Wij lazen voor U Beïnvloedde Marineleiding de Regeering? Wat zijn de normen voor ZAKENVERLOF? Stagnatie ia dea vlasafzet Joe Louis blijft wereldkampioen Vlekken op het Amsterdamsche politiecorps Marktberichten Predikbeurten Zaterdag 10 Februari 1940 Vierde blad i-o» De slagkraisers Slechts sprake van vofksvoor- lichtlng. De vraag is gerezen of er van Marine pij de gepoogd is invloed uit te oefenen op Üe beslissing der Regeering betreffenden den bouw van slagschepen voor Indië. Het {Tweede Kamerlid, generaal Bajetto, stelde in deze zelfs vragen aan de negeering, doe lende op de persconferentie bij gelegenheid yan de eerste vertooning der Indische vloot Jilm, waarbij een vertegenwoordiger van den Marinestaf gewezen heeft op de noodza gelijkheid van den bouw van slagschepen. Naar wij in Marine-kringen verna men is men daar van meening, dat niets anders gebeurd is dan het Nederlandsche volk inlichtingen ge ven, welke het begeert. Door de persvertegenwoordigers werden con crete vragen gesteld omtrent het geen Indië noodig heeft ter verkrij ging van een hoogc mate van bevei liging. De bedoeling der Marine was niet en is nooit geweest, propa ganda te maken, maar alleen om deskundige voorlichting aan het Nederlandsche volk te geven. Defensiegeheimen werden natuurlijk niet. onthuld, want de geheele wereld weet pre cies, hoe het met onze defensie in Indië ge steld is. Wat b.v. niet het geval is met de maritieme 9terkte van Japan, dat zoowel iden aanbouw van nieuwe oorlogsschepen als Ide bewapening daarvan goeddeels geheim [houdt. In onze Marine-kringen oordeelt men, idat alleen de Marine in staat is, de kwestie j iaangaande de Indische defensie ter zee zoo Juist mogelijk krijgskundig te bezien en dat zij daarom het aangewezen orgaan was om I liet volk, dat door zijn vertegenwoordigers I snede voor de beslissing kan worden ge plaatst, voor te lichten. Naar generaal Bajetto ons echter meedeel- kle betreffen zijn bezwaren niet direct de idoor de Marine gegeven voorlichting, maar wel de omstandigheid, dat de uitnoodiging iot het bijwonen van de filmvertooning met de toelichting daarop schijnt te zijn uitge gaan van den Marine-staf, hetgeen z.i. wel degelijk zou wijzen op een propagandistisch karakter der actie. Maar van Marine-zijde werd ons daarop fweer meegedeeld, dat het initiatief in deze geheel gelegen heeft bij den heer Ter Lin den, van het Citv-theaterconcern, die om de deskundige voorlichting gevraagd heeft en welke overigens gaarde verleend werd. On willekeurig zijn toen de uitnoodigingen door de Marine verzonden. Th at 's all! I „Het ls zoo ontzettend droevig, wanneer menschen, die voor het vaderland op post staan, hun winkeltje zien verloopen". Wij veroorloven ons ecnige opmerkingen Ie maken over een aangelegenheid, die voor jvele gemobiliseerden van groot belang is, en wel met betrokking tot het z.g. zakenver- lof. Het is velen (ook ons) niet geheel dui delijk welk criterium bij het toekennen van dat verlof wordt gevolgd en het zou zeker piet overbodig zijn, indien ons legerbestuur daarover nog eens een publicatie deed. Het is duidelijk, dat zeer vele gemobiliseerden snakken naar de toekenning van zakenver- Jof en bij dat verlangen volstrekt niet den nadruk 'leggen op het verlof, maar op de zaken. Het is zoo ontzettend droevig wan neer menschen, die voor het vaderland op post staan, hun zaak dikwijls: hun win keltje zien verloopen. Dezer dagen is nog een tragisch voorbeeld gepubliceerd, van een