Nieuwe maatregelen tegen liet miltvuur „De Witte Bliksem komt!" 1 HITLER liet zijn kans voorbijgaan Extra margarine voor ondersteunden Texel geïsoleerd Sneeuw en ijs - „Schrale hulp aan een dapper volk" Grieperig Haraldsen kampioen Van Noorwegen Wedstrijden te Beemster Morgen Elfstedentocht Nieuwe rede van Winston ChurchilL THANS GEEN WOORD OVER DE NEUTRALEN. Zaterdagmiddag heeft Churchill zijn aangekondigde rede te Manchester gehouden. Hij zeide de kracht van den vijand niet te onderschatten, maar meende toch, dat Hitier zijn beste kans voorbij heeft laten gaan. Ook achtte hij het Keizerrijk van 1914 innerlijk heohter dan het Der- de Rijk van heden. Over de neutra- len is geen woord gesproken. Het is, aldus ving Churchill aan, onmo gelijk ie zeggen, wat het verloop van den oorlog zal zijn, doch wij zijn er zeker van, dHt tenslotte het recht zal zegevieren. Wij zijn vastbesloten, onzo rol waardig en trouw tot het einde toe te vervullen. Na herinnerd te hebben aan de pogingen, die de vijand onderneemt om „den Overzee- gchen handel, waarvan wij leven", te ver nietigen, vervolgde spr.: geleerd door de har de ervaring, pas ik er steeds zorgvuldig voor op, overmatig optimistisch te zijn of overdre ven voorspellingen van succes te doen, doch fk denk, dat u liet met mij eens zult zijn, dat de marine de natie tot dusver niet in den steek heeft gelaten. Wij moeten een mee- doogenlooze tol betalen voor de bcheorsching der zeeën. Een incident. De rede van Churchill werd daarop onderbroken door een man achter in de zaal, die enkele malen riep: „Wij willen Moslcy". (Mosley is de leider der Britsche fascisten). Na enkele oogenblikken vervolgde Churchill zijn rede met de woorden: „in ons nationale streven hebben wij behoef te aan alle soorten activiteit", waar op het gehoor in luid gelach uit barstte. Na betoogd te hebben dat de helft der Duitsche U booten reeds is vernietigd, zeide de minister geen reden te zien, waarom het mijnengevaar niet even doeltreffend onder de knie kan worden gekregen als in den vorigen oorlog. Laat daarom niemand den moed verliezen als hij leest van de dagelijk- ache verliezen. Laat ieder bedenken, dat na vijf maanden van verwoeden zeeoorlog de kansen 500 tegen 1 staan, tegen het zinken van een schip, dat zich houdt aan de in structies van de admiraliteit en zich bij.de - Britsche convooicn aansluit. Waarom geen bommen op Duitsch- land? Churchill vervolgde: Ik twijfel er niet aan, dat gij u soms afvraagt, waarom wij nog niet uit de lucht zijn aangevallen. Eén ding is zeker, het is niet uit een gevoel van kiesch- hcid, dat Duitschland zich tot dusver hier van onthouden heeft. Doch dan doet zich de vraag voor of wij niet zelf hadden moetep beginnen. Zouden wij niet, in plaats van bo ven geheel Duitschland pamfletten uit te werpen, bommen moeten hebben laten val len? Doch in dit opzicht bestaat er voor mij geen twijfel, dat onze politiek juist is ge weest. Deze extra maanden van voorbereiding tot den oorlog zijn een meevaller voor ons en wat ook in de toeknist mge gebeuren en mits wij onze waakzaamheid niet laten verslappen, Hitler heeft zijn beste kans reeds voorbij laten paan. Hierop schetste Churchill de volgens zijn meening geweldige terreur en wreedheden der Duitschcrs in Polen. Met een beroep op de arbeiders en de ver zekering