HONGARIJE legt een De radio c i i\V tt WINTERSPORT Verzorgt Uw haar! Horthy»linie aan schrijft geschiedenis Radioprogramma tr>* D Mode in 't bergland T P< DE WOESTE KARPATHEN NOG ONTOE GANKELIJKER GEMAAKT. UIT HET NOORDEN DREIGT HET GEVAAR. BOEDAPEST. Elk land heeft tegenwoordig zijn ver dedigingslinie. Nederland heeft zeer zeker de oudste: de waterlinie; dan kennen wij de Maginotlinie, gevolgd door de Siegfriedlinie, welke de Hin- denhurglinie verre in de schaduw stelt. In de laatste maanden is het de Mannerheimlinie, die de aandacht van de geheele wereld trekt; thans introduceeren wij de Horthy-linie, de bij het groote publiek nog vrijwel onbekende rij verdedigingswerken in het Noorden van Hongarije, In het oude Pestcr Koninklijke slot, hoog boven den Donau, troont, de man, die 20 jaar geleden „voorloopig benoertïd" werd tot staatshoofd van Hongarije, Admiraal Horthy. Hongarije, het revisionistische land bij uit nemendheid, staat op niet al te goeden voet met zijn huren. Met Roemenië zijn verschil lende gebiedsgcsohillen hangende, die men voor het oogonblik evenwel laat rusten. Aan de Noordelijke grens is het al niet beter ge steld integendeel. Wel is waar heeft Hon garije aan die zijde verleden jaar zijn aspira ties kunnen bevredigen en zijn de grenzen vooruitgeschoven tot aan de Karpathen; doch aan gene zijde van het gebergte heeft het land thans te maken met buren, die H zorg baren. De Noordgrens wordt beveiligd. Men was het er over eens, dat de Noorde lijke grens beveiligd moest worden met het oog op het van Duitschland afhankelijke Slo wakije en de Sowjet-republiek. De aard van de woeste Karpathen leende zich daartoe uit stekend. In den tijd van enkele maanden had een klein legertje van technici en werk lieden, met behulp van de soldaten van de grensbewaking, er een rij soliedo verdedi gingswerken aangelegd. Wegen en bruggen zijn ondermijnd, overal staan uitkijkposten op de hoogten, in de harde granietrotsen zijn gangen gehouwen met schiet» gaten, waaruit dreigend de monden steken van ver dragend geschut kortom, de Noordelijke grens is be veiligd. Aan deze zijde van de grens, aan do Zui delijke hellingen van de Karpathen, ligt Roethenië, het nieuwst hij Hongarije inge lijfde gebied; een arm land, dat in de laat ste vijf en twintig jaar heel wat lotswisse lingen heeft beleefd. Toen het oude Oosten rijkHongarije nog bestond, behoorde het tot Hongarije. In den loop van den vorigen oor log werd het voor een deel bezet door de Russische troepen, na het sluiten van don vrede werd het tijdelijk herdoopt in een „on afhankelijke Oekraiensche Republiek", daar na werd het aan Tsjechoslowakije gehecht. Vervolgens kwam de noodlottige September maand van 1938, gevolgd door München. De Karpathischo Oekraïne werd 'aanmerkelijk besnoeid. In Maart 1939 kwam het land on der Duitsch protectoraat, om een week later opnieuw bij Hongarije te worden ingelijfd. Een arm, zwaar beproefd land is Roethenië. Waar da poesta begint... Doch" verder naar het Zuiden, daar, waar de poesta begint, ligt de kern van Hongarije, D£ ioFTHflMSCMl *Wt3T* fjiIIJW1IW WinVfF p' o r 't N SLOWAKIJE,^-w A'.