K* LIVI, aan de 1 Duitschef, vertrouw Uw Genius Hitier! Finnen weerstaan alle Russische aantallen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Politieke crisis in Canada Blauwe Golf van Napels Het volk zal beslissen Lange, harde oorlog verwacht Orazioratnp niet door opzet Rd ■e-i li« Laan, Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. VRIJDAG- 26 JANUARI 1940. 84e Jaargang. No. 11096. UV. 1*9.44? Het Parlement ontbonden. Eind Maart verkiezingen. Manckenzie King, de eerste minis ter van Londen, heeft 't parlement ontbonden na de zitting voor twëe uur te hebben verdaagd, teneinde het kabinet te raadplegen. De ont binding geschiedde vier uur na de opening van de zesde zitting van het achttiende Canadeesche parle ment. Een dusdanige ontbinding heeft zich nog nooit voorgedaan in de Canadeesche parlementaire ge schiedenis. In de gisteren gehouden zitting heeft de Canadeesche gouverneur-generaal in zijn troonrede medegedeeld, dat hij vroeg ter stond algenieene verkiezing en te doen hou den. Volgens de grondwet zouden verkie zingen aan het einde van het jaar moeten worden gehouden. De regeering zal derhal ve de raadplegingen van het volk enkele maanden eerder doen geschieden. Na deze mededecling was de rest van de troonrede gewijd aan de oorlogsinspan ning van Canada. De eerste minister, Manckenzie King, nam na den gouverneur-generaal het woord. Hij zeide gehoopt te hebben een gewone parle- mentszitting te kunnen houden om zekere essen tieele wetten te doen aannemen. Een beroep op het land zou later gedaan wor den. Deze werkwijze schijnt thans echter onwaarschijnlijk. „Het is te wenschcn, dat de verkiezingen gehouden worden vóór het eventueels groo te voorjaarsoffensief aan het Westelijk front begint. Een nieuwe toestand doet zich voor op grond van het feit, dat Mit- chell Hepburn, de eerste minister van On- tario, het wetgevend lichaam van Ontario I een resolutie heeft voorgelegd, „die onbe twistbaar gericht is tegen de regeering p van het dominion". De leider der Canadeesche regee ring snrak de meening uit, dat de resolutie van Ontario geen ander doel had dan een politieke campag ne te ontketenen, terwijl de parle mentaire zitting in vollen gang was. Uit deze uitlating van den Canadeesche Eerste minister zou men mogen afleiden, dat Hepbrun een politieke manoeuvre heeft ondernomen, welke voor een land in oorlog als Canada, gevaarlijk is te achten. Voortgaande zeide Manckenzie King, dat een verkiezing voor de maand Mei den le den van de eerste Canadeesche divisie, die over zee gezonden is, de gelegenheid zou geven hun stem uit 1e brengen, terwijl zij in Engeland zijn. De tweede divisie zou kunnen stemmen alvorens uit Canada te vertrekken. De premier besloot met de woorden: „Het volk zal beslissen". Vervolgens verdaagde de premier de zit- I ting voor twee uur om het kabinet te raad plegen. Tijdens deze besprekingen werd be sloten dat het parlement terstond zou worden ontbonden. Ilct ontbindingsbesluit werd door Manckenzie King naar 't regee- ringsgebouw gebracht, waar het werd on- derteckend door lord Tweedsmuir. Vier uur na de opening van de zitting werd- het ontbindingsbesluit bekend gemaakt. Laat in den nacht is tenslotte bekend gemaakt, dat de algemeene verkiezingen eind Maart gehouden zullen worden. va Ta hei len Ier. Henderson gelooft niettemin in de overwinning der Geallieerden. Henderson, de voormalige Britsche ambas sadeur te Berlijn, heeft te Slcaford, Lincoln- shire (Eng.) een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat Engeland gewikkeld is in een strijd op leven en dood met een buitenge woon machtige, tot in het uiterste georgani- .sccrde en uiterst gewetenlooze natie van 80 millioen. In een nationalen strijd van dit soort speelt de economische positie van de natie