Zweden blijft neutraal Is Daladier geliefd? Al stofzuigend brand gesticht Geheime organisatie ontdekt WEK UW LEVER-GAL OP ie Alkmaar. HOE DE VORST HUISHOUDT Alktnaarscbe Kaasmarkt KOU OP DE BORST f Zat ere aterdag 10 Februari 1940 Derde blad „Gr heerschen bij andere landen vreemde opvattin- Ben over „neutraliteit", aldus Gunther. De Zweedsche Minister van Jjuitenlandsche Zaken Gun ther heeft in een rede het Zweedsche neutraliteitsstand- punt uiteengezet. De Fransche pers beweert, joo zeide Gunther, dat de neutralen lafaards zijn, die biet durven vechten. Ander zijds streven de Duitschers er naar aan te toonen, dat Italië biet neutraal is, doch zich slechts buiten het conflict houdt. Sommigen zijn zelfs van meening, dat de Scandi navische landen niet volko men neutraal zijn, daar zij jid zijn van den Volkenbond. Men staat tegenover verschil lende landen, die heel andere en vreemde opvattingen heb hen over het begrip neutrali teit. Sprekende over de midde len tot handhaving der neu- itralitedt, herinnerde Gunther er aan, dat Engeland bij het begin van den oorlog heeft .verklaard de neutraliteit van Zweden te willen eerbiedigen, toolang deze door de vijanden .van Engeland zou worden ge ëerbiedigd. Dat wil zeggen, dat de Engeï- ichen onze neutraliteit zullen eerbiedigen, joolang wij tegenover Engeland een neutra le houding willen en kunnen aannemen. In dien onze neutraliteit bijv. wordt geschon den door Duitschland, door een aanhouding van schepen in de Zweedsche territoriale (tateren, is het geen Duitsche aanval, welke voor het Engclsche standpunt beslissend is, doch ons gebrek aan goeden wil en macht pen schending onzer neutraliteit tegen te gaan. Waar het op aankomt. Het Is vooral zaak bereid te zijn de neutraliteit te verdedigen met alle noodzakelijke militaire midde len, hetgeen voor een land met een delicate positie, als Zweden betee- kent een verdediging van zeer groo- ten omvang en een voortdurenden staat van voorbereiding. jGESTAPO VRAAGT: FRANSCHE KAMER IN GEHEI ME ZITTING BIJEEN. 'Daladier heeft gisteren !rl de ochtendver gadering <fran het Huis van Afgevaardigden ivoorlezing gedaan van een onlangs bij een huiszoeking in beslag genomen vragenlijst. .Waarop agenten der Gestapo in Frankrijk antwoord moeten geven. Agenten van de Gestapo moeten zeggen of Daladier geliefd is hij het volk, hoe het met zijn prestige staat, wie zijn tegenstanders zijn. hoe het (vertrouwen van Frankrijk in de Arabische wereld is, welke beteekenis de Fransche po litie heeft. Zij moeten de gestelde vragen direct be antwoorden, aldus voegde Daladier hieraan Joe, Blum aan het woord. Blum, die bij den aanvang der ver gadering een geheime zitting had ge vraagd, nam op zijn beurt het woord. Na een stemming over het hou den van een vergadering in comité generaal werd daartoe met 268 tegen 227 stemmen besloten. De openbare tribunes werden hierna, even- pis de perstribunes ontruimd. De vergadering werd tijdens deze ontmi jning geschorst. Fransche Volksunie neemt niet i deeL De fractie der Fransche Volksunie, welke fcestaat uit afgescheiden communisten, heeft besloten, dat geen harer leden aan het (comité-generaal zal deelnemen, gezien de positie van eenige leden over wier lot nog niet is beslist en ook om niet de verant woordelijkheid te moeten dragen voor in discreties, welke zouden kunnen worden be- gaan. Vrouw trekt petroleum toestel om. Brand ln het hartje van Amster dam. Gistermiddag werd de Amsterdamsche bin henstad opgeschrikt door het rijden van brandweerwagens in de richting Rein brandtsplein. Er was