RUSSISCHE opmarschn VAK DE JAliRA" DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER tot staan gebracht KROONSTAD toch gebombardeerd Zwitserland paraat Indië-luchtreis een dag korter? Gevonden sloep wekte ongerustheid Fabrieksbrand in de hoofdstad Gaat Duitschland vliegtuigmoederschepen gebruiken 1 Voertuigen ingesneeuwd Opcenten op de winstbelasting Laan, Schapen, TeL 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. HAANDAG 29 JANUARI 1940. 84e Jaargang. No. 11998. df N.V. OHg.-Mif. „Mollowds Noofdefkwortier' Staken de Russen hun poging om de Mannerheim-lioie te omtrekken? 9ISTEREN NOG VERWOEDE BEVECHTEN. Het was Zaterdag de zevende dag, dat de Rassen den slag aan het Ladogameer voortzetten, terwijl zij nog geen mijl terreinwinst konden maken. Gezien de zorgvuldige voor bereiding tot het eigenlijke doel, het omtrekken van de Mannerheimlütie, kan thans wel worden aangenomen, dat ook dit offensief de zooveelste Russische nederlaag, beteekent. Men verwacht niet dat de Russen een doorbraak zullen kunnen forceer- ren en velen zien in de verwoede aanvallen van gisteren een laatste wanhopige poging. Anderzijds moet echter niet uit het oor worden verloren, dat onder de leiding van generaal Stern de organisatie van het Roode Leger steeds beter wordt. Dit is o.a. te constateeren aan de uitrusting der gevon den lijken, zeggen neutrale waarnemers. Kleeding, schoeisel en bewapening zijn veel beter dan enkele weken geleden. Door de betere organisatie is de opmarsch der Fin nen in het Noorden vertraagd. Men schat, dat 50.000 man Russische troe pen aan het front van Salla zijn verschanst en een aantal anderen aan het front van Petsamo. TROMMELVUUR OP DE KARELISCHE LANDENGTE. Volgens te Helsinki ontvangen frontbe- richten hebben de Russen ten Noordoosten van het Ladogameer, dat inmiddels geheel Js dichtgevroren, een winteroffensief ge opend. Terwijl de Finsche stellingen op de Karelische landengte door lang aanhoudend trommelvuur werden overstelpt en de Fin sche troepen aldaar werden vastgehouden door een verhoogde activiteit van de vlie gers, hebben de Russen, naar verluidt, aan het front naar Loimola en Kitelae eenige divisies opgesteld, die moeten pogen zich een weg te banen in den rug van de Man- nerheim-linle. Volgens een telegram uit Helsinki heb ben de Finnen bij de gevechten bij het La dogameer honderd Russische tanks buitge maakt. Een Russische duikboot is In het Finsche mijnenveld op een mijn geloopen en gezonken. FINLAND ROEPT LANDWEER OP. 'Aanplakbiljetten in Finland heb ben lichting 1898 (landweer eerste klas) per 2 Februari opgeroepen. Hiermede staan 21 lichtingen in ac tieven dienst. De dienstplichtigen moeten uitrustingsstukken, als schoeisel en skis, meebrengen. KROONSTAD TOCH GEBOMBARDEERD? De correspondent van de Stockholm Tid- ningen bericht aan zijn blad, dat hij de be vestiging heeft ontvangen, dat niettegen staande te tegenspraken Kroonstad wel de gelijk door de Finsche luchtmacht is gebom bardeerd. De Finsche vliegers hebben kun nen zien, dat schepen in brand vlogen. GENERAAL STERN. Ook uit Rome wordt dit bericht beves tigd. Het zijn Italianen geweest, die aan den aanval op de Russische militaire bases hebben deelgenomen. Reeds eenige dagen geleden vond men in de Italiaansche pers toespelingen, die dit volkomen duidelijk maakten. De correspon dent te Parijs van de „Giornale dTtalia" meldt thans, dat de „Petit Parisien" daar omtrent berichten uit Helsinki heeft ont vangen. De Italiaansche vliegers zouden be schikken over de meest moderne bombarde mentsvliegtuigen en zich eerst sedert kor ten tijd