ijsvrij Chineezen bezeilen rDe Boven-Rijn Nieuwe suiker-, koffie- en benzinebelasting 1 VREDE OP DIT OOGENBLIK NIET MOGELIJK Japansche sleutelpositie DAGBLAD VOOR HOLLANDSS NOORDERKWARTIER Waal wast als in 1926 VORST BLIJFT HEERSCHEN WINTER 1855 geslagen 1 Laan. Schaden, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. KAANDAG 12 FEBRUARI 1940. 84e Jaargang. No. 11110. Ufctave <Ur N.V. Noords* wor*cr" crCoii i'o ii i I 0 STEENFABRIEK door ijsschollen bedreigd INWONENDE ARBEIDERS IN LEVENSGEVAAR, SCHEPEN GE KRAAKT, BOOMEN ALS LUCIFERS-HOUTJES AFGEKNAPT. Zondagmiddag om 12 uur vernamen wij uit Lobith en Millin- gen, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de bovenrivier van den Rijn rustig is open gegaan, De ijsschollen zijn langzaam afge dreven, zoodat des ochtends reeds een breede vaargeul was ont- staan, f In den loop van Zondagochtend kwamen de eerste twee schepen weer uit Duitschland te Lobith aan. Zij konden echter, doordat de steigers verdwenen zijn en langs de oevers nog veel ijs ligt, nog niet meren. Om 12 uur Zondagmiddag stond het water, dat dalende is, twin tig centimter onder de Spijksche overlaat, zoodat deze niet meer werkt. Pompenl Op de scheepswerf van Bodewes te Millingen wordt het water wegge pompt* Hier is alle gevaar geweken. Ook de schepen achter de krip bij deze werf zijn buiten gevaar. De ongeveer 200 schepen in de vluchthaven van Lobith zitten nog vast. De mogelijkheid bestaat, dat door het vallen van het water nog eneige schade zal worden aange richt, doch ook hier is geen groot gevaar meer aanwezig. Men verwacht dat de bovenrivie- ren thans spoedig geheel ijsvrij zul len zijn en dat de scheepvaart wel dra zal kunnen worden hervat. Bij het Drielsche Veer. Het ijs op den Rijn tusschen Wageningen én beteren zit nog muurvast, evenals van Driel tot Arnhem. Bij het Drielsche veer heeft zich een ijsdam gevormd tot ongeveer twee meter boven de oppervlakte. Door het hooger water zijn de zomerkaden overgeloo- pen en is het thans een ijsmassa op de uiter waarden tot den Rijndijk. Waterstand van 1926 te Drnten bereikt. Gisteravond om elf uur was de toestand te Druten tamelijk precair. Nadat de Waal de eerste uren van den nacht van Zaterdag op Zondag drie centimeter per uur was gewas sen en na vier uur zelfs een stijging vertoonde van een halve meter per uur, werd tegen Zondagmiddag drie uur, toen het peil vrijwel constant bleef, een waterstand bereikt, welke overeenkwam met dien van 1926, in welk jaar het land van Maas en Waal door den watersnood werd ge teisterd. De bewoners van een viertal arbeiders huisjes op den Waalbandijk gelegen, wer den Zaterdagnacht door het water, dat plot seling de huizen binnendrong, verrast. Toen zij door het geweld van de ijsschotsen wak- kerschrikten, stonden de kamers reeds on der water, zoodat zij hals overkop moes ten vluchten. Voortdurend schuren de ijsschotsen tegen de gevels en muren van de huisjes, waar door er gaten en scheuren in ontstaan, zoo dat zij, naar het zich laat aanzien, spoedig Jn een ruïne zullen worden herschapen. Zaterdag is een z.g. losschip, dat met vier kabels aan den wal las, door het ijs meege sleurd en in de richting van Tiel verdwenen. Indien het ijs te Druten gaat kruien, zul len vijf schepen, die in de haven bij de scheepswerf liggen, onherroepelijk verloren zijn. Ook de werf zal dan aan vernietiging ten prooi vallen. Steenfabriek bedreigd. De beton- en steenfabriek van de gebroeders Mijnlief, welke zich op de Uiterwaarden te Druten bevindt, wordt van Zaterdagavond af geheel door het ijs ingesloten. Indien de ri vier gaat werken, dreigt het gevaar, dat het gebouw door het geweld der kruiende ijsschotsen zal worden vernield. In de fabriek wonen twee leden van het personeel met hun gezinnen, die nu geheel van de bui tenwereld zijn afgesloten, aangezien ook de telefoonverbinding verbro ken is. 