TARZAN en de vuren van Tohr Hoe Wim het liegen afleerde Ï3mIe fonqeni en meiijel! Deze week komt de tweede stapel briefjes aan de beurt. Nu, het zyn er nog heel wat, ook al werd htf in tweeën gehakt. Ik zou haast zeggen dat het nu wel hard zal gaan dooien, maar ik ben een beetje bang geworden met dat voorspellen. Al drie weken achtereen heb ik gezegd: het zal wel gaan dooien en drie maal lag er nog dik ijs op de vaarten en in de sloten. Nee, voorspellen doe ik niet meer. Maar... ik hoop dat de winter nu maar zo gauw mogelijk voorbij is. Van goed schaat senrijden komt toch weinig of niets meer te recht en eerlijk gezegd ga ik verlangen naar de zon. Want als de zon komt dan is het voorjaar ook in aantocht. Dan wordt het weer jong in de natuur. Dan komt het nieuwe leven overal weer te voorschijn en gaan we genieten van een nieuwe wereld, zonder ijs en sneeuw. Een wereld van Jeugd, van bloemen, van zon en warmte. Nog een paar maandjes en het is al zover. Het boek werd gewonnen door: LIES en MARTIE KUIPER, te Petten. En de briefjes: Lena de Hoorder, Julianadorp. Lena is druk bezig met het breien aan haar tweede bivakmuts. De eerste was al klaar. Maar ik denk dat die tweede op dit ogenblik ook al een heel eind opgeschoten is. Of is hij soms al klaar? Dag Lena! Niesje en Gerrlt Westdorp, Post De Waal, Texel. *Ja, jouw onderwijzeres, juffrouw Brands, ken ik. En goed ook. Je moet haar maar eens m'n groeten overbrengen. Zul je het niet vergeten? Die foto van de jjshut. die jullie gebouwd hebben, zou ik best eens willen zien. Was hij zo groot? Kees van der Gragt, Diemen. Kees komt uit een echte jjsfamilic. Vader heeft meegereden in de Zaanse Molentocht en moeder heeft ook de schaatsen verscheidene malen 'ondergebonden. Nu, is het dan won der, dat Keesje z'n hart in deze ijstijd ook flink opgehaald heeft? Tot volgende week, Kees. Lietsk Booms ma, Nieuwe Niedorp, Sneeuwpoppen heb ik vroeger ook bij dozij nen gemaakt, Lietsk. Een reuze-werk. Wat krijg je daar een koude handen van, hè? Maar als de sneeuwman klaar is... nu, dan is hjj die paar koude handen best waard geweest. Ik heb thuis nog foto's van ge weldige sneeuwpoppen, die we vroeger in het dorp gemaakt hebben. Leuk is dat, als je nu nog eens die plaatjes bekijkt. Tinle Halman. En daar hebben we Tinie, die niet vergeet om me alsnog een gelukkig Nieuwjaar te wensen, maar wel... haar adres te schrijven. O, wat dom. Stel jc nu voor, dat je deze week het boek gewon nen had. Dan had ik niet eens het boek kunnen sturqp. Om denken Halmannetje! Jannie Halman, Schagen. Gelukkig, Jannie is het niet vergeten, Hier is ze en ze schrijft dat ze me zo graag eens zou willen inwrijven. Nu. ik voel daar net helemaal niets voor met.al die ijs-sneeuw. Nee, voor inwrijven moet de sneeuw pas gevallen zijn. Dan is het-aardig. Maar anders... Dick Keuris, Kolhorn. Dick schrijft me, dat hij in een ar gezeten heeft die... de eer ste prijs won. Nu, dat was dusveen dubbele vreugde. Ik feliciteer je alsnog'met je ver jaardag. Was het een fijne dag. Maar na tuurlijk was het dat, hoe kan ik zoiets vragen. Piet en Trijntje de Boorder. Ik ben het met jullie eens, Piet en Trijntje. We hebben nu lang genoeg winter gehad en het moest nu maar eens uit zijn. Van schaatsenrijden komt ook al niet veel meer en... ik ga hard verlangen naar wat zonneschijn en die an dere eerste lenteboden. Wat een vooruit zicht jongens... lente! Gerrie Broekhulzen, Loet Schagen. Gcrrie moet ik tweemaal feliciteren In de eerste plaats was haar zuster de vorige week jarig en in de tweede plaats... heeft ze de eerste prijs gewonnen met de gymnas-- tiek. Een medaille heeft ze er mee gewonnen Nu, ik zie jou dus nog wel eens later