RpFverzicht- De gasfabriek staat machteloos Wij lazen voor U Büitenlandschi Een anti-socialistiscbe rel? Woensdag 21 Februari 1940 Tweede blad HUMOER OP EN OM DE „ALTMARK". DE RECHTELOOSHEID DER NEUTRALEN. NOORWEGENS MOEILIJKE POSITIE. WAT WILLEN DE GEALLIEERDEN MET FINLAND? Te land en in de lucht wegen de strijd krachten zoodanig tegen elkaar op. dat het geen verwondering behoeft te wekken, dat het de guerilla-oorlog ter zee is, die af en toe zorgt voor de noodige sensatie in dezen strijd, die wel bijna de vervelendste aller oorlogen mag worden genoemd. Vermoedelijk gaat bij de „Altmark"-affai- re geen der drie partijen geheel vrijuit en onder zulke omstandigheden doet men het fcest de schuldvraag achterwege te laten. Voor zoover de zaak zich thans laat overzien, hadden de Duitschers met de „Altmark" buiten de Noorsche neutrale wateren behooren te blij ven, de Noren hadden de gevange nen behooren te vinden en de En- gelschen hadden hun overval op Noorsch gebied achterwege behooren te laten. Zooals in zulke gevallen steeds geschiedt, beeft ieder slechts oog voor de rechtsschen- Öingen door de anderen begaan en bij Ontstentenis van iedere macht, die de overtreders kan dwingen, zal hier het suc ces wel blijven aan diegene, die ter plaatse beschikte over de grootste kracht van wa penen, dat is Engeland. Verwonderlijk in dit alles blijft Intus schen de blijkbaar zeer onvoldoende wijze, waarop de Noren de „Altmark" te Bergen hebben onderzocht, een feit. dat te meer opvalt, waar de Engelschen blijkbaar nauw keurig wisten, dat zich een groot aantal gevangenen aan boord van het schip be vonden. Hebben ze de Noorsche regeering daarvan onkundig gelaten? We zien geen motieven, op grond waarvan dit feit be hoefde te worden verzwegen. Het zeer op vallend slechte onderzoek doet ten deze iets bijzonders vermoedep. Kan het zijn, dat ook van Duitsche zijde te Oslo een, zeker pressie was uitgeoefend? Wat zich hier achter de schermen heeft afgespeeld, zal wel verborgen blijven tot na den oorlog. Intusschen heeft zich een Incident voor gedaan. waarvan de gevolgen nog met geen benadering te overzien zijn. Dat men te Berlijn vuur en vlam spuwt, I's begrijpelijk. Het is mogelijk, dat men er de veilige verkeersweg door de Noorsche territoriale wateren in gevaar gebracht ziet. Ook is het mogelijk, dat men het verloop van de gehcclo gebeurtenis in Duitschland evoelt als een nederlaag, iets wat, gezien et. enthousiasme onder het Etigelsche pu bliek, niet behoeft te verwonderen. Uit den aard der zaak zint men in Berlijn op tegenmaatregelen, waarbij, helaas, de kans groot schijnt, dat de neutralen het kind van de rekening zullen worden. Zoo was het opvallend, hoe reeds Zondag j.1. in de Duitsche persberichten niet meer werd gesproken van tot zinken gebrachte neutrale schepen, doch van „voor de gealli eerden nuttige" 6cheepsruimte. Hoezeer dit onjuist is, weten wij maar al te goed. Het is echter volkomen nutteloos zijn stem te verheffen tegen het torpedeeren van sche pen door Duitsche onderzeeërs, omdat ieder der oorlogvoerenden datgene tot „recht" promoveert, wat hij als zoodanig wcnscht te rion. Met het gevolg, dat er ter zee van recht Jiiet de minste sprake meer is. De hoogste willekeur triomfeert. En slechts hij, die ïuachtsjniddelen aanwendt, heeft kans op succes. We staan daarbij voor het zonderlinge feit, dat de practijk