Verscherpt Duitsch optreden tegen de scheepvaart wordt getorpedeerd Elk schip Finscbe vrouwen breien in de schuilkelders AFGEZANT van HITLER TE TOKIO Dubbele moord te Eindhoven Tankwagen gebarsten Bescherming van Waterstaatswerken V Lceningontwerp aangenomen Slag voor de neutrale scheepvaart 0 Diepe verontwaardiging in Nederland dat Eng eland aandoet Duitschland heeft de redenen waarom de „Burgerdijk" werd getorpedeerd, nog eens extra vastgelegd. Dit Nederlandsche schip, zoo redeneert men in de Wilhelmstrasse, zou een Britsche contrólehaven aandoen en onze duikboot- kapitein hebben opdracht, elk vaartuig dat in een vijandelijke haven zal aanloopen. te vernietigen, indien het contrabande aan boord heeft. De Duitsche regeering heeft granen tot contrabande verklaard en of nu dit graan geconsigneerd is aan de Nederlandsehe re geering doet niets ter zake: de mogelijkheid van lossing in Engeland blijft bestaan en daarom moest de „Burgerdijk" naar den kel der, aldus de officieeie lezing. Ook een Amerikannsch of Zwitsersch schip zou onder gelijke omstandigheden zijn getorpedeerd, zoo zegt men te Berlijn. Over een Italiaansch of Japansch vaartuig spreekt men wijselijk niet. DIEPE VERONTWAARDIGING. Deze volkomen zinlooze daad van een Puitschen duikbootcommandant heeft een storm van verontwaardiging door ons volk en bijgevolg ook door onze pers doen gaan. Het Volk zegt na het opsommen van de belangen welke Duitschland heeft bij een bemoeilijking der Britsche scheepvaart: Er zijn echter, ook hij het woeden van een oorlog, nog andere belnagcn in het ge ding, niet 7.00 onmiddellijk tastbaar, doch daarom niet minder wezenlijk. Wij bedoe len de eerbiediging van algemeen erkende regelen van recht en fatsoen. Nu bezitten wij voldoende werkelijkheidszin om te be seffen. dat men dienaangaande in oorlogs tijd niet al te puriteins kan zijn. Wij hechten er aan onze rechten ten op zichte van de Geallieerden onverkort te handhaven en wij hebhen hun ons protest niet gespaard, wanneer daartoe aanleiding was. Maar wat Duitsche duikbootkapitcins zich veroorloven is van een geheel ande re orde. Zij hanteeren een wapen, dat op den duur doodelijk moet zijn voor wie het gebruikt. Is men dan de lessen van de vorige oor log geheel vergeten? u De Toj, .roept ui,t, dat door Duitschland het oorlogsrecht niet voeten wordt getreden en vervolgt dan: Wij zijn overtuigd, dat het cynische optre den van dezen duikbootkapitein-wildcman een golf van verontwaardiging over ons land zal doen gaan. Wanneer hèt den Duit- schers er om te doen was geweest, hier te lande in den kortst mogelijken tijd veel DR. WINCKEL VERTELT: Voorbeeldige moed tijdens bombardement. Dr. Ch. W. F. Winckel, die in Finland de uitzending van een Ne derlandsehe ambulance heeft voor bereid en gisteren op Schiphol te rugkeerde, deed een treffend ver haal over den moed der Finsche burgers. Hoewel dr. Winckel zelf geen enkelen luchtaanval in het be dreigde land heeft meegemaakt, was de stad Abo, juist in den nacht vóórdat hij daar aankwam, zwaar gebombardeerd. Vijftig huizen wer den verwoest. Van alle kanten werd den Nederlander verzekerd, dat het gedrag van de bevolking ook onder de zwaarste bombardementen, voor beeldig was. De vrouwen nameq haar breiwerk voor de soldaten mee naar de schuilkelders en gingen daar rustig verder. sympathie te verspelen, dan had men het niet doeltreffender kunnen aanleggen. Het begint er op te gelijken, dat Duitsch land het laatste restje zeeoorlogsrecht, dat nog eenige bescherming aan de neutralen bood, even onrechtmatig heeft doen verdwij nen als zijn duikbootcommandanten neutrale koopvaardijschepen tot zinken brengen. Een ernstig incident „papieren" protest' Geen Onze Haagsche corr. meldt, dat de Neder landsehe regeering waarschuwt tegen de over het algemeen in ons land hcerschende opvatting, welke spreekt van het „papieren" protest, dat tot mislukken gedoemd is. Dit is nimmer bij voorbaat het geval, omdat ook de vorige oorlog wel bewezen heeft, dat een zaak, welke een hoogst