soldaat, een kleinen middenstander, die failliet werd verklaard, omdat zijn zaak •kapot w'as gegaan. En nu hooren wij uit het leger, dat aan verscheidene kleine winke liers, wier zaakje geheel op hen drijft, geen lextra verlot wordt toegekend, terwijl ons daartegenover gewezen werd op het feit, dat zulk een verlof, zelfs van enkele dagen per week, wel wordt gegeven, bijv. aan in specteurs van levensverzekeringmaatschap pijen. om gedurende die dagen hun adspi- rant-klantcn te bezoeken en dit, terwijl zul ke maatschappijen vaak een talrijk perso neel bezitten. Nu gunnen wij het zakenver- lof aan ieder, die daarvoor in de termen kan vallen,, maar wij zouden het zeer droe vig vinden, wanneer kleine middenstan ders het niet krijgen, terwijl het wèl wordt verleend aan leden van het personeel van groote maatschappijen. Wij weten, dat er wel eens grensgevallen zullen voorkomen, maar dringen met grooten ernst aan op mildheid tegenover hen, die een klein zaak je hebben, waarvan veelal hun bestaan af hangt. Waddenzee moeilijk bevaarbaar Slechts zeer krachtige schepen komen er door. In den ijs- en bevaarbaarheidstoestand van onze waterwegen is vrij veel verande ring .gekomen, terwijl het helder geworden weer de mogelijkheid van beoordeeling van den toestand op de Waddenzee weer heeft geschapen. Zoo blijkt de Waddenzee giste ren bij Den Helder onbevaarbaar te zijn ge weest, doch bij Harlingen en Den Oever is scheepvaart mogelijk, hoewel schepen mot gering vermogen hinder ondervinden. Bij Kornwerderzand is de zee slechts bevaar baar voor kachtige stoom- en motorsche pen, Laatste telexbericht In de dezer dagen gehouden bestuursver gadering der Friesche Mij. van Landbouw werd o.m. de toestand van den vlasafzet be sproken. Daarbij werd gewezen op de stag natie, die sedert korten tijd ingetreden ts en welke een herziening van de geldende ex portheffingen noodig maakt. Men besloot hierover een schrijven te richten tot het Koninklijk Nederlandsch Land bouw comité. OPRUIING TOT DIENSTWEIGERING. Een jaar geëischt tegen Johan de Haas. De Officier van Justitie te Assen eischte gisteren een jaar gevangenisstraf tegen den bekenden anti-militarist Johan de Haas uit Amsterdam, titans gedetineerd. In een vergadering van de Vrije Anarchis tische Groep Emmer-Compascuum, die op 28 October in café Hutting aldaar werd gehou den, zou hij de aanwezigen hebben opgeruid tot dienstweigering, terwijl hij bovendien H. M. de Koningin zou hebben beleedigd. Verdachte ontkende zich hieraan te heb ben schuldig gemaakt. Zijn verdediger, Mr. J. Verdoorn uit As sen, pleitte ontslag van rechtsvervolging op juridische gronden. Op uitdrukkelijk verzoek van zijn cliënt pleitte hij geen clementie, daar de straf voor dezen secundair was. Uitspraak over 14 dagen. Etn nieuw zuiveringsplau op komst? „Prawda" oefent critiek op Sov. jetcommissarissen. Radio Moskou hoeft naar U. P. meldt, me- dedeeling gedaan van een artikel in de „Prawda", waarin critiek wordt uitgeoefend op de regeering. Volgens dit artikel zouden de meeste departementen niet in staat zijn gewichtige beslissingen te nemen. De beve len dér communistische partij worden in de helft der gevallen niet uitgevoerd. In hqt bijzonder moeten de volkscommissariaten voor de lichte industrie en voor. handel het ontgelden. Onzichtbaar licht Nederlandsche uitvinding te Lon den gedemonstreerd. Kapitein Blikker heeft gisteravond op het voorplein van de parlements gebouwen in Westminster (Londen) een