wer ken in de lteurplocg van Noord-Holland! Grietje Ferwerdn, Kolhorn. Je hebt gelijk Grietje. Ik heb nu al drie weken ach tereen geschreven dat het zou gaan dooien en... steeds bleef het vriezen. Of de Kinder vriend ook een slecht weervoorspeller is! Dat Mlnke v. d. Bif uit Edam een vriendin netje van je geweest is, wist ik niet. Schrij ven jullie elkaar nog wel eens? Dat moet je vaat eens doen. Van Minke kreeg ik nog een brief van de week. maar... ik kan.haar nu helaas niet beantwoorden. Dag! Jack v. d. Cappelle, Sclmgen. Hartelijk bedankt Jack voor je vriendelijke woorden aan m'n vrouw gewijd. Ja, ze ligt in het sanatorium, maar... ze wordt weer beter. Ik ga er bijna iedere Zondag heen. Heel naar Bloemendaal. Daar is het nu zo mooi, maar ook... heel glad. Maar als Je de bo men ziet, zwaar besneeuwd, en daarover die donkere hemel, dan is dat toch wel mooi. Ik zal je groeten overbrengen hoor en... tot volgende weck! Tieta van do Cappelle, Schagen. Ik vind het lief 'van je Tlets, dat je zo om de vogels denkt. Die hebben het nu wel heel zwaar. Brood en water kunnen ze haast niet krijgen, daar alles ondergesneeuwd is. Maar als iedereen zo voor hen zorgde als Tiets, nu en dan gingen er heel wat minder van onze zingende vrienden dood. Bram en All Borst, Keln», Schagen. Hoe maakt All het? Is haar verkoudheid al weer over. Ik hoop het maar. En dan jij, arme Bram. bij je zo met je neus op de baan gevallen? Nu. dat is ook wat. Heeft moe der je toen een sleutel In de nek gelegd?... Dag jongens! Lienke Ferwerda, Kolhorn. Lienke, stuur het poëziealbum maar van de week. Geef het af aan de juffrouw van kantoor en dan kun je het de volgende week weer terughalen. In het sanatorium zijn de ver pleegsters ook heel lief, net als toen by jou,En er staan ook altijd prachtige bloe men. Op het ogenblik lichtpaarse tulpen, en hyacinten en cyclamen. Maar hoe goed ze er ook voor je zijn, je kunt altijd nog beter thuis wezen! Nietwaar Lienke? Piet Vis, Sint Maartensbrug. - Hééééé... wat een klein briefje Piet. Ik dacht juist dat ik nu van jou eens zo'n dikke brief zou ontvangen, maar helaas... het waren maar een paar regeltjes. Volgende week Je leven beteren hoor! Af gesproken Sjaantje Zeeman, Schagerbrug. Is de „grieperigheid" al weer over? Ik denk van wel. Ik zelf had ook verleden week pyn in m'n keel en in m'n rug. Maar het is geluk kig weer overgegaan. Geen wonder dat er zoveel mensen ziek zijn met zulk een stren ge winter. Bedankt voor je vriendelijke woorden aan m'n vrouw. Ik zal de groeten overbrengen hoor! Colrn Blom, Petten. Hoe maakt vader het Coba? Is hy al weer beter? Ik hoop het maar. want dat ziek-zijn is toch wel erg vervelend. Of ik nog gesleed heb van dit jaar...?? Nee. daar heb ik me niet aan gewaagd. Ik heb al genoeg gegleden op m'n fiets Gerrlt Blom, Petten. Wat zal dat heer- lyk geweest zijn Gerrit, daar met de slee in de Hazepolder. Wat zullen jullie een pret gehad hebben. Ik wilde dat ik er by ge weest was. Ja, dat had ik nu eens best ge wild. Arie Speur, Schagen. Ja, het boek dat ik voor je uitgezocht heb was mooi he? Dat wist ik wel. Hebben jullie zo'n fyne dag gehad met de 12'2-jarige bruiloft van vader en moeder? Nu, dat zal wel. Dat zyn altyd onvergetelijke dagen! Dag Arie! Tot vol gende week. geiyk: als je laat naar bed bent geweest, dan moet je de volgende avond een uurtje eerder. Dat is wel niet leuk, maar... het is nuttig. En dat gaat voor. Zo was het bij my ook vroeger thuis. Wat was Pa een boffer zeg, met die tweede prijs. Was h^ leuk verkleed? Liesje Kuiper, Petten. Ik ben wel laat Liesje, maar ik feliciteer je al nog met je verjaardag. Wat een fyn cadeau van vader en moeder, zeg; laarzen en