D Wij lazen voor U Tusschen servet tafellaken en L De sterren! H De moeilijke leeftijd in Hollywood Wintergaven NURMI gaat weer loopen Geheime belastingpolitiek BOBBY BREEN. «ECHTE" FILMKINDEREN ZIJN ER VELE Indien wij door de verbijsterende omstan digheden die zich tegenwoordig in de we reld voordoen eens mochten vergeten, dat wij ons bevinden in de „eeuw van het kind", dan is daar altoos nog de film om ons daaraan op even beminnelijke als sug gestieve wijze te herinneren. Het aantal groote Amerikaansche films waarin kinde ren optreden neemt vooralsnog niet af; in tegendeel, bij voortduring maken wij ken nis met nieuwe filmproducten die, ofschoon ;voor groote monschen bedoeld, door kin deren gemaakt werden en wanneer het geen kinderen in den engen zin des woords zijn die ons vanaf het witte doek amusee- ren of ontroeren, dan zijn het wel de Ame rikaansche jongeren van beiderlei kunne, 'die wij als de „in-betweens" zouden willen aanduiden. Voor het Amerikaansche be grip „in-between" kunnen wij in het Neder- landsch niet met een korte uitdrukking vol staan, wij spreken van „jongelui, die te groot zijn voor het servet en te klein voor een tafellaken." De kleine meid Nog niet zoo heel lang geleden vermaakte het Nederlandsche biscooppubliek zich met 'n betrekkelijk recente rolprent van Mickf.J Rooney die zijn populariteit en wij mo gen gerust zeggen een wereldvermaardheid ontleent aan het ongehoorde succes van de film „Jongensstad" met Spencer Tracy! waarin zijn tegenspeelster, Judith Gar- land in een mild sentimenteel liedje de zorgen en het leed van de „in-between-girl" bezong, het meisje „dat nog door de ooms begroet Avoudt met „dag, kleine meid", waarbij een onschuldig kneepje in de wang volgt, en „dat nooit eens een andere af spraak met een jongen heeft dan om de oplossing van een meetkundeprobleem over te schrijven"... En intusschen mag het een merkwaardige consequentie heeten dat de filmwereld zelve verschillende „in-betweens" kent, jongens en meisjes dus die den leef tijd van de specifieke kinderrollen al lang zijn ontgroeid en die nog te jong zijn voor een „groote-menschen-rol". Hun aantal is zeker niet zoo groot als dat van de typische „filmkinderen", maar zij zijn er toch en zij getuigen dikwijls van een groote veelzij digheid en een rijk talent. Wij denken hierbij in het bijzonder aan types als de reeds genoemde Judith Garland, in zekeren zin ook aan Mickey Rooncv en voorts aan een jeugdig acteur als Jackv Cooper, die thans wat meer op den achtergrond is ge raakt. Shirley heeft concurrentie! Wezenlijke filmkinderen zijn er legio en men kan waarlijk niet zeggen dat Shirley Temple, het' prototype van het Amerikaan sche filmkind zich op een concurrentie-vrije markt bevindt. Bobby Brcen, Charlev Bugglos, Tommy Kelly, (de jongen die uit 50.000 anderen gekozen werd voor de hoofd rol in „De avonturen van Tom Sawver"), Ann Gilles. Peter Holden. Jane Withers. Freddie Bartholemew en Irene Dare. het zijn slechts enkele namen uit de vele die op de lange lijst der Hollywood-kinderen voorkomen, een lijst die nog dagelijks groeit. Dat is op zichzelf natuurlijk aller minst verwonderlijk, want het Is nu een maal do droom van vele moderne ouders om hun natuurlijk altoos begaafde kinderen carrière te zien maken in de film wereld. Het kind geëxploiteerd. En om bij dit onderwerp even te blij ven stilstaan er zijn tal van moeders, vooral in Amerika, die al zouden volstaan met de gerechtvaardigde trots waarmee zij op het beroemdgeworden zoontje of doch tertje zouden kunnen wijzen, maar er zijn ook en maar al te veel