dat na den oorlog de vakvereeni- gingen in volle eer hersteld zullen worden, besloot Churchill zijn rede. Om dc sleutels van „De Adelaar" Bij Kon. Besluit van 16 dezer zijn de nieu we maatregelen vastgesteld, ter voorkoming van besmetting, door invoer van besmette dieren en dierlijke producten. Bij dit Kon. besluit wordt bepaald: De in- en doorvoor van buitenland van: vee, hoornen, klauwen, hoeven, horstels, haar, wol, beenderen, waaronder ook te ver staan gebroken of gemalen beenderen, mest, waaronder ook verstaan wordt kunstmest, voor zooverre dit bestaat geheel of gedeel telijk uit diermeel, beendermeel of bloed meel, zijn verboden. Wanneer bijzondere redenen een afwijking van dit verbod noodzakelijk maken, kan de minister van oeconomische zaken zoodanige afwijking toestaan onder dc noodigc voor zorgen tegen overbrenging van besmetting. Dit besluit treedt in werking 1 Februari a.s. met dien verstande, dal het verbod ten aanzien van wol in werking zal treden op een nader te bepalen tijdstip. Deze bepalingen zijn wel zeer ingrijpend, doch begrijpelijk door het groote gevaar, dat onzo veestapel bedreigt. I één maand tijds stierven 500 runderen, terwijl in dezen tijd, waarin Nederland is als een belegerde veste en van een overschot aan veevoeder geen sprake is, ja eerder van een tekort mag worden gesproken, ruim 5 millioon kg. kostelijk veevoeder aan het verbruik moest worden onttrokken, uit vrees voor verder gaande besmetting door voedselinfectic. Om de sleutels van „De Adelaar" Intusschen heeft volgons het Hsbl., de di rectie van de veevoederfabriek „De Ade laar" te Bilt, in kort geding voor den presi dent van de Rechtbank te den Ilaag een vordering ingesteld tegen den Staat tot te ruggave van de sleutels van haar pakhuizen Jhr. Mr. K. J. Schoven uit Utrecht, de vor dering van „De Adelaar" toelichtend, zeide dat niet bewezen is, dat het beendermeel de miltvuur-bacil inhoudt. Het kan die in fectie bevatten. Pleiter schetste „de Adelaar" als de zon debok, die getroffen wordt, om de aandacht af te leiden van de tekortkomingen van de Veeartsenijkundigen dienst. In December 1951) is aan „De Adelaar" ver voer uit de pakhuizen verboden. Per 1 Ja nuari 1910 verviel de mengvergunning auto matisch en deze is niet meer verleend. Op 5 Januari heeft de rcgeeringscommissaris per circulaire aan alle mengers het verbod op- gelegd, mineralen te betrekken van „De Ade laar" en tevens is dc fabriek door een ver tegenwoordiger van den rcgeeringscommis saris gesloten, waarna de sleutels bij de po litie zijn afgegeven, zoodat dc eigenaar ziel» zelfs niet in zijn eigendom kan begeven om te zien of er lekkages e.d. zijn. Tegen dezen maatregel komt de eigenaar thans op. Die afsluiting moet berusten op een .wettelijk voorschrift, doch dat bestaat niet Deze sluiting Ts onrèchtmatig geschied, is als een staaltje van ergerlijke willekeur te beschouwen. In de pakhuizen ligt voor f 50.000 goede ren, waar de eigenaar niet aan kan komen, waar bovendien een vervoerverbod op rust, tewijl de Veterinaire Dienst had moeten on derzoeken in hoeverre die goederen geïnfec teerd zijn. Pleiter zeide ten slotte, dat hij den eige naar had kunnen adviseeren, de fabriek open te breken en dan af te wachten, wat de tegenpartij zou doen, maar hij vond dat geen behoorlijk advies. Tegenover den