TARZAN en de Het meisje r vuren van Tohr nee-nAkkertje w mr. Rost van Tonningen DE ZOMERDIENST DER SPOORWEGEN MINISTER DE DEER VOOR „lEIIGEMMR'DIlGEMMKT Een nieuw zwemvest Wilde dieren in hun kooien verbrand Geldboete niet genoeg voor Zenuwachtig Radioprogramma De nazi-redacteur wegens belee- diging tot voorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld. Het Haaesche Gerechtshof heeft gisteren in hooger beroep bevestigd het vonnis van de rechtbank aldaar waarbij mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdopsteller \an het „Nationale Dagblad" is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand met drie jaar proeftijd en een geldboete van f 200.— subs. 100 dagen hech tenis. Deze veroordeeling geschiedde naar aan leiding van een artikel in het „Nationale Dagblad" van 19 Juli 1939, getiteld: -„De onridderlijkhcid van minister van Dijk", in welk artikel zinsneden voorkwamen, welke beleedigend voor den toenmaligen minister van Defensie werden geacht. Het Hof heeft bij zijn arrest het beroep van verdachte op noodweer verworpen, ter wijl voorts werd overwogen, dat het opleg gen van een geldboete alleen geen voldoen de waarborgen biedt, om verdachte van noodelooze krenkingen te weerhouden. Tal van verbtterignen te wach ten. Doch invoering van het ge zinstarief onwaarschijnlijk. Naar wij vernemen, zijn de werkzaamhe den aan de electrificatie van de lijn Arn hemNijmegen en BTeukelenHarmeien, tengevolge van de strenge vorst in de af- geloopen weken geruimen tijd belangrijk vertraagd. In verband hiermede werd reeds medege deeld, dat da ingebruikneming van de lijn Arnhem—Nijmegen niet eerder zal geschie den dan einde Maart, dus anderhalve maand later dan verwacht werd. De inschakeling van de lijn Breukclen— Harmeien zal pus geschieden hij de invoe ring van den nieuwen zomerdienst, op 15 Mei a.s. Het staat thans vast, in tegenstel ling met elders gepubliceerde berichten, dat de huidige dienstregeling niet zal worden gewijzigd en gehandhaafd blijft tot de in voering van den zomerdienst op 15 Mei a.s. Deze zomerdienst zal, vooral wat l>etreft de frequenties op de verschil lende liaan vakken, tal van verbete ringen bevatten. Ook ten opzichte van de tarieven 7Ïin v«»r«»rhillf»iift0 vi»rh*»tprinapn m>tr N.S.B.-er voor het Haagsche Hof. Wegens beleediging van „een ambtenaar in functie" en wel van minister-president de Geer, dien de heer C. van Geelkerken, sprekende op een N.S.B.-vergadering over het nieuwe kabinet op 16 Augustus (den dag na het optreden van dat kabinet) in den Dierentuin te 's Gravcnhage, had betiteld als „oude leugenaar", wprd op 5 December j.1. de heer van Geelkerken door de Ilaag- sche rechtbank tot f 50.boete subs. 50 da gen hechtenis veroordeeld, hoewel de offi cier van justitie f 200.plus een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maan den had gevorderd. De officier was van dit vonnis in beroep gegaan bij het hof, voor welk college gis teren de heer van Geelkerken zich opnieuw kon verantwoorden, waarhij hij zijn spijt be tuigde. de door hem overigens erkende uit drukking ten aanzien van iemand van den leeftijd als minister de Geer te hebben ge bezigd. Er werden geen getuigen gehoord. De procureur-generaal achtte in het on derhavige geval een strengere straf dan de rechtbank had opeelegd wel gerechtvaardigd en z i. had de officier van Justitie zeer te recht f 200.boete getMsrht, met een voor waardelijke toevoeging als de genoemde. Het wilde den procureur-generaal voorko men. dat f 200 in hetere verhouding zou staan dan f 50.tot hetgeen de heer van Geelkerken had misdaan en dat de voor waardelijke vrijheidsstraf met een oroeffüd van drie jaren goed zou wer ken. Snr. vorderde mitsdien bevestiging van het vonnis behalve fen aanzien van de strafmaat, in welk opzicht bij zich geheel aansloot bij hetgeen de officier had go- eischt. De heer van Geelkerken zcide in ant woord hierop, dat het hem sterk