brand in het bovenhuis Korte Reguliersdwarsstraat 5. Deze liet zich in dit nauw opeengebouwde blok aanvanke lijk ernstig aanzien, weshalve een spuit van de Nieuwe Achtergracht en een spuit en een ladderwagen van de Honthorststraat der waarts werd gezonden. De bewoonster \an het bovenhuis was op ide eerste verdieping bezig met een stofzuiger ide voorkamer te reinigen. Zij had tegen de koude een blauwbrander aangestoken en on gemerkt haalde zij met het snoer van den stofzuiger het petroleumstel om. Toen zij omkeek stond een goed deel van de kamer in lichter laaie. IJlings nam zij de wijk en waarschuwde 'de brandweer. Deze tastte niet twee stralen de vlammen, welke reeds naar buiten sloe gen, aan. In korten tijd had zij den brand bedwongen. De eerste vprdieping van het on idiepe pand brandde geheel uit De tweede verdieping kreeg veel rookschade. Zweedsche kustverdedigers waken over 's lands onafhankelijkheid. De zuster van Napoleon Gelaat van het stoffelijk over- sohot nog ongeschonden. In de kerk van Santa Maria Mag- giorè te Rome heeft de herkenning plaats gevonden der stoffelijke res ten in den grafkelder van de fami lie Borghese. Men herkende de overblijfselen van twee Pausen uit de familie Borghese en van Paolina Borghese Bonaparte, een zuster van Napoleon, wier gelaat volkomen ongeschonden bleek te zijn. Er zullen werkzaamheden onder nomen worden tot vernieuwing van den grafkelder, waarin, krachtens een beschikking van Paus Pius XII. de leden der familie Borgheso zullen blijven rusten. Hevige aardschokken in Californië De klokken stonden stiL De hevigste aardschokken sinds 15 jaar zijn waargenomen in het district Northsier- ra van Californië. De klokken gingen stil staan. In vele plaatsen werden de bewoners uit hun slaap gehaald. Het huisraad ram melde. Vele menschen verlieten hun wonin gen. Van ernstige schade wordt geen mel ding gemaakt. Revolutionnaire beweging ln Litauen den kop ingedrukt. De Litausche minister van hinnenlandsche zaken, generaal Skucas bevestigt in een ver klaring aan het Lithausche telegraafagent- schap El tip dat twee te Vilnius ontdekte ge-, hei me organisaties tegen den Litauschen staat waren gericht en ten nauwste met el kander hebben samengewerkt. Een gedeelte der leden van deze organisa' ties is gearresteerd. Uit 't aan het licht ge komen materiaal hliikt, dat deze organisaties haar doel trachtten te bereiken door terreur en met wapengeweld. Bij individuccle leden zijn wapenen gevon den. De leden dor beide organisaties zijn voor het nieerendeel gewezen Poolsche militairen. Het onderzoek heeft verder uitgewezen, dat de beide organisaties pas na de ineenstorting van den Poolschen staat waren opgericht. Postboot heeft geen vertraging De verbinding met de Wadden eilanden. Weer twee vluchten. De postboot „Noord-Nederland'' is gister ochtend om elf uur, zonder noemenswaardige vertraging, van Harlingen op Terschelling aangekomen. Reeds Donderdag was een mi litaire boot met zeventig zakken post op Terschelling gearriveerd. Gistermiddag heeft Pannentier met het K.L.M.