Staat begaat men geen eigen richting. Conclu- deerende, stelde pleiter dus den eisch van teruggave dor sleutels. Verweer van den Slaat. Namens den Staat pleitte mr. G. J. Schol ten, die begon met erop te wijzen, dat de absolute overtuiging hecrscht, dat alle ge vallen van miltvuur in het land in relatie staan met veevoeder, waarin mengsel van „De Adelaar" aanwezig is. Infectie met miltvuur gaat zeer snel. Vandaar dat stren ge maatregelen nobdig zijn. De Regeering meent, dat de eigenaar van „De Adelaar" niet voldoende van den ernst der zaak is overtuigd en daarom heeft men beiü zoo zwaar moeten treffen. Omdat men zekerheid wilde hebben, dat niets uit de fabriek zou worden vervoerd, zijn dc sleutels gedeponeerd bij dc politie, waar de eigenaar deze ieder oogenblik kan krijgen, om onder controle zijn fabriek te bezoeken. Het belang van eischer is tevens, dat er geen nieuwe goederen in do fabriek komen, omdat deze dam eveneens besmet zouden kunnen worden. Repliek. Jhr. Mr. K. J. Schorer, repliceercnde, ver weet den Veterinairen Dienst, dat zij de „overtuiging" heeft, dat de infectie van „De Adelaar" stamt, maar dit allerminst kan be wijzen. Er' bestaat ook een dossier omtrent een andere fabriek, die men echter niet schijnt aan te durven. Zuiver wetenschap pelijk bewijs van de schuld is niet geleverd. Dupliek. In een korte dupliek onderstreepte Mr. Scholten de taak der politie in deze als zorg voor het nakomen van een bevel van de overheid. De beslissing van den President van de Rechtbank volgt later. In verband met den winter. strengen De minister van Economische en van So ciale Zaken hébben met het oog op den lang aanhoudenden winter, besloten goed te keu ren, dat aan alle ondersteunde gezinnen ge durende drie weken 'boven de vastgestelde kwanta een pakje heffingsvrije margarine en een pakje heffingsvrij bak- en braadvet per week extra worden verstrekt. De gemeentebesturen .zuljcp, hieromtrent. spoedig mogelijk' Jiad^r, .wi worden inge- zoo licht. Booten bereikten elkaar niet. Gisteren heeft men voor het eerst van de zen winter van Texel geen verbinding met den vasten wal kunnen krijgen. Wel is gisterochtend omstreeks half acht, zoowel van Texel als van den Helder, een boot vertrokken, teneinde elkaar tegemoet te varen en de post over te hevelen, doch ondanks den korten afstand, welke de beide schepen scheidden, hebben zij door de groote ijsvorming elkander niet kunnen bereiken. De schepen keerden onverrichter zake te rug, waarna de boot uit Den Helder ander maal uitvoer om te trachten aan het Horntje, de zuidelijke punt van Texel, aan te leggen, doch ook deze poging werd niet met succes bekroond. Ergens in Finland, Januari 1940. lJs en sneeuw zijn er altijd ge weest, in tijden van oorlog zoowel als van vrede. Zij vormen dus een fac tor, waarmede altijd rekening dient te worden gehouden. In sommige op zichten is Koning Winter een bond genoot. in andere gevallen echter een bittere tegenstander. Do thermometer daalt op dozo breedten tot een schrikbarende laagte tientallen gra den onder nul. Trouwens, geheel Europa heeft thans te lijden van een koudegolf, zoo- als men in jaren niet meer heeft beleefd. Heoft dc burger daaronder sterk te lijden des te erger bezoeking is dc koude voor den soldaat te velde. Het lijden van den oorlogs winter 1917/18 herhaalt