deze schijnt te zijn ge worden, dat de oorlogvoerenden wel machts middelen tegen de neutralen mogen aan wenden, doch dat de neutralen zich onder peen enkele omstandigheid daartegen mogen verweren. De neutralen behooren, zonder tegenweer, hun schepen in den grond te la ten boren. Ze zijn vogelvrij, zonder meer. Dit spot met ieder rechtsgevoel. Maar het is eigen schuld. De oorlogvoerenden maken misbruik van de te grootc vrees der neutralen om in het conflict te zullen worden betrokken. Overal waar elk recht ontbreekt, moet men, wil men zich handhaven, op kracht bouwen. Dit laatste wordt door sommige neutralen nagelaten, met het noodzakelijk gevolg, dat «le aanmatigingen der oorlogvoerenden voortdurend grooter worden. En met vol komen zekerheid kan worden voorspeld, dat de willekeur ter zee zal blijven toene men. zoolang daartegen niet onder aanwen ding van een zekere kracht, stelling wordt genomen. Gelukkig zijn er aanwijzingen, dat het dc neutralen in dit opzicht begint te dagen. Overigens is het feit, dat onze verliezen ter zee betrekkelijk gering zijn geweest vergeleken althans bij die der Scandinavi sche rijken vermoedelijk hieraan toe te schrijven, dat onze koopvaardij, die zich onmiddellijk van hier op het Kanaal richt, zich kan bewegen in een zone. die yoor de Duitsche onderzeeërs zeer gevaarlijk is. Sommigen meenen in het scherpe optre den der Engelschen tegen de „Altmark" een aanwijzing te zien, dat de oorlog spoedig zal komen in een stadium, waarin sprake is van meer activiteit dan tot dusverre aan den dag werd gelegd. Dit is mogeliik. hoewel men de draagwijdte van het inci dent voorloopig niet moet overschatten. Er wordt dan verhand gelegd tuaechen het wapenfeit van de „Ooeeack" en een aan staand optreden der geallieerden in Fin- 1 nd, waarhij ze zich dus in direct con- il.ct met Rusland zouden begeven. Het Engelsclie optreden zou dan mede ten doel hebben gehad Noor wegen er toe te brengen partij te kiezen in het conflict. Ontegenzeg- gelijk zou een partij kiezen van Noorwegen vóór de geallieerden de mogelijkheid om Finland te hulp te komen belangrijk in de hand werken. Vooralsnog wcnscht Noorwegen daartoe echter niet over te gaan. Terloops zij er hier op gewezen, dat de Noorsche regeering iets als een blunder heeft gemaakt, door in een harer nota's melding te maken van haar onmacht ter plaatse om het optreden der Enge'sche strijdkrachten te verhinderen. Deze uitla ting wordt nu al reeds uitgebuit om het Noorsche onvermogen de eigen neutrali teit te beschermen te onderstrepen. Zoo één land in Europa op dit oogenblik moeite heeft buiten het conflict te blijven, dan zou dit wel eens Noorwegen kunnen zijn, het doortochtland naar Finland. Dat dit Finland zelf belangrijken steun van de geallieerden ondervindt, is geduren de het afgeloopen week-end voor het eerst onomwonden erkend. Deze hulp werd verleend in den vorm van geschut, munitie en van vliegtuigen, die aanvankelijk slechts werden verscheept, doch die er thans op eigen krachten heen gaan. Dit verklaart vermoedelijk de min der groote activiteit van het Russische luchtwapen gedurende de achter ons lig gende dagen, een feit, waarvan we vroeger reeds melding maakten. Raad Harenkarspel De Heer Doekes heeft gistermiddag tijdens de rondvraag van de raads vergadering de ongerustheid der be volking overgebracht, veroorzaakt door het steeds toenemende