een minstens even belangrijken rol als het optreden van de strijdkrachten. Het zou, naar Henderson zeide, een harden oorlog worden, welke lang zou kunnen duren .Het was een oorlog, waarin iedereen alle moge lijke hulp diende te geven. Henderson was overtuigd van de uiteindelijke overwinning. IILUCHTREIS NAAR INDIE ochiphol vethuisd duurt thans negen dagen In November jL vertrokken „Oehoe", „Emoe en „Reiger" naar Napels om het K.L.M. materieel voor de Indië-route te versterken. De „Reiger" heeft inmid dels zijn beroemde „Transvaalvlucht" volbracht. Nog 110 personen vermist. De maatschappij Italia, de rcederij van de „Orazio" heeft aan haar agentschap te Mar- seille getelegrafeerd, dat de ramp moet wor den toegeschreven aan een technische sto ring van den linkermotor. Er is geen spra ke van achteloosheid of misdadige opzet. De Italiaansche omroep deelt mede, dat van de Orazio 110 personen vermist worden, ouder wie 50 passagiers, DE DIENST LOOPT ONDANKS DEN OORLOGSTOESTAND. MET DE REGELMAAT VAN EEN KLOK. Sedert September, kort na het uit breken van den oorlog, toen er even een kleine stagnatie in den dienst was, vliegt de K.L.M. weer met groo- te regelmaat dc lijn, die Ncder- landsch-Indië met Europa verbindt. Dat dit mogelijk is, ondanks het ver bod om over de oorlogsvoerende lan den in West-Europa te vliegen, dankt men, zooals wij al eens eerder ge meld hebben, aan het feit, dat de Italiaansche autoriteiten terstond alle medewerking hebben verleend om het K.L.M.-plan. de Indië-lijn te doen beginnen in Napels, te verwe zenlijken. Het dagtraject Amèterdam-Napels werd weliswaar een treinreis van 3 dagen, maar dan nog kunnen post en passagiers binnen 9 dagen op hun bestemming zijn. En ten slotte is het nog maar enkele jaren geleden toen we de reis naar Indië in 9 dagen een wonder .van snelheid vonden. Comfortabele treinreis. De treinreis naar Napels biedt, ondanks j het feit. dat zij door het in oorlog zijnde Frankrijk voert, weinig moeilijkheden, wan neer voor hel vertrek- de paspoortformalitei- ten zijn vervuld. Behalve aan de Italiaansche grens is ook aan de Fransche grens een deviezencontrole ingesteld. Maar verder biedt de treinreis het gewone comfort: de restauratierijtuigen loo- pen in alle treinen, evenals de slaaprijtuigen die van binnen, niet meer verduisterd zijn. Schiphol „verplaatst". En aan het einde van deze trein reis vindt men het nieuwe en laat ons hopen slechts voor korten duur tijdelijke beginpunt van de Indië- lijn der K.L.M. Wie cenig begrip had, van wat er in Amsterdam aan vast zat. dat Schiphol basis van de Indië- lijn was. vraagt zich thans met ver wondering af. op welke wijze men er in geslaagd is, de vele takken van dienst, op wier voorbereidende werk zaamheden de Indië-dienst berust, naar Napels over te plaatsen. In Napels zelf krijgen wij het antwoord, dat beknopt, eenvoudig maar in de hoogste mate efficiënt is. Er moest in September snel en doortastend worden opgetreden, en de hoofdvertegenwoordiger der K.L.M. in Italië, de heer Meuser, kreeg in korten tijd een hoop werk te verzetten, maar het resultaat van dit alles is, dat thans tweemaal per week de Indië-vlicgtuigen van Napels vertrekken met dezelfde regelmaat als voor September j.1. van Amsterdam, en dat aan de beroemde Blauwe Golf een kleine organisatie is ont staan die men met een moderne uitdrukking gerust een waistpocket-organisatie mag noe men. Ook Duitschland werkte mee. Toen de oorlog uitbrak bevonden zich zes K.L.M.