die het ontdekte filmtalent van den kleine als een voortref felijke bron van exploitatie zien en als een welkome gelegenheid om de drukkende fiv nancieele zorgen van allen dag wat te leni gen. Vandaar de weinig verkwikkelijke ju ridische processen tusschen ouders en film maatschappijen met de honoria der film- kinderen als inzet. Tienjarige onderhoudt haar fa milie. Er zijn zelfs een paar bijzonder sterke staaltjes bekend van gevallen waarin film kinderen als eenige en wezenlijke „onder houders" van het geheelo gezin de voor naamste plaats innemen! In een proces waarbij het om de alimentatieplicht van den vader ging, bleek al spoedig dat de 10- jarige Virginia Weidler, die men als kin- derrolvertolkstcr uit vele Amerikaansche films wellicht kent, sedert twee jaar ge heel alleen haar familie, bestaande uit zes broertjes en' zusjes en haar moeder onder houden heeft. Aanvankelijk verkeerde ne») gezin in groote armoede; de vader .verliet in wanhoop de zijnen en de acht overge blevenen zouden aan maatschappelijken ondergang zijn prijsgegeven, wanneer het moeder Weidler niet gelukt was haar Jong ste kind bij de film onder te brengen. De kleine slaagde op zoo uitnemende wijze dat ze spoedig ongeveer 100 dollar per week verdiende en zoo was Virginia de brood winster van alle acht gezinsleden geworden. Jane Wilthers, die een werkélijke kinder filmster is geworden, bewaarde haar ou ders voor den volkomen ondergang en op ^len dag waarop zij eindelijk haar eerste filmcontract kreeg, wilde de vader zich zelfs het leven benemen, van welk plan hij nog bijtijds werd afgebracht! Aan filmkinderen is waarlijk geen gebrek in Hollywood, gelijk de heer Sol Lesser, de geestelijke vader van nagenoeg alle kinder- talcnt dat in Hollywood door de studio's krioelt, U zou kunnen bevestigen. Niet te kinderlijk en niet ouwelijk. Schaarscher zijn en blijven uit den aard der zaak de zeer jonge filmacteurs en ac trices die wij als de „in bettweens" aanduid den en waartoe Mickey Rooney in de eerste plaats behoort. Dat is ook wel begrijpelijk, want de tijd dat zij in dien tusschenleeftijd verkeeren is uitermate kort. Het behoeft ook geen betoog dat het niet gemakkelijk is de juiste scenario's en rollen voor ze te vinden, maar juist die waarin ze niet te kinderlijk en niet te „ouwelijk" verschij nen. In de Amerikaansche film „Andv Har- dv wordt verliefd", waarin Mickey Roonv het meisje Judy Garland als tegenspeelster heeft, zien wij duidelijk de voorbeelden van geslaagde en minder geslangde „in- between-types". Rooney zelf heeft zijn po pulariteit en filmfaam te danken aan de vaardigheid, waarmee hij het .„halfwassen mantype", den „grooten jongen" uitbeeldt, met alle luidruchtigheid, drukdoencrigheid en bravour aan dit type verbonden. Blijft het zoo? Een grensgeval is natuurlijk een actrice als de jeugdige Deanne Durbin, (die overi gens al in Jean Arthur een opmerkelijk op volgster heeft gevonden): den filmkinder leeftijd ontgroeid, is haar ervaring nog nauwelijks genoeg gerijpt om rollen van „echte filmvrouwen" te vertolken en de zachte bekoring die van het spel van dit meisje uitgaat, moet dan ook vooral worden toegeschreven aan de naïeveteit en de on bevangenheid die haar persoontje ken merken. Of deze „film-in-betweens" zich ook zullen handhaven, wanneer zij eenmaal den leeftijd en de vaardigheid hebben be reikt om het tegen de erkende stars op te nemen, blijft een open vraag. De nog jon^e filmhistorie kent daarvan geen of weinig voorbeelden, behalve dan die welke aan- toonen dat het filmkind, eenmaal opge-« groeid, voor de film geen