aantal gevallen van gasvergiftiging. Over wogen zal worden de mogelijkheid 's avonds de gastoevoer te doen af sluiten. De directeur verklaarde van den directeur der gasfabriek te hebben vernomen, dat deze tegenover het gebeurde en wat nog gebeuren kan, machteloos staat. De Banne moet eerst met cijfers en plannen komen, dan is er kans o p subsidie; de Raad staat er gnnstig tegenover. Burgemeester Nolet krijgt geen tien voor rekenen! Spijt over het heengaan van den heer De Vries. Financieels beslui ten moeilijk te nemen! Begrooting vlot aangenomen. De heer Zut is van plan over honderd jaar weer over de gladheid te praten. De Ban ne zal jaarlijks f50.— worden aan geboden en moet dan alleen de glad heid bestrijden. Harenkarspel zal electrisch worden verlicht Soppen de kleine tninders zoo vet, dat ze geen toeslag meer noodig hebben? Te véél oud-zeer, meent voorzitter. Fietsacxobaten op de brugleu ningen! Gistermiddag vergaderde de Raad onder presidium van den burgemeester, den heer lï Nolet. Secretaris was de heer Essing. De notulen gaan onder den hamer door. De heeren de Vries, Wester en Dekker mankeeren, de laatste twee met kennis geving. INGEKOMEN STUKKEN. Ingekomen zijn ecnige goedkeuringen op raadsbesluiten en andere formeele stukken. De heer S. J. de Vries heeft zijn ontslag als raadslid ingediend, tevens als lid van het Hoofdstemburcau en als lid van stem bureau II. In zijn plaats wordt benoemd als lid van het hoofdstembureau de heer C Bakker en, als lid van stembureau II de heer P. de Jong. De aanvrage van den heer de Vries was voor voorzitter een volkomen verrassing, hij zal wel steekhoudende argumenten gehad hebben. Het spijt voorz., met den heer de Vries gaat een degelijk raadslid en wethou der heen, die nochtans wel eens een vroolij- ke noot in het debat wist te brengen. Voor zitter wenscht hem alle goeds. De heer Franeis sluit zich gaarne bij den voorzitter aan. Subsidie voor de Banne. De Banne Harenkarspel heeft f 3000. subsidie aangevraagd. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, omdat zij van mee ning zijn dat een tegemoetkoming van ge meentewege beperkt moet blijven tot een beriaald soort groot werk. De heer Franeis vraagt wat „bepaald soort werk" is. Voorzitter- Soort hoort er niet bij. De heer Franeis: 't Staat, er toch!. De heer Franeis zegt dat de Banne op twee manieren de wegen kan onderhouden, zoo. dat ze berijdbaar zijn, maar óók zoo, dat ze aangepast zijn aan de eischen van het moderne verkeer. Zoo zal de Sloot- gaardsweg f 31.000.— kosten on met ande re werken komt de Banne op f 69.000.Dat is toch wel groot werk, het rijk vergoedt f 20.000.er blijft dus voor de Banne een halve ton over. De heer Doekes is het niet den heer Fran eis eens. dat de Banne haar werk goed doet, het kost veel en liet verzoek van de Banne is niet ongemotiveerd. De hr. de Jong sluit zich bij de heeren Franeis en Doekes aan. Spr. is er vlak voor. De hr. Molenaar wjj er geen jaarlijksch bedrag van maken. De heer Doekes: Dat wordt niet, gevraagd. Weth. Bakker vindt dat er wel andere werken zijn, bijv. het stofvrij maken van «te wegen. Met grint zijn dc wegen niet meer te onderhouden. Als de Banne dat eens ter hand nam, zou spr. graag subsidieeren. Weth. Blokdijk wijst op de kosten, er is reeds veel verbeterd, en spr. acht het voor het klein bunrtverkeertje niet noodig zooveel geld uit te