sokjes. Echt Iets voor deze winter. Je krygt vast en zeker nu geen natte voeten meer! Tot volgende week Liesje! Khias Rol, Schagen. Klaas schrijft: meneer, vindt u de winter ook zo fyn? Daarop antwoord ik: ja Klaas, ik vind een echte Hollandse winter ook net zo fyn als jy. maar... hij heeft me nu lang genoeg ge duurd en ik hoop weer zo gauw mogelijk eens wat zon te zien. En jy toch zeker ook? Arie Kugcl. Arie Kugel stuurt me een briefje, waarin hy me een enthousiast ver haal vertelt van zyn yspret. Maar hy ver geet... z'n adres te vermelden. Wat dom is dat. Stel dat je de prys gewonnen had Corrie Keyzer, Scliagen. Ja, die taart is jouw neus voorbij gegaan, Corrie. En het water liep je nog wel langs de tanden... Ik denk, dat dit nog wel meer vrienden en vriendinnen gebeurd is. Maar tjaaaa... er kan er maar eentje zyn die 'm wint. Maar die is dan ook goed af! Dag Corrie! Wlm Schroevcrs, Schagen. Zo. is die Jopie Staal pas 5 jaar. Nee, dat wist ik niet Wim en jy had het er niet bygeschreven. Wat een avontuur heb je beleefd met Klaas Rol, Klaas Domper en Piet. Ik wilde dat ik er by geweest was. Plet Schroever», Schagen. Dat was een goedgeteekend kaartje Plet van de elf stedentocht. Had je mee willen ryden. Nu. ik niet, want daar moet je wel verschrik kelijk goed voor kunnen schaatsen. En ge weldig sterk zyn ook. Enfin, je hebt het wel in de krant gelezen he van al die ont beringen, kou en vermoeienis. Agatha Swagcr, Noord Schnrwoude. Dat is een aardig idee geweest Agatha van die school in Kedichem. En welke brief is van jullie bekroond Dat wil ik heel graag volgende week van je horen. Schryf je het me? Freek van der Klooster, Kolhorn. Zo als je al gelezen zult hebben gaat het met m'n vrouw vooruit. Het is daar in Bloemen daal ook een groot gebouw met gangen. Maar ze maken er niet zo'n plezier als by jullie in het koloniehuis. Honderd kinderen waren daarNu, wat zullen jullie soms een herrie geschopt hebben. Is het niet zo? Gerle Kossen, Schellinkhout. Zo Gerle, heb ik Jou een keertje vergeten om terug te schrij-cn. Nu, dat spijt me. Ik begrijp niet hoe het mogelyk is. Maar ik vind het heel jammer voor jou. Ik zal zorgen dat het niet meer gebeurd. Olof de Vries, Oterlcek. Ja, jy moet natuuriyk heel naar Stomeptoren om op school te komen. Dat is een heel groot eind hoor en ik begrijp dat je met dat heel erg slechte weer af en toe bent thuisgebleven. Dat was al te bar! Jongens en meisjes, ik ben door de stapel heen. Deze week kryg ik van allemaal weer een dikke brief. Afgesproken? Tot volgende week. Oplossing raadsel vorige week Borstels. Goede oplossingen ontvangen vant Arie S„ Klaas P. Tiets en Jack v. d. C., Trientje B., Wim S., Piet S„ te Schagen; Nellie P., Kolhorn; Olof de V., Oterleek; Teo K., Oudehorn; Willem O en H. W., Scha gerbrug; Geri K., Schellinkhout: Piet G., Lutjewinkel; Mieke M., Warmenhuizen; Mln ke v. d. B., Edam; Klaas v. d. M., Oude Nie dorp; Klazien de G., Heer Hugowaard; Trien en Bep T., Anna Paulowna; Nellie L., Me- demblik; Lies en Martle K., Petten; Agatha S., Noord-Scahrwoude. Nieuw Raadsel LETTERGREEP-RAADSEL. De volgende 10 woorden bestaan uit twee of drie lettergrepen. De tweede lettergreep van het ene woord is tevens de eerste let tergreep van het volgende. Voorbeeld: tyger-jacht; jachthond; het volgende woord zou dan met hond begin nen, enz. 1. Schryf- of teeken-gereedschap. 2. teeken-lijn, die v. boven n. beneden loopt 3. wordt door schilder gebruikt. 4. is een soort gebak. 5. soort verdedigingswerk in oorlog. 6. arbeids-kleding. 7. opslagplaats van goederen. 8. waarmee wy het huis afsluiten. 