opviel, dat de nrocureur-generaal vasthield aan de kwaliteit van „heleediging van een ambtenaar in functie", wijl het toch ging om woorden, die de heer de Geer op 12 Anril 19.30 bad gebruikt als voorzitter van de vergadering der Christelijk-Historische l'nie te Amsterdam. Volgens het verslag in de N.R.C. zou de heer de Geer daar gezegd hebben, dat de N-S.B. het ingriinen van Duitschlnnd in Tsiecho-Slowakne volkomen heeft verde digd en dat zulk een verdediging gelijk stond met landverraad. De waarheid is, zoo ging de heer van Geelkerken voort, dat de N.S.R. het hedoe'd" optreden niet heeft verdcd'gd. w;i] toch de nlg. leider der N. S. B. duidelijk heeft geschreven, dat Berlijn en Londen heiden dienen te weten. dat men ons vaderland niet aan een dergelijk ingriinen zou blootstellen en dat zulk een inlijving 'n machtshandeling he'eekont, die in strijd is met lief intionaal-sociaiisme. Wij wonschen, zoo ging de heer v. Geelker ken voort, voor eigen land en eigen volk op te komen, doch waar de lieer de Geer een voorstelling van zaken ten aanzien van de opvatting der N.SB. had gegeven, in strijd met hetgeen haar leider had be toogd. daar kon spr. niet anders zeggen dan „hij liegt". Het hof zal 6 Maart uitspraak doen. door Edgar Rice Burroughs Met groot drljfvermogen. Het groolc aantal scheepsrampen, dat in Ide laatste maanden is gebeurd, heeft de be langstelling sterk gericht op e reddingmid delen voor schipbreukelingen. Het probleem: hoe kunnen opvarenden van een schip, ingeval van een ramp, het beste beschermd worden tegen den verdrin kingsdood en tegen de schadelijke gevolgen van de koude als gevolg van een langdurig verblijf in het water, is thans wel zeer urgent. Verschillende uitvinders in diverse lan den hebben zich met deze vraag bezig ge houden. Een van hen is de heer M. J. Hol- lebran'ds, oud-administrateur der koopvaar dij, die een nieuw zwemvest heeft uitgevon den. Het vest bestaat uit speciaal gepre pareerde Javakapok, waardoor het drijfvermogen groot is en het vest een goede bescherming tegen de koude biedt. Het is zoo gesneden, dat de drager of draagster zijn of haar armen en becnen vol komen vrij kan bewegen. Indien het schip dus in een gevaarlijke zone komt, kunnen de schepelingen zonder daarvan noemens waardige hinder te ondervinden, het vest tijdens hun werkzaamheden blijven dragen." Zij behoeven dan dus ingeval van een ramp niet eerst hun vest te gaan halen, maar zijn onmiddellijk gereed hot eventueel zinkende «chip te verlaten. Het bruto gewicht van het vest bedraagt 1.7 kilogram. Op het vest zijn behalve lussen, waardoor de drenkeling makkelijk uit liet water te halen is, twee reflectors aangebracht, zoodat de drenkeling ook in de duisternis opgemerkt kan wor den. Het bevat een waterdichte zak. waar in paspoort, scheepspapieren of kostbaarhe den geborgen kunnen worden. Het kan zon der bezwaar onder overjas of mantel gedra gen worden. Wellicht kan dit nieuwe reddingmiddel eventueel in de plaats komen van de thans op de Nederlandsche schepen in gebruik zijnde kurken zwemvesten. Honderden paarden en olifan ten vluchten de stad in. Dinsdagavond heeft brand ge woed in het winterkwartier van het te Rochester (Indiana) gevestigde circus Cole Brothers, waarbij al le gekooide dieren van de onderne ming, waaronder leeuwen, tijgers, luipaarden, apen en eenige zeehon den, zijn omgekomen. Ongeveer 350 andere dieren, welke zich in stallen bevonden, waaronder twintig tot vijf en twintig olifanten, wisten los te bre ken en draafden in liet wilde weg de stad in. Het enorme uit baksteen opgetrokken gebouw, waarin alle dieren uitgezonderd een tiental kameelen waren ondergebracht, werd een prooi der vlainmon. De_ aange richte schade werd geraamd op 150.000 tot 200.000 dollars. Ongeveer 300 paarden, waar onder fraaie rijdieren, voegden zich bij de olifanten en kameelen om nan de vlammen te ontkomen, nadat zij waren losgemaakt door circuspersoneel, dat zich in een hoek van het gebouw bevond, toen de brand werd ontdekt. Tijdens de reddingswerkzaamheden weerklonk het angstgeschreeuw van de die ren o.m. een nijlpaard in de brandende kooien. De tamme dieren wist men in veiligheid te brengen. De eigenaars van de circusonderneming verklaarden nog niet te FEUILLETON uitde.