TARZAN en de Het meisje wordt minder optimistisch vuren van Tohr INBREKERS OMSINGELD Radioprogramma fiet geld van de banken naar de oude kous kolenprijzen stijgen met sprongen. (Van onzen correspondent). KOPENHAGEN. Jan. 1940. De Deensche volksaard is over het algemeen niet aan den pessimisti sche n kant; en zoo is het te verkla ren, dat men zich tot dusverre ta melijk gemoedelijk in den nieuwen toestand heeft geschikt. Doch thans begint zihc een andere toon te laten hooren, wanneer de naaste toe komst ter sprake komt. Het is vooral de weinig rooskleurig ge- inte Nieuwjaarsrede van minister Stau- ling, welke het Deensche volk tot naden- ion heeft gestemd. Deze minister staat er n Denemarken voor bekend, dat hij een eer bezonnen, bedachtzaam man is, die liet lichtvaardig een oordeel uitspreekt; en aarom hebben zijn woorden diepen indruk *•4 emaakt onder het volk. Van paniek kan non nog wel is waar niet spreken, doch oo luchtig als eerst ziet de Deen den toe- tand nu toch niet meer in. De huisvrou wen doorkruisen de straten, op zoek naar lies en nog wat. Men krijgt den indruk, zij maar lukraak van alles inslaan, dat in den vrijen handel te krijgen is. Ver- Jaarbaar is dit overigens wel, want aan ie voorzorgsmaatregelen inzake de distri- 00' lutie schijnt wel iets te hapeden. Zoo hcet- vor e het. dat er nog koffie genoeg in voor- onfc aad was voor een heel jaar, zoodat men een kopje minder behoefde te zetten", doch iaarop volgde een zoo drastische rantsoe- lering, dat ieder slechts een fractie kreeg SVal oegewezen van zijn gewone verbruik, en -hip ook met de kolen is het treurig gesteld. Met de kolen is het hetzelfde liedje. Er OQjyWerd verzekerd, dat er kolen in overvloed ge. waren doch op zekeren morgen lazen de Denen in hun ochtendblad, dat zij niet Ze meer brandstof konden inslaan, dan zij !Her voor een maand noodig hadden en dan nog wel tegen verhoogden prijs! Dergelijke eu' ervaringen zijn niet geschikt, om iemand 'n ecn goede luim te houden, al geeft men end zich dan ook rekenschap van de oorzaken, ver. De prijzen der Engelsche kolen moeten wel ;len met sprongen de hoogte ingaan, wanneer men weet, dat vóór den oorlog de vracht oclj niet meer bedroeg dan G a 7 kronen per on, terwijl deze begin December reeds was ak< cstegen tot 23.50 kr. M. en stelde 'n poging "i bet werk, om de vracht op dit cijfer te ge ftabiliseeren, doch kwam toen tot de ont dis ken Iers schepen nog hoogere vrachtprijzen; ge niet m.« pen .vas nge tra- ger dië vas Ue. u s- ke. ïog de en, er- af- ik dekking, dat er niet voldoende scheeps- ruimte voor beschikbaar was. Voor de vaart naar Zweden kregen de Deensche toen hiervoor een stokje werd gestoken, heette het, dat de vaart op Engeland zoo gevaarlijk was, dat het niet mogelijk bleek, om equipages voor de schepen aan te mon steren. Op het oogenblik wordt er tot 55.50 kr. aan vracht betaald voor Engelsche ko len; doch ook daarvoor zijn niet voldoende Deensche schepen te vinden, zoodat Deen sche scheepvaartmaatschappijen genood zaakt zijn, Noorschc, Zweedschc cn Finsche schepen te charteren tot zelfs tegen 80 kronen per ton. kolendistributie dwingende noodzaak. Dat de kolen thans onder de distributie vallen, moet worden toegejuicht, omdat FEUILLETON uitde£uncfiAMUtt Naar het Engelsch van Norman Charlton "2. HOOFDSTUK II. De voorwaarde. Lilian Turner zat in de voorkamer van het huis, dat zy dien vroegen morgen op zoo'n eigenEiardige manier binnengegaan was. Zij praatte, een bezigheid, die voor haar niet on gewoon was en haar toehoorders waren twee mannen, waarvan de eene nog heel jong was en de andere een heer van middelbaren leef tijd. Jullie weet, zei Lilian, dat ik het af schuwelijk vind, aan wie dan ook last of on aangenaamheden te veroorzaken. De jongste van de twee zuchtte en schudde het hoofd. Hij was een slanke, knappe jonge man met een blozend gezicht en een klein kortgeknipt snorretje. Dat weet ik heelemaal niet, zei hjj. Wat mijzelf betreft, weiger ik zelfs absoluut het te gelooven. Ik heb veel verdriet en jij doet maar net alsof je er niets van merkt. Beste Tommy, gaf Lilian ten