat gisteren te even ha mid dernacht een verhoogde werking van dc „Merapi" te constateeren vieil. Deze verhoog de werking hield acht minuten aan.- Hier bij werd veel asch uitgestooten. Verder werd rook-vorming waargenomen. Ook heeft men vlammen en bliksemschichten waargenomen. De asch regens vielen neer over de plaatsen Solo en-Klatcn en gingen voort in de rich ting van het Woro-ravijn. Dc seismograaf is zeer onrustig. Wegens lidmaatschap van den Nationalen Jeugdstorm. Vragen over N.S.B.-vergadering beantwoord. Op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer van der Goes van Naters betreffende het houden van een ver gadering der N.S.B. in een gebouw, waarin een militaire commandopost gevestigd was, cn het waarnemen van ben functie in den „Nationalen Jeugdstorm'' door een rcservc- kapitein, heeft de minister van Defensie, ge antwoord, dat het onderzoek geleid heeft tot de volgende conclusie. Op 29 November 1939 is in een hotel to Zeist door de leden van de groepen Zeist cn Driebergen van de N.S.B. een besloten ver gadering gehouden. Voor het houden van deze vergadering was geen vergunning vcreiseht, noch van do burgerlijke, noch van do militaire autori teiten. De zaal, waarin de vergadering werd ge houden de beneden-achterzaal ligt geheel afgescheiden van de localiteitcn- oq de eerste verdieping waarin de com mandopost van den kantonnementscom mandant as gevestigd; zaal en commando post kunnen niet door denzelfden ingang worden bcicikt; bovendien worden op de eerste verdieping de kamers, waarin de bureaux van de commandoposten gevestigd zijn, door miltair persdneel bewaakt Er zijn geen militairen in de vergadering aanwezig geweest Evenmin hebben zich. gedurende de vergadering, militairen op gehouden in de straat, waar het hotel gelegen. De betrokken reserve-kapitein heeft met de vergadering geen enkele bemoeienis gehad. Deze conclusie geeft den minister geen aanleiding tot liet rcffen van maatregelen. De reserve-kapitein ontslagen Afgescheiden van het vorenstaande meerbedoclde reserve-kapitein hij Koninklijk Besluit van 17 Januari ontslag uit den mi litairen dienst verleend op grond van het feit, dat hij nadat de minister van De fensie hem er op had gewezen, dat annslui ting hij of eenigerlci steunverlening aan den Nationalen Jeugdstorm op grond van het bepaalde in de ministerieele beschikking van 10 Muart 1933, in strijd is met dc plichten van den militairen ambtenaar cn derhalve voor hem is verboden niet bin nen redelijken tijd voor liet lidmaatschap van den Nationalen Jeugdstorm heeft be dankt. Bij de beschieting van een vreemd vliegtuig kwam een niet ontplofte granaat terecht o; het kantoor van de reedcrl] Kennemerland te Katwijk. Het pro;ectiel sloeg door het heele gebouw, waarbij een dikke houten balk nagenoeg gespleten werd en boorde zich diep in den keldervloer. IJmuider reeders zeggen 10 pet. toeslag op het prccentengeld toe. Het conflict tusschen visschers en reeders te IJniuiden, dat de visscherij cenigen tijd heeft lamgelegd, is geëindigd. Het ging bij dit conflict om toekenning van 50 toe slag op de vaste gages cn 50 op het z.g.n. procentengcld, d.i. de uitkccring op de ge maakte besommingen. s Eerstgenoemde toeslag werd wol verstrekt, maar laatstgenoemde slechts door één ree, de rij, waarop de visschers van de andere reederijen óók om vermeerdering van het procentcngeld vroegen. De reeders hebben nu. naar wij vernemen, 10 op het procentengcld toegezegd en hoe wel de organisaties trachtten zullen dezen toeslag tc doen verhoogen, hebben zij dc visschers toch geadviseerd, weer uit te varen. Gisteren hebben dan ook vijf trailers zee gekozen, Gedurende acht hoogde werking. minuten ver- Voetgangers tegen veertarief over de spoorbrug. Gistermiddag omstreeks vijf uur is do