* 2EVENBUBOCN?' HONGARIJE /inuMSsriVAHit} R O E M -.C e RUSLAND k oenauMe II 1 t: Boodapest bij nacht. met al zijn rijkdommen en schoonheden. Daar groeit genoeg graan, om menigen na- huur van zijn overvloed te kunnen mede- deelen. Daar weiden runderen, varkens en schoonc paarden, daar groeit op de Zuide lijke hellingen van de Karpathen de heerlijk ste wijn vjyi Europa, daar wordt mais en tabak verbouwd, daar worden bruinkolen aangetroffen. Ja, deze poesta, het legendari sche land van Czardas en Zigeunermuziek, verdient ten volle, verdedigd te worden. Als Admiraal Horthy den blik naar het westen wendt, ziet zijn geestesoog Joegosla vië, mede een der naburen, die twintig jaar geleden zijn gebied wist uit te breiden ten koste van Hongarije; doch met dezen buur man zijn de betrekkingen sedert aanmerke lijk verbeterd. En daarachter daar ligt de zee, de zee van Admiraal Horthy, waaraan hij nog hangt met zijn gansche hart; de zee, waaraan hij de schoonste herinneringen be waart uit den tijd, toen hij het bevel voerde over de OostenrijkschHongaarsche vloot. En nog verder ligt Italië; en nog veel verder de groote Wcstcrschc mogendheden, die thans in een oorlog zijn gewikkeld, waar van misschien het lot van de wereld afhangt. Ook voor het kleine land van Admiraal Horthy staat veel op het spel. Wanneer na afloop van dezen oorlog de rekening wordt opgemaakt^ zal ook Hongarije daarbij betrokken zijn wellicht reeds eerder. Dat is een open geheim in het geheele land; en Admiraal Horthy beseft het mis schien nog beter dan iemand an ders. Overal waakzame mannen. Hongarije en zijn regeering moeten zich op alles voorbereid houden; en met het oog daarop treft het dan ook zijn maatregelen. Hongarije wil en moet bereid zijn om, als de nood aan den man komt, zijn rijke poesta te verdedigen, de voorraadschuur van koren en vee van geheel Midden-Europa. Daarom heeft het zijn Noordgrens in staat van ver dediging gebracht, de ontoegankelijke berg passen nog ontoegankelijker gemaakt, over al waakzóme mannen op post gezet. De Horthy-linie is nog niet geheel voltooid, doch er wordt de laatste hand aan gelegd; en zoo dra dit is geschied, is men in het Noorden veilig voor overrompelingen. MERKWAARDIG GRAMOFOONPLATEN- ARCHIEF IN DE KELDERS TE BERLIJN. HET NATIONAAL-SOCIALISME VÓÓR EN Nó 1933. (Van onzen Duitschen correspondent.) BERLIJN Dezer dagen heeft de Duitsche omroep het aantal van zijn luisteraars becijferd op meer dan 13 milliocn een bewijs voor de belangrijkheid van deze instelling, die uit het politieke en culturecle leven van een volk niet meer weg te denken is. En toch zou de radio uitsluitend waarde bezitten voor 't oogonblik, namelijk slechts voor 't oogenblik der uitzending, wanneer niet de grootste omroepmaatschappijen der wereld archieven hadden aangelegd van gramofoon- platen, waarop de belangrijkste gebeurtenis sen voor het nageslacht zijn vastgelegd. De kinderen, die in dezen oorlog ter wereld komen, zullen eenmaal, na jaren, zelf dat gene kunnen aanhooren, wat ons thans in spanning houdt d.tv.z. wanneer zij er nog belang in stellen. Het nationaal-socialisme aan het woord. Gisteren hebben wij een bezoek gebracht aan de kelders van het „Funkhaus" te Ber lijn. In lange gangen staan daar reusachtige rekken, die niets anders torsen dan gramo- foonplaten en nog eens gramofoonplaten. Meer dan 140.000 opnamen zijn hier in tien jaar tijds bijeengebracht; en niet mindei dan 15.000 daarvan zijn wegens haar poli- tieken inhoud van belang. In het jaar 11)29 is men tot de stichting van dit archief over gegaan. Men had toen vooral het plan, de stemmen van beroemde mannen en vrouwen voor de toekomst te behouden. Opvallend is, dat er tot het jaar 1933 zoo goed als geen opnamen van nationaal-soeialistische spre kers aanwezig zijn. Men kan daaruit de ge volgtrekking maken, dat de nationaal-socia- listen, voordat zij aan de macht kwamen, zoo goed als hooit voor de radio het woord voerden. Sinds genoemd jaar is dat natuur lijk geheel anders geworden. De 30ste Jan. 1933 neemt in het archief een zeer groote plaats in; en sedert dien dag is geen enkele politieke gebeurtenis overgeslagen, die van belang zou kunnen zijn