AMERIKA TARZAN en de Het meisje vuren van Tohr T heeft soldaten en matrozen noodig vJ uddeÉunzPiAoom. Werkboekje noodig voor NIET ORIGINEEL Radioprogramma ten kan beschikken. Zijn leuze: „De beslis sing ligt bij de vloot", heeft weerklank Re- vonden in de harten der leden van het Con gres, zoodat bijna alle voor de marine Re- vraagde gelden worden toegestaan. Wie dienst neemt bij de Amerikaansche marine, heeft een goede kans, carrière te maken. Hieruit valt dan ook het merkwaardige feit te verklaren, dat de bemanning van de oor logsschepen niet, zooals in andere landen, in hoofdzaak uit de havensteden komt, doch integendeel voor het grootste deel af komstig is uit het binnenland, uit de landbouwende staten. Dit bewijst wel, dat de aantrekkingskracht van de vloot is doorge drongen tot de verste uithoeken der Unie. HONDERD DERTIG DUIZEND VRIJWIL LIGERS GEVRAAGD VOOR HET LEGER. ADMIRAAL HAROLD STARK, DE VADER DER MATROZEN. De politieke gebeurtenissen in alle deelen der wereld hebben de regee ring van de Vereenigde Staten ge noopt tot de uitvoering van een uit gebreid bewapeningsplan. Hoewel dit in de eerste plaats betrekking heeft op de vloot, wordt toch ook het le ger niet vergeten, dat men tracht te versterken door wening van vrij willigers op groote schaal. Het wervingssysteem is nog steeds de ge bruikelijke methode in Amerika, om zich soldaten te verschaffen. Ofschoon in theorie op eiken Ameiïkaanschcn burger de ver plichting rust, zijn krachten in dienst te stellen van het land, hetzij als militair, het zij als burger, is de groote republiek nog nooit, zelfs niet in de hachelijkste perioden van haar geschiedenis, afgeweken van het principe der vrijwillige dienstneming. Nu men in Washington het besluit heeft geno men, het leger uit te breiden, bloeit de pro paganda voor dienstneming in het leger als nooit te voren. De gevolgde methoden zijn in hoofdzaak dezelfde als die, welke men tot verleden jaar toe in Engeland toepaste (vóór de invoering van den dienstplicht). Alleen zijn ze op meer Amerikaansche leest geschoeid, moderner, directer en vooral rumoeriger. Men laat muziekkorpsen rond trekken, die zich doen hooren in de plaat sen, waar markt wordt gehouden, de me nigte wordt toegesproken, er worden werf- films vertoond, liedex-en gezongen en pennin gen verspreid met de beeltenissen van Washington en Lincoln. George Washington gaf het voor beeld. De eerste, die vrijwilligers om zich heen verzamelde om de wapens op te nemen voor de verdediging des lands, was niemand min der dan de nationale eld bij uitnemendheid, George Washington, die in zijn op de muren geplakte biljetten „alle gezonde en dappere jonge mannen" opriep, om de vrijheid en FEUILLETON Naar het Engelsch van Norman Charlton Dat is mevrouw Hemmings en haar zoon van Chorn Hall. Het zijn aardige, een voudige menschen; een van de beate families hier. De minister van Binnenlandsche zaken is haar broer; je hebt natuurlek wel van hen gehoord. O ja, antwoordde Lilian alleen maar Ze wilde vooral niet voor een pochhans doorgaan en als om dat te bewijzen, gai ze haar tante een arm. Ik hoop, dat ik u niet in den weg zal loopen, zei ze vleiend. Ik mag u zeker wel helpen in de lunchroom, zooals myn moeder ook deed. Kindje, dat wil ik.volstrekt niet hebben. Als u het niet goed vindt, ga ik regel recht terug en vertel aan vader, hoe onvrien delijk of u bent. Haar tante was verrukt. Ik heb me tel kens afgevraagd, hoe je zou zijn, maar ik had nooit durven denken, dat je zoo eenvou dig was. Je bent in je manierep en in Je uiterlijk net zoo lief als je moeder was. Er kwam even een bedroefde trek op het het gezicht van Lilian's tante. Maar op het laatst werd ze helaas een beetje hoogmoedig, ging ze voort. Niet dat ik het haar kwalijk heb genomen, maar het verkoelde toch de verhouding een beetje. Daarom ben ik Jullie nooit komen opzoeken, want >k houd er niet van