9. soort bloem. Waar planten in staan, in kamer of serre. Kleren maken den man Dat de bekende Duitse geleerde en wijs geer Leibniz veel gevoel voor humor be zat, is uit verschillende verhalen bekend. Zo ging hij eens in het pak van zyn be diende uit. Hij kwam toen tot de ontdek king, dat niemand hem herkende en dus ook niemand hem groette. Om een vergelijking te kunnen maken, trok hy de volgende dag zijn eigen kleren weer aan en begaf zich toen tussen de mensen. Nu herkende iedereen hem en hy werd-van alle kanten beleefd gegroet. Diep in gedachten verzonken kwam de wijsgeer thuis, trok zyn pak uit en zei: „Eigenlijk moest jij in bad, m'n beste pak en ik in de kast. Want het schijnt, dat jij Leibniz bent en niet ik!" WETENSWAARDIGHEDEN. De lange hals van een giraffe heeft even veel halswervels als de korte hals van de muis; en wel 7, zoals bij alle zoogdieren he' geval is. De sterkste man kan een kippenei by het stompe en spitse einde tussen duim en wijsvinger vastgehouden, niet breken. door Wil Bokhorst De achtjarige Wim was een aardige jon gen, maar hij had een grote fout, hij ioog! Zyn vader en moeder hadden hem al zo vaak gezegd hoe lelijk liegen was; het hielp allemaal niets. Erger was het als Wim de hond of de kat de schuld gaf; die arme beesten kon den zich niet verdedigen. Denk niet, dat hij niet van Kazan en Bolletje hield, o nee, integendeel, maar toch gaf hij ze al tyd de schuld. Zij dachten eerst dat het wel over zou gaan als hij ouder werd. maar helaas bleef het zo. Toen begrepen ze wel, dat ze iets moesten doen, om Wim voorgoed het liegen af te leren. Al gauw deed zich een gelegenheid voor. Wim was met zyn nieuwe broek in een boom ge klommen en de broek was daardoor hele maal gescheurd. Hij was zo bang dat hij straf zou krijgen, dat hy Kazan, de hond, weer de schuld gaf. Kazan kon zich niet verdedigen, maar dat was niet nodig, want vader en moeder hadden uit het raam ge zien dat Wim in de boom geklommen was en met zijn broek aan een tak was blijven hangen. Ze zeiden niets, maar ze hadden een plannetje bedacht, dat ze meteen ten uitvoer brachten. „De hond moet het huis uit! Hy doet niets anders dan dingen stuk maken!" zei vader. Wim kreeg tranen in zyn ogen, maar hij zei niets. De volgende dag was er een stuk worst uit de kast genomen, Wim had het opgege ten. Toen moeder aar kinderen een voor een vroeg waar de worst gebleven was, zei Wim dadelijk: „Ik zag Bolletje voor de kast staan en de deur was niet dicht, hy heeft de worst vast gestolen." „De kat steelt de laatste tijd, die moet ook weg, we hebben geen hond of kat no dig, als we niets dan ongemak van *ie beesten hebben!" zei moeder en keek Wim doordringend aan. Zwijgend sloop Wim naar de keuken. Bolletje zou weggaan? En Kazan ook? Dat zou vreselijk zyn! Hij zou vader en moeder vragen of ze mochten blijven, maar de waarheid zeggen, daar dacht Wim nog niet aan. Hij vroeg vader en moeder tevergeefs. „Zulke dieren kun nen we niet houdeni" zeiden ze, „ze moeten weg!" Wim was nu erg bedroefd en kon de hele nacht niet slapen. Langzamerhand begon hij te begrijpen, wat een ondeugende jon gen hij eigenlijk was. Maar de volgend'» dag had Wim nog steeds de moed niet, zijn moeder alles te zeggen. Toen hij 'smiddags uit school kwam, was er geen Kazan en ook Bolletje was niet in de keuken. Doods bleek ging Wim aan tafel en zei geen woord. Plotseling zei zijn zusje Gerda: „Nu zal onze Kazan de wagen van den melk boer wel moeten trekken!" Wim zat als verstijfd. De tranen rolden hem plotseling over de wangen. „Ja, en Bolletje moet nu muizen vangen", voegde moeder eraan toe. Dat was te veel voor Wim, de leugen brandde in zijn hart. Snikkend bekende hij alles, ook wat hy vroeger gedaan had en beloofde nooit meer te zullen liegen, als Kazan en Bolletje