Maas' boven Gennep gaan zitten. Van do spoorbrug over de Maas bij Gennep tot Box meer heeft het ijs zich vastgezet. Tusschen Gennep, even beneden de bebouwde kom en het Houmensché kanaal is het ijs uit de ri vier verdwenen. Do veerdienst, welke de verbinding tusschen den Brabantschcn cn den Limburgschen oever onderhoudt, blijft gestaakt met het oog op het gevaar, dat door losschietend ijs kan ontstaan, voetgan gers cn wielrijders wordt toegestaan van do spoorbrug gebruik te maken tegen betaling van het geldende veertarief. Alle belangrijke waterwegen in Limburg zijn thans onbevaarbaar. Gisterochtend half tien is de Rijn bij Lobith gaan zitten. Op Boven-, Beneden- en Nieuwe Merwede zit bet ijs vast, bij Deeneplaat is de rivier overdekt. Do vaarweg RotterdamDor drechtschc kil wordt opengehouden. Nabestaanden hebben recht op pensioen. Do laatste dagen doet in een deel van de pers het bericht de ronde, dat nabe staanden van dienstplichtigen, die bij een ongeluk door den dienst veroorzaakt, om hei leven kwamen, geheel onverzorgd ac terhlijven. Hetzelfde zou ook gelden voor dienstplichtigen, die in een evcntueclcn oorlog sneuvelden. Dit bericht' is. naar men dc Tel. van of- flcicclc zijde mededeelt, onjuist. De nabestaanden van dienstplichti gen. in den dienst gedood, hebben rgcht opRijkspensioen Dit is niet hoog. maar men moot daarbij -in. het oo? vnüan.i dat het maximum Rijksweduwenpensioen f 1400 be draagt. De weduwen, ook van de hoogste Rijksambtenaren, krijgen niet meer. De pensioengrondslag van een soldaat (marinier en matroos) cn een korporaal vastgesteld op f 700 Hiervan krijgt de we duwe 50 dot is dus f 350.Voor elk kind wórdt 10% betaald, tot een maximum van 30%. liet pensioen kan dus maximaal f 5(30 bedragen. De kosten der begrafenis. Ook in de kosten van de begrafenis wordt bijgedragen. Elke weduwe van een soldaat of korporaal, gesneuveld in oorlog of ver ongelukt in don dienst, heeft dus recht op dit bedrag. Voor officieren en onder-offi cieren ligt de pensioengrondslag en dus ook Ie uitkeering vanzelf hooger. Recht op •i^nsioen hebben ook dc ouders of grootou ders van den gehuwden gedooden mili tair voor wie hij kostwinner was. Het pensioen is niet hoog en er is wel eens overwogen het alsnog te verhoogen. Bepaalde plannen in die richting zijn er echter nog niet. Hoe Nederland het vreemde tuig verjoeg. vlieg Dc vele duizenden, die Maandag met ge spannen aandacht de bewegingen van twee vliegtuigen op groote -hoogte bij Den Haa, hebben waargenomen, zullen zich voor he' iiieercmleel niet bewust zijn geweest een luchtgevecht in optima forma, zij het in klein verhand, te hebben bijgewoond. Ken der beide vliegtuigen was n.1. naar "tic N.R.Ct verneemt, een Nederlandsch jacht vliegtuig. dat was opgestegen om mede te elpen liet vreemde vliegtuig te verjagen, Het was'een der modernste toestellen, waar over onze luchtverdediging beschikt, zwaar bewapend, gemakkelijk te hanteeren met goede stijgkwaliteiten, wat wel gebleken is uit het feit, dat het den vreemden indrln ger, die op groote hoogte vloog (men denke aan 6 7000 m.) spoedig had bereikt. Dat opzoeken van een vliegtuig in de lucht is zeer moeilijk, en wordt hoe langer hoe moeilijker naarmate de vlieger dc hoogte van den gezochte nadert. Van den grond af. heeft men daar een veel beteren kijk op omdat men dan tegen het gehcele vleugel oppervlak aankijkt en ook de lengte van liet toestel kan zien. Onder kleinere hoeken gezien, evenwel, dekken de deelen van het vliegtuig elkan der meer en iheer, zoodat een vleugel een streepje wordt cn het heele toestel een stip Verraderlijke witte streep. Het is door de witte streep achter dc uil laatpijpen der motoren in de luchtvaart wereld bekend als de condens dat de vlieger de plaats van zijn tegenstander be paalt. Ook dc Nederlandsche jachtvliegcr, die Maandag was opgestegen, had in den be ginne moeite den vreemden vlieger terug tc vinden, nadat hij den klim geëindigd had cn gereed was voor den aanval in den duik. Vakkundige waarnemers hebben hem dui- IN PLAATS VAN KAARTEN. Geboren: Zoon van C. BRUGMAN en T. BRUGMANSeverihuysen. Schagerbrug. 