-vliegtuigen van de Indië-lijn, ten zui den van de Alpen. Deze zes heeft men niet meer naar Nederland laten vliegen en hield men dus in Napels ter beschikking. Dit aan tal is in November j.1. uitgebreid met nog 3 andere Douglas D.C.3-vliegtuigen, welke met speciale vergunning van de Duitsche re- gecring via Kopenhagen en Duitschland naar Italië werden gevlogen. Met twee diensten per week in beide richtingen, bevinden zich van deze 9 machines regelmatig vier te Na pels, en terstond bleken de Italiaansche au toriteiten bereid, een hangar op het vlieg veld aldaar, waarin tot dan toe sportvlieg- tuigen van' de Aeroclub geborgen waren, in zijn geheel aan de K.L.M. af te staan. Aanvankelijk dreigde het benzine-te- kort een moeilijkheid te vormen, maar toen dc K.L.M. aanbood, haar eigen voorraden aan te voeren, was ook dit bezwaar uit den weg ge ruimd en stelden de Italianen royaal de noodige hoeveelheden „op voor schot" beschikbaar. De staf van den heer Meuser. De heer Meuser beschikt thans in Napels over een staf van 18 menschen, die den ge- fieelcn ingewikkelden Indië-dienst aan den gang houden. Als kern noemen we de zeven technici, monteurs, motordeskundigen, spe cialisten voor radio en instrumenten, die het herstel- en revisiewerk in de hangar op het vliegveld uitvoeren. Maar ook in de stad wordt op volle kracht gewerkt. In het hotel Excelsior, waar de Indië-passagiers afstappen, is het kantoor der K.L.M. In eenige vertrekken op de eer ste etage ingericht, en vier man personeel hebben de geheele week de handen vol werk, vanwege dc passagiers, die twee maal per week per trein arriveeren om naar Indië te vertrekken, en zij, die twee maal per week uit Indië aankomen en per trein of boot verder moeten. 't Is niet zoo oenvoudig! En dan zijn er de vele vracht- en post zakken, die hiermee verband houden, en de door den oorlog oneindig gecompliceerde formaliteiten, die vervuld moeten worden voor de eenvoudigste zaak. Als bijv. een on derdeel of instrument van Schiphol in de werkplaats te Napels noodig is, zijn voor den doorvoer door het oorlogvoerende Duitsch land of Frankrijk zooveel formaliteiten noo dig, dat men sedert verscheidene weken te Napels heeft uitgevonden, dat het veel ge makkelijker is, Bandoeng waar men ook groote voorraden heeft erom te vragen. Zonder veel formaliteiten brengt dan het eerstvolgende thuistoestel het gevraagde mee, en het is er gewoonlijk veel eerder, dan wanneer het uit Amsterdam moet ko men. Op het Napolitaanschc vliegveld Capodi- chino heeft de K.LAL een klein vrachtkan toortje in het stationsgebouw, waar men met de ruimte heeft moeten woekeren, en een klein passagebureau, dat welwillend is vrij gemaakt door de Italiaansche Luchtvaart Mij. Ala Littoria. Menschen in 't hotel. Het Nederlandsche personeel, dat grooten- deels van Schiphol afkomstig is, is onderge bracht in het hotel Sancta Lucia, aan de groote zeeboulevard. Men heeft er uitzicht op de Blauwe Golf van Napels, met op den achtergrond de Vesuvius en bij helder zicht het eiland Capri. De hoteldirectie heeft de zer dagen speciaal een nieuw radiotoestel laten installeeren om zijn Ilollandsche gas ten wat afleiding te bezorgen en hun in de gelegenheid te stellen, de Nederlandsche ra dio-uitzendingen te hooren. De meeste van deze K.L.M.-employe's zijn getrouwd en hebben in dc buurt van Schip hol, Amstelveen of Badhoevedorp een ge zellig huisje, waar zij vrouw cn kinderen achterlaten Ook zij hebben echter hun deel aan dc taak, die zoo vele onderdanen van het neu trale Nederland op zich hebben genomen, om het mogelijk te maken, dat het leven in ons land kan voortgaan, dat dc handen aan het werk blijven, dat onze schepen kunnen varen en onze vliegtuigen kunnen blijven vliegen op de route, die Nederland en Indië 1 zoo dicht bij elkaar brengt. Strijd bij het Ladogameer en in het Noorden. MISLUKT OPTREDEN DER RUSSEN BIJ SALLA. De Russen blijven or alles op zetten oni door de Finsche linie ten noorden van het Ladogameer te breken, doch te oordeelen naar het officieele Finsche nieuws hebben zij nog steeds geen succes