geven. In stofvrij maken zag spr. meer. Het Laantje opknappen, wat de Banne wil is heelemaal niet noodig, de Koomdijk oo"k niet. De Koorndijk moet meer dan noodig verbeterd worden, meent de heer Burger, de Oostwal naar Warmenhuizen ook. Spr. is voor subsi die. Voorzitter zegt dat ieder in het leven eigen taak en plaats heeft, de Banne moet voor onderhoud en aanleg voor wegen zor gen. Inderdaad grijpt dit belang wel eens in het gemeentebelang, maar dit wil niet zeggen dat de gemeente de taak der Banne moet overnemen. De gemeente heeft niet alleen platonische waardee ring voor het Bannewerk, maar toonde dit ook vaak in klinkende munt, als de Banne met een welomschreven aanvrage kwam. Nu is er een verzoek om zoo maar k fonds perdu f 3000 te geven, we weten van niets, hef is de vraag of in 1910 wel zoo grootc werken zullen worden uitgevoerd. Daarom meenen B. en W. thans geen geld te moeten voteeren, eerst moeten er welom lijnde plannen zijn. Ondeugend zijnde, merkt voorzit ter op dat de heer Franeis niet kan rekenen, want f 69000 min f 20.000 is f 39.000. De heer Zut: U is in de war, bur gemeester. Voorzitter: Wel nee! Dc Raad rekent samen uit, dat f 69.000 min f 20.000 f 19 000 is. Voorzitter: Inderdaad, ik ben tóch in de war! De heer Franeis verdedigt nogmaals het verzoek van de Banne en geeft toe, dat de Banne beter een begrooting had kunnen in dienen. Spr. stelt aanhouding van het punt voor. Aldus besloten/" VOORSTELLEN VAN B. EN W. Kasgeldleening. B. en W. stellen voor een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste f 55000.— te gen een rente van ten hoogste 1 hoven het promesse-disconto van de Ned. Bank en af te lossen voor of op 31 Dec. 1910. Aldus besloten. REKENING-COURANT. B. en W. stellen voor een rekening-cou rant-overeenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten ten bedrage van f 42.000.(bouw bijz. school Tuitjenhorn). Na voltooiing van den bouw kan het bedrag worden omgezet in een vaste leening. Het rentepercentage van de rekening-courant zal ten hoogste Wi bedragen. Het is met de leening eenigszins een lij densgeschiedenis geweest. Ged. Staten kon den het met geldgever niet eens worden, de eerste wilde 30 jaar, de tweede 10 jaar, het geld is -noodig en nu kan men althans voor loopig uit de voeten. Van de geldmarkt is toch niets te zeggen. De heer Doekes vreest voor een hooger rentepercentage, de kapitaalmarkt is goed georgani seerd. De raad gaat accoord met het voorstel. nr MCOI3TF rcTc sBb DEN HELDER Het aantal opcenten voor de gemeente fondsbelasting wordt bepaald op 75, evenals in 1939. ONDERWIJSZAKEN, REKENING- PUZZLES. Het bedrag per leerling voor het gewoon lager onderwijs (basis van vergoeding aan bijzondere scholen) wordt bepaald op 8.29. (Dit is zeer laag vergeleken bij andere ge meenten «doch hier doet zich het uitzonder lijke geval voor dat de bijzondere schoolge bouwen eigendom der gemeente zijn geble ven. zoodat bij de berekening de post on derhoud gebouwen niet wordt'meegeteld Er bestaan zoowel voor de openbare als voor de bijzondere scholen hiervoor afzonderlijke rekeningen. Wanneer nu straks de school te Tuitjenhorn gereed is, wordt het nóg in gewikkelder, dan komt deze school onder de gewoon geldende regeling en is nóg weer een aparte rekening noodig. Ver sla gg.) Aldus besloten. GEMEENTEBEGROOTING. Het geraamde batig slot. van 1910 be draagt f 1197.93 (1939 f 239.69). Als ont vangsten staat geboekt o.a. f 23010.38, uit- keering gemeentefonds f 19.113.83, werkloos- heidssubsidiefonds, f 2873.23 extra bijdrage. De begrooting van het B A. vermeldt een geraamde gemeentesubsidie van f 16050 (1939 f 16.500) en een nadeelig saldo 1939 van f 1300.