in Finland bevinden. HAPARANDA, VLUCHTELINGENSTAD. De speciale correspdfident van Reuter seint uit Haparanda, in Zweden, uabij de Finsche grens: Deze kleine stad, op 40 km. afstand van den Poolcirkel, is vol Zweedsche troepen en schildwachten, de bajonet op het geweer, en bewaken alle openbare gebouwen, overal worden witgeschilderde vrachtwagens en ambulances gebruikt voor het vervoeren van voorraden en medische behoeften van het Zweedsche hulpfonds. In Haparanda zijn al vele vluchtelingen aangekomen. Reeds omstreeks 3000 geëva- cueerden, voor het meerendecl vrouwen en kinderen, zijn de grensbrug gepasseerd. Zij zijn naar verschillende deelen van Zweden gezonden. Vernomen wordt, dat het aantal Estland- sche vrijwilligers, die strijden in het Finsche leger, gestegen is tot 2000. Finsche gevangenen aan het front. Een aantal gedetineerden van de Finsche strafgevangenissen hebben den president der republiek gevraagd hen gratie te verleenen, teneinde hun misdrijven goed te maken door dienst aan het front. De president heeft hier in toegestemd. De militaire correspondent van Reuter schrijft dat maarschalk Worosjilof (opperbe velhebber van het roode leger, vloot en lucht macht), een bezoek zal brengen aan het front in Finland. De correspondent van Reu ter verwacht dat zijn bezoek aan Leningrad ten doel heeft de actie van deze drie onder- deelen der weermacht te coordineeren. Betrekkingen Engeland' Japan verscherpt BLOKKADE TE TIENTSIN VERDER DOORGEVOERD. Japan neemt krapper maatregelen tegen de Britsche en Fransohe con cessies. Het Britsche consulaat te Tokio is er offici eel v. in kennis gesteld dat met ingang v. Zaterdag de Japansche blokkade tegen de Britsche en Fransche concessies te Tientsin op drastische wijze verscherpt wordt De contröle aan de afzettingen zal intensiever worden, terwijl de prikkcldraadafscheïding gisteren weer onder stroom stond. Nieuw protest te Londen. Naar vernomen wordt zal Japan waar schijnlijk een nieuw protest tot Groot-Brit- tannië richten wegens het geval met de Asama Maroe Hierin zal, narlr men gelooft, de wettigheid van het Brit&chc optreden betwist worden en zal uitlevering geëischt worden van de 21 Duitschers. De minister van buitenlandsche zaken, Arita. heeft Zaterdagavond een bespreking gehad met de oudere ambtenaren van zijn departement, waarin men tot de conclusie gekomen zou zijn, dat de Britsche regeering niet voldoende aandacht aan het incident heeft besteed en dat dientengevolge de he- trekkingen tusschen Engeland en Japan zijn verscherpt. De 21 Duitschers die van het Japansche ss. Asama Maroe gehaald waren zijn gister in Hongkong aan land gebracht. De Duit schers worden als krijgsgevangenen behan deld en staan onder Britsche militaire con trole. Anker door mijn getroffen VIER LICHTGEWONDEN - HET SCHIP NIET BESCHADIGD. Naar wij vernemen is het Neder- landsche motortankschip „Mamura" groot 8245 ton en toebehoorende aan de maatschappij „La Corona", een van de dochtermaatschappijen van de Koninklijke Shell, Zaterdagmid- dag te ongeveer twee uur op ander half uur afstand van Duins door een explosie getroffen. Het schip, dat onder commando staat van kapitein Swart en 45 opvarenden aan boord heeft, is op weg van Curacao naar Rotter dam. Het werd Zaterdagmorgen om elf uur in Duins verwacht. Om twee uur zond de „Mamura" noodseinen uit, waaruit viel op te maken, du* het schip door een explosie was getroffen. Van verschillende zijden trachtte men verbinding met het schip to krijgen, doch de .Mamura" antwoordde niet meer. Later evenwel deelde de kapitein per radio mede, dat het schip om