voor de latere ge schiedenis. Van alle groote vergaderingen en bijeenkomsten van de Rijkspartijdagen, van de zittingen van den Rijksdag, van de vieringen van den 9den November enz., zijn platen aanwezig, evenals natuurlijk van al le redevoeringen van Hitier en de andere lei dende mannen van staat en partij. Goede hulp voor den geechied- schrijver. Het. te boek stellen van de moderne ge schiedenis zonder daarbij gebruik te maken van gramofoonplaten is op het oogenblik niet meer denkbaar. Een stenograaf, die tijdens het^uitspreken van een redevoering zijn aan- teekeningen maakt, kan zich misschien vtr- gissen. De gramofoonplaat vergist zich even wel nooit. Dat is het, waaraan zij haar groo te waarde ontleent. Doch niet alleen voor den geschiedschrijver is het gramofoon-ar- chief van den omroep van beteekenis. Dik wijls richten zich groote bedrijven of ver- ecnigingen tot den omroep met het verzoek om hun de plaat van een of andere radio uitzending, welke men niet heeft kunnen aanhooren, ter beschikking te stellen. Dan worden de gevraagde platen gedurende eeni- gen tijd in bruikleen afgestaan, zoodat ook later nog de leden van de betreffende ver- eeniging of het personeel van het bedoelde bedrijf de woorden van den staatsman kun nen aanhooren. Dit voorbeeld toont reeds aan, in welken vorm het gramophoonplaten- archief zich later onontbeerlijk zal maken. Men zal in de scholen onderwijs kunnen ge ven aan de hand van gramofoonplaten en ook voor studiegezelschappen zal het archief uitstekende diensten kunnen bewijzen. Een getrouw spiegelbeeld. Het gramofoonnlaten-archief vormt een sprekend beeld (in den meest letterlijken zin) van heden en verleden. Het is een on vervangbaar bezit voor latere geslachten, want het geeft een getrouw verslag van de groote gebeurtenissen der laatste tien jaren en houdt de stem vast van hen, die in dezen tijd aan het hoofd der volken stonden. Naarmate de tijd verstrijkt, wordt het gra- mophoonplaten-archief kostbaarder en kost baarder, want het is een getrouw spiegel beeld van dien tijd. DINSDAG 30 JANUARI 1940. Hilversum L 1875 en 414.4 m. A.V.R.O.-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de Vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Ensemble Jetty Cantor. 12.15 AVRO-Amusements-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Pianovoordracht. I.15 De Twilight Serenaders en solist. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Lyra-trio. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest, solist en gramofoon. muziek. 6.45 Toespraak „De nationale collecte van h«t Nederlandsche Roode Kruis op 31 Jan. a.8.' 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Toespraak: „Het tweejarig bestaan v«| het Prinses Beatrix-fonds". 8.20 Internationaal overzicht. 8.40 Bonte Mobilisatietrein. 10.30 AVRO-Dansorkest. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.10 Rococooctet. I.40 Rococo-octet. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-orkest. 5.45 Felicitaties. 6.05 KRO-Melodisten en solist. 6.35 Sporthalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Lezing „Naar de nieuwe Gemeenschap", 7.35 Militaire muziek. 7.50 Reportage. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Toespraak „Het tweejarig bestaan van het Prinses Beatrix-fonds". 8.30 Stedelijk orkest van Maastricht soliste. 9.00 Voor de jeugd. 9.20 De „Meesterzangers", de KRO-New Style Artists en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Willy Lewis en zgn ensemble (opn.). II.00 Gramofoonmuziek. 