Hoe staat het met de sper ballons? KAYSER INCONE SCKMALZ - Schagen Dok voor Reparatie Abonnementen Hoornsche Crediet- Effecfenbank N.V. WILLEM JAC0B „Het Groene Kruis" naaimachines U koopt 't beter bij Boekhandel Trapman N.V. Wij hebben geen enkelen ballon maker. Fabricage en zeer hooge kosten vormen struikelblok. In militaire kringen hier te lande vindt het vraagstuk van de sper- ballon ter bevei liging van steden en belangrijke strategische punten onverminderd groote belangstelling en dag aan dag is men doende na te gaan. welke mogelijkheden er in dit opzicht ten aanzien van ons land bestaan. Het groote nut van sper-ballons is door ..alle deskundigen als een onomstootelijk feit erkend, want reeds in den vorigen oorlog werden ze toegepast en wel door Engeland, Frankrijk en Italië. Vijandige vliegtuigen, die het er toen maar op waagden, werden vrijwel alle vernietigd! F 20.000 per stuk. Voor kleine landen evenwel is toepassing van het sperballon-systeem zoo heel bezwaar lijk vanwege de hooge kosten; één sperbal lon met kabel. enz. kost gemiddeld f20.000 en ter beveiliging van een groote stad zouden minstens 200 stuks noodig zijn, die niet in een krans rond de stad zouden worden opgelaten, doch wijks- of kringsge wijze, ter beveiliging van vitale punten. En slechts op deze wijze loopt het vijandelijke .vliegtuig de meeste kans, te pletter te vlie gen. Van deskundige zijde wees men er op, dat ïn den laatsten tijd ook de ballon-captif als observatie-mogelijkheid opnieuw waarde heeft gekregen, zoodat er voor onze weer macht alles aan gelegen is, de huidige prac- tijk met het systeem „lichter dan de lucht" nauwkeurig te bestudeeren. Het probleem der vervaardiging. Tot nu toe heeft de Nederlandsche weermacht weinig of geen gebruik gemaakt van de gasballon. Trouwens, ons land kent geen fabrieken, welke zich op het gebied der ballon-fabri- kage specialeeren; men vindt er slechts enkele, die eventueel in staat zouden zijn ballonnen te maken. En een ander bezwaar is, dat ons land geen enkelen ballonmaker bezit, wel slechts! een tweetal ballon- meesters, dat zijn mcnschen, die ge specialiseerd zijn in het onderhouden van het ballonmateriaal. Het aanschaffen van de kabelballons zou 'dus zeer vermoedelijk in het buitenrand' moeten geschieden, tenzij de eigen industrie zich daar alsnog ten spoedigste op zou gaan toeleggen, wat alleen mogelijk is. als er reeds tijdig studiereizen naar het buitenland zijn gemaakt. Het feit, dat Nederland nimmer veel werk heeft gemaakt van de ballonsport is thans een groot nadeel. Als een bewijs, hoe weinig hier te lande aandacht aan het ballonvaren werd geschonken mag gelden de bijzonderheid, dat in 1910 de heer Jo- chems, destijds een bekend paardensport man en eigenaar van de Wassenaarsche Duindigt-terieinen, aan de Nederlandsche Regeering een compleet bestuurbaar lucht- scheepje (met motor dus) cadeau deed, met het doel de ballonvaart ook in ons land meer toepassing te doen vinden. Het ge schenk werd gracieuselijk aanvaard, maar niemand hoorde ooit meer iets van het ge vaarte zoodat aangenomen mag worden, dat het op een rommelzolder in stof is vergaan! Intusschcn zou men kunnen zeggen, dat genoemde heer Jochems een „profetischcn blik" heeft bezeten, althans: was er maar meer aandacht aan zijn geste besteed. Want nu staat ons land ten aanzien van het bal- lonnenvraagstuk