'Aangezien men zich over het lot van deze tnenschen ongerust maakt, zal vandaag een ploe« militairen een poging doen de fabriek door het ijs te bereiken om de twee families inw veiligheid te brengen. De soldaten zullen daarbij gebruik maken van een roeiboot, waarmede ze zullen trachten via de geulen door de ijsvlakte heen te dringen. Enorme ijsdam in de Waal. Achter den enormen ijsdam, wel ke zich in de Waal voor Beneden- Leeuwen heeft gevormd, wast het water nog steeds. Het is op weg het hooge peil uit het rampjaar 1926 te bereiken. Éen oogenblik werd de mogelijkheid over wogen om den ijsdam, wleke een groot ge vaar voor een aantal hier gemeerd liggende schepen vormt, met de hulp van vliegtui gen stuk te doen schieten. Tengevolge van het ongunstige weer de lichte sneeuwval beperkte het uitzicht ernstig moest men hier evenwel van af zien. Het ijs is bij Dodewaard zelfs op de on- dergcloopcn uiterwaarden terechtgekomen. Eenige steenfabrieken kregen waterschade en een gebouw van een scheepswerf wordt bedreigd. Telefoonpalen en boomen zijn als houtjes afgeknapt. Imposant schouwspel. Bijna den geheelen dag is er licht drijf- ijs. Af en toe vermengd met zwaardere stuk ken, door de Waal langs Nijmegen gedre ven. Zondagochtend om half zeven pas seerde met grootc snelheid ongeveer een derde gedeelte van 't acht kilometer groote ijsvlak, dat tusschen Doorneberg en Lobith had gezeten en losgeraakt was. Ilot richtte gelukkig geen schade aan. Een groote me nigte sloeg op de kade het machtige schouw spel gade. Gisteravond om half zeven zat het ijs bij Druten nog- steeds vast. Het water stijgt langzaam en heeft reeds een abnormale hoogte bereikt, hooger dan in vroegere cri- tieke jaren. Eenige ijsbrekere zijn op de Waal bij Opij- nen in actie. De geweldige ijsschollen be gonnen te werken en kraakten een schok ker als een lucifersdoosje..". Een zandschuit dreef midden in de witte massa... Prinselijk Paar kijkt toa. Tot de vele belangstellenden, die bij Tiel van het ongewone schouwspel der drijven de en botsende ijsschollen genoten, behoorde ook het Prinselijk Paar. Prinses en Prins werden luide door het publiek toegejuicht en bleven geruimen tijd naar de kruiende rivier kijken. Een machtig gebied van hoogen druk ontwikkelt zich bij IJsland. De storing, die Zaterdag bij de zuidpunt van Noorwegen lag, trok aanvankelijk in diepte toenemend, naar Noordwest Duitsch land. Tengevolge hiervan draaide in onze omgeving de wind tijdelijk naar het Westen, waarbij de temperatuur in de kuststrook tot even boven het vriespunt steeg. In het ove rige gedeelte van het land bleef de vorst licht. Na het passeeren van het storingsfront van dit minimum daalde de temperatuur weer snel bij ruiming van den wind naar het noordoosten. Over Scandinavië, de Noorsche zee en bij IJsland ontwikkelt zich een nieuw machtig gebied van hoogen luchtdruk. Over het gcheele Oost- en Noordzeegebied voeren thans matige tot krachtige noordoostelijke winden de zeer koude continentale lucht in westelijke en zuidelijke richting. Het ziet er dus naar uit, dat er voorloopig van dooiweer geen sprake zal zijn. Nieuwe vorm van