11.10 Bachmann en zijn solistenorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. DU Op dit kaartje ziet men duidelijk Roethenië, dat na vele wisselvallig heden, bij de jongste wijziging der Europeesche landkaart aan Honga rije kwam. Hierdoor heeft Hongarije een gemeenschappelijke grens met Rusland, n.1. aan het door de Rus sen veroverde voormalige Poolsche gebied. de droom van iedere vrouw Maar ook deze droom is voor velenbe drog! En zij moeten zich met een plaatje te vreden stellen. Het kijken naar een luxueus ski-toilet heeft echter óók zijn bekoring en we gelooven, dat de combinatie van smette- Iooze sneeuw en blank lamsvel, zooals hier naast door een mode-expert ontworpen, menige lezeres zal boeien. RECEPT VOOR EEN OPWEKKENDE LOTION. Het haar, „sieraad van de vrouw", heeft, wïl het glanzend, rijk en gezond blijven, voortdurende zorg noodig. Een vrouw, wier haar slordig gekapt is, of wier lokken, ondanks de „blijvende golf", een valen vermoeiden indruk maken, ziet er verwaarloosd uit, met hoeveel zorg zij ook gekleed moge zijn, hoe rood zij haar lippen, hoe zwart zij haar wenkbrau wen en oogharen ook geverfd moge hebben. Erger nog is het wanneer het haar neiging tot uitvallen of tot vet worden vertoont. U weet wel hoe onsmakelijk een mantelkraag, waarop een sneeuw van schilfertjes roos en uitgevallen haren neergedaald is, er uit ziet. Dat het haar vet wordt, is op zich zelf geen abnormaal verschijnsel - alle haar wordt op den duur vet maar het gebeurt, dat het reeds vet is een dag of epn paar dagen, nadat het bij den kapper grondig onderhanden genomen is. En in dat geval zou men verkeerd doen zich daarbij maar zonder meer neer te leggen. Uitval is bedenkelijk. Het uitvallen van het haar kan vele, ook veraf liggende, oorzaken hebben. Ik spreek niet van ernstige ziekten, die aan snellen haaruitval ten grondslag kunnen liggen; het langzaam uitvallen van het haar eiken dag een plukje, dat in de tanden van de kam achter blijft, is al even be denkelijk. Dikwijls komt het voor dat die haaruitval ge paard gaat met een slechte spijsvertering; wordt die beter dan houdt het uitvallen van het haar tegelijkertijd op. Maar ook ligt de schuld vaak hij louter plaatselijke om standigheden. In dat geval moet de schedelhuid duchtig onderhanden genomen worden. Een met alcohol vochtig gemaakte borstel brengt nieuw leven in deze huid en ver sterkt de haren. Zie hier ook het recept van een voortref felijke lotion, die het uitvallen van het haar belet of het tot staan brengt, wanneer het kwaad reeds eenigen tijd voortwoekert. Kamferspiritus 100 gr.. Terpentijn essentie 10 gr., wonderolie 20 gr., ammoniak 20 gr., kinine 20 gr. De te spoedig vette haren verlangen opwekkende lotions, herhaalde massages van de schedelhuid en vooral een be handeling met electriciteit. Die laatste kan alleen in een schoonheidsinstituut gegeven worden, maar zij is volstrekt afdoend. Wasschen, ook veelvuldig en langdurig wasschen, helpt niet. Integendeel, al dat wasschen maakt het haar slechts vetter. Gezonde haren behoeven zeker niet vaker dan ééns per veertien dagen gewasschen te worden, maar borstelen, lang en veel borstelen, is altijd voortreffelijk. De gezondheid van Uw haar hangt overigens geheel van Uw algemeenen gezondheidstoestand af. Het is onmogelijk gezond haar te hebben wanneer U zelf niet bent zooals U zoudt behooren te zijn. Gezond-zijn is de eerste voorwaarde voor het bezit van gezond haar. Verliest U dat niet uit het oog dan loopt U ook geen kans den ploeg voor de ossen te spannen, en te beginnen daar waar U zoudt moeten ein digen. GERTRUDE. E Dal het ivan bracl toekc tfian ach te naar Wille wat ieder vragi vragi Wille van te zi den die oorlc gind erv 'waaj He blev zelfc H< al Frat niet eisci -d

Schager Courant | 1940 | | pagina 7