gehad. Een der voordeden voor de Finnen in de zen wilden sector is hun geoefendheid in het kaartlezen. Ook zijn de Finnen in het voor deel bij nachtgevechten. Iedere patrouille van tien of twaalf man heeft een sterke zaklantaarn bij zich. Een man neemt de lan taarn en richt deze op den vijand, terwijl de overigen in hun witte mantels in de sneeuw liggen en zorgvuldig hun doel kiezen. De lantaarndrager heeft een gevaarlijke taak, want hij vormt een prachtig doelwit, doch telkens, wanneer een lantaarndrager valt, neemt een ander de lantaarn van hem over. Op een afgesproken signaal wordt dan de lantaarn gedoofd, de patrouille verandert van positie en begint een nieuwen aanval. HET FINSCHE LEGERBERICHT. Het Finsche legerbericht van gieter luidt: Te land: op de landengte van Karelië was de toestand betrekkelijk rustig. De actie bleef beperkt tot verkenningen en hinderend artillerievuur. De vijand schoot met verdra gend geschut op Wiborg, doch zónder re sultaat. Ten Noorden van het Ladogameer zette de vijand den geheelen dag zijn aanvallen voort, het felst werd gevochten bij Aittojo- ki. De aanvallen werd met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. En gisteravond heeft de vijand een aanval op Kollanjoki in gezet, deze is gedurende den nacht met kor te onderbrekingen voortgezet. Nog voor het aanbreken van den dag was dc aanval defi- tief afgeslagen. Evenals in andere gevechten heeft de vijand hier verscheidene honderden mannen verloren. Drie vijandelijke pantser wagens werden vernield. In Lapland heeft de vij&nd de Finsche stellingen bij Maerkjaervi aangevallen, doch de aanval werd afgeslagen. Bij Petsamo heeft de vijand twee keer zon der succes aangevallen. De Finsche troepen hebben hier twee vijandelijke tanks vernield Ter zee niets nieuws te melden. In de lucht: Tengevolge van de sneeuw weinig activiteit in de lucht, afgezien van enkele bomaanvallen van weinig belang op huusamo en op de Aalandseilanden. Deze aanvallen hebben geen slachtoffers veroor zaakt Dit nummir bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT» Verwachting: Nevelig tot be trokken of zwaarbewolkt, nu en dan eenige regen of sneeuw, temperatuur om hel vriespunt tot lichte vorst, zwakke tot matige verander» lijke wind. Russische vrouwen aan het front. Hier cn daar doen Russische vrouwen blijkbaar dienst in de ambulances. Een Fin sche dokter, die juist van het front naar Helsinki was teruggekeerd, vertelde aan den Reuter correspondent, dat hij twee jon ge Russische meisjes had behandeld, ge kleed in officiers uniform, die tijdens werk zaamheden in de Russische ambulances door kogels gewond waren. RUSSISCH PANTSERSCHIP GEZONKEN? De speciale correspondent van de Gior- nale d' Italia tc Helsinki meldt, dat vol gens een nog niet bevestigd bericht een der vier Russische pantserschepen, die dc Fin sche haven Koivisto hebben gebombardeerd, n.1. de Kattowa, door het Finsche afweer geschut getroffen ert gezonken zou zijn. De correspondent meldt voorts, dat te Salla en in andere sectoren in het noorden Zwcedsche vrijwilligers de Finsche troepen zouden hebben afgelost. Een bataljon dezer vrijwilligers zou ten oosten van Salla een Russisch autopark bij verrassing vernield hebben, Stalin zou naar het front gaan! Uit Moskou wordt gemeld, dat volgens inlichtingen uit diplomatieke kringen, Sta lin het voornemen heeft zich eerlang naar het Finsche front te begeven om een be zoek tc brengen aan de troepen. In Helsinki wordt gemeld, dat van de 24 Sovjet-vliegtuigen, welke dc laatste drie da gen van verschillende bases in Estland zijn opgestegen om verscheidene plaatsen in Finland te bombardeeren, slechts drie zijn teruggekeerd. Alle overige toestellen zouden zijn neer gehaald. Hongaarsch-Daitsche handel sterk afgenomen Tendentieuze