zenuwenoorlog Franscba 'uidiprekers aan het lront. De plotselinge inval van de vorst heeft niet nagelaten, belemmerend te werken op de operaties aan het front. Aan het front langs den Rijn vinden in de gewoonlijk zoo rustige sectoren reeds een week lang heftige wederzijdsche schietpar tijen plaats, waarvan de oorzaak ligt in een nieuwe vorm van zenuwenoorlog: het ge bruik door de Franschen van luidsprekers, die in het Duitsch berichten uitzenden voor de Duitschc soldaten, die in de verdedigings werken op den anderen rivieroever, op nog geen honderd meter van de Fransche stel lingen liggen. Teneinde hun manschappen te beletten, naar de Fransche luidsprekers te luisteren, laten de Duitsche officieren onmiddellijk met automatische wapens en zelfs kanonnen het vuur openen, niet zoo zeer in de hoop, den zorgvuldig bescherm den cn gecamoufleerden luidspreker te ver nielen. doch teneinde het geluid ervan te overstemmen. TEN BATE VAN HET LEENINOFONDS. HEFFING VAN 15 OPCENTEN OP SUCCESSIEBELASTING. Benzine 1'|, cent per liter duurder Dit nummer bevat 8 pagina's Bij da Tweede Kamer ls thans een wetsontwerp tot aanwijzing van hef fingen ten behoeve van het Lee- ningfonds 1940 ingediend. Voorga steld wordt: een helling van 15 op eenten op de successiebelasting; een verhooging van de benzinebelasting met een bedrag, dat neerkomt op een kleine lVa cent per liter; een belas ting op koffie en oen heffing van 10 opcenten op den suikeraccijns. Een Kon. besluit van Zaterdag j.L bepaalt, dat de bepalingen tot Instel ling of verbooging van Invoerrech ten, vervat in het hier bedoelde voor stel van wet, met ingang van heden voorloopig worden toegepast als wa re het ontwerp reeds tot wet verhe ven. Voor dit jaar wordt van bovenomschreven heffingen een opbrengst verwacht van rond 18 millioen, terwijl dan in 19-41 cn de volgen de jaren, wanneer deze heffingen over het geheele jaar zullen werken, de opbrengst kan worden geraamd op 27 millioen. Dit be drag zal het leeningfonds in 1941 en vol gende jaren in ieder geval behoeven. Diverse opbrengsten. De geschatte opbrengst der 15 opcenten voor de successiebelasting bedraagt f5.5 mil lioen, die der benzineheffeing f7,6 millioen Per liter wordt de benzineprijs verhoogd met 1,368 cent; de pomp- prijs, die in België 23,4 cent bedraagt en in Duitschland (de mark op 75 ct. gerekend) 30 cent* zal hierdoor ten onzent stijgen tot 18X cent. De kofficbelasting zal het Leeningfonds met rond f8 millioen versterken (bij een jaarlijksch verbruik van 40 millioen kg.) Zij bedraagt f20 per 100 kg. koffie, hetgeen neerkomt op (24 per 100 kg. hier te lande gebrande kolf ie. Cichorei vrij. De minister heeft gemeend de cichorei, peekoffie en andere koffiesurrogaten niet in de specifieke belasting te moeten betrekken. De opbrengst van den Suikeraccijns raamt men per jaar op f5.5 millioen. De minister kondigt tenslotte aan, dat de nieuew belastingen ten minste vijftien jaar lang cn waarschijnlijk nog wel lan ger geheven zullen moeten worden. EERBERICHT DE BILT SEINT» Verwachting: Strenge tot mar tige vorst, wisselende be wolking, geen sneeuw van beteekenis, krachtige tot matige Nooroostelijke wind. De winter 1939—1940 heeft den strengsten winter der laatste eeuw, die van 1854—*55. geslagen! Uit de volgende cijfers blijkt dit overduidelijk. De gegevens zijn af komstig van De Bilt: Resp. jaar, karaktergetal, totaal aantal da gen en aantal ijsdagen: 1939—'40 —234 60 37; 1854—*55 —233 41 32; 1890—*91 —231 60 38; 1928—*29 —185 71 24; 