ernstig karakter kreeg, tenslotte toch door aanhoudend en moedig diplomatiek optreden tot een bevre digende oplossing werd gebracht Het „papier" is slechts het middel om de ernstige wenschen van een volk aan een an dere regeering duidelijk te maken. Zoo is on ze regeering bezield met het vertrouwen, dat de buitengewoon ernstige moeilijkheden, welke thans tusschen Nederland en Duitsch land zijn gerezen, overbrugbaar zijn en dat de Duitsche regeering voldoende begrip zal toonen voor de rechten en verlangens van een neutrale bevTiende mogendheid. In dat vertrouwen zal de regeering het protest naar Berlijn zenden. Om de Japansche houding te genover Duitschland te peilen. Ondanks het feii, dat de Duitsche ambas sade nadrukkelijk verklaard heeft, dat het bezoek van Emil Helffrich aan Japan geen politieke betcekenis heeft, verneemt de „Ja- pan Times"uit welingelichte klingen,.dat hij naar Japan is gekomen om de houding va» Japan tegenover Duitschland te peilen Helff rich, die Dinsdag in Tokio is aangekomen, is „Staatsrat"' en tevens president van de Oost-Aziatische vennootschap te Hamburg, alsmede de voorzitter van den raad van com missarissen van de Hamburg-Amerika lijn. De Japansche bladen hebben hein bestempeld als een afgezant van Hitier. l)e woordvoer der van liet departement van buitenlansche zaken verklaarde daarentegen, dat de reis van Helffrich z.i. geen officieel karakter droeg. De „Japan Times" schrijft, dat Helffrich zijn bevindingen in Japan aan Berlijn zal rapporteeren. Mocht hij tot de conclusie ko men, dat de betrekkingen niet gunstig zijn, dan bestaat er reden om aan te nemen, dat Duitschland zich van Japan zal afkeeren. Mocht hij echter bespeuren, dat de houding van Japan ten aanzien van Duitschland heel aangenaam is. dan is het zeer wel mogelijk, dat Duitschland een meer positief standpunt zal innemen voor zoover het de Chineeschc kwestie betreft. Italiaansche lichtingen opgeroepen H«t Italiaansche militaire blad meldt, dat de lichtingen 1919 en 1920 voor begin Maart onder de wape nen zijn geroepen. Een ijskoud werk. De wachters van de Willemssluis te Amsterdam probeeren de ingevroren sluis uit den knellenden greep van het ijs te bevrijden. MAN WURGT ZIJN VROUW EN HANGT ZICH DAARNA OP. Einde Van huwelijksdrama. In een der oude noodwoningen, welke temidden van een aantal half gesloopte huizen in de van Bijlandt- straat te Gestel (gemeente Eindho ven) staan,, heeft zich in den nacht van Dinsdag op Woensdag een dra ma afgespeeld, dal twee echtelieden het leven heeft gekost. Een dezer huisjes werd nog hewoond door het echtpaar Ruene*ivan Es, en drie kin deren. respectievelijk van vier, twee en een half jaar. De man, de 25-jarige A. R. Kuenen was gemobiliseerd, doch Dinsdagavond half acht kwam hij met verlof thuis. Gisterochtend kwam de 50-iarige kostganqer van Lier, bijgenaamd de Kat. beneden. Hij trof het echt paar niet en ging boven kijken. Op de slaapkamer wachtte hem een af schuwelijke aanblik. Op het bed lag de vrouw, de 31-Ja- rige M. M. Kuenenvan Es. Zij bleek gewurgd te zijn. Onsteid holde van Lier naar beneden, waar hij in een open schuurtje, naast een primi tief paardenstalletje achter het hnis, het lijk van den man vond. Deze had zich door ophanging van het leven berooid. De kostganger, die evenals Kuenen, een lompenhandel drijft, snelde daarop met de kleine kinderen naar het politiebureau om van zijn vreeselijkfe bevinding aangifte te doen. Aanstonds gihgen 'de commissaris, de lieer Brinkman en de hoofdinspecteur Ten Ilaaf, vergezeld van eenige rechercheurs en agenten, naar de woning, waar zich liet dra ma had afgespeeld. De gemeentelijke ge neeskundige dienst werd eveneens gewaar-' .■schuwt!.