erg achter en moet het nog heel veel „.inhalen". Maar zooals reeds werd opgemerkt: bal- lonnenmaken voor militaire doeleinden kost heel veel geld. juist omdat bij versperringen een groote reeks noodig is. met een eveneens peperdure grondorganisatie. Alleen de ster ke beveiliging, welke erdoor wordt verkre gen, zou de enorme financieele offers kunnen rechtvaardigen! LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE. SCHAAKCLUB „SCHAAKMAT". De Schaakclub „Schaakmat" hield Vrijdag avond de algemeene jaarvergadering in het lokaal van den heer G. Hop. Aanwe zig waren twintig leden. De voorzitter, de heer K. de Vries, drong er op aan, op de oefenavonden geregelder te komen. Na voorlezing der uitgebreide notulen van de vorige vergadering bracht de se cretaris, de heer Moraal, een keurig jaar verslag uit, waain op humoristische wijze de verschillende gebeurtenissen in het af- geloopen jaar werden weergegeven. Het hoogtepunt was wel de wedstrijd met dr. Euwe. Het bestuur heeft een medaillekast laten maken, welke ter bezichtiging in 't lokaal was opgehangen. Het financieel verslag van den penning meester, den heer Koorn, gaf aan, dat een kassaldo aanwezig was van f 130.55. Kas en boeken werden in orde bevonden. Nadat de spelleider verslag had uitge bracht, werd overgegaan tot de bestuurs verkiezing. De aftredende bestuursleden, de heeren K. de Vries, G. Moraal en D. Koorn werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Besproken werd de aanschaffing van in signes. Hierbij bleek dat de meerderheid de uitgave voor een insigne te hoog vond, zoo dat dit voorstel werd afgewezen. Een voorstel om een eenvoudiger speldje aan te schaffen werd bij staken der stem men verworpen. Het voorstel van het bestuur, om voor 'iederen eerste bord-speler van de verschil lende klassen een medaille beschikbaar'te stellen, werd aangenomen. Tevens besloot men een verguld zilveren medaille beschik baar te stellen voor dén kampioen van den Langendijk. Deze wordt na drie maal te zijn gewonnen definitief eigendom v&n den winnaar. Vermelden wij nog, dat de heeren G. Keppel en C. Witemeer naar de eerste klasse zullen promoveeren. Promotie- en degradatiewedstrijden zullen niet meer worden gehouden. Een voorstel van den heer Ootjers, om penningmeester en secretaris vrijstelling van contributiebetaling te geven werd zon der stemming aangenomen. De voorzitter stelde voor Keres te laten komen. Meerdere bestuursleden uitten hun verwondoring over dit voorstel, daar een zelfde voorstel in de bestuursvergadering, ook met de stem van den voorzitter tegen, was verworpen. Na breedvoerige gedachten wisseling besloot men met 12 tegen 8 stemmen, het bestuur op te dragen een simultaanspelcr te laten komen. Hierna volgde sluiting. Daarna werd nog een simultaanseance gehouden door twee spelers tegen de rest van de club. GEKOZEN. Bij de gehouden verkiezing van kerkvoog den werd de heer D. Kansen herkozen, ter wijl in de vacature J. Ootjers als kerkvoogd gekozen werd de heer P. Swager Kz. SCHAGEN JAARVERGADERING REVUE VEREEN. De revuevereeniging hield in het N. H. Koffiehuis haar jaarvergadering. De voorzit ter de heer D. Klos Pz. sprak een woord van dank voor de groote opkomst en memo reerde het welslagen der revue 1939. Spre ker was van oordeel dat wat de revue heeft bereikt in 1939 als 'n unicum in het ver- eenigingsleven kan