Kamerlid i. d. Keuvel over den tuinbouw De surprise „ft Sal waerachtig wel gaen" Predikbeurten OJU ko*£ lUhAaat: UIT DE LANGENDIJK Ondanks alles, neen man over boord. Wèl schrammen en bullen. C.B.T.B. een lichtend licht, een zoutend zout! Chr. v. d. HeuveL De Kring Langendijk van de C.B.T.B. hield gisterenmiddag in het lokaal van den heer J. de Boer te Broek op Langendijk de algemeene jaarvergadering onder leiding van den heer P. Mantel. Na gezamenlijke zang en gebed las voorz. een gedeelte voor uit Markus 1.1, sprak de voorzitter een woord van welkom, in bet hijzonder tot den heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer en den burgemeester de zer gemeente, den heer Schelhaas Voorzit ter besprak de bijzondere omstandigheden, waaronder vergaderd wordt als gevolgen van den oorlog. De toestand benauwt ons wel zeer, maar toch moeten wij weer met irisschcn moed beginnen, zijn vertrouwen stellende op God. De secretaris, de heer C. Timmerman las de notulen van de vorige vergadering voor, welke onveranderd werden vastgesteld. Hot jaarverslag van den secretaris ver meldde o.m. dat het ledental teruggeloopen is van 210 tot 200. De oorzaak hiervan is gedeeltelijk ook wel bet collectief arbeids contract met kinderbijslagfonds. Door het niet meer werken van de W.T.B. heeft laatstgenoemde fonds niet de gewen9chte re sulfaten gehad. Het bestuur heeft bet standpunt ingeno men dat wanneer niet allen medewerken, er maar een overeenkomst moet worden ge troffen zonder kindertoeslagfonds. De steunuitkeeringon hebben over 't alge meen niet de sympathie van den secretaris. Vooral de gemeente Broek op Langendijk Is getroffen, door de dupeering bij de hcrfstkool en de vroege aardappelteelt. Verschillende onderwerpen werden nog besproken en het verslag, dat sloot met de beste wenschcn voor het jaar 1940. Dit verslag word onder dankzegging aan den samensteller goedgekeurd en vastge steld. De rekening van den penningmeester, den heer Jansen, gaf aan, dat ontvangen was i 40.40, uitgegeven f 27.88, batig saldo f 12.52. Het kassaldo is f 15.63. De penningmeester werd gedechargeerd. Hierna werd bet woord gevoerd door den heer van den Heuvel, die algemeene be- j-chouwingen over de land- en tuinbouw als onderwerp had gekozen. De toekomst van land- en tuinbouw kan nu in het bijzonder, slechts met groote reserve worden gedaan, daar er bij de machthebbers der wereld weinig eerbied bestaat voor de zelf standigheid van een klein land. Wat de gevolgen zullen zijn, kan niemand zeggen. Elke vergelijking met don vorigen oorlog is onmogelijk. Uitvoervergrooting van de landbouwproducten werd venvacht in vele kringen, tengevolge van het uitvallen van verschillende zaken. Een der bepalingen van het oorlogsrecht is, dat niet meer uit een neutraal naar een uitvoerend land mag worden uitgevoerd dan in een vorig jaar. Uitbreiding van den uitvoer boven het peil van 1938 is niet mogelijk, hoewel misschien nog het voordeel kan worden verkregen door de bepaling van de hoeveelheid en niet naar de waarde. De blik vooruit 1 Wij moeten echter vooruit blijven zien. T. a.v. de naaste toekomst besprak de beer Van don Heuvel het teeltplan 1940, in ver band daarmede de aandacht vestigende op de door de regeering gevolgde prijspolitiek, welker opzet niet juist werd geoordeeld ten opzichte van de land- en tuinbouw, daar de kosten van de oogst 1910 reeds in 1939 wor den gemaakt en hooger zijn. l)e prijzenpoli tiek moet in het algemeen juist worden ge acht. Voor wat land- en tuinbouw betreft, Is een langdurige bespreking gehouden om veran dering van de politiek; 't behouden van de bedrijven. In de afgeloopen 7 jaren ls zoo goed als geen man over boord gegaan, al werden schrammen en builen