-toestel „Mees", via Kelder, eenige vluchten gemaakt naar de geisoleerde eilan den Ameland en Schiermonnikoog. Van en naar heide' eilanden werden post en passa giers vervoerd. Prijsverhooging baconvarkens Met 3 cent per kg. slachtgewichL Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 12 Februari 1940 aan de Nederlandsche Veehouderij cen trale te leveren varkens, welke be stemd zijn voor baconbereiding, tot nadere aankondiging met 3 cents per kg. geslacht gewicht zullen wor den verhoogd. en u zult morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw leve* een liter lever-gal ln uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. het bederft, voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zUn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal Vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers eD drogisten, f. 0.76. BIJNA ALLE DRAMA'S KRIJGEN EEN VERVOLG. (Zitting van Vrijdag 9 Februari.) Oude N" iedorp. EEN JOVIAAL BOERTJE. Het oude boertje uit Oude Niedorp zwaaide joviaal met z'n hand en wenschte de Edel achtbare heeren „een goeie morgen toe Een groet, welke de kantonrechter, Mr. Boer- rigter, even joviaal beantwoordde, doch de Ambt. van het O. M.-plaatsv. Mr. Smal, bleef er ijskoud onder, ofschoon het in het zaaltje toch warm genoeg was. Verd. E. S. H. werd dan ten laste gelegd, dat hij op 9 dezer te Oude Niedorp aan de Zuiderbuurt, varkensmeel had vervoerd, zon der in het bezit te zijn van een vervoerbewijs. Vèrd. kon daartegen niet veel inbrengen. Hij had al twee dagen het meel vervoerd en daarvoor ook vergunning gévraagd. Toen ie thuis kwam lagen de bonnen bij 'm in de gang. Maar deze verdediging kon ons boertje niet redden en Mr. Smal vroeg f4.boete subs. 2 dagen. De Kantonrechter deed er de helft af en veroordeelde verd. tot f 2.— boete, subs. 2 da gen. Dat zei ik maar direct betalen, den ben ik d'r of, zei de landman en volgde den deur waarder naar de griffie. W armenhuizen. HOE KWAM DAN DIE AANRIJDING? Op de brug over 't Noord-Hollandsch Ka' naai reed een zekere J. H. Z. uit Wannen- huizen, met z'n auto achteruit, zonder er zich van te vergewissen of de Heldersche weg vrij was. Gevolg: een aanrijding met een luxe auto, waarin een zekere B. de la F. was gezeten. Ik ben niet achteruit gereden, voerde verd. ter verdediging aan; m'n motor stond af. Die luxe wagen moest voor een andere vracht auto achteruit. Maar dan kon U toch nooit met de luxe wagen in botsing komen, meende mr. Boer- rigter, en U heeft voor dc politie heel wat anders verklaard! jé*- De 19-jarige arheidérT. B. uit Koedijk verklaarde, dat er een taxi uit de richting Koedijk kwam en toen reed verd. met z'n vrachtwagen terug naar den Heldcrschen weg. Toen verd. op dien weg kwam reed hij de luxe auto aan, die uit Alkmaar kwam. Verd. hied vol, dat hij niet was achter uit gereden. De Kantonrechter wilde de zaak een week aanhouden, om ook den brugwachter te hooren. Deze toch was getuige geweest van dit ijselijk gebeuren. Harenkarspel, HET KIND MOEST LEEREN. J. D. uit Harenkarspel had op 9 Novem ber z'n kind niet naar de Bijzondere school gestuurd en moest deswege terecht staan. Dat kwam door omstandigheden; het kind moest kool halen, aldus verd. De Ambt. van het O.M. vroeg of het kind landbouwverlof had. Toen niet .maar wel in den zomer, ant woordde verd. De eisch luidde f 5 boete. subs. 5 dagen. Dat is wei een beetje erg hoog. vond verd. De Kantonrechter maakte er f3 van, subs. 2 dagen. DC MCftfaTT TCTC DEN HELDEN S c h o o r 1. OP Z'N MOTORRIJWIEL DOOR DEN- TUNNEL. Daarna kwam een zekere J. K. uit Schoor! voor den Kantonrechter, die ervan werd beschuldigd, met z'n tweewielig motorrij wiel'door den tunnel hij dén spoorwegover gang te Alkmaar te zijn gereden. Ik hen er bij het eene bord afgestapt en bij het andere bord er weer opgegaan, zti verd. Door den tunnel ben ik niet gereden. Maar de politie beweert, dat u er wel de gelijk door heeft gereden, wierp mr. Bocr- rigtcr tegen. Wat u nu zegt, geloof ik niet direct. De Kantonrechter wilde dc zaak aan houden tot 10 Fcbr. om