worden genoemd. Een hartelijk applaus onderstreepte het keurige jaarverslag van den secretaris den heer K. Balk. De penningmeester de heer J. Schenk fe liciteerde bestuur en leden met de financiee le uitslag van 1939, dit jaar heeft een voor deel opgeleverd, terwijl de vereen, over veel eigendommen als costuums enz. enz. be schikt. Tot leden der kascommissie voor dit jaar werden benoemd de. heeren Gorter, Wijker en Meeldijk. Door het bestuur werd 'n voorstel gedaan om den heer Jan Buis man Jr. in het bestuur op te nemen, daar hij als leider en auteur der revue's in het bestuur 'n adviseerende stem had gehad, doch op iederen verg. van het bestuur was de heer Buisman noodig. Bij acclamatie werd het bestuur in zijn geheel herkozen. Voorzitter is de heer D. Klos Pz., Secre taris K. Balk, Penningmeester J. Schenk, commissarissen, mejuff. Ans Neefkes en Jan Buisman Jr. Na nog enkele besprekingen' over het a. s. Carnaval en de nieuwe revue 1910, welke is getiteld „Ergens in Nederland" kwam ter sprake om dit jaar oo.k 'n matincé te geven en wel op Zondagmiddag. Na de rondvraag sloot voorzitter deze Vergadering en bedank te damheer emTTcvroirav Schenk'voop-de gast vrijheid, Wélke dé" R.V.S. stceiïs irtocht ge nieten, en die ook' aan dezen avond 'n feestelijk tintje hadden gegeven. Een heil dronk werd op den heer en mevr. Schenk en de R.V.S. uitgebracht, waarna sluiting volgde. TUINHOEKJE IN DEN WINTER DE LENTE IN DE HUISKAMER. Wanneer Januari in Het land is en de koude ons vaak doet huiveren, verbaast het velen, dat zjj in bloemenwinkels prachtige witte seringen zien aangeboden. Enkele takken in een passende vaas op een kastje op tafeltje gezet, vormen een uiterst decoratief geheel. Onwillekeurig krügt men respect voor onze kweekers, die met taai geduld het zoover heb ben gebracht, dat zjj in dit barre jaargetijde zulke schitterende resultaten weten te be reiken. Men vraagt zich af, hoe dit gebeurt en is er tevens benieuwd naar, of men zelf ook resultaten kan bereiken. Laat ons dadelijk mededeelen, dat deze seringen in kassen wor den vervroegd. Maanden lang duurt de cultuur en voortdurend moet men op vochtigheid en temperatuur letten. Een liefhebber kan dit dus niet doen. Toch is het wel aardig met andere heesters te experimenteeren. In onze tuinen kweekt men vaak een heester, die reeds begin April met mooie gele bloempjes prijkt; deze verschijnen voor de bladeren. De heester heet Forsythia viridissima of Chineesch klokje. In het laatst van Januari of begin Februari, als de felle vorst voorbij is, zijn de blad- en bloem knoppen reeds aardig flink ontwikkeld. Bij gunstig weer zullen ze spoedig beginnen te zwellen. Van deze heester kunnen enkele takken afgesneden en in een vaas met water op een rustige plaats in de huiskamer gezet worden. Na verloop van eenige dagen ziet men de knoppen zwellen en daarna open gaan. De frissche jonge lichtgroene blaadjes komen te voorschijn, terwijl de oranjekleurige bloemen uit de bloemknoppen naar buiten komen. Heeft men dit resultaat bereikt en het is een proces, dat langzaam voortschrijdt, dan kan men de takken op een koelere plaats zetten. De bloei duurt dan langer. Gedurende het trekken mogen de takken niet aan een al te hooge temperatuur blootgesteld worden. Plaats uw vaas dus niet te dicht bij de kachel. De knoppen zouden dan verdrogen! Het zal voor den