beteekenis meer heeft De winter komt met vele dagen1 Voor sport en pret de aandacht vragen, De jeugd gaat lachende van huis En voelt zich op den ijsvloer thuis. Maar ook er zijn nog stille deuren, Waarachter, als een bang gebeuren, De winterkou haar intocht houdt, En menig moederhart benauwt Men leeft er vèr van 't groote leven, Dat op zichzelf wel weet te geven. Maar niet, wat werk'lijk noodig is. Er blijft zoo vaak een groot gemis, Dat eiken nieuwen, killen morgen Aan 't. hoofd gaat van de vele zorgen, Vooral voor hen, die teer en klein. Nog onder moeders hoede zijn! Hoe nl die kleintjes warm te kleeden' Met él te dunne kleinigheden. En na een karig middagmaal. Vaak o zoo armelijk en schraal. Hoe al die kleintjes warm te dekken1 In slecht beschutte slaapvertrekken. Waar 't dekentje, zoo smal en kort, Door moeders rok geholpen wordt! Zoekt in Uw laden en Uw kasten, Verlicht de erge winterlasten. Doe, wat Uw hart vindt om te doen In 't. nijpend, wintcrsche seizoen! Draag eens wat warme kleertjes binnen, Wat voedsel in de huisgezinnen, Wat brandstof voor het koud fornuis In 't stille en vergeten huis! Weest zóó tot steun, ook voor elkander, Helpt één gezin zoo slechts een ander, Dan groeit de groote liefdedaad, Die recht tot aller harten gaat! Want. wat ge doet voor deze armen. Het zal dok Uw gezin verwarmen, Hoe heerlijk is het te verstaan: IK HEB MIJN WINTERPLICHT GEDAAN! I Januari 1940. (Nadruk verboden)". KROES. Dubbele belastingheffing Een adres aan den minister. De Vereeniging van Nederlanders, Huis eigenaren en Hypotheekhouders in het bui tenland heeft zich in een udres tot den mi nister van Financiën gewend. In dit adres wordt, er op aangedrongen, nu de regeering zich tot belastingverhoo- ging verplicht acht, met Duitschland een verdrag te sluiten, zooals dat reeds met België bestaat, waarin een regeling wordt getroffen, ten aanzien van de heffingen van belastingen op inkomens en erfenissen. De hooge successiebelastingen, welke de Duitsche autoriteiten heffen ,zijn indien de erfgenaam in Duitschland geen liquide mid delen heeft reeds zeer zwaar. Bij een dub bele belastingheffing werkt de situatie fnuikend, aldus adressante. Moederzorg had tragisch resultaat Kindje in bedstede verbrand. De echtgenoote van J. Zandstra in Hal- lum, zou Dinsdagavond een brief posten. Haar man is in militairen dienst. De vrouw wikkelde haar éénjarig kindje in een op de kachel verwarmd laken en legde het in bedstede. Zij dekte het *kind met een wollen deken toe. Toen de vrouw terugkwam, stond de ka mer vol rook. De beddeplanken en de deken waren geschroeid, terwijl het kind brand wonden had aan hoofd en handjes. Geneeskundige hulp mocht niet meer ba ten. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd, doordat het laken te heet was, waardoor het beddegoed schroeide. Schietoefening op 1300 meter hoogte. Deze opname werd in de Allg&uer Alpen Zwitserland gemaakt. \let De alg' sch ren me toe bej2 ho< koi Drie jaar wegens paardendiefstal Tegen den 40-jarigen chauffeur J. J. K.. zonder vaste verblijfplaats, wien door de Haagsche rechtbank een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden was opgelegd wegens diefstal van vee uit een weide, eischte de procureur-generaal in hooger be roep drie jaren gevangenisstraf. Op een dag in Juli 1930 zou hij uit een weide te Den Haag een schimmel hebben ge stolen, welke hij in Overschie aan een Rot- terdaznschen paardenslager zou hebben trachten te verkoopen. Het gerechtshof heeft gisteren het vonnis van de rechtbank bevestigd. y MhteJtUk Met Maeki naar Amerika ver