opgeloopen. Dit „den drenkeling het hoofd boven water houden'' kan niet gevolgd blijven, de man moet gered worden. De Regeering wil geen agrarische groep bevoorrechten. Anders zou den de landbouwers bevoordeeld kunnen worden boven zij die op export aangewezen zijn. Diverse producten worden thans ver kocht tegen hoogeren prijs dan aan den te ler wordt betaald. Dat „strijkt de Regeering op." Dit vindt spr. juist Groote groepen van de bevolking zijn afhankelijk van de regee ring wat de looncn betreft. Spr. kon niet goedkeuren, dat er zooveel verschil wordt gemaakt tusschen de loonen stads- en platte landsbevolking. Verder besprak de beer Van den Heuvel het pachtvraagstuk. De resultaten van de Pachtwet wnren niet zoo gunstig voor den pachter. Wij moeten niet verwachten, dat groote dingen kunnen worden gedaan. Men dient van de bestaande regelen bet beste te maken. Do bedrijfsregelingenwet, welke in voorbereiding is, besprekende, ge loofde spr., dat dit voor den land- en tuinbouw moeilijk landelijk in toepassina kan worden gebracht; misschien zijn wel in kleineren omvang afspraken mogelijk. De bedrijfsraden. De bedrijfsraden besprekende, zeide spr. dat dit een «oed instituut is, doch alleen op sociaal gebied. Hun samenstelling maakt zc echter ongeschikt, om op economisch gebied verordenende bevoegdheid te geven. Dat zou een gevaarlijk experimenteeren zijn Men dient er gereserveerd tegenover te staan. Hierna maakte spr. eenige opmerkingen over de organisatie van de C.B.T.B. Spr. schetste het nut van een in één or ganisatie georganiseerd zijn van de prot. chr. tuinders en boeren, waardoor men lichtend licht en een zoutend zout kan zijn in het algemeen. Niet alleen de stoffelij ke, maar de geestelijke belangen moeten worden gediend. Spr. hoopte dat het in deze streek gelukken mag, allen die daarbij behooren. in den bond te vereenigen, er op wijzende, dat het gewenscht is dat een jongeren-organisatie wordt gesticht. Nadat verschillende vragen waren beant woord, volgde sluiting. KOEDIJK ZWANENZANG IN MINEUR. De strenge winter, benauwd ook voor de vogels! Woensdagmiddag omstreeks 3 uur, streek een wilde zwaan neer op het erf van de vrachtschippers, Gebr. Hart. Van daar zocht zij haar toevlucht in de motor- vlet welke voor den wal lag. F. Hart haalde de zwaan uit de motorschuit en bracht hem in zijn schuur. Het beest bleek verkleumd en verhongerd. Maar wat nu gedaan met dit beest, dat hulp zoo noodig heeft? Hij heeft zich vervolgens gewend lot den heer Jn. T., die wat eenden houdt. Deze heeft de zwaan bij de eenden in het hok gebracht. Als iemand een middel weet om de zwaan voor den dood te vrijwaren, verneemt eerstgenoemde dit gaarne. Ge steld dat het heest met de eenden mee gaat eten. hoe komt dan J. T. aan voer? Dit is voor zijn eenden al beperkt. Ver knopen mag hij haar ook niet, daar dit bij de wet is verboden, zelfs mag men het beest niet vervoeren. Zoo ziet men. dat men nog niet gelukkig ts, wanneer zoo'n ongelukkige zwaan, den dood nabij, huis vesting zoekt. ZIJPE BURGERLIJKE STAND. Opgave van 28 Jan. tjn. 1 Febr. 1940. Gehoren: Christine. d. v. Jacobus Johannes val Sluisdam en Christine Harperscheidt; Olof Germ. z. v. Pieter Schuur en Neeltje Goed. Ondertrouwd: Nicolaas Gerrit Zwakman, 20 jr., z. b., beiden te Zijpe. Getrouwd: Jan Cornelis Bellis. 23 jr., dijk werker. alhier en Wilhelmina Modder, 22 jr.. z. b. te Schoorl. Overleden: Geene. DE WERKLOOSHEID. De vorige week bedroeg het aantal werkloo- zcn. dat „in zorg" is, 89, die allen nigevol- ge de Rijkssteunregeling werden geholpen In de overeenkomstige week van 1939, 1938 en 1937 bedroeg het aantal werkloozen res pectievelijk 116, 156 en 125. 