den verbalisant als getuige te hooren. En aldus -geschiedde. Heerhugowaard. KOEIEN EN BOEREN. G. V. uit Heerhugowaard had koeien en hoeren naar de markt in Purmerend ver voerd. Op zichzelf was «laar niets tegen. Maar hij had van de boeren f 1.voor df rit gevraagd en dat nu was strafbaar. Gaan er dan koeien en menschen in dien vrachtwagen? vroeg mr. Smal. I)e koeien achterin cn dc menschen in de cabine, verduidelijkte verd. Ik heb vergun ning gevraagd aan den burgemeester van Purmerend en die zei: „Rij maar op hoor!" Ja, als je vee vervoert zonder boeren, dan kun je niet voort cn omgekeerd ook niet. merkte mr. Boerrigter op. De politie heeft verklaard, dat je die boeren f 1. hebt laten betalen. Niks van an, hield de chauffeur vol. Dan zullen wij ook deze zaak een week aanhouden, om de politie te hooren, aldus besliste de kantonrechter. W1ERINGEN VIERDE PRAATAVOND. Beter gras, beter hooi, minder kosten I Onder leiding van den heer Heering uit Slootdorp werd in Hotel Centraal van den heer S. Kaan Pz. de 4e praatavond gehou den. Het onderwerp van dezen avond was hooiwinning wat er mede samenhangt en het drogen daarvan. Ten opzichte van den bouwgrond komt de weidegrond nog steeds achteraan, de laat ste 50 jaar zijn de producties enorm ge stegen, de bouwbedrijven zelfs met 75 pet., het gevolg van betere bemesting, wateraf voer en grondbeweging, aldus vangt spr. aan. Wat de opbrengst grasland betreft, blijkt daar een grootc achterstand te zijn. Door gebruik van kunstmest is de opbrengst wel aanmerkelijk toegenomen tot zelfs 50 pet., maar niet in die mate als van het bouwland. Nog steeds wordt er te weinig aandacht aan geschonken, vooral wateraf voer, bemesting, onoordeelkundige bewei ding, te laat hooien zijn factoren waar men vooral rekening mede dient tc houden. Grasland is altijd nog 55 pet. van onze cultuurgronden, onze rundveestapel moet er dan ook grootendeels van leven. Dus hete? gras, beter hooi, beter voer, minder uitga ven voor krachtvoeder! Over het algemeen gebruikt men nog te weinig kunstmest op weidegrond. Wat is hooi van gemiddelde kwaliteit? 5 eiwit en drogestof; 8.1 verteerbaar ruweivvit, 34.2 zctmeelachtige stoffen en 7.5 aschhestanddeclen cn mineralen. Met deze kwaliteit hooi en kuil- gras, is het mogelijk een koe door voedering van 10 Kg. hooi en 20 Kg. kuilgras, melkopbrengst 15 Kg., de gchcele winter door tc onderhouden, bij meerdere melkopbrengst kan men hier ook mede volstaan, maar geve dan een hoeveelheid bieten toe. De voederbestanddeelen van hooi moet men zoo hoog mogelijk zien te krijgen cn te houden. Een vaste vorm voor het hooien is er niet, dat hangt af van het grasbestand. Indien het rijpingsproces tc ver gaat, krijgt men doode stoppels, hoe eerder men maait, hoe levenskrachtiger stoppels, en hoe beter naweide. Door vroeg maaien krijgt verschillend on kruid geen gelegenheid tot zaad vorming, wat ook een groot voordeel beteekent Te veel in hooi werken geeft een achter uitgang, regen of zware dauw geeft een achteruitgang van zctmeelwaarde van 47.7 en ruweiwit 43 Daar de helft ver loren gaat, moeten wij zoo vlug mogelijk hooien, en te hooge brocigraad zien te voor komen, de vitaminen spelen ook een zeer Op het Noord te Sohagen heeft de strenge vorst een muur ven de groots koo- schuur achter d« woning ven den heer Buleman opengescheurd. Daar dit gevaar opleverde voor de belendende* peroeelen, is gisteren in allerijl de muur gestut en wordt gedeeltelijk afgebroken. De aanvoer was nog gering, wel licht een 25.000 K.G. De hoogste markt was 124.