OVERWINNINGEN, Df. E. Hoekstra's Paul Boncour tilt'. UITENL ANDSCH 1 VERZICHT Economische beschouwing die armoede brengen gaat ooze polders zien KENT u Bloedzuiverende Gezondheidspillen Kolennood in Denemarken Zaterdag 10 Februari 1940 Tweede blad |>E GRENZEN VAN HET LEVENSPEIL. WAAR DE OORLOG WEL EENS ZIJN EIND ZOU KUNNEN VINDEN. Men zou, gezien de enorme vernieti ging, waaraan de wereld ten prooi is, niet denken, dat achter dit alles toch steeds nog zit de gedachte, althans de hoop, dat deze dwaasheid ten slotte een redelijk einde zal baren. Af en toé dringt iets tot ons door,, dat er op wijst, dat het den mensch, trots alles, toch te doen is om meer dere welvaart, al schijnt hij overi- gens van opvatting, dat geen kost te groot is om niet aan de baat te mo gen vooruitgaan. Dat men soms toch inderdaad nog wel eens in de toekomst leeft,.meenden we b.v. onlangs te ontdekken, toen men kon lezen, hoe door de Russen sommige industrie-cen tra in Finland, die niet ver van de Russi sche grens waren gelegen, blijkbaar werden gespaard, terwijl veel verderweg gelegene zonder mededoogen uit de lucht werden ge bombardeerd. De verklaring van een derge lijk verschijnsel ligt voor de hand: de Russen koesterden de hoop, dat het bewuste in dustriegebied, dat in het Vuoksidal, binnen afzienbaren tijd wel in hun handen zou overgaan. En dus diende het., als toekomstig Russisch goed, te worden gespaard. Intusschen zal, met de hardnekkige ver dediging door de Finnen, successievelijk ook wel de Russische tegemoetkomendheid ver dwijnen. Zoo het in het bezit van de an deren moet blijven, goed en wel, maar dan gaat het, zoo mogelijk, kapot. Overigens heeft de ervaring van de laatste jaren overduidelijk geleerd, hoe de toene mende welvaart, die men verwachtte uit veroveringen te trekken, volkomen uitbleef. We herinneren ons de gouden bergen, die Mussolini zijn volk heeft voorgespiegeld in dien eerst maar Abessynië zou zijn ver overd. Over dit land waait op het oogenblik de Italiaansche vlag. Maar het droombeeld van den Duce bleek weinig meer te zijn dan een fata morgana. We weten, hoe Japan China beweerde noodig te hebben om zijn inheemsche industrie tot hoogen bloei te kunnen brengen en daarmee de welstand van het eigen volk. Zooals steeds moesten daarvoor eerst enkele offers worden gebracht idoor dit volk, offers, die eenvoudig werden genomen, omdat de hooge hecren va» d< noodzakelijkheid overtuigd waren en omdat ze het dus niet noodig achtten daarom te vragen. Een groot deel van China staat thans onder Japansch bewind. Het Japansche volk is armer dan ooit en de voordeelen, die het on derworpen China zou opleveren moeten nog steeds komen. In de Ja pansche deelen hcerscht nijpende ar moede, de handel is practisch dood. Maar nog zijn de offers, die het Ja pansche volk tot zijn eigen heil moest opbrengen, niet ten einde. In Duitschland heeft Hitier van den be-/ ginne aan „Lebensraum" gevraagd voor zijn volk. Het is hem inderdaad ook gelukt deze hier en daar te krijgen. Maar dit ging teh koste van een alle welvaart verslindende bewapening en het is de vraag of de Duit- schers, die zich een deel van het nieuw ver worven gebied zagen toegewezen, zich niet veel meer gevoelen als bannelingen, dan als vrije kolonisten, die geroepen werden de Duitsche cultuur daar te brengen, waar deze tot dusverre ontbrak. Bij dit alles hebben we nog slechts reke ning gehouden met het lot der „overwinna ren". Hoe dat van de overwonnenen er uit ziet, mogen we met gerustheid buiten be spreking laten. Ieder kan het zich voorstel len. In werkelijkheid zouden de Fransche uit gaven iets onder deze raming zijn