£uncfauwm Naar het Engelsch van Norman Charlton 2a Ik begryp niet, hoe het mogelijk is, dat u hem hebt; ik dacht eigenlijk, dat u bedoel de, dat de dectectives hem opgespoord had den.. Hoe bent u er aangekomen? Ik heb hem gevonden. Gevonden? Ja. Waar heb u hem gevonden? Dat kan ik u niet vertellen. Vraagt u mij alstublieft niets meer! En u hebt hem bij u? Beneden in de hall. Ldrd Harlsmore stond half op en ging weer altten. Zijn moeder keek haar bezoekster aan. Wat een eigenaardige plaats voor zoo'n kostbaar stuk. In de hall? B\j uw parapluie? Neen. ik heb hem in mijn koffer weg gesloten. Dat Ibek me de veiligste plaats. Niemand zal in een gewone koffer zooicts kostbaars vermoeden. Ik ben vandaag uit Woollacombe gekomen... O, wat lief van u! En hebt u uw koffer hoelemaal van Woollacombe meegebracht met den diadeem erin? Dat étui is in ieder geval niet te klein. Mevrouw Hemmings stond op. Ik zal hem gaan halen. Zij ging naar de deur toe. U ziet er zoo moe uit, mevrouw Hem mings. zei lady Harlsmore op medelijdenden toon. Ik zal iemand van het personeel bellen om den koffer te halen. Neen, neen. Zij tastte naar den deurknop, maar wan kelde. Lord Harlsmore snelde op haar toe en steunde haar. Het Is niets, het is al weer over, zei ze zwakjes. Misschien wil uw zoon me wel een arm geven.. kunnen zeggen, hoeveel dieren ln het vuur waren omgekomen. Verscheidene olifanten en eenige paarden trachtten naar het bran dende gebouw terug te keeren, doch wer den door het personeel tegengehouden, waar na de dieren in wilde vaart naar de stad te rugrenden. dit jaar te venvachten. Een uitzon dering moet evenwel worden ge maakt ten aanzien van de doorvoe ring van het gezinstarief. De ministerieele goedkeuring moet nog worden afgewacht. Bovendien zijn de voor uitzichten betreffende de doorvoering van dit tarief niet hijster gunstig. De gewij zigde tijdsomstandigheden schijnen een der gelijke ingrijpende tariefswijziging niet ge heel te verantwoorden. Het is daarom niet onwaarschijnlijk, dat hiervan zal moeten worden afgestapt, alhoewel men wel ernstig overweegt aan enkele partieele wijzigingen de voorkeur te geven. ONDER VALLENDEN BOOM GERAAKT. Ongeluk met doodelijken afloop. Gisterochtend was de heer H. Bosma na bij de Nederlandsch Hervormde kerk te Hemelvuur aan het bootnen hakken. Op een gegeven oogenblik raakte hij on der een vallenden boom. Toen men hem er onder vandaan haalde, waren de levens geesten reeds geweken. Ik wil er niet van hooren, dat u naar beneden gaat, zei lady Harlsmore met be slisten stem. Breng haar naar dien leun stoel en geef haar wat cognac. Augustus. Na den cognac voelde mevrouw Hemmings zich wat beter. Zy trachtte weer op te staan. Neen, ik laat u de trappen niet afgaan; laat Augustus hem maar halen. Mevrouw Hemmings haalde een sleutelbos te voorschyn. Als uw zoon zoo vriendelijk zou willen zijn, stamelde ze verontschuldi gend. Natuurlijk, zei de jongen gedienstig. U zult in myn koffer een doos vinden, een bonbondoos met een kapot deksel; er zit een touwtje om heen. De doos ligt onder mijn zwarte japon ln den rechtschen hoek en de diadeem zit er in. Als u zoo vriendelijk wilt zijn ik geloof dat ik op dit oogenblik niet naar beneden kan komen. Lord Harlsmore nam den sleutel. Hij ging de kamer uit en sloot de deur acht~r zich. Het is vreemd, hield lady Harlsmore aan. dat u den diadeem gevonden hebt. Ik wil niet zeggen, dat ik niet nieuwsgierig ben, want dat zou dwaasheid zyn, maar de poli tie zal toch alle bijzonderheden willen weten. Mevrouw Hemmings begon te schreien; zij trachtte haar tranen in te houen, maar dat gelukte niet en toen begon ze zenuwachtig te lachen. Lady Harlsmore keek haar een paar seconden verschrikt aan, toen wipte zy het bed uit en op één been hinkte ze naar haar bezoekster. O, lady Harlsmore uw voet. Laat mij u gauw weer in bed helpen. Mijn voet hindert niet; u kunt zelf haast niet staan. Leunt u maar op mij. Lady Hemmings werd in bed geholpen en VRIJDAG 28 FEBRUARI 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.80 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 —12.00 VARA. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.45 Declamatie. 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Declamatie. 11.45 Gramofoonmuziek. mevrouw Hemmings schudde zorgzaam de kussens op. Maar wilt u my niet vertellen wat u zoo hindert? Ja. zei mevrouw Hemmings. dat wil ik Ik voel, dat ik sympathie by u zal vin den; maar uw zoon komt direct terug. Ik zal hem wegsturen. Op dat oogenblik ging de deur open en lord Harlsmore kwam binnen. In zijn hand had hij een bonbondoos, waaromheen een touwtje gebonden was. Ik kon het ding eerst niet vinden, daar om ben ik wat lang weggebleven, vertelde hy; ik meende dat u zei aan den linker kant. Neen, rechts, antwoordde mevrouw Hemmings. Maar dit is de doos toch zeker? Hy gaf de doos aan de gravin, die het touwtje begon los te trekken. Wat een idee dat mijn diadeem in eer. bonbondoos terugkomt...! wel... wat... me vrouw Hemmings! De laatste woorden klonken als een angst kreet. Mevrouw Hemmings stond vlug op. Wat is er vroeg ze ontsteld. Dat is mijn diadeem niet! De gravin hield een presse-papier ln de hand. Mevrouw Hemmings staarde als verwezen naar het voorwerp. Is er verder niets in de doos?, fluisterde ze ademloos. De gravin hield de doos ondersteboven. Dat is alles, behalve een paar stukjes watten. Mevrouw Hemmings streek met de hand over het voorhoofd. Ik heb den diadeem er toch met eigen 41. De gevangenen keken verbaasd naar de gestalte, toen de sluier gevallen was, want voor hen stond een mooie, blanke vrouw, ge tooid met kostbare juwelen. En hoewel ze beeldschoon was, droeg haar gezicht toch de den van Ahtea, de koningin van Tohr?" Ma joor Burton keek Dr. Wong even van terzyde aan. Tohr! Dat was het doel waarna ze ge zocht hadden. Ze hadden gedacht een geheel tot ruïnes vervallen stad te zullen vinden, een dode stad, verborgen in de jungle. In plaats daarvan was het een levende stad, waar 12.09 De Palladians. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.00 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Disco-causerie. 3.00 Pianovoordracht. 3.30—4.00 AVRO-Dansorkest. 4.05 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.30 De Rosian Ladies. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.00 Orgelspel. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50 Zang met pianobegeleiding. 7.00 Cyclus „Het beginselprogramma der S.D.A.P.". 7 18 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Voor de jeugd. 8.00 Zang en piano. 8.30 Cyclus „Verworvenheden, die niet verloren mogen gaan". 9.00 Radiotooneel. 9.30 Fragmenten uit de opera ..Don Juan". 10.40 Avondwyding. II.00 Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Esmeralda. Hilversum II. 801,5 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek (9.3C n '5 Celukwen- 8cl»cn). 10.50 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. hand ingelegd, mompelde ze, en de doos in mijn zwarten koffer weggesloten. Dan is er iemand in uw zwarten koffer gewccrt, zei lord Harlsmore. Dat is de eenige verklaring. Ze bleef eenige oogenblikken zwygend na denken. Ik begryp het al. hijgde ze. Toen ik uit was om... die vrouw op te zoeken, toen heeft hy... ja toen! Ik liet myn koffer in myn slaapkamer staan en hy moet... Wie? riep de gravin. Het gezicht van mevrouw Hemmings was hc?lomaal verwrongen: Mijn zoon! Ze zonk voorover op het bed. HOOFDSTUK XIX. De vluchtelingen. Lilian had sterke zenuwen en toen haar woede over de