1860'61 —150 31 21. Het karaktergetal wordt, zooals reeds eer der door ons uiteengezet, berekend door eerst de gemiddelde maximum- en minimum temperaturen bij elkaar op te tellen en dez# dan door twee te deelen. Roosevelt maakt zich geen illusies De uitleg, die gegeven wordt aan de missie van Sumner Welles en de verklaring van Huil betreffende de „besprekingen tusschen de neutralen", heeft een evolutie ondergaan, die weerspiegeld wordt door de Amerikaan- sche Zondagsbladen en de commentaren van gezaghebbende waarnemers. Een rea listische kijk op den toestand schijnt de overhand te krijgen. De motie van vertrouwen in Dala dier, de gezaghebbende commentaren uit Frankrijk en Engeland, even als de recente redevoering van den Duitechen rijksminister Frick, heb ben bijgedragen tot deze rechtzet ting, doordat zij toonen, dat do oor logvoerenden geenszins bereid zijn de wapens neer te leggen. In de omgeving van Witte Huis geeft men trouwens te verstaan, dat Roosevelt zich te dezen opzichte nooit illusies heeft gemaakt. Een hooggeplaatste diplomatieke persoonlijkheid, die in contact staat met den president, heeft volledige verzekeringen gegeven a. d. ambassadeur van een der ge allieerden betreffende het karakter van de missie van Sumner Welles, waarbij hij liet uitkomen dat de reis van den onderstaatsse cretaris in geen gevTil de geringste onge rustheid of wantrouwen van geallieerde zij de kon rechtvaardigen. HET WERKELIJKE DOEL: BERLIJN. In dit verband merken welingelichte waar nemers op, dat het werkelijke doel der misie van Sumner Welles zou zijn een bezoek te brengen aan Berlijn. Het stand punt der geallieerden is inderdaad te goed bekend om een reis van den voornaamsten medewerker van Gordel Huil te rechtvaar digen. Juist is het echter, dat de inlichtin gen ten aanzien van den toestand in Duitschland tegenstrijdig zijn. Bovendien is het niet onbekend, dat invloedrijke Duit sche persoonlijkheden laatstelijk herhaal de malen getracht .hebben Roosevelt te inte resseeren voor een bcmiddelingsgebaar door hem vertrouwelijke afgezanten te zen den. Deze stappen zouden den president geen aanleiding geven om zich' op den door de afgezanten voorgestelden weg te begeven, maar wel zouden zij krachtig heb ben bijgedragen tot zijn besluit om als zijn persoonlijken waarnemer Sumner Welles uit te zenden teneinde ter plaatse de ware beweegredenen dezer stappen van Duitsche zijde te verificeeren. UE DUITSCHE MEENING. De Duitsche rijksminister van binnen- landsche zaken Dr. Frick. heeft een rede gehouden, waarin hij zeide, niet in te kun nen zien, dat bemiddelingspogingen kans van slagen hebben zoolang het oorlogsdoel der geallieerden de vernietiging van het nationaal-socialisme of van het nationaal- socialistischc Duitschland is en het oorlogs doel van Duitschland de vernietiging blijft van de Engelsche wcreldoverheersching. De voornaamste Duitsche oorlogseischen zijn: afzien door Engeland van maritieme steunpunten (Gibraltar, Suez.. etc. etc.) af stand van een groot stuk koloniaal gebied en afstand van de aanspraak op het bezit van de grootste oorlogsvloot Met minder kan Ilitler thans niet meer bij de zijnen aankomen, maar het valt ze ker ie betwijfelen of Engeland deze voor waarden zonder harden strijd zal inwilligen AMERIKAANSCHE VISIE. Hoe de Verecnigde Staten de toekomst der wereldwenschen heeft Cordell Huil uit eengezet in een persconferentie, waarin hij sprak over zijn onderhandelingen met de neutralen. De hoeksteenen der Amerikaansche