- v Dokter Spoorenberg kon slechts den dood constateercn,. De oorzaak. Dc oorzaak van het gebeurde laat zich ra den, De mauwas zenuwpatiënt en het huwe lijk was niet gelukkig. De vrouw was af komstig uit Oss, waar* '/.li gchüwd was ge weest met zekeren van Haren. De drie kin deren uit dit" huwelijk waren destijds door den voogdijraad in een gesticht geplaatst Na haar scheiding vras de vrouw met Kue nen getrouwd. Deze laatste moet in een vlaag van jalouzie hebbeh gehandeld. Wegvloeiende olie oorzaak van treinbraniL Twee goederen wagons te Amersfoort vernield. In den afgelóopen hacht heeft op het sta- tionsemplacement te Amersfoort een brand gewoed, welke vrij groote schade heeft aan gericht. Op het terrein was gisteravond een tankwagen gebarsten, waardoor groote hoe veelheden petroleum wacn weggevloeid. Bij het rangeeren met z.g. sloffen, zijn gister nacht omstreeks half drie vonken in aan raking gekomen met de petroleum, waar door vier goederenwagens in brand geraak ten. Twee daarvan konden naar een pomp worden gereden, waana het vuur spoedig was gedoofd: doch de andere twee wagens, geladen met niaiSmeel gingen geheel in vlammen op. Het goederenverkeer en het rangecren ondervond door dezen brand geen vertraging. Wetsontwerp ingediend. Water schappen verplicht de uitvoe ring der noodzakelijk geachte maatregelen te gedoogen. De kosten voor Rijk en Provincie, eventueel ook gedeeltelijk voor wa terschappen en gemeenten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van bepalingen ter beperking van gevaren, voortvloeiende uit beschadiging van waterstaatswerken, gelegen in een of meer der provinciën Zuid Holland, Noord-Holland en Utrecht, in ver band met de tegenwoordige buitengewone omstandigheden. In de memorie van toelichting zegt dc minister o.m.: Het is duidelijk, dat zoo vol ledig mogelijke behcersching van den wa terstand in bedoeld gebied een belang van de eerste orde is. Men denkc zich het geval, dat door be schadiging van dijken een gcheele water schapsboezem leegloopt en daardoor het water uitlaat vindt naar lager gelegen lan den. Het gevolg daarvan zou kunnen zijn, dat sommige streken geheel van water zou den zijn verstoken en andore streken ge heel geïnundeerd zouden worden. Volgens liet ontwerp berust het initiatief tot het nemen van de noodige maatregelen bij de provinciale besturen. Gedeputeerde Staten zullen de mataregelen nemen, wet- ke zij noodig oordcelen. Evenwel zullen zij ter zake eerst in overleg moeten treden met den minister van Waterstaat of den door dezen aan te wijzen persoon of perso nen. De uitvoering zal in het algemeen ge schieden door de provincie. Zij, die door publiekrecht als rechthebbenden zijn te beschouwen of zeggenschap hebben, waarbij in de eerste plaats gedacht moet wor den aan waterschappen, zijn ver plicht de uitvoering van de maatre gelen te gedoogen en moeten daar toe voor zooveel noodig medewer ken. Dit laatste kan door Gedepu teerde Staten aan hen worden be volen, waarbij is'gedacht aan die ge vallen, dat het gaat om werken, bij de waterschappen in beheer en on derhoud en waarbij dus de water schappen gemakkelijker zelf de wer ken kunnen uitvoeren, zij het dan in het gemeenschappelijk verband. De kostenregcling. Naar raming zullen de verschillende noo dige maatregelen ëcn bedrag vorderen van ét'è. 5 nrilliocn* »Ton einde vertraging in de uitvoering to voorkomen, ia-bepaald, dat de kostcu.''vau de maatregelenzoo noodig uit 's Rijks kas tegen een vergoeding van 4 pet. 'sjaars kunnen worden voorgeschoten. "let wordt billijk geacht, de helft der kosten door het Rijk te doen dragen, de andere hellt der kosten zal dan voor rekening van de provinciën moeten zijn. Het ligt voorts ln de rede, dat men het gewenscht kan achten een ge deelte der kosten ook ten laste van waterschappen en gemeenten te brengen. De voorziening is van tijdelijken aard. Een jaar na het vervallen van de wet, zal her stel van den vorigen toestand der water- schapswerken bewerkstelligd kunnen wor den. Postvluchten op Indië Op de heenreis landden de Gier en de Pelikaan gisteren resp. te Basra en te Bandoeng, terwijl de Nandoe op de terugreis te Jodhpur arriveer de. *11 Gedurende een tijdvak van zes maanden zal aan rechthebbenden, die de uitvoering van de bijzondere maatregelen hebben moe ten gedoogen, het recht moeten worden toe gekend herstel in