zich. In de Ijzige win terkoude staan de soldaten op hun post, de verstijfde hand omklemt het geweer, de scherpe wind gceseit het gezicht. De treinen met levensmiddelen en ammunitie blijven in de sneeuw steken, dc bodem is zoo hard bevroren, dat de spade tevergeefs tracht, er doorheen te dringen. Dat is dc oorlog in sneeuw en ijs. de onbarmhartige interventie van Koning Winter. Reeds bij de oude Romeinen,,.. Strenge oorlogswinters heeft men door alle eeuwen heen gekend: en het probleem, dat zij opwerpen: „Vriend of vijand?" is dus geenszins nieuw meer. In dc grijze oudheid, toen men zich nog niet zoo goed tegen de koude wist tc beschutten als thans, gaf men er dc- voorkeur aan, d$n winter uit den weg gaan. Rij het aanbreken van tiet ruwe de bondgenooten der Finnen jaargetijde placht men den strijd te onder breken. In Caesars „De bello Gallico" komt men herhaaldelijk den zin tegen: „Toen be trokken de troepen hun winterkwartieren". Bijna twintig eeuwen lang is men aan dit gebruik getrouw gebleven: cn dat Napoleon de fout heeft begaan, zich in den winter te wagen aan een strijd tegen Rusland, dat de koude als machtige bondgenoot bad. is zijn noodlot geworden. Sedert dien tijd is er geen enkele generale staf, die de gevaren onder schat welke kunnen dreigen van dc zijde van „Koning Winter", cn hoewel de trans portmogelijkheden aanmerkelijk zijn uitge breid. heeft men het zich lot gewoonte ge maakt, om bij alle strategische plannen re kening te houden met de eventucele inter ventie van dit ijzige heerschap. Vooral hier in het Noorden geeft do winter blijken van zijn sterkte en macht, op de meest tragische wijze. Ofschoon ook de Russische soldaten over het algemeen weten mede te praten over strenge koude, heeft zich deze winter een onverbiddelijke vijand getoond: deze zelfde winter is echter bondgenoot van onschatbare waarde geworden voor dc Finnen. De Finnen zijn gewoon aan een Pool-tomperatuur. Dat komt niet alleen hierdoor, dat de Fin nen in hun verdedigingspositie van het be gin af een strategisch gunstiger stelling in namen, doch in de eerste plaats door het feit, De ton voor Finland De Telegraaf publiceert een ingezonden stuk van prof. Mr. J. J. Schrieke, waarin deze zijn verontwaardiging te kennen geeft over het feit, dat Nederland slechts f 100 duizend voor het Finsche Roode Kruis be schikbaar stelt. Eerlijk gezegd: ik sta versteld: ik begrijp dit niet Als buitenstaander volkomen on bekend met wat zich achter de schermen afspeelt, had ik mij, aldus de professor, al vertrouwd trachten 'te maken met de ge dachte, dat onze regeering aan handen en voeten gebonden was cn dus niets zou kun nen doeil. Nu blijkt er eehige bewegingsvrij heid te bestaan; die wordt gebezigd om f 100.000 te gaan geven. Hoe in deze omstan digheden dit bedrag te kwalificéeren?! Was dan niets niet te prefereeren geweest? Ik vraag verder: op.hoeveel bijstand hoopt men zelf in het hoogor onderstelde geval? Aarzelt men zelf als „naaste" op te treden, omdat anderen eerder geroepen zijn. Dan aarzel ik niet langer te zeggen, dat naar mijn heilige overtuiging het voorgaan van Nederland, juist nu, van dc grootste betee- kenis zou kunnen zijn. En bij die verklaring behoort uiteraard een uitspraak over wat m.i. zou kunnen cn moeten gebeuren. Ook die zal ik hier geven. Nederland