24 Jan. 1910. 5 gebruikte ACCORDEONS (pianoclavieren) voor spotprij zen! V.a. f45 met koffer en ga rantie. Muziekhandel RIJKERS Schagen Reparatie Inr., Stem men en ruilen van Instrumen ten^ Anna Paulowna. BALMASQUE door omstan digheden tot nader order ZONDAG aA houden wc nu gewoon van 4—7 en 82 uur. Band: Johnny Black. Te koop: Handappels, Stoofappels en Stoolperen, bij Wed. P. PORTEGIES, Noord, Schagen. Te koop: Een Ar, Beltulg, Pluimstel, een ronde Schapen- ruif, Petroleum, Salamander Kacheltjes. Donderdag bij, Baars, Markt'. A. SCIIOORL, Noord B 65, Schagen. Te koop: 4 wagens vorstvrije AARDAPPELEN, G. KOOI.1, Heerluigowaard N. VOER- en SUIKERBIETEN- BLAD. te koop, bij J. W. METZELAAR, Tel. 266. Oudesluis. Te koop: 2 mooie jonge TORTELDUIVEN, bij G. v. STIPRIAAN, Wate ringskant, Nieuwe Niedorp. del ijk zien zoeken. IVij werd echter geholpen door de wit-grauwe wolkjes van de springen de granaten van de luchtdoelartillerie. Spoe dig had hij zijn doel in het oog. In spanning heeft men toen afgewacht hoe de jager tusschen de granate van de lucht- artillcrie zou duiken, maar hulde moet wor den gebracht aan de batterijen bij Den Haag die precies op tijd toen het jachtvliegtuig zijn duik inzette het vuren staakten. .Het moderne jachtvliegtuig schoot omlaag dat was toen het witte vraagteeken of do S. zooals anderen meenen. ontstond vurend met zijn mechanische wapens. De tegenstander maakte ontwij kende manoeuvres, uitwijkend naar de zee, oin buiten onze territoriale grens tc komen. Voor de jager een nieuwen aanval kon uit voeren had het vreemde toestel ons rechts gebied verlaten en moest het Nederlandsche vliegtuig tot bewaking overgaan. Behalve te Katwijk en Kwintshcul zijn tij dens het overvliegen door vreemde vliegtui gen van ons land, ook in de residentie gra naatscherven neergekomen. Niemand werd gekwetst. In verband met spoorwegver. keer en steenkoolbezuiniging. Volgens de Basler Nachrichten zijn allo verloven in het Duitsche leger stopgezet, teneinde verlichting te bezorgen aan het spoorwegverkeer cn op steenkool te bezui nigen. W1ERINGERMEF.R SLOOTDORP. VAN DEN WEG IN DE SLOOT. Gisterenmorgen omstreeks 9 uur geraakte aan den Terp weg een luxe auto bij het ach teruitrijden in de sloot. Met vereende krach ten werd hij spoedig weer op den weg gehol pen. Aangezien de wegen in dc Meer haast niet te onderscheiden zijn van de slooten, is oppassen de boodschap. ZURE ST. MAARTENSVLOTBRUO. ESTAFETTEWEDSTRIJD. Bij de gistermiddag gehouden Estafette wedstrijd op dc ijsbaan N.H. Kanaal waar 30 dames en hoeren aan hebben deelge nomen. werd de le prijs behaald door mej. G. Baken met de hecren Jn. Boontjes en Jb. Boontjes; de 2c prijs mej. A. Brak met de heeren B. Ooijevaar en Jn. Broersen; 3e prijs mej. G. Kooij met de heeren G. Kleine en Jb. Bos en de 4e prijs mej. Jb. tle Graaf met de heeren J. Bottema en J. Zijp. De prijzen bestonden uit contanten. WARMEN HUIZEN, 23 Jan. Roode kool 4.105.40. gele kool 2.90 .5.40, Dcensche witte kool 2.60—3.20. Aan- \ocr: 62.100 Kg. roode kool, 17.700 Kg. gele kool, 30.200 Kg. Dcensche witte kool. BROEK OP LANGRNDIJK, 2i Jan. Uien 4.40—4.70, grove 44.20, peen 2.30— 3.20, kroten 3.20—3.50. roode kool 4.50—5.20, Hele kool 2.50-3.20. N'OORD SCHAR WOUDE. v24 Jan. Uien 4.30—1.50, drielingen 2.20—2.50, gro ve i.20. roode kool 4.301.80. gele kooi 2.70 —3.20, D. witte kool 2.70—2.90. Dc veiling duurt voort.

Schager Courant | 1940 | | pagina 3