geble ven, maar toch, het aantal inwoners der bei de landen in aanmerking genomen, is er tusschcn de beide genoemde bedragen geen hemelsbreed verschil. Dat leeningen hier geen uitkomst kun nen bieden, is duidelijk. Zelfs in Nederland, waar de verhoudingen nog heel wat gunsti ger zijn, stuit men daarmee op moeilijkhe den. En nu moge het waar zijn, dat, gelijk we. eens in een vorig artikel aantoonden, aan een overheid tallooze wegen open staan om zich van de noodige middelen te voorzien, ook hier heeft alles zijn grenzen. Ieder volk heeft een zeker minimum noodig om in stpnd te kunnen blijven. Dit kan in grootc mate worden beperkt, een deel van de pro ductie moet disponibel blijven voor voeding, kleeding, enz. Hoe ver men ten deze reeds is gegaan, kan blijken uit het bericht, dat deze week uit Duitschland tot ons kwam en waarin werd gemeld, dat men daar is overgegaan tot het invoeren van eenheids jurken voor vrouwen. Aangezien niemand overigens meer schijnt te kunnen krijgen, dan één per jaar, terwijl het meer en meer usance wordt, dat bij het aankoopen van nieuwe kleedingstukken de oude moeten worden ingeleverd, is men geneigd tot de conclusie, dat hier de uiterste grens, die dus feitelijk is de uiterste grens van armoede, is bereikt. Zoover is men bij de geallieerden nog niet heen. Ook in ander opzicht schijnt de toestand voor Duitschland zorgwekkend. Er is wel eens gezegd, dat de grootste reserve onzer Oostelijke buren bestaat uit hun chemische productie.- Niet alleen echter is deze niet bij machte het land te voorzien van vol doende voorraden van de allernoodzakelijk ste aller oorlogsgrondstoffen, petroleum, ten aanzien van voedingsmiddelen bezit ze het nadeel, dat ze deze. slechts kan leveren zon der de voor de instandhouding van het menschelijk leven strikt noodzakelijke vi taminen. Het is bekend, hoe zulk vitami- nengebrek zich aan den mensch o.a. open baart in de zoogenaamde nachtblindheid, waarvan reeds gevallen zijn geconstateerd. Zoo voert het spookbeeld van een welvaart, verkregen ten koste van anderen, den mensch meer en meer naar den afgrond. Bedenken we daarbij eenerzijds. dat de voorjaarsperiode de tijd is. het verst van den vorigen oogst verwijderd, zoodat 'n heer jVnd tekprt ,itcU.„v«or»l. das nlc£gt te uiten, bedenkt men verder, da» de ten laste van ieder jaar vallende oorlogskosten het gemakkelijkst wolden verkregen bij hot be gin, dan dunkt het ons niet gewaagd de voorspelling te uiten, dat de volkeren van ons werelddeel zware maanden te wachten staan. Waarbij nog komt. dat een gezonde en weldoorvoede mensch. die in doorsnee wei nig zorgen heeft gekend, de nooden van den tijd beter zal kunnen dragen dan degorre, die daaronder reeds lang gebukt is gegaan Of met andere woorden: het oogenblik zou kunnen aanbreken, waarop het moreel een inzinking begint te vertoonen. Wat zich dan vermoedelijk niet onmiddellijk zou openba ren op het oorlogsterrein, doch allereerst in de fabrieken, in de productie. Zoodra deze in ecnig land een opvallende daling laat zien, zou dit het begin kunnen zijn van het einde. De rust In het Vredespaleis is teruggekeerd. Gedurende twee dagen heeft het organisa tie-comité, ingesteld door de Assemblée van den Volkenbond, in het Vredespaleis beraad slaagd over de samenstelling en de werk wijze van het te vormen centrale comité voor economische én sociale vraagstukken en het resultaat van die besprekingen is samengevat in een communiqué, waarvan wij gisteren den hoofdinhoud vermeldden. De inhoud van dit communiqué is de ecni- ge officieele uitlating over het besprokene. Geen van de gedelegeerden wilde iets na ders