demonstratie gegeven mei het door hem ontworpen „onzichtbare licht". Tal van parlementsleden wa rren hierbij tegenwoordig en konden 'zich persoonlijk overtuigen van de doeltreffendheid van deze Neder landsche uitvinding. Dc demonstratie begon met een taxi, waar van de vóórlichten waren voorzien van de in Engeland officieel voorgeschreven mas kers voor dc koplampen. Men stelde vervol gens vast. tot op welken afstand een wande laar bij deze verlichting zichtbaar was voor den autobestuurder. Daarna werd de proef herhaald, doch dit maal waren de koplampen voorzien van het z.g. Blikkerlicht. Daarbij werd vastgesteld, dat de voordeelen van deze verlichting aan merkelijk grooter waren, want op twee keer zoo grooten afstand als bij de eerste proef werd de wandelaar voor den autobestuurder zichtbaar. Onmiddellijk na deze demonstratie valt nog niet na te gaan, in hoeverre de Engelsche autoriteiten zich tot dit systeem voelen aan getrokken, zoo schrijft het Hsbl., doch de belangstelling is thans gewekt. RoJLun Pontenzege op den Chileen Ar- turo Godoy. In Madison Square Garden heeft de we reldkampioen zwaargewicht Joe Louis gis teravond met succes zijn titel verdedigd te gen den Chileenschen zwaargewicht Arturo Godoy. Het gevecht duurde de volle vijftien ronden, waarin Louis geen gelegenheid kreeg zijn tegenstander door knock-out te verslaan. Godoy viel steeds aan en sommi ge deskundigen meenden, dat hij den strijd had gewonnen. De scheidsrechter echter be sliste, dat tien ronden im het voordeel vgn Louis waren geëindigd Jbgen vijf in het voordeel van Godoy. Eén kamprechter ha/1 tien ronden voor Louis, een voor Godoy en vier onbeslist genoteerd, terwijl een andere kamprechter meende, dat Godoy tien ron den bad gewonnen. Arturo Godoy is de tweede bokser, die het vijftien ronden tegen Louis heeft uitge houden. De Engelschman Tommy Farr be reikte eveneens dit resultaat. WIERINGEN JAARVERGADERING „WITTE KRUIS". Gisteravond hield het Witte Kruis in café „Concordia" zijn jaarvergadering. De heer D. Minnes, voorzitter, opende de vergadering met een woord van welkom. Bijzonder ver welkomt spr. mevr. KaanKoorn als be stuurslid van „Huisverzorging". Inmiddels kwam ook nlevr. Buma—Lentz, penningmeesteresse van Huisverzorging ter vergadering. Ds. van Beek las de notulen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag blijkt dat de vereeni- ging 1101 leden telt; er werden 2581 verple- gingsbezoeken gebracht in 121 gezinnen bij 121 patiënten; hiervan waren 163 bezoeken bij t.b.c.-patiënten in 18 gezinnen bij 19 pa tiënten; 206 zuigelingen-bezoeken werden ge daan ih 181 gezinnen. Het consultatiebureau hield 50 zittingen, waar 1178 consulten wer den verleend aan 156 kinderen. In Hippoly- tushoef werden 532 artikelen uitgeleend en in Den Oever 121. 1 Ligtent werd gebruikt. In de Sanatoria werden 4 patiënten ver pleegd en 5 in herstellingsoorden; 3 perso nen werden thuis verpleegd. Zuster Leegh- water gaf hier twee mocdercursussen, waar voor te Hippolytushoef 28 en te Den Oever 34 deelneemsters waren. Dc ziekenauto ver voerde 47 patiënten. Voorzitter bracht Ds. van Beek dank voor het keurige verslag. De heer R. Post zegt, namens de controle commissie alles bij den penningmeester in orde bevonden te hebben. Het batig saldo der Algemecne rekening is f 86.73. De ontvangsten zijn o.a. van con tributie f2303.—, don at crus f125.—, subsidies f910.—; hierin zijn ook'de subsidies voor'de t.b.c.