den vorigen toestand te vorderen. Door toekenning van dit recht wordt vastgelegd, dat van het goed in het al gemeen slechts een tijdelijk gebruik ge maakt wordt, hetgeen van invloed zal zijn op de verleening van schadeloosstelling. Er kan zich echter het geval voordoen, dat het gewenscht wordt geacht werken in stand te doen blijven. Ten einde te voorko men, dat die werken dan zouden moeten worden opgeruimd, is in het wetsontwerp bepaald, dat aan het verzoek geen gevolg wordt gegeven, indien binnen het genoemde tijdvak van zes maanden de administratieve procedure voor toepassing van de belemm» ringenwet privaatrecht of van de onteige ningswet ten aanzien van de betrokken on roerende goederen is aangevangen. Dui slac Tweede Kamer Slechts dp communisten tegen, Na een beraadslaging, die nog bin nen de twee uren is gebleven, heeft de Kamer zioh zonder hoofdelijke stemming (met aanteekening, dat de communisten tegen waren!) ver- eenigd met liet lceningontwerp, waar bij de regeering wordt gemachtigd tot de opneming van driehonderd miliioen gulden op de geldmarkt, te gen een rente van vier procent, in dien de inschrijvingen vrijwillig bin nenkomen, met als stok achter dc deur een gedwongen leening tegen drie procent voorzoover de vrijwilli ge deelneming niet toereikend mocht zijn. De heer Rost van Tonningen (n.s.b.) be rekent, dat bij voortdurende mobilisatie f 900 miliioen per jaar moet worden geleend. Spr. dringt aan op drastische deviezenmaat- regelen en een wel vaartsplan. De heer Posthuma (chr. dem.) 7.egt, dat het rentepercentage 3 had moeten zijn, waar de Decemberleening ais de vrijwillige moet worden beschouwd en de huidige als „stok achter den deur". Tevens bepleit deze spre ker leeningsfaciliteiten voor provinciën en gemeentebesturen De communistische woord voerder, de heer Effendi concludeert dat de lasten der mobilisatie uiteindelijk op de ar beiders neerkomen. In plaats van koffie met slagroom, krijgt het volk nu koffie met slag kruisers, zegt spr. Nadat de heer Teulings nog betoogd heeft, dat in December de insti- tueelc beleggers te veel naar eigen standje hebben gekeken, verdedigt minister De Geer nog eens zijn ontwerp. Voor het nemen van drastische maatregelen, als door den heer Rost van Tonningen bedoeld, acht de mi nister geen aanleiding aanwezig,. Tegemoet koming aan gemeentebesturen door het ver schaffen van leeninggelden tegen laag per centage, zou naar de meening van den be windsman mogelijk zijn op den voet als bij de woningwet voorschotten geschiedt. Ten aanzien van de provinciale besturen was z.i. geen leeningfaciliteit van rijkswege noo dig, waar zij voldoende crediet bezitten. Nog enkele redactioneele wijzigingen wor den in het ontwerp aangebracht, waarna de aanneming geschiedde met de communisten tegen. SLAG Uni iet li en) lint: Proi alitei He* bi no< imph Dc «ach ialf I ,Waa loon Uni ledcc relkc laar tewcl s oei taal ;cn ëhën ooi- and, if te Bei schil) chip iracl ichei landi Duit: De I Dc rolg< jche Ihan ilen ung Er ten Ier." Ee ,KC had me, Rc re ge dat Bclie naa: tink dp 1 Be Kal) E waf Bcr zini digi BCh) eve: aan Strijd in de Mannerheimlinie golft heen en weer. - Hier en daar wijken de Finnen. ENGELSCHEN MOGEN VRIJWIL. LIG TEGEN RUSLAND VECH TEN. Het door Moskou vannacht uitge geven legerbericht luidt: Op li Februari activiteit van ver kenners. De hevige bedrijvigheid van artillerie-eenheden en artillerie werd voortgezet in een aantal sectoren. Op de Karelische landengte duren de succesrijke acties der Sovjettroe pen voort. De vijand Is niet in staat de aanvallen der Sovjettroepen te weerstaan en trekt terug, waarbij hij rware verliezen lijdt. Als gevolg van de succesrijke acties hebben de Sov jettroepen op 14 Februari 16 vijande lijke verdedigingswerken genomen, waaronder acht ijzeren en betonnen artlllerleforten. De Sovjetluchtmacht heeft actief vijandelijke troepen en militaire doelen gebombardeerd en verkenningsvluchten ondernomen. Het Finsche legerbericht van gistermor gen twaalf uur eerder uitgegeven