inededeelcn, allen verwezen ons naar dr. Colijn, die op zijn beurt naar het com muniqué verwfees. De secretaris-generaal van den Volken bond, de héér Avenol, was een van de laat- sten, die het Vredespaleis verliet. Ook hij weigerde elke mededeeling. maar zoo voorspelde hij de lezing van het commu- niquée is „passionnant". Toen de Neder- landsche gedelegeerde, de heer Fentener van Vlissingen, de trap afkwam, waren zijn eenige woorden tot de op hem afstormende journalisten: „I am duinb" (ik ben sprake loos) en daarmede konden wij het doen. De heer Paul Boncour, die door zijn zoon werd opgewacht, zeide ons, dat hij gisteren door ons land zou toeren om iets van onze polders en waterwegen te zien. „Want daar stel ik veel belang in". De Noorsche president spreekt Iets spraakzamer was de heer Hambro, de president van het Noorsche parlement, een bijzondere innemende en eenvoudige persoonlijkheid. „Bent u tevreden over het resultaat?" vroegen wij hem. „Och, een man met politieke ambitie is nooit tevreden, want als hij zich tevreden zou voelen dan zou dit zijn geestelijke dood beteekenen", was het aardige antwoord, dat hij den vra gensteller gaf. „Er is nog veel vooiherci- dend werk te doen. voordat het centrale co mité geconstitueerd zal zijn. Er is nu een kern van dit comité gevormd en heel voor zichtig zullen wij verder moeten gaan", al dus de heer Hambro. „Presideert u morgen de bijeenkomst van de commissie van toezicht op de inkomsten en uitgaven van den Volkenbond", vroegen wij verder. „Ja zeker", luidde het antwoord. Naar men weet bestaat deze commissie behalve uit den heer Hambro. die voorzitter is, uit de heeren Carton de Wiart (België), sir Cecil Kisch (Engeland), de Boissanger (Frankrijk)»».Holma (Finland). Pardo (Ar gentinië) en dr. Colijn «Nederland). Het is een commissie, die een paar niRal in het jaar gcwoonlük te Gcnéve vergadert en wier arbeid van huishoudelijken aard is. Dit maal is het Vredespaleis als vergaderplaats uitgekozen in verband met de zitting van het organisatie-comité. Ileelemaal rustig is het dus nog niet in het Vredespaleis, maar de belangstelling voor deze tweede conferentie is heel wat ge ringer dan voor de eerste. WILLIAM DODD ERNSTIG ZIEK. William E Dodd. de vroegere ambassa deur in Berlijn, die thans te Washington vertoeft, is ernstig ziek. Hij lijdt aan long ontsteking. Zijn toestand was te ernstig om hem naar een ziekenhuis te vervoeren. ootes j Voor den graslandgebruiker. IV. En nu de stikstof. In normale winters xou het tijd zijn. Half Februari en in elk geval tegen 't eind van deze maand, als de vorst uit de grond is. wordt de kalkammonsalpeter (of andere stikstofkunstmest) gestrooid op de percelen, waar we vroeg een krachtige groei wensen. En dat zijn die, waarop het vee *t eerst sal moeten weiden, of waar begin Mei zal moeten worden gegrasd voor de kuil of de silo. Uitzonderingen van meer of minder daargelaten strooien we op die percelen minstens drie baal kalkammonsalpeter per ha. In de meeste gevallen is vier baal waarschijnlijk beter. En dan bedoeld als eerste gift. Latere giften worden naar omstandigheden geregeld. Minder dan drie baal is niet aan te raden. Percelen, die vroeg in 't voorjaar droog zijn, zijn voor vroeg wei den en voor kuilen in Mei het meest geschikt. Met de ligging ten opzichte van de waterstand moet dus worden gerekend. Daartoe moet er een plan voor de beweiding zijn. In dat plan dient precies opgenomen, welke percelen voor vroeger en voor later beweiden, voor vroeg kuilen en voor hopten bestemd zijn. Laat gras voor de kuil meldt zich wel aan. Aan het oogstplan houdt men zo lang mogelijk vast. Hooiperr.elen