liefhebber wel interessant zijn te weten, dat het Chineesch klokje tot dezelfde familie behoort als de sering. Enkele andere heesters bloeien reeds in Februari buiten. Dit zijn o.a. de Hamamelis of Tooverhazelaar en Daphne Mezereum of het Peperboompje. De Tooverhazelaar heeft fijngevormde gele bloempjes. Enkele takjes in een vaasje hebben een groote bekoring voor het oog. De toover hazelaar groeit langzaam. Er moeten geen groote takken worden afgesneden. Dit zou het heestertje ontsieren, terwijl een paar takjes met de grillig gevormde bloempjes ook meer het idee van het heestertje zelf weergeven. Dit zelfde geldt ook voor de takken van het Peperboompje. Dit draagt lilakleurige bloem pjes. die sterk geuren. Wat later in den tijd kunnen takken van allerlei heesters in de huiskamer vervroegd worden. IJazelaar. els. wilg, kastanje, ribes en magnolia leenen zich hier wel voor. A. v. d. LIJN. ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN Dal 8 SCHAGEN Torenplein E 79 Alle Bank -en Effectenzaken. Moderne Kluisinrichting. Officieele publicatie van het Departement van Economische Zaken. Voedernormen van 5 Februari—4 Maart De Minister van Economische Zaken maakt het volgende bekend: De normen volgens welke voor de periode 5 Februari tot 4 Maart 1940 veevoedertoewijzingen worden verleend zijn de volgende: RUNDVEE; Melk- en kalfkoeien, tenminste één keer gekalfd hebben de. Hoogdrachtig jongvee (ten-minste 7 maanden drachtig). Mestvee (incl. ossen) in het bezit van 2 of meer breede tan den, niet behoorende tot één der volgende categorieën. Stie ren 6 maanden tot 1 jaar. welke voldoen aan den eisch van de Nederlandsche Veehouderijcentrale, voor boventallige geregistreerde stierkalveren. Stieren 1 jaar en ouder, nóg niet in het bezit van twee breede tanden, welke voldoen aan den eisch van deze centrale voor boventallige geregistreer de stierkalveren. Andere stieren, wel in het bezit van twee breede tanden. per dier per 4 weken. a. van bedrijven kleiner dan 5 ba. met ten hoogste 2 stuks van de genoemde dieren en indien 1 dier aanwezig is 70 kg. indien 2 dieren aanwezig zijn 63 kg. b. van overige bedrijven 56 kg. Indien bet bedrijf behoorde tot één der bedrijven, welke in de voorafgaande periode als consumptie-melkbcdrijf met een gemiddelde wintcrproductie van meer dan 9 liter per dier per dag, voor zijn melk- en kalfkoeien VA kg per dier per dag ontving, kan ook in de komende periode voor iede re melk- en kalfkoe 14 kg extra worden toegewezen. per dier per 4 weken. Ander vrouwelijk jongvee van 1 jaar en ouder 14 kg. Mestkalvercn nihil Ander mestvee (geen mestkalveren) 14 kg. Andere stieren 1 jaar en ouder, nog niet in het bezit van twee breede tanden 28 kg. Vrouwelijk jongvee, jonger dan 1 jaar. niet behoorende tot één der vorige categorieën, beneden 80 kg nihil Vrouwelijk jongvee, jonger dan 1 jaar, niet behoorende tot één der vorige categorieën, wegende 80 kg. en meer 14 kg. Mannelijk jongvee, jonger dan 1 iaar. niet behoorende tot één der vorige categorieën, beneden 80 kg. nihil Mannelijk jongvee, jonger dan 1 jaar. niet behoorende tot één der vorige categorieën, wegende 80 kg en meer 28 kg. Deze normen hebben ten opzichte van die voor de vo rige toewijzingsperiodc geen veranderingen ondergaan. VARKENS: per dier per 4 weken. Biggen tot 30 kg 7 kg. Varkens van 30—95 kg.: mestvarkens boven 95 