—. De commissie van onderzoek naar de bc- grooting, bestaande uit de heeren K. Doekes en S. Burger rapporteert. De heer Doekes rapporteert, de secretaris heeft uitnemend geassisteerd en de commis sie kan algemeen wel accoord gaan, speciaal ook waar het de verhooging van den twee den ambtenaar betreft. De post gladheid wegen op f GO.—.moest met f 100.— worden verhoogd, de commissie vond dit billijk, gezien de buitengewone om standigheden. Spr. meent dat de gemeente verplicht is zand te strooien en beveelt spe ciaal de buitenwegen in de aandacht aan. Op de begrooting van het Armbestuur zijn geen aanmerkingen. Voorzitter dankt de commissie, speciaal voor haar opvatting ten aanzien van de secretarie-bezetting. B. en W. blijven naar soberheid streven. Over de gladheid van de wegen kan men academische debatten opzetten. Voorzitter meent dat niet de gemeente verplicht is, doch heeft haar taak steeds zoo opgevat, dat zij in de bebouwde kom de taak van de Banne heeft overgenomen. Over honderd jaar komt er misschien weer eens zoo'n winter, dan kan men er weer over praten, thans heb ben- allen samen hun best gedaan en Ila- renkarspel slaat geen slecht figuur. De heer Zut: Over honderd jaar zitten we toch weer met hetzelfde, kouden we nu al vast geen vasten man benoemen? Voorzitter wijst op het bekende verschil van meening over de toepassing van het we genreglement. Echter willen B. en W. aan de Banne jaarlijks, glad of niet, een subsidie van f30.geven, opdat de Banne dan de wegen schoon kan maken. De hr. de Jong vindt f GO.op de begroo ting voor de bebouwde kom te laag. Als de Banne het bedrag van f30.— niet aanneemt, zit men nog. De raad meent, dat de Banne wel zal ac cepteeren en is overtuigd dat dit jaar niet als algemeene norm mag worden genomen. De hr. Molenaar verzoekt een zandhok in het Waarland te plaatsen. De mogelijkheid hiertoe wordt onder zocht. De heer Doekes prijst dc gemeenschaps zin der bewoners, ieder heeft zeer goed ge holpen. De straatverlichting. Het verwondert Voorzitter, dat de com missie niet heeft gerept over de bescheiden electrische straatverlichting, die B. en W. van plan zijn aan te brengen. Buiten het Waarland zal dat f 1336. kosten per jaar en in het Waarland f5 per lantaarn. De commissie heeft deze zaak wel beke ken. zegt de heer Doekes. en vraagt nog eenige aanvulling. Voorzitter: Het komt niet op een licht punt aan, al zullen we zuinig zijn. De kos ten vallen erg mee. De subsidies zullen vervallen. De heer Franeis zag f 10383.steunver lening kleine tuinders. Spr. vond dit. hoog, er is een categorie, die het niet meer noodig heeft. Al subsidieert het Rijk, blijft er toch een groot bedrag voor de gemeente over. Voorzitter ziet wel licht voor dc kleine tuinders, maar thans is steun toch nog wel zeer gemotiveerd. Kr zijn te veel slechte ja ren, de achterstand is te groot. Langzamer hand kan de steun minder worden, maar thans zeker nog niet. Volgend jaar kan men de zaak opnieuw beschouwen, reeds zijn dit jaar enkelen afgevoerd. De lieer de Jong is ook voor handhaving van tien steun tot het