en minder vroeg te beweiden percelen krijgen hun stikstof een paar weken later Hoeveel percelen hebt U? In 't algemeen voldoen 10 tot li uitstekend. Hebt U er maar 5 of 6Maak er dan meer! Reken zó: een melkkoe heeft per dag 80 tot 100 vierkante meter behoorlijk gras nodig en mag hoogstens 6 dagen op t perceel weiden. Daarna komt ander vee: jongvee, paard, enz. Dus tik perceel heeft per koe 5 of 6 are ter beschikking, niet méér. Dat is voor 20 melkkoeien een dikke bunder. Bereid tot hulp, als 't om advies gaat. Aan 't bekende adres van den Rijkslandbouwconsulent, te Schagen. H. P. O Intusschen zet de allen welstand vernie tigende oorlog in Europa zich voort. Suc cessievelijk komen geruchten binnen omtrent de kosten, die aan dit bedrijf zijn verbonden en die ons niet slechts doen duizelen door hun hoogte, die ons tevens met verbijstering doen vragen, hoe lang zulke uitgaven kun nen worden volgehouden. Naar verluidt, zouden de kosten wat Duitschland betreft, worden ge raamd op 50 milliard per Jaar. Dit is een bedrag, dat een 10-tal jaren geleden ongeveer het totale Duit sche jaarlijksche Inkomen aangaf. En deze raming zou wel eens de waarheid kunnen benaderen* wan neer men bedenkt, dat voor Frank rijk alleen de kosten werden ge raamd op 1 milliard francs per dag. Deze pillen bestrijden de ongemakken ont staan door onzuiver bloed, herstellen on voldoende spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen dea lichaams. 55 et, 90 ct. of 11.58 per doos met gebruiks aanwijzing. Verkrijgbaar bij alle Drogisten en Winke lier», welke drogist-artikelen vsrkoopen. DE OORLOGVOERENDEN STREVEN NAAR VERHOOGDE ACTIVITEIT. HET ZOE KEN IS NAAR DE ZWAKKE PLEK VAN DEN TEGENSTANDER. GEALLIEERDE PERSPECTIEVEN IN HET HOOGE NOORDEN. Met de regelmaat van een uurwerk ver zekeren de Duitsche en Fransche oorlogs berichten ons, dat er aan het front niels gebeurt, wat ook maar eenigszins de moei te van het vermelden waard is en het F.n- gelsche spotplaatje, waarop we een En- gelsch soldaat bepakt en bezakt naar het oorlogst errein zagen terugkeeren onder de verzuchting: „Ziezoo! Maar weer terug uit het drukke burgerleven naar de rust van het front", heeft een grond van waarheid. Herinneren we ons de cijfers wel. dan valt er gemiddeld per dag nog niet één enkele Engelsche soldaat en hoewel we het feit, dat er dus geen slachtingen worden aange richt, slechts mogen zegenen, zal er toch wel nauwelijks iemand worden gevonden, die van te voren had verwacht, dat het verloop van dezen oorlog zou zijn zooals het is. Dit alles neemt echter niet weg, dat de beide partijen elkaar op andere terreinen zooveel afbreuk doen als ze kunnen en ach ter de schermen wordt stellig heel waf meer overwogen en ook gedaan dan wij ver moeden. Zelfs ie het niet onwaarschijnlijk, dat elk van heide partijen wel genegen zou zijn meerdere activiteit aan den dag te leg gen. mits men maar een redelijke zekerheid bezat, dat de resultaten tegen de offers zou den opwegen. Toch zijn er teekenen. die er op wijzen, dat men rekening begint te houden met meerdere krachtsontplooiing. Een kort be richtje deelde ons de afgeloopen dagen mede, dat de Duitsche militaire verloven zouden zijn ingetrokken. En het bijeenko men van den Oppersten Geallieerden Oor logsraad te Parijs wekt bij velen het ver moeden, dat ook Engeland en Frankrijk voornemens zouden zijn de zaak meerdere kracht bij te zetten. Ten aanzien van dit laatste dringt zich dan echter onmiddellijk de vraag op: maar zal deze grootere ac tiviteit tot uitdrukking kunnen ko men? Want dat de geallieerden de Siegfriedlinie zouden trachten ondqr den voet te loopen, lijkt