twee uur waarschijn lijk tegen een mijn is opgebotst. Er ontstond een hevige ontploffing, doch de schade was niet van dien aard. dat de „Mamura" zonk. Voorts deelde kapitein Swart mede, dat hij zou opstoomen naar Duins. Zaterdagavond seinde de kapitein, dat aan boord „alles wel' was. Gisteren heeft de „Mamura" het anker uitgeworpen voor de Engelsche kust en om een dokter gevraagd. Terstond is een dok ter aan boord van een reddingboot naar het vaartuig vertrokken. Hoe het gebeurde. Nader vernemen wij over de ramp het volgende: Toen het schip Zaterdag buiten een haven aan de Zuid-Oostkust van Engeland, het anker lichtte, trof dit een mijn. Het schip bleef echter on beschadigd. Er ontstond een geweldige ontploffing ca een enorme waterzuil schoot de lucht in De leden der bemanning, die zioh op het voor schip bevonden, werden opgenomen en tegen het dek geslingerd. Drie matrozen en een olieman moesten later behandeld worden voor lichte verwondingen en zenuwschok ken. Met een reddingboot was een dokter van de kust naar het schip gekomen. Het eenige verlies, dat het schip heeft geleden was. dat het anker verspeeld werd, doordat dit .van de ketting sloeg* Het land zal zich met alle kracht tegen pressie verzetten. De bondspresident Pilet-Golaz heeft aan Ward Price, den specialen correspondent van de „Daily Mail'" een interview toege staan. waarin hij er volgens Havas, den na druk op legde, dat het Zwitsersche volk vast besloten is zijn onafhankelijkheid te verde digen. „Indien eenig land zou trachten pressie op ons te oefenen, zouden wij ons daartegen verzetten met als onze krachten, welke aanzienlijk zijn", zeide hij. Ten aanzien van den economischen oorloe verklaarde de president, dat het niet altijd mogelijk is. afgewerkte producten uit te voe ren naar de landen, die er de grondstoffen voor hebben geleverd, zooals de geallieer den dat zouden willen. „Indien", aldus ver volgde de president, „de geallieerden onzen fabrieken de grondstoffen onthouden, omdat zij niet wenschen, dat wij bijdragen tot de Duitsche oorlogvoering, zullen die fabrieken het bedrijf staken en werkloosheid met alle gevaren, welke deze meebrengt, zal er het gevolg van zijn. Wij wenschen geen voordeel uit den oorlog te trekken, wij willen slechts onzen normalen handel handhaven". Waarschijnlijk binnenkort K.L. M.-dienst Napels-Marseille. .Vaar herstel van de verbindinq met Frankrijk. De heer D. J. de Vries, hoofd der afd Handel van de K.L.M. heeft dezer dagen te Parijs met de Fransche autoriteiteiy bespre kingen gevoerd in verband met een uitbrei ding van het K.L.M. luchtnet tot Frankrijk. Men bleek tegenover het verzoek, een op de lijn Amsterdam-Batavia aansluitende verbinding Napels Marseille te mogen vestigen, niet afwijzend te staan. Een dergelijke uitbreiding van deze lucht lijn. welke de reisduur zoowel voor Neder- landsche als voor Engelsche passagiers naar- en van het Oosten met een dag zal bekorten (van 9 op 8 dagen) wordt op het oogenblik bestudeerd, en een beslissing zal binnen niet al te langen tijd hierover worden genomen. Het kan voorts als waarschijnlijk worden aangenomen, dat men in Frankrijk zeer welwillend staat tegenover het verzoek, de luchtverbinding Amsterdam-Pa rijs te her stellen en wel tusschen Schiphol en het op niet te groote afstand van Parijs gelegen vliegveld van Dieppe. De reis DieppeParijs kan dan zonder bezwaar met een snellen autodienst worden verzorgd. Ook deze luchtverbinding wordt op het oogenblik bestudeerd en de reeds van Fransche zijde ontvangen toezegging geven hoop op goede resultaten. Indien de onderhandelingen gun stig verloopen zal deze dienst op 25 Februari kunnen worden geopend. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT, Verwachting: Matige tot lichte vorst, aanvankelijk geheel bedekt, tegen of na den middag opklarend, overwe- gend droog, meest matige Oostelijke wind. Nederland—Portuaal. Tenslotte is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat de K.L.M. op weg naar Portugal een tusschenlanding zal mogen maken te Bordeaux, een omstandigheid waardoor de kans op een verwerkelijking van een dienst tusschen Portugal en Nederland aanmerke lijk stijgt. Indien de benoodigde toestemmingen wor den verkregen, zal deze luchtverbinding dan langs de volgende route worden uitgevoerd: Amsterdam—Shoreham—Bordeaux— Madrid -^Lissabon. Het wachten is nog op de toestemming der Spaansche regcering. Alles wel aan boord van de „Bra bant". „Ottoland" vlot. Het Nederlandsche motorschip „Tilly" liep Zaterdagmorgen te IJmuiden binnen met een sloep aan boord van het Nederlandsche motorschip „Brabant". Deze sloep was op 17 mijl N.O. van den NoordMnder gevonden en wekte, zooals begrijpelijk is. de veronderstel ling dat de „Brabant" een ramp was overko men. Wij hebben onmiddellijk geinformeerd bij de reederij, de N.V. Motorschip Brabant (T. den Hartigh) te Antwerpen en vernamen daar dat het schip op weg naar Londen, een sloep verspeeld heeft. De kapitein, de heer Van der Velde, had gerapporteerd, dat de „Brabant" zich thans in de buurt van de Engelsche kust bevindt. „Ottoland" in Sunderland. De directie van de reederij Scheepvaart en Steenkoolmaatschappij heeft bericht ont vangen, dat het s.s. „Ottoland", dat op weg van Sluiskil naar Sunderland nabij deze laatste haven was gestrand, vlot is gekomen en Zaterdagochtend reeds in Sunderland is aangekomen. In veilige haven. Zondagavond is het s.s. ..Volendam" van de HollandAmerika-lijn van New York te Rotterdam aangekomen. Het schip had een klein aantal passagiers aan boord en was met stukgoed geladen. Zaterdagmiddag keerde het s.s. „Maasdam" van dezelfde maatschappij in Nederland te rug. wierp de Oostelijke wind de sneeuw van de aan weerszijden gelegen landerijen op .den weg. In zeer korten tijd was deze over de gehcelc lengte inet een dikken laag bedekt Op enkele plaatsen lag de sneeuw een me ter hoog, hetgeen een zware vrachtauto, een personenauto en een met paard bespannen wagen, welke in de richting Ransdorp reden, noopten den strijd tegen deze barriere te staken,. De voertuigen waren ingesneeuwd en konden geen centimeter vooruit komen. Ondanks het nachtelijk uur zag men zich genoodzaakt een ploeg arbeiders te requi- rccren, die er na eenigen tijd met behulp van schoppen en houwcelen in slaagden de wagens te bevrijden. Zondagochtend bleek de situatie nog ver ergerd te zijn. Weer geraakten eenige auto's vast. De busdienst op dezen weg moest ge staakt worden. Een veertigtal omwonenden toog omstreeks negen uur vrijwillig aan het werk en slaagden er in den drie k.m. lan gen weg na vier uur geheel sneeuwvrij te maken. Het verkeer kon daarop normaal plaats vinden. Confectiegoederen een gretige prooi voor het vaar. Gistermorgen vroeg werd de Am- sterdamsche brandweer gealarmeerd voor een brand in de confectiefabriek van den heer Cohen in de Lutma- straat. Er was gemeld, dat het vuur woedde in een fabriek metzeer brandbaar materiaal, zoodat de brandweer met twee motorspuiten en een ladderwagen uitrukte. Inderdaad liet de brand zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien. Op de eerste étage van de fabriek, welke zich over de perceelen 191—197 uitstrekt, laaiden de vlammen