388 PAARDEN. De Ingevolge het Inkwartieringsbesluit op gemaakte lijst van de namen van eigenaars en houders van paarden vermeltd 230 eige naars met totaal 386 paarden. BARSINGERHORN WERKLOOSHEID. Bij hej agentschap der Arbeidsbemiddeling staan 159 arbeiders als werkzoekende inge schreven. INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN. Ingekomen: J. K. Visser van Winkel naar Kolhorn F, 57: Vertrokken: Mej. M. J. Kaan naar Alphen aan de Rijn; P. G. van Stipriaan naar Alk maar, Ritsevoort; R. Otlens en gezin naar Wildenank H 52; E. Smit naar Wildervank H 52. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antje, dochter van Steffen Uit hof en van Jannetje Veldhuizen; Wijpkje, dochter van Hendrik Blouw en van Pieter- tje Dijkstra; Agatha Cornelia, dochter van Jan üubbeld en van Agatha Cornelia Bie- mond. Ondertrouwd: Johan Pool, oud 35 jaar, landarbeider en Else Dvko, oud 27 jaren, z. ber., beiden wonende te Barsingerhorn; Si- mon Rus, oud 24 jaren, controleur, wonen de te Harcnkarspel en Vogeltje Veenstra, oud 24 jaren, zonder beroep, wonende te Barsin gerhorn. Getrouwd: Simon Rus en Vogeltje Veen stra; Johan Pool en Else Dvko. Overleden: Hendrika de Graaf, oud 72 ja ren. KOLHORN. IJSCLUB EN ORANJE. Woensdagmiddag hield de IJsclub Kol horn, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Beatrix een kinderoptocht van versierde sleden, autopeds, wagentjes, enz. Aan de optocht werd deelgenomen door de kinderen van Kol hom en Barsingerhorn. Door de felle koude kon de optocht niet de route over de langzamerhand beroemd wor dende IJsclubbanen maken, maar werd een ronde op de z.g. „sloot gemaakt. Ondanks wind waren een 60tal mooi versierde voor werpen aanwezig, waarvan vele van de aan hankelijkheid aan de Koninklijke familie ge tuigden Na de rondgang werden de kinderen naar de zaal van Droog geleid, die tot in de uiterste hoeken gevuld was. Nadat gezamen lijk het Wilhelmus was gezongen, heette de voorzitter der IJsclub allen hartelijk wel kom, in het bijzonder burgemeester Loggers. Den kinderen werd vervolgens warme drank en een versnapering aangeboden, waarna het hoofd der school van Barsingerhorn met een projectie-apparaat van de gemeente, de film Rohinson Croeso vertoonde, wat bij de kinderen zeer in den smaak viel. De voor zitter der IJsclub bedankte genoemden hr. hier hartelijk voor, alsmede het gemeente bestuur cn gaf hierna op zijn verzoek Burge meester Loggers gelegenheid tot het uitspre ken van een korte doch kernachtige rede, welke besloten werd met een driewerf hoera op de IJsclub. Hierna werden de prijswin naars hekend gemaakt en prijzen uitgereikt. Na een driewerf hoera op de jarige Prin ses, werd deze zeer geslaagde middag geor ganiseerd door IJsclub en gesteund door de Oranjevereeniging en particulieren, gesloten. NIEUWE NIEDORP RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling voor Maandag a s. v.m. half elf een openbare raadsvergadering te beleggen. Op de agenda staat o.a. benoe ming onderwijzer, en een verzoek van de Habo en negen ingezetenen tot verplaatsing van het woonwagenkamp. SCHAGEN GELUK SIBERIë. De gierende wind hê«ft de fijne jacht- sneeuw, welke van gistermiddag af bijna onafgebroken is neergevallen, hier en daar op groote hoopen gewaaid. In de buiten wijken moesten de bewoners zich heden morgen letterlijk uitgraven, daar de sneeuw één k anderhalve meter voor de deuren lag! OPBRENGST ROODE KRUIS COLLECTE. De opbrengst van de collecte voor het Finsche Roode Kruis bedraagt f 92.17Vi. De collectrices, die de barre kou en ijzige wind van Woensdag j.1. getrotseerd hebben om dit resultaat te behalen, verdienen ze ker een woord van hulde. OPSTELLEN WEDSTRUD U.L.O. Door het Thce-propagandabureau werden voor do opstellenwedstrijd