om mij in te dringen. Maar tante! Zoo beschouwde ik het tenminste. Maar in vond het heerlijk, toen Je schreef dat je een heele poos wilde blijven. Josiah heeft een vrouw gevonden en ik een nichtje, zei ik bij mezelf. Ik wil hier een heel eenvoudig en rus tig leven leiden, antwoordde Lilian vroolyk. zelfstandigen autobestuurder 1 Be Haagsche meent van wel kantonrechter Het Amerikaansche oorlogsschip „New York". onafhankelijkheid van de Vereenigde Staten te verdedigen. Het is overigens bekend, dat Washington geen bepaald voorstander was van het wervingssysteem, omdat tal van wervers zich niet ontzagen in de kroegen jonge lieden dronken te voeren, om hen daar na in de kazernes te sleepen en zoodoende de premie te verdienen. Toen President Lin coln bij het uitbreken van den burgeroorlog 75.000 man noodig had voor het vormen van het leger der Noordelijken, zag hij zich even eens genoodzaakt zijn toevlucht te nemen tot werving van vrijwilligers. De tamtam, waar mede deze werving gepaard ging, droeg dik wijls het karakter van een echte circusrecla me. Zoo liet een overste van een regiment bekend maken: „Neemt dienst bij de Boston- sche Nev England Guards, het beste regi ment in dit werelddeel. Uitstekende verzor ging en 25 dollar per maand wachten u, ter wijl overste Stevenson u zal behandelen als een tweede vader!" Wervingcamnagne voor den we reldoorlog. Ook de campagne voor de werving van vrijwilligers ten tijde van den wereldoorlog droeg nog wel een eigenaardig karakter voor een Europeaan, doch zij wist zich tenminste vrij te houden van humbug. Thans heeft men zich tot taak gesteld, 130.000 vrijwilligers voor het leger bijeen te brengen, waarvan vóór 1 Januari meer dan de helft zich reeds had aangemeld. De beste argumenten voor de dienstneming zijn die van .materieelen aard. Ieder recruut begint met 21 dollar per maand, welke soldij spoedig wordt verhoogd, zoodat zij bij onderofficieren met een zeke ren diensttijd tot 160 dollar per maand kan bedragen, met toeslag voor eventueele kin deren en natuurlijk staatspensioen. Verder wordt den jongenlieden gelegenheid geboden, zich verder te ontwikkelen voor verschillen de beroepen. De over het algemeen onder voortreffelijke leiding staande legerscholen openen hun deuren voor eiken soldaat; en ie der soldaat kan worden, wat hij verlangt: tandarts of radio-technicus, vliegenier of boekhouder, chauffeur op een vrachtauto of boksonderwijzer en wie een dergelijke le- gerschool verlaat na met succes zijn examen te hebben afgelegd, kan het beroep, waar voor hij zich heeft bekwaamd, zoowel in bet leger zelf als in de burgerpiactijk uitoefe nen. De ondervinding heeft uitgewezen, dat de meeste liefhebberij bestaat voor de vlie gerij en de radio. De vader der matrozen. Met de matrozen is het weer iets anders. Admiraal Harold Stark, de opperste vloot voogd, heeft den saam, als een vader voor zijn ondergeschikten te zorgen. Hij laat zijn wakend oog- gaan over alles; over de wer ving, de opleiding, de wijze waarop voor bet logies en den kost der matrozen wordt ge zorgd, hun soldij en hun ontspanning in ei gen vacantiekampen der vloot, enz. Admiraal Stark verkeert in de gelukkige omstandighe den, dat hij over bijna onbegrensde credie- Over de vraag of een voor eigen rekening rijdende vrachtautobestuurder in het be zit moet zijn van een „werkboekje" ingevol ge het Rijtijdenbesluit, heeft de A.N.W.B. zooals bekend 'n princ. beslissing van den Haagschen kantonrechter uitgelokt. Zulks naar aanleiding van een vervolging door den ambtenaar van liet o.m. tegen een koop man (lid van den A.N. W. B die met een vrachtauto sponsen vervoert en deze aan zijn cliënten aflevert en alzoo meer dan 12 uren per week rijdt. Deze man zou volgens den ambtenaar in het bezit moeten zijn van een werkboekje. Bij de behandeling van deze zaak op 16 Januari was van de zijde van verdachte aangevoerd, dat het