op en het opgestapelde brandende laken ont wikkelde zeer veel rook. Een der spuitgasten geraakte door de rook buiten bewustzijn. Ook naar de zijkanten baanden de vlam men zich een weg, doch de insluitingspoging van de brandweer was gelukt. De ramen werden stuk geslagen, teneinde de rook uit weg te geven en op dat oogenblik kon het sein gegeven worden dat men den brand meester was. Gevaar voor uitbreiding be stond er toen niet meer en de garage Mi- chiels, die beneden aan de straat is gele gen, bohoefde niet ontruimd te worden. Twee étages uitgebrand. De eerste en tweede étage van de fabriek zijn totaal uitgebrand. De brand schijnt te zijn ontstaan door hit- teuitstraling van den schoorsteen der cen trale verwarming. De stoffen schijnen daar door vlam te hebben gevat. .Verzekering dekt de schade, Om de aanvallen op Britsche schepen te vergemakkelijken. In militaire luchtvaartkringen te Londen is men van meening, dat Luitsrhland wel licht van een of twee van de vier vliegtuig- moederschepen, welke de Duitsche vloot telt, gebruik zal gaan maken voor het doen van aanvallen op Britsche schepen in den Atlan- tischcn Oceaan te vergemakkelijken. Bij aan vallen van de Britsche vloot zouden, naar U. P. meldt, deze vliegtuigmoederschepen zoowel door vliegtuigen als door begeleiden de onderzeeërs worden beschermd. Tegen aanvallende vliegtuigen zullen de vliegtuigmoederschepen zich kunnen verde digen door middel van luchtdoelgeschut. Zooals men weet, zijn de schepen zwaar gepantserd. Ieder schip is uitgerust inet niet minder dan 32 luchtdoelkanonnen, waarvan 10 van zwaar kaliber zijn. De snelheid dezer schepen bedraagt 32 knoopen per uur. Amsterdammers met schop en houweel er op uit. In het Noordelijk deel van Amsterdam heeft de sneeuw het verkeer op den weg van Schellingwoude naar Ransdorp veel ongemak veroorzaakt. Jn den nacht van Zaterdag op Zondag TEN BEHOEVE DER GE- MEENTEN. Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op winstbelasting. Wij ontlcenen aan de toelichting: Het onderhavige ontwerp strekt tot het heffen van opcenten op de winstbelasting ten bate van dc gemeenten, en wel op den- zelfden voet als thans op de dividend- en tantièmebelasting opcenten worden geheven krachtens de wet van 26 Juli 1918, gewijzigd bij dc wetten van 17 April 1925 en van 27 December 1926. Beoogd is, ten behoeve van de gemeen ten in de toekomst eenzelfde opbrengst we gens opcenten op de winstbelasting te ver krijgen, als thans verkregen wordt ter za ke van opcenten op de dividend- en tantiè mebelasting. Wegens de onzekerheid van de totale opbrengst der belasting, en ook daar de mogelijkheid bestaat dat in het profijt der opcentenheffing zich eenige verschui ving tusschen de gemeenten zal voordoen, is het wcnschelijk, het aantal opcenten na een jaar ervaring opnieuw vast te stellen. De verschillen tusschen het ontwerp en de bestaande wet zijn alle van ondergeschlk ten aard. Geen Duitsche soldaten in Oost-Galicie Ook niet in de Westelijke Oekraïne, zegt Moskou. Verantwoordelijke kringen te Moskou heb ben Tas gemachtigd de berichten van bui tenlandsche zijde togen te spreken over do aanwezigheid van Duitsche troepen in Oost Galicië en de Westelijke Oekraine. Tass verklaart, dat geen enkele buitenlandsche soldaat of officier zich heeft bevonden op gebied van de Westelijke Oekraine, te meer daar de betrekkingen van goede nabuur schap tusschen de U.S.S.R. en Duitschland de mogelijkheid uitsluiten van het station- neeren van legereenheden van het eene land op gebied, dat aan het andere land toebehoort,

Schager Courant | 1940 | | pagina 1