trokken. De wereldrecordhouder, Taisto Maeki, is, vergezeld van Paavo Nurmi, naar de Ver- eenigde Staten vertrokken. Maeki ver klaarde, dat hij in het begin van het voor jaar in goeden vorm zal zijn en misschien tot enkele topprestaties zal kunnen komen. Men heeft nog niet vastgesteld op welke afstanden hij zal loopen. Het spreekt van zelf. dat Maeki den voorkeur geeft aan de 5000 of 10.000 meter. Doch Maeki voegde er aan toe, dat hij desnoods aan een wed strijd over 100 meter zal deelnemen, indien dat nuttig voor zijn land zou kunnen zijn. Nurmi heeft tot groote verwonde ring van de persvertegenwoordigers ook een verklaring afgelegd. Nur mi, zwijgzaam als hij is, deelde op volkomen onverwachte wijze mede, dat hij, ondanks zijn leeftijd, in Amerika weer zou gaan loopen, eventueel over de afstanden, ge legen tusschen 1 mijl en de Ma rathon, indien hij zich daarmede verdienstelijk zou kunnen maken voor Finland. Uit het feit, dat Maeki naar Amerika is gegaan, blijkt wel, dat de verwonding, welke hij in den oorlog tegen Sovjet-Rus land heeft opgeloopen, niet van ernstigen aard is geweest. Maeki was geblesseerd door een granaat splinter aan het been, doch bij onderzoek bleek, dat de bekende Finsche athleet er wonderlijk goed van af gekomen is. MAAKT DE REGEERING ZICH SCHULDIG AAN PRIJSOPDRIJVING? Uit de Nieuwe Rotterd. Crt, (lib.): Thans blijkt, dat de prijzen waarvoor de regcering de peulvruchten ter beschikking van den handel stelt, zeer hoog zijn. Wij treffen hier over cijfers aan in het offici eelei orgaan van den Neder- landschcn Kruideniersbond van 19 Januari. Ilct blijkt, dat de Nederlandsche Ak- derbouwcentrale als monopo- liehoudster Zeeuwsche brui ne booncn en Mansholt ca- pucijners van de boeren koopt tegen een prijs van respectievelijk f 17 en f 18.50 per 100 Kg. De handel koopt beide producten echter van de Akkerbouwcentrale voor f 23.30 per 100 Kg. De bruto winst voor het Rijk is dus f 6.30 en f 4.80 per 100 Kg. Voor witte boonen is dit prijsverschil zelfs f 7.80, per 100 Kg. Een gering gedeelte van deze winst is noodig om de kosten wegens het reini gen van de boonen en erwten goed te maken. En dan zijn er natuurlijk nog de kosten van de distributie-organisa tie, hoewel deze laatste kos ten in de cent bijslag op de suikerprijzen reeds een ge deeltelijke dekking vinden. Precies aangeven hoeveel het Rijk aan deze peulvruch tenaffaire verdient is niet mogelijk. Maar dat er een belangrijk bedrag mee is ge moeid. is waarschijnlijk. Het is echter oncontroleerbaar, voor welke doeleinden deze winst, wordt gebruikt. Wij hebben hier weer te donn met een voorbeeld van geheime belastingpolitiek, waartegen bij ons ernstige bezwaren bestaan. En maakt de regeering zich bovendien niet zelf schuldig aan prijs opdrijving? „WAAROM IK HEENGING UIT KERK EN VREDE". Dr. A. R. Rutgcrs legt In de Rotterdamsche Kerkbode een verklaring af onder den titel: „Waarom ik heenging uit Kerk en Vrede". In deze verklaring zegt de predi kant o.a.: Toen ik in Sept. '38 tijdens mijn bezoek aan het Rcpu- blikeinsclio Spanje geschokt werd in mijn christelijk-anti- militairisme heb 'k eenjgen tijd afgewacht of mijn in zicht zich zou herstellen. Waar 'k vanaf mijn 17e jaar het radicaal christelijke anti militaristisch inzicht had ontvangen en daaraan tot mijn 55e jaar trouw was ge bleven, bracht 't voor mijn persoonlijk geestelijk leven een ernstige ontreddering mede. toen mij dit inzicht ontviel. Het prediken was mij dc eerste weken na mijn terug keer uit Snanje bijna onmo gelijk. omdat voor tniin besef mijn inzicht en het Evange lie uit