onkiesche vraag van mevrouw Hemmings wat verminderd was, begon ze den toestand al gauw kalm te overzien. De tijd om een verklaring te geven was nu ge komen en het zou verstandiger en gemak- kelyker zyn dit aan de buitenkant van de gevangenismuren te doen. Zij mocht niet alleen aan zichzelf denken, dat „dolle- mensch". zooals zy mevrouw Hemmings in gedachten noemde, was in staat haar tante en haar vader eenige onaangename uren te bezorgen. Ze nam het besluit onmiddeliyk uit Wool lacombe te vertrekken en naar Londen te rug te- gaan. Daar zou ze den minster gaan opzoeken en hem de afschuweiyk verwar ring uitleggen, waarin zij door een samen loop van omstandigheden geraakt was. zy zou het aan hem overlaten aan zyn zuster kentekenen van boosheid en duivelse harts tochten. Haar scherpe ogen namen de gevan genen een voor een cV. waarna ze eindelyk het woord tot hen allen richtte. „Hoe kwa men jullie in het land van de gele mensen? Hoe komt het, dat het leven jullie zo weinig waard achynt, dat jullie het geven in de han- zy weldra het noodlot zouden ontmoeten. Tar- zan antwoordde de koningin. „U weet hoe we hier kwamen. Mungo bracht ons". „Waarom vroeg Ahtea. „Vraag het hem, ik weet het niet", zei de aapman stug. De twee keken elkaar met yskouden blik strak aan. Het conflict tussen hen was geschapen. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. (Om 12.30 Berichte» ANP). 12.45 Toespraak. I.00 De Gooilandera en gramofoonmuziek. 2.30 Christ. lectuur. 3.003.55 Viool en piano. 4.00 Gramofoonmuziek. 4 30 Celeste-ensemble en declamatie. 6.30 Causerie „Vroege voorjaarsgroenten". 7.00 Berichten. 7.15 Letterkundig halfuur. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten. 8.15 Arnhemsche orkestvereeniging, soliste en gramofoonmuziek. 9.30 Actueel halfuur. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Psychologische causerie. 10.35 Zang en piano. II.15 Gramofoonmuziek. Cs 11.5012.00 Schriftlezing. en zyn neef een verklaring te geven en als de eerste opwinding geluwd was, zou ze zelf Gcorge gaan opzoeken om hem excuus te vragen voor de ellende, die ze hem bezorgd had. Haar wangen werden warm by de ge dachte aan hem. Zij had hem belachelijk ge maakt en dit zou hy haar waarschijnlijk nooit vergeven, maar als'dat wel zoo mocht zijn. dan zou ze hem toonen. hoe dankbaar ze was voor de zelfopofferende manier, waar op hy voor haar in de bres was gesprongen. Misschien zou ze wel Ze pakte haar koffers en ging in de bakkerij. Tantelief, ik moet onmiddeliyk naar de stad terug. Toch geen slecht nieuws, kindje? Je verveelt je hier zeker gruweiyk? Ja, Wool lacombe is een stil nest. Integendeel, ik vind het hier een beetje te druk. Tante Martha keek haar vragend aan, ze begreep niet. hoe haar nichtje het in Wool lacombe te druk kon vinden. Maar er kwam geen nadere toelichting; het eenige wat Lilian zei was: Ik kan u alles niet precies uitleggen, maar ik moet naar Londen terug. Kom je weer terug? Lilian weifelde. Misschien, niet voor lang, maar ik kom u in elk geval gauw weer opzoeken, tante. U bent zoo vriendelijk voor my geweest en ik ben zooveel van u gaan hopden! Ze nam kameraadschappelyk afscheid van de meisjes in den winkel en vertrok naar het station, biy dat haar tante Martha het te druk had om haar uitgeleide te doen. want in geval zij gearresteerd zou worden, gaf zy er de voorkeur aan. dat haar tante geen ge tuige zou zijn van zulk een schokkend voor val. Tydens haar wandeling naar het station keek ze met eenige angst de straat af. Er was echter niets verdachts te zien. Maar op eens kwam iemand in snelle vaart een hoek om en botste zoowat tegen haar aan; haar hart stond stil toen zy George Hemmings herkende. —Ik hem geen oogenblik tyd te verliezen, zei hij hygend, ik moet direct met den trein mee. maar ik wilde eerst naar u toe om u te waarschuwen. Waarvoor? Het bloed trok uit haar wangen weg. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 10