niet heel waarschijnlijk. In de eerste plaats niet, omdat het beste moment daartoe lang en breed achter den rug schijnt. Dit lag namelijk zeer waar schijnlijk geheel aan het begin van den oorlog, toen de Duitschers hun troepen noe ten deele in Polen hadden staan en de Westwa 11 stellig nog niet zoo goed verde digd was als thans het geval is. In de twee de plaats staat een niet slagen geliik met een échec, dat den tegenstander weliswaar geen materieele voordeelen zou opleveren maar dat toch niet zou nalaten het moreel In hooge mate te bevorderen. We weten, hoe gaarne de Duitschers zou den zien, dat in hei hijzonder de F.ncrelwhen uit hun schuilplaatsen te voorschijn kwa men en aangezien het in een oorlog gebrui kelijk is juist datgene te doen, wat de an der niet wil. gelooven we voorioopig niet recht aan een actie aan het eigenlijk front. Gezien de materieele nood, waarin Duitsch land zich meer en meer begint te bevinden en waartoe stellig de uiterst strenge winter in hooge mate heeft meegewerkt, zou inen een sterker actie vooral mogen verwachten van de zijde van Duitschland. Dan echter niet aan het eigenlijke front, waar het Duitsche leger slechts zou oploopen tegen een muur van ijzer en staal. Do mogelijkheden, die daarnaast ter be- Predikant spaart voor jachtvliegtuigen Om Finland te hal pen. Steeds komen 'nieuwe blijken van sympa thie van Zweedsche particulieren voor de Finsche zaak tot uiting. Een predikant in Gothenburg heeft gelden verzameld voor de aanschafing van vijf ambulance-auto's en is nu begonnen met de inschrijving voor een jachtvliegtuig. Binnen enkele dagen heeft hij reeds 240.000 kronen ontvangen. Het blad „Dagens Nytheter" juicht liet voornemen warm toe om vakkundige werk lieden en ingenieurs naar Finland ie stu ren, ter vervanging van de Finsche werklie den in de vitale industriebedrijven. zooals de metaal-industrie, teneinde de gebombar deerde, in brand geschoten huizen weer op te bouwen, alsmede in den landbouw. Donderdag zijn 300 Finsche kinderen en 50 Finsche vrouwen in Stockholm aangeko men. schikking staan, willen we hier onbespro ken laten. Een poging door het gebied der neutralen te trekken biedt zekere voordee len. maar vermoedelijk veel grootere na- deelen. Wel echter zouden we er op willen wijzen, dat zulk een evcntueele actie mede afhankelijk is van datgene, wat de gealli eerden in hun schild voeren en straks mis schien gaan ondernemen. In dien zin. dat meerdere krachtsontplooiing van Duitsch land ook kan zijn een zich verdedigen te gen datcene, wat de vijand doet. Wat dit laatste zóu kunnen zijn, daar omtrent kan men slechts raden. Over het algemeen schijnt daarbij te wor den gedacht aan Rusland. Dat tot dusverre in dit opzicht nog niets werd ondernamen, schijnt mede het gevolg te zijn geweest vnn het feit, dat in Enge land nog altijd een groep was, die hoopte, dat uiteindelijk een samengaan met de Russen tot de mogelijkheden behoord. Met andere woorden, men hoopte de beide non- arre=sie-v-ienden van elkaar te kunnen scheiden, waardoor de positie van Duitsch land met recht een hopelooze zou worden. Het optreden van Rusland, aanvankelijk in Polen en fater ten aanzien van uit- en doorvoer naar Duitschland liet in dit op zicht een zekere ruimte. De Russische oor log tecen Finland heeft vermoedelijk in deze vooruitzichten een belangrijke wijzi ging gebracht en zoo schjjnt het aantal van hen. dat zirh kant tegen een direct tegen Rusland gerichte actie, kleiner te worden. Er wordt daarbij o.a. gewezen op het feit. dat Engeland weliswaar niet In oorloe ls met Rusland, doch dat Rusland handelingen verricht, die Engeland onmlddelliik