zou in de Vercenigde Staten van Noord-Amerika met de meeste spoed een zeer aanzienlijk bedrag, om de gedach ten te bepalen: f 25 miljoen beschikbaar moeten stellen teneinde dit land, dat wel wil leveren doch niet leenen, vóór het tc laat is. over die moeilijkheid heen te helpen. Dc daaraan verbonden risico's onderschat, ik niet: daarom zal het bij het beschikbaar stellen van bedoeld bedrag niet kunnen blij ven, het heeft geen zin daarover hier ver der uit te wijden. Doch ik heb de overtui ging, dat veel landgenooten in denzelfden zin denken. Daarom kan het zijn nut heb ben dit alles in het publiek te zeggen om meerderen tot spreken te brengen. Opdat de gezindheid der natie blijke, zoo besluit prof. Schrieke. dat dit volk. aan den Poolcirkel levend, den winter niet beschouwt, als een vijand, doch als een vriend en zich van hem weet te be dienen. Hij heeft hun een wapen verschaft, waarop de Russen zich niet met hen kunnen meten cn dat hun een geweldig militair over wicht op hun vijanden verleent. En dit'schijn- baar onschuldige wapen is niet moer dan een stuk gebogen hout: de ski. Wanneer men dc lijst van kampioenen op de ski door loopt, zal men slechts zelden op een Finscbcn naam slootcn; doch dit neemt niet weg dat er" geen enkel volk is, dat in al zijn geledin gen zoo vertrouwd is met de ski als dage lij ksch vervoermiddel. Men zou bijna zoo ver kunnen gaan. te meenen, dat de Fin niet ski's geboren wordt. De Finsche soldaat be schikt over een bijna onbegrijpelijk uithou dingsvermogen. Alleen daardoor is het te verklaren, dat Finsche patrouilles of koe riers afstanden hebben afgelegd van 500—600 kilometer, dat zij 24 uur en meer op de ski's doorbrengen, slechts afgewisseld door korte rustpoozen, terwijl zij bovendien nog zwaar bepakt zijn. De witte bliksem. Dc uitroep: „De witte bliksem komt!" voldoende, om eiken Russischen soldaat te doen opspringen om naar zijn geweer te grij pen want deze uitroep beteekent, dat een Finsche ski-patrouille is gesignaleerd. En de Rus weet, wal dit beteekent: snel cn behen dig zijn de Finnen meestentijds reeds zoo dicht genaderd, dat hun doodelijke '.schoten de roode soldaten doen neerstorten, voordat zij nog gelegenheid hebben gehad, om zich te weer te stellen. Dank zij hun skiërs hebben de Finnen zich de sneeuw tot bondgenoot weten te maken En met het ijs is het even zoo gesteld. De tienduizenden meren zijn met een dikke ijslaag bedekt, welke het een ge motoriseerd leger sterk zou vergemakkelij ken, deze hindernis over te trekken, indien dc Finnen niei bijtijds hun maatregelen had- den genomen. Hun artillerie weet het ijs zoo doelmatig onder vuur te nemen, dat het op tal van plaatsen doorgroefd is met geulen, welke kanonnen, tanks en vrachtauto's den doortocht versperren, zoodat zij dikwijls mid den op het ijs aan hun lot moeten worden overgelaten. Bovendien jagen hun mitrail leurs een stortvloed van kogels over de ijs vlakte. Zoo stóat wel vast. dat ijs en sneeuw althans, in Finland niet worden beschouwd 1 als vijanden, doch als vrienden: "BAKKERTJE, tfcAaaLun Postvluchten op Indië Uitreis: Buizerd te Singapore (heden te Bandoeng verwacht); Oe hoe te Basra (Woensdag te Bandoeng verwacht). Thuisreis: Pelikaan te Basra (morgen te Napels verwacht). Van der Scheer veel sneller geworden Hij zegeviert te Leeuwarden vóór Roos. De Koninklijke Vereéniging „De IJsclub" te Leeuwarden, heeft gisteren nationale wed strijden in het hardrijden voor amateurs ge organiseerd over de afstanden van 500, 1500 en 5000 meter. Van der Schegr bewees zijn goeden vorm van de nationale kampioen schappen te Groningen en bovendien bleek hij tijdens de training in Noorwegen nog vooruit te zijn gegaan. Zijn tijden over de 500 meter en de 1500 meter waren uitstekend. Hij sloeg zelfs Roos op korten afstand. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Van der Scheer, Rotterdam, -47,7 sec.; 2. Roos, Amsterdam, 48,5 sec.; 3. Havekotte, Rotterdam, 19 sec.; 4. Buyen, Am sterdam, 19.5 sec.; 5. Van der Heide, Leeu warden, 49,5 sec.; 6. Zwanenburg, Rotterdam, 50,1 sec.; 7. Schouten, Wurnsvcld, 51 sec. 1500 meter: 1. Van der Scheer, 2 min. 37,6 sec.; 2. Havekotte, 2 min. 38.4 sec.; 3. Roos, 2 min. 38.5 sec.; 4. Buyen, 2 min. 38,8 sec.; 5. Zwanenburg, 2 min. 39.7 sec.; Van der Heide, 2 min. 40,4 sec. 5000 meter: 1. Buyen, 9 min. 25.5 sec.; 2. Zwanenburg, 9 min. 29.2 sec.; 3. Roos, 9 min. 32,6 sec.; 4. Havekotte, 9 min. 34,2 sec.; 5. Van der Scheer, 9 min. 34,4 sec.; 6. Strijbis, Harenkarspel, 9 min. 38.5 sec.; 7. Van der Heide 9 min. 43 sec. Algemccne rangschikking: 1. Van der Scheer, 7 punten; 2. Roos, 8 punten; 3. Have kotte, 9 punten; 4. Buyen, 9y2 punt; 5. Zwa nenburg, 13 punten; 6. Van der Heide, 14 punten. De voorzitter van dc Internationale Eis- lauf Vereinigung, de. heer G. W. A. van Laer, woonde de wedstrijden bij. Langedijk cn Koops als toeschou wers. Tijdens het weekeinde zijn te Hamar de kampioenschappen van Noorwegen in het hardrijden op de schaats ver reden. Een groote verrassing was het behalen van den titel door Harry Ilaraldsen vóór Charles Mathisen en Erling Hagen. De Fin Hodt won de 500 meter in 44 sec., vóór den wereldrecordhouder op dien af stand, Hans F.ngestangen, die 44.1 sec. no teerde. Op de 5000 nieter eindigde Hagen als eerste in 8 min. 46 sec., gevolgd door Wang- berg, die een tijd maakte van 8 min. 48 sec. Harry Haraldsen plaatste zich als eerste op dc 1500 meter met 2 min. 22.3 sec., terwijl Mathisen de eerste plaats op de 10.000 meter bezette met 17 min. 44.8 sec. Door de vinnige koude het kwik was tot 20 graden onder het nulpunt gedaald was het ijs eenigszins bros. hetgeen de tij' den der deelnemers ongunstig beïnvloedde. De Nederlandsche renners Langedijk en Koops, die op het oogenblik te Hamar trai nen voor de wedstrijden, welke 3 en 4 Febr. te Oslo worden gehouden, woonden dc kampi oenschappen bij. Goed werk van den BcrtjeTUiar Akerboom. De uitslagen van de door de ijsclub „Ba- mestra" te Beemster gehouden nationale wedstrijden in het hardrijden luiden: 500 meter: 1 Blaisse (Amsterdam) 51,0 sec; 2e Krefoer (Diemeii) 53 sec.; 3 Ekel- schot (Amsterdam) 53,2 sec. 1500 meter: 1 Kremer 2 min 50 sec.; 2 Akerboom (Bergen) 2 min. 55,2 sec.; 3e Blaisse 2 min. 55.4 sec. 3000 meter: 1 Akerboom 5 min. 57,8 sec.; 2e Kremer 5 min. 57,9 sec., 3 van Es (Am sterdam- 5 min. 59,2 sec. Algemeenc rangschikking: le Kremêr 5 punten; 2 Akerboom 8 punten; 3 van Es 13 punten 4 Blaisse 13 punten. Eerst wordt dc zuidelijke route gereden. Naar wij vernemen, heeft het Cen traal Bestuur der Friesche Elfsteden- vereeniging besloten, in verband met binnengekomen rapporten, aan