prijzen toege kend aan; T. Middelbeek, T. v. Stipriaan, G. Aij en R. Sc h roe vers. De vervanging van den chefstaf in België Botsing van militaire en burger lijke belangen. De vervanging van den chef van den Bel gischen generalen staf. heeft bij onze Zui derburen eenige sensatie verwekt. Hoewel de meeste bladen zich aan het betrekkelijke officieele communiqué houden, komen er ook toch enkele met afwijkende lezingen. Zoo vraagt de „Lilre Belgique", of deze ont slagneming van generaal van den Bergen niet werd veroorzaakt door het feit dat de generale staf, die thans in een slechts thco- retischcn of, zooals de regcering het noemt, juridisclien staat van oorlog functionneert, niet de vrijheid van handelen kreeg, welke hij zou hebben gewenscht. Verder zou hij met zijn collega's ook verschil van meening gehad hebben over de wijze, waarop het land moest worden verdedigd. De „Pavs Reel" gewaagt van wrijving over de bevoegdheden tusschen militaire en bur gerlijke autoriteiten, totdat de regeering uit maakte dat de minister van landsverdedi ging in dezen gelijk had, en dat het gezag eerst in handen zou overgaan van het groo te hoofdkwartier, wanneer de staat van oor log een werkelijkheid zou zijn geworden. Dat zou volgens het blad tot de recente wijzigingen hebben geleid. Krachtig Amerikaansch optreden tegen Japan? De jongste rede van Arlta heelt te Washington weinig Indruk gemaakt. Volgens inlichtingen uit de wan delgangen van het Amerikaansche congres zal de regeering het congres machtiging vragen, ten aanzien van Japan een krachtige politiek te voe ren, indien onderhandelingen geen resultaat zouden hebben. De hoop op oplossing der tusschen Ameri ka cn Japan gerezen moeilijkheden lijkt niet groot, ondanks de jongste rede van den Ja- panschcn minister van buitenlandsche za ken, Arila, waarin deze zijn vertrouwen uit sprak in herstel der wederzijdsche betrek kingen en ook de verhouding besprak met de totalitaire staten en Engeland. Arita zei- de in deze rede, voornemens te zijn, nog meer pogingen in het werk te stellen, ten einde een nieuw handelsverdrag met de Vereenigde Staten tot stand te brengen. Zoo als men weet is het oude verdrag, van Ame rikaansche zijde verbroken en de termijn sinds eenigen tijd verloopen, zoodat er een „verdraglooze" toestand tusschen beide lan den hcerscht Gala-voorstcllincf van den Neder landsche marine-film. In tegenwoordigheid van Prins Bernhard en 'n uitgelezen gezelschap genoodigden is gisteravond in het City-Theater te 's-Gra- venhage de eerste vertooning gegeven van de film ,,'t Sal waerachtig wei gaen", die met medewerking van de Koninklijke Ma rine in Nederlandsch-Indië door den heer M. Franken is vervaardigd. Tot de genoodigden behoorden o.m. de Opperbevelhebber, generaal I. H. Reynders en de chef van den Marinestaf vice-admi- raal J. Th. Fürstner, de militaire attaché's van de Amerikaansche, Britsche, Duitsche, Fransche en Japansche legatie. Vice-admiraal Quant sprak namens het eere-coinité eeii inleidend woord, waarhij hij uiting gaf aan zijn vreugde, dat het Neder- landsche publiek door deze film nu ook eens kon zien wat de eigen marine pres teerde. Spr. maakte van de gelegenheid gebruik, een lans te breken voor vlootuitbreiding. Spr. zeide in dit verband: „Men legge den titel van de film niet zóó uit, alsof het zon der een belangrijke uitbreiding van het aan wezige materieel óók wel zal gaan!" De film* Op bijzonder boeiende wijze ziet men ge durende ruim vijf kwartier onze marine in en boven de Indische wateren in actie. Bijzonder belangwekkende beelden van oe feningen met onderzeeërs, die onderduiken om kruisers en jagers aan te vallen, wüh selen af met oefeningen van bommenwer pers, die 's nachts in slagregens de lucUJ. ingaan. Het geluid bij de film is zeer goed, met duidelijke stem wordt alles aan den bezoe ker uitgelegd. Ook de muziek komt volko men tot haar recht. De film werd door het publiek met groote aandacht gevolgd. Herhaaldelijk werd er geapplaudiseerd. Het adelborstenlied aan het slot van de film en het Wilhelmus, dat de voorstelling besloot werden door de aanwezigen uit vol le borst meegezongen. ZONDAG 4 FEBURARL Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. P. H. Kapteyn. Maandcollecte. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. v. Wichen. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Winkel, geen samenkomst. Bergen, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorstman. Wieringerwaard, 's av. 7 uur, Ds. Vorstman Burgerbrug, geen dienst. Eenigenburg, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Petten, geen dienst. Schagerbrug, zie Oudesluis. Koedijk, voorm. 10 uur, de heer C. A. Korndórffer. Haringhuizen, vm. 10 uur, Ds. v. Biemen. Bevestiging Kerkeraad. Kolhorn, nam. 2 uur, Ds. v. Biemen. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Van dei* Heide. Hinpolytushoef, voorm. 1030 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Schoorl, zie Groet. Groet, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Voorm. 11.15 uur, Zondagsschool. Warmenhuizen. 's av. 7.30 uur Streeksa- menkomst v. Vrijz. Hervormden. Hoogwoud, voorm. 10 uur, Ds. Baudet. Valkkoog, voorm. 10 uur, Ds. Enklaar. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. A. A. Sepp, van Zaandam-Oostzijde. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. B. P. de Vries, van Hoorn. GereL Kerk. Schagen, voorm. 9.30 uur, Cand. Wamste- ker, hulpprediker. Nam. 5 uur, Cand. Wamsteker. Middenmeer, voorm. 9.30 uur, Ds. Ch. v. d. Vliet. Nam. 2.30 uur, Ds. Ch. v. d. Vliet Wieringerwerf, voorm 9.30 uur. Cand. H. van Twillert. Voorber. H. A. Nam. 2.30 uur, Cand. H. van Twillert Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Visch. Nam. 2.30 uur. Ds. Visch. Evangelisatie. Breezand voorm. 10 uur, de heer Boon. 's Av. 7 uur, de heer Boon. Jeugddienst Schagerbrug. voorm. 10.15 uur. en 's av. 6.45 uur, Cand. Lokhorst van Hilversum. Middenmeer, voorm. 9.30 uur, Cand. G. J. van de Poll. Slootdorp, nam. 2 uur, Cand. G. J. van de Poll. Wieringerwerf, nam. 2 uur, Cand. H. Dick- hout. Middenmeer, 's av. 7.30 uur, Jeugdkring in het Gvmnastiekgebouw. Schagerbrug, Bijeenkomst Chr. Jongeman- nenvereen. Dinsdagavond 7.30 uur, in het Evangelisatieeebomv a. d. Grootesloot. E. V. „Mnranatha". Bergen, voorm. 10.30 uur. Ds. Rijnders, van Hilversum. Door LOUIS VAN MAREN. Polly was heel, héél boos! Ze stampte met haar voetje op den grond, wierp 't kroeshaar met een wild schudden van 't hoofd naar achteren, trok een pruilmondje en alles wees er op, dat het op huilen uit zou loopen. Zoo ver kwam het echter niet. Woede bleef het winnen van verdriet, en driftig riep ze uit: „Spelen! Den eersten en eenigen avond dat ik eens hoopte vrij te zijn! Voor dat stuk gaat er toch geen mensch naar den schouw burg. Enfin, de directie moet het weten. Maar ik ben er 't slachtoffer van." En Polly wierp zich languit op haar rust bank en bleef daar een poos hoogst ontstemd liggen. Het was dan ook erg vervelend voor haar. Zoo zeker had ze er op gerekend, dien eenen avond gezellig onder vrienden en kennissen te kunnen doorbrengen. Maar nee. Jeanne Sorens werd ziek en nu kon zij in twee dagen haar rol opnemen in „de Surprise". En wat Polly nog het meeste dwars zat: die rol van Jeanne Sorens had zij altijd be geerd. Ze was er dol jaloersch op geweest, want het was een dot van een rol, waar het succes duimendik op lag. Maar om er nu in der haast, voor één