elkaar waren ge scheurd. Zonals 'k' reeds aanduidde, heeft de zoo tragisch verloo- pen vrijheidsstrijd van het Spaansche volk de beslissen de crisis in mijn overtuiging gebracht. Ds. Rutgcrs betoogt dan dat dc eisch tot nationale ontwapening een onding is en vervolgt: Dit geldt ook voor ons el- gen land en volk. In Duitschland zou ik als Christen momenteel dienst weigeraar willen zijn, maar niet in Nederland. Het is volkomen boven de macht en daarom onzedelijk, van een volk te eischen, dat het zich maar weerloos door satanische machten geestelijk en lichamelijk zal laten ver krachten. Daarom ben ik thans be reid, mede gewelddadig weerstand te bieden aan een volk, aan christenen, die zich als werktuigen van sa tanisme laten gebruiken. En daarom bon ik heengegaan en verwerp ik het propagan distische streven van Kerk en Vrede. Een iegelijk zij in zijn gemoed tenvollc verze kerd. PREDIKANT IN OP- OPSPRAAK. De perspolemiek over den in opspraak gebrachte» Haagschcn lcgerpredikant «Is. Terlaak Poot is nog niet ten einde, Op de ook in deze rubriek opgenomen publica tie van het interview dat de N. Rott. Crt. (lib.) met ds. Poot had en waarin de laat ste zich tegen de beweringen van fascistischen kant, dat hij n.s.b.-neigingen zou heb ben, verzette, zond een der nat. soc. mantelorganisaties, het comité „Terug tot het Christendom" een ingezon den stuk naar het liberale dagblad. Dit stuk wordt thans in het Nationale Dag blad (n.s.b.) afgedrukt, met de opmerking, dat dc N. R. Ct. bet niet heeft geplaatst. In dit ingezonden stuk wor den allerlei brieven van ds. Poot aan het comité „Terug tot hot Christendom" aange haald, waaruit zou moeten blijken, dat de predikant zelf contact gezocht heeft met het comité. Het stuk besluit: Wij mee- nen hiermee voldoende te hebhen aangetoond, dat het volkomen met de waarheid in strijd is als dr. Terlaak Pool nu wil volhouden, dat bij dit alles en alleen deed als voorzitter van den kerke rand der Nederlandsch Her vormde Gemeente te Den Haag. (welk voorzitterschap overigens elk jaar wisselt), ofschoon zijn vriendengroet „Commilite" (medestrijder) ons in dit verband, wel bij zonder interesseeren zou; het is immers in ons land nog niet alledaags dat een predi kant er prijs op stelt om in zijn kwaliteit van kerkeraads voorzitter het hoofd van den persdienst der N.S.B. als Commilite te begroeten; dan nog wel van de residentie. Genoeg om te zeggen en te, toonen, dat wij niet te veel, doch veeleer te weinig heb ben gezegd. Oni (tahl oleAAaat: in Het inte I ling, h< d Dei b Florence Eekhout, gen r 00 lu land ten d Hes i „Het zijn de sterren", zei een mannen at zij stem, „niets dan sterren. Zoo'n eerste maal W i' dat je den prachtigen sterrenhemel ziet bo |aa^ ven den Indischen Oceaan, dat is toch ooli ®,ie voldoende om een beetje prettig gek to won c hel den? Wel iedereen die een klein beetje onfc aad vankelijk is voor zulke dingen wordt een een, beetje gek en dat uit zich in verliefdheid, of in gelóóven, dat anderen verliefd zijn. Wal oege1 is het geheim van al die licfdescomedies en tragedies aan boord. Je ziet het op elk schip 0®^ bij een groote reis". De stem klonk zachtei|TRE1 verder weg, de spreker verwijderde zich. Het meisje, dat geheel toevallig die woon den had gehoord, bleef tegen de railing ge* leund staan en staarde over de maanlichte ®en(: golven. Een pijn knaagde diep in haar. Zem€' dacht aan den vorigen avond, toen ze hier stond met Joost Lanker, den jongen planter. Zij had gezwegen en gestaard over zee en ®rval met iedere minuut van zwijgen leek haar hart zwaarder te worden