rijtijdenbesluit ten op zichte van zelfstandige autobestuurders niet verbindend zou zijn, daar het meer regelt dan de Rijtijdenwet 1036 heeft toegestaan. De Kantonrechter, die thans uitspraak heeft gedaan, was het met deze meening niet eens. De geschiedenis der wet leert, dat het wel degelijk de bedoeling is geweest de ge noemde categorie in de regeling te betrek ken. Ook logische uitleg van art. 1 sub. b der Rijtijdenwet. voert tot deze conclusie, aangezien dit artikel de mogelijkheid voor ziet van een bepaalde administratie, welke administratie hoofdzakelijk het werkboekje is, zoowel voor zelfstandigen als voor hen, die in dienstbetrekking zijn. De Kantonrechterveroordeelde den koop man tot 'n geldboete van f 2.50, subs. 2 da gen hechtenis, zoodat liooger beroep open staat. Beeldenfabrikant beboet. Op 22 Decembef jJ. had de rechtbank te Zutphen een fabrikant van wassen beelden wegens overtreding van de auteurswet ver oordeeld tot duizend gulden boete, subs. twee honderd dagen hechtenis. Tegen dit vonnis was de verdachte in verzet gekomen. Het was n.1. ten laste ge legd, det hij beelden van een fabriek te Am sterdam had nagemaakt en hij meende te kunnen aantoonen, dat hij dat niet had ge daan. De officier van Justitie achtte de overtre ding echter wel bewezen en eischte een boete van tweeduizend gulden, subs. twee maanden hechtenis, de maximum straf. Gisteren deed de rechtbank uitspraak in deze zaak en veroordeelde den fabrikant tot duizend gulden boete subs. tweehonderd dagen hechtenis. ZATERDAG, S FEBRUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 ra. VAKA-uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwyding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedr. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Orgelspel en zang. 12.45 Berichten ANP, gramoonmuziek. 2.00 Fllmpraatje. 2.15 De Stem des Volks (Utrecht), solisten en het Utrechtach Stedelijk orkest (opn.) 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkeat, een cowboy-ensemble en solisten. 4.30 Vragenbus. 4.50 Groninger orkestvereeniging (opn.). 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. door Edgar Rice Burroughs 24. Tarzan rende voort, en trachtte op deze manier de weg voor zijn vrienden naar de boot vrij te maken, maar een van de monsters be merkte wat de gevangenen in de zin hadden en keerde terug. Toch had de vlucht van Tar zan doel getroffen, want de wilden kwamen te laat. Na hun geweren te hebben opgeraapt, die de gele mannen hen hadden afgenomen, renden de blanken voort en wisten de zware boot te bereiken. Het kostte hun echter moeite deze in he water te brengen. Toen zagen ze Perry uit de boom, waar Tarzan hem had ach ter gelaten, het water inspringen. Het gelaat van Janette klaarde op, maar haar vreugde veranderde in angst, toen ze een krokodil ach ter hem zag. „Vlug naar hem toe roeien!" riep d'Arnot. De anderen werkten zoo snel ze konden met hun roeispanen, hoewel ze wisten dat- ze nu binnen het bereik van de speren der gele mannen kwamen. Het meisje greep haar geweer en vuurde op het grote ondier. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de kerk?" 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Bcrichteh ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Rosian-orkest. 9.10 Propaganda-toespraak. 9.15 Radiotooneel. 9.30 Community-singing (opn.). 9.45 Hobo en piano. 9.55 VARA-Varia. 10.00 En nuOké! 11.15 Berichten ANP. 11.25—12.00 VARA-strykorkeat. Hilversum II. 301.5 m. KRO-Uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8 00 Berichten ANP. 8.05 Gramofoonmuziek. 9.00 Gezongen H. Mis. 10.15 Gramofoonmuziek 12.00 Berichten. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 1.20 Musiquette. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Lezing „Ons onderwijs. gezien in het licht der moderne psychologie". 4 20 Gramofoonmuziek. 4.25 Voor de huisvrouw. 