den datum van morgen voor den te orga- niseeren elfstedentocht, voorloopig vast te houden. Besloten is den tocht via Sneek te laten aanvangen en Dokkum eerst op den terug weg aan te doen. De deelnemers aan den wedstrijd starten nu vijf uur morgenochtend uit de Harmonie, enkele minuten later ge volgd door de tochtrijders van het Beursge bouw cn weer een paar minuten later ge volgd door de derde categorie, de z.g. na- komers. Iloe laat de eerste rijders te Leeuwarden terug worden verwacht is met geen mogelijk heid te bekijken, daar dit van verschillend® factoren afhankelijk is. welke eerst op den dag zelf aan een nadere beschouwing kun nen worden onderworpen. Skunmtti OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Gistermiddag is iri het Parkhotel te Am* sterdam de wedstrijd om het damkampioen schap van Nederland aangevangen. De uitslag van de eerste ronde luidt: Kalden—Vos 1—1; Lochtenberg—Rusten burg 11; Hamvan Dartelen 11; Dukel— Bom 1—1; Keiler—Ligthart 2—0. De tweede ronde zal Zaterdag 3 Februari in het Parkhotel gespeeld worden. ÜcKahn BELANGRIJKE VIERKAMP IN FEBRUARI Naar wij vernemen, zal in Februari een vierkamp plaats vinden tusschen dr. M. Euwe, S. Landau, H. Kmoch en jhr. J. H. O. van den Bosch. Het is de bedoeling, dat het een enkelvoudig tournooi wordt. De eerste ronde zal waarschijnlijk 11 Februari te Am sterdam worden gespeeld. Uaet&at FRANKRIJK—PORTUGAL 1-2. De landenwedstrijd tusschen Frankrijk en Portugal is geëindigd in een verdiende 32 overwinning der Franschen. ROODE DUIVELS—ZWALUWEN. Naar wij vernemen is het elftal van de Zwaluwen, dat Dinsdag 6 Februari a.s. te Brussel tegen de Roode Duivels speelt, als volgt samengesteld: Doel: Dijkstra (A.P.G.S.) Achter: van der Heide (Fcyenoord) en van lerlandt (Willem II). Midden: van Spaandonck (Neptunus), Stam (V.U.C.) en de Vroet (Feyenoord). Voor: W. Engel (Willem II), Drok (Spar- ta), van Nol (Blauw Wit), van der Veen (Heracles) en Bergman (Blauw Wit). Reserves zijn: van Woerkom (Holland!- aan), Scholtens (Feyenoord), Choufour (A. D.O.) en Linssen (Feyenoord). UtielAtruun Wals-Pellenaars winnen te Berlijn Gisteren zijn voor de eerste maal in dit jaar internationale wielerwedstrijden in de Deutschlandhalle gehouden. Wals en Pelle- naars vertegenwoordigden ons land en zij hebben dat schitterend gedaan. In een kop pelwedstrijd over twee uur behecrschten onze landgenooten het gcheele veld en zij hadden met een nog grooteren voorsprong kunnen winnen, doch namen met twee ron den op de Belgische combinatie Schercns— Denecf genoegen. Ook de derde plaats werd door oen buitenlandsch koppel bezet, namelijk door de Denen Falck Hansen c«è Danholt. Een sprintwedstrijd voor amateurs werd door Purann gewonnen voor Bunzei, Kuf- fel. en Holzhueter. De uitslag van den koppelwedstrijd over twee uur luidt: 1. WalsPeilenaars (Nederland) afgelegd 84.550 km., 23 punten. Op twee ronden: 2. ScherensDeneef (België) 17 punten: Op 4 ronden: 3. Falck Hansen—Danholt 18 punten; Op 5 ronden: 4. Ehmer—Zims (Duitschland) 4 punten. Op 6 ronden: 5. Merkens—Kuehn 6 punten; Op 9 ronden: 6. Goebel—Weckerling (Duitschland). 7. Rigonj—Cimatti (Italië) 1 punt. Stayerswedstrijd: 1. Hoffmann 19900 km., 2. Kremer 49.460 km., 3. Kraus 49335 4i Speichingcr 47.585 km.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2