antwoord. Ik ben wreed geweest, voor je eigen bestwil. Het zou dwaas zijn te doen of ik niet begrijp, dat je zinspeelt op mijn herhaald aanbod een zuster voor je te zijn. Maar het is veel beter dat jij een verstandige hebt dan ik een dwaze echtgenoot. De oudere man. een aristocratische ver schijning. met intelligente, levendige oogen en grijzend haar, had met kennelijk genoegen zit ten luisteren naar het gebabbel van het twee tal. Ben ik ik te oud om een broer te zijn? vroeg hij opgewekt. Je zult zien, dat ik Veel gezelliger ben dan Tommy. Lilian glimlachte. Probeert u 't maar daardoor een eind is gekomen aan het hamsteren der meer koopkrachtige krin gen ten koste van den minderen man. De aankoop van kleine hoeveelheden valt buiten de distributie, zoodat er geen vrees behoeft te bestaan voor een kolen-paniek. Tot degenen, die den toestand mét bezorgd heid gadeslaan, bchooren de huiseigenaars, want in Denemarken is het regel, dat de verwarming ten laste van den „huisbaas" komt. Velen hunner hebben bijtijds flinke voorraden aangeschaft, doch waar dit niet het geval is, zijn groote onaangenaamhe den tusschen huurders en huiseigenaars het gevolg. Jammer genoeg voor de laat- sten zijn zij ook niet gerechtigd, om het prijsverschil der kolen op hun huurders te verhalen! Overigens bestaat er gemeenlijk ecn vrij patriarchale verhouding tusschen beide partijen; en er is thans een organi satie van huiseigenaren in Kopenhagen tot stand gekomen, aan welke alle leden hun eventueele geschillen en moeilijkheden met huurders kunnen voorleggen, ten einde on- gewenschte wrijving te voorkomen. Belasting en belastingmaatregelen zijn hier al even weinig populair als in andere landen Men is dan ook weinig gesticht over de activiteit der belastingambtenaren om de verschuldigde penningen binnen te krij gen en over den minister van Financiën, die zich blijkbaar alle moeite geeft om uit te vinden, hoe de fiscus de schroef nog wat vaster kan aandraaien. Met het oog on wat hij misschien nog zal uitbroeien heeft er een run plaats cehad op de banken en spaarbanken. Tallooze spaarders cn inleg gers hebben bun geld teruggehaald, om het weer, zooals vroeger, in de befaamde oude kous te stoppen, waar het huns in ziens veiliger is dan bij de bank. omdat is uitgelekt, dat de belastingautoriteiten, bet voornemen hebben, het tegoed hii deze in stellingen eens aan ecn nader onderzoek te onderwerpen. In verband hiermede moet ook de sterk toegenomen circulatie van bankpanier worden gebracht, welke veel onrust heeft te weeg gebracht en vrees voor inflatie heeft verwekt. Tenslotte nog een woord over de zuivel industrie, welke bier ecn nationale steun pilaar vormt. Engeland is steeds een der voornaamste afnemers geweest; doch dit land heeft zoodanig op den prijs gepingeld, dat deze thans veel lager is dan de kost prijs, zoodat de vrees gewettigd is, dat de boterfabricage beperkt zal moeten wor den. met al de gevolgen van dien voor den landbouw. Neen rooskleurig zieti liet er hier niet uit! Als bet luchtgevaar voorbij is Langgerekte sirenetoon. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft be paald, dat in de gemeenten behoorende tot de eerste en tweede gevarenklasse cn daaronder valt opk Den Haag niet meer kerkklokken zullen luiden ten tecken, dat het luchtalarm is geëindigd, zooals tot nu toe bij oefeningen het geval was, maar dat „luchtalarm geëindigd" voortaan zal wor den aangekondigd door een langgcrekten si renetoon. Bij reddingspoging door het ijs gezakt Een slachtoffer te Delft. Dinsdagavond omstreeks half tien is, de 65-jarige stoker M. C. door het ijs van de Oude Vest to Delft gezakt cn verdronken. Bij reddingspogingen zijn twee militairen eveneens door het ijs gezakt. Den 31-jarigen H. P. kon een lijn worden toegeworpen, waarna men hem op het droge bracht. De 28-jarige J S. L. was zoo verstandig ge weest om bij wijze van voorzorg een touw om zijn ptiddel te binden, zoodat men hein zonder veel moeite eveneens op den vasten wal kon brengen. llaagsche gerechtshof bevestigt liet vonnis tegen drie mannen. In den nacht van 10 op 11 September van