voorgestelde bedrag. De heer Franeis legt zich bij de motivee- ring van den voorzitter neer. De begrooting wordt na nog enkele opmer kingen van administratieven aard zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De beer Franeis merkt nog op, dat nu de subsidie \an de Banne in gevaar komt. Ze is aangehouden, maar is er straks wel dek king? Voorzitter: De begrooting komt toch wel weer terug, dan zien we weer verder. Hot voorschot voor de R.K. school te Waarland wordt bepaald op f 2017.23, voor die te Kerkbuurt op f 1713.27. RONDVRAAG. De heer Doekes vraagt of de ultgetrokke- nen uit de bondskas, die stempelen gaan, niet wat eerder hun eeld kunnen krijgen, i.r. dat wat eerder een voorschot wordt gegeven. Voorzitter voelt de moeilijkheid, al over drijven de menschen wel wat. Het is een administratieve puzzle, die geen oplossing toelaat. Do heer Doekes: Dan is er niets aan t« doen! Dc heer Doekes herinnert aan de circu laire van den minister over woningverbete ring. Wordt hier iets gedaan? Voorzitter: Er is één aanvrage in onder zoek, we zullen het zeer welwillend bekij ken. Dreggenproblemen. De heer Zut vraagt waarom de dreg bij de groote brug in Waarland weggenomen is. Voorzitter: Zou prikkeldraad op de leu ning niet meer doeltreffend zijn? Er wordt op gefietst! Weth. Bakker zegt dat men niet weet van wie de dreggen eigenlijk zijn. Bij hem hangt er al 33 jaar een! Voorzitter wil gaarne een dreg bij de Grootebrug deponeeren. De heer de Jong vraagt of een adres is ingekomen voor verbod van verbouw van een zeker soort aardappelen. Voorzitter: Niets van bekend. De heer Doekes brengt de gas- vergiftigingsgevallen ter sprake. Kan het gas 'g avonds niet worden afgesloten, het is levensgevaarlijk! Voorzitter: Ik heb geen bevoegdheid, maar 't is het overwegen waard. Overigens is het een gebrek dat overal voorkomt en er is nog geen een fabriek, die ondervinding heeft van zoo'n winter. De directeur heeft nog vanochtend verze kerd machteloos te staan. Hierna sluiting. HARENKARSPEL WAARLAND. VERKOOP. Het woonhuis met de daarbij staande schuren aan de West kade te Waarland, ei genaars J. Keet en P. Burgmeijer, zijn in verkoop overgegaan aan den heer Jochem Zutt Ilzn. te Waarland. DAMMEN. De uitslag van de onderlinge wedstrijd in de dameompetitie van gister is als volgt: W. Zwagerman—J. Lantman 20; P. Bcemsterboer—G. Dekker 2—0; W. Noord- strand—D. v. d. Gulik Dzn. 1—l: C. Pater A. Ruiter 20: G. Jonker—P. Dekker O—2; \V. Zwagerman—P. Beemsterhoer 02: S. GroenC. Bakker 1l; K. VolkersG. Kra mer 1—l; S. Groen—N. Bruin 1—1. Donderdag a.s. komt Zijdewind alhier op bezoek om Perseverantia te bekampen. DE „ONTHULLING" VAN DEN HEER WENDELAAR. Het Volk (s.d.a.p.) noemt de uicdedeeling van mr. Wen- delaar in het Liberale Week blad. dat generaal Reijnders- ontslag zou hebben aange vraagd wegens de mobilisatie clubs, ren „anti-socialistisch relletje". Dc arbeiderspers schrijft: Men ziet: het is voor socia- (istenvrctcrs een heerlijk ver haal. Natuurlijk besluit de heer Wendelaar dan ook niet een vet gedrukte passage over de vraag, of de sociaal-demo cratie wel geschikt, is, regee- ringsverantwoordelijkheid te dragen. Jammer, alleen, dat het verhaal onwaar is: daags nadat dit nummer van „Het Liberale Weekblad" versche nen was, moest het A.N.P. dan ook in een officieuze verkla ring tot de conclusie komen, „dat dc schrijver de