-bestrijding begrepen; verschillende ont vangsten f310. Totale ontvangsten f 4415. op de algem. rok. Ontvangen van de gemeente voor betaalde verpleeggelden f 1470.De Emma-blocmcol- lecte bracht f91.45 op. De ziekenauto had voor 47 transporten een ontvangst van f724. Uitgaven: Wijkverpleging sloot o.a. met een nadeelig saldo van f 80.—Het onderhoud wijkgebouw bedroeg f124.ligtenten f28. auto f 555.Aanschaffing en onderhoud ma teriaal f382.ijs f40.bijkomstige uitga ven f300.Huisverzorging f104.—. De heer N. Kaan vraagt of de penning meester geen lijst heeft van dc bezittingen der verecniging. Een saldo van f 86.73 stemt zoo somber! De penningmeester zegt zoo'n lijst niet bij zich te hebben, maar 6 jaar terug werd het bezit geschat op ongeveer f 4200. Voorz. brengt den penningm. dank voor zijn uiteenzetting en het vele werk voor de vereeniging gedaan. Verslag „Huisverzorging". Dit wordt uitgebracht door mevr. Bnma- Lentz. In 14 gezinnen werden 307 dagen hulp verleend. - Wegens periodieke aftreding van de hoeren J. Reeker. N. Kaan en L. C. Kolff, had een verkiezing plaats; alle heeren werden her benoemd. De heer R. Post bracht verslag uit van de algemeene vergadering te Amsterdam. De voorzitter dankte Post voor zijn keu rige weergave. Rondvraag. In de rondvraag werd gesproken over het huisbezoek. Ds. van Beek roemde hierbij den lieer D. Engel, die door zijn huisbezoek 9 nieuwe leden had aangeworven. Hierna sluiting. WIERINGERMEER MIDDEXMEER CONCOURSPLANNEN. Gelijk bekend zal door den Bond van Chr. Harmonie en Fanfarecorpsen in Noord Holland op Hemelsvaartsdag, d.d. 2 Mei te Middenmeer het Bondsconcours worden ge organiseerd. Voor dit concours gaven zich tot heden reeds onderscheidene corpsen op tot deelname, terwijl nog oenigc candida- ten daarnaast worden verwacht. Zelfs is het voorloopig conc.-comité reeds vereerd met eenige prijzen, geschonken door muziekvrienden. Aangezien reeds verschil lende personen, aangezocht voor zitting tc nemen in het conc.-comité, hunne medewer king toezegden, kunnen we, doordat nog niet alle antwoorden binnen zijn. thans nog niet overgaan tot het publiccercn der na men. Op zeer korten termijn echterzal het geheeld concours-comité in eerste verga dering bijeenkomen, teneinde tc kunnen overgaan tot verdeeling der functies en uitwerking organisatieplannen. Thans be staan er voorts nog ernstige plannen om. naast het Bondsconcours op Hemelsvaarts- dag, om op 2de Pinkterdag nog een vrij- N'ationaal conoouns te organisceren voor Muziek- en Zangvercen. indien althans ook daarvoor de deelname voldoende blijkt te zijn. Reeds thans doet de commissie een beroep op de polderbevolking, als ook die der randgemeenten om aan deze concours- plannen haar aandacht te willen wijden. Dit toch zal het slagingseffect in niet ge ringe mate steunen. Doartoo is dan ook krachtige medewerking een eerste noodzaak W1ERINGERWERF. DE NLAGARA WAS ER NIETS BIJ! Gisterenmorgen ontdekte de heer M. Geertsma die met z'cn auto de brug ..20", aan de Schelpenbohveg passeerde, dat de waterleidingbuis die uit Asbest bestaat en een omvang heeft van 60 c.m. op 3 plaatsen gesprongen was. Deze buizen zijn onder aan de brug bevestigd. Bij zijn thuiskomst heeft hij direct telefonisch dc P.W.N. ge waarschuwd. die ontniddeliijk maatregelen genomen heeft. Het was een prachtige Wa terval! ER KOMT MEER LEVEN IN »T BEDRIJF. De Directie van de Wieringermeer heeft vanmorgen het dorschbedrijf weer in wer king gesteld, velen zal dit werk beter aan staan dan