van nog ongekend zich geluk, leek het zwijgen tusschen hen ver- Mc< werd ware! voor nog lil C€ De p vulder van diepe beteekenis. Den heelen Jnet nacht ha(%ze gedroomd, deze hccle dag was vergaan als een gelukkige droomdoch nulpn, Opeens zag ze Joost, zooals hij daar straky'sh praatte en schertste met een der „hand|ln schoentjes", aan boord. O ze wist, wat er ge $tal>i zegd werd... over de verliefdheden, die dckl- slechts duren zooïang de boot nog niet aan rui" is! Doch het had alles zoo anders geleken tusschen Joost en haar. Maar als het anders was... waarom zat hij dan nu bij dat ge trouwde vrouwtje, waarom stond hij niet naast haar, zooals gisterenavond, waarom.. Ze wendde zich bruusk om. Voetstappen naderden en ze kreeg een schok. Dat. was Joost. Naast hem liep de blonde, tecrc jonge vrouw, die op weg was naar haar man. Met héér wandelde hij nu onder de stra lende sterren, die sterren, waardoor je gaat droomen van geluk en liefde! In een opwelling van bittterheid en schaam, te liep ze naar haar hut, wierp zich op bed en snikte haar verdriet uit. Doch niets was aan haar te bemerken, toen ze den volgen den dag aan het ontbijt zat. Ze was weer zichzelf: de flinke Fryke, die naar Indië ging, omdat ze haar eigen weg wilde gaan, omdat zp. zonder veel tranen en geweeklaag de mogelijkheid aanvaardde dat ze nooit zou trouwen en wilde zorgen, tegen dat ze oud was, te hebben gespaard. Het was deze Fryke 'n intelligent meis je, dat vriendelijk, doch terughoudend was die Joost de verdere reis meemaakte. Nooit meer was er dat onuitgesprokene tus- i schen hen, dat teerc en warme en heerlijke. Nooit moer stond ze met hem, in stille ster rennachten, te staren over zee. Ze praatte nog wel samen, dansten samen, waren goede vriendendoch dc droom was vervlogen, hij wist niet hoe, hij twijfelde tenslotte er aan, of er ooit een droom was geweest. En toen dc boot aankwam, namen ze af scheid met een handdruk. Hij dacht: ze heeft nooit iets gemerkt en gevoeld. Zij dacht: ik hen blij, dat ik tijdig tot bezinning kwam en me niet belachelijk maakte. Zes maanden later, op een feestje in een groot hotel, stonden ze eensklaps tegenover elkaar. Hij was een week-end over, zij was tiitgenoodigd. Beider hart klopte sneller. Ze dansten en babbelden en stonden laat op het ferras. Boven hen straalden en fonkelden de groote, groote sterren van den Ooster- schcn nacht. Hun handen vonden elkander. „Waarom was je zoo koel tegen me gewor den aan boord"? vroeg hij zacht. Ze trok haar hand terug en zei: „Koel?". Neen alleen verstandig. 1'k weet toch, wat zoutwaterliefdes waard zijn. Den eene avond kijk je naar de sterren met de eene vrouw... den anderen avond „Ik toch niet!" verweet hij heftig. „Jij niet? Ik zag je zelf... den avond na dat wijwij samen naar dc sten-en ke ken met dat handschoent je Hij dacht na. „O... die kleine blonde? Ja, ze was erg down en angstig, ik heb me wat met haar bemoeid, haar man is een kennis van me. Het sprak vanzelf, dat ik haar niet in den steek liet, toen ze wat hartelijkheid noodig had. Ik sprak haar den hcclen avond over jou". Ze zwegen weer en de droom ontbloeide, langzaam en wonderlijk, zooals de bloemen daarbuiten, in den mysterieuzen, diepduiste- ren .Oosterschen nacht. „Ik dacht dat het alleen sterren waren", fluisterde zij in zijn armen. „De sterren?" Hij lachte. „Ik heb' heele- maal niet naar de sterren gekeken dien avond.,, jij keek ernaar. Ik keek alleen naar jouw oogen!" men liet vaai sche toen heet rcvj om ster kr. len: Dcc sclu zaa schi kro KO DU E val Ni Ne

Schager Courant | 1940 | | pagina 8