4.40 Gramofoonmuziek. Ik heb genoeg van Londen en het rumoerige opgeschroefde gedoe daar. Ik wil een plaatsje in uw zaak hebben alsof ik mijn heele leven niet anders gedaan heb. Ze bleven staan voor het groote étalage venster van een keurig-lngerichten winkel, waarachter vele soorten gebak en mooie doo- zen bonbons lagen. „Martha Watt, bakkerij en lunchroom", stond in fijne vergulde letters op het raam. Wat een mooie winkel! Hy zou heusch in de Bondstrect niet misplaatst zijn! Dat is een feit. viel juffrouw Watt haar nichtje met een stralend gezicht bij. Je vader wilde, dat ik me uit de zaak zou terug trekken! H(j wou me een royale lijfrente ge ven, maar daar moest ik niets van hebben. Toen hij me op die manier niet helpen kon, was hij niet tevreden, voor hij me in zoo'n schitterende zaak geïnstalleerd had. Dat kon ik niet weigeren. Het is eigenlijk te mooi voor Woollacombe, maar ik verdien een goed stuk brood en dat is het voornaamste. Alle men schen uit de stad komen hier thee drinken als ze in de stad zyn; het is er ook een keu rige gelegenheid voor. Maar, kom binnen! Lilian liet haar blikken goedkeurend over de mahoniehouten toonbank met marmeren blad en de gezellige zitjes met kleine tafeltjes gaan, die met hagelwit damast bedekt waren. Het Is in één woord prachtig! riep ze enthousiast, maar één ding ben ik nog niet met mezelf eens. Moet ik een mutsje en een schort dragen of alleen maar een schort? HOOFDSTUK VIII. De engel. Den volgenden morgen by het ontwaken sprak Lilian's tante de vrees uit, dat haar nichtje zich zou vervelen. Van middag ga je zeker een bezoek brengen aan je vrienden? Lilian schudde het hoofd. Neen. Een van de redenen, dat ik hier ben gekomen is juist, dat ik eens een poosje geen van onzen kennis sen wil ontmoeten; voorloopig heb ik er ge noeg van. En ik hoop ook, dat u zult helpen om mijn incognito te bewaren en aan nie mand vertellen, dat ik de als lunchroom- meisje vermomde dochter van een gefortu neerd parlementslid ben. Mijn naam alleen zegt niets; er zijn zooveel menschen, die Tur ner heeten. Maar, drong haar tante aan je zult je hier vervelen. Heb je geen lust om te vragen of de gravin eens een avond komen wil?... Lilian glimlachte. Neen, tante, dank u. Een blik van begrijpen kwam op tante Martha's gezicht. Je bent zeker bang. dat ze niets van een winkel moet hebben, is het niet? Neen, tante, zei ze haastig, zoo is de gravin niet. De meeste menschen onders wel, hoor, antwoordde haar tante met een zucht. Je kunt je niet voorstellen wat een dunk de vrouwen en dochters van de advocaten en bankiers hier in de stad hebben over zichzelf. Maar ik heb vaak gemerkt, dat de adel en de menschen van bulten hèn nèt zoo behandelen als zij het ons doen! Enfin, zoo is de wereld nu eenmaal. Ik vind altijd, merkte Lilian op, dat vader en ik de eenigen in heel Londen zijn, die niet zoo kleinzielig waren. Maar ik ben aan mezelf beginnen te twijfelen. Ze keek haar tante ondeugend aan. Gaat u intiem om met de vrouw van den meesterknecht uit de bakkerij? Dat, antwoordde haar tante met beslist heid is heel wat anders. Het is niet te verwachten, dat ik met haar om ga, omdat haar man bij mij in betrekking is. Lilian lachte en deed geen pogingen om het debat voort te zetten. Ik ben bang, dat we de dingen maar moeten nemen zooals ze zijn, want niemand schijnt ze te willen of te kun nen veranderen. Als jij je maar amuseert, ben ik al tevreden. Na zeven uur ben ik klaar, dam kan ik me met je bezighouden en je aan mijn ken nissen voorstellen. Mijn meesterknecht is op 't oogenblik ziek, zoodat ik zelf haast den ge- heelen dag in de bakkerij moet zijn. De druk ste tijd in den winkel is tusschen vier en zes. wanneer de menschen komen thee drinken en takoopen doen. Dan zal ik tusschen vier en zes uur in den winkel en de luchroom helpen, beloofde Lilian. 