dupe is geworden van valsche voor lichting". Intusschen was voor den heer Wendelaar hulp komen opdagen; hij heeft den bond genoot gevonden, dien hij hij dit politiek spelletje met „het Staatsbelang" verdiende: dc heer Mussen kwam in zijn weekblad met hetzelfde ver haal. Het was nog mooier geworden: de leider van de in Nederland agéerende natio- naal-socialisten had boven dien „inlichtingen" over ver schil .van meening, dat te de- zer zake in den boezem van het ministerie zou zijn gere zen. Uit de officieele medcdcclin- gen van de regeering blijkt af doende, dat al deze praatjes in strijd zijn met de waarheid In Mussert's weekblad een be schouwing te vinden, die eigenlijk aan het adres van de regcering de beschuldiging van oneerlijkheid inhoudt, kan niemand verwonderen; opmerkelijker is. dat ook een man als Wendelaar zulks toont te veronderstellen. De veronderstelling namelijk, dat, zooals „De Volkskrant" het formuleert, „de regeering de vlucht zou hebben genomen in en tot de leugen". Het is een kwaad teeken. dat zelfs in dé zen tijd ook niet-nationaal-so- cialistische tegenstanders van het zittend kabinet zich voor zulk een optreden niet te goed achten. SAMEN UIT, SAMEN BE- TALEN? In het Rotterdamsche Nieuws, blad is .een gedachienwisse- ing ontstaan over de vraag: „Moet de jongeman, als hij met zijn meisje uitgaat, ook voor haar betalen?" „Een moderne jonge vrouw, die niet op de vrijgevigheid der heeren speculeert lucht haar hart (onder de rubriek „Ingezonden"), als volgt: Mannen, verliest niet het laatste restje uwer ridderlijk heid. Laat in ieder land ,,'sLands wijs. 'slands eer" zijn en blijven. Niet alle meis jes speculeercn op dc vrijge vigheid van den jongeman. Niet alle meisjes zijn op kan toor. En atelier, huishoud- of winkelbetrekking geven niet altijd zoo'n groot salaris, En ook wij moeten voor on zen uitzet etc. sparen. Als een kennismaking een engagement wordt, zijn uitga ven voor diverse uitgangetjes met wat overleg wel te rege len en zijn wij vrouwen niet zoo veeleitchend. Bedenk, dat iedere vrouw, al is zij nog zoo modern en zelfstandig, gevoelig blijft voor een kleine attcnie van den jongeman, dien zij aardig vindt. Het is niet noodig, dat het veel kost. Wat belangstel ling. of voor enkele centen wat voorjaarsbloemen zoo nu en dan. Kleine vriendelijkhe den veraangenamen het le ven. Als ieder dat eens tot z'n leuze maakte en dat kleinzie lige gevit achterwege liet, zou den wij dan niet veel gelukki ger leven en gelukkiger ma ken? En een warmer vriend schap aankweeken? Vriendschap en liefde is ge ven en opoffering, moreel en financieel. Weeg uw gaven niet af op een goudschaaltje naar de ontvangsten; zij zijn dan waardeloos. NIET SLAP ZIJN! De Telegraaf verwijt Noor wegen ernstig de zwakke handhaving van zijn neutrali teit In verband met het „Alt mark "incident. Het blad trekt de volgende conclusie: Het heeft weinig nut in dit verband te wijzen ou de vele rechtsverkrachtingen, waar aan in dezen oorlog in het bij zonder de kleine neutrale sta ten blootstaan Wij weten al len hoe de toestand is. Dit mag voor ons geen beletsel zbn, onze neutraliteit niet kracht te blijven handhaven naar alle kanten Duidelijk leert het Noorsche voorbeeld, dat slapheid tegenover een dpr partijen de gevaren, waar aan wij blootstaan, niet ver minder», maar slechts ver hoogt

Schager Courant | 1940 | | pagina 5