dan het Russische maakt wel melding van hefti ge strijd, doch geeft niet toe, dat de Russen belangrijke successen hebben behaald. De door dc Russen ook reeds eerder genoemde veroverde artillerieforten worden in de Fin sche berichten kleine bomvrije schuilplaat sen. z.g. pilledoozen genoemd, welke vóór de eigenlijke verdedigingslinie zijn gebouwd. De Berlijnsche correspondent van het Zwecdsche blad „Nya Daglicht" verneemt, dat de Russische troepen de zuidelijke punt van het Suvanto-mcer zijn gepasseerd, waar door zij meer doeltreffend druk kunnen uit oefenen op den sector van Taipale. Uit een en ander blijkt wel, dat de Finnen, hoewel zij vertwijfeld stand houden, langza merhand voor de overweldigende meerder heid moeten wijken. Echter, al zouden de Russen de Mannerheimlinie binnentrekken, dan nog zijn zij er niet. Het gebied tusschen de meren heeft vele natuurlijke beschermin gen tegen tankaanvallen en ook daar kun nen de Finnen met groot succes van hun kennis der tcrreingesteldheid gebruik ma ken. ENGELSCHEN MOGEN IN FINLAND VECHTEN. Officiële wordt uit Londen mede gedeeld. dat de regeering aan Brit sche onderdanen vergunning heeft %cgeven dien) te nemen bij de Fin sche strijdkrachten. Het te Londen gevestigde recruteeringsbureau mag zich met de werving bezig houden. Het besluit zou gelden voor man nen van boven de 27 jaar. Dit zou dus een welkome versterking kun nen beteekenen voor het Finsche leger. ZEER GROOTE RUSSISCHE VERLIEZEN? Verschillende berichtgevers houden staan de, dat de Russen slechts vorderen ten koste van geweldige verliezen. Gezegd wordt, dat de Russen in twee weken 40.000 man ver loren hebben. Het offensief op de Karelische landengte schijnt thans meer een kwestie van het prestige der Russische generaals te zijn ge worden dan een zuiver militair-strategische aangelegenheid. Een commentator in Afton- bladet verklaart, dat de ontevredenheid in Rusland toeneemt en dat Molotov en Wo- rosjilov, naar men zegt, het „gevaarlijke ge bied der zuiveringen" naderen. Eohtcr, al zijn de Finsche verliezen num- mcriok niet zoo groot, in verhouding tot het aantal inwoners, dat het land telt 3Vz miliioen zijn zij zeer belangrijk. In de Finsche hoofdstad zijn nieuwe lich tingen onder de wapenen geroepen, n.1. de mannen geboren in 1897. Massale luchtaanvallen. Driehonderd Russische vliegtuigen hebben gisteren gevlogen boven Finland. Wiborg, Frederikshamni en Willmanstrand zijn ge bombardeerd. Wiborg verscheidene malen. Er braken verschillende branden uit, maar volgens de laatste berichten waren er geen slachtoffers. De vijandelijkheden duren dag en nacht onverminderd voort en naar schatting ge bruiken dc Russen thans 56 divisies storm troepen. Naar vernomen wordt gebruiken de Russische soldaten metalen schilden van ongeveen- 60 cm. hoog. om zich tegen het vuur van de Finnen te beschermen. WEER EEN RUSSISCHE DIVISIE MET OMSINGELING BEDREIGD? Wederom schijnt een Russische divisie, de 45e divisie, die dwars door 't smalste deel van Finland tracht op te rukken, gevaar te loopen, in de pan te worden gehakt, en wel in den sector van Kuhmo, ongeveer 100 km. ten zuiden van Sumussalmi. Tc New York doet het hardnekkige gerucht de ronde, dat Engeland en Frankrijk drie divisies, een Fransche, een Poolsche en een Canadecsche, voorbereiden, die naar Finland zou den worden gezonden, wanneer de Russische aanvallen succes zouden hebben of Duitschland in Scandina vië tusschenbeide zou komen. Volgens de „New York Times" heeft men in diplomatieke kringen te Washington ver nomen, dat een reusachtig geoefend leger uit de Oekraïne, Wit Rusland en Moskou naar de Finsche grens wordt gezonden. Men gelooft, aldus het blad. dat Stalin het Fin sche ayontur zoo spoedig mogelijk wenscht te liquideeren. daar hij zich steeds meer be zorgd mankt over de opeenhooping van ge allieerde troepen in het naburige Oosten en kwetsbare punten als de petrolenmvelden van Bakoe op doelmatige wijze wenscht te verdedigen. DO M/ scl bei Hr ijs dc

Schager Courant | 1940 | | pagina 2