het vorige jaar werd ingebroken in een per ceel aan den Lutherschen Burgwal te Den Haag, waar enkele magazijnen zijn geves tigd. De politie had lont geroken en omsingel de het blok. Aan de achterzijde probeerde een man het huis te verlaten door pen glas- in-lood raam te verbreken. Hij keek echter recht in het gezicht van ecn agent en trok zich terug. Later konden twee mannen, die aan de voorzijde het pand verlieten, door de politie worden gearresteerd. Evenzoo een derde man, die op den Lutherschen Burg wal op wacht had gestaan. Zij bleken te zijn resp. de 43-jarige hoefsmid E. O., de 4ü-jarige loswerkman J. A. V., en de even oude pianohandelaar W. B. G. Door de Haagsche rechtbank werden beide eerstge- noemden veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaren, de laatste wegens me de plichtighcid tot één jaar go\angenis- straf. Het Haagsche gerechtshof heeft in hooger beroep deze straffen bevestigd. LOOPJONGEN NAAR JEUGDGEVANGENIS De diefstallen uit het Bonthuis te Den Haag. Men zal zich nog de even brutale als ge heimzinnige diefstallen uit hot Bonthuis aan de Laan van Mecrdcrvoort te 's-Graven hage herinneren. Op geregelde tjjden ver dwenen er ten nadeele van de eigenares voorwerpen van waarde, geld en vosbonten en men had geen vermoeden, wie de dader kon zijn. In verband met deze zaak werden de loop jongen van het bonthuis en nog tal van an deren gearresteerd en een groot aantal per sonen heeft zich voor de Haagsche recht bank te verantwoorden gehad. De loopjon gen werd daarbij tot twee jaar gevangenis straf, door te brengen in de jeugdgevange nis veroordeeld. Het Ilof legde dezelfde straf op en beval gisteren vcrdachtes onmiddellijke gevangen neming. Dreigende vuurdood Man tracht zijn vrouw te redden. Gisterochtend om half acht was mevrouw Rantsijn in de Bcstcvacrstraat te Amster dam bezig haar kinderen te kleedcn. Zij stond met den rug naar de kachel gekeerd en bemerkte niet ,dat haar rok in aanra king kwam met het ijzeren gedeelte, dat witgloeiend wïis door ecn defect aan do schoorsteen. Haar kloeren raakten in brand en op hot hulpgeroep van zijn vrouw kwam de echt genoot, die nog te bed lag. toesnellen. Hij hulde haar in dekens en toen hij meende, dat de vlammen waren gedoofd, wikkelde hij haar weer uit het wollen omhulsel cn poogde haar de smeulende kleercn van het iichaam te trekken. Hierdoor begon het goed weer te branden, warop haar man haar nogmaals in dekens wikkelde. Medische hulp was daarop spoedig aan wezig cn de G. G. en G.D. vervoerde het slachtoffer, dat met brandwonden was over dekt, in ernstigen toestand naar het Wil- hclmina Gasthuis. VRIJDAG 26 JANUARI 1940. Hilversum I, 1875 en 414,4 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Berichten A.N.P. 8.10 Orgelspel. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Declamatie. 11.30 Viool en piano. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 AVRO-Dansorkest. door Edgar Rice Burroughs 17. Tarzan gaf het signaal, en teken, dat be tekende leven of 9terven. d'Arnot, z(jn geweer in aanslag, kwam uit het kreupelhout te voorschijn. Hy rende recht op de boot af, die aan de kant van de rivier gemeerd lag. Vlak achter hem volgden de anderen in hun wan hopige race. Voordat ze een derde gedeelte gele mannen een luide, wilde kreet. „Sneller, d'Arnot!" gilde Tarzan, „ze hebben ons ge zien!" „We we zullen het nooit halen!" riep Janette ademloos uit. De aapman sprong vlug naast haar. Hij greep het meisje beet en zonder in het minst zyn vaart te minderen, zwaaide hij haar over zyn schouder. Maar nu sprongen de gele reuzen, gewaarschuwd door de kreet van hun kameraad op. Ecn ogenblik keken ze met zwijgende vdrbazing naar de vluchtende blanken. Toen kwamen ze zelf in actie. De gele monsters kwamen met een on gelooflijke snelheid naar de boot om te trach ten de vluchtelingen de weg af te snijden. Terwjjl htf de afstand tussen zichzelf cn de boot mat, begreep d'Arnot, dat hy en zijn vrienden hun doel nooit zouden bereiken voordat ze door de gele bende werden aan gevallen! 12.45 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. I.00 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Gramofoonmuziek. 