geruchten gelogen- straft Op grond van officieele statistieken wijst de Hongaarsche Pester Lloyd erop, dat de Hongaarsche invoeren uit Duitschland ver minderd zijn met bijna 115 millioen pen- goes, van 1929 tot 1939, terwijl de exporten in dienzelfden tijd met bijna 130 millioen verminderden. Het blad legt er den nadruk op, dat deze cijfers alle tendentieuze ge ruchten logenstraffen volgens welke de Hongaarsche exporten enorm gestegen zou den zijn, terwijl de importen uit Duitsch land zouden zijn verminderd. „Aanzien Japansche marine geschaad" NOG STEEDS DE ASAMA MA ROE. Gezagvoerder verlaat den dienst De woordvoerder van het ministerie van Marine heeft opnieuw verklaard, dat het incident met de „Asama Maroe" een schending van het internationale recht be- teekent „In iedere geval", aldus zeide hij, „is het Japansche nationale gevoelen belangrij ker dan rechtsvragen". Hij betreurde het zeer, dat dc Britsche vloot was overgegaan tot een daad, die het aanzien van de Ja pansche marine moest schaden, en dat nog wel bij den ingang van de doorvaart naar de Japansche hoofdstad. Josjisaba Watase, de gezagvoerder van de „Asama Maroe", die zich verantwoordelijk acht voor het feit, dat 21 Duitschers van zijn schip gehaald zijn, heeft den dienst der reerderij verlaten. Protest verg aderingen. Verscheidene vereenigingen hebben pro testvergaderingen gehouden tegen het aan houden van de „Asama Maroe" door een Britsch oorlogsschip, velen hebben ook voor de Britsche ambassade te Tokio betoogd. Gisteren heeft de Britsche ambassadeur te Tokio. Craigie. een bezoek gebracht, aan den Japanschen minister van Buitenland- sche Zaken. Arita. Craigie verklaarde, dat het optreden van het Britsche oorlogs schip niet tegen Japan in het bijzonder was gelicht, Hü verzekerde, dat het Bótache antwoord op het Japansche protest binnen kort zal worden overhandigd. Gemeld wordt, dat Craigie heeft gezegd, dat de eenige kwestie, welke aan de orde is, de vraag of volgens het internationale recht Duitschers van dienstplichtigen leef tijd v. boord van 'n neutraal schip mogen worden gehaald. Deze vraag kan zeer zeker tusschen dc beide rcgceringen in een kalme atmosfeer worden geregeld zonder aan een van beide zijden ergernis te geven. „De laatste levensbelangen der volkeren worden geofferd" Rijksminister Dr. Gocbbcls heeft gister avond te Rheydt een rede uitgesproken, waar in hij o.m. zeide, dat thans de laatste le vensbelangen dor volkeren in de w aagschaal geworpen worden van dc groote historische beslissingen. In dit uur vormen binnenland en front een enkele eenheid. Weermacht en politieke leiding zijn slechts dealen van één volksch levend lichaam, dat otn zijn bestaan vecht. Nadat het Duitsche volk in 1918 de overwinning door bedrog afhandig was ge maakt. begint het thans een laatsten beslis- singsstrijd, die onder veel gunstiger voor waarden wordt gevoerd. De Fuehrer is uit voerder van een groote, slechts eenmaal voorkomende historische taak. Wanneer men bedenkt, welke kansen de tegenwoor dige tijd den Duitschers biedt om een wereld volk te worden, moet men toegeven, dat nog nooit de intelligentie en bekwaamheid der politieke, zoowel als militaire leiding en do aaneengeslotcnheid van den nationalen wil tot overwinnen de superioriteit van het Duit sche volk zoo ondubbelzinnig hebben bewe zen als thans. Wanneer Adolf Hitier twintig jaar gele den is uitgetrokken en met zeven mannen een rijk veroverd heeft, een neerliggend land heeft opgeheven uit een verlammende on macht en zijn natie geplaatst heeft onder de eerste volkeren der wereld, wanneer Hitier dan zijn hand opheft voor de laatste bevrij ding van zijn volk, dan is het de plicht der Duitschers te .vertrouwen op zijn genius.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1