kg. (geen fokzeugen of dekbeeren): fokzeugen (geen sterzeugen); dekbeeren (geen stamboekbeeren). Voor deze laatste vier categorieën: a- X&ft, bedrijven, welke als zwaanpestersbedrijven kun nen worden aangemerkt 87 kg. b. van de óverige bedrijven 67 kg, ihet dien verstande, dat de p/»r 4 weken te verstrekken hoeveelheid maximaal gelijk is aan 50 der varkenstoe wijzing, vermenigvuldigd met de hiervoor vermelde nor men van 87 kg. of 67 kg. Wordt minder dan 50 van de toewijzing gebruikt, dan wordt het opgegeven aantal var kens met de betreffende norrn vermenigvuldigd. Voor een zwaarmestersnorm van 87 kg kunnen in aanmerking ko men varkenshouders, woorachtie in de provinciën Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht, wier aantal varkens bo ven 90 kg. dat op de registratiekaart voor de periode van 13 November tot 11 December staat vermeld, tenminste 50 bedraagt van het totale^aantal varkens boven 30 kg. Fokzeugen en dekbeeren blijven daarbij echter buiten be schouwing. Afgezien van bet voorgaande vormen de varkenshouders met een toewijzing van 3 of minder varkens een categorie op zichzelf en ontvangen als zoodanig volgens onderstaan de tabel een krachtvoedertoewijzing: Krachtvoeder p 4 weken 56 kg 07 kg 112 kg 67 kg 112 kg 112 kg Varkenstoewijzing Aanwezige varkens. Deze normen gelden voor alle varkenshouders met een varkenstoewijzing van 1 t.m. 3. Onderscheid tusschen Twaarmesferij en andere varkenshouders wordt daarbij dus niet gemaakt Hoewel de zwaarmester-norm \an 87 kg n het algemeen slechts voor varkenshouders uit de pro vinciën, Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht kan gel den, wordt nochtans de mogelijkheid geboden om in spe ciale gevallen ook varkenshouders buiten die provinciën hiervoor in aanmerking te doen komen. Den betreffenden provincialen voedselcommissaris dient dan echter over tuigend bewezen te zijn. dat de varkenshouder, wien hij de zwaarmesterstoewijzing wil vcrleenen, inderdaad als zwaarmester kan worden aangemerkt, tot welke categorie dan uitsluitend gerekend dienen te worden de varkens houders, die hun varkens regelmatig tot een gewicht van minstens 150 kg afmesten. Voor boventallig toegewezen varkens kan niet eerder een krachtvoedertoewijzing worden verleend dan nadat de „gewone" toewijzing geheel is verbruikt. Voor elk varken, dat echter daarenboven wordt gehouden, kan 28 kg per dier per periode worden toegewezen De sterzeugen en stemboekdekbeeren vallen geheel buiten deze regelina en zullen steeds een toewijzing van «7 kg per dier per periode ontvangen. PAARDEN: per dier per I weken. Werkpaarden 3 jaar en ouder, niet tot de volgende catego rieën behoorende: a. van bedriiven met 50—160 bouwland 56 kg. b. van bedriiven met 5—50 bouwland 56 kg. c. van bedrijven met minder dan 25 bouwland (voor ten hoogste 1 paard per bedrijf) 28 kg. Manége- en stalhouderspaarden 1) max. 112 kg. Paarden van de bereden politie max. 112 kg. Sleperspaarden 1) max. 140 kg. Jonge paarden 1—3 jaar (geen hengsten) 56 kg. Veulens beneden 1 jaar 56 kg. Heigstcn van 1—3 jaar 84 kg Hengsten boven 3 jaar Si kg. Aan hengsten, welke in de maanden Februari en Maart ge. keurd moeten worden, mag met ingang van heden 2 kg krachtvoeder per dier en per dag extra worden verstrekt. SCHAPEN: Fokooien u kg. Fokrammen 7 kg! Lammeren in 1940 geboren nihil Andere schapen 7 kg GEITEN: Melkgeiten geboren in 1939 of vroeger 10 kg. Dekbokkcn 14 kg. Lammeren geboren in 1940 nihii Hiermede berichten wij U de gebborte van onzen Zoon, F. WITTEVEEN Imclman. W. J. WITTEVEEN. Corn. Bokst raat C 115o. Schagcn, 26 Jan. 1940. AAN BRILLEN *t best en billUkst: J. H. V r i e 1 i n k BOOGZLJDE 115 SCHAGEN Onzen hartelijkcn dank aan hen, die belangstelling hebben betoond bij bet overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, J. KAPER. In het bijzonder aan den WeJ- ed. Zeergcl. Heer Dokter Wer- nor en aan Zuster Bunder voor hun verzachtende behan deling en aan Ds. van Biemen voor de woorden tot ons ge sproken. Uit aller naam, Wed. J. KAPER. Onderhuurt F 11, Kolhorn, Jan. 1040. Gevraagd: Een FLINKE ARBEIDER, best kunnende melken, in diensttreding nader overeen te komen., bij Jm. BLAAU- BOER, Nes, Schagen. en op alle mogelijke binnen- en buitenlandsche Tijdschriften en Kranten worden gaarne door ons aangenomen N.V. De Heldersche Graan- en Kunst mesthandel voorheen C. R. Keyser Co., Binnenhaven 64, tel. 106, Den Helder Vrijblijvende noteering af magazijnen op onze beken de condities: Paardenmecl Al t 9. Paardekoekjes, A 2 1 9.60, blokjes A 2 f 9-25 Varkensmeel C (20—50 K G.) f 9.80 Varkensmeel D (5090 K G f 9.50 Varkensmeel E (boven 90 K.G.) f 9.40 Ochtendvcer Gl. voor kippen en eenden 110.80 Ochtendvoer G 2. voor fok toornen kippen ML Gemengd eraan, voor kip pen H. prima i 1.70 Gemened eraan, voor eenden H x f 9.20 Rundveemee! L.1 -± 21 v.we. 9.20 brokken f 9.10 Rundvcemeel L 5 26 v.w.e. 19.20 brokken I 9.10 Rundveemeel L 3 15 v.w.e. 19.10 brokken f 9.— Rundveekoekjes L. 2 f9.90, blokjes f 9.55 Rund veekoek jes L 6 19.90, blokjes f 9.55 Kalvnueel \f 1 g.30 Schapenblokjes L 2 1 9.55 Turfmolm, per pak fijn I 2.25 Alles per 100 K.G. NETTO gewicht; zakken op reke ning Betaling contant. Maal. en plet loon f0.40 per 100 Kg. alleen met vergunning. Alle soorten kunstmeststoffen DIRECT uit VOOR RAAD leverbaar tegen uiterst concurreerende prijzen. 29 Januari 1910. PLUIMVEE: Hoenders \an fok- en vermccrderingsbcdrijvcn voor 100 van het door de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee toegestane aantal 3.1 kg. Hoenders van alle overige bij de landbouw-crisisorganisa- ties georganiseerde pluimveehouders voor ten hoogste 60 van het begin September geïnventariseerde aan tal 3.1 kg. Piepkuikens beneden 12 weken 1.7 kg. Eenden van fok- en vermcerderingsbedriiven voor ten hoogste 100 van het door de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee toegestane aantal aan gemengd graan 3.1 kg. Lenden voor specifieke eendenbcdrljven voor ten hoogste 75 van het begin September geïnventariseerde aantal ann gemengd graan 3.1 kg. Eenden van alle overige bedrijven voor ten hoogste 75 van het begin September geïnventariseerde aantal ann ge mengd graan 1.7 kg. Kalkoenen van georganiseerden bij de landbouw-crisisor- ganisaties voor het door de georganiseerden opgegeven aantal 4 kg. Ganzen van georganiseerden bij de landbouw-crisis-organi- saties voor het door de georganiseerden opgegeven ann- 2.8 kg. 1) De verhooging welke de norm van manége- en stalhou der-spaarden. alsmede voor slceperspnnrden beeft onder gaan. kan echter alleen in bijzondere gevallen, waarhij deze hoogere toewijzing noodzakelijk is. worden toegepast. 's-Gravcnhage, 27 Januari 19W.

Schager Courant | 1940 | | pagina 3