's Morgens ben ik van plan wande lingen te maken en 's avonds mag u mij aan genaam bezig houden! Ik hoop maar dat je je niet verveelt, her haalde haar tante. Alleen wandelen is ook niet alles: wist ik maar een aardig meisje. O neen. alstublieft niet! Ik ken al veel te veel menschen: ik vind alleen wandelen heelemaal niet onplezierig. Er zijn hier ook golfvelden, vertelde tan te Martha. Lilian keek verheugd. Dat is heelijk. Ik heb in den eindwedstrijd voor de dameakam- p'oenschappen meegespeeld. Zou ik daar kun nen spelen? De captain van de damesclub Is de vrouw van den dokter, een allervriendelijkste vrouw. Vandaag zal zc wel hier komen om haar week- rekeningetje te betalen. Dan zal ik er maar eens naar vragen. Ik zal om mijn golfstokken telegrafeeren, zei Lilian. blij dat eenzame wandelingen niet haar eenig amusement zouden zijn. Ze miste het echter. Perry verloor zichtbaar terrein op zijn achtervolger. De krokodil haast te zich geducht. Weer vuurde Janette. De ko gel ging wel door de dikke huid, doch ver wondde het dier slechts licht, waardoor dit met nog meer snelheid zijn prooi achterna zwom. 4.45 Causerie „van en voor het opzlchthou- dende en technisch personeel in Neder land". 5 00 Gramofoonmuziek. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 7.00 Berichten. 7.15 Letterkundige causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. (In de pauze: Gramofoonmuziek 10.30 Berichten ANP. 10.40 Causerie „Het onvergankelijke rifl*"# met muzikale omlijsting. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. De vrouw van den dokter, mevrouw Am- herst kwam inderdaad dien morgen, zooala tante Martha verwacht had en scheen niet on genegen om Lilian onder haar hoede te ne men. Lilian verbeeldde zich een beetje neer buigendheid in haar manieren te ontdekken, maar hinderlijk was dat niet. Lilian vertelde, dat ze alleen 's morgens zou spelen en ze meen de, dat in mevrouw Amherst's stem iets van opluchting klonk, toen ze zei, dat zy tot haar spijt alleen maar 's middags op het golfterrein kon komen! Maar den volgenden ochtend zou zij Lilian introduceeren. Lilian bedankte haar voor de moeite die ze zou nemen. Vanmiddag is er bestuursvergadering, ging de doktersvrouw voort en ik kan u wel de verzekering geven, dat u aangenomen zult worden. Uw tante staat bij ons allemaal zeer in aanzienzij is altijd bereid als het er op aan komt plaatselijke vereenigingen te steunen. Bent u van plan lang in Woollacombe te blij ven? O neen, op zijn hoogst zes maanden. Mevrouw Amherst werd nog vriendelijker Ik zal u aan verscheidene aardige men schen voorstellen en ik ben overtuigd, dat u ons niet stijf of ongenaakbaar zult vinden. Het is vriendelijk van u, maar doet u geen moeite my aan kennissen voor te stellen. Als er een beroepsspeler is. wil die misschien wel met me meegaan. Ik mag nog wel weer eens een lesje nemen. Mevrouw Amherst vertrok. Later op den dag vertelde zij haar medebestuursleden van het nichtje van juffrouw Watt een keurig jong meisje was. dat haar plaats in de maat schappij uitstekend begreep! Het bestuur, dat zich verbaasde over het feit. dat dames uit den winkelstand tegenwoordig ook al golf speelden, besloot haar als tijdelijk lid aan te nemen en terwille van de royale tante vrien delijk tegen het nichtje te zijn. Lilian bracht den morgen verder door met een wandeling door de omgeving te maken Na het vroege middagmaal deed zy een wit schortje voor en aanvaardde haar taak als extra-hulp in den winkel en tea-room. Zij had er zelf pret in en ze vond van zichzelf dat zij een geboren kelnerin was. Als zij een kleine fout maakte (wat haar een paar maal ge beurde) maakte zij op een allerliefste manier haar excuses en vertelde, dat zij nog „nieuw" was. Verscheidene dames, die na huri bood schappen kwamen theedrinken, waren aange naam verrast door haar prettige verschijning en vroegen haar een en ander over haar zelf. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 6