maar terugkwamen! Vader en moeder keken elkaar opge lucht aan. O, als hun jongen maar alles begreep en nooit meer zou liegen! „Hoe kon je zo slecht zijn?" zei moeder ernstig. „Als je nu maar je belofte houdt! Beloof je dat?" „Ja, ja", huilde Wim, ik zal nooit meer liegen, haal alsjeblieft Kazan en Bol letje terug!" Toen glimlachte moeder, knikte tegen Gerda, die de kamer uit ging en even later met Kazan en Bolletje terug kwam. „We wilden je alleen straffen en je het liegen afleren!" zei vader. „De hond en de kat waren by de buren." Dolgelukkig sprong Wim op Kazan en Bolletje af en sinds die ty'd heeft hij nooit meer gelogen! OM ZELF TE MAKEN - EEN SCHAAKSPEL De vader van Maarten en Bram hield erg veel van schaken. Was er een schaakmatch in de stad, het gebeurde nooit dat mijnheer Verduyn er niet bij was. En zelf schaakte hy veel bij zijn kennissen. „Jammer dat ik geen schaakspel heb, dan zou ik het jullie eens kunnen leren!" had vader meermalen te gen zijn jongens gezegd. Dat had hun op een idee gebracht Ze zouden zelf zo'n spel maken. Zijn er onder jullie ook jongens of meisjes die in het zelfde geval verkeren? Dan vinden ze hieronder, hoe je zo'n schaakspel maken kunt. Moeilijk? Nee hoor! Alleen moet je kunnen figuurzagen. En de meesten zyn daar handig in, dat weet ik. We beginnen met het schaakbord. Je neemt een plank, b.v. van een oude kist en zaagt een vierkant van 40 bij 40 cm. Als je de schaakfiguren kleiner maakt, dan wordt dit bord ook kleiner. We verdelen de kanten in achten en verbinden de tegen over elkaar liggende punten met een pot loodstreep langs een lineaal. Zo ontstaan er 64 vakjes, die je afwisselend zwart en wit maakt. Dit kun je het best met dek verf doen en daarna overlakken. Als je het bord opvouwbaar wilt maken, zaag je het doormidden en plakt er een stuk vilt on der. Nu gaan we de figuurtjes maken. Je kunt de grootte maken zoals je wilt. Je kunt ze groter, kleiner of even groot maken als het voorbeeld. Eerst breng je de figuuromtrek- ken op het hout over. Voor één spel heb je nodig: 4x toren, 2x koning, 2x dame, zes- tienx boer, 4x loper en 4x paard. Denk er ook aan dat je van alles een zwart en een wit figuur nodig hebt, want je weet dat de ene speler met de zwarte figuren speelt en de andere speler met de witte figuren. Voor ieder figuur maak je een grondplank- je, zoals je hier ziet. Je zaagt alles zorg vuldig uit, vylt de figuren glad en steekt ze in het grondplankje, waar je ze met lijm of syndeticon vastplakt. De kleuren kun je kiezen, hoe feller hoe sprekender. Alleen de grondplankjes geven de partij aan, die worden dus weer wit en zwart geverfd. Tot slot lak je alles en het spel is klaar. DOOR: EDGAR RICE BURROUGHS 31. Tarzan en zyn vrienden voelden, dat hun leven in gevaar was. Voor hen de dreigende waterval, achter hen het land van de ongast- vrye reuzen. Doch er was een kleine kans op redding totdat de roeispaan van Perry brak. „Hier neem de mijne," riep Janette, terwyl ze hem haar roeispaan toestak. Perry begon met vernieuwde yver te pagaaien, maar nu was het meisje niet in staat mee te hel pen. In de strijd kan geen enkele krach! worden gemist. Iedere zenuw van Tarzan was gespannen, terwyi hy een uitweg trachtte te vinden om de catastrophe te voorkomen. De boot gleed onder de bomen door, waarvan enkele laag afhangende takken hadden. „Dichter naar de kant onder de bomen," riep hy, terwyi hy, met alle kracht meehielp. De boot gehoorzaamde en was even later dicht by de lage takken. Tarzan sprong in de lucht. Zyn krachtige vingers hadden een van de taaie lianen gegrepen. Maar onder hen gleed de boot in snelle vaart naar de water* val toe.

Schager Courant | 1940 | | pagina 12