sneeuwx-uünen. Want dat is ook niet ali"*... NIEUWE NIEDORP VOORBEELD BEDRIJF. Het veehoudersbedrijf van den heer G. Be- nit aan de dorpstraat zal als voorbeeld be drijf voor de veehouders worden ingericht Het geheel zal staan onder toezicht van dc landbouwkundige voorlichtingsdienst tc Schagen. Het bedrijf leent zich door zijn lig ging uitstekend voor liet beweiden van veel vee op kleine oppervlakten. Ongetwijfeld zul len velen dc gang van dit bedrijf in dc ko mende zomer met belangstelling volgen. CAFE SPOORZICHT. Het woonhuis met café, voorheen bewoond door den heer van Stralen, is naar wij ver nemen verhuurd aan den heer Visser te Sloot dorp. Het gevai-Gemmeke niet het eenige. Zooals wij gemeld hebben, is de Amsterdamsche inspec teur van politie, M. J. M. Gemmeke eervol ontslagen, in verband met het feit, dat te zijnen huize gesmokkelde uniformen werden ingepakt; dit is tijdens een onderzoek naar de beruchte Almelosche uniformsmokkelarij aan het licht gekomen. Het Volk (s.d. a.p.) zegt, dat wanneer de kwestie-Gcmmcke in 't open baar zal worden behandeld, de ganschc burgerij zich vol verwondering een tweetal vragen zal stellen. De eerste vraag zal luiden: Hoe is het mogelijk, dat het zoover kon komen? En de tweede vraag zal zijnr Wat moet een inspecteur van politie in Amsterdam eigen lijk doen om oneervol ontsla gen te worden? Zeven jaren lang reeds weet men, dat deze politie-inspec- teur nationaal-socialist is, maar hij bleef gehandhaafd. Wie bekend is met de ver houdingen in het Amsterdam- scho politiecorps weet, dat 't overgrootc deel van de leden van dat corps voor de demo cratie betrouwbaar is, maar die weet evenzeer, dat er en kelen in het corps zijn, voor wie, evenals voor inspecteur Gemmeke geldt, dat zij zeer veel sympathie gevoelen voor de geüniformeerden van Mus- sert, tegen wie zij nochtans de burgerij moeten bescher men. De bekendheid met deze fei ten is zóó groot, dat men als een wrange grap onder de agenten pleegt te zeggen: „De N.S.B. heeft weer een verga dering in het door de gemeen- te in stand gehouden, door N.S.B.-ers beheerde Concert gebouw cn voor de deur staat een N.S.B.'er in inspecteurs- uniform om op te passen, dat alles precies gaat, zooals ze in Utrecht hebben bevolen." Trouwens in het politie corps. voor welks leden uiter aard inaar weinig verborgen blijft, van wat er in Amster dam geschiedt, weet men zeer wel, dat de politie onlangs een inval heeft gedaan bij een N^.B.-dansleeraar en daar in een besloten nationaal socia listische bijeenkomst, de echt- genoote van een anderen in specteur van politie als zeer geziene gast heeft aangetrof fen. Wanneer men het gevoel van onbehagen wil wegne men, zal men het corps gron dig moeten reinigen van de enkelen, die de Amsterdam sche politie een. reputatie be zorgen, die zij naar onze meening niet verdient „Russisch." Zooals bekend heeft de mi nister onlangs heslist, dat ge schillen, tusschen crisis-orga nisaties en hun leden, voor taan niet meer door den „cri- sisrechter", maar door den burgerlijken rechter zullen worden heslist. Het Handels blad oefent op dit besluit on gezouten critiek. Het blad schrijft o.m<4 - Was tot dusver de zoo noo dig gebleken arbitrage-clau sule verplicht in dc statuten der crisisorganisaties, thans is zij verboden, want de statu ten moeten nu inhouden „dat alle rechtsgeschillen tusschen de stichtingen cn de gcorgani- seerden bij uitsluiting tot de kennisneming van de rechter lijke macht behooren." Daar