afbreuk doen. Daarbij wordt dan gedoeld op het feit. dat de haven van Moermansk de Duit sche onderzeeërs tot bn«is dient, terwijl ook de Duitsche koopvaarders, voor zoover ze nog in- of uitgaan, deze haven plegen te gebruiken als vluchtoord. Nu is het duidelijk, dat het belang ten deze afhankelijk is van het gebruik, dat de Duitschers van Moermansk maken en men doet er misschien goed aan dij gebruik niet te hoog aan te slaan. Van Dul'sche overzee- schen handel ls nauwelijks meer sprake. Rovendien schijnt het duikhootwapen op afdoende wijze door de F.ngelsche admira llteit te kunnen worden bestreden, althans het aantal torpedeeringen door onderzeeërs is sterk nfgenomen en het ls op dit oogen blik gerine. Wellicht ligt hierin ook de re den van het feit* dat da Duitschers, meer De bemanning van de „Columbus" Het ls moeilijk passage te vex» krijgen. De autoriteiten van het Amerikaansche immigrantenbureau hopen spoedig vérvoèr- gelegenheid naar Duitschland te vinden voor de 512 opvarenden van het Duitsche mailschip „Columbus", die sinds 18 Jan. op Angel Island nabij San Francisco ver toeven. Pogingen oiii passage voor hen te verkrijgen op schepen naar het Verre Oos ten zijn zonder succes gebleven. De minister van Arbeid, Mrs. Perkins, heeft verklaard, dat haar departement nauw samenwerkt met de Nord-Deutsche Llovd, de reeders van de „Columbus", om de bemanning naar Duitschland terug te krijgen. Maximum temperatuur van 18 gr. Celslus verordend. De ongewoon strenge winter, welke thans de Deensche wateren bijna geheel heeft af gesloten, heeft ertoe geleid, dat tal van schepen met ladingen steenkool niet tijdig zijn aangekomen. Sinds eenigen tijd heerscht daardoor een gevoelig tekort aan brandstof. Reeds in October waren maatregelen geno men om tot besparing in het gebruik te ko men, maar om aan de toegenomen moeilijk heden het hoofd te bieden, heeft de regce- ring thans tot veel sterker ingrijpende be perkingen besloten, in woonhuizen, kanto ren, winkels, restaurants, bibliotheken, scholen enz., mag dc temperatuur niet hoo- gcr zijn dan 18 graden Celsius cn moet het vuur in den tijd van des avonds 10 uur tot des morgens 7 uur zooveel mogelijk getem perd worden. Kerken, vergaderlokalen, mu sea, wachtkamers, bioscopen e.d. moeten des avonds om 12 uur sluiten en sommige ge meenten mogen z.elfs de volkomen sluiting van deze Inrichtingen op bepaalde dagen gelasten. De bovenvermelde beperkingen gel den vanaf Maandag a.s. tot einde Maart, dan voorheen, door middel van vliegtuig- aanvallen afbreuk trachten te doen aan den Engelschen handel. Alles bijeengenomen is echter, van dit gezichtspunt uit bezien.' het belang van een actie tegen Rusland in het hooge Noorden, verminderd. Anders staan de zaken echter, wanneer we Finland in de zaak gaan betrekken. Een geallieerd steunpunt in het hooge Noorden zou een eventueelen daadwerkelijken steun aan de Finnen practisch mogelijk maken. Ook thans kan we! Iets worden gedaan, zoo in den vorm van zendingen van mate riaal. terwijl soldaten, als vrijwilligers ver momd. den tocht via Noorwegen en Zwe den kunnen maken, dit alles blijft behel pen. Aangezien een gebonden houden van de handen van Rusland Indirect werkt ten nadeele van Duitschland o.a. omdat dan kleinere hoeveelheden olie voor Duitsch land beschikbaar zijn, terwijl het primitieve Russische spoorwegmateriaal daardoor wordt vastgehouden en de export naar Duitschland dus wordt belemmerd zou men zich er niet over moeten verwonderen, indien tegen het voorjaar in het hooge Noorden de geallieerde spankracht zich een uitweg zoekt.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5