3.15 De Pailadians. 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.30 Zang en piano. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50 Zang en piano. 7.00 Beantwoording van vragen over „Sociaal democratie en middenstand". 7.18 Berichten A N P. 7.30 Voor de jeugd. 8.00 Zang met pianobegeleiding. 8.30 Cyclus „De nooden van de liedendaagsche beeldende Kunst en hun geestelijken achter grond". 9.00 Radiotooneel. 9.20 Fragmenten uit de opera „Rigoletto". 10.20 Declamatie (gr. pl.). 10.25 Gramofoonmuziek. 10.40 Avondwjjding. II.00 Berichten A.N.P. 11.10 Jazzmuziek (gr. pl.). 11.40—12.00 Orgelspel. Hilversum II, 801.5 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Berichten A.N.P. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek (9.30—9.45 gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang, piano- en gramofoonmuziek. niet, meneer Greville, zei ze waarschuwend. Waarom niet? Het is een troostprijs en in uw geval zal het wel niet noodig zijn om die uit te loo- ven. Maar nu praat ik in vollen ernst, ik heb de laatste tien Jaar meneer Greville's loop baan met de grootste belangstelling gevolgd. Toen u minister werd, meneer Greville, heb ik mij zelf een halven dag vacantie gegeven om het heugelijk feit te vieren. Ik lees al uw redevoeringen en met uw ideeën over de nieuwe belastingen ben ik het roerend eens. Heb je mijn hulp soms voor het een of ander noodig? viel de minister haar lachend in de rede. Die vleierij "3 natuurlijk maar een inleiding tot een verzoek! Vertel mij maar waarmee ik je van dienst kan zijn. Het is een kleinigheid wat ik vraag, zei Lilian. Ik zou willen dat u uit vriendschap voor mij de Engelsche justitie op losse schroe ven zou zetten. Anders "niet vroeg de minister met ecn humoristische zucht. Dat is maar een klei nigheid voor me: Maar kun je misschien een beetje precies uitdrukken wat je van me ver langt? Ik zou willen, dat u al uw invloed aan wendt, om een misdadiger zijn vrijheid terug te geven. Wat voor een misdadiger? Een jongeman, die door de lichtzinnig heid van een vrouw op het verkeerde pad is gebracht en die niets kwaads in den zin heeft gehad. O, die ellendige vrouwen ook! riep Tom my. Die zijn altijd de schuld! Het was geen ellendige vrouw, protes teeerde Lilian met vuur. Zij was integen deel eigenlijk heel aardig. Om de waarheid te zeggen, was ik het zelf. JS? Ik zal het julie precies vertellen, ver volgde Lilian een beetje verlegen. We kwa men den afgeloopen nacht laat thuis. We wa ren op het bal van lady Templedown geweest. Mijn vader had last van slechte spijsvertee- ring, laten we het zoo maar noemen. Lady Templedown geeft altijd zulke uitstekende soupers. Hij kon zijn sleutel niet vinden en ik begreep uit wat hij zei, dat hij dien op zijn club, waa.r hij zich verkleed had, had laten liggen; dus stuurde ik den knecht, die naast den chauffeur zat, daarheen. Daar ik het zonde vond, dat de auto zoolang in den stroo menden regen bleef staan, zei ik den chauf feur, dat hij den wagen maar naar de garage moest rijden; we konden wel even schuilen onder de glazen portiek aan den overkant. Ons huis heeft geen portiek en dat is in ieder geval, mijn schuld niet. Waarom heb je de bedienden dan niet uit hun bed gebeld? vroeg Tommy. Een samenloop van ongelukkige omstan digheden! De electrische bel was kapot en een klopper hebben wij niet, zooals je weet! Bovendien, de bedienden slapen aan den ach terkant van ons huis. Vader is zoo bespotte lijk goedhartig, dat hij nooit .wil dat iemand voor hem opblijft. Het duurde lang voor Ro- bert met den sleutel terugkwam; hij kon geen taxi vinden en achteraf bedacht ik, dat het vreeselijk dom van me was, dat ik hem niet in de auto naar de club had laten gaan. Als ik geweten had, dat het zóó lang zou duren, zou ik misschien toch de auto hebben laten wachten en vader er weer hebben ingezet, ofschoon we hem er met de grootste moeite uitgekregen hebben. Toen hij er uit was. merkte hy pas, dat hij den sleutel niet had. En wat verder? vroeg de minister vol belangstelling. Nu, er