gaan weHier ziet men de crisisambtenarij een plotse- lingen cn hevigen slag slaan, ten koste der bestnansbelan- gen van boer, tuinder, hande laar en fabrikant! En dc „klap op den vuur- pijl" is, dat tevens maar even werd bepaald, op 29 Novem ber nota bene, dat de arbitra ge clausule voor de loopendc geschillen alléén nog zou blijven gelden, voor zoover vóór 1 December arbitrage was aangevraagd! Is het won der, dat de arbitragespecia- list bij uitnemendheid, mr. W. Nolet, hiervan heeft ge zegd: „dat de hevigheid van dezen ommekeer slechts is geëvenaard door de snelheid ervan"? Inderdaad, in feite werd op 29 November de arbitrage clausule buiten werking ge steld met terugwerkende kracht! Iemand, die in de maand November een geschil had ge kregen met de crisisinstan ties, maar nQg geen arbitrage had aangevraagd in den avond van 29 November, toen het Staatsblad verscheen (op zijn vroegst zal hij het op 30 November hebben gelezen), had practisch niet meer de mogelijkheid om vóór 1 De cember dus op dienzelfden dag, een schriftelijke, gedocu menteerde arbitrage-aanvra ge in Den Haag in te die nen! Het valt ons moeilijk, voor deze handelwijze oen qualifi- catie te creëeren, doch dat hier van grof onrecht "moet worden gesproken, is duide lijk. Met „vrijheid" en „de mocratie" heelt zulk een op treden al bitter weinig nit te staan; hier werd éénzijdig en zonder éénlg voorafgaand overleg een recht ontnomen, dat zes jaren lang had be staan en waarom de „georga- niseerden" in ons land niet konden vermoeden, dat het met één dag opzeggingster mijn door minister Steen- berghe zou worden afhandig gemaakt. De datum van 1 December slaat niet op het ontstaan der geschillen, doch op het aan vragen der arbitrage! Dit is op zichzélf al een ón- Nederlandsche, liever gezegd, Russische manier van optre den en wat de hóófdzaak be treft, n.l. het wegvagen der onmisbaar gebleken arbitrage, wij zijn er van overtuigd, dat het vadcrlandsche bedrijfsle ven niet zal rusten, vóór de ze „faux pas" van minister Stcenherghe ongedaan zal zijn gemaakt! DE IJSBREKER» IN HET NOORD- HOLLANDSCH KANAAL. In een gesprek, dat we gisteren hadden met den secretaris van de K. v. K. naar aan leiding van de niet doorgegane tocht van de „IJsbeer", vestigde deze onze aandacht op het groote belang, dat op het oogenblik aan het Noord Hollandsch Kanaal is verbonden ten aanzien van het verkeer. Als gevolg van dc door den oorlog ver anderde omstandigheden toch is de haven van Delfzijl aanzienlijk in belangrijkheid toegenomen. De haven heeft niet slechts meer dc directe omgeving tot achterland. Dit laatste heeft zich belangrijk uitgebreid cn het strekt zich thans uit tot over Noord en Zuid Holland. Het transport naar deze streken heeft als regel plaats door Groningen en Friesland, via Harlingen en de Waddenzee naar Hel der en vandaar door het Noord Hollandsch Kanaal. Zooals reeds bekend heeft ten gevolge van het vriezend weer de tocht van de „IJsbeer" gisteren niet plaats gehad. Het spreekt ech ter vanzelf, dat deze ijsbreker onmiddellijk aan het werk zal worden gezet, zoodra de weersomstandigheden dit veroorloven. RESTAURANT SCHUIJT IN ANDERE HANDEN. Het bekende Hotel-cafc-restaurant Schuijt aan 5t Stationsplein is overgegaan in han den van een nieuwen eigenaar, den heer Tennissen. Deze heer heeft zijn beste krach ten in het werk gesteld om het geheel een fleurig aanzien te geven. Het ziet er prettig en gezellig uit cn de geregelde gasten zullen hot