keer misschien voor den dag te komen, daar had ze weer heelemaal geen zin in. Plezier beleefde je er op die manier toch niet van, hij zoo n korte voorbereiding bleef ze natuurlijk verre beneden Jeanne. Waarom deed Paul haar dat eigenlijk aan? Was 't plagerij? Met gesloten oogen dacht ze er over na. Wat had Paul den laatsten tijd! Het leek wel, alsof hij haar ontweek. En daarvoor das hij zoo opvallend charmant voor haai geweest. Ach, ze moest 't zich bekennen: ze had 't zelf verbruid. Over die rol verdeeling van „De Surprise" had ze 't hem erg lastig gemaakt, zelfs zoo, dat ze bijna haar ontslag had gekregen. Het kwam dan ook niet te pas, om op die manier tegen je directeur op te treden. Want dat vergat ze wel eens, dat Paul dan toch haar directeur was! Jong als hij was, liet hij zijn directeurschap niet te sterk gelden. Hij hield er van, joviaal met zijn collega-artisten om te gaan. Daar werd wel eens misbruik van gemaakt cn zij had dat zeker gedaan. Ze verdiende 't dus, dat Paul haar tegenwoordig wat op een afstand hield. Dat zou haar leeren, voortaan wat voorzichtiger op te treden. Polly voelde zich wat verdrietig worden. Die goeie Paul! Ze konden het anders samen zoo uitstekend vinden. Nu was dat uit. Meer dan jammer! Hij scheen zelfs te blijven mok ken, want was 't niet met een soort S c h a- denfreude, dat hy tot haar zei, toen hij haar zoo plots de rol van Jeanne Soien gaf: „Hier! Dat is een verrassing voor je". Nu maar, zulke surprises kon hij thuis houden, alsjeblieft! O, als ze er aan dacht begon het opnieuw in haar te koken. Kom, ze moest maar liever opstaan. Zc lag hier haar tijd te verknoeien en ze moest noodzakelijk nog het een en ander in orde brengen voor mor genavond. Vlug sprong ze op. Bezigheid was tenslotte toch maar het eenige, dat je over alles heen zette. Binnen vijf minuten was ze het huis uit. Kittig stapje ze voort in haar bontias, die haar zoo flatteerde. Paul had dat dikwijls tegen haar gezegd en ze haastte zich, de winkelstraten te bereiken, waar een gezel lige drukte heerschte. Het weer was wat wa zig. waardoor alles om haar heen iets ge heimzinnigs kreeg, dat haar bekoorde. Lieve hulp, wat was 't vol in de stad! Als ze daar maar door kwam! Voor een juwelierszaak in de Hoogstraat hield ze stil. Schitterend waren de sieraden uitgestald, doch vooral trok haar aandacht een smaakvol colliertje van platina, waar aan drie mooie parels bevestigd waren. Ze kon er de oogen niet van afhouden en ze raakte zoo in de aanschouwing verzonken, dat ze een oogenblik niet wist, waar ze zich bevond. Daar klonk 't opeens naast haar: ■„Mooi hè?" Verschrikt keek ze op. Hoe kwam Paul zoo plots aan haar zij? Ja, ze had zijn stem goed herkend! Hij keek strak naar het colliertje en herhaalde ironisch: „Mooi hè?" Dan, in een gestrengen toon overgaand (maar speelde hij nu heusch niet een beetje comedie met haar?) zei hij: „Je zou beter doen met je rol te leeren. Je kende er van daag geen woord van. Dat zal morgen een voorstelling worden!" Daarop liep hij zon der afscheid door. Even stond Polly onthutft. Was Paul dan onverzoenlijk? 'tDeed haar verdriet, meer dan ze zeggen kon. Maar dan begon haar op standige aardje weer te werken. O, liet hij zich niets -verbeelden! Ze gaf niet dat om hem! En dacht hij nu werkelijk, dat ze zich druk zou maken om die rol? Ja, als ze die dadelijk gekregen had, toen het stuk nog niet gegaan was! Maar nu? De heele voor stelling raakte haar koude kleeren niet Ze zou spelen, jawel, omdat ze moest, maar tot veel meer dan „opzeggen" van haar rol zou het niet komen. Paul zou haar eens leeren kennen, alsjeblieft! En de souffleur mocht zich wel schrap zetten, hahal Met groeiende boosheid keerde ze de ju