—, de gang circa 123.50 k 124.Hoewel een verge lijking met de vorige week niet wel mogelijk is, is er toch een onmis kenbare verbetering. Dit zal wel voornamelijk zijn toe te schrijven, dat per ingang van 10 Februari voor Duitschland zoowel Friesche als Noord-Hollandsche kaas mag worden gebruikt, zoodat het nadeel, dat tot dusverre bestond voor kaas alt ons gewest, is opgeheven. De prijs hier is daarmede met één slag op dezelfde hoogte als de Friesche. Wrijf s avond» rug «n bor»t in met Dampo Dèn onder de wol! Volgende morgen beter! Pot 50ct. Doot 30et. groote rol en blijven het beste behouden door een korte hooi periode. Grasdrooginrichting en kosten hiervan worden uitvoerig liesproken. Voor algemeen gebruik zal dit volgens spr. nog op heel wat moeilijkheden stootcn. Vragen. Na de pauze vraagt de heer S. Lont of te veel weiden even nadeeiig is als te veel maaien. De heer Heering zegt, dat periodieke be weiding doelmatiger is dan regelmatig be weiden, want dan brengt het grasland niet op wat het op kan brengen, cn krijgt men pollen. De heer N. Mulder licht dit ook toe met Intrekking tot klavergewas. Men krijgt ver zwakking van het wortelgestel. Nadat nog verschillende vragen waren gesteld als over dc beste manier grasland te ploegen, de oorzaken van blauw worden bij aardappelen, wel of geen kaligehruik, ge zamenlijk grondonderzoek enz., was deze gezellige en nuttige avond weer ten einde. Gevonden: Een autoslinger en een gedeelte van een rijwiellantaarn. Inlichtingen gemeentebode. CALLANTSOOG FEESTAVOND VOOR DE MILITAIREN. In de cantine alhier werd Donderdag de reeks van feestavonden geopend, welke door de firma Doblielman te Rotterdam voor de militairen wordt gegeven. Het was reeds de 217de voorstelling, welke gratis werd aangeboden, en we kunnen niet anders zeg gen. dan dat we vol lof zijn voor deze voor stellingen. De optredenden waren voor een deel geen onbekenden om te hooren. Door de radio hebben we de meesten reeds kunnen be luisteren. Om hen te zien was een voorrecht te meer. „The two TbeuneeV' niet hun ac cordeon-nummers oogstten veel succes. De heer Crochet eerst als fakir en na de pauze als zingehde goochelaar heeft voor zeer leu ke momenten gezorgd. Last not least was er de conferencier, de heer Daan Hooyka&s. Deze heeft zich op meesterlijke wijze van zijn taak gekweten. De woorden van lof door den kapitein, aan het einde v. d. avond gesproken, waren zeker op hun plaats. De „jongens" hebben genoten en staken hun lof niet onder de stoeien. ALKMAAR GEBREKKIGE HULPMIDDELEN BIJ G.W. TOT ONTDOOIEN DER RIOLEN. Naar aanleiding van de ontzettende rom mel in Alkmaar ala gevolg van de ingetreden dooi, hadden we gisteren een onderhoud niet den directeur van Gemeentewerken. Deze was er ten volle van overtuigd, dat do toestand erbarmelijk was geweest. Herhaal delijk was assistentie ingeroepen van G.W., wanneer b.v. de zich vormende plassen hier en daar de drempels overschreden en hui zen binnendrongen. Een en ander was na tuurlijk het gevolg van het feit, dat de riolen bevroren waren. De directeur wees daarbij op een z.I. bestaand tekort bij G.W. aan behoor lijk materiaal. Zoo men de beschik king had over de noodige stoomap- paraten, zou het een kleinigheid zijn de afvoeren te ontdooien en een uit weg te verschaffen aan het smeltend sneeuwwater. Op het oogenblik geschiedde een en ander met behulp van zout, een gebrekkige metho de. Toch konden we constateeren, dat hier en daar de riolen weer functionneorden, zoo dat althans op enkele plaatsen de sneeuw trip verdween.

Schager Courant | 1940 | | pagina 9