stellig met nog meer genoegen bezoe ken. dan ze tot dusverre deden. In het bij zonder vestigen wij de aandacht oji dc eet zaal, waaraan de heer Tennissen zijn bij zondere zorgen beeft gewijd en voorts op het uitstekend biljard. We wcnschcn hem gaarne ^ucces! SINT PANCRAS ZAKENVERLOF. De dienstplichtigen K. Smit, P. Tromp, J. H. O. Buscher. D. Klinkhamer en C Groen, hebben eenige dagen zakenvcrlof gekregen. KOSTWINNERSVERGOEDING. Over het tijdvak van 31 December 1939 t.m. 3 Februari 1940, is vanwege de Burgemeester dezer gemeente een bedrag van f2835.52 aan kostwinnersvergoeding uitgekeerd. OBJECTEN GOEDGEKEURD. De Minister van Sociale Zaken heeft de werkverschaffingsobjecten dezer gemeente, zooals dicpspittcn, kasverversclien, en sloo- ten goedgekeurd tot 29 December 1940. SCHOORL LEZING MET LICHTBEELDEN. VOOR HET WITTE KRUIS. Gisteravond hield de lieer Dr. Burnhoorn, geneesheer-directeur van dc St. WWibrordus- stichting tc Ileiloo, in dc zaai van den lieer Huibcrts een Iqzing over: „Het leven in een moderne psychiatrische inrichting'. Na een korte samenvatting van het reeds vroeger be handelde, vertoonde spreker op het witte doek een reeks beelden, die een goeden in druk gaven van het leven en werken in de St. Wiilibrordusstichting, een der modernste psychiatrische inrichtingen. Het trof den toeschouwer steeds weer, hoe overal was gestreefd naar het scheppen van een echt huiselijke sfeer. Helaas hadden de huast onbegaanbare we gen het velen onmogelijk gemaakt aanwezig te zijn. De voorzitter, Dr. H. Heringa, dankte ten slotte den spreker voor zijn boeiende voor dracht. WINKEL,"9 Febr. Zoete appelen 3—4.70, kleiperen 1.604.40, Giezen 2.70—4, Goudreinetten 5—8.80, Belle fleur 3—6. Gron. Kroon 2.707.50 per 100 p. WARMENHUIZEN, 9 Febr. Uien 4.504.70, roode kool 5—6.40, gele kool 44.40. Dccnsche witte kool 3.503.90. Aanvoer: 3225 Kg. uien, 110.100 Kg. roode kool, 30.200 Kg. gele kool, 24.200 Kg. Decn- sclie witte kool. ZWAAG, 9 Febr. Veilingsvere«cn. „Bangcrt cn Omstreken". BI. aardappelen 44.20. uien 2.90—4.80, prei 922, Savovekool 3.80—5.40, gele bew. kool 3.40—5.10, roode kool 4.10—7.20, lxoerenkool 5.709.20, spruitkool 15—29, witlof 17.10 24.S0. breckpecn 1.60—3.40. bospeen 5.—, knolselderie A 5.60—6.90. idem B 3.80—5.70, Druiven, Alicante 63, Goudreinetten 16.20— 20.50, Present van Engeland 18.20—25.20, Groninger kroon 10—12.40, Zoete Ermgaard 9.10-17. Bramlev 7.40—11. Sternppcl 9.0O— 14. Reine d'Or 5.7010.50, Zoete apocl 7.70 11. Geld. Bellefleur 6.10-10.70. Brab. Belle fleur 7.10—9.60. Girser Wildeman 10-30—14 30 Winterjnn 7.SO—12.20. William Duchess 27 —31. Gratiool 5.20—6.90, Verteljon 6—8.60. ALKMAAR. 9 Febr. Andijvie 16—20. appelen 511-50. Bloemen dalen kool 46. boerenkool 4—12. bieten 1.40 4.60, gele kool 2.505.20. groene kool 2.10 —6.00. knolselderie 3.60—8.90. peren 47, prei 30—32. peterselie 4—6. roode kool 4— 7.60. selderie 5.30—7. spruiten 7—18, uien 1.30—5.20. wortelen 2.10—4.40, witlof I 8—11, Idem II 7—8. NOORDSCHARWÖUDE. 10 Febr. Uien 5.10—5.70. drielingen 3.—. errove 4.80 —510. gele nep 2.20. kroten 2.20—3.70. witte kool 3.50—4.10, gele kool 4—4 60. Veiling duurt voort. BROEK OP LANGENDIJK. 10 Febr. Uien o5.50; drielingen 1.80: grove 4.90— •».50; neen .3—3.60; kroten 1.70; roode kool 5-20—7; veiling duurt voort. ZONDAG 11 FEBRUARL Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (in de Unie), voorin. 10.15 uur er s av. 7 uur, Ds. Ruijs.

Schager Courant | 1940 | | pagina 11