verscheen ecn Jongeling op het tooneel en hij was de oorzaak van al de na righeid. Ik was toch al in een kwade bui en hij bracht me gewoon tot wanhoop. Hoe zoo? Hij wou niet weg! Hy wilde me met alle geweld helpen. Ik haat jongelui met zulk gebrek aan tact. Ik vind, merkte Toipmy op dat je dankbaar had moeten zijn, zooveel vriende lijkheid van iemand te ondervinden op een dergelijk uur. Lilian fronste de wenkbrauwen. Ik vind het heel onvriendelijk, dat jij zyn party op neemt. Als vader last heeft van slechte spijs vertering geef ik er de voorkeur aan met rust gelaten te worden: dat kun je toch zeker wel begrijpen? Op welke manier wilde die vreemde Je dern helpen? vroeg Greville rustig. stelde allerlei idiote dingen voor. Tenslotte moest en zou hij over het hek klimmen, een venster stukslaan om een keu kenraam te openen, zóó toegang tot het huis krijgen en van binnenuit de voordeur open doen. Dat zou lang niet iedereen aanbieden, prees minister Grevilel glimlachend. Om den drommel niet, mompelde Tom. Ja, maar die dwaze jongen ging het verkeerde huis binnen! Hü ging in het huis van lady Stephard hier tegenover, waar wjj onder de portiek zaten. Htf dacht dat het ons huis was! Ik heb razend het land aan lady Shepheard, maar dat heeft er niets mee te maken. Ik riep hem terug, maar hij wilde niet komen. Waar is die jongen nu? informeerde Greville op ernstigen toon. In de gevangenis. Er kwamen tranen in Lilian's oogen. Ze hebben hem gearresteerd; ik zag hem tusschen twee agenten wegvoe- 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek (om 12.20 Berichten A.N.P.). 12.45 Toespraak „Ecn woord voor U". I.00 Quintolia en gramofoonmuziek. 2.25—2.55 Christ. lectuur. 3.00 Viool-, piano- en gramofoonmuziek. 4.00 Fricsche uitzending. 5.00 Dames-ensemble Van Eden en gramofoon» muziek. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Letterkundig halfuur. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten A.N.P., herhaling S.O.S.-Be- richten. 8.15 Koninklijke Marine-kapel en solist. 9.00 Christ oratoriumvereeniging Haarlem» Haarlemsche orkestvereeniging en solist (opn.). 9.30 Actueel halfuur. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Causerie „Ons gezin in de crisis". 10.35 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.). II.15 Gramofoonmuziek. ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. ren. Hij was druk bezig ze iets uit te leggen, maar zy glimlachten spottend en ongeloovig. Waar was j(j? Ik keek uit het raam van onze slaap kamer. Het was een oogenblik stil; toen stond Tommy kwEisi-verontwaardigd op. Dit is geen plaats voor mij, zei h\j som ber. Je bent zijn medeplichtige; met een misdadigster wil ik niets meer te maken hebben. Helaas, mijn arme zuster! J(j spot overal mee, zei Lilian boos. Zij wendde zich tot Greville. Helpt u my! Het gezicht van dien ar men jongen vervolgt mij gewoon. Misschien heeft h(j een moeder. Wat een verschrikke lijke gevolgen kunnen onnadenkendheid en een booze bui toch hebben! Ik heb er vreese lijk berouw van, want hij bedoelde het zoo goed. Lilian stond op en liep naar Greville toe. Hij scheen over haar verzoek na te denken. Ik stel één voorwaarde, zei hy eindelek. En ik ga ermee accoord, antwoordde Lilian. Zelfs vóór ik weet wat u van mij verlangt. De voorwaarde is dat jij het als je plicht zult beschouwen, dezen jongeman op te voe den. Op te voeden? Door hem aan zyn verstand te brengen dat hy veel te slap en te goedzakkig is. Leer hem flinker te zyn, mannelijker, niet zoo kin derlijk. Hoe kan ik dat nu doen? Vroeg Lilian verbaasd. Waarschijnlijk zal ik hem nooit in mijn leven weer zien. En om de waarheid te zeggen, hoop ik ook, dat dit het geval zal zijn. Toch is dat mijn voorwaarde, hield Gre ville vol. Waarom stelt u zoo'n voorwaarde? mengde Tommy zich opeens in 't gesprek. Ik ben er sterk t^gen, dat Lilian zich aan de op- voudlng van vreemde jongelieden wijdt. Ze is er al mee begonnen; laat ze er mee voortgaan, antwoordde Greville onverbid delijk. Ik wil 't niet hebben, stribbelde Tommy tegen. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 9