poli tiek zijn; Stopzetting en beperking van de bewa pening. Aanvaarding door alle landen van een gezonde vrijhandelspolitiek. Deze doeleinden moet de wereld nastreven, wil er in het tijdvak na den oorlog een gezond oeconomisch leven zijn en geen autarkie en tota litaire stelsels. Wanrfeer de vrede komt, zullen er, naar wij hopen, zeer definitieve begrippen en zelfs verplichtingen bestaan inzake de grondbeginselen welke van vitaal belang zijn voor een wereld in vre de. Huil heeft er voorts volgens U.P. op ge wezen, dat de jongste stap van de Vereenig- de Staten meer gericht was op economische doeleinden van langen duur dan op onmid dellijke staking der vijandelijkheden. Tevo ren had Huil nogmaals nadrukkeijk ver klaard, dat het bezoek van Welles aan Eu ropa in geenerlei verband stond tot de be sprekingen met de neutralen. In eenige kringen van het Congres ziet men In Roosevelts nieuwe stappen de mo gelijkheid van een „Volkenbond van neu trale staten". NEDERLANDSCHE REGEERING STAAT SYMPATHIEK TEGEN OVER AMERIKAANSCHE VRE DESPLANNEN. De Ncderlandsche regeering heeft de plannen der Verecnigde Staten met bijzon dere sympathie begroet, hoewel men thans nog niet met zekerheid kan zeggen, dat de Nederlandsche regecring haar volledige me dewerking kan verleencn, aldus het Rott. Nwsbl. Omtrent het contact, dat de Amerikaansche minister Cordell Huil met onzen gezant dr. Loudon heeft gehad, heeft de gezant rap port uitgebracht, welk rapport door de Ne derlandsche regeering nauwkeurig wordt bestudeerd. Indien onze neutraliteitspolitiek zich daar tegen niet verzet, zal onze retreering met alle kracht meewerken aan iedere inter nationale actie, welke is gericht op het be vorderen van den wereldv-mTe. Tornado treft negerwijk Talrijke dooden en gewonden. In Georgië (V.S.) heeft een hevige torna do gewoed, die de stad Albany heeft geteis terd. Volgens officieele mededeelingcn zijn er 23 dooden, doch inen vreest dat de ramp 50 dooden en 500 gewonden heeft geéischt Vooral de negerwijk werd getroffen. De daken werden als het waren van de huizéh gelicht en tientallen huizen zijn volkomer verwoest. Kerkgebouwen werden als zieken huizen ingericht. Van alle kanten kom hulp. Sjanllng, toegangspoort tot Noord- Kwangsi heroverd. De Chineeacn verklaren de kracht van den Japanschen opmarsch in '.uld-Kvvangsi te hebben gebroken door de herovering van de strategi sche belangrijke stad Sjanling, die door militaire deskundigen wordt be schouwd als toegangspoort tot Noord- Kwangsi. In een krachtigen tegenaanval, zoo wordt verklaard, hebben de Chineesche troepen de Japanneezen uit de stad verdreven, waarbij aan Japansche zijde tweeduizend dooden ei gewonden vielen. De Japanneezen zoudei in Z.-W. richting zijn teruggetrokken. Een bericht van het front in Kwang? meldt, dat een Japansche colonne van ruir 2000 manschappen, volkomen vernietigd i ten zuidoosten van Pin yang, na een verwoe den veldslag, welke 24 uur duurde e Woensdagmorgen geëindigd werd. Drie Japansche oorlogsschepen hebber naar het Chineesche persbureau meldt, Vrij dagochtend door middel van tien motorbar kassen met mariniers, een landingspoging ondernomen te Ningpo, aan de kust der provincie Tsjekiang, doch deze werd door de Chineezen verijdeld, evenals een later op den dag ondernomen poging. Op het kaartje ziet men de provincie Tsekiang met Ningpo en de provincie Kvvansi (Kiangsi) waar dus de Chineezei hun operaties met succes hebben verrjcht.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1