welierszaak den rug toe. Wat kon haar die étalage eigenlijk schelen? Alles liet haar tegenwoordig onverschillig. Waarvoor was ze ook weer de stad ingegaan? Och ja, dat was waar: ze moest voor morgen nog een kleinigheid koopen voor 't toilet Zoo wa ren directies. Op kosten joegen ze je, zoo veel ze maar konden. Maar als je op ze re kende voor een echte, mooie heerlijke rol, lieten ze je in den steek. Die Paul! Ze haatte hem, daar! Haast met tranen in de oogen vervolgde Polly haar weg. Het belletje voor den aanvang weerklonk. Zenuwachtig snelde Polly het tooneel op. El lendig, zoon rol, die, als je het goed be schouwde, niet van haar was! Wat zou ze ervan terecht brengen? Niemendal! Dat er gerde haar. O zeker, gisteren had ze er an ders over gedacht. Toen liet de heele geschie denis haar koud. Maar nu, zoo vlak voor ze voor 't voetlicht moest, heving haar toch een onbehaaglijke angst. Het publiek werd wel medegedeeld, dat ze „onvoorbereid" optrad, maar dat nam niet weg, dat je je liefst zoo kranig mogelijk er door heen sloeg. Er stak zelfs een soort eer in om op die manier de voorstelling te red den. Had ze haar rol maar wat beter ge leerd! Nadat de toegevendheid van de toeschou wers was ingeroepen, ging het scherm op en Polly, die het stuk opende, zat met bevend hartje ten tooneele. In 't begin sprak ze on duidelijk, gejaagd, wist niet waar ze staan of gaan moest. Doch spoedig herwon ze haar zelfvertrouwen. Haar spel werd zekerder en toen er om een paar geestigheden van haar in de zaal luid gelachen werd, voelde ze zich plotseling op dreef komen, en liet zich gaan, er volstrekt niet op lettend, of ze nu juist wel precies de woorden van haar rol zei. Spelen, dat was de hoofdzaak. En ze was immers geëxcuseerd? Zoowel na liet eerste als na het tweede bedrijf werd ze hartelijk toege juicht 't Gaat best, uitstekend", moedigden de col lega's haar aan. Polly straalde. En in de pauze smaakte ze de voldoening, dat Paul die nog geen woord tegen haar gezegd had, luid iets vriendelijks over haar zei, zoodat ze 't moest hooren. Doch haast tartend keerde ze hem den rug toe. Liet hij zich nu niet inbeelden dat zc om hem zoo haar best deed! O, nee, ze speelde goed, enkel cn alleen om dat dit haar nu eenmaal in 't bloed zat In het laatste bedrijf, aangespoord door het succes, overtrof ze zichzelve cn bracht 't bij kans tot een triumf. Daar kwam Paul op, voor de slotscène. Hij hield een étui in de hand, en ze wist dat dit een armband moest bergen. Paul stak, zooals dat in het stuk te pas kwam, zijn declaratie af en eindigde met haar 't doosje aan te bieden. Polly open de het en zag den platina hanger met de drie paarlen, dien ze gisteren zoo. bewon derd had. Verrast keek ze Paul aan. Die knikte haar vriendelijk toe en zei snel: „Ja, ja, voor jon hoor! En geef me nu maar een zoen. Dan is alles voorgoed tusschen ons in orde". Die woorden improviseerde hij wel iswaar, doch ze hadden toch uitstekend in zijn rol kunnen staan. Polly, in een onweer houdbare opwelling, vloog hem om den hals. o.o, die plaag! Wat had hij haar netjes klein gekregen! Zoo'n comediant! Maar hij was en bleef toch een schat en het scherm zakte, om nog drie keer vlug om hoog te gaan voor het enthousiast applaus. „Mag ik jullie voorstellen, je aanstaande directrice?" maakte Paul in de gang langs de kleedkamers bekend, terwijl hij rond ging met de heel niet weerstrevende Polly. „Och ja, ik mocht mezelf toch ook wel eens een cadeautje geven, niet waar?" Deze surprise van den directeur sloeg bij zonder hij de artisten in en een luid hoeraatje ging op. Of Polly er ook geen spijt van had, dat ze dezen avond niet gezellig thuis zat onder kennissen en vrienden!

Schager Courant | 1940 | | pagina 5